Nano: Rebellen Albanië zullen wapens inleveren Nieuwe Turkse regering staat voor zware taak Charmante oplichter voor de rechter Buitenland tan vrijgesproken van brandstichting Lübeck Tribunaal heeft meer geheime aanklachten Erewacht onderuit MEDEDELING AAN CONSUMENTEN __|vJSDAG 1 JULI 1997 >ence France Presse ANP Algemeen Neder DPA Deutsche Presse Agentur GPD Gea S >1 eeste Israëliërs willen nieuwe regering ruzalem Bijna 75 procent van de Israëliërs wil van de regering an premier Netanyahu af, blijkt uit een opiniepeiling. Van de jezers die ruim een jaar geleden hun stem uitbrachten op de 35/«artij van Netanyahu wil nu 65 procent iets anders. Uit de pei- ng. gisteren via de televisiezender Channel Onebekendge- n taakt, bleek dat slechts 22,3 procent van de ondervraagden oor het voortbestaan van de huidige regering is en 43,9 procent ervroegde verkiezingen wil. 'lam voor nieuwe grondwet Italië ome» De gezamenlijke commissie van Italiaanse Kamerleden n Senatoren heeft gisteravond na vijf maanden werk haar voor tellen voor het herschrijven van de grondwet naar het parie tent gestuurd. Dat begroet de door de commissie met grote teerderheid omarmde wijzigingsvoorstellen met een regen van mendementen. Doel van de nieuwe grondwet is een einde te taken aan de Italiaanse geschiedenis van kort-zittende regerin- en. In september worden de voorstellen voor het eerst behan- eld. Zowel Kamer als Senaat moeten er tweemaal over stern- ten. Dan mag het Italiaanse volk zich er in een referendum ver uitspreken. Amerikaanse delegatie in Noord-Ierland elfast Een delegatie Amerikaanse waarnemers is gisteren in Joord-Ierland gearriveerd. Zij willen voorkomen dat katholieke n protestantse marsen de komende weken in geweld eindigen. )e waarnemers, onder wie ex-politiechefs uit New York, riepen =ge bevolking op tot matigheid, na gesprekken met politieke lei- ^|ers in Noord-Ierland. De Britse minister voor Noord-Ierse za- ^^.en, Mo Mowlam, wil deze week de onderhandelingen hervat- n om te voorkomen dat protestanten en katholieken tijdens de ndervmstreden Oranjemars op 6 juli botsen. Vorig jaar leidde de ormDranjemars tot geweld in heel Noord-Ierland. f puitse Internetverwijzing niet verboden erlun Een Duitse rechtbank heeft gisteren een linkse politica tatl0rijgesproken van hulp en steun aan Duitse radicalen. De politi- t a. de vroegere vice-voorzitter van de communistische PDS An- ^ela Marquardt, had op haar Internethomepage een verwijzing htaan naar een Nederlandse website van het in Duitsland verbo ten anarchistische blad RadikaL Volgens de rechtbank plaatste darquardt de 'link' op haar website, nog vóór het tijdschrift in- tructies publiceerde over het opblazen van treinraüs. Het feit lat ze de verwijzing vervolgens liet staan, kan haar niet worden langerekend, aldus de rechtbank. De rechtbank volgt daarmee iet verzoek van de verdediging. Celstraf voor Noord-Afrikanen in Italië urun» Vijf Noord-Afrikanen hebben van de rechtbank in Turijn evangenisstraffen tot drie jaar en vier maanden gekregen, om- at ze de Algerijnse terroristische organisatie Gewapende Isla- nitische Groep (GIA) hebben geholpen. De rechter achtte bewe- :en dat ze zich schuldig hebben gemaakt aan illegale wapen- landel en het verschaffen van vervalste documenten. De officier 'an justitie had de verdachten niet aangeklaagd voor terroristi- che activiteiten, omdat ze niet direct betrokken waren bij aan jagen. Mobutu uit ziekenhuis Rabat ontslagen iabat» Ex-president Mobutu van het voormalige Zaïre is gister- ivond uit het ziekenhuis van Rabat ontslagen waar hij werd be- tandeld wegens bloedingen en hartproblemen als gevolg van irostaatkanker. De verdreven dictator werd naar het militair lospitaal Mohammed V in de Marokkaanse hoofdstad overge- racht om te herstellen. Een Marokkaanse arts zei dat de ge- ondheid van de voormalige Zaïrese dictator 'iets is verbeterd'. tJeen gehoor voor leden Scientology Kerk ?en haag Dertig Nederlandse leden van de Scientology Kerk lebben gisterochtend voor de Duitse ambassade in Den Haag gedemonstreerd uit protest tegen 'de schending van mensen rechten van scientologen in Duitsland'. Hun verzoek om een ge sprek met de ambassadeur werd tot tweemaal toe niet gehono reerd. In Duitsland worden scientologen uit overheidsdiensten -^n hun kinderen uit crèches geweerd. «Nederland voor Europese rechter s3russel» De Europese Commissie in Brussel daagt Nederland £Voor het Europese Hof in Luxemburg, omdat een milieurichtlijn Onzorgvuldig is nagevolgd. De Commissie eist dat Nederland ^strengere normen stelt aan de lozing van chemische stoffen in Shet water. Volgens de Europese Commissie weigert Nederland ^ondanks herhaaldelijk aandringen bindende normen op de stel den om de lozing van chemische stoffen op het oppervlaktewater *terug te dringen. Nederland baseert de maximaal toelaatbare lo dingen op de best beschikbare techniek. lOostenrijkse minister bij de beesten af (VENENDe Oostenrijkse minister Wolfgang Schiissel (buitenlandse zaken) heeft zich bij de EU-top in Amsterdam op beestachtige manier uitgelaten over de president van de Duitse centrale bank en een niet nader genoemd lid van de Zweedse re dering. Hij noemde topbankier Tietmeyer 'een echt varken' en lij vergeleek 'die Zweed, die idioot' met een kameel, meldt het Duitse tijdschrift Focus. De minister ontkent zulke uitspraken te hebben gedaan. tussen verkopen kernwapens in Miami In de Amerikaanse stad Miami zijn gisteren twee leden Iran de Russische maffia opgepakt wegens illegale wapenhandel, nclusief kernwapens. Volgens een woordvoerder van de douane i Florida hadden de mannen ook luchtdoelraketten in de aan bieding. Meer wilde hij niet zeggen voor de twee Russen bij de Rechtbank in staat van beschuldiging zijn gesteld. Tien asielzoekers kwamen om het leven pONN PETER VAN NUUSENBURG (CORRESPONDENT jDe rechtbank in Lübeck heeft e 21-jarige Libanees Safwan id zoals verwacht vrijgespro- ;en. Eid, die er van was be- iekers, ging wegens gebrek an bewijs vrijuit. Bij de brand, in januari vorig jaar, kwamen tien mensen om het leven. De rechter volgde met zijn vonnis het requisitoir van de officier en het pleidooi van Eids advocates. De officier had ■■begin deze maand al om vrij spraak moeten vragen, omdat hij er niet in geslaagd was har- Ide bewijzen tegen Eid op tafel te leggen. Hij had zijn zaak vooral ge- ?0 Ibaseerd op de getuigenis van een verpleger tegen wie Eid, zelf een bewoner van het te huis, zou hebben gezegd 'wij waren het'. Eid heeft deze ver sie altijd bestreden. Hij zou verkeerd zijn verstaan. Hij had 'zij waren het' gezegd, doelend op neo nazi's. De officier had graag gebruik gemaakt van bandopnames die gemaakt waren tijdens Eids voorarrest. Daarop zou te horen zijn ge weest hoe een broer Eid ver telde dat de huisbewoners na zijn ingrijpen 'op één lijn za ten' en zijn versie van wat er in de rampnacht gebeurd is, zou den steunen. Dit verzoek werd door de rechter afgewezen. Het einde van een van de geruchtmakendste processen in de na-oorlogse Duitse ge schiedenis wordt algemeen als 'onbevredigend' ervaren. „De dood van tien mensen blijft helaas ongestraft", aldus de rechter. Leider van socialisten roept na monsterzege president Berisha op te vertrekken De gewapende leiders in het opstandige zuiden van Al banië zullen hun wapens inleveren, nu duidelijk is dat de socialisten een enorme overwinning hebben gehaald bij de verkiezingen van afgelopen zondag. Volgens Fatos Nano, voorman van de Socialistische Partij, zal de toe stand in het land nu snel weer normaal zijn. Nano zegt dat hij voor de verkiezingen van de rebellenleiders in het zuiden van het land de verzekering heeft gekregen dat zij de wapens neerleggen als de socialisten de verkiezingen winnen. overwinning van de socialisten vrijwel onhoudbaar geworden. De zwaar onder vuur geraakte Albanese president gaf in een korte televisietoespraak toe dat zijn Democratische Partij (DP) de verkiezingen verloren heeft en riep de DP-aanhang op tot kalmte. Berisha noemde de re latief rustig verlopen verkiezin gen 'een overwinning voor de democratie in Albanië'. Hij be- tirana gpd-afp Hoewel de officiële uitslag van de verkiezingen pas op zijn vroegst morgen bekend is, claimde partijleider Fato Nano gistermorgen al de overwin ning. De enorme winst van links werd gistermiddag bevestigd door president Sali Berisha. De positie van het conservatieve staatshoofd is door de monster- dankte de OVSE (Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa) voor haar in spanningen om de verkiezingen in het door geweld verscheurde land mogelijk te maken. De Albanese president zei verder 'woord te zullen hou den'. Dat werd in Tirana on middellijk uitgelegd als een aanwijzing dat Berisha op korte termijn aftreedt. Berisha heeft voor de verkiezingen meerdere malen duidelijk gezegd dat hij niet met de socialisten wil sa menwerken. De positie van het uiterst autoritaire staatshoofd lijkt niet alleen daarom on houdbaar geworden. Veel Albanezen stemden zon dag op de socialisten of andere oppositiepartijen om hun af keer van president Berisha en zijn beleid duidelijk te maken. Het staatshoofd is in de ogen van veel Albanezen in hoge ma te verantwoordelijk voor de bloei van de vele pyramide- fondsen die het land tot voor kort telde. Afgelopen voorjaar verloren honderdduizenden Al banezen vrijwel al hun spaar centen toen een reeks van die dubieuze beleggingsfondsen in stortte. Dat was de aanleiding tot de gewapende rebellie, die sindsdien grote delen van het land in zijn greep houdt. De socialistische leider Fatos Nano zei gisteren te verwachten dat president Berisha aftreedt. „Zoniet, dan zijn er constitutio nele instrumenten genoeg om meneer Berisha te helpen zijn woord te houden", aldus Nano, die wordt gezien al de meest waarschijnlijke opvolger van Berisha. den haag marjolun de cocq Omdat de autoriteiten in ex- Joegoslavië hun verplichting om vermeende oorlogsmisdadigers uit te leveren niet nakomen, zet het Joegoslavië-tribunaal in de toekomst vaker 'geheime' aan klachten in als middel om ver dachten tóch naar Den Haag te krijgen. Dat zei hoofdaanklager Louise Arbour van het tribunaal gisteren naar aanleiding de ar restatie afgelopen vrijdag van de Serviër Slavko Dokmanovic. De aanklacht tegen Dokma novic is sinds april vorig jaar stil gehouden om zijn arrestatie te vergemakkelijken. „Dit was van mijn kant een bewuste strate gie", aldus Arbour, die erkende dat er meer geheime aanklach ten bestaan en zullen volgen. „Het zou onverantwoord zijn om maar door te gaan met een lange lijst van openbare aan klachten die tot vrijwel niets lei den." Dokmanovic, die wordt be schuldigd van persoonlijke deelname aan een massaslach ting bij de inname van Vukovar door het Joegoslavische Volksle- Servische politie pakt president van buurland op BELGRADO Rtr-DPA-AFP-AP De Bosnisch-Servische presi dent Biljana Plavsic is korte tijd door de Servische politie vast gehouden. Volgens Plavsic, pre sident van de Republika Srpska (RS), zit de nog altijd machtige voormalige leider van de Bosni sche Serviërs, Radovan Karad zic, achter deze actie. Plavsic zei dit op het Servi sche radiozender B-92 nadat ze gedurende enige tijd was vast gehouden in Noordoost-Bosnië. Ze werd zondagavond door de Servische politie aangehouden op het vliegveld van Belgrado na haar terugkeer van een be zoek aan Londen. Volgens het onafhankelijke Joegoslavische persbureau Beta brachten agenten haar na een verhoor van anderhalf uur naar de Joegoslavisch-Bosnische grens, waar ze haar overdroe gen aan de politie van Srpska. Gisteren kon Plavsic onder be schermingvan NAVO-militairen naar haar kantoor in Banja Luka vertrekken. Waakzaamheid geboden rond Popocatepetl mexico-stad Rtr Er bestaat onduidelijkheid over de ernst van de nieuwe uitbar stingen van de vulkaan Popoca tepetl ten zuiden van Mexico- Stad. De Mexicaanse regering ontkende vanochtend dat de Code Rood de hoogste toe stand van waakzaamheid be treffende vulkanen is uitge roepen voor het gebied rond de reusachtige vulkaan. Eerder hadden regeringsfunc tionarissen op de nationale tele visie verklaard dat de toestand zo ernstig was, dat overwogen werd mensen uit de omgeving van de Popocatepetl te evacu eren, nadat de vulkaan grote as- wolken begon uit te braken. Korte tijd later daalden er zwar te asregens neer op de zuidelij ke wijken van de stad met acht tien miljoen inwoners. De Popocatepeü, vijftig kilometer ten zuiden van Mexico-Stad, kwam in december 1994 plotse ling tot leven en heeft al eerder dit jaar activiteiten vertoond. Eind 1994 moesten omwonen den worden geëvacueerd. Na de uitbarsting van de vul kaan La Soufrière op Montser- rat, in de Caribische Zee, wor den nog achttien inwoners ver mist. Door de eruptie zijn acht doden gevallen. Zij worden als dood beschouwd omdat ze in het zwaarstgetroffen gebied worden vermist. ottawa Een lid van de Canadese erewacht, the Governor General's Foot Guards, viel gisteren flauw tijdens één die worden gehouden ter gelegenheid van het tiendaagse bezoek van koningin Elizabeth van Groot-Brittanië aan van zijn collega's geruisloos afgevoerd door EHBO'ers, zonder dat de Britse vorstin er iets van merkte. van de plechtige bijeenkomsten Canada. Hij werd achter de rug FOTO CARLO ALLECRI AFP President keurt minderheidsregering Yilmaz goed ISTANBUL» JESSICA LUTZ CORRESPONDENT Het kabinet van de nieuwe Turkse premier Mesut Yilmaz, dat president Suleyman Demi- rel gisteren goedkeurde, wacht een zware taak. Het eerste pro bleem waarmee de minder heidsregering te maken krijgt is de wens van de sociaal-demo cratische Republikeinse Volks partij om al over drie maanden verkiezingen uit te schrijven. Het kabinet Yilmaz wil pas over een jaar nieuwe verkiezin gen, maar is van de Volkspartij afhankelijk om het vertrouwen van het parlement te krijgen (gepland voor 12 juli); dankzij de gedoogsteun van de Volks partij steunt een meerderheid van het parlement dit kabinet. Yilmaz wil het komende jaar een aantal zaken op orde bren gen. Punt één op het verlang lijstje van de nieuwe regering is de beperking van de parlemen taire onschendbaarheid, om zo de rotte appels uit de mand te halen en het parlement weer aanzien te geven. Er zijn nogal wat parlementsleden die ver dacht worden van corruptie of belastingontduiking, maar ook moord of andere geweldplegin gen. Dankzij hun onschend baarheid verschijnen ze niet voor het gerecht. Als ze herko zen worden, wat meestal het geval is, verjaart hun zaak bo vendien. Niet weinig parlemen tariërs laten zich ook flink beta len om een kiezer aan een baan te helpen. Ook topfuncties in de bureaucratie of bij staatsban ken, tot nu toe luilekkerland voor zakkenvullers, moeten weer eerbare posities worden. De zwaarste dobber vormt echter de economie. Al jaren lang zweeft de inflatie rond de tachtig procent. De vorige rege ring van het duo Erbakan-Ciller heeft, net als hun voorgangers, de staat diep in de schulden ge stoken om populariteit te ko pen. Maar al drie jaar geleden trokken buitenlandse financier- ders aan de bel. Turkije krijgt nog nauwelijks leningen, tenzij tegen extreem hoge rente. Ook de binnenlandse markt weiger de nog aan de regering Erbakan te lenen. De privatisering van staatsbedrijven werd een flop. Ondanks goede voornemens wordt nog steeds meer dan de helft van dé belastingen niet ge- ind: de zwarte economie wordt minstens even groot geschat als de witte. Daardoor is er nu geen geld om de beloofde loonsver hogingen voor ambtenaren uit te betalen, de landbouwsubsi dies, of zelfs de aflossing van de dure leningen. Ook het sociale zekerheidsstelsel is geheel fail liet. Om de staatsuitgaven te kunnen financieren, draaien de geldpersen op volle toeren. Varkenspest nu ook in België BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT In de Belgisch-Limburgse gemeente Bocholt is van morgen een geval van klas sieke varkenspest vastge steld. De Belgische minister van landbouw Karei Pinxten heeft onmiddellijk een alge heel vervoersverbod voor dieren ingesteld. In België leefde al maan den de vrees dat de varkens pestepidemie uit Nederland zou kunnen overslaan. Vlak over de Brabantse grens werd enkele maanden gele den al in enkele Belgische gemeenten een vervoersver bod ingesteld, omdat ze in het gevarengebied van de Nederlandse varkenspest waren komen te liggen. Bel gië kende begin jaren ne gentig zelf een zware uit braak van varkenspest. ger (JNA), werd vrijdag in een bliksemoperatie door onderzoe kers van het tribunaal opgepakt en naar de Scheveningse straf gevangenis overgebracht. Dit gebeurde onder de hoede van de VN-macht in Oost-Slavonië (Untaes), die de moeizame te ruggave, later deze zomer, van de nu nog door Serviërs gecon troleerde provincie aan Kroatië begeleidt. De actie was in meerdere op zichten een primeur: voor het eerst opende het tribunaal zelf de jacht op een vermeende oor logsmisdadiger, voor het eerst werd een verdachte opgepakt op grond van een 'verzegelde' aanklacht van het tribunaal en voor het eerst was de VN-macht in ex-Joegoslavië direct betrok ken bij de arrestatie. Deze week houdt het tribu naal hoorzittingen om de staf- maat van de in mei wegens oor logsmisdaden en misdaden te gen de menselijkheid veroor deelde Bosnische Serviër Dusko Tadic te bepalen. Tevens wordt het proces tegen de Bosnisch- Kroatische generaal Tihomir Blaskic voortgezet. Noord-Korea wil praten over vrede NEW YORK Rtr-ANP-AFP Het communistische Noord- Korea en het kapitalistische Zuid-Korea beginnen in aanwe zigheid van de Verenigde Staten en China op 5 augustus in New York onderhandelingen. Het worden zogenoemde bespre kingen over besprekingen. De vier partijen buigen zich over data, plaats, agenda en procedures voor formele onder handelingen over een einde aan de Koreaanse oorlog van 1950- 1953. Die moeten uiteindelijk leiden tot een formeel vredes verdrag. Sinds het einde van de bloedige oorlog is er slechts sprake van een bestand. Officieel is de oorlog nog al tijd niet beëindigd. Grote aan tallen zwaarbewapende Noord- Koreaanse en Zuid-Koreaanse militairen beloeren elkaar sindsdien over de zwaarbe waakte demarcatielijn en besto ken elkaar met propaganda. Noord-Korea, dat gebukt gaat onder een verwoestende hon gersnood, stelde aanvankelijk voedselhulp als voorwaarde voor onderhandelingen. De VS en Zuid-Korea zijn op die eis niet ingegaan. Zweden voeren keurmerk in voor bosbouw STOCKHOLM ANP Zweden, de grootste houtexpor teur van Europa, heeft geen VN- afspraken nodig om tot duurza me bosbouw te komen. Op de milieutop in New York werd de kwestie op de lange baan ge schoven, maar ondertussen hebben de Zweden sinds een week als één van de eerste lan den ter wereld een nationaal milieukeurmerk voor bosbouw. Een werkgroep met vertegen woordigers van boseigenaren, de houtverwerkende industrie en milieu- en consumentenor ganisaties heeft overeenstem ming bereikt over het keurmerk. In Zweden moeten boseigena ren ongerept oerbos en gebie den met zeldzame plantengroei voortaan ongemoeid laten. Bos- beheerders zullen, waar ze ook kappen, in elk geval tien bomen per hectare moeten laten staan. Het Zweedse hout- enpapier- concem AssiDoman denkt zijn bossen dit jaar al te kunnen la ten certificeren. Als grootste boseigenaar van Europa steekt het bedrijf veel tijd en geld in een milieuvriendelijk imago. BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Zo spectaculair zijn optreden vroeger was, zo bescheiden presenteerde Dr. Jürgen Sch neider (63) zich gisteren in de Frankfurter rechtszaal. Zonder toupet en maatkostuum leek de voormalige bouwmagnaat nog het meest op een klerk bij een van de banken waar hij in zijn opzienbarende carrière vele miljoenen heeft weten los te praten. De zwierige grootverdiener was één van Duitslands meest geziene persoonlijkheden geworden, toen drie jaar geleden zijn impe rium op zand bleek gebouwd en hij met ruim 5,4 miljard mark (zes miljard gulden) schuld de benen nam. Toen werd hij dank zij het grootste bankroet in de bouwge schiedenis de meest gezochte man van het land. Schneider moet zich nu verantwoor den voor vijf gevallen van oplichting en valsheid in geschrifte en gaf gisteren al grif toe in één zaak de banken waarvan hij leen de, verkeerd te hebben geïnformeerd. Maar Schneider neemt volgens de strategie van zijn advocaten niet alle schuld op zich. De banken treft ook blaam. Zij hebben hun kluizen voor de bouwondernemer geopend, vaak zonder een zelfs maar oppervlakkig onderzoek van zijn plannen. In blind ver trouwen hepen ze met open ogen in de val. Dat Schneider de banken oplichtte, werd hem door het grote publiek nog vergeven. Vergeleken met de arrogante topman van de Deutsche Bank, die zijn verliezen als pe anuts bestempelde, was Schneider de zwendelende charmeur, voor wie het pu bliek vaak sympathie heeft. Maar toen na zijn vlucht naar Florida bleek dat ook en vooral kleine (onder)aannemers de dupe van zijn praktijken waren geworden, was het met de sympathie gedaan. Voor zichzelf had Schneider wel goed gezorgd. Bij Zwit serse banken had hij 245 miljoen mark in 'veiligheid gebracht Ruim een jaar hebben Schneider en zijn \touw Claudia van het aangename klimaat in Florida kunnen genieten. In mei '95 werd het paar gearresteerd en in februari '96 aan de politie van Frankfurt uitgeleverd. Schnei der kan maximaal vijftien jaar gevangenis straf krijgen, maar juristen gaan er van uit dat hij voor zijn medeweridng tijdens het onderzoek met een relatief lichte straf wordt beloond. Consumenten die in de periode mei 1996 t/m juni 1997 in het bezit zijn gekomen van een verlichtings armatuur 1-, 2-, of 3-lichts, van het merk "Wofi" Leuchten (merk is vermeld in de plafondplaat) worden gewaarschuwd voor het volgende: Indien het gewicht B door middel van schroef C en moer D is bevestigd aan een kunststof katrol A (zie tekening) is het mogelijk dat uw armatuur niet voldoet aan de veilig heidseisen. Wij verzoeken u in dat geval het gewicht te demonteren en het ter omruiling aan te bieden bij de detaillist, die het armatuur heeft geleverd. Het gewicht zal met spoed en uiteraard kostenloos worden vervangen. Wofi Leuchten wortmann Filz GMBH Meschede Duitsland.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5