'Wegen slibben dicht als kabinet niets doet' Binnenland Stunten voor beter geregeld vakantiewerk 'Groei van luchtvaart alarmerend' Varken hoeft niet verplicht gevaccineerd Oude leraar moet langer voor de klas Bel 0900-2025292* 'Leugendetector is moeite waard' Rij gewoon nog een keer langs. Zolang het maar binnen 10 dagen is. DENSDAG 2 JULI 1997 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten ^iekenhuisrapport moet openbaar' ond wil geen lijfwacht in trein d recht» De Vervoersbond FNV is tegen het plan van de NS-di- ctie om het dreigende tekort aan conducteurs vanaf 1 oktober laten opvangen door tijdelijk beveiligingspersoneel in te hu- n. De FNV-bond vindt dat NS het bestand aan conducteurs oet aanvullen met NS'ers die elders overtollig zijn geworden, •stuurder L. Vlek van de Vervoersbond FNV vindt het nbegrijpelijk' dat NS Reizigers niet in staat is om 120 potentië- conducteurs te vinden in het eigen personeelsbestand. Velen "farvan, bijvoorbeeld onder de loketmedewerkers, raken over- ratuijiig ]aten assisteren van de conducteurs door beveiligings- ambten lost volgens Vlek het probleem niet fundamenteel op. ijksta. hikt'iis: Twee maanden voor doodrijden er heM HAAG Een 44-jarige vrachtwagenchauffeur uit Sint Oeden- b(de heeft gisteren twee maanden cel en een jaar ontzegging in de rijbevoegdheid tegen zich horen eisen. Volgens de offi- 'zijn'ïr van justitie is hij schuldig aan het doodrijden van twee men- BrinP- door onvoorzichtigheid en onoplettendheid. De vrachtwa- plossnchauffeur botste op 20 juli 1995 op de A 12 (Utrechtsebaan) oneepen Haag met volle vaart achterop een auto. De auto vloog in and, twee inzittenden kwamen daarbij om in de vlammenzee, adsle* rechtbank doet op 15 juli uitspraak, idep che i irpscF1 er- haag Minister Borst (volksgezondheid) moet het rapport d nikfcr de afdeling gynaecologie van het Amerfoortse Ziekenhuis deze^jand openbaar maken. Dat heeft de Raad van State (RvS) 1 of ninmorgen bepaald. De minister had in kort geding voor de RvS st geëist dat zij het rapport niet openbaar hoefde te maken. Brink, rechtbank in Amsterdam bepaalde begin juni al in een door VARA aangespannen zaak dat het rapport binnen vier weken n de omroep moest worden verstrekt. De redactie van het RA-programma Zembla wil het rapport gebruiken voor een rvolguitzending over misstanden in de maatschap gynaecolo- issersschip zinkt bij Ameland Het Belgische vissersschip Zeebrugge is vannacht bij leland gezonken. Het schip maakte had een aanvaring, maak- vater en toen slagzij, aldus een melding van de Kustwacht. De 'r bemanningsleden stapten over op een Nederlands rissers- irtuig dat in de buurt was. Niet lang daarna is het Belgische lip gezonken. erste gen-aardappel officeel erkend 3NINGENHet genetisch gemanipuleerde aardappelras Apriori >p de Nationale Rassenlijst geplaatst. Daarmee is de Apriori, cweekt door het aardappelzetmeelconcern Avebe, de eerste icieel erkende biotechnologisch ontwikkelde aardappel in Ne tland. Apriori is ontstaan door genetische manipulatie van het meelaardappelras Karnico. Door de vorming van amylosezet- :el te blokkeren, vormt de Apriori-aardappel slechts amylö- :tine-zetmeel. Dit heeft het voordeel dat bij verwerking van aardappel minder chemicaliën en minder energie kunnen rden gebruikt. De aardappel wordt vooral gebruikt door de pier- en textielfabrikanten. elatie registreren op stadhuis haag Tht haag» Samenlevenden van hetzelfde of van verschillend ge- ht kunnen met ingang van 1 januari '98 naar het stadhuis daar al of niet op plechtige wijze hun relatie bij de burgelijke nd te laten registreren. De Eerste Kamer ging gisteren ak- 'ird met het betreffende wetsvoorstel geregistreerd partner lap. De registratie geeft nagenoeg dezelfde rechten en plich- als een huwelijk. Uitgezonderd zijn alleen de rechtsgevolgen aanzien van kinderen. De paarse regeringsfracties PvdA, D66 beschouwen het voorstel als een voorlopige mijl- ie erkenning van de gelijkheii jeroseksuelen en homoseksuelen. 32^1 geëist wegens misbruik jongetjes «qTERdam» Officier van justitie mr. N. van Ditshuyzen heeft l pren voor de rechtbank in Amsterdam 4,5 jaar cel geëist te- een 46-jarige Amsterdammer wegens ontucht met twee 1 rise jongetjes, het maken van pornobanden en drugshandel, ^^^verdachte en zijn 31-jarige vriendin hadden tijdens hun ver- K^f in Thailand in 1990 opnames gemaakt van hun ontuchtige lelingen met twee jongens van circa acht en tien jaar oud. M& is volgens de officier voor het eerst dat in Nederland een ^Jfzaak dient wegens een kinderpornozaak die in Thailand lelde. De verdachte, inmiddels vader van een 4-jarig zoontje, mee te werken aan een langdurige behandeling om n op het rechte pad te houden. Volgens de man betrof het i incident en gebeurt het nooit meer. ^-mersfoort breidt uit in Gelderland hem» De Utrechtse gemeente Amersfoort krijgt een stukje nd van de Gelderse gemeenten Nijkerk en Hoevelaken. Daar- e kan de stad een deel van de woningnood oplossen. De pro- 'MVS&iebesturen van Utrecht en Gelderland hebben overeenstem- ïg bereikt over de wijziging van de provinciegrens. Als de nscorrectie doorgaat, verhuist het verkeersknooppunt Hoeve- Sn in de Al (Zwolle-Amsterdam) van Gelderland naar van bijkerk moet een gedeelte van de polder Arkemheem Praleaan eft mt Dijkst ïntair Rotterdam Vier FN V-stuntmannen lieten zich gisteren jaar vallen onder jongere vakantiewerkers twintigduizend van de Euromast in Rotterdam zakken om aandacht te vra- gewonden. Jongeren hebben vijf keer zoveel kans op een gen voor de campagne Vakantiewerk is geen stuntwerk. Elk bedrijfsongeval als hun volwassen collega's, zei FNV-voor- zitter De Waal. Hij heeft de Europese Commissie gevraagd de regering tot de orde te roepen. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE Centraal Plan Bureau adviseert rekeningrijden en schonere technieken den haag gpd De fileproblematiek in zowel de steden als op de snelwe gen zal in de volgende eeuw 'bijzonder ernstige vormen' aannemen als het kabinet niets extra's doet. Vooral het vrachtverkeer groeit razendsnel, waardoor het milieu ook nog eens in het gedrang komt. wenste hoge economische groei onleefbaar wordt. Afhankelijk van hoe hoog die groei de komende decennia is, verwacht het CPB de komende twintig jaar veertig tot zestig procent meer auto's op de weg. De groei van het aantal autoki lometers zal met 25 tot 35 pro cent veel minder zijn dan in de afgelopen twintig jaar, maar zorgt er niettemin voor dat de kabinetsdoelstelling met tien procent wordt overschreden. Het aantal kilometers van het vrachtvervoer is een veel groter probleem: dat groeit met vijftig tot 160 procent, waardoor de uitstoot van vooral het broei kasgas kooldioxide (C02) alle gestelde doelen ver dreigt te overschrijden. Bovendien dreigt het aantal files op de snelwegen de komende dertien jaar met vijftien procent te stijgen, als Die waarschuwingen uit het Centraal Plan Bureau (CPB) in een vandaag gepresenteerde studie naar de mogelijke ruim te- en milieuproblemen tot 2020. Het inzetten van prijsprik- kels - zoals bijvoorbeeld reke ningrijden - biedt wellicht soe laas. Net als het RIVM vorige week in zijn milieuverkenningen con cludeert nu ook het Planbureau dat de milieudoelen van dit ka binet in de volgende eeuw aan alle kanten overschreden drei gen te worden als niets extra's wordt gedaan. Toch is het CPB niet alleen pessimistisch. Scho nere technieken, het inzetten van prijsprikkels op allerlei ter reinen en meer internationale samenwerking kunnen voorko men dat Nederland bij de ge- het kabinet afziet van extra we gen en rekening rijden. Vooral in de spitsuren heeft het duur der maken van autorijden ef fect, meldt het CPB. Daarnaast wordt gehoopt op schonere au to's. Meer en beter openbaar vervoer werkt op sommige tra jecten wel, maar helpt volgens het CPB in het algemeen weinig tegen de files. Omdat energie relatief goed koop blijft, groeit het energie verbruik de komende jaren met zeven tot 41 procent. Als het de komende tijd slecht gaat met de economie dan blijft de C02-uit- stoot op het huidige niveau (het kabinet wil naar rijfden procent minder), maar als het goed gaat worden de normen met twinüg tot dertig procent overschreden. Een internationale energiehef fing zoals ons land die kent zou helpen, maar het CPB betwijfelt of dat er in zit. Misschien kan energiegebruik duurder worden gemaakt via het nieuwe belas tingstelsel waar het kabinet op studeert, suggereert het Planbu reau. In alle CPB-scenario's vlakt de bevolkingsgroei de komende ja ren af. Niettemin dreigt bij een zonnige economie al voor 2010 een gebrek aan ruimte voor wo ningen. Vooral in de Randstad wordt het dringen, omdat ook veel bedrijven daar willen zit ten. Het kabinet heeft tot 2010 maximaal 31.000 hectare be schikbaar voor woningbouwlo caties, maar als het een beetje tegenzit, is er tot 2020 68.000 hectare nodig. In die groeiende behoefte aan ruimte, ook voor bedrijven en natuur, kan worden voorzien als de landbouw een stapje terug doet. Vooral als door het vrijma ken van de landbouwmarkt de prijzen dalen, is dat volgens het CPB een goed begaanbare weg. Voor de Randstad kan dit beleid echter betekenen dat het Groe ne Hart niet langer wordt open gehouden. Volgens het CPB neemt de omvangrijke veesta pel de komende decennia so wieso af. Zonder extra beleid wordt de beoogde verscherping van de fosfaat- en nitraatnor- men echter niet gehaald. den haag anp De groei van de luchtvaart gaat twee keer zo hard als verwacht. Een onbelemmerde groei gaat gepaard met grote geluidsover last voor omwonenden. De doelstelling van maximaal tien duizend gehinderde woningen binnen de geluidsgrenzen wordt dan onhaalbaar. Dat staat in de nota Economie en fysieke omgeving van het Centraal Plan Bureau (CPB). De problemen met luchtvervuiling en geluidshinder kunnen wor den gereduceerd. De proble men met luchtvervuiling en ge luidshinder kunnen worden ge reduceerd. Zo is een grens aan de groei van Schiphol, zonder de aanleg van een tweede natio nale luchthaven, zeer effectief. Maar grote nadeel is volgens het CPB 'de omvangrijke economi sche schade'. Kiezen voor een nieuwe luchthaven of voor uitbreiding van Schiphol maakt bij een flin ke groei dan ook weinig uit, al dus het CPB. Volgens het CPB zal de groei van de luchtvaart bij ongewijzigd beleid de ko mende decennia veel harder gaan dan de economische groei. Het aantal passagiers zal krach tig toenemen en in 2020 tussen de zestig tot 95 miljoen liggen. Vorig jaar waren dat er 25 mil joen. den haag anp Minister Van Aartsen (Land bouw) hoeft geen vaccinatiep licht voor varkens in te voeren in en rond het varkenspestge- bied. De rechtbank in Den Haag heeft vandaag geoordeeld dat noodvaccinatie de bestaande problemen niet binnen afzien bare termijn oplost. De Dierenbescherming span de op 18 juni een kort geding tegen de landbouwminister aan, omdat de belangenorgani satie vindt dat Van Aartsen niet genoeg doet om de varkenspest in Nederland effectief te bestrij den. De minister overtreedt in de ogen van de Dierenbescher ming daarom onnodig de Ge- zondheids- en Welzijnswet voor dieren. Door het invoeren van een vaccinatieplicht kan de var kenspest effectiever worden be streden, meent de Dierenbe scherming. den haag gpd Minister Ritzen (onderwijs) heeft met de werkgevers en bonden in het onderwijs een akkoord bereikt over een pakket maatregelen om oudere leraren langer aan de slag te houden. Ritzen heeft daarvoor met hulp van het kabinet in totaal 350 miljoen gulden over. Zo'n hon derd miljoen gulden daarvan komt uit de verwachte bespa ring op de wachtgelden waarop leerkrachten recht hebben als ze ermee ophouden. Het wordt voor leraren name lijk moeilijker om voor dat wachtgeld in aanmerking te ko men. De eis voor deze aanvul lende uitkering wordt bij de leeftijd van 50 jaar verhoogd van negen naar twaalf dienstja ren. Wachtgelders tussen de 50 en 55 jaar krijgen 'intensieve bemiddeling' om toch weer aan de slag te komen. Een leer kracht die na zijn 55ste werk loos wordt, krijgt een aanvulling tot zeventig procent van het laatste salaris. Tegelijk moeten de scholen beter onderling gaan overleggen om leraren aan de slag te hou den. Zo kan er op de ene school een tekort zijn aan bijvoorbeeld geschiedenisleraren, terwijl een andere school er juist te veel heeft. Ook worden scholen ge stimuleerd om langdurig werk loze leraren aan te nemen. Daarvoor wordt een loonkos tensubsidie van 25 procent ge geven. Zo moeten er ook extra on derwijzers in dienst komen voor de beloofde klassenverkleining. Bovendien kunnen zo de oude re leraren iets rustiger aandoen, waardoor ze langer kunnen blij ven werken. Zo wordt het recht op verkorting van de werkweek uitgebreid voor personeel tus sen de 52 en 65 jaar. Die verkor ting kan bovendien flexibel wor den opgenomen. Ritzen en de Kamer dringen al langer aan op maatregelen te gen de grote stijging van het wachtgeld. ns sampling-team gemist? Daarvoor is de Spaghetteria Noodlijn in Het leven geroepen. aan sturen wij een gratis pak Spaghetteria op. Twee kansen om alsnog de lek- kerste snelle maaltijd te ontdekken. Leidse wetenschapper Van Koppen wil serieuze proef: leiden anp De politie zou op beperkte schaal bij opspo ringsactiviteiten gebruik moeten gaan maken van een nieuw ontwikkelde leugendetector. Dr. P. van Koppen, hoofd onderzoek van het Nederlands Studiecentrum Criminaliteit en Rechtsharing in Leiden, meent dat een serieuze proef in elk geval de moeite loont. Maandag liet minister Sorgdrager van justitie weten tegen het gebruik van zo'n apparaat te zijn. De toepassingsmogelijkheden zijn volgens haar beperkt en er zitten te veel haken en ogen aan. Ook staat volgens Sorgdrager de betrouw baarheid ter discussie. Van Koppen noemt die argumenten niet erg steekhoudend. De wetenschapper uit Haarlem is mede-au teur van het boek Het hart van de zaak, dat vandaag verschijnt. In het lijvige standaardwerk zetten de samenstellers vrijwel alle psychologi sche aspecten die in de rechtspraak een rol spelen, op een rijtje. Ook de leugendetector komt aan bod. Rechtspsycholoog Van Koppen is altijd een verklaard tegenstander geweest van het appa raat. Hij baseerde zich daarbij op de 'enorme zooi' die de Amerikanen ervan hebben ge maakt. De afgelopen drie jaar inventariseerde hij op verzoek van de overheid alle relevante gegevens met betrekking tot de leugendetector. Tegelijkertijd ontwikkelden wetenschappers van de universiteiten in Utrecht, Maastricht en Tilburg een nieuw apparaat dat veel verfijnder werkt. De klassieke leugendetector ofwel polygraaf meet bij verdachten tijdens een verhoor emo ties. Dat gebeurt onder meer door middel van de hartslag of de weerstand van de huid. De nieuwe methodiek meet cognitieve reacties, feitelijke hersenactiriteiten. Dat is veel directer, aldus Van Koppen. Volgens hem is het gebruik van de detector vooralsnog alleen zinvol bij de opsporing en niet bij de bewijsvoering. „Het is allemaal zo nieuw, daarom moeten we er voorzichtig en verstandig mee omgaan", vindt hij. „In de praktijk kunnen zich ook allerlei rare en on voorspelbare situaties voordoen. De politie kan het apparaat te vaak of te weinig inzetten, of het gebruiken bij verkeerde zaken." Van Kop pen denkt dat de leugendetector jaarlijks in on geveer zeshonderd grote onderzoeken goede diensten kan bewijzen. Niet elke zaak leent er zich voor. De metho diek is alleen bruikbaar als de politie beschikt over gegevens die alleen de dader kent..Als die feiten tijdens het verhoor aan de orde komen, is dat merkbaar aan de hersensignalen. Gebeurt er niets, dan weet je dat de verdachte van niets weet." Ook dat laatste is volgens Van Koppen van belang. De politie hoeft dan geen energie meer te verspillen aan de betreffende man of vrouw. Van Koppen vindt dat de leugendetector in de praktijk de kans moet krijgen 'om te laten zien dat het de moeite waard is'. Het gebruik zal ertoe leiden dat zaken sneller worden opge lost, is zijn stellige verwachting. Dat levert op jaarbasis een besparing op van tientallen mil joenen guldens. „Een sessie met het apparaat kost ongeveer vijftienhonderd tot tweeduizend gulden. Dat is vlug terugverdiend als daardoor een rechercheteam van dertig man een week eerder wordt ontbonden." YDERBY tapijt 140 x 200 cm. Van 199.- voor 50% korting op alle ZomerSALE producten. De aanbiedingen zijn geldig t/m 12 juli 1997, zolang de voorraad strekt IKEA informatielijn 0184 - 495 555.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3