'giller is in dienst CIA' je di II Serviërs willen van president Srpska af 'Koning' Leka voelt zich bestolen Taiwan wijst Chinees aanbod af Buitenland Popocatepetl spuwt as erwondt Israëlische militairen I Hebron zijn gisteren twee Israëlische militairen ge likt door een pijpbom, die tijdens hevige onlusten Jak in een steeg werd gegooid. De Israëlische radio <-\1 de twee in stabiele toestand verkeerden. Vijftien Pa- takten door rubberkogels gewond bij de onlusten, die psiadat Palestijnse jongeren Israëlische militairen met tndbommen en flessen begonnen te bekogelen. eeuws tapijt terug in Iran .en in 1539 geweven Perzisch tapijt, met een geschatte jn onh rond de acht miljoen gulden, is drie jaar nadat het 't was gesmokkeld in Iran teruggekeerd. De Iraanse m n begonnen twee jaar geleden een campagne om het icitere Ardabil-tapijt, één van de beroemdste eeuwenoude tapijten in de wereld, terug te krijgen. Het tapijt was irofessionele bende het land uit gesmokkeld. edewerker luidt noodklok Sudan e helft van de bevolking in Sudan is hermetisch afge- i de buitenwereld, omdat regeringstroepen en islami- ties hulporganisaties niet toelaten. Volgens Unicef n ruim 13 miljoen mensen die zich in de zogenoemde eden bevinden. Het kinderfonds van de Verenigde schrijft de situatie in Sudan als 'een schijf die steeds iddraait, waardoor alle mensen er één voor één af- Een woordvoerder pleit met klem voor politieke in- Mptan de internationale gemeenschap. dbank schort lening Kroatië op 32, Leij Tl. a>te W De Wereldbank heeft een besluit over een lening 1 ies miljoen dollar (58 miljoen gulden) aan Kroatië giste- Haarnbepaalde tijd opgeschort. Dit is gebeurd op verzoek tenigde Staten. De VS hebben hier op aangedrongen JiTMT "A zich in hun ogen onvoldoende houdt aan de be- liM -""1 het akkoord van Dayton. Zagreb zou met name ■Én om oorlogsmisdadigers voor het Joegoslavië-Tribu- Wjln Haag te brengen. ïing onder duiven boven Kanaal instens 80.000 wedstrijdduiven zijn afgelopen zondag "ten tijdens een oversteek van Het Kanaal als gevolg van Er waren ongeveer 90.000 postduiven ingeschreven [/vedstrijd tussen Nantes in Frankrijk en de Engelse iversteek was georganiseerd ter gelegenheid van het arige bestaan van de Royal Pigeon Racing Association. nhouder zei dat de oorzaak van de massale sterfte ge- t worden in het nat worden van de veren van de die- i J v zuurstofsysteem Mir begeeft het ^/eral De nieuwe zuurstofgenerator van het Russische ition Mir moest gisteren woren uitgeschakeld vanwege •erhit koelsysteem, waardoor de drie bemanningsleden urstofflessen moesten gebruiken die vier maanden ge- i ernstige brand aan boord veroorzaakten. De twee i de Amerikaan die zich in het door pech geteisterde ition bevinden, zijn op de flessen aangevyezen totdat de r, die pas sinds maandag in gebruik was, is gerepareerd. overleeft ongeluk op strand )e Golden Retriever Arrow is een doorbijter. Hij heeft i een maand eenzaam op een verlaten strand rondge- nadat hij als enige levend uit een auto was gekropen e weg was geraakt en 90 meter naar beneden gestort. In aten zijn baasje en een vriend. Zaterdag werd Arrow leristen ontwaarden het dier in de diepte op het strand, met veel geduld het vertrouwen van Arrow te winnen len er uiteindelijk in hem naar boven te lokken. ia wilde Castro graag vermoorden ON» De CIA heeft begin jaren zestig 150.000 dollar aan i geboden om de Cubaanse communistische leider Fi- o uit de weg te ruimen. Maar de Amerikaanse onderwe- e de zaak ook wel gratis opknappen. Het huurmoord- wordt toegelicht in een memo uit mei 1962 aan Robert R' die minister van justitie was in het kabinet van zijn n F. Kennedy. Congresleden achterhaalden destijds ngen van de CIA om Castro te elimineren. Castro zelf enkele tientallen pogingen zijn gedaan om hem uit e ruimen. |*n Turkse hof klaagt oud-premier aan Het Staatsveiligheidshof in de Turkse hoofdstad Ankara buigt zich over een aanklacht dat de voormalige vice- premier Tansu (giller werkt voor de Amerikaanse gehei me dienst CIA. De procureur heeft bovendien een kopie van de aanklacht naar de leden van het Constitutionele Hof gestuurd. Dit Hof besluit, na een stemming in het parlement, of de onschendbaarheid van een parlementa riër wordt opgeheven. istanbul-jessica lutz CORRESPONDENT De aanklacht, met gedetailleer de informatie, werd ingediend door de leider van de socialisti sche Arbeiderspartij, Dogu Pe- rincek. Hij maakte vorig najaar eveneens het bestaan bekend van een geheime organisatie die zich bezig hield met heroïne handel. Aan het hoofd daarvan zou het echtpaar (giller staan. Het beeld dat hij destijds schetste, kwam vrij nauwkeurig overeen met de bende die aan het licht kwam toen een maand later een Mercedes verongeluk te met daarin een politiechef, een parlementslid en een inter nationaal gezochte misdadiger. De coalitie van de islamist Necmettin Erbakan en Tansu (filler kon niet voorkomen dat er een parlementair onderzoek werd ingesteld, maar het rap port werd met hun stemmen in de enquêtecommissie onder de tafel geveegd. Het echtpaar-gil ler verscheen, ondanks uitnodi gingen daartoe, nooit om te ge tuigen. Wel werden een tiental politiemensen gearresteerd in verband met de Susurluk-affai- re, genoemd naar de plaats waar het ongeluk gebeurde. Te gen drie van hen eiste de procu reur van het Hof in Istanbul gis teren de doodstraf voor de moord op de eigenaar van een casinoketen. Nu Tansu (giller niet meer in de regering zit, zijn zij en haar echtgenoot een stuk kwetsbaar der. De pers meldde dan ook gisteren geruchten die in Anka ra de ronde deden, dat meneer Qiller binnenkort terecht moet staan voor zijn vermoede be trokkenheid bij de Susurluk- zaak. Volgens Perincek meldde Tansu (giller zich in 1967 als vrijwilligster voor de CIA bij de Amerikaanse ambassade in Ankara. Zo kreeg ze een beurs om in de VS te studeren. Na haar studie zou ze getraind zijn in Camp Peary, in de staat Vir ginia, waar ze leerde liegen. Haar eerste missie, onder het mom van een landbouwproject, was naar Libië. Daar maakte ze kennis met dictator Gaddafi, die ze in 1992 als minister van eco nomische zaken opnieuw be zocht. Gaddafi zei toen dat ze elkaar al lang kenden. In 1979 zou ze het Amerikaanse staats burgerschap gekregen hebben op voorspraak van de CIA-voor- zitter. Ze zou, ook toen ze pre mier en later vice-premier was, op regelmatige basis gerappor teerd hebben aan de CIA. Het Staatsveiligheidshof in Ankara wilde, gezien de gevoe ligheid van de zaak, gisteren nog geen uitlatingen doen over het mogelijke verloop van het gerechtelijk onderzoek. Een parlementslid van de regerende Moederlandpartij heeft boven dien al een jaar geleden een aanklacht ingediend tegen (gil lers echtgenoot. Het betreft ver valsing van documenten, waar op een gevangenisstraf van drie tol tien jaar staat. Ieder parlementslid moet bij het begin van zijn ambtstermijn opgave van zijn vermogen doen. Meneer (giller zou, als zaakgelastigde van zijn vrouw, geknoeid hebben met de papie ren van de bedrijven en het on roerend goed dat het echtpaar bezit in de VS. xalitzintla De kerk in het Mexicaanse stadje Xalitzintla staat uit de wind van de as die de Popocatepetl-vul kaan sinds maandag uitbraakt. De autoriteiten in Mexico-Stad, dat wordt bedekt door een deken van as, heb ben een verhoogde staat van paraatheid afgekondigd omdat in de vulkaan beweging voelbaar is. FOTO ap» RAFAEL DURAN PALE AFP-Rtr President Biljana Plavsic de Republika Srpska (RS) is door de Servische Demo cratische Partij (SDS) gisteren voor de keuze gesteld: ze moet zich neerleggen bij besluiten van de regering, of vertrek ken. De SDS, die een meerderheid in het parlement heeft, vroeg de volksvertegen woordiging een procedure te starten om Plavsic deze week nog te verwijderen uit het hoogste ambt in de RS, de Servische entiteit binnen Bosnië. De regering in Pale wordt gedomi neerd door 'haviken', die Plavsic' voor ganger Radovan Karadzic trouw zijn ge bleven. Het Joegoslavië-Tribunaal heeft Karadzic aangeldaagd wegens volkeren moord en moest opstappen als presi dent, maar feitelijk heeft hij het nog voor het zeggen in RS. De verhouding tussen Plavsic en de re gering bereikte het afgelopen weekeinde een dieptepunt, toen zij vergeefs trachtte minister van binnenlandse zaken Dra- gan Kijac te ontslaan. Hij had als hoofd van de nationale politie geweigerd on derzoek te doen naar bedrijven die wor den geleid door Karadzic en ex-parle mentsvoorzitter van de RS, Momcilo Krajisnik. Die bedrijven maken zich vol gens Plavsic schuldig aan illegale handel en belastingontduiking. Enkele uren nadat Plavsic Kijac had ontslagen, maakten haar tegenstanders in de regering de maatregel ongedaan. Nu eisen zij dat de president zelf van haar besluit terugkomt. Indien zij niet aan die eis voldoet moet zij de macht overdragen aan vice-president Dragoljub Mirjanic. Het parlement zou haar dan vrijdag uit haar functie ontzetten. Plavsic haalde gisteren in haar eigen bolwerk Banja Luka weer eens fel uit naar de wantoestanden in RS. Karadzic en zijn travanten leiden het gebied naar chaos en internationaal isolement, zei zij. „Een begroting in de Bosnisch-Servi- sche republiek is er niet. De politie smokkelt maar raak en de mensen leven in armoede." Gezien haar inspanningen om een einde aan deze wantoestanden te maken, zijn Karadzic en de zijnen er nu op uit haar uit het zadel te wippen, voegde zij eraan toe. Ugandezen gaan op de vlucht naar Congo-Kinshasa NAIROBIRtr Duizenden Ugandezen zijn uit de door rebellen bestookte stad Bundibugyo in West-Uganda gevlucht naar Beni en Bunia, in het noorden van buurland De mocratische Republiek Congo beland. Dit heeft woordvoerster Quintaglie van het Wereldvoed selprogramma van de VN (WEP) gisteren in Nairobi ge zegd. Het gaat volgens haar om vijf tot tienduizend Ugandezen, van wie sommigen gewond zijn. Zo'n twintigduizend anderen zijn in eigen land op de vlucht. Allen zijn sinds zowat een week op de loop voor gevechten tus sen het Ugandese regeringsle ger en rebellen van de Gealli eerde Democratische Krachten (ADF) die in en om Bundibugyo woeden. „Sommige van de vluchtelin gen zijn er erg aan toe", zei Quintaglie. „Een aantal van heeft machetewonden." Het WFP is er in geslaagd 45 ton voedselhulp te brengen naar Bundibugyo, een afgelegen stad aan de voet van het Ruwenzori- gebergte. De rebellen hebben de stad van de rest van het land afgesneden. De twee weken ou de gevechten zouden inmiddels tachtig tot honderd burgers het leven hebben gekost. Onveilig vliegen vastgesteld door nieuwe organisatie WASHINGTON ANP-Rtr Er zijn 29 luchtvaartmaatschap pijen onveilig. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Amerikaanse Air Travelers Association (AATA) heeft uitgevoerd onder 260 maatschappijen over de wereld. De AATA is nieuw en heeft voor het eerst een lijst sa mengesteld met veiligheidskwa lificaties. De organisatie heeft maatschappijen bekeken die vliegen met westerse vliegtui gen en die tussen januari 1987 en december 1996 minimaal 20.000 vluchten hebben uitge voerd. Het slechtst te boek staan Avi- ateca (Guatemala), COIPA (Pa nama), Aero Peru. Lan (Chili), Lauda Air (Oostenrijk), Aeroflot. ADC (Nigeria), Air Mauretanië, Ethiopean Airlines, China Nor thwest Airlines en Xiamen Airli nes (China). De enige Amerikaanse maat schappij die een twijfelachtige kwalificatie heeft gekregen is Valujet. Vorig jaar moest die enige tijd aan de grond blijven nadat een van zijn toestellen boven Florida was neergestort. Daarbij verloren 110 mensen het leven. De organisatie deelt het aan tal fatale ongelukken door het aantal vluchten en knoopt daar een beoordeling aan vast. -Afrika telt i miljoen er mensen ^'^RUNAHELUNGA r. IDENT (Str Iking van Zuid-Afrika it zeven miljoen zielen an tot nu toe gedacht. ie'euit de eerste resulta- de volkstelling die in rorig jaar werd gehou- tens de nieuwe cijfers id-Afrika 37,9 miljoen De schattingen tot nu £|il tussen de 43 en de 45 Idettste volkstelling van ilingm uit op een bevolking niljoen zonder dat de glas- van de thuislanden neegeteld. Die telling oen ats op het hoogtepunt 7aolitieke onrust in de woonwijken. Daarom iwoners van die wijken Oj? lucht geteld. Dat wil *rat er luchtfoto's zijn het aantal huizen en die foto's werd geteld ^■uit werd gegaan dat ie- _^pning een gemiddeld ■Jwoners had. middelde blijkt veel te rijn geweest. Ook is het Vide geboortecijfer ja- teel te hoog geschat. Bij telling van 1996 is voor het overgrote deel van ,i irking daadwerkelijk on- ±^d. Alleen in bepaalde ^dsgebieden konden de zan werk niet goed doen, q blanke commerciële t lvsVeigerden aan de telling ei al erken en landarbeiders .UI, algemeen bij hun baas t ierderij wonen. ifinitieve cijfers van de TOng, die ook inzicht geven in de werkelijke ikheid, huisvesting en ierwijs, worden overi- 5 in de loop van volgend Albanese monarchisten geloven niet in hun verlies TIRANA HANS GERTSEN CORRESPONDENT De Albanese troonpretendent koning Leka en zijn aanhang voelen zich bestolen. Vol gens de 58-jarige Leka hebben tegenstan ders van de monarchie afgelopen zondag op grote schaal gefraudeerd tijdens het re ferendum over de vraag of Albanië weer een koninkrijk moet worden. De monar chisten zeggen er zeker van te zijn dat meer dan vijftig procent van de kiezers voor de monarchie heeft gestemd. Fatos Nano, de leider van de socialisti sche partij (SP) beweerde maandag echter al stellig dat hooguit 25 procent van de kiezers voor de monarchie heeft gestemd. Hij baseerde die schatting op de voorlopi ge resultaten van een groot aantal kiesdis tricten verspreid over het hele land. Een woordvoerder van de centrale kiescom missie schatte de score van de monarchis ten gisteren op 'hooguit dertig procent'. Abedin Mulosmani, Leka's woordvoer der, riep het Albanese volk gisteren deson danks op om het resultaat van de volks raadpleging 'desnoods met geweld' te ver dedigen. Volgens Mulosmani dreigen de monarchisten het slachtoffer te worden van 'diefstal in puur communistische stijl'. Hoewel de officiële uitslag van de parle mentsverkiezingen en het parallel daaraan gehouden referendum pas op zijn vroegst vandaag bekend worden, beweren de mo narchisten bij het referendum landelijk tussen de 54 en 65 procent te hebben ge scoord. In het katholieke noorden van het land zou op sommige plaatsen zelfs meer dan zeventig procent van de kiezers zich vóór de monarchie hebben uitgesproken. De boomlange koning Leka met zijn twee meter en vier centimeter gaat hij door voor de langste Albanees toonde zich gisteren tijdens een ietwat chaotische persconferentie in Tirana strijdlustig. „Ik kwam hier om te praten over vrede, een heid en broederschap, niet over bedrog. Het gaat niet om mijn persoon, maar om het oordeel van het volk dat gerespecteerd dient te worden", aldus Leka. Toont Leka zich 'slechts' een slecht ver liezer? Of zit er meer achter de strijdlustige taal van de Albanese monarchisten. In de Albanese hoofdstad, waar complottheorie- en immer vruchtbare bodem vinden, deed gisteren het gerucht de ronde dat het ver bale geweld van de monarchisten 'geregis seerd' zou zijn door president Sali Berisha. Die zou, in de vorm van een woedende koning die de eerlijkheid van de verkiezin gen aanvecht, zijn laatste troefkaart uit spelen. Het Albanese staatshoofd zou vol gens die theorie gebaat zijn bij door de monarchisten veroorzaakte wanorde om zijn eigen wankelende positie veilig te kunnen stellen. Dat alles lijkt ver gezocht? te meer daar Berisha de nederlaag van zijn Democrati sche Partij (DP) maandag al ruiterlijk heeft toegegeven. In Tirana wordt sindsdien volop gespeculeerd over het aftreden van Berisha. Voor de verkiezingen heeft de au toritaire Albanese president herhaalde malen laten weten 'onder geen enkele voorwaarde' met een eventuele socialisti sche meerderheid in het parlement te wil len samenwerken. Berisha zei maandag al 'woord te zullen houden' zonder expliciet over aftreden te praten. Volgens welinge lichte kringen in Tirana is het echter niet meer de vraag óf Berisha aftreedt, maar wanneer. Hoewel Berisha en zijn partij hun ne derlaag al erkend hebben, wil de DP de uitslag in een nog onbekend aantal van de 115 kiesdistricten aanvechten omdat daar zondag op grote schaal gesjoemeld zou zijn. Een lid van de centrale kiescommis sie sloot dinsdag niet uit dat de verkiezin gen om die reden in twintig tot 25 procent van alle districten overgedaan moeten worden. HONG KONG Rtr-PPA De Chinese president Jiang Zemin heeft de Taiwanese leiders opgeroepen een voor beeld te nemen aan Hong Kong en alle aan spraken op onafhankelijkheid te laten va ren. Taipei kan zich herenigen met het in toenemende mate welvarende moederland en, net als Hong Kong, regionale autonomie behouden, aldus de president. Taiwan heeft het Chinese aanbod beleefd doch beslist afgewezen. Jiang Zemin is zeer te spreken over de te rugkeer van Hong Kong in de Chinese moe ten in de voormalige Britse kroonkolonie en op het Chinese vasteland niet alleen het be gin markeren van een nieuw tijdperk in Hong Kong. Zij dienen ook ter viering van een belangrijke overwinning in de vreedza me hereniging van China. „De formule één land-twee systemen werkt voor Hongkong en Macau (de Por tugese enclave die in 1999 bij China komt). Het kan ook voor Taiwan opgaan aldus Jiang. China beschouwt Taiwan, dat zich de Republiek China noemt, als een opstandige provincie. De Taiwanese vice-president Lien Chan nooit een communistisch bewind accep teert. De nieuwe machthebbers sloten gisteren de feestelijkheden af met een groots vuur werk. Vervolgens maakten vierduizend Chi nese soldaten hun entree. Ondanks de wet ter beperking van het protestrecht die sinds maandag geldt demonstreerden duizenden inwoners van Hong Kong gisteren onge moeid. De betogers eisten herstel van de politieke hervormingen die Groot-Brittan- nië de laatste jaren van zijn bestuur in Hong Kong had doorgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5