Leiden Regio Huib Kruijt vooral vol goede bedoelingen Jan Laurier, anarchist met raadsbrede steun Voorschoten - Voorburg vanaf 2,5 cent p/min. Alexander Pechtold: goed uit de startblokken Leiden - Leidschendam vanaf 2,5 cent p/min. De problemen van Pex Langenberg Bellen binnen uw regio is voordeliger dan u denkt. Tjeerd van Rij: nooit echt tegenwind Hans Baaijens, de f;fille wethouder G 3 JULI 1997 CHEF HANS JACOBS, 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5 AN DB lse gemeenteraad is afgelopen Tïdag aan de zomervakantie ^ien. De raadsverslaggevers Aad Mi en Ruud Sep van het Leidsch oei gblad geven de wethouders llaag een rapport mee. Na de in d vakantie resten de mspi eentebestuurders nog zeven 'nonen alvorens de kiezers hen een IT'i beoordeling kunnen geven. Daar CDA-wethouder Huib Kruijt: afwachten, foto's hielco kuipers Hij had er 'zin in', zei CDA'er Huib Kruijt toen hij anderhalve maand geleden werd geïnstalleerd als wet houder financiën en economische zaken. Maar de grootste gretigheid lijkt het jongste lid van het wethou dersteam (28) toch vooral aan de dag te leggen in het zoeken van de publiciteit. Verder wordt zijn optre den vooral gekenmerkt door be hoedzaamheid. Zijn antwoorden in commissies en gemeenteraad zijn typerend voor een wethouder die er nog niet echt is. Als Kruijt kritiek krijgt dan dankt hij het raadslid voor 'de belangstel ling'. Hij wil over veel zaken met zijn commissie economische zaken en financiën 'nog verder van ge dachten wisselen'. En hij verzekert de raadsleden regelmatig dat zij van hem mogen aannemen, dat hij zich voor het oplossen van alle pro blemen in zijn portefeuille 'ten vol le zal inzetten'. De CDA'er is voor lopig vooral de man van de welge- meende-goede bedoelingen. Verder had Kruijt het geluk dat hij een aantal besluiten mocht presen teren - over de Hoogvlietgarage en het autoluw maken van Botermarkt en Nieuwe Rijn - die vermoedelijk bij zijn aantreden al kant en klaar op hem lagen te wachten. En om dat zelfs oppositiepartij WD zich nog nauwelijks druk lijkt te maken over het weren van de auto uit de Leidse binnenstad hoeft de CDA'er voorlopig op weinig tegenstand te rekenen. De eerste echte test-case, en misschien ook wel de laatste - wordt de behandeling van de ge meentebegroting 1998, komend najaar. Jan Laurier: houdt voet bij stuk. Groen Links-wethouder Jan Laurier mag zich dan in het Leidse college aan de rand van het politieke spectrum bevin den, als geen ander zit hij vast in het zadel. Niemand is zo on omstreden als Laurier, terwijl de wethouder toch zeker geen grij- ze-muizenbeleid voert. Laurier slaagt er nog steeds in om tegen Den Haag een eigen, zeer vooruitstrevende koers te varen bij het minimabeleid. Hij houdt voet bij stuk in de twist rond de anonieme tips over uit keringsfraude en weet zich daarbij tot nu toe heel knap te verzekeren van een raadsbrede steun. De wethouder kan open lijk trots zijn op de overschrij dingen op de bijzondere bij stand. Hij weet dat de gemeen teraad hem zal steunen als er geld moet komen om het tekort te dekken. En hij kan al even openlijk het risico lopen een boete te krijgen voor een vol gens de Haagse normen te ruimhartig beleid. De anarchist Laurier geniet het vertrouwen. Toch kan met de verkiezingen in het zicht de steun voor zijn beleid hier en daar wel wat haarscheurtjes gaan vertonen. Het CDA kondigde eind vorig jaar aan dat zij verdere uitbrei ding van het minimabeleid niet zal steunen. Het beleid van Laurier kan in grote lijnen rekenen op brede steun in de raad. Tijdens com missievergaderingen wordt hem slechts zelden het vuur aan de schenen gelegd. Gebeurt dat toch, dan leidt dat steevast tot onaangename taferelen. Laurier kan niet tegen kritiek. De wet houder heeft de nare gewoonte te veronderstellen dat iemand die het niet met hem eens is, hem gewoon niet goed begre pen heeft. Geeft diegene hem na een extra uitleg nog steeds geen gelijk, dan reageert hij nar rig- Pex Langenberg gaat sinds kort door het leven als wethouder welzijn, verkeer en bestuurlijke vernieuwing. Drie jaar lang. tot dat zijn partijgenoot Hans de Goede het veld moest mimen voor Alexander Pechtold, hield Langenberg zich in plaats van met welzijn met de Leidse cul tuur bezig. Cultuur was niet bepaald een onderwerp dat de D66'er op het lijf geschreven was. Toen de cultureel veel beter onderlegde Pechtold hem vroeg te ruilen, hoefde hij ook niet lang na te denken. Achteraf moest Langenberg toe geven dat hij als cultuurwet houder niet overdreven succes vol is geweest. Onder zijn be wind werden er vele miljoenen guldens gestoken in nieuwbouw of renovatie van verschillende Leidse cultuurtempels. Maar dat was zeker niet alleen zijn verdienste. Aan het stimuleren van een bruisend cultureel kli maat kwam de wethouder niet toe. Als wethouder bestuurlijke ver nieuwing zit Langenberg als D66'er op een heel natuurlijke plaats. Democraten zijn gek op experimentjes om de politiek dichter bij de mensen te bren gen, en Langenberg vormt op die regel geen uitzondering. Zo wilde hij in zijn begintijd als wethouder nog weieens in to taal willekeurige kroegjes pers conferenties beleggen. Die gril is inmiddels overigens alweer voorbij. Wat ook over ging was het gemak waarmee Leidse bur gers zelf een referendum kun nen afdwingen. Hèt grote toon beeld van bestuurlijke vernieu wing bleek een te grote sta-in- de-weg voor de politiek, door dat de kloof tussen burgers en politici ineens wel erg smal was geworden. Met de volledige instemming van de D66'er werd die kloof weer wat uitgegraven. Tegen woordig experimenteert de wet houder met name bij verkeers- kwesties met moderne vormen van inspraak. In schril contrast met het poli tieke belang dat Langenberg hecht aan inspraak en commu nicatie, staat zijn eigen onver mogen goed te communiceren. Zijn communicatieprobleem kwam pas nog duidelijk naar voren tijdens de kwestie rond de Vrouwenweg. De bewoners waarmee hij had gesproken hadden een totaal ander beeld van het gesprek dan de wethou der. Ook elders loopt Langenberg snel vast. Al bij de meest on schuldige vragen begint hij te schutteren, en bij moeilijkere vragen kan hij zelfs in woede ontsteken. Ambtenaren moeten hem tijdens persconferenties verbeteren. Geregeld blijkt dat hij zijn zaakjes niet op orde heeft, en te zwaar op zijn amb tenaren moet leunen - een hou ding die eerder zijn partijgenoot Hans de Goede fataal werd. Dat u binnen uw eigen regio goedkoper belt dan daarbuiten, wjst u waar schijnlijk al. Maar wist u ook dat het lage regiotarief voor een groter gebied geldt dan alleen uw eigen netnummergebied? U belt namelijk ook in alle aangrenzende netnummergebieden al vanaf 2,5 cent per minuut* (met een starttarief van 10 cent). Tenminste, als u gekozen hebt voor het BelPlus abonnement. Met een BelBasis abonnement belt u vanaf 3,25 cent.* Wilt u weten wat precies uw regio is of meer weten over de verschillende abon nementen? Lees dan de bijsluiter van uw telefoonrekening of bel gratis 0800-0402. tarieven gelden 's avonds na 18.00 uur en in her weekend. Overige tiiden 6,5 cent p/min altijd dichtbij. Miljoenenprojecten als de ver bouwing van het stadhuis (15,6 miljoen gulden) en nieuwbouw voor de sociale dienst en het ar beidsbureau op het Stations plein (ruim 20 miljoen) loodst hij zonder enige moeite door de gemeenteraad. En zonder we zenlijke machtsmiddelen weet hij de Leidse woningbouwvere nigingen zo ver te krijgen dat zij de gemiddelde huurverhoging matigen. Waarvoor hij zelfs van de SP een pluim krijgt. Wethou der Tjeerd van Rij (PvdA/volks- huisvesting) moet bij gebrek aan weerwerk in de gemeente raad zo langzamerhand het ge voel krijgen dat hij politiek in het luchtledige is terechtgeko men. Als er één ding is wat Van Rij in de afgelopen raadsperiode heeft geleerd is het, dat je tegenstan ders in hun waarde moet laten. Ongeduldig van mensen die hem niet begrijpen wordt hij niet meer. Kon hij in vroeger ja ren zijn critici op basis van zijn enorme feitenkennis nog wei eens genadeloos in de hoek zet ten, sinds een jaar of wat weten zijn opponenten zich verzekerd van een mild en genuanceerd weerwoord. Veel grote uitdagingen lijken er overigens voor Van Rij niet meer te zijn. Met het volbou wen van de Stevenshof heeft Leiden - even afgezien van het veel kleinere Roomburg - voor lopig zijn laatste nieuwe wijk neergezet. Alle plekjes in de stad waar nog een paar huizen gebouwd kunnen worden ko men in handen van projectont wikkelaars. En de lobby van Van Rij en zijn collega's voor een grote bouwlocatie in de Leidse regio is een slepende affaire, waarin de vooruitgang per milli meter gaat. Kritiek op Van Rij's beleid, en dan vooral op de miljoenenin vestering in de behuizing van de gemeente, is er alleen van de WD en Leiden Weer Gezellig- /De Groenen. Tot wezenlijke koerswijzigingen leidt dat nooit. In de coalitie is Van Rij onaan tastbaar. D66 en ook zijn eigen PvdA mopperen weieens over het feit. dat de wethouder zich nauwelijks druk maakt om 'integraal veiligheidsbeleid'. Die kritiek is terecht. Maar het is ook een wezensvreemd element in zijn portefeuille, en het is een raadsel waarom Van Rij dat op zijn bord heeft genomen. Hij kan er totaal geen enthousias me voor opbrengen. Tjeerd van Rij: moet bij ge brek aan weer werk in de ge meenteraad zo langzamer hand het ge voel krijgen dat hij politiek in het luchtle dige is terecht gekomen. h 36is: in een gespreid bedje. c/rir, is goed gebekt en lein haas uit de start- 1 'oschoten. Op milieu- nJde sport en de cul- yf. onderdeel van zijn or(P heeft de nieuwe luder Alexander 1 voor rumoer ge- p. een verademing is emmende windstilte organger Hans de jaar lang wist te n. rfimissie milieu, sport zat de publieke tri- 7 weken terug vol met ibtenaren. Devervui- Domburg stond op de verontreiniging on- ïsmarkt. Het ging op ied eindelijk over iets en de hele afdeling 1 de gemeente was er pjmen. Zelfs de ambte de wethouder niet hoefden te dienen .Omdat we eindelijk nomen worden", zei ^leed meer dingen die niet durfde. Hij greep 2Sport. dat al jaren de Alexander Pechtold: geen diplomaat, maar politicus. veldhuur niet betaalde. Hij bleek bereid het atelierbeleid van de gemeente overhoop te gooien. Alles waarvan de gemeenteraad vermoedde dat het onder zijn voorganger misschien wel, of misschien ook niet, achter de schermen gebeurde gebeurt nu in het openbaar. De Goede was een diplomaat, Pechtold is een politicus. D66 heeft, al is het dan drie jaar te laat, toch nog een gelukkig hand gekregen in het kiezen van zijn wethouders kandidaat. tre/igi33! beleend is Baaijens zijn iver Bennie Koek op iS erklaarde de ,elieiij niet van plan enp maar een jaartje rjpete komen passen, nsfiard niet. Ik moet n n»rnemen, iets op de t vertelde hij bij die Henfriefeuille onder- lancipatie en per- i viel na het vertrek X» iter niet veel te verzetten. Voor naar het Amster- -rideel Bos en Lom- het sociaal pen- p-ond getild en ar,tiprivatiseerd. Op de ïbied lag er een ak- g bonden. Kortom: diejrn in een gespreid -rigt in q periode was hij de vaivoorzitter van de rvofek. Het afgelopen Nd halfjaar heeft Baaijens getoond dat hij ook de stilste wethouder kan zijn. Met de portefeuille van Koek heeft hij in zekere zin ook haar imago overgenomen: een hardwerkende bestuurder die er in stilte voor zorgt dat de zaak jes worden geregeld. Het lijkt erop dat hij dat predi kaat ook wel verdient. Hij heeft geen hoge hoed waar zo af en toe iets groots en meeslepends uit komt. Maar binnen zijn por tefeuille lijkt hij zijn zaakjes pri ma op orde te hebben. Van het voornemen om nieuwe dingen aan te pakken, lijkt vooralsnog niet zo veel terecht te komen. Of het moeten zijn uitstapjes naar de portefeuille van zijn voormalige collega Hans de Goede zijn. Baaijens bluste een smeulend vuurtje in de wijk Groenoord door te voorkomen dat Club '58 haar intrek nam in het pand van de speeltuinvere niging. Pex Langenberg: zaakjes niet op orde.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13