6 to 9 and 9 to 5 Moederende pa nog uitzondering Hees. Het vaderen maakt van Leukste tijd Sterke mannen en vrouwen delen zorg mij een veel beter mens Feiten Meningen Tophypotheek maakt het moederende vader lastig Mefc SCHAT ...IK. MN) VAUMWé) MIET Of IH.EINE faSSEN' WD 7iM m eoj cA/Mf/ieiue êezjÉ) 'Nooit mee iets anders Vraagteken Weg met de voltij d-carrièredrift DINSDAG 1 JULI 1997 jelen. spelen met mii hoor ik noeuvTeert ze zich in een hou- Spelen, spelen met mij hoor ik drie naakte vrouwen roepen. Ik lig in een bubbelbad. Als ik mijn ogen opensla, zie ik de digitale wekker in rood licht roepen en knipperen. Het is zes uur en mijn dochter van twee roept spelen, spelen met haar. Ver ward daal ik af naar aarde en kijk naar links. Aan de enorme hoge rug te zien. slaapt mama nog. Kom maar meissie. zeg ik en ze holt de kamer uit. Spelen. Met een schok vraag ik me af of ik het traphekje wel dicht heb gedaan gisteravond en schiet het bed uit en met slippende enkels de gang in. Schaterla chend staat ze bij de trap. Spe len. Is Romy nu al wakker zegt mijn zoontje van zes klaarwak ker. En die zes associeer ik voor namelijk met de tijd. Eenmaal beneden gekomen zegt Cas: ..Het stinkt hier naar poep." Gedverdegedver. Eerst even pap maken en dan zal ik Romy verschonen, overleg ik met Cas. Als een extra geplas tificeerde mummie loop ik de keuken in waar ik de vaat van gisteravond aantref. Ik was bij Hot Line in slaap gevallen. Eerst even wat flessen spoelen. Het geen me een moment aan vroe ger deed denken toen ik ook al tijd om zes uur met flessen liep te sjouwen. Ik heb honger, roept Cas. Spelen, spelen roept Romy en de naakte vrouwen zijn vol gens mij allang naar bed. De magnetron begint ellendig hard te piepen. De melk is warm. Ik heb het inmiddels steenkoud en realiseer me dat ik nog niks heb aangetrokken. Op de magnetronklok zie ik dat het al half zeven is geweest. Ik mag wel opschieten. Over 25 minuten begint Kindemet. In de kamer scheuren Cas en Ro my op karretjes in het rond. Stiekem hoop ik dat mama daar wakker van wordt. Oh ja. de luier. De melk is weer te warm maar dat is altijd nog beter dan te koud vandaar dat ik altijd een paar seconden ex tra doe. Romy wil spelen en niet 'luier nie'. Als een slang ma noeuvreert ze zich in een hou ding waar Houdini van zou wa tertanden. Ik neem haar in een houdgreep waar Geesink op zijn beurt trots op zou zijn. .-Ms Ro my tweemaal op de mat klopt, heb ik de luier er in een wip om. Poep en zalf klonteren gezellig samen in mijn snor. En ik be sluit even een shaggie te roken want Kindemet is begonnen. Shit. vergeten koffie erin te doen. Daar bekruipt me alweer het gevoel dat ik langzaam de grip kwijt raak. Terug de keuken in. koffie erin en een boterham met pindakaas voor Cas. 'Ge roosterd'. roept Cas aanvullend uit de kamer. ..Met een beker chocomel." Inmiddels is tafel twee klaar met de pap en wil af geruimd. Ik schakel een tandje hoger. Want we zijn inmiddels toe aan wassen en aankleden. De kinderen wel te verstaan. Gelukkig is de hoge mg inmid dels opgestaan en we verdelen de kinderen. Ik krijg Cas en zeg tegen hem als ik aangekleed ben, ben jij het ook en ik sprint naar de badkamer. 1, 2, 3 - scheren, douchen en aankle den. Ik sprint weer naar bene den, verdorie, Cas is weer niet aangekleed want Dommel is nog niet afgelopen. Ik help hem. De onderdelen tandenpoetsen, zelf veters knopen (Cas), zelf eten en haren wassen hebben we inmiddels laten vallen. De kinderen worden wederom verdeeld. Doe jij school of crè che? Ik doe school, want ik heb straks op mijn werk een belang rijke bespreking. Gewoon een smoes omdat de school dichter bij is. Via files, stoplichten en een korte eindsprint bereiken we de klas. Schooltrommeltje voor tussen de middag heb ik in de gang laten staan. Cas een kus. Terug naar de auto. De werkdag kan beginnen. Agendapunt 1 van de belangrij ke bespreking: „We moeten flexibeler zijn en af van de ne gen tot vijf mentaliteit. haarlem kick nibbering Moeten vaders ook moederen? Antwoord: Ja. Het mooiste zou zijn. indien zowel de man als de vrouw vijftig procent van de kinderzorg, het huishouden en het betaalde werk voor zijn- haar rekening zou nemen. Op die manier zouden mannen een betere band met hun kinderen kunnen krijgen en de man zal meer verantwoordelijkheid krij gen voor de opvoeding van de kinderen. Verder zullen man en vrouw ook meer gevoel/begrip krijgen voor elkaar. Beiden heb ben dan namelijk dezelfde werkzaamheden als werken, huishouden en kinderzorg. Door deze takenverdeling zal er waarschijnlijk ook veel minder verveling/stress optreden, om dat er veel meer variatie is in hun leven. Zelf hebben wij nog geen kinde ren, maar in de toekomst (mocht alles goed gaan) zal ik zelf één dag minder willen gaan werken om voor de opvoeding en het huishouden te zorgen om bovenvermelde redenen. Mijn vriendin zal het grootste gedeelte voor haar rekening gaan nemen, maar daarbij ook bijvoorbeeld nog drie dagen blijven werken. We hopen dat onze ouders wellicht elk één dag zouden willen oppassen. Als alternatief is er dan nog de mogelijkheid van een crèche of nog minder werken van mijn vriendin. Problemen bij soortgelijke plan nen zijn is het wegvallen van een stuk salaris. De man is vaak ouder en verdient ook het meeste. Gaat hij minder wer ken, dan valt er dus meer inko men weg, dan als de vrouw minder gaat werken. Zeker met de huidige hoge tophypotheken vol op twee salarissen, wordt minder werken voor degene met het hoogste inkomen zeer moeilijk. Zelfs minder werken voor degene met het laagste in komen is vaak al lastig. katwuk marco Bestaan ze nog, de heren die menen dat vrouwen voor de kinderen moeten zorgen en mannen voor het brood op tafel. De vraag aan onze lezers of va ders ook moeten moederen heeft in ieder geval die mannen niet naar de pen doen grijpen. Het zijn vooral mannen die daadwerkelijk een stapje terug hebben gedaan in hun betaalde baan die meedoen aan het lezersdebat om te laten weten dat vaders vooral wel moeten moederen. En dat terwijl uit al lerlei onderzoeken toch steeds blijkt dat slechts een heel klein percentage mannen daadwerkelijk de car rière op een laag pitje zet om kinderen te verzorgen. Daar maakt K. Touw van de Stichting Ideële Recla me (SIRE), die onlangs een campagne begon om va ders op te porren meer tijd aan hun kinderen te be steden, zich wel zorgen over. „De doelgroep, de mannen die de zorg voor de kinderen overlaten aan de vrouw, wordt blijkbaar niet bereikt. De enige die zich nog een beetje afzet is degene die zegt dat nie mand nadeel heeft ondervonden van het feit dat moeder vroeger voor de kinderen zorgde en vader voor het geld. Maar misschien was het juist heel goed geweest als vader vroeger wel eens een sprook je op de rand van het bed had voorgelezen. Of zou den de mensen gewoon een beetje beschaamd zijn om te pleiten voor de traditionele rolverdeling?" Touw wijst erop dat de zorgende vaders wel erg trots zijn op zichzelf. En dat terwijl in veel gevallen de vrouw toch nog het meeste inlevert voor de kinde ren. „Dat geeft wel aan dat zorgende vaders nog niet de normaalste zaak van de wereld zijn. De SIRE- campagne waarmee we de huidige vaders het beeld van hun vader voor houden en hopen dat ze gaan nadenken of ze zelf ook zo'n vader willen worden, is dan ook nog heel hard nodig." Voordat vaders massaal bekeerd worden tot de zorg voor de kinderen moet er best nog veel veranderen. Aan kinderopvang, verlofregelingen maar ook aan het idee van werkgevers dat een carrière alleen is weggelegd voor de fulltimewerker. „Ik proef uit de brieven toch ook een beetje dat deze obstakels als een excuus worden gebruikt om de zaak gewoon bij het oude te laten. Want het is natuurlijk ook een he le organisatie om banen en zorg te combineren. Datzelfde geldt voor het argument dat vaders blijven werken om de hypotheek te betalen en de nieuwe auto. Je moet niet vergeten dat we dat wel onszelf aandoen. Misschien moeten we eerst eens nadenken of dat allemaal wel nodig is in plaats van ondertus sen makkelijk opa en oma in te schakelen om de kinderen op te vangen." Touw realiseert zich dat het verdelen van zorg en betaald werk makkelijker is als man en vrouw een goede opleiding en dito baan hebben. „Maar het is toch vooral een mentaliteitskwestie. Bij de werkge vers, de overheid en bij de ouders. Vaders moeten zich simpelweg realiseren hoe leuk het is om voor de kinderen te zorgen. En ik kan het weten want nu, als grootvader met leuke kleinkinderen, heb ik soms spijt dat ik vroeger zo weinig voor mijn kinderen heb gezorgd. Maar ik vrees dat er nog heel veel tijd over heen gaat voordat de zorgende vader echt een normale zaak is geworden." roza van der veer Mijn naam is Boy Willems en ben 35 jaar. Ik ben getrouwd heb twee zoontjes van vijf erk twee jaar oud. Mijn beroep iJ verpleegkundige en ik oefen beroep full time uit sinds 19c Sinds april dit jaar geniet ik v ouderschapsverlof en is mijrt vrouw full time gaan werkea Ik werk nu nog vijftien uur pf week buitenshuis. Daarnaast ben ik geheel 'verantwoorde^ voor het reilen en zeilen binr het gezin. Geen huishoudelij klusje is vreemd voor mij, vaü schrobben van de wc-pot totN aan koken, boodschappen 2 doen. de kinderen naar- en v: school brengen tot aan de gr* voorjaarsschoonmaak. Dit alk natuurlijk nog wel onder sup^ visie van mijn vrouw die mij voorziet van handige tips en suggesties. Het vergt allemaal wel een st- planning en iedereen gedijt f* beste bij een vaste structuur.- Maar ik geniet met volle teug van dit nieuwe leven, waarin meer vrijheid heb dan bij mij^ baas, waar ik mijn eigen dagh deling kan maken en veel me tijd voor mijn zoontjes heb. mijn omgeving reageert posi:' tief. ILLUSTRATIEWIM STEVENHAGEN De balans tussen part-time vv ken en het runnen van een huishouden bevalt mij zo go£ dat ik nu al weet: NOOIT ME^ ANDERS. hoofddorp boy willems 1 r De tijden veranderen. Vroege verdiende vader de kost en cfc moeder het huishouden. En der las 's avonds geen sproot voor. Toch heeft niemand d? nadelige gevolgen van onde^ vonden. Of het nu allemaal ter is? Daar zet ik de nodige j, vraagtekens bij. Ook dat zal tijd leren. li roelofarendsveen j. van der Cr Vaders mogef gewoon vaderë Attentie moeders: Accepteer je moeder bent, je gevoel lieg nooit. Leg je partner niets opj wilt ook niet dat hij jou iets o legt. Vertel je partner wat je r graag wilt in je ouderschap 11 hem, maar luister ook zorgvr dig naar wat hij wenst. Geef i partner vrijheid maar neem 2 ook vrijheid (bijvoorbeeld mf werken en op stap gaan) war zo maak je elkaar gelukkig. Ei) geniet van je kind(eren). Dit zijn toch hele simpele pd( ten Vaders moeten niet ino-l deren, vaders mogen vaderef moeders mogen moederen. P als je als teleurgestelde ongel' kige moeder zit te moppererf1 over je partner die niet moetri dan moet je maar eens nadeP ken over hoe je dat zelf hebt creëerd. Dat betaalt zich van: terug, je partner rént voor je, hij zich ook vrij mag voelen.2 (Moeder van een kind (ruimc ven maanden) werkend, zorf gend en met partner heel vrip gelukkig). a leiden hetty van de laar e Over het vaderschap anno 1997 heb ik ook eens een paar gedachten aan het papier toe vertrouwd. Even onze situatie. Ons gezin bestaat uit een werkende moeder, 37 jaar met een baan van 22 uur: een werkende vader, 37 jaar met een baan van 38 uur en twee vrolijke bengels van negen en zes jaar. Na de geboorte van ons tweede kind kwam ik tot de conclusie, dat ik mezelf ook voorbij dreigde te lopen als ik vast bleef houden aan de klassieke rol van 'carièrre-jagende' vader. Nu was ik geen workaholic maar toch... M'n vrouw en ik wilde graag allebei blijven wer ken en we kwamen tot de conclusie dat niet alles tegelijk mogelijk is: twee carrières en twee kinderen. Dan maar een tandje terug met het dagelijkse tempo. Oftewel 'onthaas ten' zoals dat zo mooi heet. Wat bleek tot m'n grote verrassing: nu ik meer tijd voor m'n kinderen heb (ik haal ze bijvoorbeeld twee keer per week op van school) is er ook wat meer tijd voor huishou den en hobby's. Over het algemeen geno men steek ik veel lekkerder in m'n vel. Ik functioneer zelfs beter op m'n werk, ik gun mezelf meer de tijd om dingen goed te doen. Uiteindelijk werkt het daar ook efficiënter. Met nog meer vrolijke gezichten als gevolg. Natuurlijk, het blijft een geregel thuis, maar door een strak (maar niet gehaast) week- schema loopt alles behoorlijk op rolletjes. Alle gezinsleden houden zich eraan en bui ten het gezin mag niemand er zomaar op in breken. Als er bijvoorbeeld een .vergadering of klus uitloopt op m'n werk dan is dat jammer voor die klus. Voor mij is het dan het einde van de dag en dus is het: 'tot morgen!'. Ge lukkig wordt dat ook geaccepteerd, mijn col lega's weten hoe het zit. Ook al realiseer ik mij heel goed dat niet iedereen dat zomaar kan doen. Maar veel vaders manoeuvreren zichzelf op hun werk onbewust in een kwetsbare situa tie en ontlopen daarmee die oudertaak. Dat is dan toch een beetje hun eigen schuld. Daar moeten ze rekening mee leren houden in een zelfgecreëerde gezinssituatie. Je bent er tenslotte zelfbij als je besluit aan kinde ren te beginnen. Als je baan te zwaar is, neem een andere baan of maak er tijdelijk een deeltijdbaan van als dat kan. Als de kin deren verzorgen te zwaar is, kun je die kin deren namelijk niet wegdoen. Ze verdienen de hoogste prioriteit. Dan moet die zes- tigurige baan maar even wachten. Of verdeel die zestig uur netjes over beide ouders. Dan komt er toch nog genoeg geld binnen voor bijvoorbeeld een hoge hypotheek of nieuwe auto. Over die nieuwste 'SIRE'-tv-spotjes heb ik echter een genuanceerde mening. Wat we daar zien, is een typische situatie uit de ja ren vijftig en zestig. Dat was een heel andere tijd. We zijn geneigd snel te vergeten maar we mogen het de toenmalige vaders niet kwalijk nemen, dat ze in een afwezige vader rol gedwongen werden. Die is ze ook aange leerd door hun vaders (en moeders). Elke generatie doet het een beetje anders, stapje voor stapje. En dan moet er eventjes geen oorlog uitbreken, want dan wordt de klok gelijk weer een eeuw teruggezet. Ik voel me kiplekker in deze moderne vader rol die eigenlijk een andere naam verdient. Het is een gedeelde oudertaak en geen 'rol', ik hoef er geen toneel voor te spelen. Afge zien van het vadergevoel meen ik dat ik er als mens beter van geworden ben. Mis schien heb ik wel een beetje geluk gehad met de hele situatie. Maar je kunt geluk ook een beetje afdwingen. rusenhout j. koopstra Elke generatie heeft weer een andere kijk op het leven. Of het de goede is dat merkje meestal later pas. Eén ding weet ik ze ker. Je krijgt er spijt van als je niet genoeg aandacht aan je kinderen hebt kunnen geven. Dat is namelijk de leukste tijd van je leven. Hoe de functies verdeeld worden, is niet belang rijk als het maar gezellig en leuk is. En daar hoort het grote woord haast niet bij. leiden .j. hensen-blomsjaar Bewuste keuze Nadat onze zoon Robin gebo ren is, ben ik van een volledige werkweek teruggegaan naar twee dagen per week. Mijn car rièrekansen zijn hierdoor weg. Het is echter een bewuste keuze geweest. Te meer ook omdat mijn vrouw meer verdient en het zonde is van haar studie. Daarnaast heeft zij erg veel ple zier in haar werk. Overigens is ook zij minder gaan werken na melijk van 40 naar 32 uur. Het is financieel wel een hele stap te rug maar daar zijn we inmid dels aan gewend. Robin is nu drie jaar en al die tijd ben ik de gene die het grootste gedeelte van de zorgtaak op me neemt. Dat zijn dus ook de huishoude lijke beslommeringen. Mijn vtouw kan twee middagen en 's avonds, als ik werk, de zorg overnemen. Hoewel ik het niet altijd eenvoudig vind om te 'moederen' zou ik niet anders willen. haarlem ron stoevelaar Onlangs las ik een artikel dat eindigde met de volgende alinea. „Va ders die actief zorgen en daar werktijd voor inleveren, hebben in de praktijk sterke vrouwen. Goed opgeleid, met interessant werk, plus de bereidwilligheid om iets van de zorg voor 'de kids' af te staan." Een verklaring voor dit verschijnsel wordt niet gegeven. Ik ben ervan overtuigd dat pas wanneer een vtouw genoeg zelfver trouwen heeft, ontleend aan andere rollen dan het moederschap, zij bereid is een deel van haar zorgtaken af te staan. Wanneer zij het gevoel heeft dat haar bestaan gelegitimeerd wordt door het moederschap zal zij uiteraard nooit de basis daarvan uit handen geven. Daarom is het logisch dat een goed opgeleide vrouw met een interessante baan met perspectief, waaraan zij een groot deel van haar gevoel voor eigenwaarde ontleent, makkelijker de keuze zal maken een deel van de zorg af te staan aan haar partner. Zij houdt immers nog een belangrijke bron over, haar werk. Een man die bereid is een deel van zijn tijd en energie aan het zor gen te besteden, beantwoordt waarschijnlijk aan hetzelfde profil Ook hij is goed opgeleid en heeft zich in een baan al kunnen bev. zen. Voor beiden geldt dat zij van zichzelf weten in staat te zijn tl het maken van carrière. Deze zelfkennis maakt een vrije keuze n gelijk. Alle praktische bezwaren van mannen zoals mijn werkgevj wil het niet, het kost teveel, kinderopvang is moeilijk te regelen z allemaal ondergeschikt. Het is vaak een dekmantel voor de werkt lijke reden. Namelijk, het verlies van eigenwaarde, en waarschijn; lijk vooral bij mannen het verlies van status verbonden aan het >i hebben van een goede baan. e: Het zorgen voor kinderen levert ouders zelf in emotionele zin vee op, maar geen maatschappelijk aanzien zoals werk. Alleen manro met een sterke persoonlijkheid, met echt zelfvertrouwen, zijn inr staat te kiezen voor de zorg van de kinderen. haarlem trudy loosii Hoe krijg je de meeste kans op evenwichtige kin deren? Met een pa en ma die allebei even lang werken en zorgen? Of met een ma die full-time werkt en een pa als huisman? Of andersom? Of ligt de ideale waarheid in het midden? Kan het ooit zover komen dat man en vrouw precies in balans kindjes wiegen, eten koken, we's poetsen en verjaardagen bijhouden? En dan ook nog alle bei evenveel parttimen, een cursus volgen, bestu ren, vergaderen, leesouder zijn en 's avonds uit gaan met vrienden of vriendinnen? Met andere woorden: komt het ooit zover dat mannen noch vrouwen carrière maken ten koste van hun kinde ren. hun partner of zichzelf? Wie vandaag-de-dag carrière wil maken heeft weinig keus. Hij of zij moet dan of geen kinderen krijgen öf een partner hebben die het leeuwen deel van de zorg thuis doet. Carrière maken is vandaag-de-dag namelijk nog steeds een fulltime- zaak. Het betekent nog steeds veertig uur of lan ger van huis zijn. En dat geldt heus niet alleen voor ministers, wethouders en directeuren van grote organisaties. Het geldt voor zeer veel man nen en vrouwen die aan de bak willen blijven. Maar wat dèn? De oplossing hangt niet alleen af van een andere mannen-mentaliteit, al willen feministen van de oude stempel dat nog steeds (doen) geloven. De echte oplossing zou zijn, dat carrières en carrière maken een parttime-zaak worden. Dat ook grote, belangrijke banen zoveel mogelijk gesplitst wor den. Naar zolang opleidingen, sociale wetgeving, bedrijfsorganisatie en niet te vergeten de mentali teit van carrièremakers en -maaksters nog steeds zijn toegespitst op het krijgen, hebben en houden van een volle baan, kan dat niet. Zolang mensen het normaal vinden om het druk-druk-druk te hebben en zij daar hun status aan ontlenen, zal er niets veranderen. Wat dacht u om te beginnen van een nieuw actiegroepje met de naam: 'Ik heb het niet zo druk'? Kwestie van tijd of... mentaliteit? leiden thea pieterse Niet alle brieven schrijvers vinden f1 hun artikelen terug D op deze pagina over r het lezersdebat of 11 vaders ook moeten e moederen. Dat is 1( deels een gevolg van D de beperkte ruimte ?I op deze pagina. Voor a een ander deel om- e dat er nog steeds brieven binnenstro- e men op de redactie burelen. Alle brieven die geen plekje op r deze pagina hebben 0 gekregen, worden zo a snel mogelijk meege- P' nomen op de pagina f Schrijvende lezers. fi

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2