Junk eerder in Groningse cel HEMA écht lekker! ,9.95 4.95 Doedens wil zesjarige kis getuige verhoren Binnenland Dempers voor Erasmusbrug Klagen over letsel in bus wordt eenvoudiger Nederlandse steun voor schuldvermindering Aruba Jrinkman zet slotoffensief n tegen burgemeester Peper Bedrijven massaal mee bij staatsbezoek aan Polen 2? 9.95 NS: 'Bewaker op risicotrein' Sorgdrager ziet niets in de leugendetector INSDAG 1 JUL11997 Meer inzendingen Roethofprijs l^lv'. haag Het aantal inzendingen voor de Hein Roethof-prijs is jijna verdubbeld van 22 in 1996 naar 39 dit jaar. De prijs, veer- YQ :igduizend gulden, gaat naar het meest succesvolle project op 1 iet gebied van hdet voorkomen van criminaliteit. Veel (vijftien) /an de inzendingen richten zich op jongeren. Haarlem won de ns erprijs vorig jaar. uwd !ePeJjjk vergaat in Bredase bosjes njiREDAPlantsoenarbeiders hebben gisteren in de bosjes aan de f Doornboslaan in Breda een lijk gevonden. Het lijk was in zo'n Vergevorderde staat van ontbinding dat niet kon worden vastge speld of het om een man of een vrouw gaat. De doodsoorzaak is Pok nog niet bekend, dat onderzoekt het gerechtelijk laboratori um, ïaast ardel ■Truckers krijgen dieselaccijns terug ij, va oen haag» De vijftien EG-landen zijn akkoord gegaan met het )t totMederlandse plan vrachtrijders te compenseren voor de verho en ?ing van de dieselaccijns. De aanvraag voor teruggave van de vijf en \cent per liter kan pas in oktober van dit jaar worden ingediend, ie grl/rachtwagens van twaalf ton en meer krijgen hun geld terug. Per Dit alRenteken kan voor maximaal vijftigduizend liter teruggave ge- r suplcregen worden. De regeling is tijdelijk. mij sen Automobilist dood na voorrangsfout en stj-OLUNSPLAAT. gen aanrijding jn Colijnsplaat heeft gisteren het d'Jt even gekost aan een 54-jarige man uit Middelburg. Hij verleen- tuur.jg geen voorrang aan een auto die van rechts kwam. De auto te^an de Middelburger belandde door de aanrijding onderstebo- iarin/en jn de sloot. Zijn medepassagier bleef ongedeerd. De be- ij mi^tuurder raakte bekneld en moest door de brandweer van i a8kJoord-Beveland worden bevrijd. Bij aankomst in het ziekenhuis "pleek hij overleden. De bestuurder van de andere auto, een 46- ieb. Carigp man uit de Duitse stad Trier, is met de schrik vrijgekomen, posi me «Vrouw krijgt as van moeder niet en o g0^UTPHENEen Apeldoornse vrouw die via de rechter probeerde r ME^e beschikking te krijgen over een urn met daarin de as van haar overleden moeder, krijgt haar zin niet. Dat heeft de Zutphense kort-geding rechter gisteren bepaald. De vrouw, die in onmin ,eeft met haar twee zussen, eiste dat de urn met de as van haar In oktober vorig jaar overleden moeder (80) weer teruggeplaatst .vordt in het columbarium van het crematorium in Ugchelen. laar beide zussen hadden Monuta Crematoria opdracht gege- L/l -ten de urn te laten verwijderen omdat er onderling voortdurend ruzie over werd gemaakt. Dat zou de nagedachtenis van de roegmoeder alleen maar bezoedelen. De urn ging naar de twee zus- en den en voor de derde was een bezoekregeling, i. En Hi ïkindcrvidco met nare ongelukken nderVlAARSSEN Kinderen op een realistische, maar tegelijk humoris- 'a lische manier confronteren met afschuwelijke ongelukken. Dat Is de inhoud van een nieuwe videofilm waarmee de afdeling Warssen van Veilig Verkeer Nederland (WN) scholieren wil waarschuwen voor gevaren op de weg. De film toont een 'roeke loze rijder', die in ongeveer tien minuten tijd 42 kinderen dood- DER Grijdt of verwondt. Dat gebeurt op vijf als gevaarlijk bekend staan de plekken in Maarssen, die de asociale automobilist passeert rr,-»-£ls hij zijn eigen kinderen naar school brengt. De beelden zijn olgens de makers 'soms griezelig realistisch',Tnaar zo voorzien an komische situaties en geluiden dat die op de lachspieren ■erken. Ook komt er geen bloed in voor. erö! iets? roerÜe van jongen die van flat viel n haag anp ag.l lepiie Utrechtse advocaat mr. t mo-H- Doedens wil andermaal deref°beren een 6-jarig jongetje als ren. ptuige te horen bij het ge- )ngeFchtshof in Den Haag. Het gaat lererfl1 het jongere broertje van de noetfiarige jongen die vorig jaar ladefl1 het leven kwam na een val "ïebt een Schiedamse flat. i varr Doedens verdedigt de 54-jari- orje,B bovenbuurman van het ■len achtoffertje. De rechtbank in -uim otterdam achtte bewezen dat zor£ verdachte op 11 augustus 2l vriprig jaar de jongen na een ru- ,e van de achtste etage van een at aan het Lisztplein naar be- eden gooide. Doedens heeft tijdens een T dijkstal licht vandaag Kamer in 4en z werke omstreden politiechef Brink- ichijnan heeft minister Dijkstal het nnnenlandse zaken) gisteren erzocht nog geen beslissing te in veemen over zijn positie bij het nanrorps Rotterdam-Rijnmond, jn in rinkman vroeg Dijkstal eerst ïn diepgaand onderzoek in te ellen naar de crisis bij de Rot- irdamse politie, waarin met ame de rol van korpsbeheer- er Peper onder de loep wordt enomen. Brinkman heeft ge- raagd of zijn buitengewodn prlof tot 1 oktober kan duren, vee maanden langer dan de af- Bsproken datum. Dan heeft Dijkstal de tijd om )t een afgewogen oordeel te g omen over de kwestie. Volgens er rinkman ligt Peper niet alleen iet hem overhoop, maar met i p hele leiding en het manage ment van het Rotterdamse an prps. Bovendien heeft de Rot- e irdamse burgemeester met )or Nse informatie het beeld over i- pt conflict eenzijdig inge- leurd, zodat Dijkstal 'op één a- een' is gezet, stelt Brinkman, e- Dat moet onder meer blijken en if een brief van psycholoog |rs. Th. Lankamp, die in het »n ontliet als adviseur optrad, zo ankamp ontkent de manage- ge- pentkwaliteiten van Brinkman na F hebben beoordeeld, laat taan te hebben geconcluceerd jat het de ex-generaal aan der- lelijke kwaliteiten zou ontbre- en, zoals in een brief van Peper Justitie wil overlast aanpakken Persbureau GPO Geassocieerde Pers Dienstf Harde aanpak onvrijwillige prostitutie den haag anp Om de drugsoverlast aan te pakken, wil de Groningse justitie junks die problemen ge ven met voorrang opsluiten. Dat zal soms betekenen dat inbrekers en autokrakers wor den heengezonden uit voorlopige hechtenis om cellen vrij te krijgen, zei plaatsvervan gend hoofdofficier van justitie Van Capelle gisteren bij de pndertekening van een con venant over het terugdringen van drugsoverlast in de stad Groningen. Groningen »anpstig aan. Een van de middelen In Groningen beschikt justitie om daar iets aan te doen, is de over 95 cellen voor preventieve Verslaafden die op straat en junks te laten merken dat het hechtenis. Dat zijn er volgens vanuit drugspanden anderen justitie menens is. Daarom wil Van Capelle veel te weinig. Dat tot last zijn, tasten volgens Van het Openbaar Ministerie in Gro- heeft volgens de hoofdofficier Capelle de leefbaarheid van het ningen eerder tot opsluiting als consequentie betekenen dat stadscentrum en de wijken em- overgaan. justitie andere verdachten voor lopig op vrije voeten zal moeten stellen. Hij denkt daarbij aan in brekers en autokrakers, die dan niet in de cel hun proces hoe ven af te wachten. Om het heenzenden te beper ken, wil het Openbaar Ministe rie in elk geval proberen om vijf extra 'overlastcellen' te krijgen. Gezien de beperkte celstraffen die voor overlastpleging worden opgelegd - gemiddeld zes we ken - denkt justitie jaarlijks en kele tientallen verslaafden in deze vijf extra cellen te kunnen opsluiten. Justitie wil verslaafden verder intensiever begeleiden via af kickprogramma's, om te voor komen dat ze in herhaling ver vallen. De aangekondigde maatregelen zijn onderdeel van een nieuw offensief van justitie, politie en de gemeente Gronin gen tegen drugsoverlast. eerdere zitting van het hof ook geprobeerd het broertje als ge tuige op te roepen. Het hof wees dit toen af omdat een ge- tuigeverhoor voor het jongetje een te grote emotionele belas ting zou zijn. De bovenbuurman ontkent. Verschillende getuigen verklaar den echter te hebben gezien hoe de man in woede uitbarstte nadat de twee broertjes met een bal op de galerij speelden. Na dat de man eerst de bal naar be neden gooide, zou hij daarna ook het broertje over de reling hebben geworpen. De recht bank veroordeelde de verdachte op basis van deze vérklaringen tot twaalf jaar cel. Het hoger be roep dient vrijdag. Rotterdam Aan de tuien van de Rotterdamse Erasmusbrug werd gisteren weer hard gewerkt. Op twee plekken zijn schokdempers gemonteerd. Aan het einde van deze week wordt ge probeerd of daarmee het trillen van de brug bij regen en storm kan worden tegengegaan. foto anp Justitie gaat geweld, misbruik en de exploitatie van minderja rigen in de prostitutie harder aanpakken. De strafmaat voor deze delicten gaat omhoog van één naar zes jaar. Dit blijkt uit het wetsvoorstel van minister Sorgdrager van justitie om het bordeelverbod uit het Wetboek van strafrecht te schrappen. Het openbaar ministerie kan voortaan zelfstandig overgaan tot het vervolgen van personen die seks hebben met een prosti- tué(e) van tussen de 12 en 16 jaar. Nu kan dat pas als het slachtoffer, ouder, voogd of de kinderbescherming een klacht indient. Dat belemmert de be strijding van kinderprostitutie en het sekstoerisme. Met het schrappen van het bordeelverbod wordt de vrijwil lige prostitutie gelegaliseerd. Het kabinet verwacht dat ge meenten hierdoor de exploitatie van vrijwillige prostitutie via een vergunningenbeleid beter kunnen sturen en reguleren. Op di? manier kan de prostitutie ook worden ontdaan van crimi nele randverschijnselen, zoals drugscriminaliteit en vuurwa- penhandel. De aanpak komt volgens het kabinet ook de rechtspositie en de werkom standigheden van de prostitu ees ten goede. Volgens een ruwe schatting van het ministerie van Justitie werken er in Nederland 30.000 mensen in de prostutitie, van wie 40 procent in prostitutiebe- drijven, 30 procent in de raam- prostitutie en 15 procent op straat. Ontuchtpleger bekent ook maken porno nukerk anp Een 51-jarige man uit Nijkerk heeft bij de politie bekend dat hij gedurende twee jaar naakt foto's heeft gemaakt van een nu 12-jarig meisje uit zijn woon plaats. De man pleegde ook on tucht met het kind, dat hij ken de uit zijn woonomgeving. Hij is, naar nu pas bekend is ge maakt, vorige week al aange houden. den haag gpd Wie gewond raakt in bus, tram of metro, kan voortaan sneller zijn schade verhalen. Als het openbaar-vervoerbedrijf niet thuis geeft, kan de klacht nu worden voorgelegd aan de Geschillencommissie Openbaar Ver voer in Den Haag. Alleen de Nederlandse Spoorwegeh doen niet mee aan deze snelle re regeling van problemen. Een reiziger die bij de NS bot vangt met zijn in de trein opgelopen letselschade, moet zijn eis nog steeds voorleggen aan de rechter. Grote, vergaande letselschaden in bus of tram moeten daar trouwens ook nog naar toe, als de vervoerders schuld ontken nen. De kwesties bij de geschillencommis sie gaan tot schaden van 7500 gulden. Ook schadekwesties over kleding of baga ge mogen bij de. geschillencommissie wor den aangekaart. In deze gevallen doen de Nederlandse Spoorwegen wel mee. Het de poneren van klachten is betrekkelijk een voudig. De openbaar-vervoerbedrijven voor stad en streek hebben daarvoor één cen traal adres: Mobis (postbus 55, 2501 CB Den Haag). Treinklachten moeten naar de Klantenservice van de NS (telefoon 030 - 2354603). den haag anp Vier-vruchtenvlaai Elke dag vers uit eigen banketbakkerij, a 28 cm /11.95 Wit-, tarwe of fijn volkorenbrood 1 85 hoog rond of knip /2.15 11 LI aan Dijkstal zou staan. Brink man wees ook op het rapport van commissaris van de konin gin Leemhuis van Zuid-Holland en procureur-generaal Docters van Leeuwen die tot de conclu sie kwamen dat geen enkele korpschef enige kans van slagen in Rotterdam zal hebben als er verder geen maatregelen wor den getroffen. De Rotterdamse gemeenteraad lijkt het Peper overigens niet echt moeilijk te gaan maken, zo werd gisteren duidelijk tijdens een besloten overleg met Peper. Het gesprek tüssen Brinkman en Dijkstal duurde een half uur en was volgens de advocaat van de korpschef, mr. C. van Leeu wen 'vooral eenrichtingsver keer'. Brinkman gaf zijn visie en .de minister luisterde toe, zon der te laten merken hoe zijn oordeel zal uitvallen. Brinkmans beoogd opvolger, de Tilburgse koprschef B. Lut- ken, was gisteren in Rotterdam voor een aantal 'oriënterende gesprekken' met politiebonden, ondernemingsraad, districts chefs en korpsleiding. Dijkstal licht de Kamer vandaag in over de maatregelen die hij wil ne men in het Rotterdamse politie- conflict. Lutken wordt vrijwel zeker als waarnemer benoemd, en eventueel later ook als defi nitief opvolger van Brinkman. De politiewoordvoerders in de Kamer hebben eind deze, of be gin volgende week overleg met Dijkstal. Verpakte koek 10 soorten /2.95 nu 2 voor Gekookte Franse achterham 100 gram /3.25 DU Jong belegen Goudse kaas 1 kilo/13.- nu nü 2 voor Vinho Verde Portugese witte wijn, 75 cl /5.95 995 Aanbiedingen gelden l/m zaterdag 5 juli 1997. Zo lang de voorraad strekt. den haag anp Megacontracten zitten er niet in. Maar desondanks bestaat er grote interesse bij het Neder landse bedrijfsleven voor de handelsmissie die koningin Beatrix vergezelt tijdens haar staatsbezoek aan Polen. Zo'n zestig Nederlandse be drijven hebben vandaag acte de presence gegeven, waaronder ABN AMRO, ING, Rabobank, Akzo Nobel, Gasunie, SHV, Stork, Heidemij en Hoogovens. De missie duurt daarmee een dag langer dan het tweedaagse staatsbezoek, dat morgen be gint en tot en met vrijdag duurt. De grote belangstelling houdt rechtstreeks verband met de sterke economische groei in Po len. Op de voormalige Sovjetu nie na beschikt het land over de grootste interne markt in Oost- Europa. „Polen springt er mo menteel echt uit", zegt beleids medewerker internationale be trekkingen Quaedvlieg van VNO-NCW. Hij gaat ervan uit dat de meegereisde directeuren een aantal minder omvangrijke contracten zullen afsluiten. Nederland is de op één na grootste buitenlandse investeer der in Polen, na de Verenigde Staten. Vorig jaar was de export 2,4 miljard gulden en de import 1,6 miljard gulden. Met name de drie grote Nederlandse ban ken, transportbedrijven, voed selproducenten (Unilever, Hei- neken)groothandelsbedrijven (SHV Makro), chemieconcerns (Akzo Nobel), machineprodu centen (Stork) en de confectie- industrie zijn grote investeer ders. Aruba moet stapsgewijs binnen tien jaar zijn begroting in even wicht brengen. Het vrijkomen de geld kan gebruikt worden voor het aflossen van de Aru baanse staatsschuld, zodat Ne derland ook minder hulp hoeft te geven. Dat stelt de commis sie-Biesheuvel in zijn eind rap port 'Op eigen benen' dat mi nister Voorhoeve van Aru baanse en Antilliaanse Zaken naar de Kamer heeft gestuurd. De Arubaanse economie loopt als een trein en het inko men per hoofd van de bevol king bevindt zich op een wes ters niveau. Daarmee is het ei genlijk niet meer nodig dat Ne derland geld blijft overmaken voor lokale ontwikkelingspro jecten, stelt Biesheuvel. Neder land moet volgens de commis sie zijn rol beperken tot deelna me in een nieuw op te richten investeringsfonds. Een tweede advies betreft de toekomstige financiële banden tussen Nederland en de Neder landse Antillen. Volgens het gis teren tevens uitgebrachte rap port 'Ontwikkeling in vertrou wen' van de Antilliaanse com- missie-Wawoe moet de finan ciering van ontwikkelingspro jecten binnen de Antilliaanse begroting komen, waarbij af spraken worden gemaakt over de Nederlandse bijdrage. De Antillen worden dan hoofdver antwoordelijke en kunnen er niet meer op rekenen dat Ne derland wel bijspringt als de zaak in het honderd loopt. Dat vergroot de financiële discipli ne, denkt Wawoe. Minister Voorhoeve ging nog niet inhoudelijk op adviezen in. Hij wil eerst in september over leg voeren met de regeringen van de Nederlandse Antillen en Aruba. Kort daarna wil hij de zaak voorleggen aan de Rijksmi nisterraad, de gewone minister raad met twee gevolmachtigde ministers voor de beide konink rijkspartners. Minder mensen met aanvullend pensioen den haag «anp Ongeveer 488.000 werknemers hebben geen aanvullende pen sioenvoorziening. Dat is negen procent. In 1985 had achttien procent van de werknemers nog geen aanvullende pensioen voorziening. Dat blijkt uit een onderzoek dat is verricht in op dracht van de Sociaal- Econo- misché Raad en het ministerie van sociale zaken. Tot de werk nemers zonder aanvullend pen sioen horen vooral vrouwen, flexibele krachten, jongeren en mensen met lage inkomens en werknemers bij kleine bedrij ven. Voorstel voor risicotreinen ligt met spoed bij OR haarlem rien polderman Conducteurs op zogenoemde risicotreinen in de Randstad moeten hulp krijgen van particuliere beveiligingsagenten. De NS-directie wil dat de ondernemingsraad zich snel over het plan uit spreekt, dat is bedoeld om de conducteurs te be schermen tegen agressie, bijvoorbeeld in zogehe ten discotreinen. Volgens een woordvoerder is het plan uit nood geboren. De NS hebben dringend extra conduc teurs nodig omdat er een 36-urige werkweek komt en er boVendien meer treinen rijden. Een interne wervingscampagne binnen de Neder landse Spoorwegen heeft voor de Randstad on voldoende nieuwe kandidaat-conducteurs opge leverd. Hun opleiding vergt bovendien tijd, waar door ze niet tijdig beschikbaar zijn. De NS willen nu op riscicotreinen waai" eigen lijk te weinig conducteurs zijn voor een 'veilige' kaarcontrole, dezen laten vergezellen door parti culiere beveiligingsagenten. Die worden tijdelijk ingezet, maar hoe tijdelijk is niet bekend. Het is niet de bedoeling dat ze de plaats in nemen van de spoorwegpolitie, zegt de NS-woordvoerder: „De spoorwegpolitie laat je opdraven als de zaken uit de hand dreigen te lopen. Maar de agenten die je daartoe op de perrons hebt lopen, kun je niet gelijktijdig ook op de treinen hebben." Onlangs besloot de NS de 'discotrein' (de laatste trein in de nacht van zaterdag op zondag) niet meer in Castricum te laten stoppen omdat amokmakers die trein vaak onveilig maakten. In middels rijdt die trein weer, nu de Castricumse horeca voor de. discogangers een late busdienst heeft georganiseerd. den haag anp Minister Sorgdrager van justi tie is tegen de toepassing van de leugendetector. De moge lijkheden van het apparaat zijn volgens haar te beperkt. Bovendien kleven er teveel ju ridische haken en ogen aan, stelt de minster naar aanlei ding van twee onderzoeken van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documenta tiecentrum (WODC) van Jus titie. Een belangrijk juridisch ob stakel is de bepaling dat een verdachte niet verplicht is om antwoord te geven. Met een leugendetector, die de (schrik) reactie op bepaalde vragen meet, wordt verdach ten dat recht in feite ontno men. Om die reden heeft het Bundesgerichtshof in Duits land eerder het gebruik expli ciet afgewezen. Daarnaast wijst wijst Sorgdrager erop dat de betrouwbaarheid van de polygraaf, zoals de leugen detector officeel heet, na tien tallen jaren nog steeds ter dis cussie staat. Uit veel onderzoeken kwam naar voren dat aan de uitslag dat iemand schrikt van een bepaalde vraag, niet zonder meer de conclusie kan wor den verbonden dat hij of zij schuldig is. Een vraag kan om een totaal andere reden een reactie oproepen dan het feit dat iemand zich 'betrapt' voelt. Bij leugentesten wordt met behulp van speciale appara tuur bij voorbeeld de hartslag gemeten van een verdachte tijdens de ondervraging. Ook worden instrumenten ge bruikt die de stem of het handschrift analyseren. Op die manier worden afwijkin gen en onregelmatigheden geregistreerd die erop kunnen duiden dat iemand bewust onwaarheden vertelt. In de Verenigde Staten, Canada en Israël wordt de leugendetec tor wel toegepast.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3