eidsch Dagblad reinbotsing bij station Leiden 17 21 Buitenlands geld, travelers cheques en een reisverzekering? ZOMER SALE S (058) 215 84 00 POSTBANK Ijsvogel op laatste tientje Jorritsma: Vijf gulden voor rijden in de spits CAS3A Ml TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. mm .DAG 3 JUL11997 nenland OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41429 Buitenland Cultuur en Kunst Veel gestolen auto's gevonden in Suriname 'Het is oorlog in Hebron, 5 maar Netanyahu is druk met onzin' 'Ideale buurman' James Stewart overleden Sport 'King Tim' onttroont Krajicek gewonden Reizigers vandaag met bussen ver\>oerd n een engeltje op gezeten", zegt NS- >erster Ingeborg e is opgelucht om heen gewonden of ijn gevallen bij het ;eluk in Leiden. iotste vanochtend over half zeven ter yan de vuiloverslag i labriël Metzustraat issagierstrein met altrein van Hoog- t)ver de exacte toe- t'an de botsing was :end nog niets be- nM KOEVOET dat de staaltrein, die vas naar België, én de :kker, die in Amster- vertrokken voor een rit Haag, beide het sta- Leiden naderden. De itrein heeft daarbij de strein in de flank ge- vee wagons ontspoor- mtelden half. orste deel van de pas- i, een dubbeldekker, oor de aanrijding van en 'groef zichzelf ge- de grond in. „Als je er zou weten, zou je dat dit de metro is", hulpverlener op de die net als zijn vele nauwelijks in actie komen. Niet alleen de ekker is zwaar bescha- |r$ar ook de bovenleidin- 'ernield. mensen die vanoch- de spoordijk de ravage ichouw nemen, staan er van dat de 25 passa- machinist en de con- zonder een schramme- leze ravage tevoorschijn ;omen. „Het is maar lt beide treinen het sta- lerden en daarom niet len. Anders waren we olijk geweest." nabijgelegen brand- - De uit de rails geduwde dubbeldekstrein voor station Leiden. Een reiziger in het opvang centrum, die op weg is naar Rotterdam, wil wel over zijn be levenissen praten. Hij vertelt dat hij in het bovenste deel zat. ,,Ik verkeerde in de veronderstelling dat ik alleen was. Pas toen de trein begon te kantelen, bleek dat er nog meer passagiers wa ren. Ja, ik kan er nu al grappen over maken. Ik ben wel ge weerkazerne aan de Gooimeer laan, in de Merenwijk, wordt di rect na het ongeluk een opvang centrum („Géén crisiscen trum", benadrukt een brand weerman) ingericht voor de passagiers. Zij kunnen daar alle maal op eigen kracht naartoe. In het opvangcentrum staan koffie en telefoontoestellen te wachten. schrokken, maar het feit dat niemand gewond is, maakt alles goed. Het meest schokkende vond ik nog de reactie van de machinist. Die man was com pleet over de rooie." De verwachting is volgens NS-woordvoerster Faber dat het treinverkeer tussen Rotterdam en Amsterdam de rest van de dag 'lam ligt of zwaar ontregeld blijft'. „Het wordt een hele toer om die trein uit te graven." De NS hebben iets meer dan vijftig bussen ingezet. Op het station in Leiden ston den in de ochtendspits een paar duizend mensen te wachten op alternatief vervoer. Tussen Lei den en Schiphol reden dertig snelbussen, tussen Leiden en Haarlem tien, net als tussen Lei- foto hielco kuipers den en Nieuw-Vennep. Op het traject Leiden-Voorhout werden wisselend één of twee bussen ingezet. Pagina Leiden: Iedereen is het spoor bijster op Leiden Cen traal est op terrein jeterwoude' oude eric-jan berendsen Jdiggende grond aan de ijndijk in Zoeterwoude restaurant Old Inn, ierkunst Pierrot en de fijn) ligt bezaaid met en waarin asbest is ver- Dat meldde J. Wiersma, r van de Bemhardstraat. i op een bewonersavond wijk Rijnegom en Juli- i in de Eendenkooi. Vol- Zoeterwoudenaar gaat illegale stortingen. Hij e vervuiling al vier keer bij de gemeente, maar leden heeft Zoeterwoude eageerd. elders, milieu-ambte- an de gemeente, toonde steravond onaangenaam Hij kondigde een on- ik aan naar de toestand it terrein. i 16: 'Over vier jaar zit- U regelt het allemaal razendsnel. Bel direct de 3ostbank Vakantielijn met de unieke thuisbezorgservice. Amsterdam Na bijna dertig jaar verdwijnt Frans Hals op 1 septem ber uit beeld. Hij wordt opgevolgd door de bijna uitgestorven ijsvo gel, die de blikvanger wordt van het nieuwe briefje van tien. Slechts vijf jaar zal het biljet in roulatie zijn, want als alles vol gens schema verloopt, neemt in 2002 de euro de plaats in van de gulden. Dat er toch nog is geko zen voor het ontwerpen en druk ken van een nieuw biljet, heeft volgens de nieuwe president van de Nederlandsche Bank, A. Wel link, een heel praktische reden: het huidige aantal biljetten in voorraad schiet tekort om tot 2002 in de behoefte aan tientjes te kunnen voorzien. Tientjes wor den heel veel gebruikt en gaan niet zo heel lang mee (gemiddeld 1,63 jaar). Een nieuw biljet ont werpen en drukken bleek zo'n tien miljoen gulden goedkoper dan het steeds opnieuw herdrukken van het bestaande biljet, foto wfa Feyenoord-fan vrijgelaten haarlem allard besse Een 24-jarige Feyenoord-sup- porter uit Bodegraven is giste ren door de rechter op vrije voe ten gesteld. De man wordt er van beschuldigd organisator te zijn van de voetbalrellen op zondag 23 maart in Beverwijk. Drie andere hooligans blijven vastzitten. De Haarlemse rechtbank be handelde gisteren pro forma de zaak tegen vier Fevenoord-sup- porters. Zij zijn opgepakt na de veldslag tussen fans ,van Ajax en Feyenoord in een weiland langs de A9 bij Beverwijk. Bij die mas sale vechtpartij kwam Ajax-sup- porter Carlo Picornie om het le ven. Pagina 3: Berouw bij verdachte Feyenoord-fans Elektronische tolheffing bij grote steden den haag «anp Automobilisten die in de och tendspits naar Amsterdam. Den Haag. Utrecht of Rotterdam rij den, moeten daar in de nabije toekomst per keer vijf gulden tol voor betalen. Met dat plan, dat vandaag in het kabinet aan de orde komt, wil minister Jorrits ma van verkeer en waterstaat een bijdrage leveren aan het be perken van het explosief groei ende wegverkeer en de overlast en vervuiling die daarmee ge- Automobilisten passeren elektronische tolpoorten, die contact leggen met de elektro nische portemonnee van de au tomobilist, een klein kastje met een zogeheten 'smartcard' ach ter de vooruit. Daardoor wordt het bedrag automatisch afge boekt. De tolheffing wordt in princi pe toegepast tussen zes en tien uur 's ochtends. Deze tijdstip- BIJ CASBA WONEN --N 13 iiH'IHIHIl'III LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 Geprolongeerd wegens groot succes: Een weekendje Golden Tulip Epe Dagje 'Geheim van Holland' Zie aanbieding elders in de krant Gemeente meet herrie tijdens Lakenfeesten leiden erna straatsma De dertiende editie van de La kenfeesten staat in het teken van 'geluidsmetingen'. Bijna al le evenementen die van 10 tot en met 20 juli op het program ma staan, worden door ge meente-ambtenaren op de hoe veelheid decibellen gecontro leerd. De organisatoren van het jaarlijkse zomerfestival houden hun hart vast. „Is het getal der tien een voorteken?" Met gemengde gevoelens presenteerden de organisatoren gisteren het programma van de komende Lakenfeesten. „On danks de evenementennota, krijgen we weinig ondersteu ning van de gemeente. We heb ben juist steeds meer moeilijk heden om evenementen te or ganiseren", aldus André Coe- nen, voorzitter van de Stichting Evenementenfonds Leiden. „Niettemin hebben we toch een behoorlijk programma op poten gezet." Aad van der Luit, gemeente ambtenaar én organisator van de Peurbakkentocht, klaagde steen en been over de aange kondigde geluidsmetingen. „Ik denk dat we nu al kunnen vast stellen dat dit de laatste Peur bakkentocht wordt. Tot mijn spijt wordt ook hier een geluids test gedaan. Wel heel ironisch, want het thema van de Peur bakkentocht is 'muziek'. Zo'n geluidsmeting houden, is het zelfde als met een geluidsmeter naast een opstijgend vliegtuig gaan staan: de uitkomst weet je van tevoren. Zonde van de tijd." Pagina Leiden: 'Geluidscontro les in principe iedere dag' Anonymus Het dispuut is de zee waarin de waarheid verdrinkt. positiever weerbeeld 719° 10720° 10721° 40% 40% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagin, VANDAAG 26 PAGINA' Binnenland Buitenland Cultuur Economie .17,18,19 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,13,15,16 RTV/programma's9 Schrijvende lezers12 Sport21,22,23 Strips Uitgaan 20 De kortingsbon is vandaag voor Monteverdi's opera L'Orfeo van De Nederlandse Opera in het Muziektheater in Amsterdam. pen kunnen nog veranderen. De maatregel levert maximaal vierhonderd miljoen gulden per jaar op, denkt Jorritsma. Dat geld gaat niet naar de schatkist, maar terug naar de automobi listen via een verlaging van de vaste lasten. Denkbaar is een verlaging van de provinciale op centen in de motorrijtuigenbe lasting in de Randstedelijke pro vincies. Het idee daarachter is dat dé vervuiler moet betalen. De heffing moet ertoe leiden dat het aantal files in de spits af neemt. Verkeer en Waterstaat schat dat er tien tot vijftien pro cent minder auto's in de spits zullen gaan rijden, doordat au tomobilisten door de heffing voor het openbaar vervoer kie zen, meer samen van en naar het werk gaan rijden (car poolen) en meer thuis zullen werken. Verkeer en Waterstaat denkt de tolheffing in 2001 te kunnen invoeren. i Postcode: Tel: (l.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lO Per maand Per kwartaal Oautomatisch I 92.05) i automatisch (f. 31,95) O acceptgiro (f. 93.05) i Nr. bank/giro: - Handtekening: - Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. nvelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 '712141 "400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1