VERHUIS UITVERKOOP en verdachtmakingen' 1499,- "We broodnijd' Leiden Regio Leidschendam Voorschoten Warmond Wassenaar vJDELKfl WANDEL Kattegat: al 20 jaar haven voor de wat ^ere kroegbezoeker Brandweer steeds later door 'vertragers' Historische vergissing? O ~AG 3 JULI 1997 chef hans jac08s. 071-5356414. plv.-chef rudolf kleun. 071 -5356436 BINNENHOFOmwonenden van het seniorencomplex Van Alphen- staete kunnen tot en met 6 juli reageren op de plannen van de ge meente Leiderdorp met de directe omgeving van het complex. De gemeente wil de huidige situatie verbeteren. Zo worden de invali denparkeerplaatsen aangepast zodat het in- en uitrijden makkelij ker wordt. Vefder komt aan de kant van de Huygensdreef een alge mene invalidenparkeerplaats, wordt de inrit bij de Langendijkdreef ruimer, komen er verkeersborden om laad- en loszones aan te dui den en verschijnt er een uitneembaar paaltje op de stoep tussen Revïusdreef en Huygensdreef om sluipverkeer tegen te gaan. Ook komt er extra groen. Op het voorplein worden acht bomen geplant SCOUTS Zeeverkenners van de Leidschendamse scoutinggroep Pi us de Twaalfde hebben veertig Poolse en Wit-Russische gasten uit genodigd voor hun zomerkamp in Nieuwkoop. De scouts arriveren vrijdag en gaan zaterdag vanaf de sluis in Leidschendam per boot naar de plassen. Ze zullen daar tot 14 juli verblijven. Dinsdag be zoekt de eerste secretaris van de Poolse ambassade de groep. Ook Nieuwkoopse en Leidschendamse raadsleden zijn uitgenodigd. HAASWIJK De nieuwe inrichting van de speeltuin aan het Richard Holpad is bijna klaar. Vrijdag zet wethouder G. van Eisen de puntjes op de i met het ophangen van een schommel en het kruien van een lading houtsnippers. Iedereen uit de buurt die heeft mee gedacht over de nieuwe lookvan de kinderspeelplaats is daarbij welkom. Het feestje duurt van drie tot vier uur. ORANJEBUURT Wethouder M. Poelmans geeft vrijdagochtend om negen uur het goede voorbeeld: hij pakt de bus. Daarmee wil hij de Oegstgeestenaren er nog eens extra op wijzen dat ze zaterdags voor maar twee gulden op en neer naar Leiden kunnen. De speciale ta rief-actie is een halfjaar geleden begonnen, maar er wordt te wei nig gebruik van gemaakt. Poelmans plakt voordat hij in de bus stapt een speciale promotiefolder op het haltebord Geversstraat/De Kempenaerstraat. Een half uurtje later doet de Leidse wethouder P Langenberg in de Breestraat hetzelfde. DORPSKERK In de Dorpskerk is tot 21 juli een foto-expositie te zien van houten kerkjes in Noorwegen. De heer en mevrouw Nijssen uit Voorschoten hebben deze foto's van de zwart of bruin geteerde kerkjes samengesteld in samenspraak met de commissie 'Open Kerk' van de Dorpskerkgemeente. De Noorse kerken staan bekend als 'staafkerken'. Dat zijn houten gebouwen van kort na de kerste ning in de elfde eeuw. Uit die tijd zijn er ruim 30 overgebleven. De expositie is elke vrijdag te zien tussen 11.00 uur en 14.00 uur en op zondag na de kerkdienst. CENTRUM Het Historisch Genootschap Warmelda houdt zondag 6 juli een wandeling langs de Warmondse monumenten en andere bezienswaardigheden. De start is om twee uur vanaf het Pleintje bij de Pomp. Voor meer informatie: 071 - 3011192. TULPWEG De gemeente Wassenaar wil in de Tulpweg drie ver keersdrempels aanleggen. De beslissing is genomen op verzoek van een groot aantal bewoners. Na onderzoek besloot de gemeente het verzoek te honoreren. Met de drempels moet de snelheid van het het verkeer in de straat worden afgeremd. De gemeente begint kort na de bouwvakvakantie, begin september, met de aanleg van de drempels voor huisnummers 4,19 en 22. Het Commodore Center Leiden gaat verhuizen. Help ons bij het opruimen van onze winkel en profiteer van onze kortingen tot maar liefst 50%! Kom snel langs, want we willen de winkel aiterlijk 5 juli a.s. leeg hebben. X-iiiliil-U-IUN'li'Jlh Desktopmodel. Intel /JJfel S Pentium® Processor 120 MHz, Intel moe- pentium' derbord, 8 Mb intern geheugen, 1,6 Gb Harddisk, 8-Speed CD-ROM speler, 16-bit geluidskaart, Windows 95 geïnstalleerd. Exd moni,or- v 2127,- OT\A( Uitverkoop diverse demo-modellen! Diverse 15" kleurenmonitoren v.a. ƒ199, Diverse HP printers: o.a. 400C, 690C, 694C, 820Cxi, 5L tot 50% korting Scanners: o.a. A4 1200 dpi flatbed A4 4800 dpi flatbed Modems: Commodore, Dynalink, Philips 14k4/28k8/33k6, intern/extern Software: o.a. Red Alert, Sega Rally, DaviCash/-Address Kom ook voor diverse andere scherpe aanbiedingen The Intel Inside logo and Pentium a 99,- 249. 29, 39, wethouder M. Poelmans heeft rectifica- ntiivan een advertentie van Leefbaar Oegstgeest politicus vindt dat de oppositiepartij op een advertentiepagina van plaatselijk Oegstgeester Courant op 11 juni te ver is ge- efbaar Oegstgeest heeft een grens overschre- reieb rectificatie vriendelijk doch dringend ge- de$ ze dat niet doen, laat ik het er niet bij zitten", chtpoeimans laat zich niet uit over welke stappen gen zegt hij: „Dat is Poelmans' oordeel." De D66-wethouder betreurt het bovendien dat delen van de advertentietekst 'strijdig zijn met wat Leefbaar Oegstgeest in de raad verkondigt.' „Op die manier geven ze de burgers een verkeerde visie op de werkelijk heid. En dat is uiterst kwalijk." Een passage over het hoge ziekteverzuim onder de ambte- TS-ftFKE VAN DER TOOLEN at Jk ein Daoet de waarheid ge- troHet hangt van leu- en ten- biinformatie aan el- de: de wethouder. LO- trejtter J. de Soeten iep verbaasd over de •rket niets van zo'n rec- i. Dver de beschuldigin- bei \o\vecht vergunning Praxis aan IERDORP JUDY NIHOF bestrijden ta'en elkaar bij wijze n op leven en dood. an Praxis is dan ook sd dat Karwei in Lei- een poosje alles in elt om de komst van het voormalige Ver tegen te houden, ure broodnijd", zei 'gieren na afloop van in het Haagse Paleis Kroese was niet erg tqndruk van de acties Ook W. Regeer, de pn het Verto-terrein, jn schouders op. amt er toch. Die en is gewoon een cir- l0flitant van Karwei, nu 'stëe bouwmarkt in Lei- [e£ok in de rechtszaal kast om voor elkaar dat de bouwvergun- Praxis wordt ge- axis wil half septem- e Zijldijk een bouw- nen met een opper- 4500 vierkante meter, ins Karwei is voor een mwmarkt in Leider- 4 geen plaats, «onderzoek dat Kar- 0 »n, blijkt dat het loka- aan doe-het-zelfwin- enteel 'gevarieerd en is. Als er een bouw- er^comt, vallen er klap- 1 kleinere winkels en rcj( Advocate A. Klijn be- p gemeente en provin- lr e reden Praxis nooit jjing hadden moeten teerheden zijn boven dien onzorgvuldig geweest, al dus Klijn. Karwei houdt al lan gere tijd scherp in de gaten wat voor zaken zich op het Verto- terrein vestigen. Praxis en een groot aantal andere winkels zouden niet passen in het be stemmingsplan. Maar gemeen te en provincie beweren van wel. Bovendien juichen beide overheden vrije concurrentie toe. „Je krijgt een marktaan deelverschuiving, maar dat is een onvoldoende argument om medewerking aan het plan te onthoudenstelde C. van 't Nedereind. gemachtigde van gedeputeerde staten van Zuid- Holland. Van 't Nedereind benadrukte hoe blij de provincie is met de ontwikkelingen op het Verto- terrein, dat zwaar vervuild was en geleidelijk aan door de eige naren Regeer en Klinkenberg wordt gesaneerd. ..Als de pro vincie uit eigen middelen een oplossing voor de vervuiling had moeten vinden, dan zou de sanering lang op zich hebben laten wachten. Dan zou Leider dorp nog lange tijd een braak liggende locatie hebben gehad.". Volgens Van 't Nedereind hebben de eigenaren van het Verto-terrein zulke 'grote finan ciële belangen' dat het belang rijk is dat Praxis er snel komt. Die opmerking schoot de advo cate van Karwei in het verkeer de keelgat. „Natuurlijk is het goed dat de locatie wordt gesa neerd, maar het is onjuist om hier urgentie aan op te hangen. Financiële belangen mogen hier niet de doorslag geven." De rechter doet vrijdag uit spraak. iig j-ju/er Poe/mans eist rectificatie van advertentie Leefbaar Oegstgeest 'Politieke partij die adverteert: niks mis mee' LEIDEN/OEGSTGEEST Kunsthandel Hoppe sluit de poort LEIDEN „Te weinig omzet." W. Hoppe, eigenaar van de gelijknamige kunst handel aan de Korevaarstraat in Leiden, is kort en duidelijk in zijn antwoord op de vraag waarom hij er na tien jaar de brui aan geeft. Na de opheffingsuitverkoop sluit hij eind juli de poort. „De eerste jaren liepen de zaken wel beter", zegt Hoppe somber. „Maar je merkt dat studenten, een belangrijke groep klanten, steeds minder te besteden hebben. Vroeger mocht een prent met lijst honderdvijftig gulden kosten, nu moet het voor veertig. Dat gaat natuurlijk niet." Langzamerhand schakelde hij over op schil derijen, maar ook daarmee liep de verkoop geen storm. „Het parkeerbeleid van de gemeente is ook van invloed", zegt Hoppe. „Het kost moeite om met de auto in Leiden te komen en parkeren kost handenvol geld. Mensen trekken nu naar steden als Zoetermeer waar men makkelijker de auto kwijt kan." Hoppe is voorlopig wel van plan in de kunsthandel werkzaam te blijven. „Misschien ga ik op zoek naar een winkel in Den Haag." Commodore verhuist naai- Nieuwe Rijn LEIDEN Commodore Center in Leiden verhuist volgende week van de Bree straat naar de Nieuwe Rijn. „We zochten al anderhalfjaar naar een nieuwe bedrijfsruimte", zegt bedrijfsleider L. Broer. Dit pand in de Breestraat is veel te klein en bovendien: je ziet hier vooral veel bussen. Met heel mooi weer merken.we dat mensen uit de Bree straat wegblijven." Met ingang van 7 juli krijgen Broer en zijn zes werknemers een pand aan de Nieuwe Rijn 40, dat aan alle eisen voldoet. „Het is vijf maal groter en wat voor ons heel belangrijk is: de klanten kunnen parkeren. Als je een computer koopt, dan zit je al snel met drie gro te dozen, die je niet makkelijk zonder auto kunt vervoeren. Boven dien gaan we de winkel anders indelen. Er komt onder andere een aparte servicebalie voor reparaties. In een andere hoek kan de klant rustig worden geadviseerd over de aankoop van een nieuwe com puter." Keukens uit Ter Aai- op de Antillen TER AAR» Hans Verkerk Keukens uit Ter Aar opent op korte termijn een nieuw filiaal op Antillen, om te beginnen op Curasao. Door de his torische banden die Nederland met Aruba, Bonaire en Curasao heeft, verwacht Verkerk binnen enkele jaren op de drie eilanden vertegenwoordigd te zijn. Verkerk: „In eerste instantie zullen we ons nadrukkelijk in de projectbouw manifesteren, maar ook de particuliere markt is meer dan interessant. De eerste keukens gaan binnenkort in containers richting Nederlandse Antillen." Drempels, verkeerslichten, verhoogde krui- singsvlakken. In Leiderdorp komen steeds meer van dit soort 'vertragers in het weg dek' voor, waardoor het voor de brandweer steeds moeilijker wordt om op tijd op de plek des onheils te zijn. In 1995 waren de spuitgasten gemiddeld in 7,5 minuut ter plekke, vorig jaar in 8,1 minuut. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1996. De Leiderdorpse brandweercommandant A. Vons maakt zich zorgen over de stijging van de zogenoemde opkomsttijden. „Elke drempel betekent een vertraging voor de personen die naar de kazerne moeten ko men, maar ook voor een brandweerwagen van tien, twaalf ton", aldus Vons, die ook de nieuwe verkeerslichten op het kruispunt Hoogmadeseweg/Acacialaan als boosdoe ners noemt. „De vrijwillige brandweerlie den die uit het oude dorp moeten komen. verspelen hierdoor minuten." De comman dant dringt er bij de Leiderdorpse politiek op aan om bij elk nieuw besluit over drem pels, afsluitingen, uitneembare palen en dergelijke 'te blijven denken aan de brand weer'. Ondanks de stijging van de opkomsttij den lukt het de brandweer nu nog steeds om binnen de gestelde normen hulp te ver lenen. Maar Vons houdt zijn hart vast voor de toekomst. Eén inschrijfpunt ouderenwoningen MONTANUS ta T«r, twee halfvol en een Dat soort bestel- rles vijfentwintig jaar ge- p de Garenmarkt 16 ojaatst te horen. Zuivel- an Mil ruimde toen het ioyankelijk voor een slij- nxr eigenlijk leende het a veel beter voor een lijbedacht Eef van der ras het die in het meer oude gebouw sher- 't Vattegat opzette, lp. week viert het café e lustrum. ïtirkend voor 't Vattegat eider List waren de gla- it Ier voet. De bar werd 98 geboord en de dorsti- ;mt 'prikte' zijn glaasje inrry of port zo in. de al er af en toe een pootje Echt de pret niet druk- i die pret kwam niette- einde toen de broers ea Bart van Mil vijftien den de zaak overna- uader hun regime ver- de glazen zonder voet. iét alleen vernieuwden tiMils het glaswerk, ook ttvan de zaak verander- rattegat werd een echt .1 Mils richtten zich op r.iek van 'oudere jonge- ki bleek aan te slaan. In flvan de jaren ontstond ;ae kring vaste klanten, .p die nog steeds groeit, narloo. sinds drie jaar naren stoort Poelmans het meest. „Leefbaar Oegstgeest roept om een onderzoek naar de oorzaken, en om een ver zuimbeleid. Ze weten heel goed dat het gemeentebestuur hier al lang mee bezig is." Poelmans wil deze en andere onjuisthe den in die passage gerectifi ceerd zien, zo heeft hij de fractie van LO laten weten. De partij gaat flink te keer in de gewraakte advertentie. Eerst beschuldigt de LO-fractie het college dat het een meevaller van het rijk 'inpikte.' Verder schrijft de partij: „De kreet van wethouder Van Eisen dat er te veel wordt bezuinigd op ambte naren slaat als een tang op een varken. Wethouder Poelmans maakt er een potje van bij de bezuinigingen op de kosten van het gemeentehuis." Daarnaast wordt wethouder G. van Eisen verweten dat hij aan het 'straat- vechten' is in de discussie rond de samenscholingsverboden in het dorp. De reactie op advertentie roept de vraag op of het gepast is om als politieke partij adver tentieruimte te kopen buiten de verkiezingscampagnes om. Poelmans vindt dat het op zich wel kan. „Maar dit is meer pro paganda dan voorlichting. Laat ik het zo zeggen: het is het soort propaganda dat doet denken aan de communistische tijden." De advertentie heeft LO bijna negenhonderd gulden gekost. Tenzij ze vaker dergelijke com merciële ruimte kopen. Dan wordt het wel goedkoper, zegt Rijnsburger Verhagen, uitgever van het blad. Volgens hem heb ben adverteerders grote vrijheid om te melden wat ze willen. „Maar ze moeten wel aan de al gemene normen van fatsoen voldoen. Ik heb de advertentie niet gelezen, maar als de be schuldigingen waar zijn, moet ik toch contact met de adver teerder zoeken", zegt hij. Binnen Leefbaar Oegstgeest, de 'Vereniging van Verontruste Burgers', wordt ook aan de ad vertentie getwijfeld. Bij de kos ten ervan worden vraagtekens gezet. Ook is de advertentie het doel - 'het inlichten van de bur gers' - voorbijgeschoten. Vooral de persoonlijke aanval op wet houders en ambtenaren is uit den boze. LO-fractielid P. Wuis- man wil maar één ding kwijt over de advertentie: „Dit soort kwesties moet in de raadzaal worden uitgevochten en niet el ders." „Je moet wel erg geïsoleerd in de maatschappij staan als je als politieke partij buiten verkiezingstijd advertentie ruimte koopt. Dan moeten de spanningen in 'een ge meenteraad wel hoog zijn opgelopen", dat zegt politi coloog R. Hillebrand. Dat Leefbaar Oegstgeest (LO) ad vertentieruimte in een plaat selijk blad heeft gekocht, is volgens hem dan ook 'vrij uitzonderlijk'. Hillebrand, ook fractie voorzitter van de PvdA in Leiden, heeft op zich geen moeite met de werkwijze van LO. ,Als de inhoud feitelijk maar klopt, is er niks mis mee. Beledigingen en on juistheden kunnen niet. Dat is misleiding van de kiezer", zegt hij. Hillebrand vindt dat de methode wel door de beu gel kan. „Het komt wel vaker voor dat partijen de kiezer direct aanspreken. De SP in Leiden verspreidt weieens brieven huis-aan-huis. Als de inhoud correct is, kan het." De politicoloog kent geen voorbeelden van partijen die ook advertentieruimte heb ben gekocht. „De meeste po litici gebruiken de gratis me dia, namelijk journalisten, om hun boodschap uit te brengen", lacht hij. Daar naast maken gemeenten zelf ook wekelijks gebruik van advertenties. „Die doen in feite niets anders dan LO, want daar zit ook wel eens een mening tussen. Maar het blijft ongewoon. Het politiek strijdperk blijft toch de raad zaal." oegstgeest Legt Oegstgeest zich toch neer bij een gemeente 'Groot-Leiden'? Wie een kijkje neemt bij het toekomstige gemeentehuis zou het bijna denken. In de nok van de voormalige Jelgersmakliniek prijkt nog steeds het wapen van Leiden. En dat terwijl wethouder M. Poelmans vorige week, om het tweede le ven van het gebouw in te luiden, wél de oude naam van de kliniek wegkwastte. „Nee hoor, dat wapen gaan we nog weghalen", zegt burgemeester S. Scheenstra. En dan? „Dan hangen we het op een mooi plekje op." Poelmans heeft een ander idee. „We denken erover het bij gelegenheid aan de gemeente Lei den te schenken." foto hielco kuipers Ouderen die in Leiderdorp een huurwoning zoeken buiten de plaatselijke woningbouwvereni ging AYVL om, kunnen zich sinds voortaan inschrijven op e'e'n punt. Wethouder A. van Dijk opende vanmiddag het Centraal Inschrijfpunt (CIP) aan de Klaprooskamp 4a. Hier wordt e'e'n systeem van in schrijving en toewijzing gehan teerd. De gemeente heeft hier voor met een aantal verhuur ders van ouderenwoningen een convenant gesloten. naast de gebroeders Van Mil mede-eigenaar van 't Vattegat, vindt het prima zo. „Ze kunnen een centje uitgeven en een pu bliek van wat oudere gasten geeft minder trammelant dan een kroeg die zich richt op jon geren." De herinrichting van de Ga renmarkt tot het evenementen plein biedt nieuwe mogelijkhe den aan 't Vattegat om ook bui ten activiteiten te ontplooien. Maar Scharloo zou graag meer willen. „We barsten van de ideeën maar de speelruimte die de gemeente ons geeft is helaas beperkt." Zo kan 't Vattegat maar één keer tijdens de Laken- feesten op het plein van zich doen spreken. Voor de viering van het twin tigjarig bestaan heeft 't Vattegat zich in ieder geval wel verzekerd van een ontheffing. Volgende week staan tal van activiteiten op het programma. Zo staat er dinsdagavond een sentimental journey op het programma, woensdagavond is er een recep tie. De 20-jarige sluit de feest- week af met een knalfuif. Op za terdag zijn er 's middags activi teiten voor kinderen, terwijl in de avonduren de band Flat Out optreedt met covers van Neder landse en Engelstalige hits. Hoogtepunt van het feest is het optreden van Imca Marina, die op het plein het feestvarken uit volle borst een 'Lang zal hij Le- De drie eigenaren van het jubilerende café 't Vattegat, Johan en Bart ven' zal toezingen. van Mil en Joost Scharloo. foto hielco kuipers Commodore CENTER Breestraat 137, Leiden 071-5134542 vanaf 7 juli '97: Nieuwe Rijn 39, Leiden 071-5134542

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15