vn(nii;vi\ 'Reclamebelasting? Leiden weet zelf niet wat wel en niet kan' Bisschoppen bezorgd over drugsmisbruik jongeren Dienaren Kerk Samenleving Kardinaal Simonis gaat voor in eucharistieviering op kermis Commissi bepleit inkrimpii anglicaan synode ff voorgangers geportretteerd binnen de muren van hun 'werkruimte' WOENSDAG 2 JUL11997979 De bisschoppen zien het met doffe ogen aan: ook katholieke jongeren drinken, slikken, snui ven en roken. Weliswaar niet meer of minder dan niet-katho- lieke jongeren maar toch vol doende om bezorgd te zijn. Om de weerbaarheid van jongeren tegen drugs te vergroten heb ben de bisschopen de stichting De Regenboog een brochure la ten schrijven over drugsgebruik. Parallel aan de ontwikkeling in de samenleving worden ook de bisschoppen via hun jonge renwerkers geconfronteerd met drugsmisbruik onder hun jon geren. In de brochure signaleert de interkerkelijke stichting voor verslavingszorg De Regenboog dat niet zozeer de beschikbaar heid maar de diversiteit van de te verkrijgen drugs nieuw is. In hun voorlichtingsbrochure, die naar alle 1600 parochies in Nederland wordt gestuurd, wordt vooral benadrukt dat ver slaving het inperken van je vrij heid is. En dat terwijl de bijbel mensen oproept te leven in de vrijheid die in Christus is. De bisschoppen gaan in de brochure niet in op het Neder landse gedoogbeleid. Afgelopen april zei bisschop Van Luyn nog op persoonlijke titel dat hij voor een verbod op softdrugs is. Van Luyn deed zijn uitspraken omdat hij uit de sa menleving en de kerk signalen krijgt dat drugs steeds meer worden verspreid. Een woord voerder van de RK Kerk zei dinsdag als reactie op de uit spraak van Van Luyn dat 'het merendeel van de bisschoppen Van Luyn steunt in zijn uit spraak dat het gedoogbeleid een slechte zaak is'. Kardinaal Simonis. de aartsbisschop van Utrecht, gaat op zondag 13 juli voor in een eucharistievie ring op een kermis in de Domstad. Het is in Ne derland de eerste keer dat een kardinaal een der gelijke mis op de kermis leidt. Simonis draagt de pontificale hoogmis op in de tot kerkruimte ingerichte botsautootjes-attractie. Normaal gesproken gaat de hulpbisschop van Utrecht. J. Niënhaus, namens het kennis- en cir cuspastoraat voor in de speciale mis. Maar Niën haus was dit jaar verhinderd. De kermisexploitanten van de Maliebaankermis voelen zich zeer vereerd met de komst van kardi naal Simonis. Het bestuur van het kermis- en cir cuspastoraat benadrukte dinsdag echter dat de eucharistievieringen tijdens kennissen niet be schouwd mogen worden als 'reclamestunt' voor de jaarmarkten, die van oorsprong voortkomen uit de jaarlijkse wijding van kerken. .,De missen zijn met name bedoeld voor de leden van de rei zende kermis- en cirusparochie." Tijdens de kermis-mis in Utrecht fungeen de oud-aalmoezenier voor kermis en circus, pater dr. G. Fokke. als concelebrant. De Zusters Augus- tinessen verzorgen de liturgische gezangen en het muziekkorps van Schalkwijk, waar 'kermisbis- schop' Niënhaus ooit als kapelaan werkte, bege leidt de mis. In vooral Limburg is het nog altijd gebruikelijk dat kermissen voorafgaan door een speciale eu charistieviering. In Tilburg gebeurt dat in de kerk zelf. In Weert en Echt bestaat de ceremonie uit een complete processie, waarin de deken de ker misattracties bewierookt. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Benoemd: door de Hervormde Bond voor Inwendige Zending (IZB) als hoofd afdeling vorming en toe rusting van de IZB te Amersfoort: W. Dekker te Wezep Beroepen: te Terwolde: mevr. B.K Nobel-Ridderikhoff, kandidaat te Vaassen; te Woudenberg (herv./ge- ref. kerkgemeenschap De Voorhof): M.A.F. Westermann te Hekelingen en Simonshaven, die dit beroep heeft aangenomen Aangenomen: naar Bennekom J.R.F. Heine te Nijmegen (SOW); naar Amstelveen-Buitenveldert (buitengewone wijkgemeente): G.D. Kamphuis te Apeldoorn (bui tengewone wijkgemeente). Bedankt: voor Bed urn en Onder- dendam (toez.): K.F.W. Borsjete Vriezenveen. Toegelaten tot de evangeliebedie- Westerhaar; A. van Lingen, Dokter W.M. Blomsingel 57. 2922 CE Krimpen aan den IJssel; J. Tade- ma. De Pienhoek 4. 7761 CB Schoonebeek. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Dronten (SoW): drs. A. de Vries te Hattem. Aangenomen: naar Purmerend (Verenigde Protestantse Gemeen te): J.H. Soethoudt te Halsteren- /Nieuw-Vossemeer (Protestantse Kerkgemeenschap); naar Abben- broek-Zwartewaal: drs. J. van den Akker, kandidaat te Rotterdam CHR.GEREF. KERKEN Bedankt: voor Woerden: H.R. Weij te Amsterdam-Noord. OUDGEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Dordrecht: D. Mon ster te Barneveld. T elefoonnummer gedupeerden Scientology MÜNCHEN KNA De Beierse geheime dienst heeft een telefoonnummer geopend waar Scientology-gedupeerden anoniem hun verhaal kwijt kun nen. CSU-staatssecretaris Her mann Regensburger hoopt zo mensen ervan te overtuigen hun verhaal te doen zonder angst voor tegenmaatregelen van de beweging. Het telefoon- numer is bestemd voor slacht offers. familieleden en mensen die Scientology de rug hebben toegekeerd. LONDEN ANP De synode van de anglic kerk moet flink kleiner. D viseert een commissie n onderzoek naar het func ren van het hoogste bestui de Kerk van Engeland. He tal synodeleden moet ten 575 naar 390, aldus de aar ling. Door het voorstel kunni kens, provoosten en de i nen, de laagstgeplaatsti stuursorganen van de kerl plaats als syndodelid verl Ook de decanatensynod moeten verdwijnen. Da« blijven drie gekozen bestu gen in de kerk over: de pa ale kerkenraden, de dioc synode en de generale syn De commissie stelt ooi de provinciale synode var terbury en York af te sch Deze kerkvergaderingen stammen uit de middelee hebben de taak synodale ving te onderzoeken op d< tische of liturgische in pal', hcid b R Bisschop rot China op l democratie te zoeken S; sc HONGKONG RTR[Q C( Bisschop John Tong van p, kong heeft China opgeroe^ zoeken naar 'de geest v%>; mocratie'. De bisschop^i zijn oproep tijdens de Z( mis die hij gisteren leiddeg, overdracht van de Britse Ipj kolonie. De bisschop n^, Hongkong-Chinezen op_ landgenoten op het vas lief te hebben. „Samen mH ze landgenoten willen u ons land zich ontwikkel een materiële naar een sp le samenleving waarin dc van democratie en recb digheid woont", aldus d schop. Hij vertrok voor vijf jaar naar Canada om emigranten op te vangen. „In Ottawa had ik een huis waar zulke mensen een paar weken konden blijven. Soms logeerden er wel 80 mensen, en die moesten allemaal eten en drinken. Ook hielp ik hen met het vinden van werk. En met de directie van het station had ik afgesproken: 'bel me als er Nederlanders komen'. Op een nacht werd ik gebeld dat er een groot gezin was gearriveerd. Toen ik op het station kwam „Het Heilig Hart van Jezus is een groep priesters die een bepaald doel nastreeft, namelijk: het verspreiden van liefde in de wereld. Dat klinkt natuurlijk allemaal def tig. Maar het komt erop neer dat we spe ciale belangstelling hebben voor armlasti gen en de achtergestelde mens. zoals bij voorbeeld de verwaarloosde jeugd." A van der Berg is sinds 1937 bij de orde van het Heilig Hart van Jezus, ook wel Sa- cerdotes Cordis Jesu genoemd. De groep is vandaag de dag actiefin 24 landen. Van der Berg heeft een groot deel van zijn leven in het teken gesteld van zijn missie, zowel in Nederland als in het buitenland. „Tus sen de jaren '30 en '50 hield ik me bezig met de jeugd. Eerst zat ik 5 jaar in Rotter dam, Feyenoord, en daarna nog 7 jaar in Amsterdam, 't Eiland. Dat waren toen echt verwaarloosde buurten. We hadden een jeugdhuis. Ik probeerde die kinderen een beetje levensinzicht te geven. Te vormen. zag ik daar een pa en ma met een hele schare kinderen zitten, enigszins verloren. Ze waren helemaal van Halifax naar Ot tawa gereisd met de trein, maar spraken geen woord Engels. 'Kunnen we hier Hol lands praten?', riep de moeder verbaasd uit toen ik hen aansprak. De hele weg had den ze met niemand een woord kunnen wisselen." Eenmaal terug in Nederland werkte Van der Berg tot aan zijn pensioen als priester in Rotterdam. Inmiddels is hij 83 jaar oud en woont hij in Broederhuis Nieuw Schoonoord. Dit is een particuliere instel ling in Voorhout, die aan oudere leden van religieuze congregaties woonruimte en eventueel verzorging biedt. Hij is nog steeds actief. „Ik leef hier en ik help ook een beetje mee in het huis. Drie maal in de week doe ik 's morgens de eucharistievie ring en één keer in de maand doe ik een zondagsdienst. Met preek en al." u tdeLeidsch Dagblad ANN01897 Vrijdag 2 Juli LEIDENIn een bijeenkomst van vrijzinnigen der Neder- landsch Hervormde Gemeente alhier werd gisteravond be sloten in September te beginnen met het houden van gods dienstoefeningen, hetzij in de groote zaal van het Nut of in de Stadsgehoorzaal, voorloopig om de 14 dagen, plaats en tijd nader aan te kondigen. LEIDENWij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie, waarbij het publiek gelegenheid geboden wordt, tegen aanmerkelijk verminderd tarief, een reisje te maken naar Parijs, heen op Maandag 12 Juli a.s. en terug uit Parijs op Vrijdagavond 16 Juli. AARIANDERVEENBii het hevig onweer van Dinsdag avond, sloeg in Aarlanderveen de bliksem in den zoogenaamden dikken watermolen, zonder echter brand te veroorzaken, terwijl een zware beukeboom op het erf van den heer J.K. tot splinters en bij de heer J.D. de ruiten in den koestal stuk werden geslagen. Diezelfde avond woedde eveneens boven Nieuwkoop een hevig onweder. Op verscheidene plaatsen in den omtrek werd brand gezien. Ook het klokketorentje van de R.K. - Kerk in die gemeente werd door het bliksemvuur getroffen en ge raakte in brand, spoedig was de brandweer ter plaatse en het mocht haar in korten tijd gelukken het vuur met haar uitste kende, nieuwe spuit meester te worden. ANN01972 Maandag 3 Juli LEIDENEen langdurige regenval heeft de anderhalf mil joen Nederlandse vakantiegangers dit weekeinde begeleid op hun eerste toeristische stappen. In het noorden van het land viel plaatselijk zelfs 25 millime ter regen en de temperaturen bleven overal zo'n drie k vijf graden onder de normale maximumtemperatuur van 21 gra den. VOORSCHOTEN/DEN HAAGEen achtienjarige scholier uit Voorschoten is veroordeeld tot vijftig gulden boete omdat hij op een scooter een plezierritje had gemaakt De officier eiste de straf ook, maar knoopte nog flink wat vermanende woorden aan zijn eis vast Hij vertelde dat hij ernstig aan ge vangenisstraf had gedacht omdat deze iongen maar eens moest voelen dat het fout is om aan andermans spullen te komen. Alleen het feit dat verdachte pas twee weken achttien was en hij als hij, als hij iets jonger was geweest, voor de kin derrechter had .moeten verschijnen, deed hem een wat soe pelere straf eisen. 'Maar", dreigde de officier nog "de volgende keer kan er toch wel eens gevangenisstraf uitkomen. LEIDENDe visclub P.V.G.W. viste haar tweede wedstrijd in de kaag. Er was een matige vangst met een totaal gewicht van 9950 gram. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) LEIDEN «RUDOLF KLEUN Reclamebelasting. Een omstre den onderwerp in Leiden. De heffing die ondernemers moe ten betalen voor reclame-uitin gen is volgens de gemeente een middel om 'uitwassen' te beteu gelen en het stadsaanzien te be schermen, terwijl de opbrengst ook nog mooi is meegenomen. Ondernemers vinden het daar entegen de zoveelste uitvinding van de overheid om het be drijfsleven geld uit de zak te kloppen. De Leidse onderne mersvereniging LVI heeft na vier jaar in een proefproces een succes geoogst. Volgens het Haagse gerechtshof is de veror dening op de reclamebelasting te ruim geformuleerd. Garage bedrijf Het Motorhuis krijgt dui zenden gulden belasting terug. Is daarmee de reclamebelasting onderuitgehaald? Peter de Bie, inspecteur ge meentebelastingen in Leiden: „Nee. Het hof heeft alleen aan gegeven hoe de aanslag moet worden berekend. Als een klei ne reclame op een groot bord staat, is de maat van de reclame bepalend voor de belasting en niet die van het bord. Een ander aspect is de vraag wie er moet betalen. De exploitant, zeg maar het bedrijf waar de reclame hangt, degene die het heeft op gehangen of de fabrikant van het product dat er op staat. In het proefproces ging het om een groot aantal verschillende reclame-uitingen bij tanksta tions. Volgens het Hof moet in een aantal gevallen de fabrikant en niet de exploitant betalen. Bij reclame voor 'Magnum'-ijs- jes moet Unilever betalen. Een middenstander moet weer voor zijn eigen reclame betalen. Bij professionele reclame, bijvoor beeld op billboards moet de aanslag naar het reclamebu reau." Dan lijkt er toch een gat in de verordening te zijn geschoten. De Bie: „Het principe is niet on De reclamebelasting is mede bedoeld om uitwassen tegen te gaan. In de Haarlemmerstraat lijkt die aanpak van de gemeente niet erg succes vol te zijn. foto hielco kuipers deruitgehaald. De rechter zegt ook niet dat de verordening weg moet. Er zijn ook volgens het hof altijd belastingplichtigen, de vraag is alleen wie dat zijn." De gevolgen van die uitspraak zijn volgens De Bie nog niet te overzien. „Onze verordening is gebaseerd op een standaardver ordening, van de Vereniging Nederlandse Gemeenten. We onderzoeken nu wat juridisch juist is. In overleg met de VNG bepalen we of we in cassatie gaan bij de Hoge Raad." Secretaris Hans Hinnen van ondernemersvereniging LVI: „Er blijft iets overeind. Maar in het geval van het Motorhuis gaat het toch om een groot be drag dat moet worden terugbe taald. De verordening, een stan daardverordening, is verkeerd toegepast. We gaan nu bestude ren of dat ook voor anderen geldt. Maar ik vind toch dat de verordening onderuitgehaald is. Ze is op veel punten slecht ge formuleerd." Chris Verplancke, voorzitter van de ondernemersvereniging SOL: „Ach, die uitspraak heeft vast een zeker nut. Maar het principe van reclamebelasting blijft toch overeind. Uiteindelijk moeten we toch betalen. Ik zou liever zien dat ze het anders op lossen. De toeristenbelasting gaat naar Leiden Promotie. Ik zou er vrede mee kunnen heb ben als ze ook zoiets doen met de reclamebelasting en de op brengst ten goede laten komen aan de verbetering van het on dernemersklimaat. Nu ontgaat je toch het nut van die belas ting." T. Fielemon, sigarenhandelaar aan het Bevrijdingsplein: „Heel leuk, zo'n rechtszaak. Maar wij verhalen de belasting al op fa brikanten. Wij hebben inder daad veel reclame buiten han gen. Als sigarettenfabrikanten daar de kosten niet van dragen, is het simpel, dan halen we ze er af. Het is heel logisch dat we hen vragen te betalen, dat ac cepteren ze ook." Peter Labruyère, ondernemer in de Haarlemmerstraat: „Ik vind het vergezocht die belas ting. Ik heb een bord op de ge vel "Veel te zien en nog meer te koop'. Daar moetje dan voor betalen. Toen ik er bouwlam pen opzette, was het ineens een lichtbak. Dan betaal je twee-, driedubbel tarief. Maar mis schien is het wat als ik een lampje op de reclame van mijn buren zet en mijn buurman dat bij mij doet. Die regeling is toch niet waterdicht. Ze weten zelf niet wat wel en wat niet kan. Ei genlijk vind ik die hele belasting flauwekul. Steeds wordt er iets nieuws verzonnen. Het begint met kleine bedragen. Uiteinde lijk wordt het heel veel." Bernard Stöxen, exploitant van het theehuis in de Leidse Hout: „Ik had parasols met een bier merk. Daarvoor moest ik 350 gulden per jaar per stuk betalen. Terwijl de zon toch niet iedere dag schijnt. Nu heb ik parasols zonder reclame. Het mooiste is wel dat de gemeente zegt belas ting te heffen op reclame die vanaf de straat te lezen is. Maar je moet wel heel goede ogen hebben, wil je die tekst vanaf de straat door het hertenkamp heen kunnen lezen. Ik heb nu nog twee prullenbakken met re clame. Die ga ik maar eens overschilderen. Eigenlijk is het belachelijk. Ik betaal precario recht voor een uithangbord en reclamebelasting, terwijl je toch moet schrapen om de zaak ge woon te laten draaien." KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres Postbus 54. 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G Majoor, W. Bank (adiuncta.i.) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE J Rijsdam. chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M Jacobs, chef red Groot Leiden A.J B M Brandenburg, chef eindred. regio' F Blok, chef eindredactie algemeen W F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: 071- Hoofdredactie: 071- ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1) 071- ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling; per maand acceptgiro per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afs van het abonnementsgeld, ontvang korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, slee het regionale nieuws uit het Leidsch D geluidscassette beschikbaar Voor mfoe 0886-482345 (Centrum voor G esprokt Lectuur. Grave) N H U I Z El ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanz woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhui dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178)78). dagelijks 14 30-15 15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partner! bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit 10.30-11.00 uur, 15.00-15.30 uur en 19.00-19.30 uur en overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegku Jongerenafdeling: 14 30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 uuren 18 30-19 30 uur, klasse I ei daarnaast ook 11 15-12 00 uur Kraamafdeling 14 30-15 30 uur en 18.30-19.30 uur (voorvaders tot21.00il\ Kinderafdeling: 14 30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)er\ intensive care(IC): 14 00-14.30 uuren 18.31 Spoedeisende hulp. dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) dagelijks 14.00-15 00 uur i daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel 071-5269111) alle patiënten (behalve kinderen) 14 15-15.00 uur en 18 19 30 uur Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(A( Partners/echtgenoten met kinderen.) Voor zwangeren zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur (uitsluitend vc 1 partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen1 voorouders van opgenomen kinderen is er een ruime bezO mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheelkur neurologie 14.15-15 00 uur en 18.30-19.30 uur, oogheelkunde en heelkunfi 14 15-15 00 uur en 18 30-19 00 uur Kinderkliniek zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17 00 uu babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak 118.30-19.30 uur, klasse lei

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12