eiden Regio mm PvdA: extra inkomsten voor minima Duizend meter boeken door de Breestraat :rhuisvesting gemeente miljoenen goedkoper' ben niet de enige minister Jama wel eens gezien heeft :ort stemt wethouder tevreden Nu nog zichtbaar ■ÜB Drempels en palen voor Vrouwen weg Geld nog enige onzekere factor bij totstandkoming denksportcentrum G 2 JUL11997 971 obs, 071 -5356414. plv -chef rudolf kieijn, 071-5356436 Kruistocht 3 Leidenaar George I J Gussenhoven gaat onverdroten voort met zijn kruistocht tegen de verloe dering van de stad. Zorgen A K Milieudefensie I D maakt zich zorgen over de gang van zaken bij Groen Recycling in Rijp- wetering te «voorpagina eld s Jama zouden er co. /moeten zijn, vindt jkstal van binnen in. „Hij verdient een n hoed. Hij doet zo lijn best.'' Jama lob- n Den Haag voor i in Somalië. Als hij ir uurtjes vrij heeft, t Tweede Kamerge- den. et de enige minister 1 eens gezien heeft al. Jama somt op: 0 tijdens de Malta- ;r Pronk..." Dijkstal: iik bij een debat over criminaliteit. En wie zie ik daar op de tribune zit ten? Jama." Maar het blijft de vraag of er ooit iets zal worden van het VN- vredesplan dat Jama voor So malië heeft ontwikkeld.Ik weet niet of de Nederlandse regering er iets mee doet", zegt hij zelf. De minister verklaarde vanmor gen na de les die hij op school De Manse gaf dat buitenlandse aangelegenheden niet in zijn portefeuille thuishoren. „Maar ik zal mijn collega's Pronk en Van Mierlo zeker aanschieten over de ideeën van Jama." De zeventienjarige Somaliër bruist van de energie. Hij wil de Somalische krijgsheren uitnodi gen voor vredesbesprekingen in Nederland; hij wil een VN-leger stationeren in Somalië. „Ik kan misschien de hele operatie lei den, zonder fouten", schrijft hij in Restore Hope II. Meer plannen ontsproten aan het brein van Jama. Zo wilde hij een groot galafeest organiseren voor Amnesty International. Maar de tv-bazen, die hij voor dat plan nodig had, gaven niet thuis. En nu is hij bezig met een grote Somalische show, die ooit eens op televisie te zien moet zijn. „Ik heb brieven geschreven naar De Mol en Van der Ende. Maar ik heb nog niets gehoord. Binnenlopen gaat daar zomaar niet. Die mannen zijn veel moeilijker te pakken te krijgen dan ministers." I/? raad niet op andere gedachten brengen kapping van de binnenplaats en tegen het grand- café aan het Stadhuisplein. „Het stadhuis is een monument, daar moeten wij niet aankomen. En met het Stadhuisplein is niks mis. Daar is hele maal geen behoefte aan weer zo'n yuppen-tent." Zij keerde zich ook tegen het plan om een 'cen trum voor werk en inkomen' (sociale dienst en arbeidsbureau) te bouwen bij station Leiden Centraal. „De sociale dienst kan gewoon aan de Langebrug blijven. Wethouder Tjeerd van Rij (PvdA/volkshuisves ting) hoefde geen moeite te doen om zijn voorstel over de eindstreep te loodsen. „Het is ons niet ge lukt een goedkoper plan met voldoende kwaliteit te maken", zei hij. Als voordelen van nieuwbouw gn verbouwingen noemde hij, dat ambtenaren eindelijk een fatsoenlijke werkplek krijgen en dat het publiek straks ook kan ervaren dat het wel kom is bij de gemeente. „Nu hebben mensen die voor een reisdocument komen niet eens een zit plaats." Hij kreeg steun van alle collegepartijen én van de SP. „Het gebouw voor sociale zaken aan het Stationsplein komt onze achterban ten goede", zei SP'er Daan Sloos. En voor wat betreft de noodzaak va de verbouwing van het stadhuis, zei Sloos, had hij zich laten overtuigen door gemeen tesecretaris Klaas de Vries en architecte Trude Hooykaas. „Die hebben het mij allemaal haarfijn uitgelegd." luisvesting van de gemeente moeten uldens te besparen zijn. Met die be- j de nieuwe fractievoorzitter van de tillem Kradolfer, gisteravond in de ge- I het debat over verbouwing van het i nieuwbouw van de dienst economi- iiale zaken in. Maar met uitzondering TWeer Gezellig/De Groenen bleek geen jijen moeite te hebben met de investe- j miljoen gulden in een betere huisves- 1 gemeente. En ook de bouw van een 'aan het Stadhuisplein vond genade in i de Leidse politiek. i hoefde dat grand-café niet. „Dat Irage aan een beter functioneren van s", zei Kradolfer. En ook van een extra tussen Breestraat en Vismarkt door ,s zag de WD'er het nut niet. „Met het eau van burgemeester en wethouders grote moeite. Dat is ons net een stap- De liberale fractieleider vroeg B en W eenteraad ook een goedkoper verbou- itel voor te leggen. „Wij hebben de du in met zulke investeringen uiterst be- om te gaan." vond alleen wat steun bij Margje Vlas- eiden Weer Gezellig/De Groenen. Die r nog veel verder in haar kritiek op de tij was tegen de doorbraak, tegen over- geleden gooide de ge- fnog een grote recla- ne tegenaan om de bijstand te promo- èmeente had een zak jen er waren veel te denaars met een mi- jomen die uit die zak be wilden hebben. In- lieeft de gemeente fes met het uitgeven Izondere bijstand. In T kwartaal gaf Leiden nalf miljoen meer uit habeleid en bijzonde- dan was begroot, i snelheid J voor ^fietsdieven door de stad scheuren Dmfietsdieven gisteren 'orden. De twee 17-ja- jjnaars werden, omdat rd reden, gisteravond 6J over tien staande ge- >p de Verdistraat. De ^erden elke medewer- de agenten de brom- ilden meenemen voor e|, onderzoek. Bij dat I5.K bleek dat er ge nevas met framenum- Sjntwee zijn ingesloten. d( htjes kijken tal Leidse raadsleden traat weer een keer op. n naar beneden te kij- ir de klinkers in het Zaterdag 5 juli voert ippenaal, namens de liging Pancras-West, leden door de binnen- lens deze korte excur- Izij de raadsleden aan- >r het behoud van his- bestratingen. Het be- i die bestratingen is >ordeel van de wijkver- et zo belangrijk als het van historische gebou- i dreigt met het uitvoe- het project Binnenste terdwijnen. terwijl de trend zich in het tweede kwartaal enthousiast doorzette. Wethouder J. Laurier (Groen- Liriks/sociale zaken) is blij met het tekort. „Het beleid is dus een succes", constateert hij. Door de toekenning van ver schillende vormen van bijzon dere bijstand te vergemakkelij ken, is hij erin geslaagd ruim schoots van zijn geld af te ko men. Eén van die versimpèlin- gen was het automatisch toe kennen van een koudetoeslag aan de Leidenaars die een uit kering krijgen van de sociale dienst. „We balanceren met on ze maatregelen op het randje van de wet", aldus Laurier. De verwachting is dat de overschrijding op de bijzondere bijstand geheel óf gedeeltelijk zal worden gedekt door de rijks overheid. Die stelt vanaf vol gend jaar extra gelden beschik baar voor dit doel. Leiden re kent voorlopig op ongeveer twee miljoen extra. Over de vraag hoe tot die tijd de tekor ten moeten worden opgevan gen, kan Laurier zich niet echt druk maken. ,,Als het Rijk het niet dekt, dan zullen we daar te zijner tijd nog dekking voor moeten vinden." leiden arno v „Het is een gigantische klus. Duizend meter boe ken moesten over en weer worden verhuisd", zegt Kooyker Ginsberg directeur H. Staas. „Van daag zijn we bezig met het meest arbeidsinten sieve onderdeel, namelijk om alles boek voor boek op de juiste plaats te zenen. Echt een hei dens karwei." Na ruim zestig jaar concurrentie op de Bree straat gaan boekhandels Kooyker en Ginsberg onder gemeenschappeüjke vlag verder. Gisteren werden de oude gevelversierselen verwijderd om plaats te maken voor uithangborden in de nieu we huisstijl en vanaf vandaag is het publiek weer welkom. De fusie tussen de twee winkels werd eind 1996 in gang gezet met de overname van het Van Piere concern, waaronder Ginsberg valt. door de eige naar van Kooyker: Boekhandels Groep Neder land. „Omdat beide winkels zo dicht bij elkaar leiden Duidelijke zaak: er wordt gebouwd naast het politiebureau aan de Langegracht. Geen zaak van de politie overigens, over een tijdje moeten er appartementen verrijzen. De vraag is alleen: blijven de schildering en Een woordvoerder van de politie zegt dat de tekst op het bureau dan nog wel zichtbaar, niet precies te weten. Nog even afwachten 'Alle mensen worden vrij en gelijk in waardig- dus. heid en rechten geboren'? foto loek zuyderduin 'Dit is een radicaal andere aanpak Geef mensen die drie jaar of langer van een minimumin komen moeten rondkomen twee keer per jaar een uitke ring van rond de driehonderd gulden. Met dat voorstel komt de Leidse PvdA-fractie aanstaande vrijdag op de raadsconferentie over het minimabeleid. ,,Dat zou een radicale verandering van het beleid zijn", zegt fractie voorzitter Ron Hillebrand. „Dan kunnen mensen einde lijk zelf kiezen waar ze het geld, waar ze recht op hebben, aan uitgeven." leiden aad rietveld Er is ruimte voor een andere aanpak van het minimabeleid, meent Hillebrand. In zijn nota Minimabelang, maximaal ge wogen geeft hij aan hoe de PvdA die ruimte wil gebruiken. „Het rijk heeft het signaal voor inko mensondersteuning door ge meenten op groen gezet. Als wij van die mogelijkheid gebruik maken erkennen wij, dat som mige mensen te weinig inko men hebben om te kunnen be staan. Wij kunnen nu als ge meente zorgen dat die mensen extra geld krijgen." Volgens de PvdA heeft de ge meente Leiden twee miljoen gulden voor het aanvullen van de inkomens van minima. Dat geld moet gedeeld worden door de ongeveer 3500 gezinnen die drie jaar of langer moeten rond komen van een inkomen van 110 procent of minder van het sociaal minimum. De aanvrager van de uitkering moet in de plannen van de PvdA 30 jaar of ouder zijn. Gezinnen met kin deren, eenoudergezinnen of chronisch zieken die al drie jaar van een minimum leven zou den altijd voor de uitkering in aanmerking moeten komen. Volgens het rekensommetje van de sociaal-democraten krij gen die mensen in de maanden januari en juli een bedrag van 285 gulden uitgekeerd. „Dat is een koopkrachtverbetering van zo'n 2,5 procent. Dat betekent iets", zegt Hillebrand. De bij zondere bijstand voor bijvoor beeld medische voorzieningen zou in de voorstellen van de PvdA blijven bestaan. De dienst sociale zaken zou echter moe ten stoppen met het gratis ver strekken van duurzame ge bruiksgoederen, zoals koelkas ten en wasmachines. „Dat zou dan voortaan in de vorm van leenbijstand gaan." Eén van de belangrijkste voordelen van de PvdA-aanpak is volgens Hillebrand, dat lang durige minima voortaan zelf kunnen bepalen waar zij hun geld aan uitgeven. Nu heeft Lei den een regeling waarbij Sociale Zaken onder meer de kosten van een strippenkaart, de tele foon en de deelname aan de sportclub vergoedt. „Met ons voorstel kom je af van de betut teling dat de gemeente uit maakt waar mensen het geld aan uitgeven. Wél aan de koel kast, maar niet aan de vakantie. Dat moeten ze zelf kunnen be palen." De miljoenen die minister Ad Melkert heeft uitgetrokken voor het verbeteren van de positie van minima wil de PvdA gebrui ken voor verlaging van het ge bruikersdeel van de onroerend zaakbelasting (OZB). Dat levert per huishouden een voordeel van zestig gulden per jaar op. Verder pleit de partij in haar no ta voor de oprichting van een cliëntenraad voor gemeentelijk minimabeleid. zitten, was het de wens van de Boekhandels Groep om ze samen te voegen. De voorbereiding heeft vier maanden geduurd", aldus Staas. Als al le boeken een plaats hebben gekregen, staan er 120.000 titels op de schappen. De fusie heeft geen gevolgen voor de werkne mers. „De werkgelegenheid is gehandhaafd. Een aantal van de vijfendertig werknemers is van fili aal gewisseld. In het begin is het wel even raar om na zoveel jaar in de keuken van de concur rent te kijken." Staas schat dat per week totaal vijftienduizend klanten de beide winkels bezoeken. Vooraf is be keken of de verdeling van de collectie over twee gescheiden filialen - honderd meter uit elkaar - aantrekkelijk is voor de klant. Staas: „We hebben de indeling door een buitenstaander, door de ogen van de klant, laten onderzoeken. Daarna is er nog een beetje geschaafd aan de opzet. Maar je zult toch moeten afwachten of het zich in de praktijk bewijst." Zender onderschept Nog voor het apparaat in ge bruik kon worden genomen heeft de politie gisteravond aan de Brahmslaan een illegale zen der in beslag genomen. Dat ge beurde na een tip over activitei ten in een ketelhok op de acht ste etage van een flat. Er is nie mand aangehouden. leiden. ruud sep Bij het voormalige Kruisheren klooster komen palen in de weg waardoor doorgaand ver keer op de Vrouwenweg wordt gestremd, en aan de Leidse kant wordt het verkeer in ieder geval flink afgeremd door drempels. De huidige wegver smallingen worden verwij derd, en aan de kant van de vaart komt een fietsstrook van rood asfalt. De Leidse ver keerswethouder P. Langen- berg kondigde gisteravond tij dens de vergadering van de gemeenteraad aan dat de ge meente nu snel actie gaat on dernemen. De afsluiting bij het klooster gaat straks in principe alleen nog open voor landbouwer- keer. De boeren die met hun wagens van Zoeterwoude naar Leiden moeten rijden, krijgen een sleutel van de paal. Dit zeer tot ongenoegen van de bewoners van de Vrouwen- weg, die dagelijks met angst en beven de tractoren over de weg zien denderen. De bewo ners willen dat de tractoren in het vervolg over de Europaweg worden geleid, maar daar wil de provincie - de beheerder van de Europaweg - niet aan. Bewoners van de Vrouwen- weg gaan daarom bij de pro vincie pleiten voor openstel ling van de Europaweg voor landbouwverkeer. Een pleidooi dat overigens wordt ondersteund door de fietsers bond ENFB en de gemeenten Leiden en Zoeterwoude. Twee weken geleden liep de discussie over de Vrouwenweg nog hoog op. De bewoners waren boos op de wethouder omdat hij eerdere toezeggin gen van ambtenaren zou heb ben ingetrokken. Langenberg hield het erop dat hij slechts een 'constructief gesprek' had gehad met de buurt. leiden willem sprenkeler Geld is eigenlijk nog de enige onzekere factor in de totstandkoming van het Denksportcentrum Leiden. Dat bleek gistermiddag toen de Stichting Denksportcentrum Leiden haar plannen ont vouwde aan vertegenwoordigers van de verschil lende denksportbonden. Namens de gemeente Leiden, die vorige week een voorlopig koopcon tract met de stichting tekende, waren burgemees ter C. Goekoop en wethouder A. Pechtold aanwe zig bij de presentatie. Veel is afhankelijk van de bridgebond. Wanneer deze bond het denksportcentrum erkent als een zogenoemde B-locatie, een locatie met een regio nale functie, dan is waarschijnlijk subsidie moge lijk van het NOC'NSF. Hiervoor moet de accom modatie wel aan een aantal strenge eisen vol doen. Hoewel J. Louwerse, directeur van het bu reau van de bridgebond, optimistisch was over de kans op deze erkenning (en dus een financiële bijdrage), kon hij nog geen definitieve toezegging doen. Dé stichting is ook in bespreking met de VSB- bank voor een speciale lening. Daarnaast wordt er een obligatie-actie begonnen onder de leden van de denksportverenigingen. De lening en de opbrengst van de obligaties, zouden samen met de bijdrage van het NOC*NSF (vermoedelijk 250.000 gulden) het totaalbedrag op 900.000 gul den moeten brengen. Dit is de prijs die de ge meente vraagt voor het pand van de voormalige bibliotheek aan de Robijnstraat. Leiden staat achter het initiatief en probeert de stichting een handje te helpen. „We stellen alles in het werk om dit plan te steunen", liet Pechtold weten. De gemeente probeen de NOC'NSF te overtuigen van de mogelijkheden van het denk sportcentrum. „Dat is overigens niet zo moeilijk met zo'n mooie accommodatie als deze", zo voegde Pechtold daar aan toe. Inmiddels hebben al elf denksportverenigingen (allemaal bridge, dammen, schaken of go) hun interesse kenbaar gemaakt aan de stichting. Zij kunnen in de toekomst tegen betaling een deel van de ruimte huren voor enkele dagdelen in de week. De ruimte die nog vrij is wordt aan andere verenigingen verhuurd of wordt gebruikt voor evenementen en toernooien. Behalve aan de ver huur van ruimte hoopt de stichting ook inkom sten te halen uit de exploitatie van de bar. De oude uithangborden van de boekhandels Kooyker en Ginsberg maakten gisteren plaats voor de nieuwe huisstijl van de fusie-boekhandel. foto hielco kuipers 93 Kooyker Ginsberg

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11