Wellicht extraatje voor Brinkmari Zwartepieten rond herkomst van varkenspes De maandenlange lijdensweg van een ex-generaali Feiten Meningen Medelijden ju Pt W/M IS WOENSDAG 2 JULI 1997 Ik kan het niet helpen. Elke keer als ik aan de inwoners van Hong Kong denk. word ik overspoeld door een golf van medelijden. Eerst meer dan honderdvijftig jaar zuch ten onder het juk van de stijve Britten. En dan net als je een beetje het recht krijgt om mee te praten over hoe de zaken in je land moeten worden geregeld, overgeleverd te worden aan de Chinese Volksrepubliek. Dat is niet alleen een land met een bedenkelijke reputa tie op het gebied van de mensenrechten, maar ook met een slechte naam op het terrein van de persoonlijke hygi ene. Zo reinigt iedere volkschinees minimaal een paar keer per dag zijn luchtwegen door uit het onderste puntje van zijn longen de rochels op te hoesten. Die worden ver volgens zonder enige gêne op straat maar ook in bussen, treinen, winkels en restaurants uitgespuugd. Daarnaast wordt ieder Chineesje door zijn ouders zin delijk gemaakt met behulp van een precies op de bilnaad opengeknipt broekje. Mocht het kleintje op welke plaats dan ook aandrang krijgen dan hoeft het wurm slechts even door de knieën te zakken en de zaak is gepiept zon der de kleding vies te maken. Nu valt dat beetje vuil niet echt op tussen de overdaad aan rochels die hun ouders producèren. Bovendien is het voor de kleintjes zelf in elk geval veel hygiënischer dan een bezoekje aan het gemiddelde openbare toilet waar de Chinezen bil aan bil hun behoefte mogen achter laten. Dat bestaat vaak uit een stinkende greppel waarvan je blij moet zijn als er een klein beetje schoon water door stroomt. Dan word je namelijk alleen maar verrast door de voorbijdrijvende productie van je achterbuurman en niet op de mestproductie van alle vorige toiletgangers. Voor de gemiddelde inwoner van Hong Kong die ge wend is aan kraakheldere stoepen, gebouwen met smette loze spiegelwanden en veerboten waar de bordjes 'Do not spit' de enkeling met een naar kriebeltje in de keel op het rechte pad houden, ongetwijfeld een gruwel. Zij zien de bui natuurlijk al hangen. Want al komt de komende tien jaar maar ëën promille van de 1,2 miljard Chinezen een dagje naar Hong Kong. Dan glibberen ze straks nog met z'n allen van dat nu nog blinkende eilandje af. roza van der veer PORTRET: MESUT YILMAZ Man van het compromis Oud-vice-premier Tansu giller zegt graag met enige spot dat Mesut Yilmaz het nooit langer dan drie maan den volhoudt als premier van Turkije. Dat was in 1991 het geval, toen hij als kersverse voorzitter van de Moe derlandpartij en premier een misrekening maakte door vervroegde verkiezingen uit te schrijven en die verloor. Ook vorig voorjaar liep zijn minderheidscoalitie met (giller al na drie maanden stuk. Dit keer kan een zelfde lot hem beschoren zijn als de soci aal-democratische partij die zijn minderheidskabinet van buitenaf steunt, volhardt in de wens om over drie maan den naar de stembus te gaan. giller en de door de militai ren tot aftreden gedwongen Erbakan zullen daar zeker hun best voor doen. Turkse partijleiders zijn niet makke lijk uit hun stoel te wippen. Maar dat een man die, sinds hij voorzitter werd, iedere verkiezing waaraan hij deelnam (gemeenteraden incluis) verloor, het hoofd boven water houdt, is ook hier opmerkelijk. Yilmaz (50) wekt ondanks zijn nederlagen de indruk een integer politicus te zijn. Af en toe laat hij een steekje val len. Zoals dit voorjaar, toen duizenden vrouwen de straat opgingen om te protesteren tegen het pro-islamitisch be leid van het kabinet-Erbakan. „Men protesteert niet tegen de religieuze wet", zei hij toen in een poging de funda mentalisten in zijn eigen partij achter zich te houden. Want de Moederlandpartij is een allegaartje van extreem conservatieven, nationalisten en liberalen. Het is de erfenis van de in 1993 overleden charismatische Turgut özal. Die richtte de partij op nadat de militaire coupplegers van 1980 alle partijen opdoekten en het de politici van het verleden verboden aan politiek te doen. Yilmaz, afgestudeerd in de politieke wetenschappen in Ankara, economie en sociale weten schappen in Keu len, besloot zijn industriële carriè re in te ruilen voor de politiek en schaarde zich aan özals zijde. Hij werd woordvoer der van het eerste kabinet-özal. Ge zien het verbod op de oude partij en, dat tot 1987 in stand gehouden werd, had die het rijk alleen. Hij stelde een vrije markteconomie in en vond dat er best de hand ge licht mocht worden met de wet als dat de handel en het vergaren van rijkdom bevorderde. Hoewel veel partijgenoten, Özal incluis, zich hieraan schuldig maakten, verkoos Yilmaz, loot van een welgestel de familie uit Rize aan de Zwarte Zee, zich niet te verrij ken. Maar de wijdverbreide corruptie en aanhoudend ho ge inflatie leidde tot zijn verkiezingsnederlaag van najaar '91. Özal klom in 1989 op tot president en mocht zich in die symbolische functie niet meer met dagelijkse politiek bemoeien. Toch kon hij het niet laten om alle macht naar zich toe te trekken. Voor Yilmaz waren de presidentiële bemoeienissen reden om een jaar later zijn ontslag in te dienen als minister van buitenlandse zaken. Hij kreeg als nieuwe voorzitter op 15 juni 1991 een partij verdeeld tussen pro- en anti-özal on der zich. Zijn poging om een eigen koers uit te zetten, bracht hem opnieuw in botsing met de president. Die probeerde, uiteindelijk zonder succes, zijn vrouw Semra de partij in te loodsen, om via haar zijn greep niet te ver liezen. Nadat özal in april '93 stierf, kon Yilmaz breken met de familie waaraan zoveel schandalen kleefden. Alleen özals fundamentalistische broer bindt hem nog symbolisch aan de oprichter. Maar als jonge, liberale leider met een knap pe vrouw die dreigde van hem te scheiden als hij een coa litie aan zou gaan met Erbakan, heeft hij wel degelijk zijn stempel gedrukt op de Moederlandpartij. Anders dan özal houdt niet van shockeren, heeft hij geen grootste idealen. Hij is de man van het compromis, die zijn woorden letter lijk wikt en weegt alvorens ze uit te spreken. Er is maar één iemand die het hem rood voor de ogen doet worden en dat is Tansu giller. Maar door, tijdens hun korte regeerperiode, voor een onderzoek naar haar vermeende corruptie te stemmen en zo de val van dat ka binet te bewerkstelligen, toonde hij dat zijn principes hem dierbaarder zijn dan macht. Premier Yilmaz. Korpschef Jan-Willem Brinkman was nog geen uur benoemd of de eerste wolken pakten zich al samen. Op de dag dat burgemeester Peper zijn leger topman vol trots voorstelde aan de media, verklapte hij ook dat de onder nemingsraad van de politie negatief over de benoeming had geadviseerd. Pepers boodschap was duidelijk: met een generaal als Brinkman moest het lukken om weer grip te krijgen op de politie. 22 augustus 1996. Brinkman en Peper verlaten de persconferentie. Enkele le den van de ondernemingsraad blijven verbijsterd achter. Het negatieve advies was vertrouwelijk uitgebracht, zo dachten zij. 1 oktober 1996. Brinkmans eerste werkdag. 2 januari 1997. De nieuwjaarsrede van Brinkman slaat in als een bom. Politie mensen moeten minder vergaderen, meer van baan wisselen en meer be vlogenheid tonen. Ook moeten er min der districten komen. 24 januari 1997. De ondernemingsraad begint te morren. Brinkman neemt ons niet serieus, zeggen de leden. Het con flict gaat over het instemmingsrecht bij reorganisaties. Brinkman wil de ruim hartige interpretatie van de wet, zoals voorganger Hessing die gaf, niet vol gen. Peper steunt Brinkman volop en noemt het smeulend vuurtje een 'pro cedureel geschil'. 18 maart 1997. Brinkman en de OR proberen de zaak bij te leggen in een Zeeuws conferentie-oord. Vergeefs. 2 april 1997. Brinkman beweert dat op die dag Pepers rechterhand T. Peeters een dodelijk signaal afgeeft: de burge meester zal je misschien niet kunnen blijven steunen. De korpschef wandelt over het strand met zijn vrouw om zich te beraden. Korte tijd later zet Brink man een psycholoog aan het werk. Hij moet langs psychologische weg bemid delen. Ook vergeefs. 28 april 1997. De ondernemingsraad zegt het vertrouwen in Brinkman op. De legergeneraal mist essentiele mana gementkwaliteiten. Het ligt niet aan zijn legerachtergrond, maar aan de persoon zelf, zegt or-voorzitter K. No tenboom. De OR en de vakbonden krij gen kritiek. Peper hoopt nog op een oplossing. Brinkman kondigt aan dat hij blijft en dat hij zijn vernieuwing zal uitvoeren. 14 mei 1997. Peper heeft plaatsvervan gend korpsbeheerder R. Jansen en J. Broekhuis, burgemeester van Spijke- nisse, aan het werk gezet. Zij brengen rapport uit. De korpsleiding moet een extra commissaris krijgen die het over leg met de bonden en de OR over neemt van Brinkman. De plaatsvervan gend korpschef Ottevanger zal opstap pen, zo staat ook in het rapport. Ot tevanger voelt zich overvallen. Zolang de crisis duurt, zal hij blijven, zo kon digt hij aan. Duidelijk is wel dat Peper hem het liefst ziet vertrekken. Ottevan ger geldt als de belichaming van de ou de overlegcultuur, waar Peper en Brinkman juist een einde aan willen maken. 2 juni 1997. De avond van de grote breuk. De 22 burgemeesters den ken dat het plan Jansen en Broekhuis in kannen en kruiken is. Brinkman te kent echter bezwaar aan tegen een ex tra commissaris. Dat zou zijn positie ondermijnen. De burgemeesters reage ren perplex. Peper voor de tv-camera: „Ik ben knock-out." 3 juni 1997. Brinkman krabbelt terug. Hij gaat toch akkoord met een verster king van de korpstop, maar het is al te laat. De burgemeesters, onder leiding van Peper, hoeven niet meer. 6 juni 1997. Brinkman: „Ik ga door. 10 juni 1997. Hoofdofficier De Wit lijkt nog in Brinkman te geloven, maar dat blijkt al gauw op een misverstand te berusten. Brinkman staat alleen en be - reidt met zijn advocaat, mr. C. van Leeuwen, een laatste pleidooi voor bij de hoogste baas, minister Dijkstal. De ze kan geen hoogte krijgen van het conflict, mede door de wijfelachtige opstelling van De Wit, en laat de zaak nogmaals onderzoeken door commis saris van de Koningin Leemhuis en procureur-generaal Docters van Le:eu- wen. 18 juni 1997. Het tweede rapport geeft kritiek op de burgemeesters. Zij heb ben Brinkman te snel opgegeven. Ver der zou iedere korpschef zijn stukgelo pen op de verziekte verhoudingen bin nen hel korps, aldus het rapport. C( 21 juni 1997. Brinkman laat zijn hia doorzoeken op afluisterapparatui^ wordt niets gevonden. .a 27 juni 1997. Peper schrijft in een pagina's tellende brief aan Dijksta. Brinkman 'psychisch ongeschikt' ij' Brinkman slaat terug voor de tv-c: ra's door te beweren dat Peper he)L! op 2 april heeft laten vallen. De bed' den en de OR reageren laconiek, in les bleek dat Peper absoluut 'zijn'!r neraal heeft gesteund, totdat BrinP- dwars ging liggen toen een oplossn' zicht kwam, zo laten de personeelD ganen weten. ar 30 juni 1997. De gemeenteraadsledr dringen aan op wijziging van de p tiewet. Er is geen democratische cf trole op de gangen van de korpscP de niet-gekozen burgemeester. Ft^ t meel heeft een gemeenteraad nik£j zeggen bij korpskwesties als deze^ oordeel over Peper komt wel of ninj 3 juli, tijdens een raadsdebat. st 1 juli 1997. Dijkstal ontslaat Brink. r V rotterdam anpn Minister Dijkstal wil niets weten van 'gouden handdruk istanbul» jessica lutz correspondent De voor ontslag voor gedragen Rotterdamse korpschef Brinkman komt wellicht toch in aanmerking voor een extraatje bovenop zijn wachtgeld. Minister Dijkstal (binnenlandse zaken) wil niets weten van een politiek om streden 'gouden hand druk'. Maar de ont slaggrond die Dijkstal aandraagt (onverenig baarheid van karak ters) biedt Brinkman volgens het ambtena renrecht wèl de moge lijkheid tot een extra vergoeding voor even tuele schade die hij als gevolg van zijn ontslag leidt. Dijkstal hakte gisteren de knoop door in het zich maandenlang voortslepende conflict door Brinkman per 1 oktober eervol de laan uit te sturen. Volgens de minister is er sprake van een niet meer te lijmen vertrou wensbreuk tussen korpsbeheer der Peper en het regionaal col lege van burgemeesters ener zijds en korpschef Brinkman anderzijds. 'Deze vertrouwens breuk is niet veroorzaakt door één incident, maar is het gevolg van een geleidelijke verstoring in de verhoudingen en groeiend onbegrip over en weer geduren de een langere periode', schrijft Dijkstal. Er is naar het oordeel van Dijkstal sprake van zo'n 'wezenlijke botsing van karak ters en opvatting' dat verdere samenwerking uitgesloten is. Dijkstal wil op zeer korte ter mijn een tijdelijke of definitieve opvolger van Brinkman benoe men in Rotterdam. Naar alle waarschijnlijkheid wordt dat de Tilburgse korpschef Lutken. Korpsbeheerder Peper heeft in middels een gesprek met Lut- ILLUSTRATIE TOMJANSSci ken gehad en Dijkstal naar ver luidt inmiddels geadviseerd Lutken te benoemen. Morgen spreekt Peper opnieuw met Lut ken. Nog voor het weekeinde zal de minister de Tweede Kamer schriftelijk uitvoerig informeren over zijn afwegingen. De Kamer krijgt dan alle stukken, inclusief het rapport van commissaris van de koningin Leemhuis van Zuid-Holland en procureur-ge neraal Docters van Leeuwen, waarin de rol van burgemeester Peper en de regioburgemeesters wordt bekritiseerd. Of Brinkman na zijn ontslag bo venop een wachtgeldregeling nog een extra vergoeding krijgt, zal volgens een woordvoerder van de minister 'punt van over leg zijn' tussen de landsadvo caat en Brinkmans advocaat Van Leeuwen. Voor de eventue le schadevergoeding draait het korps Rotterdam/Rijnmond overigens op. Maar eerst zal ge tracht worden een andere func tie voor Brinkman te vinden. Dijkstal heeft aangeboden hem daarbij te helpen. De Tweede Kamer wil nog niet uitgebreid reageren, tot minis ter Dijkstal zijn motivering heeft gegeven. „We zijn opgelucht dat er een besluit is genomen en hopen dat dit een opstap is naar normale verhoudingen in Rot terdam", wil PvdA-kamerlid Van Heemst kwijt. D66-kamer- lid De Graaf noemt het ontslag 'onvermijdelijk, gezien de ver stoorde verhoudingen'. Wel roept de ontslaggrond bij D66 vragen op, gezien het enthou siasme van Dijkstal en Peper, vorig jaar bij de presentatie van de nieuwe Rotterdamse korpschef. Ook WD-Kamerlid Korthals noemt het ontslag van Brink man onontkoombaar, maar zet vraagtekens bij de rol die Peper en de andere regioburgemees ters hebben gespeeld in de af faire. De drie regeringspartijen willen eerst de uitgebreide le zing van Dijkstal over de kwes tie Brinkman afwachten alvo rens te bepalen of de K^n moet terugkomen van over de kwestie te prate Wat het CDA betreft mij de beslissing van Dijkst maal een parlementair zoek komen. Ook moet Kamercommissie van tj| landse zaken volgens hl terugkeren van vakantil over de affaire BrinkmM ten. rotterdam hans geuren' Nadat gistermorgen in de Belgisch- Limburgse gemeente Bocholt, enkele kilometers over de Nederlandse grens, op een bedrijf met vierduizend dieren een geval van klassieke varkenspest was vastgesteld, zijn de speculaties begonnen. Waar en bij wie ligt de ver antwoordelijkheid? Voor veel Belgen staat het vast. Deze uitbraak is het ge volg van de al maanden in Nederland woekerende epidemie. De Nederlandse veterinair expert Stan van der Meijs sloot gisteren in Brussel besmetting als gevolg van transport van Nederlandse varkens uit. Neder land kent al maanden een vervoers- en exportverbod voor levende var kens. Bovendien zou in vogelvlucht gemeten de afstand tussen de Neder landse varkenspestgebieden en het Belgische bedrijf te groot zijn voor be smetting. In België tast men nog in het duister over de herkomst van de ziekte. Toch viel gisteren in het getroffen gebied voortdurend te beluisteren dat Neder land begin dit jaar bij de uitbraak geen afdoende maatregelen had geno men. „De eerste 48 uur zijn van kapi taal belang om verdere verspreiding te voorkomen", verklaarde een rijks wachter. „De maatregelen in Neder land zijn lang niet zo drastisch als hier", zei een veearts. Rond het bedrijf in Bocholt is in een straal van twintig kilometer een alge heel vervoersverbod voor dieren afge kondigd. Op het bedrijf is intussen met de ruiming van de dieren begon nen. Bedrijven die in contact stonden met de besmette varkenshouderij, worden preventief geruimd. De Belgi sche minister van landbouw Karei Pinxten sloot gisteren andere haarden niet uit. Pinxten zei na de eerste uitbraak in Nederland lange tijd 'gehoopt te heb ben dat zieft een klein wonder zou voltrekken' en dat België gevrijwaard zou blijven „Maar met de enorme omvang van de ziekte in Nederland, zo dicht bij de grens, bleef besmetting mogelijk", voegde hij eraan toe. Het Permanent Veterinair Comité (PVC) van de Europese Unie, dat gis teren regulier in Brussel bijeen was, eist voorlopig geen extra maatregelen van de Belgen. België kende in 1993 ook al een zware uitbraak van de var kenspest. Destijds werden meer dan 800.000 dieren vernietigd. Sindsdien heeft het land er veel aan gedaan om de ziekte zoveel mogelijk uit te ban nen. Zo liet het begin dit jaar al bijna 15.000 uit Nederland afkomstige die ren preventief slachten. Ook werden in de grensstreken extra maatregelen afgekondigd ten aanzien van vee transporten en hygiëne. Veterinair-expert Van der Meijs, die in het PVC verslag deed over de stand van zaken in ons land, denkt dat de veelvuldige aanloop bij besmette be drijven één van de oorzaken kan zijn voor de nog steeds niet onder controle gebrachte epidemie. „Talloze mensen komen nog steeds voor duizend en één boodschap op die boerderijen", zei hij. Ook al worden schoenen en laarzen na zo'n bezoek ontsmet, dan is nog niet alle risico verdwenen. Volgens Van der Meijs kan iemand de ziekte zelfs via wat vuiligheid in de omslag van zijn broekspijp meene men. Hij hekelde onder meer dat in het zojuist afgelopen seizoen op een aantal bedrijven in het zuiden van het land nog doodgemoedereerd asperges te koop werden aangeboden. Nederland telt momenteel 311 geval len van varkenspest. Er zijn al meer dan vier miljoen varkens en biggen geruimd. Het enige positieve is dat er sinds twee weken een teruglopende tendens is in het aantal nieuwe be smettingen. Maar, zoals minister Jozi- as van Aartsen van landbouw vorige week al in de Tweede Kamer zei, houdt Nederland er rekening mee dat er tot het eind van dit jaar nog uitbra ken zullen zijn. De huidige golf varkenspest, vo Van der Meijs een 'Chinees typ< rus', is zeer waarschijnlijk in Dl begonnen waar in tegenstelling Benelux en Denemarken nog vt keukenafval (swill) aan varkens gevoerd. In Duitsland zijn er ec«g sinds mei geen nieuwe pestgevl meer bijgekomen. Italië kreeg gisteren opdracht v. PVC om een rapport over de ei{ tuatie op te stellen. Italië kent v kleine varkenshouders met drit dieren die ook met swill wordei voerd. Spanje telde tot nu toe 5 gevallen, allemaal in één gebiet Spanjaarden doen tamelijk lacc over hun situatie. Nederland w telkens weer eenvoudigweg aai zen als de grote schuldige. brussel aly knol correspondent

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2