Kunst Michiel Borstlap hoort stemmen 8P theart >ekende Elvis- gs boven water UirScHlfTfW Katwijkse en Scheveningse: zingen voor en in Europa s^intratuin ,3 JUL11997 940 haiZoen voor Stoffels be 01e Stichting CPNB heeft gisteren aan Karlijn Stof- y^erste Gouden Zoen toegekend. De prijs, die on- e,ven is geroepen, gaat jaarlijks naar de auteur van nx voor de jeugd vanaf 12 jaar. Stoffels krijgt de prijs Mosje en Reizele. Aan de Gouden Zoen is een jen bedrag van 3.000 gulden verbonden. Voorheen tohet beste kinder- of jeugdboek de Gouden Griffel, hu bestemd voor het beste boek voor kinderen tot Zilveren Zoen gaat naar Ted van Lieshout voor ,rJ Sylvia Waugh voor De Mennyms. Eervolle vermel- 'V{- voor Julie Johnston (Mij 'n zorg) en Akky van der a^n woorden), hu limte Kampen wint prijs -^unstenaarsinitiatief Stichting Kunstruimte Kam- Overijssel 1997. Aan de prijs is 10.000 Bnden. De Stichting Kunstruimte Kampen organi- S92 allerlei soorten projecten. Tijdens reguliere ten- g^n toont zij werk van veelal jonge nationale en inter- eokunstenaars, waardoor de Kunstruimte landelij- dtid kreeg. Vorig jaar is een dépendance in Berlijn ge- voor de Stichting is destijds genomen door Studenten van de Christelijke Kunstacademie Con dens in Kampen. Met Whitehouse vanavond in Leiden Binnenkort ligt de nieuwe cd van Herbie Hancock en Wayne Shorter in de winkel, '1 1'. Let op track nummer vier, want daar spelen zij 'Memory of enchantment', een compositie van Michiel Borstlap, zoon van de Leidse componist Dick Borsüap. De pianist (31) - vanavond te bewonderen in café De WW in Leiden en volgende week 'in het groot' op het North Sea Jazz Festival - won er vo- rig jaar de 'Thelonious Monk/BMI composition competi tion' mee. Zijn toch al veelzijdige carrière raakte door die prijs in een stroomversnelling. leiden bertjansma nummers zijn heel bijzonder. De eerste werd opgenomen in januari '54 en de tweede in het najaar van '59 toen Elvis gele gerd was in Duitsland. Bad Nauheim heeft een bijzonder karakter. Het lied is opgeno men met een gewone cassette recorder en The King zit zelf achter de piano." De twee speurders zijn twee jaar bezig geweest met het sa menstellen van de cd-box. Ze zoeken al jaren naar nog niet ontdekt Elvis-materiaal. Voor deze cd's openden ze een la in het bureau van Elvis' vader Vemon. Veertig banden trof fen ze aan, waarila het album kon wordeasamengesteld. Ontvangen door de Amerikaan se vice-president Al Gore, reek sen interviews in Amerika en Nederland, samen met Han cock en Shorter in Washington repeteren aan dat prijsstuk en dan zien dat bij de uitvoering ervan gitarist Pat Metheny tra nen in zijn ogen heeft. Het afge lopen jaar moet een topper zijn geweest voor Borstlap. „Hmm, ja, erg leuk". Om meteen daar na te komen met: „Maar eigen lijk wordt het komende jaar veel leuker." In september gaat Borstlap naar Amerika terug, nu om in de jury plaats te nemen voor datzelfde concours dat hij vorig jaar won. „Met drie illustere he ren, Terence Blanchard, Mi chael Brecker en Pat Metheny. Lijkt me ontzettend leuk om mee te werken, samen bandjes te beluisteren en hun commen taar te horen." Hij imiteert een paar Amerikaanse stemmen: 'real cool' en 'weird chords, man'. „Daar steek je wat van op." Michiel Borsdap speelt op het North Sea met 'Whitehouse', een groep die de jazzrock een compleet nieuwe, verrassend doorzichtige invulling geeft. 'Whitehouse' bestaat net een jaar en heeft één cd opgeno men. Bij velen die Borsüap ken den van zijn akoesüsche werk, met sextet en trio, viel de mond wijd open. „We hebben een keertje met z'n allen gespeeld en toen werd het deze muziek", zegt hij simpel. Geen program ma, geen diepere bedoelingen. Bij hem gaat het gewoon over muziek. Geen hokjes. Geen grenzen. „Je kunt zeggen dat het een beetje jazzrock is, een beetje Weather Report", haalt hij zijn schouders op. „Maar je kunt van elk jazzkwartet met saxo foon zeggen dat het een beetje Parker is, of een beetje Coltrane. Het belangrijkste is jezelf zijn in wat je doet. Mensen willen altijd referentiekaders. Maar wij spe len gewoon wat we leuk vinden. Muziek is onlosmakelijk met de tijd verbonden. Je hoort jungle, je hoort trip hop, je hoort jazz, maar je hoort ook Mahler. Als muzikant ben je een spons. En wat wij doen is toch jazz. Of je nu met trio, sextet, big band of 'Whitehouse' D7 speelt, wat is het verschil?" Begin volgend jaar speelt 'Whitehouse' twee weken lang in een club in Los Angeles. „Be langrijk voor ons, door zoiets groei je als band", zegt Borsüap. De warming-up in het Leidse café De WW en het optreden op het North Sea vormen de lande lijke introductie van de band. Zestien landen (via de EBU-uit- zending van een uur vanaf het festival) genieten mee. Wayne Shorter had de cd al gehoord toen hij Borsüap in Hamburg ontmoette.Wayne is geen man van veel woorden", zegt Borst lap. „Hij zei alleen: 'I got your cd'. En hij sloeg zijn vuist in de palm van zijn andere hand." Borsüap imiteert het met een grijns van intense voldoening. Pats. Die zit. Sinds zijn vijfde jaar hoorde Michiel Borsüap, zoon van de Leidse componist Dick Borsüap en journaliste Bertien de Moor, thuis jazz. „Ik werd er op ver liefd", zegt hij. „Op Lennie Tris- tano. Op Oscar Peterson". En hij imiteert met een langgebla- zen H het gejuich van Petersons publiek. „Dat is nooit meerweg gegaan". In 1992 won hij de so- listenprijs van de European Jazz Contest in Brussel. En de jazz gaat verder. Een tournee naar het Midden-Oos ten, een cd met Han Bennink en Ernst Glerum ('Wat een groove, die Bennink. Niet alleen vrije muziek, maar ook jazz'), volgend seizoen waarschijnlijk een tournee met saxofonist Bill Evans en in 1998/1999 met me de-winnaars van het Ameri kaanse Thelonious Monk-con cours. Michiel Borsüap White Hou se spelen vanavond als 'war ming up' voor het North Sea Jazz Festival in Café De WW, Wolsteeg 6 in Leiden. Aanvang 22.00 uur. VLIEGWERK NAAM: like Sahimbas LEEFTIJD: 19 jaar OPLEIDING: HAVO WOONPLAATS: Leiden GEZIEN: In Casa TEKST: PABLO CABENDA; FOTO: HIELCO KUIPERS Het is net zoals in In Casa, maar dan in het Turks, f Officieel heten het spijbelfeesten, maar die naam slaat nergens op, want ze werden altijd in de zomer gege- ven, in Amsterdam of Rotterdam. Eén keer was het in een boot. Helemaal donker, nergens ramen en alleen maar turkse muziek. En daar heb je héél veel soorten van. Kunstmuziek, popmuziek, rockmuziek, folkmu ziek enzovoort. Zo zijn ze echt allemaal officieel ingedeeld. Maar sinds '90 is er heel veel veranderd. Het klinkt nu meer Europees of Amerikaans. Ik heb drie neven die samen een sportschool hebben op de Hooglandse Kerkgracht en zo'n beetje alle Turken vieren daar hun verjaardag. Ken je wat ze hier buikdansen noe men? Dat heet eigenlijk 'Oryantel'. Dat doe ik niet hoor, ik houd er niet zo van. Bij andere mensen is het wel mooi, maar niet bij mij. Maar wat de meeste Turkse jongeren het mooist vinden zijn van die hele rustige, zielige nummers. Zoiets als zeg maar Borsa- to. Dan hangen ze met z'n allen aan de kant van de dansvloer en dan gaan ze van 'Aaaah!'. Ik had een keer een Nederlandse jongen naar een verjaardag meegenomen en die vroeg zich af waarom iedereen zo triest was. Toen legde ik uit dat het nummer over een jongen ging uit een dorp in het oosten van Turkije wiens broer was overleden. En in die streek is het dan de gewoonte dat je met de vrouw van je overleden broer trouwt. Hij zingt dat hij niet met zijn schoon zus kan trouwen en dat het een vreselijke regel is en dat hij nog liever bij zijn broer in het graf springt. Nou die Nederlandse jon gen had meteen kippenvel. Over het algemeen komen er niet zo veel Nederlanders. Maar vorige week was een verjaardag van een jongen wiens vriendin Nederlandse is. Zij is volgende maand jarig en deze week zijn ze drie jaar samen. Ze vierden het vorige week dus heel groots. Ze zong alle liedjes mee en ze kent zelfs aardig wat Turks. Die dag was de helft van de bezoekers Nederlands en het was erg gezel lig. Ik ken niet iedereen op die feesten hoor. Ik vraag weieens vrienden mee zodat ik niet in mijn uppie ben. Maar dan vraag ik het natuurlijk wel eerst aan degene die het feest geeft. Maar ik ga niet alleen naar Turkse feesten. Eén neef van me is portier bij de UB, één bij Malle Babbe en één bij In Casa. Voordat ik ga swingen ga ik even met ze babbelen. Ik kom dan natuurlijk vaak gratis in In Casal Op zaterdag komen er ook een heleboel Turkse vrienden van me. Vergeleken met de Marokkaanse gemeenschap is het bij ons wel een stuk vrijer. Ik word ook heus niet gecon- troleerd door mijn neven. Ik ga lekker swingen tot W vier uur en daarna zeg ik hem gewoon gedag. James Stewart (1912-1997) James Stewart, de boomlange, slungelachtige acteur die werd gezien als symbool van Ameri kaans fatsoen en moed, is gis teren op 89-jarige leeftijd aan een hartstilstand in zijn huis in Beverley Hills overleden. Ste wart werd vooral bekend door zijn rollen in Mr. Smith Goes Washington, It's a Wonderful Life, Rear Window en Vertigo. De acteur verkeerde al jaren in slechte gezondheid. Sinds zijn tachtigste was hij nagenoeg doof en zeer slechtziend. De dood van zijn vrouw in 1994 greep hem ernstig aan, en sindsdien kwam hij amper zijn huis uit. Stewart werd geboren in India na als zoon van een welgestel de familie. Hij studeerde archi tectuur en bekwaamde zich in het bespelen van de accordeon en in de kunst van het gooche len. Bij de padvinders begon hij met toneelspelen. In 1935 maakte hij zijn speelfilmde buut in The Murder Man, waarin hij een journalist speel de. In de jaren dertig presenteerde Stewart zich op het doek als zware jongen, totdat regisseur Frank Capra hem de ruimte gaf karakterrollen te spelen. In Mr. Smith goes to Washington (1939) is hij de idealistische af gevaardigde van het platteland dié het opneemt tegen de ge vestigde belangen in de hoofd stad. De idealist keerde het vol- James Stewart in 1985, toen hij een Oscar kreeg voor zijn hele oeuvre. foto ap gende jaar terug in It's a Won derful Life, een film die daarna sinds jaar en dag met Kerstmis op de Amerikaanse tv te zien is. Stewarts personage George doet alles voor zijn gezin, zijn vrienden, en zijn stadgenoten, maar tegen een hoge prijs: hij moet zijn jeugddroom om de wereld te zien, opgeven. De verbittering is in de jaren vijftig duidelijker te zien in de films die hij toen maakte. Hitchcock zette hem neer als een invalide gluurder in Rear Window (1953), en als een man die ziekelijk geobsedeerd is door de dood van zijn gelief de in Vertigo (1958). Ook maakte hij een reeks op zienbarende westerns met re gisseurs John Ford en Anthony Mann. In Fords The'man who shot Liberty Valance (1962) moest hij zijn pacifistische principes opzij zetten om het op te nemen tegen een ban diet. Stewart kreeg eenmaal een Os car, voor zijn rol in The Phila delphia Story in 1940. Voor vier andere rollen kreeg hij een no minatie. In 1985 kreeg hij een ere-Oscar voor zijn hele oeu vre. In zijn carrière verscheen hij in meer dan 75 films. Ande re bekende films waarin Ste wart speelde zijn The Man Who Shot Liberty Valance, De- stry Rides Again, en The Flight of Phoenix. De typische James-Stewartrol was die van een serieuze, soms verlegen held, moeilijk kwaad te krijgen, maar met onver moede reserves aan doorzet tingsvermogen. In zijn eigen leven leek hij hetzelfde karak ter te hebben. Stewart was on berispelijk. Hij was politiek conservatief, trouwde 'slechts' één keer en kreeg onderschei dingen voor zijn optreden als commandant van een eskader bommenwerpers in Europa tij dens de Tweede Wereldoorlog. Het Amerikaanse filmpubliek was gek op hem. In het tijd perk van elegante en aantrek kelijke filmhelden was Stewart het type van de ideale buur man. gpd» Al jaren heeft Nederland op het Eurosong festival net zo veel te zoeken als een verko per van oorwarmers in de woestijn. Henny de Zwart uit Katwijk en Brenda Bouwsma uit Scheveningen doen een poging om Ne derland zangtechnisch weer op de kaart te krijgen. De twee zijn naarstig op zoek naar Nederlanders die vervuld zijn van de Eu ropese gedachte èn die van zingen houden. Of in veel mensen deze twee eigenschap pen zijn verenigd, is nog maar de vraag, maar geen spoor van twijfel bij De Zwart en Bouwsma. Ze denken er een Nationaal Eu rokoor mee te kunnen samenstellen. Hun optimisme over de haalbaarheid klinkt door in de oproep aan belangstellenden om zich op te geven voor de kennismmakingsavond in oktober bij het Visser 't Hooft Lyceum aan de Leidse Kagerstraat. „Wacht niet tot na uw vakantie want het maximum aantal is 200." Bouwman en de Zwart noemen hun ini tiatief 'uniek' maar willen niet dat dat zo blijft. Het streven is om in andere Europese lidstaten ook Eurokoren uit de grond te stampen. Het koor dat jaarlijks concerteert in een Europese hoofdstad kan op die wijze 'in stemmen groeien'. Dit proces eindigt onvermijdelijk in een slotconcert in Brussel door een koor van zangers en zangeressen uit alle lidstaten, met alle leden van het Eu ropees parlement als publieksgroep. De twee willen hun koor niet alleen Eu ropese podia onder de schoenen schuiven maar ook in eigen land laten optreden. In alle gevallen moet er sprake zijn van 'bui tengewone omstandigheden', te beginnen met de presentatie in 1998. Dan wordt de periode van voorbereiding afgesloten met een concertreeks in dierentuinen. De pro- grammatitel is voor de hand liggend maar ook raak en logisch: 'Bij de beesten af. Het koor moet zich toeleggen op 'prettig te zin gen liederen uit het songbook van de lichte muziek'. Europe's 'Final Countdown' mis schien? Als dirigent schuiven de oprichters Peter Kavelaar naar voren. Hij zou deskundig zijn, de uitdaging aandurven en de koorleden over de grenzen van hun muzikale kunnen laten gaan. Henny de Zwarts telefoonnum mer is 071-4073355 en dat van Brenda Bouwsma is 070-3550890. WIM KOEVOET Gordy verkoopt helft van muziekuitgeverij new york ap De Amerikaanse muziekuitge ver Berry Gordy Jr., die in 1988 het Motown label verkocht, heeft de helft van zijn Jobete Music Co. overgedaan aan EMI Music Publishing. EMI koopt ook de helft van Stone Diamond Music Corporation, het zuster bedrijf van Jobete en betaalt Gordv in totaal 132 miljoen dol lar (258 miljoen gulden). Gordy heeft Jobete in 1959 opgericht. Op het label zijn meer dan hon derd hits verschenen van arties ten als Stevie Wonder, Diana Ross and the Supremes, Marvin Gaye, The Temptations en The Jackson Five. Alleen de catalo gus van de Beatles overtreft Jo bete en Motown in waarde. "Suzanne met de mooie ogen", ofwel de Thunbergia. Een klimplant, op haar mooist tussen de vroege zomer en vroege herfst. Bloeit uitbundig met oranje bloemen en donker hart. Staat 't liefst te pronken in de zon op het terras, balkon of binnenshuis. Van 14,95 voor Tel. 071-5322203

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17