eidsch Dagblad Dure middenklasser is het minst veilig Het extraatje van Casa Fiësta. Spaanse pers: 'Is Van Gaal altijd zo?' Levensgroot ijsje en giga-pizza Compleet gekkenhuis bij tankstations minder c buiérf e 20-70% KORTING Twee ETA-gijzelaars weer op vrije voeten Belgische para's vrijuit na marteling Somaliër Drie jaar cel voor moord op kinderen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. DINSDAG 1 JULI 1997 Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 Groningse junks gaan eerder in de cel dan autodieven Buitenland Socialisten winnen Albanese verkiezingen Cultuur en Kunst Sport John Hiatt: 'Ik heb Nederland gemist' Hechtingen en plastische chirurgie voorHolyfield LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 KATWUK/NOORDWUK. Recordpogingen in Katwijk en Noordwijk ce, is de bakpartij tot 23 augustus uitgesteld. Op die dag wordt er op elektriciteit gebakken. Om het wereldrecord te verbeteren moet de pizza een doorsnede krijgen van meer dan 37,4 meter. Wie daarna trek heeft in een ijsje en een weekje wil wachten kan op 30 augustus terecht in Kat wijk. Was het in de warme zomer van 1995 een ijsbaan die de Katwijkers afkoelde, dit jaar is het een ijslolly. En niet zo'n kleintje ook. De grootste ijsco ter wereld krijgt een inhoud van meer dan 8.700 liter en wordt acht meter hoog. Van het ge vaarte worden na afloop 3.000 ijsjes gemaakt. Een levensgroot ijsje en een gigantische pizza. Katwijk en Noordwijk laten deze zomer zien dat er ook zonder zon heel wat te beleven valt. In bei de kustplaatsen worden twee spectaculaire re cordpogingen ondernomen. In Noordwijk moet de grootste pizza ter wereld worden gebakken. Aanvankelijk stond deze re cordpoging voor komend weekeinde op het pro gramma, maar omdat er van de brandweer niet op gas mag worden gestookt in het Gat van Pala- HET WOORD IS AAN James Stephens Vrouwen zijn wijzer dan mannen, omdat zij minder weten en meer begrijpen. WEERSVERWACHTING VOOR WOENSDAG Onderzoek van Europese consumentenorganisaties en autoclubs De duurste middenklassers zijn in hun categorie het minst veilig. Dat melden Europese consumentenorgani saties en autoclubs die samen met het Britse en Zweedse ministerie van verkeer dertien middenklasse-auto's rond de 50.000 gulden hebben onderzocht. den haag anpde Staten en Australië hebben daarvoor model gestaan. De re sultaten van de test hebben in die landen grote invloed op het kooppatroon. Met hun aanpak lopen de consumentenorganisaties voor uit op Europese regels die in 1998 voor nieuwe en 2003 voor alle auto's gelden. „Fabrikanten mogen daarom niet langer wachten met de productie van veiliger auto's", vinden de con sumentenorganisaties. Eén van ae proeven bootste een situatie na waarbij twee au to's voorzien van dummypop pen die elk 50 kilometer per rijden, elkaar deels frontaal ken. Belangrijk bij frontale a rijdingen is dat de passagiers ruimte groot genoeg is. Daaraan De modellen waarvan het vei ligheidsimago een forse deuk heeft opgelopen, zijn de Audi A4. BMW 316, Citroën Xantia, Mercedes Cl80. Peugeot 406, Rover 600 en Saab 900. Na botsproeven kregen ze de laag- I ste waardering: twee sterren. Veiliger zijn de Ford Mondeo, Nissan Primera, Opel Vectra, j VW Passat en de Renault Lagu- na. De onderzoekers hebben die gehoneerd met drie sterren. De Volvo S40 is met vier sterren „op afstand de veiligste". Bij de proeven zijn de consu mentenorganisaties uitgegaan van nieuwe, strengere criteria die bovendien meer op de prak tijk zijn afgestemd. De Verenig- Twee gijzelaars van de Baski- sche terreurorganisatie ETA zijn vanochtend vroeg vrijgekomen: Eerst de ontvoerde zakenman en advocaat Cosme Delclaux en later de voormalige gevangen bewaarder Jose Antonio Ortega Lara. De 34-jarige Delclaux. die 232 dagen in handen van de ETA is geweest, werd volgens een poli- tiewoordvoerder in Spaans Bas kenland aangetroffen bij Du- rango, op twintig kilometer van Bilbao. Hij was vastgebonden aan een boom. De Spaanse me dia meldden vorige maand dat de familie van de zakenman een losgeld had betaald. Delclaux' familie heeft de vrijlating in middels bevestigd. Lara, die 532 dagen lang de gevangene van de afscheidings beweging was, is door de politie bevrijd. Bij de bevrijdingsactie Als u van Taco's S wilt smullen moet u natuurlijk bij Casa Fiësta zijn, de Mexicaan van Nederland. Maar, hoe lekker ook een beetje on handig zijn Taco's wel, vooral om te vullen. Laat Casa Fiësta daar nu ook de Ideale oplossing v hebben! Een handige Taco-standaard die u deze week gratis kunt krijgen bij een Taco-dlnnerkit saus-enseasonlngmlx, O OQ doos 100 gram _3£§" O U cheese,zak A QQ 153 gram -549 *7 Casa Fiësta Salsa dip mild, 300ml QQ Deze week alleen bij Albert Heijn. ar Aanbieding geldt t/m zaterdag 5 juli aanstaande. voldoet alleen de Volvo. Twee van de testauto's waren voorzien van zij-airbags: de Vol vo en de Mercedes. Bij de Volvo zit die in de stoel en bij de Mer cedes in het portier. De zij waartse botsproef wees uit dat de luchtzak van de Volvo de klap goed opvangt, terwijl die van de Mercedes te weinig be scherming biedt aan de be stuurder als die de stoel in de middelste positie heeft staan. De autoproducenten waren zelf aanwezig bij de botsproe ven. Ook konden ze reageren op testresultaten. „Die zijn voor hen niet verrassend, want ze kennen de zwakke plekken zelf heel goed", zegt K. van Tanke ren van de Consumentenbond. De uitkomsten na een soort gelijk onderzoek onder kleinere compactauto's waren nogal alarmerend. „Wij hebben signa len gekregen dat de industrie sindsdien aan meer veiligheid werkt", verklaart Van Tankeren. Benzinestations hadden het gisteren razend druk. Ook bij het station aan de Vijf Meilaan in Leiden stonden lange rijen auto': LEIDEN ANNET V De verhoging van de brandstof prijzen vanmorgen (met dertien cent voor benzine, vijf cent voor diesel en negen cent voor LPG) heeft gisteren tot een ware stormloop op de tankstations geleid. Veel bedrijven moesten aan het einde van de dag 'nee' verkopen. De voorraadtanken, vooral van loodvrije benzine, waren leeg. Bij het benzinestation van de Digros in Katwijk was het een gekkenhuis. „Er stond een rij van vierhonderd meter", zegt bedrijfsleider M. van Duijn. „Ik had het flink druk verwacht, maar dit sloeg alles." Ook bij Huisman Servicestations aan de Willem de Zwijgerlaan in Lei den was het extreem druk. „Maar de echte gevolgen van de prijsverhoging zullen de ko mende dagen pas zichtbaar worden. Ik denk dat we nu weer meer last zullen krijgen van brandstofdiefstal. Even snel vol- tanken en dan zonder betalen wegrijden. Videobewaking? Mensen zijn heel gewiekst. Ze jatten gewoon ergens een paar kentekenplaten en zetten die op hun auto", vermoedt een van de medewerksters. Anneke van Es, de pompbe diende bij het station van Bos Autobedrijf in Hazerswoude Rijndijk, heeft zich de hele dag de benen uit het lijf gerend. „De chef van de werkplaats moest inspringen", zegt ze. „We had den de voorraadtanken hele maal vol, we hadden rekening gehouden met extra drukte. Er kwamen zelfs mensen vol tank en voor een tientje." Van Es FOTO LOEK ZUYDERDUIN hoorde veel klachten. „Iedereen was boos. Zelfs op ons, terwijl wij er toch echt niets aan kun nen doen. Veel mensen realise ren zich niet dat tegelijkertijd de wegenbelasting omlaag gaat. Automobilisten die veel kilome ters maken, zullen met de nieu we prijzen duurder uit zijn. Maar oude mensen, die alleen een autootje hebben voor op het dorp, zijn uit." Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Multimedia14 Regio11,13,15 RTV/programma's9 Schrijvende lezers12 Sport18,19 Strips Uitgaan 73g? damesmode LEIDEN Breestraat 135 40 jaar Riël is aan het opruimen in het dorp Mondragon in de Baskische provincie Guipuzcoa arresteerde de politie vier ver moedelijke ETA-leden. Lara zat opgesloten in de kelder van een schuur. Volgens de politie is hij verzwakt, maar in redelijke con ditie. De Spaanse regering heeft herhaaldelijk gezegd dat vredes besprekingen met de ETA op wat voor schaal dan ook niet mogelijk zijn zolang de bewe ging mensen in gijzeling houdt. Sinds december 1970 heeft de ETA 76 mensen ontvoerd en kortere of langere tijd in gijze ling gehouden. Met het vrijko men van Lara en Delclaux is het aantal vrijgekomen gijzelaars op 69 gekomen, van wie de politie er zeven heeft bevrijd. De overi ge 62 zijn door hun ontvoerders vrijgelaten. Zes gijzelaars zijn vermoord en één slaagde erin te ontsnappen. De geest Van Johan Cruijff heeft Bobby Robson nog uit Camp Nou kunnen verdrijven, de komst van Louis van Gaal heeft hij niet kunnen voorko men. Wat al maandenlang een publiek geheim was. werd gis termiddag werkelijkheid. Om kwart voor vijf trok de mist in Barcelona eindelijk op. Tijdens de officiële, door president Nunez voorgezeten presenta tie, viel geen onvertogen woord. Ook niet uit de mond van de uit zijn functie onthe ven Brit. De nieuwe trainer/coach van FC Barcelona heet, voorlo pig voor de komende drie sei zoenen, Louis van Gaal. En de man die de club dit seizoen aan de Spaanse Super Cup, de Europa Cup 2 en de Spaanse beker hielp, wordt voor de duur van tenminste één jaar directeur internationale scou ting. In de hiërarchie gelijk in rang met de directeur betaald voetbal. „En dat ben ik", aldus Van Gaal, luid en duidelijk, in Louis v het Nederlands en op een toon die zijn landgenoten in de loop der tijd van hem gewend zijn, maar die de Spaanse verslag eerste gelegenheid had hij voor de zekerheid de hulp ingeroe pen van een Nederlandse tolk. Lang zal dat niet nodig zijn. Op de spoedcursus maakt hij naar verluidt goede vorderingen. „De taal hoop ik zo spoedig mogelijk te beheersen. Het is van het grootste belang van wege mijn voetbalvisie die, zoals men weet, voornamelijk is gebaseerd op Van Gaal staat ir situatie dus niet bóven, maar naast Robson. De Amsterdam mer tekende, met onmisken baar gevoel voor show, het contract. Zijn Britse collega zag erop toe, zonder twijfel met gemengde gevoelens. Tussen de twee in zat Nunez, de kleine grote baas. Handdrukken en schouderklopjes volgden. Voor het oog van de tientallen ca mera's kon het plotseling niet op. gevers zichtbaar verraste. „Is hij altijd zo?" In het Spaans durfde Van Gaal het nog niet aan. Bij deze BRUSSEL AFP De twee Belgische commando's die zich in 1993 in Somalië schuldig zouden hebben ge maakt aan mishandeling van een Somalische jongen, zijn vrijgesproken. De Belgische krijgsraad kwam gisteren tot die beslissing. De para's hielden een Somali sche «jongen boven een vuur. Foto's daarvan verschenen in de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws. Volgens de betrokke nen ging het echter om een spelletje om de verveling te ver drijven tijdens operatie Restore Hope' in Somalië. De krijgsauditeur had een maand cel en een boete geëist. De militaire rechter achtte ech ter niet bewezen dat de Somali sche jongen gewond is geraakt. De krijgsraad meent dat even min kan worden aangetoond dat de twee commando's gedre ven zouden zijn door racisme. Het Belgische Centrum voor Gelijke Kansen en Racismebe strijding reageerde teleurgesteld op de uitspraak. Het centrum overweegt beroep aan te teke- Advocaten Hoofddorpse ouders overwegen in beroep te gaan Lezersdebat 'zorgende vaders' Moeten vaders ook moederen? Dat was de vraag die deze krant ruim een week geleden voorlegde aan haar lezers. Aanleiding was de net begonnen campagne van de Stichting Ideële Reclame (SI RE) waarin vaders worden opgeroepen meer tijd aan hun kinde ren te besteden. De lezers werd gevraagd wat ze van de campag ne vonden en wat hun visie was op de verdeling van de zorg voor de kinderen, huishouden en betaald werk tussen mannen en vrouwen. Vandaag op pagina twee een selectie van de brieven van (potentiële) vaders én moeders die bij de redactie binnen kwamen. En een reactie van het campagnebureau SIRE met als conclusie dat de moederende vader voorlopig nog een uitzonde ring blijft. De Hoofddorpse tandarts en zijn vrouw die in januari hun drie kinderen vermoordden, hebben drie jaar gevangenis straf en tbs met dwangverple ging opgelegd gekregen. De ad vocaten van het echtpaar over wegen in beroep te gaan tegen de uitspraak. De 36-jarige vader van de drie vermoorde kinderen, die op het ogenblik in het huis van bewa ring in Haarlem zit, was gister middag bij de uitspraak aanwe zig. Hij hoorde het oordeel van de rechtbank uiterlijk onbewo gen aan. Zijn echtgenote (36) was volgens haar advocaat B. Roelink 'psychisch niet in staat' de zitting bij te wonen. De rechtbank achtte bewezen dat het echtpaar de kinderen Vincent (9), Walter (8) en Bar bara (7) om het leven heeft ge bracht door ze eerst medicijnen toe te dienen, en vervolgens een kussen op het gezicht te druk ken. Het Hoofddorpse echtpaar verrichtte de gruweldaad in een staat van sterk verminderde toerekeningsvatbaarheid, zo oordeelde de rechtbank op grond van een rapport van het Pieter Baan Centrum. Zowel de man als de vrouw lijdt aan een ernstige persoonlijkheidsstoor nis. Kans op herhaling wordt door deskundigen niet uitgeslo ten. Ieder kind waaraan het echtpaar zich hecht, ook als het niet een eigen kind is, kan het slachtoffer worden van hun 'on berekenbare, kwaadaardige voornemens'. De ouders zouden de dood van hun oudste zoon Steven in 1994 nooit te boven zijn geko men. Na verloop van tijd rees bij hen het plan, om zich met het hele gezin bij het overleden kind te voegen door collectief de dood in te stappen. Het plan mislukte: ondanks herhaalde pogingen slaagden de echtelie den er niet in zichzelf van het leven te beroven. Uit de strafmaat moet blijken hoezeer de samenleving is ge schokt door de drievoudige moord, legde de rechtbank uit in haar vonnis. Vandaar dat het echtpaar eerst een celstraf moet ondergaan, voordat de noodza kelijke behandeling in een tbs- kliniek kan beginnen. Voor de advocaten van het echtpaar is dit moeilijk te accepteren. Ad vocaat B. Roelink: „Is drie jaar celstraf dan wel voldoende straf? Daar kun je over twisten. Misschien is dertig jaar celstraf nog wel niet genoeg voor zo'n daad." De advocaten menen dat hun cliënten zwaar ziek zijn. en dus zo snel mogelijk onder behan deling moeten worden gesteld. Bovendien heeft zowel de vader als de moeder de afgelopen we ken opnieuw getracht zelf moord te plegen. De kans dat een volgende poging slaagt, zou in de gevangenis groter zijn dan in een tbs-kliniek. Binnen twee weken beslissen de advocaten of ze in beroep gaan tegen de uitspraak. De kans daarop is overigens niet groot. Volgens de advocaat van de vader, B. Fritz, zou een twee de rechtszaak een zware psychi sche druk op zijn cliënt leggen. Ook de advocaat van de moeder hield een slag om de arm. „Eerst is overleg nodig met mijn cliente." Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Plaats: - (I.v. e bezorging) J Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iDPermaand Per kwartaal O automatisch if. 92.05) l I automatisch (I. 31,95) Oacceplgiro If, 93.05) l Nr. bank/giro:Handtekening:l i Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. ^K^eX"r^Uidan 8 '7,2141 "400HA' OF BEL 071-51 28030 maandag t/mvriidag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1