'Guhl had een fantastische naam' Consument Medicijnkastje mee op vakantie DINSDAG 1 JULI 1997 REDACTIE SASKIASTOELINCA 023-5 Overgevoeligheid shampoo ernstige kwestie Omstreeks half februari waar schuwde shampoo-fabrikant Guhl voor het gebruik van zijn haarwasmidddel met 'nieuwe formule'. Gebruikers konden overgevoeligheidsreacties krij - gen. Nu. maanden later, zijn sommige ziek geworden klan ten nog niet de oude. Lang niet alle shampoo-patiën ten hebben het omrande be richt gezien. In kranten stond op 20 februari een advertentie van de shampoo-fabrikant Guhl. Met de kop 'Belangrijke mededeling'. Het ging in feite om een waarschuwing: Guhl adviseerde een bepaalde sham poo niet meer te gebruiken. Het leek een kleinigheid. Maar de Inspectie Gezondheidsbe scherming Keuringsdienst van Waren beschrijft de Guhl-kwes- tie als een omvangrijke zaak. Er hebben zich 1.500 consumen ten gemeld met soms ernstige reacties op de hoofdhuid. Er zijn 200.000 flesjes uit de win kels teruggehaald. Al eind september, begin okto ber kwamen de eerste klachten bij de Keuringsdienst binnen. Men dacht aan een incident. Langzamerhand werd duidelijk dat het dat niet was. Nu. zoveel maanden later, zijn er nog steeds Guhl-klanten die met na righeid zitten. Ze kunnen nog geen normale shampoo gebrui ken. ze moeten nog medicijnen op hun hoofdhuid smeren, hun haar is nog dun en ga maar door. Het is niet zo erg meer als in het begin, maar het is niet weg. Worden ze ooit weer de oude? Die vraag kunnen we niet be antwoorden, zegt een mede werkster van het Arnhemse Centrum Arbeidsdermatologie. In dit centrum is de dermato loog H.B. van der Walle werk zaam. die op het moment dat de advertentie van Guhl in fe bruari in de krant stond, in het Rijnstate Ziekenhuis in Arnhem al 36 patiënten met ernstige klachten door Guhl in behande ling had. Dokter Van der Walle heeft collega's in het hele land per brief gewaarschuwd. Op dat moment wist Rike D. nog van niets. Haar gezin ge bruikte al jaren Guhl. Zijzelf een shampoo voor gekleurd haar en de rest van de familie een ande re. Zelf kreeg zij last van haar uitval en van korsten op haar hoofdhuid, die er ook afvielen. Ook kreeg ze vreselijk jeuk. zo erg dat het pijn deed. Zij be greep absoluut niet waar het van kwam. Toen ze haar verhaal in een reformwinkel vertelde, vroeg men daar of ze soms Guhl gebruikte. De verkoopster ken de iemand met dezelfde klach ten. Op advies van haar drogist stap te ze over op een andere sham poo. Vanaf dat moment ging het beter, maar ze heeft nog steeds last. De korsten zijn weg. de jeuk is weg. De haaruitval echter is er nog steeds, hoewel veel minder. Maar ze kan haar haar niet meer kleuren. Toen ze het probeerde begon haar huid onmiddellijk te 'branden'. Toen ze een andere shampoo pro beerde kreeg ze weer last van jeuk. Haar haar is ook veel min der dik dan voorheen. Vroeger had de kapper er plezier in om haar haar op te knippen, omdat het zo mooi viel. Maar dat is weg. Het heeft een hele tijd ge duurd voordat ze zich in staat voelde om de kwestie zelfs maar op te pakken. Pas in april heeft ze naar Guhl in Almere geschre ven. Nelie G. kreeg eind oktober last van ontzettende jeuk op haar hoofd en heel veel roos. Omdat ze het erg druk had. dacht ze dat het daar aan lag. Het kwam niet in haar op dat het merk shampoo dat ze al jaren ge bruikte. de oorzaak kon zijn. Ook haar huisarts meende: al lergie door stress. Ze kreeg een shampoo van de apotheek, die ze twee keer per week moest ge bruiken. Op de andere dagen waste ze haar haar met Guhl. Volgens het flesje kon dat. 'Extra mild voor elke dag' stond erop. De klachten van Nelie werden alleen maar erger. Ze had het gevoel dat er een strakke band om haar hoofd was getrokken en kreeg ook reacties op haar oren. in haar nek. op haar ge zicht. Eind december had zich dat over haar hele lijf verspreid: overal had ze jeukende rode plekken. Bovendien begon haar haar zo erg uit te vallen, dat ze kale plekken kreeg. Haar familie dacht dat ze ernstig ziek was. Haar omgeving begon te fluiste ren dat ze een chemokuur on derging. Haar huisarts ver moedde nu een schimmel als oorzaak. Inmiddels was ze pet ten gaan dragen. Toen ze niet meer naar buiten durfde, heeft Guhl-shampoo in opspraak. De klachten varieren van dof, dun haar tot haaruitval en ernstige jeuk. foto ap haar man haar meegenomen naar een dermatoloog - eind ja nuari was het toen. Die had net de brief van dokter Van der Walle ontvangen. Een allergie test wees overduidelijk de shampoo als boosdoener aan. Sinsdien moet ze haar hoofd huid behandelen met hor moondruppels. Die gebruikt ze nu nog steeds. Toen ze probeer de te stoppen, begon onmiddel lijk de jeuk weer. In haar hals zitten plekken, die ze vroeger niet had. Ze mag er niet mee in de zon. en moet een sjaaltje dragen als ze gaat tennissen. Beide dames hebben intussen contact met het bureau An- driessen Geurts uit 's Herto genbosch. gespecialiseerd in het 'waarderen van personenscha de', dat namens Guhl de klach ten afhandelt. Rike en Nelie hebben een formulier gekregen om hun klachten op te schrijven en hun schade op te geven. Bo vendien is hun gevraagd een machtiging af te geven, waar mee ze het bedrijf toestemming geven om bij artsen navraag naar hun klachten te doen. De contacten met het bureau verlopen zakelijk en wat stroef. SASKIA STOELINCA Terwijl de meeste huishoudens een goed ge vuld medicijnkastje bij de hand hebben, neemt nog geen kwart van de vakantiegangers een rei sapotheek mee. (Niet te verwarren met een ver banddoos). Toch komt het regelmatig voor dat de vakantiepret een aantal dagen door ziekte wordt verstoord. Om deze ongemakken te ver helpen heeft de ANWB een reisapotheek met medicijnen samengesteld. Het bevat middelen tegen pijn (hoofdpijn en kiespijn), ontstekin gen, koorts, oorpijn, reisziekte, brandwondjes en zonverbranding, brandend maagzuur en koortslip. Verder zitten er desinfecterende doekjes, poeders tegen uitdroging en een stift ter vezachting van insecten- en kwallenbeten. In het bijbehorende boekje staat informatie over de medicijnen, de meest voorkomende aandoeningen op reis en een medische woor denlijst in Frans. Duits, Spaans en Engels. De reisapotheek is uitsluitend voor leden te koop bij de ANWB voor nog geen vijftig gulden. Beduidend minder dan de losse verkoopprijs per medicijn. Informatie: R. Simons apotheker 0468-411912 of Helpmedical Nelie, die problemen kreeg met haar werk in het theater en pruiken moest kopen, heeft een forse schadevergoeding ge vraagd. Haar mem heeft een in ventarisatie van al haar onkos ten gemaakt, compleet met bonnen. Zij heeft voorlopig twee keer f 2.500 gekregen. Voor haar is de zaak daarmee niet af. Zij wil ook dat er iemand van Guhl langs komt om haar ver haal aan te horen. Rike wil schadevergoeding plus smarte- geld hebben (zo'n f 2.000), maar dat werd door de medewerkster van het schadebureau afgedaan als 'belachelijk'. Het bureau vindt rond f 1.000 wel genoeg. De medewerkster van het scha debureau adviseerde haar om 'professionele hulp te zoeken', omdat zij zo 'emotioneel rea geerde'. Ook de Consumentenbond ad viseert een aantal slachtoffers nog in deze kwestie. Volgens de bond is dit een duidelijk geval van productaansprakelijkheid. Guhl erkent die ook. De schade is veroorzaakt door een onveilig product. De bond zegt dat ge bruikers van de shampoo, die nu nog klachten hebben, voor zichtig moeten zijn met het ac cepteren van een schikking. Dat wordt beschouwd als 'finale kwijting' - daarna kun je er niet op terugkomen. In de brief, die de Arnhemse dermatoloog aan zijn collega's schreef, wordt genoemd welke stoffen in deze Guhl 'nieuwe formule' verantwoordelijk zijn voor de ontstane ellende. De belangrijkste is natrium-PEG-4- lauramide-carboxylaat, en som mige shampoo-patiënten rea geren ook op andere bestand delen. Behandeling: in milde gevallen met lokale corticoste- roïden, in heftige gevallen met een stootkuur Prednison. De stof is een wasactieve stof, toe gelaten volgens de cosmetica- wetgeving. Guhl-directeur R.W. Cohnen vindt het vreselijk dat dit alle maal is gebeurd. Guhl had een fantastische naam, die nu be schadigd raakt. In Duitsland zijn de problemen lang niet zo groot geweest. Hij vermoedt dat de Nederlandse consument mondiger is. Dat de schade met sommige klanten nog steeds niet is gere geld, dat kan niet anders. Het bureau Andriessen Geurts werkt volgens een bepaalde co de. waarin is afgesproken dat aan mensen die nog niet zijn 'uitgedokterd' nog geen schade vergoeding wordt voorgesteld. Dat kan pas als de behandeling is afgelopen, aldus Cohnen. Ook de Consumentenbond zegt iets dergelijks: vergoeding kan pas worden geaccepteerd als alle klachten zijn verdwenen. Zelfs in een forse badkuip kan een zwemprestatie van formaat wor den neergezet. foto cpd Zwemmen aan de hengel Met de Super Swim Zwemtrai- ner trek je geen baantjes, maar na enige tijd heb je toch veel ge zwommen. Het geheim van het apparaat is hetzelfde als dat van een hometrainer, waarop je hard kunt lopen of fietsen zon der een meter te vorderen. De zwemhengel moet op de rand van het zwembad worden ge monteerd. De zwemmer gespt een brede riem om het middel en haakt zichzelf vast aan de veiligheids riem. Een sprong in het zwem bad en zwemmen maar. De Zwemtrainer kost 495 gul den en lijkt de oplossing voor zwembadjes waarin men na en kele slagen al heen en weer is geweest. Info: Poolqulp, 040 2 019 765. Oog gestreeld dorst gelest Na een lange en vermoeiende wandeltocht in de natuur, zorgt een slok uit een drankfles voor nieuwe energie. Maar voordat we de tuit aan de mond zetten, kijken we nog even naar de fraai vormgegeven designfles. Tevre den over wat onze ogen zien, smaakt de drank nog beter. Zou het? Sigg Bottles mikt erop. Ze vra gen een paar centen meer, maar leveren flessen die moe ten opvallen. Het Museum of Modem Art in New York heeft er al een aantal in zijn collectie opgenomen. De nieuwste serie lichtmetalen drankflessen is on langs in Zwitserland gepresen teerd. Grafische vormgevers ontwierpen 37 feestelijke des sins. Kinderen worden bena derd met speelse vliegtuigjes, eenden of aapjes. Robuuste, sportieve flessen zijn voor men sen die regelmatig de natuur in trekken. De inhoud van de Sigg Bottles varieert van 0,3 tot 0,75 dl en de prijzen van 25 tot 37 gulden. Info: Sigg Nederland, 023 5 730 325. E L 6 4 10 9 6 6 7 8 1 4 5 7 7 1 4 2 5 7 10 10 2 10 2 1 5 1 2 10 3 5 2 5 3 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING 1Brillenmaker; 2. hulp in geval van nood; 3. vrees inboezemen; 4. naaldboom; 5. bloedwraak; 6. uitstallen; 7. gummi; 8. kijkkast. WOORDZOEKER ^Overgebleven woord: ZANDLOPER TOM POES Tom Poes en de Tijwisselaar Ieme Iegel veerde overeind uit zijn stoel en ook zijn vrouw liet haar brei werk in de steek. „Wat zegje?" zo riepen zij uit. „Werkt de tij wisselaar niet meer?" „Nee", zei Hork op knar sende toon. „De vreemden hebben hem bewerkt met gladde praat en boeken vol letterwerk. Het tij regelt zichzelf; zeggen zij en Oene Horle- toet heeft zich daarbij neergelegd. Hij doet niets meer; hij leest." Er viel een verslagen stilte die verbroken werd door de schelle stem van mevrouw Iegel. „En de vloed dan?" jammerde ze. „Willen jullie beweren, dat die maar hoger en hoger komt zonder dat ie mand er iets aan doet? Zijn jullie ke rels? Vooruit, houd het tij tegen, als je een man bent, Ieme!' „Ik zie dat an ders", begon haar echtgenoot zwak jes, doch nu verhief ook Horrel Hork zijn stem en samen met de vrouw veroorzaakte hij een geluid dat bo ven de stormwind uit buiten de hut hoorbaar was. Het toeval wilde, dat Tom Poes nog een klein rondje maakte om kennis te nemen van een echt springtij. En het geluid van de jammerklachten drong uit de open deur tot hem door. „Onzin", sprak hij, de hut binnentre dend. „Jullie hoeven je niet op te winden over de tijwisselaar hoor. Heb je dan niet gemerkt, dat het van zelf al weer eb aan het worden is?" Deze eenvoudige mededeling sloeg iedereen met stomheid. „Eb?" mom pelde Ieme tenslotte. „Vanzelf? Die vreemdelingen zijn toch een mirakel! H ET WEE ■i R <4* ««o», o DOOR JAN VISSER De plensregens van de laatste tijd zijn er debet aan dat juni zich gekwalificeerd heeft als een natte maand. Ge middeld over het land is er circa 105 mm gevallen te gen normaal 67. In deze eeuw waren er slechts 4 zo mermaanden die nog natter scoorden. Dat waren juni 1985 met gemiddeld 121 mm, 1966 met 124 mm, 1991 met 125 mm en 1927 toen de landelijke neer slagpias 132 mm bedroeg. Tijdens de afgelopen maand is er plaatselijk meer dan 200 mrrngevallen waarvan ruim 50% op zondag werd opgevangen. In onze regio viel veel minder regen. Op Schiphol stok te de teller op 81 mm en in Stompwijk op 105. De ove rige regionale cijfers volgen later deze week. Afgezien van de juniregens kunnen we terugkijken op een rede lijke maand die iets zonniger en warmer uitpakte dan normaal. De gemiddelde temperatuur in De Bilt kwam uit op 16,0 graad tegen normaal 15,2. Voor het laatst was het in 1992 warmer. Een depressie, die bezig is aan een rondje Noordzeege bied, bepaalt de komende dagen het weerbeeld in onze streken. Het centrum ligt dezer dagen boven de Britse eilanden. Aan het einde van de week trekt het lage drukgebied in betekenis afnemend over onze omgeving naar het oosten. De lucht in en rond de depressie is on stabiel van opbouw waardoor er nog gemakkelijk enke le buien tot ontwikkeling kunnen komen. Dat gebeurt met name tijdens de middaguren omdat dan het verti- kale temperatuurverschil het sterkst is. Morgen moeten we dan ook vooral later op de dag met een regen of onweersbui rekening houden. De tempe raturen lopen op tot een graad of 19 en er waait een matige, aan de kust een vrij krachtige wind uit zuidelij ke richtingen. Op de laatste dag van juni kwam de zon er gisteren niet aan te pas. Daardoor bleven de tempe raturen op een laag pitje steken. Bloemendaal kwam zelfs niet verder dan een maximumtemperatuur van 14,9 graad. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Naast wat zon ook kans op stevige regen- en onweers buien, Middagtempera- tuur van 20 graden in het zuiden tot rond 25 verder naar het noorden. Zweden: Vandaag in het zuiden ste vige regen- en onweersbui en. Morgen trekken de buien naar het noorden; in het zuiden dan weer wat zon. Middagtemperatuur rond 22 graden, maar van daag m Midden-Zweden plaatselijk beduidend ho ger Oenemarken: Naast wat zon ook kans op een paar buien. Middag- temperatuur rond 20 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het algemeen bewolkt en plaatselijk veel regen en wind. Middagtemperatuur van 13 graden in het noorden van Ier land tot rond 17 in Engeland België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien. Middagtemperatuur tussen 14 en 19 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buiige regen. Morgen kan het in de oos telijke departementen onweren en valt er plaatselijk veel neerslag. Middagtem peratuur meest rond 20 graden Portugal: Vanuit het westen kans op regen. Lokaal misschien onweer Morgen langs de westkust weer kans op zon Middagtem peratuur aan zee van 19 graden rond Porto tot 25 in de Algarve. Madeira: Flink wat bewolking en kans op regen. Middagtemperatuur ongeveer 23 gra- Spanje: In het zuidoosten nog vrij lang zonnig en droog weer Elders toenemende kans op bewolking en vooral morgen hier en daar buiige regen, soms met onweer. Mid dagtemperatuur aan de costa's rond 28 graden, aan de noordkust beduidend la ger Canarische Eilanden: Naast zon soms ook wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog. Middagtem peratuur ongeveer 27 graden Marokko: Westkust: vanuit het westen toenemen de bewolking en kans op regen Middag temperatuur vlak aan zee rond 25 gra- Tunesië: Vrij zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee 30 graden of hoger Zuid-Frankrijk: In het zuidoosten geregeld zon. Verder wolkenvelden en aanhoudende kans op enkele regen- of onweersbuien. Morgen kan er plaatselijk weer veel neerslag val len. Maxima tussen 20 en 25 graden, morgen in het zuidoosten hier en daar Mallorca en Ibiza: Eerst zon, in de loop van morgen vanuit het westen kans op onweer. Middagtem peratuur oplopend tot 30 graden op Italië: Zowel zon als stapelwolken en in het noorden soms nog een regen- of on weersbui. Met name morgen kunnen de buien in het noordwesten weer actief zijn. Middagtemperatuur meest van 25 tot 30 graden Corsica en Sardinië: Flink wat zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur oplopend tot rond 30 graden op morgen Malta: Zonnig. Middagtemperatuur 30 graden of iets hoger Griekenland en Kreta: Veel zon en waarschijnlijk overal droog. Middagtemperatuur op veel plaatsen 30 graden of iets hoger. Turkije en Cyprus: Zonnig Middagtemperatuur langs de kust vaak 30 graden of iets hoger. Duitsland: Naast zon ook een aanhoudende kans op een regen- of onweersbui. Vooral morgen kunnen de buien actief zijn. Middagtemperatuur meest tussen de 19 en 24 graden. Zwitserland: Aanhoudende kans op enkele stevige re- gen- of onweersbuien. Vooral morgen kunnen de buien weer actief zijn. Soms ook wat zon. Middagtemperatuur meest tussen 21 en 26 graden. Oostenrijk: Op beide dagen kans op enkele stevige regen- of onweersbuien. Vooral morgen igen L tagafej H windrichting luchtdr 19 temperatuur hecto ook zon. Middagtemperatuur varl rond 23 graden, morgen enkele gl Vandaag stevige regen- en onweei en. Morgen vanuit het zuiden wee zon. Middagtemperatuur rond 24 den V Tsjechië en Slowakije: Vandaag enkele stevige regen- eh, weersbuien Morgen weer zon. Mil temperatuur eerst rond 22 graden,' gen flink wat hoger. Hongarije: Eerst enkele stevige regen- en onze buien Morgen weer zon. Maxima^ daag rond 24 graden, morgen wee ger f WOENSDAG 2 JULI 1997 i, Zon- en maanstanden Zon op 05 26 Zon onder 2 Maan op 03.56 Maan onder 1 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.26 14.59 01.59 lc Laag 10.24 22.54 10.05 2r Weerrapporten 30 juni 20 uur: i weer Amsterdam w6 16 14T De Bilt w3 16 14y Deelen wzw3 16 14. Eelde regenbui zw5 18 15 Eindhoven motregen wzw2 17 14 Den Helder w 10 16 15 Rotterdam regenbui wzw3 16 13 zzw3 18 15 Vlissingen w5 15 14 w2 18 Aberdeen regen nnw8 13 4 no 5 36 Barcelona zw 7 22 14 Berlin Boedapest half bew nw3 26 32 18 22 8ordeau< Brussel regenbui regen w6 w2 20 15 14 14 onbew. w5 30 23 Dublin nw5 17 6 Frankfurt uw6 18 13 Genève regenbui wzw6 18 12 Helsinki ES o2 w6 no 5 25 23 29 18 12 20 Klagenfurt onbew w5 23 17 Kopenhagen Z6 24 17 Las Palmas nnoll 26 20 half bew. 22 13 Locarno o 2 18 11 nnwl 17 12 Luxemburg regenbui zw5 15 12 Madrid 24 10 Malaga onbew 29 14 Mallorca zzw5 28 14 Malta wnw8 30 16 no 2 23 half bew. w3 18 12 wzw9 23 16 Oslo nno 3 24 13 Parijs regen half bew. n3 16 25 14 18 w.s.O 26 16 Split Stockholm onbew 020 3 27 14 Warschau 020 7 31 19 half bew. nnw3 29 21 wzw5 19 11 licht bew 22W 4 34 28 Buenos Aires wnw8 Casablanca 23 16 Johannesbur ws 0 13 2 Los Angeles half bew. zw 5 21 19 New Orleans half bew z3 30 24 New Vork 31 24 Tel Aviv wnw2 33 22 Tokyo licht bew. zw3 30 22 Toronto onbew. z7 29 20 n5 28 22 Vancouver half bew. w3 17 10

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8