Reiden Regio 'De mensa heeft zijn tijd gehad' NA LVC'er woedend na verwijderen Fan aanplakbord Iedere keer denk ik: ik kom hier nooit meer terug' GERECHT Telefoonstoring door kabelbreuk NSDAG 1 JUL11997 HANS JACOBS, 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 Geloofsbeleving /t De Evangelische I Omroep laat onder zoeken welke verschuivin gen de afgelopen dertig jaar in geloofsbeleving zijn opgetreden. Kastanjekap st f- De drie kastanjes I J aan de Zuidschans in Oude Wetering worden gekapt, ondanks een emo tioneel betoog in de ge meenteraad. ïasten sluiten Leidenaar buiten •ipen Vier Haagse 'gasten' hebben gisteravond met een mes en 39-jarige Leidenaar uit zijn eigen huis aan de Lindestraat ge- a_ tagd. De man had de Hagenaars - 18, 19, 20 en 22 jaar oud - al elf in huis genomen, maar die hadden daar al snel de touwtjes >r- i handen. Bij de aanhouding van de vier mannen vond de poli- 0- ,e in de keuken en in de woonkamer van het huis kleine hoe- eelheden harddrugs. De politie hield het pand al een tijdje in e gaten omdat de recherche dacht dat er drugs verkocht wer en. Maar daar was tot gisteravond geen bewijs voor. /als paspoort •ipen Het paspoort waarmee een 30-jarige Voorschotenaar ich gistermiddag bij een bank aan het Bevrijdingsplein in Lei en legitimeerde was van een Amsterdammer. Het pasje ook. (et bankpersoneel doorzag de oplichter en probeerde in af- 1 rachting van de politie de man aan de praat te houden. Maar de óorschotenaar bleef daar niet op wachten. Hij nam de benen iet achterlating van het gestolen paspoort. Slim was dat niet. chterop zijn pasfoto, die hij over de foto van de eigenaar van de as had geplakt, stond zijn postcode. En dus was het voor de po- tie een koud kunstje om de man thuis in Voorschoten op te Deken. Daar bleken nog meer spullen te liggen die afkomstig raren van een woninginbraak in Amsterdam. •ipen w1m koevoet ie Leidse gemeente-ambte- aar R. van Gulick heeft zich e woede op de hals gehaald an staflid Johan Andrée van let Leids Vrijetijdscentrum LVC). Op last van Van Gulick I enkele dagen geleden een ajakbord verwijderd bij de 2de innenvestgracht. Andree en Ijn collega's merkten dit toen Ij er affiches van het LVC en et Werfpop-festival wilden lakken. Andre'e verwijt Van lulick ('zo'n eikel op het stad- uis') 'eigengereidheid', 'arro- antie' en 'contactgestoord- eid'. I „Hij heeft er met niemand verlegd, ook niet met zijn Dllega's. Die weten niet beter f dat bord staat er nog ge- ■loon. Ik word, nu ik weer over at bord praat, nog een keer [oedend op die man. Ik krijg Ki om heel zijn kantoor onder plakken", briest hij. Volgens Andrée is het plak- ird van groot belang voor de bliciteitscampagnes die de idse poptempel regelmatig iert. ,,De straat is nog altijd plaats om informatie op te ien en uit te wisselen. Legale akborden verwijderen kan "een maar in goed overleg en ik niet eerder dan nadat al- tmatieven beschikbaar zijn. ,Ik was onlangs in - God be- ,aire het - Alphen aan den Rijn [t daar viel me op dat de plak- prden volop de ruimte krij- pn, overzichtelijk zijn en goed _4jn ingepast in het stadsbeeld. [at ze plakborden juist in zul- e uit hun voegen geschoten orpen beter voor elkaar heb- en dan in deze stad met pre- 9 [nties, zou tot nadenken 5loeten stemmen. Op deze ijze lokt de gemeente uit dat 5 - idereen overal illegaal gaat - lakken." Van Gulick komt er rond Dor uit dat hij 'de kwade ge- Jus' is. Op veel rustiger toon lin an Andrée legt hij uit dat de pmeente de laatste tijd druk pende is geweest om 'de sin gelkant' van de 2de Binnen vestgracht te verfraaien. Het was daar, vindt hij, een ar moedige bende met nauwe- lijkse gebruikte berginkjes, bouwvallige schuttingen, slechte bomen en andere loze obstakels. In overleg met stadscafé Van der Werff is in dit gebiedje, nabij Molenmu seum De Valk, een soort van grote schoonmaak gehouden. „Toen ik vorige week het re sultaat wilde bewonderen, viel mij op dat dat plakbord het gebied aan het zicht onttrok. Waarna ik het heb laten ver wijderen." Van Gulick zegt zich nauwe lijks te kunnen voorstellen dat het LVC en andere 'plakkende' instellingen nu zijn gedu peerd. „Die borden zijn re likwieën uit de jaren zeventig. Zeker een instelling als het LVC zou zich moeten afvragen waar ze mee bezig is als ze, twintig jaar later, voor haar publiciteit nog altijd zo afhan kelijk is van zo'n bord. Volgens mij is dat geplak van margina le betekenis. Het vervult hoog uit de psychologische behoefte van de plakploeg, die verse af fiches in de lijm wil dopen. Het LVC is klaarblijkelijk zo gewend aan die borden dat het nooit heeft nagedacht over andere vormen en media. Zo zie je maar, hoe snel mensen aan lelijkheid wennen. „Ook politieke partijen over schatten het belang van die borden. Niet een kiezer wordt door een affiche op zo'n bord over de streep getrokken", al dus Van Gulick. Als Vein Gulick het voor het zeggen had, zou heel Leiden worden gevrij waard van plakborden. Over het solistische element van zijn actie zegt de gemeen te-ambtenaar dat hij niet zou weten met wie van zijn colle ga's hij had moeten overleg gen. „Ik ben op onderzoek uit geweest en mij is gebleken dat niemand is belast met het be heer van de plakborden in Lei den. Dat is toch tekenend." leiden robbert minkhorst Voedertijd! In rijen staan stu denten, bejaarden, vrijgezellen en andere hongerigen voor de drie buffetten. Medewerkers van de mensa, alias De Bak kunnen het eten nauwelijks aanslepen. In de immense eet zaal is het zoeken naar een plekje. Hoe lang is het geleden dat het er zo aan toe ging in de Leidse Kaiserstraat? „Goed studeren en tegelijker tijd goed student zijn stelt zo wel geestelijk als lichamelijk geen lichte eisen", zei universi teitsarts D. de Haan bij de ope ning van de eetzaal in 1962. „Om hieraan te kunnen vol doen is een goede gezondheid noodzakelijk. De onregelmatige wijze van leven van vele stu denten is weinig bevorderlijk voor hun gezondheid. Een ar gument, welke naar mijn me ning ook aangevoerd kan wor den om extra aandacht te wij den aan de voeding van de stu denten." Gisteravond, vijfendertig jaar later. In de mensa heerst een serene rust. Tussen vijf en half zes zijn hooguit tweehonderd mensen binnen gekomen. Komt natuurlijk ook door de vakantie, maar toch. De harde kern van Bak-eters is allesbe halve gelukkig met de aan staande sluiting. Probleem „Wanneer de mensa dicht gaat, wordt dat best een probleem", zegt Marlijn, student en roeier bij Njord. „Want als ik geen zin heb om te koken of zo, eet ik hier." „Man, je eet altijd hier", merkt een vriend op. Met z'n vijven hebben ze maandag avond voor een maal in De Bak gekozen. Op het menu staan een groenteburger met andijvie of een kipschnitzel met asper ge-roomsaus en patat. De club roeiers vindt de mensa aan de Kaiserstraat 'heel handig' en 'lekker dichtbij'. Joost: „Je verliest een mini mum aan tijd. Je zit in de UB, komt vervolgens hier eten en daarna ga je weer terug." Het valt hem overigens op dat je de laatste jaren 'zo weinig studen ten ziet'. Zo zijn Han en Gert-Jan al klaar met hun opleiding en hebben beiden al werk, maar inmiddels volgen ze een avondstudie aan de hts. Met zo'n druk leven is een mensa een uitkomst. Ze eten drie tot vijf keer per week in de Kaiser straat. Beiden kunnen voor de plan nen van het facilitair bedrijf be grip opbrengen. „Vergeleken met een paar jaar geleden is er echt een groot verschil in het aantal dat hier komt eten", zegt Gert-Jan. „Dan is het eigenlijk wel logisch dat hij moet slui ten", concludeert zijn studiege noot. Een paar uur eerder is het bij het universtiteits-restaurant aan de Cleveringaplaats druk met voormalige Bak-eters. „Ik kom er één keer per jaar, en ie dere keer denk ik: ik kom hier nooit meer", vertelt studente arabisch Marjolein Wijninckx. „Het eten is er vaak niet lekker en het is er niet gezellig." Voor het lekkere eten en de goede sfeer lijkt ook niemand met etenstijd af te reizen naar de Kaiserstraat. „Ai en toe is het goor, af en toe is het eet baar", weet Hein Dries die on danks alles een redelijk trouwe bezoeker is van de mensa. „Maar als kenner weet je wan neer je er moet gaan eten en wanneer niet. Je kunt vaak aan het menu al zien of het wat is. Of ik het erg vind dat De Bak dicht gaat? Nee, ik treur er niet om. Al is mensa wel handig wanneer je tentamen hebt. De kale schuur waarin een kleffe eenheidshap op de borden wordt gekwakt. An no 1997 heeft de Neder landse student daar geen behoefte meer aan. Mensa's moeten af van hun kazerne-uitstraling, anders kunnen ze de deu ren wel sluiten. De proble men met de teruglopende bezoekersaantallen spelen niet alleen bij de Leidse studentenmensa, maar ook bij universiteiten elders in den lande. „Zoals we het nu doen, heeft het zijn tijd gehad." leiden ruud sep „In het hele land zien we een terugloop in, de warme-maal- tijdvoorziening", vertelt J. van Loenen van SMAA-catering, het geprivatiseerde bedrijf dat de mensa van de Universiteit van Amsterdam exploiteert. „Met name net buiten het centrum krijgen we minder klanten. Bij onze vestigingen in het centrum is het aantal bezoekers con stant, terwijl daar precies de zelfde maaltijden worden ver strekt." In Amsterdam wordt zo af en toe flink gediscussiëerd over de vraag hoe het tij kan worden ge keerd. Er zijn ideeën om ook buiten de universiteit aan cate ring te gaan doen, en om naast goedkope eetgelegenheden ook cafe's te gaan exploiteren. Het blijft voorlopig echter bij plan nen: een experiment met een De mensa blijft niet alleen in de zomermaanden leeg. Mensa's moeten af van hun kazerne-uitstraling, anders kunnen ze de deuren wel sluiten. De problemen met de teruglopende bezoekersaantallen spelen niet alleen bij de Leidse studentenmensa, maar ook bij universiteiten elders in den lan de. FOTO LOEK ZUYDERDUIN la carte mensa mislukte. „Dan ons toen nog niet." moet je tot tien uur 's avonds Ook bij de mensa van de Uni- doorgaan. Je kunt niet zoals bij versiteit Twente hebben ze een gewone mensa om zeven grootse plannen. „We willen het uur de tent sluiten. Dat lukte product mensa vernieuwen", doceert hoofd restauratieve moet dan wel de 25 jaar oude voorzieningen H. Schuppers. keuken volledig worden ver- „We willen een ruimer assorti- nieuwd. Onze plannen liggen ment aan gaan bieden in een klaar om van de mensa een stu- bredere prijsrange. Daarvoor dentenrestaurant te maken." De Rijksuniversiteit Gronin gen heeft twee jaar geleden noodgedwongen het roer bij de mensa volledig omgegooid. De Groningse mensa, die niet aan de universiteit was verbonden, moest sluiten toen de universi teit niet bereid was om nieuwe investeringen in de eetgelegen heid voor haar rekening te ne men. De mensa ging dicht, en in plaats daarvan zette de uni versiteit een eetgelegenheid op waarvoor de maaltijden van el ders werden aangevoerd. „Door dit zogenoemde ontkoppeld ko ken is het mogelijk om met vrij eenvoudige middelen een goe de maaltijd te serveren. Ik denk dat het een handige methode is, omdat je je heel snel kunt aan passen aan een veranderende vraag. Wij zijn er bij de Rijks universiteit Groningen in ieder geval redelijk tevreden over." Bij de Technische Universiteit Delft kan de mensa zich alleen nog staande houden doordat het restaurant ook overdag open is. „Op die manier valt hier nog redelijk te draaien", vertelt hoofd restauratieve voor zieningen R. Rombouts. Verbe tering van de exploitatie door bijvoorbeeld luxere maaltijden aan te gaan bieden, is volgens hem een illusie. „Je kunt niet in dezelfde ruimte maaltijden van vijftien gulden gaan verkopen. Voor die prijs vragen mensen toch meer sfeer en willen ze be diend worden." Zijn toekomst beeld voor het verschijnsel mensa is.dan ook een sombere. „Op een gegeven moment ster ven deze instituten uit. En dit lijkt een goed voorbeeld daar- Sipgevoerd e jongen die voor kanton- chter E. Weiss staat, behoort uidelijk tot de groep die je op- eschoten jongelui noemt. De ™^>gevoerde-bromfiets-jeugd. •aar is hij dus ook voor aanwe- Ig. Quasi nonchalant verwis- tit hij zijn rechtervoet voor de ■■tiker op de rand van de verho- Ing, en steunt met zijn twee 'pinden op de balie alsof het jgpn bar is. Maar het is geen a frame die hij tentoonspreidt. ILOjet is eerder een mengeling sneton lichtzinnigheid en een on derontwikkeld gevoel voorver- ^Audingen. an ele officier van justitie doet een iverijilde poging tot correctie. aaIk zie je wel glimlachen, maar 'HQÏt is een hele serieuze kwestie. Is je een brommer zó ver op- _JDert als jij deed, dan wordt het en motor. Met alle gevolgen kndien. Bijna niets van de ön- erdelen is dan nog geschikt por die lichte brommer die je ersthad." U lij weet het wel, maar ja. R 'e rechter kijkt nog even in Eiar papieren en ziet dat hij et bij de vorige dagvaarding nwezig kon zijn. Ze wil weten laar om niet. Toen moest ik examen doen." De jonge verdachte bereidt zich voor op de 'belangrijkste' vraag van de hele zitting. Zijn handen laten de balie los en hij gaat wijdbeens staan om hem op te vangen. Rechter Weiss:,, En ben je ge- Verdachte:,, Dacht het wel!" (prachtig gered!) Het is duidelijk. Het slagen voor de middelbare school weegt gemakkelijk op tegen het ongeoorloofd sneller maken van brommertjes. Niet voor de officier van justitie. Hij eist 420 gulden wegens het opvoeren en 450 gulden voor het niet verze kerd zijn. De rechter strijkt over haar hart en houdt er rekening mee dat er voor ongeveer 350,- aan on derdelen van de brommer door de politie zijn achtergehouden. Hij moet nu voor de eerste en de tweede overtreding samen 500 piek betalen. Als hij verder geen bezwaren heeft mag hij naar huis. Maar wel lopend na tuurlijk. Onverdroten Het valt allemaal onder het kopje:Het in gevaar brengen van de algemene verkeersvei ligheid." Maar voor de volledig heid somt kantonrechter E. Weiss het rijtje overtredingen nog even op.„ U reed te hard, hield niet genoeg rechts bij de verkeersgeleiding, maakte een stuurfout en belandde vervol gens in de berm." De verdachte knikt schuldbe wust en probeert met de dui men in zijn broekzak zijn nede righeid nog iets stoers mee te geven. Hij zou het niet eens kunnen ontkennen als hij wilde, want alles is in geuren en kleuren ge- illustreerd in het politiefoto- boek. „Maar het was nog het ergste voor de motorrijder." licht de rechter toe. De verdachte reed vorig jaar ju ni in Zoeterwoude Dorp 80km/hr in plaats van de toe gestane 50 en raakte voor hij uiteindelijk in de berm geraak te een motorrijder. Het slacht offer hield er een scheur in zijn heupgewricht aan over dat ook nog uit de kom lag. Rechter Weiss:,, U heeft hem wel behoorlijk geraakt, hè? Volgens ooggetuigen volhardde de wegpiraat in zijn vervelende neiging de bewuste verkeersge leiding links te passeren in plaats van rechts. Om de bocht af te snijden. De eén zegt dat hij dat altijd deed met tachtig kilometer per uur, een ander heeft het over honderd. Ach, da's overdreven." rea geert de verdachte Rechter Weiss: Wat ik mij nou afvraag is, hoe komt een mens ertoe zoiets te doen. Het was om half één 's middags terwijl iedereen daar op straat aan het recreëren was." Verdachte: „Ja, ik was ook aan het recreëren". Weiss: „Op uw eigen manier. U bent toch vrachtwagenchauf feur? Beseft u wel dat u door dit soort dingen uw rijbewijs kunt kwijtraken." Ja dat doet hij nu wel, dus wacht hij met spanning de uit spraak van de officier van justi tie af. Die is onverwacht cle ment. De schade, ook aan de motorrijder, viel gelukkig mee en er is geen documentatie van de verdachte. 570 Gulden boete of 11 dagen hechtenis. Weiss: Daar komt u nog heel goed mee weg. Ik moet u eerlijk zeggen, ik had de straf veel zwaarder verwacht. En als de officier van justitie meer had gevraagd dan had ik er zeker mee ingestemd. Ik hoop u hier in ieder geval niet meer tegen te komen. En ook niet op de weg. pablo cabenda» leiden rudolf kleun Het telefoonverkeer in de Leidse regio en in Zoetermeer Palenstein is gisteren zes uur ver stoord geweest door een kabelbreuk. De be trokken kabel werd 's morgens rond kwart voor negen tijdens werkzaamheden langs de A4, ter hoogte van de Europaweg in Leiden, stukgetrokken. Het duurde vervolgens tot kwart voor drie voor de kabel was gerepa reerd. Door de kabelbreuk werd telefoneren moei lijk, maar niet helemaal onmogelijk, aldus een woordvoerster van PTT Telecom. „Andere verbindingen raakten overbelast. Juist bij zo'n storing gaan mensen veel bellen en ontstaat er wat wij noemen een opeenstapeling." In de praktijk had dat tot gevolg dat in veel gevallen verbindingen niet tot stand kwamen en bel lers de in gesprektoon kregen. De kabelbreuk had overigens ook gevolgen voor de televisie-ontvangst in het Zuidwesten, Midden- en Noord-Nederland. Via de glasve zelkabel worden namelijk ook de program ma's van de Duitse zenders ARD en ZDF en de Belgische BRT doorgegeven. Planttafels op feest Rijn en Vliet Verzorgingstehuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noordewierlaan or ganiseert donderdag van 18.00 tot 21.00 uur een tuinfeest voor bewoners, buren, buurtkinderen en andere belangstellenden. Het feest is ter ere van de planttafels die het verzorgingshuis dankzij een donatie van het Leidse Elfstegencomité kon aan schaffen. De bewoners van Rijn en Vliet kunnen voortaan met behulp van de planttafels - ook als ze erg slecht ter been zijn - naar hartelust tuinieren. Bezoekers van het tuinfeest, die donderdag een stempelkaart van de Elfstegentocht bij zich hebben, worden getrakteerd op een ijsje. Leidse delegatie bezoekt Juigalpa Een Leidse delegatie bezoekt eind juli de stad Juigalpa in Ni caragua. Leiden heeft al negen jaar een stedenband met deze stad. Samen met wethouder H. Kruijt (Economische zaken) kijkt een aantal ambtenaren of er op gemeentelijk niveau hulp te bieden is op het gebied van onderwijs, publieke diensten en overheidsorganisatie.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11