'Eén land met twee systemen' kHart van Hong Kongers klopt ook voor democratie Soekamo's gebeente moet in Blitar blijven Buitenland Happy reunification! 'Debat over Soekamo onnodig door herverkiezing Soeharto' DINSDAG 1 JULI 1997 Waardige demonstraties in nacht machtsoverdracht RaHONG kong ndevvoNNE van der heuden ban ken,,De goden storten tranen voor Hong eenkong", zegt een sombere Chinese celbouwvakker vanonder een paraplu dtvandaan. Zijn commentaar geldt de vaivierduizend militairen van het Chinese iplaVolksleger die in de stromende regen htebij het ochtendgloren de zojuist onder darChinees gezag teruggekeerde haven- PTfetad binnenrijden. De stille 'invasie' is voor veel Hong Kongers het ergste moment van de op zich welkome machtsoverdracht aan Peking. De herinnering aan het bloedig neerslaan in juni 1989 van de studen- tenprotesten in Peking door hetzelfde leger, doet hen vrezen voor hun eigen O vrijheid. „Het is volstrekt onnodig dat ze zo snel na Hong Kongs terugkeer naar China, zo nadrukkelijk binnentrekken. De naam van het Chinese Volksleger is besmeurd met bloed. Peking begrijpt j kqniet dat de mensen in Hong Kong na sn £iet bloedbad in 1989 bang zijn van distChinese soldaten", aldus een zaken- i vjnan, die er overigens vanuit gaat dat >p rde speciaal opgeleide militairen zich i. gedisciplineerd zullen gedragen. «JUC De rol van de maximaal tienduizend aip soldaten die in Hong Kong gelegerd ortTworden, is officieel beperkt tot het ver en idedigen van de landsgrenzen en assis- mmteren bij rampenbestrijding. De politie Qblijft verantwoordelijk voor de openba- t bire orde en veiligheid, maar onder de teitbevolking leeft de angst dat de solda- e oi erg ten niet met hun armen over elkaar zullen blijven zitten als demonstraties uit de hand lopen. 'Ik wens dat de vrijheid van me ningsuiting altijd blijft bestaan en de democratie in Hong Kong voortduurt', luidt een van de teksten op de tiental len verregende strookjes papier die een kleine 'Muur voor Democratie' vormen in een Hong Kongs park. Veelal be zorgde burgers hebben er hun gedach ten en gevoelens over de terugkeer on der Chinees bestuur, afgelopen nacht, neergeschreven. 'Ik ben bang dat de nieuwe bestuurders marionetten zijn van Peking' en 'China is beter', staat in uitgelopen Chinese karakters op ande re flapjes. „Ik ben meer bezorgd dan gelukkig, maar we hebben geen keus. We moe ten er maar het beste van hopen", zegt een 25-jarige marktonderzoeker die leunend op zijn paraplu de papiertjes staat te lezen. Hij is een van de duizen den die zich gisteravond in het cen trum van Hong Kong verzamelden om aan te geven dat ook democratie de naar geld hongerende Hong Kongers na aan het hart ligt. „Het is van cru ciaal belang dat we vandaag demon streren, zodat de wereld beseft dat wij een levende gemeenschap zijn die zijn mening durft te uiten. Als de Hong Kongers zo bang worden van het be stuur dat zij hun mening niet meer durven uiten, dan heeft Hong Kong geen toekomst", aldus een studente. In de kleurrijk verlichte parken in het centrum hangt ondanks het zware on derwerp van het 'pro-democratie'-pro- test een feestelijke sfeer die hier en daar met muziek wordt ondersteund. De regen, die eerder op de avond met bakken naar beneden is gekomen, stopt tegen half elf maar het blijft met 28 graden tropisch warm. Niet alle ge organiseerde activiteiten blijken aan te slaan. Bij de 'Gala-avond voor de vie ring van de hereniging met het moe derland', die de districtsraad in het ui terste hoekje van het park heeft belegd, zitten slechts dertig mensen verspreid op klapstoeltjes. „Het is te zeer door de overheid ge orkestreerd", levert een Hong Kong- Chinees ongevraagd commentaar. „Weinig mensen hier en heel veel mensen daar bij het pro-democratie protest. Je kunt zien waarvoor het hart van de mensen in Hong Kong klopt." Hij wijst naar het plein voor het ge bouw van de Wetgevende Raad, Hong Kongs parlement. Daar luistert een aanzwellende groep mensen naar ver klaringen van politieke activisten van de Democratische Partij (DP) die op roepen te vechten voor het behoud van Hong Kongs prille democratie en bur gerlijke vrijheden. De democratisch gezinde Hong Kon gers vrezen dat China de vrijheden in snoert en het kiesstelsel zo inricht dat de Democraten blijvend aan de kant staan. Na middernacht las DP-voorzit- ter Martin Lee de advocaat die in ternationaal wordt beschouwd als het democratisch boegbeeld van dit inter nationaal financieel en handelscen trumeen manifest voor vanaf het balkon van het parlementsgebouw. Hij is een van de democratische leden van de gekozen Wetgevende Raad die geen zitting hebben in de door China be noemde en vanmorgen in alle vroegte geïnstalleerde voorlopige Wetgevende Raad, hoewel de zittingsduur van de gekozen raad zou hebben moeten lo pen tot 1999. Ondertussen wordt in de rest van de stad stevig feest gevierd door de zake lijke elite die net niet elitair genoeg is om met vierduizend genodigden aan te zitten aan het officiële machtsover dracht-diner. Men heeft zich uitgedost in smoking of gala-jurk en feest met wijn en champagne in een van de vele sjieke clubs die Hong Kong rijk is. Ove rige buitenlanders treffen elkaar, veelal in korte broek en T-shirt, in de cafés en bars. In de Engelse pub Buil Bearvallen de ruim honderd vijftig gasten rond kwart voor twaalf stil. Op het grote tv- scherm dat directe beelden geeft vanaf de locatie waar de plechtige machts overdracht plaatsvindt, verschijnt prins Charles. Onvoorstelbaar in een café, maar tijdens zijn korte rede kun je een speld horen vallen. Iemand roept zelfs 'ssst' als een bierglas op de grond valt. De gezant van de Britse koningin Eliza beth die zelf niet in Hong Kong is omdat een monarch nooit een stuk van het rijk afgeeftkrijgt luid ap plaus voor zijn zeer zorgvuldig gefor muleerde toespraak. Als Chinese militairen de zaal bin nenmarcheren, werkt dat bij menigeen in de pub op de lachspieren. Dan is het weer snel stil voor het Britse nationale volkslied God save the queen, dat op merkelijk genoeg niemand meezingt. Na het hijsen van de Chinese vlag klinkt er nog applaus, maar bij de aan kondiging van de Chinese president Jiang Zemin is de aandacht over en keert het normale geroezemoes terug. Terug op het plein klinkt om half één uit de verzamelde menigte een luid ge juich op. Zonder zijn dreigement te hoeven uitvoeren om desnoods met een ladder op het balkon te geraken, verschijnt de deftige advocaat Martin Lee in donkerblauw kostuum op de eerste etage van het parlementsge bouw. Hij komt recht van de plechtige machtsoverdracht in het CTC. Hem en achttien andere democraten die niet in de omstreden voorlopige Wetgevende Raad zijn opgenomen, valt een luid ap plaus ten deel. „Wij zullen doorgaan uw stem te zijn. De vlam van democratie die in Hong Kong is ontstoken, wordt niet ge doofd omdat hij in de harten van alle Hong Kongers is", klinkt het '1 Juli Ma nifest' in het Kantonees en in het En gels over de menigte op het plein. 'Wij zullen terugkeren' en 'Lang leve de de mocratie', wordt het publiek tot scan deren aangezet. In de prille uurtjes van de Speciale Administratieve Regio Hong Kong zegeviert vooralsnog de vrijheid om voor je mening uit te ko men. De laatste Britse gouveneur van Hong Kong, Chris Patten, wordt over mand door emoties na zijn afscheidsrede. Naast hem zit de Britse kroonprins Charles. foto epa mikefiala President Jiang herhaalt belofte in Chinees Hong Kong ;n h set "Om vijf uur 's middags, maar enkele uren voor de noPoverdracht, kom ik aan op Kai Tak Airport, onge veer tegelijkertijd met de Chinese president Jiang Zemin. Het vliegveld is ultra-beveiligd. Nicht Lin- da en haar man Simon wachten mij op. Het was moeilijk om met de auto te komen. Blijkbaar zijn Veel wegen afgezet vanwege de festiviteiten van 2Q|vanavond. 'g Linda en Simon zijn alweer verhuisd, hoor ik i3.itot mijn verbazing. In de afgelopen twee jaar heb- 4f'|ben ze vijf appartementen gekocht en weer ver- 67jkocht. Met winst natuurlijk. Bij toeval zijn ze ach- 22 iter deze lucratieve manier van geld verdienen ge- bikomen. De winst van het eerste appartement be- idroeg bijna een derde van de aankoopsom van sjhet volgende. Dat smaakte naar '•oneer. 37! De huizenprijzen zijn schrik barend gestegen, meer dan f iooit juist in 1997, het jaar van 0. de overdracht. Het duurste op- 11'trekje ter wereld is onlangs in Hong Kong van eigenaar ver wisseld voor 67 miljoen Britse ponden. Zoals alle Hong Kong- Chinezen hadden Linda en Si- mon nooit verwacht dat onroe- eurs<rend goed het zo goed zou doen in dit laatste jaar. Dat .geeft in economisch opzicht veel vertrouwen in de over dracht. latei Linda en Simon hebben nu lateitwee appartementen. Het ene is voor haar ou ders, het andere is hun voorlopige woning. Want Linda heeft haar zinnen al weer op nog een ander appartement gezet, ter waarde van zo'n slordige lateidrie miljoen gulden. Niet dat je dan een kasteel lateimoet verwachten. In Hong Kong betekent drie miljoen een leuk vierkamer-appartement van ze ventig vierkante meter. Ik hoor dat ze vanavond een feestje geven, een LQ van de vele reunification parties. Daarom loopt 'hun Filipijnse dienstmeisje zo druk rond. Het iankowordt informeel, vertelt Linda, want eigenlijk be- 2 0 gint het echte feest morgen. Dan pas vieren we de 5',geboorte van het nieuwe, Chinese Hong Kong. 1,4 Om half zeven stromen de gasten binnen. De 30'jmeeste mensen zijn al twee dagen vrij en hoeven 3'jpas donderdag weer aan het werk. Vijf dagen vrij 38jis ongehoord veel in het hardwerkende Hong 34,Kong. Mede daardoor is iedereen in feeststem- 2g |ming. De heersende mening over de overdracht is 3jdat het nu eenmaal een feit is. Niemand kan er o.jiets tegen doen, dus laten we er maar het beste ^3'jvan maken. Wat is het toch een pragmatisch volk. 27j Ik wil het vuurwerk zien, en daarom besluit ik i6,jom half acht naar Tsim Tsa Tsui te gaan, het ui- j'jterste puntje van Kowloon waar je aan de pier de oófantastische skyline van Hong Kong kunt zien. 0,(Onderweg merk ik dat ik niet de enige ben. Ik JjHraak verstrikt in een overweldigende mensenmas sa. Ondanks de afsluiting van Nathan Road, de grote verkeersader van Kowloon, vinden de tallo- ze voetgangers maar moeizaam hun weg naar de Yan Ting Yuen (29) werd gebo ren in Hong Kong en kwam op vijfjarige leeftijd met haar ou ders mee naar Nederland, Zij is redactrice van het tv-program- ma Middageditie en ging spe ciaal voor de overdracht terug naar 'huis'. Voor deze krant schrijft ze vier columns over de hereniging. Vandaag deel twee, over de ambivalente gevoelens van veel mensen tijdens het overdrachtsfeestvan vannacht. pier. Als ik om me heen kijk, valt het me op dat er opvallend veel meisjes rondlopen in Chinese kle ding. Gemoderniseerd weliswaar, maar toch. Een jaar geleden zou geen haar op het hoofd van de mondaine Hong Kongse er aan gedacht hebben zich te vertonen in zoiets ouderwets. Het vuurwerk begint om kwart over acht. Het publiek gilt luidkeel bij elke vuurpijl en bij elke knal. Het vuurwerk wordt afgestoken vanaf boten in het water tussen Kowloon en Hong Kong Is land, met de befaamde skyline als decor voor de vuurballen. In een klein half uur tijd gaat een for tuin de lucht in. Alles is bedekt door een rookgor dijn. Misschien bestaat Hong Kong niet meer als de nevel optrekt. Is het een grote goocheltruc. Om negen uur wordt het aan de pier eindelijk minder druk. Tussen de menigte staat nog één eenzame Brit se ME-wagen met drie stoe re ME-ers. Vanavond ver vullen ze een dubbele taak. Ze zijn niet alleen orde handhavers, maar ook nogstalgische museumstuk ken. Er staan constant Chi nezen naast hen die met deze laatste Britten op de foto willen. Toch heerst er niet alleen een hoera-stemming. Ik spreek mensen die hun be denkingen hebben bij dit feestje. De toekomst is ineens onzeker. Je wist wat je had aan de Britten en je weet nooit wat je hebt aan de Chinezen uit de Volksrepubliek. Ik hoor veel van dit soort halfslachtige gevoelens. Je ziet Hong Kong blij zijn, maar als je luistert hoor je ook bedroefdheid of op zijn minst scepsis. Ik rust uit op de trappen van het Cultureel Cen trum. Naast mij hoor ik ineens Nederlands. Het is een Chinese familie uit AAtwerpen, speciaal voor de overdracht hierheen gevlogen. Voor een a-politiek volk zonder historisch besef zijn we toch maar in groten getale gekomen. Ook mijn vlucht zat vol met Hong Kong-Chinezen die per se vandaag terug wilden zijn. Om middernacht is de pier weer volgestroomd. We tellen met zijn al len af. Vijf, vier, drie, twee, één: Happy Re unifica tion! Bij mijn thuiskomst om twee uur is het feest nog in volle gang. De gasten zijn inmiddels aardig sentimenteel geworden. Bij het zien van de zo veelste herhaling van het afscheid van gouver neur Patten en zijn dochters, allen in tranen, wor den ook bij enkele gasten de ogen nat. De inau guratie van de Hong Kongse wetgevende raad wordt met een half oog bekeken. Over een paar uurtjes begint het échte feest, het nieuwe begin. Hong Kong zal zich er vol overgave en met veel aanpassingsvennogen in storten. HONG KONG YAN TING YUEN President Jiang Zemin heeft de bevolking van Hong Kong vandaag, op de eerste dag van de terugkeer van de voor malige Britse kroonkolonie onder de machtige vleugels van Peking, opnieuw verzekerd dat alles bij het oude blijft. HONG KONG Rtr-AFP-DPA In zijn toespraak ter gelegen heid van de inwijding van het nieuwe Chinese bestuur van Hong Kong als onderdeel van China, zei Jiang dat de belofte van autonomie wordt nage leefd. „Eén land, twee syste men. Hong Kong geregeerd door de Hong Kongers, de hoge mate van autonomie; er is geen enkele reden dat te veranderen. Dit is de richtlijn voor de lange termijn." Enkele uren voordat China voor de zoveelste maal verzekerde dat Peking zich houdt aan zijn beloften, trok de hoofdmacht van vierduizend militairen van het Chinese Volksleger binnen. Soldaten in pantserwagens brachten een sa luut toen zij in de stromende re gen de grens tussen China en de Speciale Administratieve Re gio overstaken. Anderen ston den kaarsrecht in vrachtwagens, toen die bij het ochtendgloren het gebied op drie plaatsen bin nenreden. Zonder een spoor van emotie salueerden de sol daten in de stromende regen naar de juichende menigten die hen stonden op te wachten. Uiteindelijk moet het Chinese garnizoen in totaal ongeveer TOM JANSSEN vijfduizend manschappen om vatten. Om klokslag middernacht plaatselijke tijd voltrok zich in het gloednieuwe Congrescen trum de sobere ceremonie die formeel een einde maakte aan 156 jaar Brits koloniaal bestuur. Speciaal voor deze gelegenheid zette een Chinese leider voor het eerst in meer dan anderhal ve eeuw in Hong Kong een voet aan de grond. „Onze dank, bewondering, genegenheid en goede wensen gaan uit naar de vele generaties Hong Kongers. Wij zullen u niet vergeten." Met die woorden be ëindigde de Britse kroonprins Charles de Britse soevereiniteit. Een paar minuten voor midder nacht luidde een vlaggencere- monie een nieuw tijdperk in voor de ruim zes miljoen bewo ners van de Britse kroonkolonie, nu China's eerste Speciale Ad ministratieve Regio geheten. Charles verliet Hong Kong kort daarna, samen met de Britse ex- gouvemeur van Hong Kong, Chris Patten, aan boord van het Britse koninklijke jacht Britan nia. De Britse kroonprins, pre mier Blair en minister van bui tenlandse zaken Cook waren niet aanwezig op de openings ceremonie van de door Peking benoemde Voorlopige Wetge vende Raad. Ook de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Albright woonde de in stallatie niet bij. Washington en Londen willen Peking duidelijk maken dat China de democrati sche rechten moet respecteren. Minister Van Mierlo van bui tenlandse zaken, op de laatste dag als voorzitter van de Eu ropese Unie, was wel aanwezig bij de beëdiging van de zestigja rige scheepsmagnaat Tung als de nieuwe leider van de door China benoemde regering van Hong Kong. De nieuwe Voorlo pige' Wetgevende Raad lost het vroegere gekozen parlement af. De raad nam in een eerste zit ting unaniem een wet aan die de burgerrechten beperkt. JAKARTA RONALD FRISART CORRESPONDENT Van gezeul met Soekarno's gebeente moet de Indonesische regering niets hebben. President Soeharto's kabinets chef, Moerdiono, heeft dat laten weten in reactie op een plan van Soekarno's kinderen. Zij willen de stoffelijke resten van hun vader van Oost-Java'overbren gen naar Batatulis, slechts dertig kilo meter van Jakarta. Ook 37 jaar na zijn dood behoort Soe karno's nagedachtenis in Indonesië nog tot de gevoeliger onderwerpen. Zijn graftombe in het 750 kilometer van Jakarta gelegen Blitar is een soort bedevaartsoord. Dat zijn vereerders er roze bloemen neerleggen en van han delaartjes souvenirs kopen, vindt de regering best. Een nieuw graf vlak bij het politieke machtscentrum zou ech ter andere koek zijn. De man die in 1945 samen met Mo hammed Hatta de onafhankelijkheid uitriep, was jarenlang de onbetwiste held van het land. In de jaren vijftig werd Soekarno's bewind echter steeds autoritairder, terwijl het economisch snel bergafwaarts ging. Toen de presi dent in 1967 terzijde werd geschoven ten faveure van generaal Soeharto, wa ren velen opgelucht. Om hem politiek definitief uit te scha kelen, isoleerde het nieuwe bewind Soekamo van de buitenwereld. Ziek en eenzaam sloot hij in 1970 de ogen. Naast zijn moeder kreeg hij een een voudig graf even buiten zijn geboorte plaats Blitar op Oost-Java. Tegenwind Hoewel Soeharto aanvankelijk steunde op een brede coalitie, kreeg de ex-ge- neraal allengs meer tegenwind. De nieuwe welvaart kwam wel erg eenzij dig terecht bij een kleine groep en Soe harto bleek ook niet echt een model democraat. Vooral de politieke islam keerde zich daarom steeds duidelijker tegen de Nieuwe Orde. Op zoek naar steunpunten, trachtte de president de aanhang van zijn voor ganger te paaien. Soekarno's simpele graf werd vervangen door een uit mar mer en glas opgetrokken mausoleum. Geflankeerd door de graven van zijn ouders werd Soekarno's rustplaats voorzien van een zwarte steen met in scriptie: 'Hier ligt Bung Kamo, Procla- mator van de Onafhankelijkheid en Eerste President van de Republiek Indonesië. Geboren 6 Juni 1901. Over leden 21 Juni 1970'. Zo heeft Soekamo het volgens zijn fa milie echter nooit gewild. Deze week herinnerde dochter Sukmawati eraan, dat haar vader in 1964 had gezegd dat liij wilde worden begraven onder een boom in de tuin van zijn buitenverblijf in Batatulis. De bungalow ligt zo'n der tig kilometer van Jakarta in het regent schap Bogor. Op de grafsteen wilde hij de tekst: 'Hier ligt Soekamo, de stem van het Indonesische volk'. Familie Die wens willen zijn kinderen nu als nog vervullen, zei Sukmawati deze week tegen de krant Jayakarta. Het wachten is volgens haar op toestem ming van de regering. De beenderen van de grote Bung zijn immers niet louter een familiezaak. „De regering ziet geen enkele reden de beslissing (om Soekamo in Blitar te be graven) te herzien", liet Moerdiono weten na een beraad van bewindslie den. Minister Soesilo Soedarman (vei ligheidszaken) zei nog geen veizoek van de familie Soekamo te hebben ge had. „Maar", wilde hij wel kwijt, „wie zijn staat en land liefheeft, moet hier van geen zaak meer maken." Dat bijeenkomsten in Blitar wel eens uitlopen op politiek protest zoals vorige week op Soekarno's sterfdag vindt het Soeharto-bewind geen pro bleem. Verplaatsing van het graf naar de 'achtertuin' van de hoofdstad zou echter effecten kunnen hebben waarop de autoriteiten niet zitten te wachten. Dus moeten de botten van de grote Bung in Blitar blijven. JAKARTA RONALD FRISART CORRESPONDENT Na drie maanden openbaar de bat heeft Soeharto de knoop doorgehakt: er komt geen stu diedag over de vraag of hij in 1967 legaal of via een staats greep president werd van Indo nesië. Soebadio Sastrosatomo, die de kwestie begin dit jaar aanzwengelde, zegt desge vraagd: „Hij heeft het gevoel dat zijn herverkiezing volgend jaar verzekerd is. Dus is het seminar niet meer nodig." Eind maart lanceerde minister Hayono Isman (jeugd- en sport zaken) het plan om een seminar te wijden aan de manier waarop in 1967 het presidentschap van Soekamo eindigde en dat van Soeharto begon. Meteen ont brandde een fel debat. Voor de regering was dat aanleiding de studiedag uit te stellen tot na de presidentsverkiezing van maart 1998. Begin vorige maand besloot de regering tot een tussenstap. Af gelopen zaterdag had een be sloten voor-seminar moeten plaatsvinden. De neuzen van overheidsvertegenwoordigers en mensen die in 1967 waren betrokken bij de machtswisse ling moesten daar dezelfde kant op worden gezet. Maar vorige week heeft Soeharto dus overal een streep door gehaald. De vraag is waarom de presi dent een al door hem goedge keurd en mogelijk zelfs door hem bedacht plan naar de prullenbak verwijst. Soebadio Sastrosatomo, met wie deze krant een maand geleden een uitgebreid interview publiceer de, hoeft niet lang naar een ant woord te zoeken. „Het seminar was bedoeld om de voortzetting van Soeharto's presidentschap te legitimeren. Nu hij blijkbaar tot de overtuiging is gekomen dat zijn herverkiezing volgend jaar verzekerd is, is het seminar niet meer nodig", aldus de 79- jarige sociaal-democraat. Soebadio was degene die het hele tumult veroorzaakte met een brochure. In dat in maart verboden pamflet stelt hij dat Soeharto zijn voorganger Soe kamo onwettig heeft wegge werkt. Het plan voor de studie dag was een reactie op die aan tijging. Na de vermeende communisti sche couppoging van septem ber 1965 en het daarop volgen de bloedbad, gaf president Soe kamo op 11 maart 1966 aan ge- neraal-majoor Soeharto op dracht de orde te herstellen. Soeharto moest over zijn daden aan Soekamo rapporteren. Vol gens Soebadio heeft hij dat nooit gedaan, maar zich met behulp van Soekarno's bevel schrift (Supersemar) meester gemaakt van de macht. Soekarno's verdediging van zijn beleid de zogeheten Nawaks- ara-rede werd in 1967 ver worpen door het Voorlopig Raadgevend Volkscongres (MPRS). De zorgvuldig geselec teerde MPRS-leden benoemden vervolgens Soeharto tot staats hoofd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7