Leiden Moeten we nou links, rechts of toch terug? m wft 'Met zoveel onkruid kun je makkelijk vee houden' Leiden Regio Indicaties Leidse regio in één hand Verwerken huisvuil in 1998 goedkoper VOENSDAG 2 JULI 1997 CHEF HANS JACOBS. 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356436 De belevenissen van startnummer 931 Peddelend door de polder, stoempend over de Katwijkse Boulevard en uit het zadel voor een brug. DeAlphense rijwielvierdaagse, de 1 Laura wordt dit jaar voor de vijftigste keer verreden. Een verslaggever van het Leidsch Dagblad fietst vier dagen mee. Vandaag dag 1: De L van Leiden. IHHUEZBEIBa f,Het was erg slecht weer in 1947", zegt Willem Vermeulen ('bijna 74') uit Langeraar. „Ik reed toen de honderd. Storm en regen hebben we gehad. Ik heb flink op de pedalen moeten staan. Het was echt bar." Regenpakken had je in '47 nog niet. Het was zijn eer ste Laura. Deze week rijdt hij voor de tweede keer tnee. „Ik fietste wel veel, te hooi en te gras, alleen of met m'n vrouw. Maar ik ben eigenlijk niet zo n kudde dier." Juist omdat dit de vijftigste Lauara-rit is, leek Vermeulen het 'leuk' om zich dan nog eens in te schrijven. Dinsdagmorgen, even na achten in gebouw Nabij op het Lauraplein. De kortste afstand (60 kilometer per dag) is overduidelijk het populairst. De rij voor de in schrijvingstafel in de bovenzaal gaat de hoek om en Joopt door tot aan de trap. Secretaresse Elly Hazebroek coacht de doorzetters (zij die 100 of zelfs 150 kilometer per dag willen fietsen) om de wachtenden heen. ^Ik zie wielrenbroeken, bidons, zonnebrillen en zweet- lïanden rondom de hoofden. Daar sta ik dan, in mijn 'doodgewone spijkerbroek. Ik lijk wel een reclamezuil, zo met m'n LD-windjack en dito pet. Eenmaal op de ffiets, richting Koudekerk en later Woubrugge, blijk ik Vliet de enige te zijn. Dansscholen, toerclubs, er zijn ihele reclamekaravanen. De lucht is grijs, maar het is in ieder geval droog. Al leen de wind is soms vervelend, maar daar heeft ieder een last van. Dat noemen drie fietsers uit Langeraar ook een van de mooie dingen van de Laura. Ik kom ze bij Hoogmade tegen en trek tot Katwijk met ze op. „Je maakt het allemaal met elkaar mee", zeggen ze. „Het is vaak een lang lint. Dan praat je weer met die. dan met die." We houden een koffiepauze bij de Klinken bergerpias. Uit een thermoskan komt heet water, dat zich mengt met een schepje oploskoffie. De serene stilte is heerlijk. Zelfs een mager zonnetje laat zich even zien. „Mensen zijn tot dusver heel tevreden over de route", heeft bestuurslid Jan Volwerk gemerkt. In hotel Savoy op de Boulevard in Katwijk stempelt hij de kaarten van de deelnemers. De eerste Laura-dag is nu halverwege „Waar we als bestuur heel erg op moeten letten, is dat er langs de wegen ruimte is om even bij te komen. Rustpunten waar ze ook makkelijk hun fiets even kwijt kunnen." Aan een tafel verderop zit Wim Los (81) uit Woerden aan een stuk taart. Hij doet voor de dertiende keer mee. „Maar van de week twijfelde ik nog. Ik denk, ik zal m'n eigen toch niet nat laten regenen? Maandag middag kreeg ik het toch weer te pakken. Via Katwijk gaat de tocht verder langs vliegveld Val kenberg richting Leiden. Vlak na de brug over de Rijn ontstaat verwarring. De meeste fietsers gaan links de bult af, en raken beneden de draad kwijt. Moeten we nou links, rechts of toch terug? Niemand weet het en dus splitst de kluit zich in drieën. Enkelen, ook ons groepje, gaan rechts en verkeerd, zo blijkt een kleine twee kilometer verderop. Eenmaal terug bij de brug ontdekken we de fout: Er zijn twee bordjes Rijnsburg linksaf. We hadden het tweede moeten hebben. Door Leiden gaat het nu, waar het regent, en later door Zoeterwoude-Dorp, over het fraaie Molenpad richting Hazerswoude (waar de zon schijnt). Vlak voor de Gemeneweg kom ik het Langeraarse trio weer te gen. Gevieren peddelen we over het Spookverlaat te rug naar Alphen - voor de laatste stempel van die dag. LEIDEN RUUD SEP Wie komt er in aanmerking voor een plekje in een verpleeg huis of een verzorgingshuis en waar moet diegene worden on dergebracht? Wie moet er thuis zorg krijgen en hoeveel, en wie heeft er recht op een traplift of een aangepaste auto? Óp dit moment zijn er in verschillende gemeenten nog verschillende clubs die hierover beslissen. Maar vanaf volgend jaar komt de beslissing over al deze zaken in de hele Leidse regio in han den van één nieuw op te richten 'indicatie-orgaan'. De wethouders H. Baaijens (Leiden) en C. Huigen (Leider dorp) presenteerden gisteren de plannen. Het bijeenvegen van een groot aantal indicatie-com- missietjes heeft volgens de wet houders grote voordelen. Zo ontstaat door de samenwerking een grotere organisatie die pro fessioneler en sneller kan wer ken en bovendien 24 uur per dag bereikbaar is. De afstand tot de klanten blijft klein, doordat volgens de plannen in iedere of bijna iedere gemeente een kan toortje komt. Het grootste voordeel van de samenwerking schuilt erin dat mensen zich maar één keer hoeven aan te melden en er ver volgens bekeken wordt wat de meest geëigende vorm van -ver zorging is. Door een betere af stemming zouden op termijn de wachtlijsten in de zorg mogelijk korter kunnen worden. Het nieuwe indicatie-orgaan moet vanaf 1 januari wettelijk de indi- cering voor verpleeg- en verzor gingshuizen plus de thuiszorg op zich nemen. De Leidse regio wil echter verder gaan door ook meteen al de daadwerkelijke toewijzing aan de nieuwe club over te laten. De uitvoering van de Wet Voorzieningen Gehandi capten (WVG) zal in de loop van 1998 volgen. „Mensen zijn net gewend aan de nieuwe organi satie van de WVG. We willen eerst onderzoeken wanneer we het beste kunnen aanhaken", aldus Huigen. George Gussenhoven voert kruistocht tegen verloedering van de stad LEIDEN HERMAN JOUSTRA Mooie stad hoor, Leiden. Jammer alleen dat het mooie hier en daar volkomen onzichtbaar is. Zeg nou zelf, de vele aanplakbiljetten, de graffiti, het zwerfvuil en al dat on kruid doen toch pijn aan de ogen? Daar moet wat aan gedaan worden en daar kan wat aan gedaan wor den, zegt George Gussenhoven. De 68-jarige Leidenaar voert al jaren een beschejden kruistocht tegen de verloedering van de stad. Met de re gelmaat van de klok brengt hij de gemeentebestuurders van de laatste vervuilingen op de hoogte. En vraagt ze en passant wanneer ze actie gaan ondernemen. Zijn laatste wapenfeit is Leiden door toeristische ogen gezien, een be knopt boekwerkje met tal van fraaie foto's over een stad die teloorgaat. Deel 3 alweer, want al twee keer eerder zette de amateurfotograaf een dergelijk boekje in elkaar. „De meeste Leidenaars mogen er dan aan gewend zijn, al die rotzooi valt de toerist natuurlijk wel op. Dus heb ik het boekje gestuurd aan het hele gemeentebestuur. Niet alleen aan burgemeester en wethouders, maar ook aan de raadsleden. Het gaat ze allemaal aan. Nee, ik heb nog geen reactie ontvangen. De meeste keren dat ik aan de bel hang hoor ik niks. Nou ja, ik krijg een be vestiging van ontvangst. Maar ik ga gewoon door. Leiden kan een mooie stad zijn, als er maar wat aan gedaan wordt." Eventjes genoeg gekletst. Geen be ter onderwijs, dan aanschouwelijk onderwijs. „Heb je haast? Nee? Dan gaan we even een wandelingetje maken!" En daar gaat het dan, van af zijn huis aan de Oude Rijn verder het centrum van Leiden in. Een wandeling langs kapotte bankstel len, volgekliederde muren en afval op straat. De Donkersteeg bijvoor beeld. „Kijk eens, die grote zak met puin. Op zondag stond die er ook al. Net als het vuilnis, dat zetten de mensen ook al op zondag voor hun deur." Een kleine ontboezeming. „Het is ook mede door de verregaande ar rogantie van de bestuurders dat ik dit doe. Dat gezeur van de laatste tijd bijvoor beeld, over Leiden Cul tuurstad! En dat gezeur van het Bureau Leiden Promotie dat streeft naar 30.000 bezoekers meer elk jaar. Ha, laat me niet lachen! Knap eerst de boel op en ga dan dc markt op, denk ik dan." Iets verderop, de Haar lemmerstraat. „Kijk die steeg eens in. Daar, het museum Boerhaave. Dat is werkelijk prachtig van binnen. Maar kijk nu eens naar de omgeving. Allemaal graffiti. En in de hoek van deze steeg ligt een enorme lap smerig plastic. En een kapotte televisie." Even teruggelopen, naar de Stille Mare. „Hier, die container bij de voetgangersbrug. Altijd vol. Ik heb dat herhaaldelijk aangekaart. Wordt niks aan gedaan. Of neem de Don kersteeg. Daar stonden zes prullen bakken. Die zijn nu weg. Daar be grijp ik niks van. De mensen moe ten hun rotzooi toch kwijt? Zo gooi en ze het eerder op de grond. Bij mij voor de deur ook. Ik zet zelf wel eens een doos buiten voor de deur. 's Avonds is hij vol. Dus men wil echt wel." Hij herhaalt het nog maar eens: he laas reageert de gemeente bijna nooit op zijn tips. „Heel soms ge beurt dat wel. Toen ik de de ge meente erop attent maakte dat de Sint Jansbrug kapot was, bijvoor beeld. Daar hebben ze toen hekken voorgezet. Wel na het nodige aan dringen trouwens, een half jaar, of zelfs een jaar later... Een pand aan de Aalmarkt hebben ze ook wel eens schoongemaakt, de graffiti verwijderd. Daar had ik ook de ge meente op attent gemaakt. Ach, ze halen wel eens vaker rotzooi weg. Maar niet vaak genoeg." De voetgangersbrug over. naar de Aalmarkt. „Al dat onkruid daar op de stoep. Dat de gemeente geen be strijdingsmiddelen wil gebruiken, daar kan ik inkomen. Maar daarom hoef je het onkruid nog niet te laten staan. D'r staat zoveel dat je ge makkelijk wat vee kunt houden. Twee mannen in blauwe overalls staan iets verderop wat onkruid te verwijderen. „Maar alleen Liet on kruid in de boomspiegels. De rest laten ze staan." Hij loopt naar een van de mannen toe en wijst op het onkruid dat rond een lantaarnpaal groeit. „Halen jullie dat ook weg?" „Nu niet. Daar is een speciale ma chinevoor nodig." Gussenhoven loopt door en schudt zijn hoofd. „Ik ken ze wel, die machines. Met zo n ronddraaiend snoer. Goed voor het milieu, maar niet heus. Die dingen werken op benzine." „De gemeente kan het toch ook an ders doen? Ik heb dat de mensen bij Groen wel eens gezegd: betrek de bewoners er zelfbij. Vraag of ze wil len meehelpen de boel netjes te houden, het onkruid te verwijderen. Zo moeilijk is dat toch niet? Je gaat achter je computer zitten, je typt wat, je print het uit en je gooit het bij de mensen in de bus. Maar nee, dat kan dus niet in Leiden. Eerst moet er een commissie gevormd worden die dat gaat onderzoeken. En na een tijdje moet dat weer geë valueerd worden. Maar zeg eens eerlijk, is hij niet bang dat de mensen hem een zuur pruim vinden, een zeurpiet? „Ach, ik hoor dat wel eens. Mijn vrouw liet laatst het boek aan iemand zien. Museum Boerhaave is schitterend. Maar de directe omgeving wordt ontsierd door volgekalkte gevels. 'Een openluchtmuseum voor graffiti?', vraagt George Gussenhoven zich af in zijn boekwerkje 'Leiden door een toeristisch oog gezien'. roro s george gussenhoven Die zei: 'Ja, maar hij moet niet al leen de lelijke dingen laten zien'. Natuurlijk, dat weet ik ook wel. En dat doe ik ook niet. Ik heb in mijn leven ontzettend veel foto's en dia's gemaakt. Zo'n 25.000 in totaal. Meestal van dingen die ik mooi vond. Maar dit boekje is bedoeld om nog een keer duidelijk te maken dat het anders kan. Dat de stad er zonder rotzooi een stuk mooier zou uitzien." En het kan, als de gemeente maar wat actiever wordt, denkt Gussen hoven. „Maar het is natuurlijk niet alleen de schuld van de gemeente. De vervuiling heeft ook met menta liteit te maken. Er stond een keer een jongetje te piesen tegen de deur van mijn buurman. Zeg ik te gen de moeder van dat kind: 'Moet dat nou?' Zegt ze: 'Hij moet het toch kwijt?' Zeg ik: 'Maar hij kan toch ook aan de waterkant piesen?' Weet je wat ze zegt? 'Nee, want dan krijgt-ie het aan zijn blaas'." WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt néar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: ieidschdagblad@hdc.nl. BOERHAAVE De kraamzorg kampt al jaren met een tekort aan ver pleegkundigen. Dat geldt ook voor de zorg thuis bij moeder en de pasgeboren baby, waar andere ervaringen en vaardigheden zijn vereist dan bij de zorg in het ziekenhuis. Het bijscholingsprogram ma 'Kraamzorg aktueel' is bedoeld voor A-verpleegkundigen, HBOV-ers, kraamverzorgenden en MDGOvz-ers. Het richt zich op het vergroten van de deskundigheid in de kraamzorg in de thuis. De bijscholing begint in september, omvat acht avonden en wordt gegeven in de Leidse Hogeschool, Endegeesterwatering 2 te Leiden. Voor informatie: 0294 - 285705. PROFESSOREN WU K De berm en de sloot langs de Van Vollenho- venkade krijgen de komende weken een opknapbeurt. Om te be ginnen gaat de gemeente vanaf 7 juli de sloot uitbaggeren, wat tus sen de twee en zes weken duurt. Daarna volgt de berm. Die wordt opgehoogd, geëgaliseerd en opnieuw ingezaaid. Na acht weken is het verse gras weer beloopbaar. Ook de sloot tussen de Meijerskade en Uhlenbeckkade wordt uitgebaggerd. In de zomer informeert de gemeente de bewoners over hoe het groen rond deze sloot er in de toekomst gaat uitzien. CRONESTEIN Er staat het volgend jaar veel te gebeuren in de Toma- tenstraat. In de eerste helft van 1998 begint het met het vervangen van het riool. Daarna krijgt de straat een nieuwe inrichting die de verkeersveiligheid moet vergroten. Dit laatste is voorgesteld door bewoners, die vinden dat de brede straat uitnodigt tot hard rijden en gevaarlijke inhaalmanoeuvres. De gemeente heeft een plan ge maakt waarbij de Tomatenstraat uit twee rijbanen, gescheiden door een middenberm, gaat bestaan. Direct naast de beide rijba nen komen twee stroken voor fietsers. Zo ontstaan smallere rijba nen waarop automobilisten niet meer zo vaak te hard rijden. Tege lijk met het veranderen van de weg, pakt de gemeente ook de par keerplaatsen, kruisingen met zijstraten en het groen in de Toma tenstraat aan. Een tekening met de nieuwe situatie is deze week nog te bekijken bij autobedrijf Heemskerk aan de Lammenschans- weg 128. BOS- EN GASTHUIS Omwonenden kunnen binnenkort reageren op het plan voor het opknappen van het Wagnerplein. Na de zomer kunnen dan de werkzaamheden beginnen. Eén onderdeel, een hel- lingbaan voor mensen die slecht ter been zijn, wordt versneld uit gevoerd. Al deze zomer kunnen zij vanaf de Kennedylaan het ver diepte plein bereiken. BURGEMEESTERSWUK Na de oostelijke rijbaan is vorige week be gonnen aan de nieuwe asfaltlaag van de westelijke rijbaan van de Burggravenlaan. Tijdens de werkzaamheden, die ongeveer drie we ken duren, wordt verkeer vanaf de Hoge Rijndijk richting de De Sit- terlaan omgeleid via de oostelijke rijbaan van de Burggravenlaan. En vanaf de Kernstraat is het niet mogelijk om op de Burggraven laan te komen. Daarnaast moeten bewoners uit de omgeving hun auto elders parkeren en hun vuilnis op een plaats neerzetten waar de vuilniswagen kan komen. BINNENSTAD Een milieuvriendelijke stad, vriendelijk voor fietsers en voetgangers. Dat is het oogpunt van de fietsdemonstratie Ver voer op eigen kracht', die vrijdag 4 juli voor de vierde keer plaats heeft. De demonstratie wijst aan de ene kant op de overlast door autós, zoals luchtvervuiling en herrie. Aan de andere kant vraagt ze aandacht voor de gebrekkige voorzieningen voor fietsers en voet gangers in de stad. Daarbij valt te denken aan gevaarlijke verkeers situaties, slecht wegdek en een tekort aan fietsenstallingen. Deelne mers aan de demonstratie moeten zich om vier uur s middags op het stadhuisplein verzamelen. De actie duurt ongeveer een uur. DE KOOI Het plantsoen in de Driftstraat ondergaat volgend jaar een metamorfose. De omwonenden worden geraadpleegd over hoe het parkje er uit moet gaan zien. Intussen is het plantsoen flink ge snoeid. Daarnaast verhuizen de drie vuilcontainers, die nu in de Driftstraat ter hoogte van de Javastraat staan, naar het parkje. Daar vallen ze minder op. DE KOOI Het voortbestaan van speeltuin Oosterkwartier in de Am- bonstraat is niet meer zeker. Het huidige speeltuinbestuur bestaat nog maar uit twee leden, die beiden hebben aangegeven binnen kort niet meer beschikbaar te zijn. En nieuwe bestuursleden heb ben zich nog niet aangemeld. Daarnaast bereikt de portier de pen sioengerechtigde leeftijd. En doordat het niet lukt om vrijwilligers te werven, is het nu al zo dat als de portier elders in de wijk werk zaamheden heeft, de kinderen niet de speeltuin in kunnen. Als aan deze situatie niets verandert, dan moet de .speeltuin aan het eind van het jaar definitief dicht. Wie belangstelling heeft om als be stuurder of vrijwilliger actief te worden, kan zich melden bij Cock Lafeber, tel. 071 -5211407. van verwerking van het grofvuil en het GFT. Gemeenten hebben nu eenmaal veel meer restvuil dan groenafval of grofvuil. Per saldo komen alle gemeenten dus gunstiger weg. Leiden heeft het grootste voordeel (100.000 gulden). Warmond met 2000 gulden het kleinste. Overigens betaalt Leiden ook het meest voor de overslag en verwerking van alle vuil: totaal bijna 12 mil joen gulden in 1998 en War mond het minst (nog geen half miljoen gulden). LEIDEN MONICA WESSELING Het afvoeren en verwerken van huisvuil wordt volgend jaar goedkoper. De negen gemeen ten van de Gevulei (Gemeen schappelijke Vuilverwerking Leiden en omstreken) zijn vol gend jaar, afhankelijk van hun grootte, 2000 gulden tot 100.000 gulden goedkoper uit. Het is nog de vraag of de gemeenten dat voordeeltje doorberekenen aan hun burgers. Het is voor het eerst in vele jaren dat de Gevulei de tarieven voor restvuil (het gewone huis vuil) kan verlagen. Belangrijkste oorzaak is de sluiting op 1 janu ari van de vuiloverslag aan de Gabriël Metzustraat in Leiden. De Gevulei-gemeenten hebben met het provinciaal afvalverwij- deringsbedrijf (Proav) een gun stig contract gesloten voor over slag en verwerking van vuil en daardoor dalen de tarieven. Het kostenvoordeel door de prijsdaling bij het gewone huis vuil is groter dan het nadeel door de stijging van de kosten De Gevulei maakte in 1996 zo n 470.000 gulden meer winst dan de 944.000 gulden die was ge raamd. Hoewel de wethouders A. Wagemakers-van Oursouw van Sassenheim en C. Huigen- Van Boven van Leiderdorp een vurig pleidooi hielden om dit extra voordeel terug te geven aan de burgers, besloot de meerderheid van de gemeenten anders. Het hele voordeel van verleden jaar, dus bijna 1,5 mil joen gulden, gaat in de reserve- pot.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13