'Paletmodel' schrikbeeld Groene Hart rond veldie vas niet te voorzien' wet serre 'Ze hebben hier toch wel gevulde koeken' Milieudefensie Alkemade laakt verkwijze van Groen Recycling Leiden Regio Jaar cel geëist tegen op grote schaal frauderende Alphense HSL-tunnel lijkt steeds iets kleiner te worden Snel duidelijkheid over buitenschoolse opvang kinderen I .eiderdorp erkleinen Alphense liberalen voelen niets voor verkeersstudie Ienie Mienie lijkt gered 5jENSDAG 2 JULI 1997 oofdletsel na aanrijding ".stgeest Een 46-jarige Rijnsburger is gisteren gewond geraakt »n hij op het fietspad langs de Greversstraat in Oegstgeest rd geschept door een auto. De bestuurster van de wagen, een ■jarige Warmondse, wilde ter hoogte van de kruising Rijn- :ht/Greversstraatweg, linksaf slaan en zag daarbij de fietser er het hoofd. De Rijnsburger is met hoofdletsel overgebracht ar het Academisch Ziekenhuis Leiden. ïbreker steelt gevulde enveloppen sstgeest In een woning aan de CuraQaostraat in Oegstgeest is .teren ingebroken. Om binnen te komen forceerde de dader n de voorzijde van het huis een raam. De bewoonster, die de jraak 's avonds ontdekte, mist een aantal enveloppen met ld. chef hans jacobs, 071-5356414, plv -chef rudolf kleun, 071 -5356536 'Er is enorme druk op mij uitgeoefend den haag/alphen aan de rijn £>amen met haar inmiddels overleden echtgenoot fraudeerde de 48-jarige Alphense vrouw in enkele jaren tijd voor 190.000 gulden bij elkaar. De BTW werd ontdoken en het gezin ontving ten onrechte een uitkering. Voor grootschalige fraude hoorde de vrouw gisteren voor de Haagse rechtbank een jaar cel plus een halfjaar voorwaardelijk eisen. De fraude begon einde 1990 toen het echtpaar uit Oostenrijk naar Nederland terugkeerde. De vrouw vroeg voor het hele gezin een uitkering aan bij de sociale dienst. Tegelijk zette de man onder de naam Duba een textielhandel op. De in komsten werden niet gemeld. Na het faillisse ment van Duba werden nieuwe bedrijfjes als Eu- rofashion Sportswear en textiel opgezet. De nieu we firma's stonden op naam van de vrouw. Deze zaken gingen evenals Duba failliet en de rekeningen bleven onbetaald. De textiel werd be neden de inkoopprijs van de hand gedaan. Om aan nog meer geld te komen, werd met behulp van vervalste facturen BTW teruggevorderd. Op deze manier werd de belastingdienst voor 20.000 gulden opgelicht. Het geld ging op aan luxe, uit gaan en gokken. „Er is een enorme druk uitgeoe fend door mijn man", zei de vrojiw voor de recht bank. „Ik heb mij laten manipuleren door een persoon, die geen tegenspraak duldde. Als ik niet deed wat hij zei, was het oorlog in huis." De vrouw liep een aantal keren weg, maar werd door haar zoon overgehaald weer terug te komen. Het rapport van de reclassering was uiterst nega tief over de echtgenoot. De vrouw zou de eerste jaren weinig kritisch tegenover de geldsmijterij van haar man gestaan hebben. Pas later ontdekte zij dat de echtgenoot een gokker zonder enige beperkingen was. „Ik zou niemand zo'n man toe wensen. Hij zou zijn eigen moeder zelfs nog ver kopen", verklaarde zijn eigen broer tegenover de reclassering. Advocaat W. Croes pleitte voor verlaging van de straf zodat die kan worden omgezet in dienstver lening. Zij is in de ogen van de raadsman al be hoorlijk gestraft door een terugvordering van de sociale dienst voor 101.000 gulden. Inmiddels is de vrouw gaan werken als kokkin en zij wil uit de ze inkomsten de sociale dienst terugbetalen. Offi cier van justitie J. de Waardt noemde de fraude^ echter te grootschalig om met een werkstraf te volstaan. De rech tbank doet over twee weken uitspraak. hazerswoude-dorp marun kramp Het kan niet, want de buizen zijn gewoon tien meter door snede gebleven. Maar gisteren, op de HSL-informatiemarkt in het Dorpshuis in Hazerswoude, leek de HSL-boortunnel toch weer iets smaller. Volgens pro jectleider H. van der Sluijs was dit ook daadwerkelijk het geval. „Iedere tekening worden we weer iets secuurder; worden de fijner rechter en neemtrie weer iets minder grond in beslag." Voor enkele bewoners die gisteren de HSL-informatie markt in het Dorpshuis in Ha zerswoude bezochten, was dit goed nieuws. Zij waren zich al lemaal een hoedje geschrokken van de brief van de Projector ganisatie HSL Zuid die zij een dag of tien geleden ontvingen. Daarin werd de spanning lang zaam opgebouwd door eerst te melden dat zeer binnenkort ge start wordt met de verwerving van gronden waarop (of -on der) de HSL komt te liggen. Vervolgens werd de geadres seerde op de hoogte gebracht dat één of meerdere stukken grond die ze bij die procedure waren tegengekomen, toebe hoorden aan de geadresseerde. Om uiteindelijk af te sluiten met de mededeling dat de ge adresseerde zo vroeg geïnfor meerd werd opdat hij of zij tij dig op zoek kon gaan naar an dere huisvesting. Lijnrecht Die brief was volgens H. Ver- kleij van 'Lijnrecht', een vereni ging die de belangen van grondeigenaren behartigt, een eigen leven gaan leiden. „Som migen waren zich dood ge schrokken toen ze ineens het kadasternummer van een stuk grond in die brief zagen opdui ken. Ze dachten dat ze hun be- i drijf wel konden opdoeken. Op de tekeningen in het I dorpshuis werd echter duide- li'jk dat van sommige lappen g rond enkel en alleen een klein h oekje boven de tunnel komt te liggen. Daarbij bleek tijdens dt? informatiedag dat het nog oi ïduidelijk is of de landbouw- gr onden die boven de tunnel lig gen, worden opgekocht of in ha nden blijven van particulie- rei „De eigenaren hadden zie h dus voor niks lopen op winden", concludeerde Ver- kle ij. „Lekkere vorm van voor- lief iting is dat!" Discussie over Nederland anno 2030 Hoe moet Nederland er in het jaar 2030 uit zien? Die vraag legt minister M. de Boer van volkshuisvesting dit najaar neer bij de burgers van Nederland. De uitnodiging lijkt speciaal bedoeld voor de inwoners van Alkemade en Jacobswoude. In de nota 'Nederland 2030 discussiestuk' worden deze twee gem eenten (toch niet de grootste in Nederland) namelijk expliciet beschreven. vloeien in elkaar over) en 'Stro menland' (concentratie wonen en werken langs bestaande we gen). Vier ideeën die allemaal zó abstract zijn dat ze nooit worden uitgevoerd, maar waar over minister De Boer 'met Ne derland wil discussiëren' De Boer liet gisteren onom wonden weten dat het ontwik- kefingsscenario Palet nou niet bepaald haar voorkeur heeft. „Het zou vreselijk zijn als Ne derland daar voor kiest". De Boer is groot voorstander van het stedenmodel: sterke, gezon de en dichtbevolkte steden en een open platteland. monica wesseling Het ministerie presenteerde gis teren vier mogelijke ontwikke lingsrichtingen voor Nederfiind na 2010. In één ervan, 'Pallet', wordt een beeld geschetst van Alkemade en Jacobswoude. Bij de ontwikkeling volgens dit mo del groeit het platteland van de twee dorpen dicht. Het glas tuinbouwgebied rondom Roelo- farendsveen wordt zo ongevi?er een grote meubelboulevard, her en der verschijnen disco's en andere uitgaanscentra en de ge meente Alphen gooit het nr.iet Jacobswoude op een akkoordje over de vergroting van hiet Braassemermeer. Verder maakt in dit scenario de landbouw in de droogmake rijen plaats voor glastuinbouw en doet een HSL-shuttle-staticm^ het gebied verder oprukken in' de vaart der volkeren. Het is duidelijk: het Groene Hart is niet meer als Nederland zich ontwikkelt volgens het model Palet. Naast het 'Paletmodel' (alles mag overal), zijn er de modell en 'Stedenland' (stad en platteland blijven strikt gescheiden), 'Park landschap' (stad en platteland „We leven in een democra tie", zegt De Boer over het laten meepraten van de Nederlanders over de ontwikkelingsscena- rio's. „In het huidige beleid kie zen we voor openhouden van het Groene Hart. Maar dat be leid, de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening, geldt tot 2010. En we moeten dus nu denken over de ontwikkeling daarna. Het is dui delijk dat ik de bescherming van het Groene Hart ook na 2010 voort wil zetten. Maar al's Nederland massaal kiest voor Palet dan moet ik daar mijn consequenties uit trekken." leiderdorp judy nihof De Stichting Kinderopvang Lei - derdorp (SKL) maakt binnen kort bekend hoe ouders in aan merking kunnen komen voor buitenschoolse opvang van hun kind, nu Leiderdorp er 32 extrra 'kindplaatsen' bij krijgt. De ou ders die op wachtlijsten staa.n, krijgen volgende week een brii ef in de bus. De buitenschoolse opvan g wordt met ingang van het ko mende schooljaar uitgebreii d met twee groepen van 4- tot 7 - jarigen. Dat betekent een plek) e voor ongeveer 64 kinderen. D e SKL gaat de uitbreiding verzor gen in haar peuterspeelzal en aan de Lijnbaan en de Denne n - schans. In 1998 wordt de bui tenschoolse opvang verder ui t - gebreid. Interim-directeur S. Palmen drong er gisteren tijdens een commissievergadering bij de gemeente op aan om te zorgen voor onderdak voor de buiten schoolse opvang. Hij denkt daarbij aan ruimtes in de buurt van basisscholen, verspreid over de hele gemeente. De SKL heeft zelf geen geld om te investeren in het bouwen van panden voor kinderopvang. Eén van de aanleidingen vopr de uitbreiding van de buiten schoolse opvang, is het rapport van een groep verontruste ou ders over het enorme tekort aan deze opvangplaatsen. De ge meente sprong daar onmiddel lijk op in door een onderzoek te laten uitvoeren naar de moge lijkheden voor uitbreiding. Wet houder van welzijn C. Kerner vond het goed om met ingang van september niet meteen met een groot aantal extra groepen te starten. „We starten 'met ma te.'. We moeten eerst kijken hoe het met deze twee groepen gaat." Bovendien is nog niet duidelijk hoeveel geld Leider dorp van het rijk krijgt voor bui tenschoolse opvang. Pas in het najaar weet de gemeente meer. „Enige voorzichtigheid is dus nodig", aldus Kerner. jgj Dekkers ^eJbouders bezoeken nieuwe stek Oegstgeestse markt alphen aan den run robbert minkhorst Indien het uiteindelijke ge meentelijke verkeersplan (GWP) voor Alphen aan den Rijn sterk overeenkomt met de studie van de Adviesgroep Ver keer en Vervoer, dan hoeft er van de WD niets van terecht te komen. Dat liet de fractie gister avond weten tijdens een infor mele zitting waarin de studie van AGV werd besproken. „We moeten ophouden met verkeersremmende maatrege len en juist met verkeersbevor- derende voorstellen komen", zei WD'er M. Uipkes. „Wan neer de wethouder vasthoudt aan het waanidee om de Alphe- naar uit de auto op de fiets te krijgen, is de nota voor ons on acceptabel." De discussiebijeenkomst over de studie 'Verkeer en vervoer in Alphen aan den Rijn, nu en in de toekomst' zou aanvankelijk achter gesloten deuren worden gehouden. Nadat het Leidsch Dagblad maandag al uit dat plan citeerde, nodigde Alphen voor gisteravond ook de media uit. De studie moet uitmonden in het GVVP. Daarin komt het gemeentebestuur met concrete voorstellen. Ook wordt aange geven hoeveel alles moet gaan kosten. Alphen streeft ernaar om voor het eind van dit jaar het definitieve vervoersplan naar buiten te brengen. De kritiek van de WD wekte verbazing bij andere partijen. Ze waren overwegend mild in hun oordeel en plaatsten verder enkele kanttekeningen. Groen- Links raadslid H. van der Zand en noemde de houding van de liberalen 'steigerachtig'. Acht jaar cel voor wurgen 'ex' den haag/alphen aan den run Acht jaar celstraf met aftrek van voorarrest. Tot die straf veroor deelde de Haagse rechtbank gisteren de 33-jarige Alphenaar die eerder dit jaar zijn ex-vriendin wurgde. De man bracht de 31-jarige vrouw, moeder van twee kinderen, in de nacht van 13 op 14 maart om het leven. Dat gebeurde na een ru zie. De man wist zich van de daad zelf niets meer te herinneren. De officier van justitie had tijdens de zitting een straf van negen jaar tegen de Alphenaar geëist. Leiderdorpse actievoerster Dekkers moet haar serre eeltelijk afbreken. De uit- iw achter haar huis aan de i Poelgeestlaan is te hoog. Haagse rechtbank bepaalde e week dat de gemeente r - ruim een jaar geleden - icht een dwangsom van 500 jen per week oplegde, als zij serre niet direct in overeen- nming zou brengen met de haar verleende bouwver- ining. olgens de rechtbank is de :e inderdaad illegaal. De ibouw is niet gebouwd vol- is de bij de bouwvergunning rziene gewaarmerkte teke- gen', maar volgens eerder ediende tekeningen. Dekkers veert echter dat de architect herziene tekeningen zonder ir medeweten of toestem- ïg bij de gemeente heeft in- liend. ladat de commissie beroep- bezwaarschriften dit beroep 'egrond had verklaard, stap- Dekkers naar de arrondisse- ntsrechtbank in Den Haag. ar ook hier vindt zij, zo blijkt geen gehoor. In de verstrek- louwvergunning staat 'expli- vermeld dat deze is ver- _jid 'overeenkomstig de bij- inde gewaarmerkte tekenin- l', voert de rechtbank aan. deze inderdaad ontbraken, had Dekkers hierover con- t op moeten nemen met de neente. „Nu heeft zij voor ei- rekening en risico gehan- d", aldus de rechtbank. Een verkeersbord, een lantaarn paal en vijf bomen. En het ont breken van een doorsteekje van de winkelpassage naar de markt. Dat waren de 'knelpun ten' die marktmeester D. Dom- peling gisteren aan een afvaar diging van het Oegstgeestse col lege van B en W te melden had. Voor het overige was het tevre denheid troef. „We hebben nu de markt met het grootste aan tal parkeerplaatsen ter wereld. Het merendeel van de marktkramen verkaste twee we ken geleden naar de Lijtweg, om plaats te maken voor de nieuwe ingang van de Montes sorischool. De wethouders G. Kempen en M. Poelmans na men gisteren, samen met ge meentesecretaris J. Keman en een paar ambtenaren, een kijkje op de nieuwe plek. Veel proble men hadden ze echter niet te noteren. Het ging vooral om die paar palen en bomen die de marktlui in de weg staan. Volgens marktmeester Dom- peling kan dat simpel worden opgelost. „Die lantaarnpaal moet toch makkelijk verplaatst kunnen worden", oordeelde hij. En: „Dode bomen zijn ook mooi." Maar de wethouders bleken daar toch anders over te denken. ,,A1 die bomen kappen, is te veel van het goede", zej_ Kempen, die iets verder dacht dan het hier en nu. De markt blijft immers niet eeuwig op de Lijtweg staan. Het gebied rond de Lange Voort wordt binnen een paar jaar aangepakt en Kempen voelt er niets voor om bomen te offeren die later het Tevredenheid was troef bij het bezoek van het Oegstgeestse college, met wethouder Poelmans voorop, aan de weekmarkt. FOTO DICK HOGEWÖNING nieuwe winkelcentrum kunnen sieren. Marktkoopman A. Rovers daarentegen vindt het nu be langrijk dat zijn waren niet nat worden. „Zo kan ik mijn zeil niet spannen", liet hij weten. Voor het overige is Rovers, die al twintig jaar op de Oegstgeest se markt staat, dik tevreden met zijn nieuwe stek op de Lijtweg. „Hier heb ik meer aanloop." Zijn collega M. van Wagenin- gen keek sipper. Hij staat dan ook niet op de Lijtweg maar op het tweede gedeelte, op de par keerplaats. Van Wageningen - „Ik had een mooi stekkie" - is bang dat het hier stiller wordt dan op de Lijtweg. Inderdaad had na het wande lingetje over de Lijtweg ook het 'hoge bezoek' het wel gezien. „Zo, en nu een boodschapje doen", zei Poelmans. „Ze heb ben hier toch wel gevulde koe ken" Ja, die hadden ze. In dat andere gedeelte. 'oedende directeur Hogeboom wijst alle kritiek van de hand remade marieta kroft ^ieudefensie Alkemade maakt h zorgen over de gang van Lien bij het composteringsbe- (if Groen Recycling in Rijpwe- Kng. „Over bovengenoemd ^Jdrijf bereikten en bereiken s regelmatig signalen die bij s de twijfels over de bij Groen gehanteerde bedrijfs- doen rijzen", schrijft de Mieuorganisatie in een brief het Alkemadese gemeente- stuur. Milieudefensie roept gemeente op actie te onder- Directeur J. Hogeboom n Groen Recycling bestem- tu orschoten dimitri walbeek overlast in de Educatieve lin in het Burgemeester Berk- jutpark valt de gemeente lorschoten niet te verwijten, it vindt wethouder J. van de De medewerkers van die 'in klaagden onlangs in een ief over vernielingen die sinds j komst van een basketbal- Hdje hun deel zijn. De jonge- n die van dit pleintje gebruik aken zouden stenen en bier tjes gooien, de tuin insluipen i ingezaaide 'bedden' vertrap- jn. Maar volgens de wethouder as deze 'negatieve aantrek- ngskracht van het veldje', ►als de briefschrijvers het noe- en, niet te verwachten. Je mag ilgens hem niet uitgaan van iOblemen als je een speelgele- ffiheid aanlegt. „Jongeren zijn dat gebied onvoorspelbaar, weet nooit welke plek ze uit- ezen om bij elkaar te komen. "Ij hebben een goed vertrou- en in de jongeren en als we in basketbalveldje aanleggen, pelt de brief als 'zeer onfatsoen lijk' en eist een rectificatie. Milieudefensie zegt over film materiaal te beschikken waaruit zou blijken dat het lekwater op een onreglementaire wijze werd geloosd op de ringsloot en dat de composthopen te hoog zijn. Er zit bovendien afval van tuin derijen en bloemisterijen tussen het te composteren afval, aldus Milieudefensie, die ook beweert dat het rollend materieel ernsti ge olielekkages vertoont. „Deze overtredingen zijn door een adequate en strikte controle te rug te dringen en zelfs te voor- willen we hen een plezier doen. Het was uiteraard niet onze be doeling om een broeinest van vandalisme te maken." Daarom is de plek van het veldje in het Berkhoutpark, pre cies naast de Educatieve Tuin, volgens Van de Poel absoluut niet verkeerd gekozen. „Je moet voorzichtig zijn om de vernie lingen in de Educatieve Tuin en het omgooien van de bijenkor ven te associëren met het bas ketbalveldje ernaast", reageert hij op de brief van verontruste medewerkers van de tuin. Vol gens de politie is dit verband wél duidelijk. Van de Poel beaamt wel dat er een probleem met jongeren is ontstaan in het park, sinds in maart het bastketbalveldje - een al jaren diep gekoesterde wens van de jongeren - gereed is gekomen. „We erkennen de problemen wel. We proberen extra aandacht van de politie hiervoor te krijgen. Ook kunnen het Openbaar Jongeren Werk en de nieuwe politiesurveillant hel pen. Het mag immers geen vrij komen", aldus Milieudefensie in de brief. B en W van Alkemade laten de in de brief aangevoerde be weringen door ambtenaren on derzoeken. In een commissie vergadering in augustus wordt er op terug gekomen. Voorzitter M. Kalker van Milieudefensie zegt in een toe lichting dat hij zich baseert op informatie die kweker Aker boom over het bedrijf naar bo ven heeft gehaald. Akerboom en diens buur Groen Recycling le ven al jaren in onmin met el kaar. De kweker is ervan over tuigd dat de parasieten en vlie- Wethouder J. van de Poel: „Jongeren zijn onvoorspelbaar." FOTO ARCHIEF plaats worden. Maar als we de daders willen pakken, kost dat nou eenmaal veel tijd en werk van de politie", zegt hij. „We zijn van goede wil, maar we hebben beperkte mogelijk heden om alle overlast in het dorp te voorkomen." gen die schade aan zijn gewas sen veroorzaken van Groen Re cycling komen overgewaaid. De Raad van State stelde Akerboom vorig jaar echter in het ongelijk. Directeur Hogeboom is laai end over de brief. „Ik heb ze ge beld en gevraagd hoe ze aan die wijsheid kwamen. Toen bleek dat ze die van één persoon had den: Akerboom. Een man die naar de Raad van State is ge stapt en alles heeft verloren. Milieudefensie heeft niet eens de moeite genomen eerst zelf eens te komen kijken. Alles wat in die brief staat, raakt kant noch wal." leiderdorp judy nihof De Leiderdorpse peuter speelzaal Ienie Mienie, die weg moet uit de Elckerlyc- school aan de Klimopzoom, lijkt van de ondergang gered. De Stichting Montessori Peu- teropvang, beheerder van Ie nie Mienie, denkt de exploi tatie van een nieuw onderko men toch rond te krijgen zonder subsidie van de ge meente. Dat is mogelijk doordat de Stichting Kinder opvang Leiderdorp (SKL) zich heeft aangediend als huurder. De SKL wil in het toekomstige pand buiten schoolse opvang van de grond tillen. Aanvankelijk had Ienie Mienie, dat veertig peuters opvangt, de gemeente een bedrag van twee ton ge vraagd voor de bouw van een nieu\V pand. De gemeente wilde dat bedrag niet geven. Nu blijkt dat Ienie Mienie het ook zonder die subsidie redt. Wel vroeg Elke Boers van de Stichting Montessori Peuter- opvang de gemeente gister avond tijdens een commis sievergadering om een 'tege moetkoming'. ds *3

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15