Grondstof xtc werd in Nederland gefabriceerd Tachtig in Nederland gestolen auto's in Suriname aangetroffen Binnenland Zwaar Limburgs accent ongewenst bij Libertel Berouw bij verdachte Feyenoord-fans Beatrix herdenkt Opstand van Warschau Beperkt treinverkeer Varkenspest zet vakantie op de tocht Man zit vijf maanden te lang in cel JAC 3 JULI 1997 CPD Geassocieerde I e wijk zonder stopcontact 4» In Leeuwarden komt een wijkje van 29 woningen lf volledig van energie voorzien. Hiervoor wordt ge- eakt van zonnewarmte en worden de nieuwste isola- iwtechnieken toegepast. De woningen krijgen wel een op het energienet. De 'energiebalans-woningen' ko- /vee soorten. De 'passieve' woningen houden zoveel ipgevangen energie vast. De huizen zijn voorzien van .timeter dikke geïsoleerde muren, twee keer dubbel 0 kelder op de koele kant van het huis om een koelkast c te maken. Zonnecellen op het dak zorgen voor de Z^ergie die toch nog nodig is. De 'actieve' huizen zijn 6 zien van technische snufjes die energie besparen. Zo ,en pomp in aangebracht die het grondwater door het 'U%rwarmt tot veertig graden Celsius. De huizen moeten .^arzijn. [kir ujoep teistert Schiermonnikoog 1 vfNiKOOGDe bewoners van Schiermonnikoog hebben rleer last van bijenpoep. Op het Waddeneiland huizen miljoen bijen. Van april tot september kunnen mensen el er niet buiten hangen. Bovendien is bijenpoep nogal dag spul: het vreet in in tuinmeubelen, kozijnen en zon- )e 1 Het bijenstation ligt vlakbij een woonwijk. De ge- ercnkt aan een nieuwe plaats voor het station. Vorig jaar *re>erimenteerd met een nieuw station een kilometer ver- keiet huidige station, ula Jfeurs helpen politie bij ongeluk n |R. Vrachtwagenchauffeurs hebben gisteren na een "]Mj Middenmeer (NH) met hun voertuigen de weg ge- e°l zodat politie en hulpverleners ongestoord hun werk '^en. Automobilisten hadden eerder de hulpverlening incJ. Bij een frontale botsing raakten vier inzittenden van JWl's zwaargewond. De brandweer moest hen uit de in bevrijden. De hulpverlening had flinke last van auto- ;tsji die ondanks de afzetting wilden doorrijden langs het e' Sen aantal bestuurders schold op de politie. Toen gre- ?eiachtchauffeurs en blokkeerden de doorgang, lot "nerveen en Kusters veroordeeld ey iteVijf rechts-extremisten. onder wie de prominente neo- )ormmerveen en Kusters, zijn gisteren veroordeeld tot dajs en voorwaardelijke celstraffen wegens het negeren wjfemonstratieverbod eind vorig jaar in Arnhem. De Arn- id^ntonrechter Vrijhoeven veroordeelde Glimmerveen tot )njn voorwaardelijk en 1.500 gulden boete. Kusters kreeg e v^n voorwaardelijk en duizend gulden boete. Drie ande extremisten kregen van de kantonrechter geldboetes ,fcpnderd gulden, on instructie Slag aan het Marsdiep n.i. Duizenden mensen hebben gisteravond in Den Hel- lag aan het Marsdiep bekeken, een soort veldslag waar- !n moderne als uit de Franse tijd stammende gevechts- ?ni werden ingezet. Het evenement werd gehouden aan "Vond van Sail 97/Vlootdagen. Het Korps Mariniers voer- s het spektakel vanaf zee een aanval uit, daarbij onder oor kanonvuur vanaf een vijftal schepen. Het land werd ÜSd door de troepen van Napoleon, die 'zelf vaïiaf een h zeilschip voet aan wal zette. Het evenement eindigt —net een Parade of Sail op de zeepromenade langs het d. Dit is meteen de start van de Feeder Race voor tall n zeilwedstrijd van Den Helder naar Aberdeen. le-controles vakantieverkeer ■tt» Het Nederlands vakantieverkeer naar de zonnige 0<n Zuid-Europa zal in Limburg op 4 en 11 juli worden >rpen aan zogenoemde recreatie-verkeerscontroles. Nog 4an vakantiegangers met hun campers, caravans en I jgens te zwaar beladen op weg. Daarom gaat de politie "T tussen Maastricht en de grensovergang bij Visé (België) II s uitvoeren. Op de controleplaatsen zijn Wegenwachters lvjg om kleine mankementen ter plaatse te verhelpen. Politie ontdekt laboratoria in Utrecht en Zwammerdam De politie Utrecht heeft twee laboratoria in Utrecht en Zwammerdam ontmanteld, die vermoedelijk werden gebruikt voor de productie van synthetische drugs. Volgens de politiewoordvoerder is het voor het eerst dat criminelen in Nederland de stof pmk pro duceerden, die als grondstof voor xtc dient. Tot nu toe werd pmk voornamelijk geïm porteerd vanuit Aziatische landen en het Oostblok. De productie ervan is een ingewik keld chemisch proces. Tien verdachten zijn aangehouden, in de leeftijd van 22 tot 61 jaar, afkomstig uit Gouda, Leiden, Haarlem, Utrecht, Maarssen en Nijmegen. utrecht. gpd-anp De xtc-laboratoria in Utrecht en Zwammerdam hadden met een capaciteit van twee miljoen pil len per week heel Europa van synthetische drugs kunnen voorzien. Met name in Zwam merdam was een grote bedrijfs ruimte ingericht voor de pro ductie van xtc. Het laboratori um in een Utrechtse woning was aanzienlijk kleiner van op zet. Uniek aan de vondst is echter niet zo zeer de omvang als wel het feit dat de verdachten in staat bleken zelf pmk. een vloei bare grondstof voor de berei ding van xtc-pillen, te kunnen maken. Voor zover bij politie en justitie bekend is het niet eerder voorgekomen dat criminelen zelf pmk in Nederland produ ceerde. Pmk werd altijd illegaal ingevoerd uit Oost-Europa en Aziatische landen. In Amsterdam werd ook nog eens een zogenoemde tablet- teerinrichting ontdekt, een plek waar pillen geperst kunnen worden. Verder werden daar 13.000 xtc-pillen in beslag geno men en 25 kilogram mdma, het werkzame bestanddeel in xtc. Al eerder werd mdma ge maakt in een laboratorium in Maurik, zo is in het onderzoek gebleken. Maar daar had de bende de boel al opgebroken, voordat de politie er zich op kreeg. Geen onbekend feno meen. Het is bekend dat xtc- producenten regelmatig van lo caties wisselen om de pakkans te verkleinen. Bovendien bleek de apparatuur in Maurik niet zo professioneel als de apparaten die in Utrecht en Zwammer dam zijn aangetroffen. maastricht gpd Telecommunicatiebedrijf Li bertel in Maastricht heeft momenteel tientallen banen in de aanbieding, maar het bedrijf heeft weinig trek in Limburgers met een 'zwaar' accent. Diverse sollicitanten op de functie van telefo nische servicemedewerker hebben bij de start van de procedure al te horen gekre gen dat ze kansloos zijn van wege hun Limburgse tong val. Volgens Libertel maakt een zwaar accent telefonis tes onverstaanbaar. Libertel Maastricht en zusterbedrijf Liberfone in Heerlen zoeken in beide plaatsen tientallen telefonische servicemede werkers, telefonisten die klanten informatie verstrek ken over de vele mogelijkhe den van telefonie- en gsm- abonnementen. Het afgelo pen weekeinde werd in een grote advertentie van Rand stad Uitzendbureau, dat het personeel voor Libertel werft en voorlopig op uitzendba- sis aanstelt, belangstellen den opgeroepen te reageren. Ruim 600 mensen hebben tot nu toe gereageerd. De serieuze gegadigden moeten allen een telefoon stemtest afleggen. Diverse sollicitanten kregen daarbij direct te horen dat hun Lim burgs accent absoluut niet op prijs wordt gesteld. Te gen een van de Limburgs sprekenden is zelfs gezegd dat in Maastricht wonende studenten van 'Hollandse' afkomst veel meer kans ma ken. Libertel-woordvoerder Paul 't Lam ontkent dat er sprake is van discriminatie van Limburgers. haarlem allard besse vervolg voorpagina De 25-jarige met honkbalknup pel meppende man, de 24-jari- ge messentrekker en de 20-jari- ge met ketting slaande man kenden gistermiddag bij de Haarlemse rechtbank meerdere overeenkomsten. Ten eerste was er natuurlijk hun voorliefde voor hun voetbalclub Feye- noord. Een passie die hen uit eindelijk voor de rechter had gebracht. Want, allen waren eind maart aanwezig op het slagveld bij Beverwijk waar een vechtpartij met Ajax-supporters uitmondde in de dood van Am sterdammer Carlo Picomie en zware verwondingen bij Ajax- aanhanger H. Joos. Deze misdaden, doodslag en een poging daartoe, andere ge- weldszaken en lidmaatschap van een criminele organisatie werd het voorgeleide stel door officier van justitie F. Ooster huis verweten. Voor de recht bank slonken de drie Rotter dammers tot nederige, meewer kende verdachten, die allen het grote berouw na de daad toon den. Verwoord in brieven, voor drachten en gedichten aan de rechtbank. Onderschreven met een huilbui, bozige verontwaar diging en angstig verdriet. Rechter E. de Greeve was ech ter onverbiddelijk. De drie vech tersbazen, klein van stuk en identieke haarcoupe (zeer kort van achteren en opzij en een iets langere kruin), moesten in hiphol - Amsterdam - Weesp - Amersfoort/Lelystad ndag 6 juli van 07.30 tot 14.00 uur t ien Weesp en Amsterdam wordt het aantal sporen verdubbeld. Dit project nadert einde. Vanwege aanpassing aan de bovenleiding is het treinverkeer te Weesp tijdelijk ■ïrkt. De extra reistijd kan oplopen tot 30 minuten. it u per Intercity Schiphol - Amersfoort - Groningen Leeuwarden Enschede v.v.? ntercitys Schiphol - Amersfoort v.v. rijden niet. Tussen Amersfoort en Schiphol v.v. u via Amsterdam CS. Tussen Amsterdam Zuid WTC en Amersfoort v.v. reist u via tiendrecht en Utrecht CS. nternationale treinen van/naar Berlijn rijden met enige vertraging (voor meer infor- over internationale treinen: tel. 0900-9296; 50 ct/m). it u per snel- of stoptrein op de trajecten Amsterdam CS - Weesp v.v., Amsterdam WTC - Weesp v.v., Amersfoort - Weesp v.v. of Lelystad - Weesp v.v.? n Diemen Zuid en Weesp rijden bussen in plaats van treinen. Op de trajecten iterdam CS - Weesp - Hilversum - Amersfoort en Weesp - Lelystad rijden minder en per uur en is sprake van extra overstappen en/of gewijzigde vertrektijden. aarlem - Leiden terdag 5 en zondag 6 juli de gehele dag tation Haarlem wordt een aantal wissels vernieuwd. Tussen Haarlem en Leiden :n twee in plaats van vier treinen per uur. Houdt u rekening met extra overstappen en maximale reistijdverlenging van 30 minuten. ïr informatie? u meer informatie over deze en andere werkzaamheden in deze periode? Kijk dan IOS Teletekstpagina 754, bel OV Reisinformatie 0900-9292 (75 ct/m), raadpleeg rnet http://www.ns.nl of haal de folder op het station. Uiteraard staan onze lokettisten 'onducteurs u ook graag te woord. afwachting van de geplande be handeling en verder onderzoek van hun zaken terug naar de cel. Alleen een vierde, 24-jarige Feyenoord-fan uit Bodegraven, door de officier aangeduid als een leider en organisator, mocht naar huis. Zijn verzoek 'ik wil naar huis' onderstreept door het betoog van zijn advo caat C. Noppen dat de verdach te niet nabij de beide slachtof fers was geweest, brachten hem een voorlopige vrijheid. De drie Rotterdammers gaven veel toe, behalve betrokkenheid bij de dood van de 35-jarige Pi- cornie. De jongste van het stel, de 20-jarige Rotterdammer, heeft volgens justitie Picomie onophoudelijk met een ketting op het hoofd geslagen. Maar zijn advocaat R. Kuijer meent dat anderen de dood van de Amsterdammer op hun gewe ten hebben. Zo zou er een an dere verdachte zijn aangehou den die in het bezit was van een klauwhamer met het bloed van Picomie. De 24-jarige Rotterdammer was vooral boos dat niet ieder een door de politie was opge pakt. „Of allemaal of niemand. Er lopen mensen vrij buiten die veel ergere dingen hebben ge daan dan ik." De rechtbank besloot alle za ken terug te verwijzen naar de rechter-commissaris, die ko mende tijd getuigen van de ver dediging gaat horen. De nieuwe zitingen zijn gepland vanaf 18 augustus. De komende weken moeten zich nog enkele andere verdachte voetbalfans op pro- forma-zittingen in Haarlem ver schijnen. Onderzoek naar allergie voor huisstofmijt groningen anp Het Academisch Ziekenhuis Groningen (AZG) gaat een twee jaar durend onderzoek uitvoe ren naar allergie voor huisstof mijt. Het beestje veroorzaakt in Nederland bij 4,5 miljoen men sen neusklachten, astma of ec zeem. Behalve het AZG werken ook de academische ziekenhui zen van Utrecht en Rotterdam aan het project mee Door expe rimenten met speciale matras-, kussen- en dekbedhoezen ho pen de onderzoekers meer in zicht te krijgen in deze allergie en in de behandelmethoden. De Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onder zoek subsidieert het project met 1,5 miljoen gulden. warschau Met twee kransleggingen, bij het monu ment ter herdenking van de Opstand van Warschau in 1944 en bij het graf van de onbekende soldaat, zijn koningin Beatrix en prins Claus gisteren het drie daags staatsbezoek aan Polen begonnen. De krans- legging bij het monument van het joodse getto was voor de koningin een van de hoogtepunten. In de verwachting dat het Rode Leger snel de Poolse hoofdstad zou innemen, kwamen de joden in het getto in opstand. De Sovjets wachtten echter totdat de Duitsers de opstand hadden neergeslagen, waar bij een bloedbad werd aangericht. Na de oorlog kre gen de joden het in het sterk anti-semitische Polen nauwelijks beter. Veel overlevenden werden alsnog door de Polen vermoord. Eind jaren dertig woonden er 3,5 miljoen joden in Polen, momenteel nog slechts 10.000. Dat Beatrix bij het monument sprak met on der anderen de rabbi Pinchas Menachem Joskowicz, noemde de laatste een belangrijke blijk van erken ning. FOTO REUTER PAWEL KOPCZYNSKI Vondst van anti-smokkelteam verzekeraars den haag»anp In Suriname is een compleet wagenpark van in Nederland gestolen auto's terug gevonden. Het gaat om veelal dure au to's, BMW's, Toyota's. Mercedessen. Fords en terreinwagens tegen een waarde van miljoenen guldens. Onderzoekers van ondermeer de VAR (Vermiste Auto Register) troffen de auto's aan in loodsen en op haventerreinen in Paramaribo. I Iet Nederlandse tearr^ heeft inmiddels bijna tachtig gestolen auto's daar getraceerd. Ze komen of terug naar Nederland of worden ter plekke verkocht. Het onderzoek begon vorig jaar na de diefstal van een terreinwagen in Amster dam. De Amsterdamse politie ontdekte een spoor via de Rotterdamse haven naar Suriname. Onderzoek van de rivierpolitie in de Rotterdamse haven leverde aanwij zingen op van een omvangrijke smokkel. Inmiddels is de organisatie achter die smokkel grotendeels opgerold. Maar vol gens woordvoerder O.R. Filon van de VAR leiden vele wegen naar Suriname. De VAR en meegereisde deskundigen van het Gerechtelijk Laboratorium heb ben ter plekke tientallen voertuigen geï dentificeerd. Ook hebben zij de contac ten met de Surinaamse politie en justitie verbeterd. Door de „politieke luwte" in de samenwerking tussen Nederland en Suriname deed de politie tot nu toe wei nig aan de smokkel. Dat is.volgens Filon door de hernieuwde contacten verbeterd. De Surinaamse politie heeft onder meer toegezegd te speuren naar gestolen au to's. De verzekeraars, onder wie de VAR res sorteert, willen de getraceerde auto's of ter plekke verkopen of terugbrengen naar Nederland. Zij hebben de gedupeerde ei genaren al grotendeels uitbetaald. De VAR noemt het 'kinderlijk simpel' een auto per container uit Rotterdam of Antwerpen te verschepen. „Je meldt dat in de laadkist verhuisspullen zitten, krijgt een zegel en regelt de laadruimte in het schip." In de Rotterdamse haven zou het aantal steekproeven daarom opgevoerd moeten worden. den haag anp De hand- en spandiensten die Defensie verleent bij de bestrij ding van de varkenspest dreigt deelnemende militairen hun zomervakantie te kosten. De militaire bond VBM heeft be kend gemaakt dat bij veertien militairen het zomerverlof is in getrokken. De maatregel is ge heel in strijd met eerdere toe zeggingen, aldus de VBM. De bond sneert dat de varkenspest- activiteiten kennelijk zo'n be langrijke militaire operatie is dat Defensie ervoor kiest zijn af spraken niet na te komen. De VBM zegt dat ook de geplande vakanties op de tocht staan van de overige 140 militairen die aan Operatie Varkenspest deel nemen. Defensie ontkent dat de verloven zijn ingetrokken. roermond anp Een 28-jarige Roermondenaar blijkt vijf maanden te lang in de gevangenis te hebben gezeten. De Roermondse officier van jus titie Van den Hark heeft zijn on middellijke vrijlating gelast. De gedupeerde kan de strafbonus echter niet waarderen en heeft Justitie een forse schadeclaim in het vooruitzicht gesteld. Advocaat Lonterman zag bij het bestuderen van de stukken dat zijn cliënt ruim vijf maan den ten onrechte op de extra beveiligde afdeling van Huis van Bewaring Demersluis in de hoofdstad werd vastgehouden. De man werd in oktober veroor deeld tot tien maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf met TBS zonder dwangverpleging en met aftrek van voorarrest wegens een groot aantal inbra ken en diefstallen. Half januari had hij uit de gevangenis gemo gen. Het huis van bewaring blijkt de straf verkeerd te heb ben geïnterpreteerd, legde de Roermondse persofficier Van Delft gisteren uit. Men dacht dat na de gevangenis dwangver pleging zou volgen en dat de man daarom in de cel moest wachten op een plaats in een psychiatrisch ziekenhuis. Felicitatiedoos voor puppy den haag gpd Liep u tot nu toe bij een trou werij, een geboorte of een verhuizing al een grote kans te worden verrast met een 'fe licitatiebox', nu kunt u ook nog de 'Puppy Surprise Box' verwachten als u onlangs een jong hondje in huis hebt ge haald. De box wordt, net als al dit soort dozen, gesponsord door bedrijven. Door hun producten via deze boxen te verspreiden, hopen zij er nieuwe kopers bij te winnen. In de Puppy Surprise Box (in deze branche schijnt het En gels de aangewezen taal te zijn) \indt de gelukkige eige naar van de pup onder meer zakjes met hondenbrokken en een dierentijdschrift. De verrassingsdoos is een initiatief van het kort geleden opgerichte bedrijf Plenty Pet. Deze week wordt de eerste Puppy Surprise Box aan een kersverse hondenbezitter uit gereikt. Als het een succes wordt komt er ook een 'Kitten Surprise Box'. Voor jonge katjes en hun baasjes.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3