'Ik heb Nederland gemist' Oorlogsheld helpt bij musical Joe Cultuur&Kunst Prof kon niet solderen Cd-winkeliers in de ban van nieuwe release The Prodigy Dynamisch optreden Leids Barok Ensemble vangelist onmiskenbaar echte Frans Hals Pathé Cinema sluit bioscopen amsterdam De bioscopen Babylon in Den Haag en Calypso i Rotterdam openen morgen voor de laatste maal hun poorten. De directie van Pathé Cinemas heeft na instemming door de o: dernemingsraad besloten om deze theaters wegens gebrek aar kwaliteit te sluiten. Eerder dit jaar onderging Corso in Rotterdam hetzelfde lot. In de loop van het jaar gaat ook Alhambra in Am sterdam dicht. Pathé Cinemas zet zijn nieuwbouwplannen door. In 1998 opent in Eindhoven een nieuw bioscoopcomplex. In 1999 is de uitbreiding klaar van Tuschinski in Amsterdam en moet volgens plan een bioscoopcomplex in Amsterdam Zuid- Oost opengaan. Geert Mak schrijft Boekenweekessay amsterdam Geert Mak is door de Stichting CPNB aangezocht het Boekenweekessay 1998 te schrijven. Onder het motto Pano rama van Nederland wordt de aandacht gevestigd op Stad en Land in proza en poëzie. Mak (1946), van Friese herkomst, schreef twee boeken over Amsterdam. De Engel van Amsterdam j (1992) en een kleine geschiedenis van Amsterdam (1995). In 9 j 1996 verscheen van zijn hand Hoe God verdween uit Jorwerd, I waarin de levensloop is beschreven van een Fries dorp tussen 11945 en 1995. Uit kleine geschiedenissen over de bakker, kroeg baas, dienstmeisjes, boeren en stadsnomaden trekt Mak grotere lijnen over veranderende structuren. 0 Opera Aïda als spektakelstuk amsterdam Operama brengt in samenwerking met Music Hall de spektakelopera Aïda naar Nederland. De opera van Verdi i: op 27 september te zien in Amsterdam ArenA. Aan de opera werken 600 acteurs mee op een van de grootste podia ter we reld. Het telt vier verdiepingen en er is een projectiescherm van 60 meter breed en 15 meter hoog. De goedkoopste kaartjes voor Aïda kosten 75 gulden; de duurste 275 gulden. ;ur NDT naar Moskou den haag Het Nederlands Dans Theater zal zaterdag 30 augus- jstJtus en de daaropvolgende zondag en maandag in Moskou een rd',programma presenteren van uitsluitend werken van directeur Ji- fr'jri Kylian. Het zijn de Psalmensymfonie, No More Play, Petit en Sechs Tanze. De uitvoeringen worden gegeven met fi- 8 jnanciële ondersteuning van Stichting Peter de Grote Manifesta- Eind maart gaf het ballettheater van Sint-Petersburg in Rot terdam enkele voorstellingen. utrecht anpsterrenwacht op het kistje. Door een restauratie konden [arenlang hebben ze vergeefs de speurders de kamer waar het loden kistje gezocht de kist zich volgens oude do- erover gefantaseerd, de cumenten ergens moest be- medewerkers van de Sterren- vinden, eens goed onder han- wacht Sonnenborgh in den nemen. Na graafwerk Utrecht. Volgens de overleve- bleek het loden doosje in het lring had koning Willem III, bij fundament van de zogenoem- het leggen van de eerste steen de meridiaankijker verstopt te de koepelsterrenwacht in zijn. 1853, het kistje ingegraven in Uit archiefonderzoek was al de bodem, met daarin konink- bekend wat de doos waar- ijke kleinoden en een perka- schijnlijk bevatte. Ook de tekst oorkonde. Honderd- die vermoedelijk op het perka- vierenveertig jaar gingen voor- ment heeft gestaan, is be- bij voordat het geheimzinnige waard gebleven in kopieën, kistje na intensief speurwerk Projecdeider Peter Leonhart boven water kwam. Maar toen viste uit het gemeentearchief het doosje gisteren werd ge- een kopie met de tekst: ,,Op opend bleek de tand des tijds heden, den 15den september akelig in de inhoud te hebben 1853 is de eerste steen van de- gebeten. ze Sterrewacht gelegd, in tege- Het perkament, dat waar- woordigheid van Zijne Majes- ichijnlijk is ondertekend door teit Willem den Derde, Koning Willem III en de toenmalige der Nederlanden, Groot Her- Diirgemeester van Utrecht, is tog van Luxemburg, enz. enz. door inwerking van het grond- enz.". water uiteengevallen. Een aan- Het loden bakje zou destijds al met de beeltenis van Wil- door een hoogleraar scheikun- em versierde bronzen mun- de afgesloten zijn, maar die en en een serie zilveren geld- bleek niet goed te kunnen sol- itukken uit 1853 hebben het deren, concludeerde c )eter doorstaan. Na restaura- tor J. Deiman van het Univer- gaan de munten naar een siteitsmuseum. „De munten dtrinekast in de sterrenwacht, zijn niet zo heel oud, maar frijdag al stuitten twee mede- met het verhaal erbij vertegen- verkers van Sonneborgh in woordigen ze een interessant L' ^an de gebouwen van de stukje geschiedenis." Jeltsin stuurt 'roofkunstwet' weer terug moskou ap De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteren opnieuw de omstreden 'roofkunstwet' naar de Doema teruggestuurd. De president weigert zijn hand tekening te zetten onder de wet, die de teruggave van op de na zi's buitgemaakte kunst, waar onder de Nederlandse Koe- nigscollectie, tegenhoudt. Eerder dit jaar nam de Doema deze wet met een over weldigende meerderheid van stemmen aan, waarna Jeltsin er zijn veto over uitsprak. Dit veto werd vervolgens door de Doema, het Lagerhuis van het Russische parlement, over stemd. Jeltsin echter bleef wei geren de wet te tekenen en zond het ontwerp terug. Jeltsin zei dat de stemming in de Doema ongeldig was omdat het minimaal vereiste aantal leden niet aanwezig was. De president zei dat ook het Hogerhuis, de Federatieraad, een onrechtma tige procedure had gevolgd bij het verwerpen van zijn veto. Het wetsontwerp voorziet in uiterst ingewikkelde procedures om kunstwerken terug te krij gen die aan het eind van de Tweede Wereldoorlog door het Rode Leger vanuit Duitsland naar Rusland werden afgevoerd. De procedures maken het on waarschijnlijk dat er ooit een kunstwerk naar de vroegere ei genaars of andere rechthebben den terugkeert. Of cd echt mijlpaal is, is pas over vijfjaar bekend Maandag is wasdag en mis schien daarom wel is het op de eerste dag na het weekeinde zelden echt druk in cd-winkels. Dankzij The Prodigy bestaat sinds gisteren ook die traditie niet meer. Met extraatjes als halsket tinkjes, mokken, aanstekers en posters voeren cd-winkels in Leiden de Prodigy-gekte op. Deze prullaria, zeggen de ver kopers. zijn echter niet nodig om de hoofden van de fans op hol te jagen. In de aanloop naar de release van 'The fat of the land', van het in dansmu ziek uitblinkende Britse gezel schap, is het publiek al gek ge maakt door vindingrijke mar keteers. Hun simpelste truc was te vens de beste: de releasedatum werd ettelijke keren om ondui delijke redenen uitgesteld. De spanning en de verwachtingen liepen zo hoog op. Gisteren, 30 juni, was het dan (officieel) zo ver en kon het meest begeerde schijfje van dit moment wor den aangeschaft. Tegen de af spraken in was de cd van het jaar, die volgens het toonaan gevende muziektijdschrift Oor 'rockmuziek voor de 22ste eeuw' bevat, hier en daar al vanaf zaterdag te koop. Leids Vrijetijdscentrum (LVC), voorzitter van de Stichting Werfpop en een kenner van de dance-sector bestrijdt dat de drukte vooraf is geregisseerd door de afdeling marketing van de platenmaatschappij. „Het is eerder andersom: de band geeft de marketeers hun zin niet en sturen hun hele plan ning in de war. Dat levert evengoed publiciteit op en is daarom toch weer een vorm van marketing." Of de cd werkelijk zo'n mijl paal is, zoals bij voorbeeld 'Sergeant Pepper' van de Beat les, 'Dark side of the moon' van Pink Floyd of 'Never mind the bollocks' van The Sex Pistols, is volgens Andre'e pas over vijf jaar te zeggen. Nu is wel al vast te stellen, meent liij, dat The Prodigy erin is ge slaagd elektronische dancemu- ziek en door gitaren aangedre ven rockmuziek 'samen te brengen'. „Dat waren toch twee werelden apart." Sabina Beerenfenger van Plato slaat een relativerende toon over 'The fat of the land' aan. Weliswaar heeft zij er in een paar uur tijd reeds 175 van eigenaar zien verwisselen maar ze wijst erop dat de twee beste nummers van de plaat, 'Bre athe' en 'Firestarter', oude hits van vorig jaar zijn. „De vorige twee cd's van de Prodigy wa ren veel vernieuwender." Ook bij de Free Record Shop, Velvet, Elpee en Van Leest vliegt de plaat over de toon bank. Volgens de verkopers is vooral het 'alternatieve, jonge publiek' geïnteresseerd in de muziek van 'deze extreme band'. De verkoopster van Vel vet merkt overigens op dat de nieuwe Radiohead niet onder doet voor de Prodigy en haar collega van Van Leest houdt het voor onmogelijk dat de Britten 'onze eigen Marco Borsato' verslaan, qua ver koopcijfers. Corné Bos van Play It Again Sam, het label dat de plaat in de Benelux distribueert, moet lachen om de alle prullaria die de winkels er op eigen houtje bijleveren. „Het lijkt wel het tijdperk van de inboorlingen, die werden ook verleid met kraaltjes en andere nutteloze troep." Bos is er heilig van overtuigd dat op 30 juni een mijlpaal is bereikt. „En dat werd tijd ook, want het is al tijden verschrik kelijk saai aan het muzikale front." En: „De Prodigy heeft de dancesector een gezicht mee gegeven. Danceplaten waren meestal compilatieplaten, maar 'The fat of the land' is een cd van een echte band." recensie li dy van der spek Concert van het Leids Barok Ensemble, concertmeester Roelof Balk, m.m.v Walewein Witten, fortepiano Gehoord 30/6 in de Lokhorstkerk te Leiden. Het Leids Barok Ensemble scoort op vele fronten, maar in de eerste plaats met z'n on weerstaanbare dynamiek. Het is frappant hoe dit ama teurorkest zó eensgezind aan bepaalde facetten werkt. Zo scoort ook het tempo heel hoog. Het is nergens saai of slepend. De inzetten en aan zetten zijn puntgaaf en stuk voor stuk kleine ontladingen. Vaart en élan zit niet alleen in de allegro's, vivace's en presto's, nee in het hele con cert. Is concertmeester Roelof Balk een berg krullen kwijt, zijn streken is hij nog lang niet ver leerd. Er zijn maar weinig amateurviolisten die zo uitda gend en fel de leiding nemen; prachtig èn komisch om te zien. Hij is soms net Krajicek die moet serveren in een span nende game. Het begint allemaal met Torel- lis Concert voor Strijkorkest in G, vier delen, maar voordat je het weet zijn ze voorbijgesto- ven, een pikante opening. Voor Mozarts Klavierkwintet in Es was Walewein Witten in gehuurd. Hij bespeelt zijn pia noforte, die overigens nog heel sterk doet denken aan het cla- vecimbel, met het grootste ge mak. Met veel souplesse en sterk toucher, zo helemaal passend bij het vitale image van het Leids Barok Ensemble. Witten pakt tijdens zijn spel op spannende momenten de leiding. Telemanns 'Don Quixote', op geluisterd door schilderachtige uitleg van Balk, hoor en zie je ontwaken, dagdromen, aan vallen, verliefd wezen, galop peren en met een klompen- kletsende boerendans weer thuiskomen. Het wordt alle maal even beeldend en aan stekelijk gebracht. Dan mag het eindigen met 'vermaak', een pretentieloos prettig verlopend Divertimen to in F van Joseph Haydn, waarin een ongewoon mooi, droef en elegant adagio, ver wachtingsvol, dreigend, be schroomd. Resoluut draait hij de kookwek- ker in de vorm van een buiten model lieveheersbeest op. „Ik wil me aan de tijd houden. Maar als u begint te kreunen en te zuchten, schei ik er ook uit." Op de Leeuwardense thuisba sis van het roemruchte 322- Squadron begint de tachtigjari ge oorlogsvlieger commodore Robby van Zinnicq Bergmann zijn betoog over de aanvals- vluchten die in de Tweede We reldoorlog vooral vanuit Enge land werden gemaakt. Zijn ge hoor: de cast van de musical Joe, een nieuwe Van den Ende productie over een gevechtspi loot die op 31 augustus in het Amsterdamse Carré in première gaat. Lacherig en wat melig waren ze met de Fokker 60 vanaf de vliegbasis Soesterberg komen vliegen: hoofdrolspeler Stanley Burleson, actrices Mathilde Santing, Simone Kleinsma en Vera Mann, schrijver Koen van Dijk en een aantal anderen. De eerbiedwaardige commodore dwingt meteen respect af. „Je was erg op elkaar- aangewezen, je was ook altijd samen. Dat maakte ook dat je elkaar goed in de gaten kon houden, als bij voorbeeld de stress toesloeg en iemand teveel ging drinken of er ruzie dreigde te komen. Het was vooral een tijd van grote vrindschap, met avonden van een man aan de piano en veel bier erbij. Drank speelde een noodzakelijke rol: er moest ont spanning zijn, maar je moest ook alert blijven dus het werd meestal niet te gek. Er waren er wel die dat niet beseften en die hebben dat soms ook moeten bezuren." De commodore verhaalt over Normandië en Arnhem, maar ook over 'magnifieke dochters' en zijn gevoelens toen hij over zijn ouderlijk huis in toen nog bezet Brabant vloog. Er zijn ook historische films van de oorlogsvliegerij. Films gemaakt door bij voorbeeld eer- ste-luitenant-vlieger Van Eijk die net als Joe op de valreep omkwam. Hilariteit is er om de beelden van prinses Juliana die met een ferme peuk tussen de koninklijke lippen uit een vlieg tuig stapt, een in stilte onder de indruk zijn bij het zien van een feestvierende vlieger die een week na de opname sneuvelde en ontroering bij het shot van de piloot die als hij ging vliegen altijd een kous van een vriendin om zijn hals knoopte. Details als dit laatste, daar kwamen de artiesten voor, ver telt schrijver Koen van Dijk: „Dat zijn dingen die je niet in de geschiedenisboeken leest, hoe waren de piloten, hoe gin gen ze met elkaar om, wat zei den ze tegen elkaar. Ik denk dat we zulke dingen nog wel gaan verwerken. Natuurlijk maken we met die musical geen docu mentaire die precies vertelt hoe alles zat. Maar binnen de vertel ling moet het wel kloppen. Toch zullen we af en toe ook van de waarheid afwijken, omdat de musical dat vereist." VlaH John Hiatt heeft enonne reputatie als componist een uren in beslag nemen- minutieuze taxatie door ex- ts van het Frans Halsmuse- jln, gisteren in de Britse hoofd- id, is het laatste restje twijfel weken. Het recent bij Sothe- Londen aangeboden ze- ntiende-eeuwse portret van Evangelist Johannes is een vervalste Hals. Een eerste ïurenopname van het 185 jaar H ïg vermiste schilderij van ans Hals had in Haarlem af lopen weekeinde aanvanke- twijfel gezaaid bij Pieter ïsboer, de conservator oude in het museum. schilderkunstige de- het schilderij verraden lgens Biesboer en Ella Hen- iks, hoofd restauratie-atelier n het Frans Halsmuseum, dat t doek uit circa 1625 van de nd van Hals moet zijn, en ït 'uit diens omgeving'. Kleine :eringen onder een stippel- :hniek, met de kwast opge- Jkle verfranden in accenten, finishing touches in het orhoofd en gezicht van de angelist maken dat „ik hele- ben", aldus Biesboer. ok het haar, nat in nat aange- heel typerend voor Hals. t is heel moeilijk te imite- Onbekommerd zit hij aan een sigaar te lurken. Met de bijbehorende brede glimlach op zijn markante hoofd zou hij in een gang sterfilm niet misstaan. De sandwiches op tafel zijn onaangeroerd. Een gouden aansteker ligt naast de vol le koffiepot. John Hiatt zit in Amsterdam met een air van: wie doet me wat? amsterdam theo hakkert Het antwoord op die vraag luidt nu al enige jaren: niemand. Hi att is een man in goeden doen geworden. Voorbij zijn de tijden dat hij van erkenning onder col lega's en de plaatverkoop in Ne derland moest zien rond te ko men. Hij is ook in eigen land een gevierd man geworden. Dat het leven goed is, blijkt ook uit zijn platen, die iets onbekom merds over zich hebben gekre gen. Alsof zijn prioriteit daar niet meer zo ligt. En dat klopt ook ten dele. Het leven in dit vijf sterren hotel in Amsterdam is meer dan naar wens, maar lie ver lag hij nu in de garage bij zijn boerderij buiten Nashville te sleutelen aan de race-auto waarmee hij op zaterdagavond deelneemt aan de officiële races op de Nashville Oval. Tussen de zes- en achtduizend mensen komen daar wekelijks op af. Hi att rijdt een sedan in de Le- gend-cars. „Of ik goed ben? Laat ik het zo zeggen: het management heeft prompt mijn levensverze kering verhoogd." Geen overbo dige luxe, want toen de luchtge- koelde Yamaha-motor (130 pk) laatst aan de kook raakte, stak Hiatt een hand in de radiator. „Bijna de vinger eraf. Meer dan 20 hechtingen. Wat ik op dat moment dacht? Je gelooft het niet. Het is eigenlijk bescha mend. 'Fuck', dacht ik, 'ik kan niet meer racen'. Later pas schoot door me heen dat ik bij na mijn carrière had kunnen vergeten. Je ziet, met mijn prio riteiten zit het wel goed. In zijn garage luistert hij al sleutelend naar de radio, liefst afgestemd op een onafhankelijk station, naar een discjockey met gevoel voor strakke popliedjes. Een ode aan dit soort zenders is te vinden op Hiatts nieuwe cd 'Little Head' in het schoolvoor beeld van zo'n strakke liedje: -'Pirate radio'. „Ik ben opge groeid met de radio en leef er nog altijd mee. Wat mij betreft staat de aloude magie van radio nog steeds overeind. Het is toch wezenlijk anders wanneer je zelf een plaat opzet en dus de keuze van de muziek bepaalt of wan neer een ander het doet. De ra dio kan je nog steeds compleet overdonderen met iets wat je nog nooit hebt gehoord." Hij wordt 45 in augustus. Vrouw, drie kinderen, enorme reputatie als componist. Moei teloos somt hij op welke illuste re collega's nu weer songs van Iet schilderij bevindt zich in lelijk goede, maar niet opti- de staat. In bepaalde' opzich- door enkele verkleuringen door 'verpoetsingen', heeft twerk wat van zijn oorspron- lijke luister verloren. Volgens a Hendriks kan de Hals bij mdige en zorgvuldige restau- ie weer een adembenemend rtret worden. Nog gistermiddag kreeg mu John Hiatt deed 'even' Holland aan om zijn nieuwe cd onder de aandacht van het Nederlandse publiek te brengen. In september is hij terug voor drie concerten. foto gpd hem op het repertoire hebben gezet. „Don Henley heeft 'Through your hands' opgeno men, Jewel 'Have a little faith in me' en Linda Ronstadt twee liedjes, maar haar album moet nog uitkomen." Heel benieuwd is hij ook naar Kenny Rogers' versie van 'Have a little faith in En dat voor een man met nauwelijks meer dan lagere school. 'Graduated', geslaagd, is een song op 'Little Head'. „Zelf heb ik dat nooit mogen meema ken." Het roept een mooie anekdote uit zijn beginjaren als popmusicus in herinnering. „Ik kwam voor het eerst in Nashville in 1971Ik speelde bas in een band die Big Bay The Bay Area Bombers heette. We traden op in Rufus Carters Pla ce. Iemand van Vanderbilt Uni versity die wij kenden, had die tent ontdekt ergens in de wou den van Tennessee. Er leidde al leen een modderpad naar toe. Het was een kroeg waar katoen plukkers hun zuurverdiende loon in whisky omzetten. Rufus Carter, een grote, dikke neger, was er de baas. We speelden blues en rock. En een enkel nummer van Sonny Rollins. Wat een schuur! We kregen geld in een kamer die geen kamer mocht heten. Maar Rufus had daar, in die haveloze bende, wel mooi het certificaat opgehan gen dat hij had gekregen nadat hij de zesde klas lagere school had afgemaakt. Ik heb 't hem maar twee jaar verbeterd." Hij voelde zich daar, in dat laatste café op aarde, 'een blank jongetje uit Indiana'. „Ik heb er urenlange discussie gevoerd met de lui daar. Ook al begreep ik niets van wat ze zeiden, met zulke zware accenten en dialec ten praatten ze. Je moest goed opletten dat je op het goede moment ja of nee zei. Rufirs zal wel niet meer leven. Hij was toen al oud, maar ik zou nog wel eens willen spelen in zo'n tent. Lijkt me heerlijk." In plaats daarvan reist hij dit najaar weer de grote zalen van Europa af. Drie optredens staan gepland in Nederland. „Bij de vorige tournee hebben we jullie een keer overgeslagen. Maar ik heb Nederland zo gemist. Voor al de koffie en de patat." De Evangelist Johannes van Frans Hals. foto gpd seumdirecteur Derk Snoep het groene licht van zijn stafleden, zodat hij kan gaan proberen de benodigde fondsen bijeen te brengen, onder meer via een beroep op het Rembrandt Fonds. Donderdag wordt 'lot 22', door Sotheby's geschat op ruim 1 miljoen gulden geveild. Voor Biesboer, die in zijn lan ge jaren bij het Frans Hals zo'n kans op een aanwinst niet eer der meemaakte, het spannend ste moment van het jaar.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17