eiden Regio eluidscontroles in incipe iedere dag' udereen is het spoor bijster op Leiden Centraal Uitspraak in zaak 'Kelly' uitgesteld Turkse jongeren in Leiden Noord zijn het 'hangen' beu Bijzonder straattheater op nieuwe Beestenmarkt Bankstel-lening Caravan-lening idenaar handelt in Kjues: eis drie jaar irbouwing-lening EG 3 JULI 1997 >BS. 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEIJN, 071-5356436 Rectificatie »- Wethouder Poel- I mans van Oegst- geest vindt een adverten tie van Leefbaar Oegst- geest leugens en laster een eist een rectificatie. Sloop De sloop van de I O kerk in Rijpwetering is van de baan nu het be stuur subsidie wil aanvra gen bij Rijksmonumenten zorg voor restauratie. i/; Leiden een pokkenzooi Vervolg van voorpagina btenaar Linda van Mourik, chef van de afde- nningen handhaving' zegt dat 'in principe ran de Lakenfeesten geluidscontroles worden „Als de geluidsoverlast heel erg is kunnen we 2den." Wat 'heel erg' is kan ze niet definiëren. >Sfldt een geluidslimiet van 75 decibel. „We zeg- van als het de spuigaten uitloopt. Dat doen we bel." onze inventarisatie naar de ge meenteraad. Die moet beoorde len wat er verder gebeurt, dat is niet aan ons. Misschien conclu deert de raad wel dat de ge luidsnormen te laag zijn." Voor Ruud Kenter, eigenaar van de café/restaurant De Grote Beer is de rriaat vol. De Laken feesten moeten het dit jaar zon der zijn tent op het Arsenaal- !s worden ook ge- een inventarisatie an het 'lawaai' dat nenten voortbren- len zo veel mogelijk Koninginnedag ook al steekproeven an het eind van het ,t het resultaat van plein stellen. Tijdens de presen tatie van het Lakenfeesten-pro- gramma wordt gezegd dat Ken ter er om 'economische rede nen' mee stopt, maar Kenter zelf ontkent dit. „Ik heb er hele maal geen zin meer in", aldus de horeca-ondernemer, die on langs nog een 'rode kaart' van de gemeente ontving vanwege overtreding van de sluitingstij den. „Ik ben het hartstikke zat, het liefst pak ik De Grote Beer op en ga ik ergens anders wo nen en werken. Het is hier in Leiden één grote, nare pokken- zooi. Alles wat je doet is fout. De afgelopen jaren zette Ken ter in totaal achttien keer een grote tent op het Arsenaalplein neer, tijdens de Lakenfeesten en de viering van Leidens Ontzet. Dat leidde elke keer tot protes- De peurbakkentocht. Waarschijnlijk dit jaar voor de laatste keer. ten van buurtbewoners, die De Gouden Pet, op zondag 20 klaagden over geluidsoverlast. juli, verhuist naar het Stadhuis- Door de afwezigheid van de plein. De finale van Kinderen grote tent op het Arsenaalplein, verhuizen een aantal vaste pro gramma-onderdelen van de La kenfeesten naar andere locaties. De finale van het straatfestival Voor Kinderen, op dinsdag 15 juli, wordt gehouden in disco theek In Casa. Volgens Van der Luit heeft het afhaken van Kenter de organi- foto archief satie van De Lakenfeesten op het laatste moment voor een 'gigantisch probleem' geplaatst. Voor het vorig jaar gehouden Martial Arts, een demonstratie van oosterse vechtsporten, werd uiteindelijk geen vervangende accommodatie gevonden. LEIDEN ERNA STRAATSMA De nieuw ingerichte Beesten markt wordt 10 juli ingewijd als 'evenementenplein'. Direct na de Peurbakkentocht door de Leidse grachten en singels - de opening van de Lakenfeesten - treedt daar het Kneehigh The atre op. Dit Britse gezelschap brengt straattheater, met een programma dat gebaseerd is op de Sprookjes van 1001 Nacht. Het optreden van het Knee high Theatre, in de open lucht, lijkt bij voorbaat het hoogte punt van de Lakenfeesten te worden. Het gezelschap uit Cornwall is enigszins vergelijk baar met de Dogtroep; de pro gramma's kenmerken zich door 'fysiek spel' in combinatie met muziek. Ze zijn gespecialiseerd in het vertellen van klassiekers, maar doen dat op een beelden de manier. De Engelstalige voorstellingen zijn daardoor voor iedereen goed te volgen. De Lakenfeesten bestaan ver der uit een reeks bekende pro grammapunten. Op beide zon dagen worden Lakenmarkten gehouden in het centrum, op 14 juli staat Werfpop op het pro gramma en tijdens het laatste weekeinde wordt het plein bij de Pieterskerk ingeruimd voor Leiden Culinair. Andere hoogte punten van de Lakenfeesten zijn: het VSB-Avondspektakel (waterpodium Hoogstraat, za terdag 19 juli), Leids Mont- martre (Vrouwenkerkplein, zon dag 20 juli), Nationaal Concours voor Straatmuzikanten 'De Gouden Pet' (binnenstad, zon dag 20 juli) en kermis op de Beestenmarkt (16 t/m 20 juli). Elke boom blijkt een bushalte 'richting die kant op van ons zit beter. Door onze lage tarieven. Bel 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 plaatsnaam Dordrecht. En dat is toch een andere kant op. De conducteur voelt zich dui delijk in de steek gelaten. De reizigers die hun treinen kwijt zijn, zo mogelijk nog meer. Uit eindelijk besluit ik maar op an der vervoer terug te vallen. Aan de achterkant van het station echter, staat zegge en schrijve slechts één taxichauffeur. Zijn collega's lijken juist op deze dag massaal te zijn gaan snip peren. Bellen is de eerste uren onmogelijk. De files voor de te lefoons doen denken aan de lange rijen wachtende auto's die dagelijks op de A4 staan. En passant krijg ik in de sta tionshal te horen dat er toch een alternatief is. Reizigers die naar Amsterdam Centraal wil len, kunnen omrijden via Utrecht. Nog een geluk dat het niet via Maastricht of Gronin gen is, maar wat moet ik daar. Ten einde raad val ik maar een lijnbus binnen die 'richting die kant op' naar Haarlem gaat. Zelden heb ik zó veel waar voor m'n geld gekregen. Maarliefst anderhalf uur mag ik genieten van een sightseeing-toer door de Bollenstreek. Elke boom blijkt een halte. Van vervoer is nauwelijks sprake. Later hoor ik van collega's dat zij in speciale bussen van NS zijn gestapt die hen binnen drie kwartier naar Haarlem bracht. Ze arriveren maar iets later dan ik. Alleen de chauffeur van de lijnbus kan er de lol van inzien. „Speciaal voor treinpassagiers kan ik melden dat we nu bij Haarlem Centraal zijn. Haarlem Central Station. The end of the trip. Thank you very much. See you tomorrow." Liever niet. JAN PREENEN DEN HAAG/LEIDEN ANNET VAN AARSEN De rechtbank in Den Haag heeft een uitspraak in de zaak 'Kelly Molenaar' uitgesteld. Onafhan kelijke deskundigen, die door de rechter worden aangewezen, moeten nu eerst gaan onder zoeken of de afdeling verlos kunde van het AZL fouten heeft gemaakt tijdens de zwanger schap van Marieke, de moeder van het inmiddels driejarige Leidse meisje. De familie Molenaar heeft het academisch ziekenhuis namens Kelly aangeklaagd omdat de verloskundige onterecht verzoe ken om prenataal onderzoek zou hebben afgewezen. De ou ders eisen namens Kelly om een uitspraak over de schuldvraag en willen bovendien een scha devergoeding voor het meisje en voor henzelf. Halverwege mei stonden de twee partijen, na een maandenlange juridi sche briefwisseling, voor de rechter. Die meldde toen dat hij begin juli uitspraak zou doen. Kelly is als gevolg van een chromosoomafwijking meer voudig gehandicapt ter wereld gekomen. Ze is verstandelijk ge handicapt en autistisch, ze had bij de geboorte een hartafwij king, ze kan nauwelijks horen omdat haar gehoorgangen ont breken en ze heeft een beperkt gezichtvermogen. Binnenkort moet het meisje opnieuw onder het mes omdat ze hakvoetjes heeft. Volgens haar ouders is Kelly niet in staat om ooit een menswaardig bestaan op te bouwen. Als ze hadden geweten van de erfelijke afwijking bij het meisje, was Kelly wellicht nooit geboren, hadden haar ouders overwogen om de zwanger schap af te breken. Marieke Molenaar zou bij de verloskundige van het AZL tot tweemaal toe hebben gevraagd om een vruchtwaterpunctie hebben gevraagd. Ze had al tweemaal een miskraam gehad en bovendien was in de familie van de vader een ernstige erfe lijke aandoening geconstateerd. Maar de verloskundige meende dat prenataal onderzoek niet nodig was en dat men zich geen zorgen hoefde te maken. De zaak 'Kelly' is uniek voor Nederland. Nog nooit eerder is het voorgekomen dat een kind - weliswaar middels haar ouders - een ziekenhuis aanklaagde omdat ze geboren is. De recht bank voelde zich ook niet zeker en stelde een uitspraak uit. De deskundigen krijgen tot sep tember de tijd om hun licht over de kwestie te laten schij- Hans Flustraat 18, Leiden Tel. 071 - 532 21 10 „We willen een eigen onderko men zodat we geen overlast meer veroorzaken", zegt Ümit Güney (18), woordvoerder van een groep Turkse jongeren uit Leiden Noord. De groep wil een ruimte waar ze kunnen praten en activiteiten kumien organi seren. Ze zijn het beu om op straat rond te hangen. ,Als die plek er niet komt verandert er niets aan onze situatie." Bijna elke dag staat de groep van ongeveer dertig Turkse jon gens wel ergens tussen de Suri- namestraat en de Bernhrtrdka- de. Net als veel andere jongeren vinden ze het gezellig om sa men buiten te praten. „Soms maken we wat lawaai, dat is vervelend", zegt Ümit. De jongens merken dat hun samenscholingen niet altijd door de buurtbewoners op prijs worden gesteld. „Ze kijken je vaak schuin aan. Zo van: daar heb je die buitenlandse jongens weer die overlast veroorzaken. Als we in onze eigen ruimte evenementen organiseren kun nen we laten zien dat wij hele maal geen vervelende jongens zijn", zegt Hasan Dogan (14). Ümit is het met hem eens. „Wij zijn geen straatschoffies. Dat zal iedereen kunnen zien als we een eigen ruimte heb ben." Hij wil met de groep acti viteiten organiseren. Zelf denkt Ümit aan toneelspelen en volksdansen. Verder lijkt het hem handig dat de buurt dan heel makkelijk de groep kan aanspreken als er problemen zijn. „Daarnaast kunnen we el kaar helpen met huiswerk en andere dingen. Het belangrijk ste is dat we van de straat af zijn." Helaas is het niet zo makke lijk om een onderkomen te vin den. Bij buurthuizen de Kooi en het Spoortje is geen plek voor de groep. „Ze zitten helemaal vol, we kunnen er niet bij." Onlangs kwam de groep in contact met Jan Jaap de Haan van de CDA-jongeren. Tijdens een vergadering van de Jonge ren Gemeenteraad Leiden werd het probleem van de groep be sproken. Volgens een aanwezi ge ambtenaar van Welzijn kon er best eens een gesprek plaats vinden met de jongens. Dat is nog niet gebeurd. Ümit hoopt dat het overleg met de gemeente wel plaats gaat vin den. ,Als ze niet luisteren ver andert er niets. Dan blijven we op straat hangen en dat willen we juist niet. We willen iets po sitiefs doen met onze groep." met meer ruimte. Door onze lage tarieven. Bel 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden V kBreestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 (Haagse rechtbank is egen een 48-jarige Lei- rie jaar cel geëist we idel in gestolen che- let in bezit hebben van 1 [granaat. De Leidenaar fis het uitzitten van een traf in de gevangenis in I gekomen met een Hagenaar die makke- pote hoeveelheden ge- leques kon komen. De t regelde twee Jaars' voor die gestolen Deze Haagse heren ior in totaal veertigdui- ien aan boodschappen :heques. Ze kochten er blienlijk drank, sigaretten en Staatsloten voor. Officier van justitie M. Rut gers eiste tegen de twee verzil- veraars van 29 en 36 jaar ieder vijftien maanden cel plus een half jaar voorwaardelijk. De Lei denaar kreeg een zwaardere eis omdat Rutgers vond dat hij met zijn lange strafblad nu een flin ke celstraf verdiende. Bij de vriendin van de Leide naar thuis trof de politie boven dien een handgranaat aan. De politie vermoedde dat deze gra naat er eentje van een handels partij van twaalf was, maar kon dat niet bewijzen. Daarom leg de de aanklager naast heling van cheques alleen verboden wapenbezit ten laste. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. taat als ee -Staat als een huis. Door onze lage tarieven. Bel 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 Ze zijn het zat om op de straat rond te hangen. De groep Turkse jongeren uit Leiden Noord wil graag een ei gen ruimte om activiteiten te organiseren. foto dick hocewoning S Dat is richting die De treinconducteur [formatie verschaft, I enkele moeite om e chaos op het Leidse (i te passen. De man »n het spoor bijster »n kans om de vele le reizigers te helpen p hem storten. ■egen hebben de af- en vele malen be- ij bij ongevallen ajdig voor inlichtin- voor vervangend >rgen. De service reikt it verder dan de ein- rhaalde mededeling iinenloop voor onbe- is gestremd'. Wat er nd is en vooral wat er den gedaan, daarover fej Jrej Jij! iks is er een sprankje nij en mijn medepas- s de trein van kwart n naar Heemstede- >ut en Haarlem met jf minuten vertraging Het optimisme ver- hter als die Intercity iten later nog altijd druk wekt van plaats veranderen. Wanneer irron ernaast wel de- ge actie is waar te ne- laten alle inzittenden lan en vrouw de trein jet om een ontrui- öe. Hoopvol storten ze .e belendende voertui- ade eerder genoemde ur zijn bij voorbaat tot in gedoemde pogingen (iedereen de uitgang te ïhet doolhof, sze trein heengaat? Dat ok niet", zo verklaart lins in paniek geraakte eur waarom hij nie- n helpen. In die neteli- Chaos voor het station. Een gigantische mensenmassa staat te wachten op de bus, vlak na het treinongeluk. foto mark lamers ge situatie lijkt hij steun te krij- I die op het bord van perron 5 verwarring zo mogelijk alleen Amsterdam CS stond aange- gen. Lijkt, want de mededeling verschijnt, zorgt er voor dat de maar groter wordt. Waar eerst kondigd, verschijnt nu de

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11