Oppositie in Albanië zou zege behalen GOED KOOP Buitenland 1 I Japanse 'school killer' blijkt scholier van 14 Crisis binnen regering Israël verder verscherpt Roze Zaterdag in Parijs De tijger slaat terug op angstig Sumatra Turkije heeft bijna een nieuwe regering 'Nihoul al eerder bij zedenzaak betrokken' Afscheid van Hong Kong of het einde van een rijk GO MAANDAG 30 JUN11997 Egypte verhindert smokkel oudheden cairo De Egyptische politie heeft gisteren een douanebeambte aangehouden die zou hebben getracht antiquiteiten uit de tijd van de farao's het land uit te smokkelen. Volgens de autoriteiten wilde de man de voorwerpen met behulp van valse papieren naar Genève laten brengen. In een kist op het vliegveld van Cai ro bleken onder meer een sculptuur van een hoofd van farao Ahmozes V en meer dan drieduizend jaar oude glasplaten te zit ten. Volgens de valse papieren was de kist afkomstig van de Amerikaanse ambassadeur in Egypte. Suriname voert actie tegen drugs Paramaribo Bij een landelijke operatie in het kader van de be strijding van drugscriminaliteit hebben politie, leger en douane in Suriname 98 verdachten aangehouden. Een commissie onder leiding van de waarnemend procureur-generaal Hélouise Ro zenblad reageerde gisteren tevreden op Operation Suri-storm. Tijdens de actie werden de luchthavens en schepen in de territo riale wateren gecontroleerd en werden huiszoekingen verricht. De autoriteiten vernietigden meer dan 280.000 marihuanaplant- jes en namen een pond cocaïne in beslag. Iraanse ambassadeur aangevallen tuzla De Iraanse ambassadeur in Bosnië is samen met zijn vrouw en kinderen aangevallen en mishandeld toen het gezin door Servisch gebied reed. Volgens VN-woordvoerder Andrea Angeli werd Muhammad Javad Asajesh door drie mannen gesla gen en werd zijn vrouw mishandeld. De aanvallers gingen er vandoor met het geld en de Mercedes van het gezin. Het gezin was onderweg van Tuzla naar Sarajevo. De familie werd door de VN-politie gevonden en naar het ziekenhuis in Brcko gebracht. Angeli zei dat de Servische politie erg behulpzaam was en een van de aanvallers wist te identificeren. Einde bestand Congo-Brazzaville Brazzaville In Brazzaville, de hoofdstad van Congo-Brazzaville, werd gisteren over en weer geschoten, ondanks de aankondiging van zaterdag dat er een vredesakkoord was bereikt. De gevech ten leken zich rond de luchthaven te concentreren. Het vliegveld is van cruciaal belang, omdat de bevoorrading en troepenver sterking hier geschieden. De afgelopen dagen hebben de leiders van de twee strijdende partijen, president Lissouba en de voor malige president Sassou-Nguesso, allebei volgehouden dat ze de luchthaven hebben veroverd. Cruiseschip vaart sportcomplex in ne^/ york Een cruiseschip met meer dan vijfhonderd passagiers is een sportcomplex op een havenpier in Manhattan binnenge varen. Daardoor liepen twaalf opvarenden verwondingen op. De boeg van de Spirit of New York stak ruim drie meter een basket- bal- en dressuurcentrum in aanbouw in. Volgens een woord voerder van het sportcentrum Chelsea Piers probeerde de boot af te meren, maar was door een of andere oorzaak de motor niet in de achteruit gegaan. Kinderen gedood bij brandweershow Riga» Acht kinderen zijn zaterdag omgekomen toen de cabine van een hijskraan naar beneden stortte tijdens een brandweer show in Letland. Meer dan twintig mensen raakten gewond, van wie zeven ernstig. De organisatoren lieten in.de kraancabine meer dan twintig mensen toe, veel meer dan toegestaan. Zo'n duizend toeschouwers zagen vol afschuw toe hoe de cabine van een hoogte van twintig meter naar beneden viel. Het grootste deel van de brandweeruitrusting in de voormalige Sovjet-repu bliek is verouderd. Belgrado eist vrijlating Dokmanovic belgrado heeft zaterdag de onmiddellijke vrijlating van Slavko Dokmanovic geëist. De Serviër, die vrijdag in Oost- Slavonië werd aangehouden, is door het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden. Deze zou hij hebben gepleegd na de val van Vukovar in Oost-Slavonië. Hij is meteen na zijn arrestatie overgebracht naar een speciale VN-cel in Scheveningen. De Joegoslavische autoriteiten stelden hun eis in een protestbrief aan de Amerikaanse generaal Jacques Klein, zo meldde het Joegoslavische persbureau Tanjug. tokyo «judith stalpers ^correspondent La mÊÊÊÊÊÊ WÊÊÊÊÊÊ I Vol afschuw en ongeloof heeft I "jjapan zaterdag I de arrestatie van de moorde- naar van Jun Hase, een 11-jari- ge scholier uit Kobe die eind mei verdween hakte hoofd drie dagen later bij de ingang van een school werd Ïl gevonden. Nadat de politie bij huiszoe- I king op bewijsmateriaal stuit, werd zaterdag een 14-jari- buurtgenoot in hechtenis nomen, die sinds de kleuter- hooi bevriend Hij zat op de school waar Juns hoofd werd aangetroffen en stond bekend als een spijbelaar iemand die katten stroopte. Over het motief wilde de poli- je?! tie niets loslaten, maar zelfs de S politiechef die het onderzoek ^leidde kon zijn emoties pers niet onderdrukken. Om te voorkomen dat andere jeugdi gen de misdaad gaan 'kopiëren' stelt de politie zich terughou- dend op. De persconferentie |p duurde slechts vijf minuten. Ook tijdens de jacht op de da der wist de politie elke onthul ling te voorkomen. Jun Hase verdween op klaar lichte dag, terwijl hij op weg was naar het huis van zijn opa. Volgens de verdachte had hij Jun gevraagd samen te spelen op een naburige heuvel. Daar heeft hij Jun met een mes ver moord en vervolgens zijn hoofd afgezaagd. Het lichaam verborg hij, het hoofd nam hij mee naar huis. Drie dagen later legde hij het in alle vroegte voor de ingang van zijn school, met in de mond twee briefjes. Daarop stond dat de daad een 'wraakactie was te gen de leerplicht' en dat de da der 'meer zwakke plantjes zou ombrengen'. Hij ondertekende met 'school killer'. Experts zoeken de schuld bij het competitieve Japanse schoolsysteem en bij de wrede en wereldvreemde spelletjes- en stripboekencultuur. De politie spreekt van een trend. Statistie ken laten een snelle toename van het aantal geweldsmisdrij ven onder jongeren zien. ad bloemendaal correspondent De crisis in het Israëlische kabi net is gisteren verder ver scherpt. Minister van buiten landse zaken Levy zegde op het laatste moment een bijeen komst met premier Netanyahu af. Het was de bedoeling dat de twee de laatste hand zouden contacten met de Palestijnen wordt gehouden. Netanyahu is bovendien van plan Sharon minister van finan ciën te maken en hem te be noemen in het 'veiligheidskabi net', een selecte groep minis ters, onder wie Levy en minister van defensie Mordechai. Zij vre zen dat de komst van havik Sharon voor problemen zal zor gen. Netanyahu heeft gisteren met kracht afstand genomen van een pamflet dat Israëlische ex tremisten het afgelopen week einde hebben verspreid in He- bron. Het toont een varken met het opschrift Mohammed, dat bezig is de koran te schrijven. Het varken is voor zowel joden als moslims een onrein dier. De linkse oppositie in Albanië lijkt af te stevenen op een overwinning bij de parlementsverkiezingen van gisteren. Volgens de eerste, onofficiële uitslagen hebben de socia listen en hun bondgenoten gewonnen in de hoofdstad Tirana, waar het grootste deel van de bevolking woont. Door de slechte verbindingen en het gebrek aan compu ters was het vanmorgen echter moeilijk resultaten te voorspellen. Tirana afp-rtrrisha uitbrak. In de steden Vlore parus Twee deelnemers aan de homo-optocht die zaterdag door Parijs trok, hebben zich uitgedost als e mars op Roze Zaterdag trok in de Franse hoofdstad zo'n 200.000 belangstellenden en was daarmee één i Nederland werd de jaarlijkse dag voor homo's en lesbiennes gevierd met een optocht in Deventer. i combinatie van varken en farao. De n de grootste die ooit is gehouden. In FOTO REUTERS IAN LANCSDON jakarta ronald frisart correspondent De mens drijft de Sumatraan- se tijger in het nauw met hui zenbouw en economische ac tiviteiten, maar de roofdieren slaan terug. In de Indonesi sche provincie Lampung (Zuid-Sumatra) hebben ze re cent al drie mensen gedood. En een houtbedrijf hebben ze voor miljoenen guldens scha de toegebracht. De werknemers van staats- houtbedrijf PT Inhutani zijn doodsbang. De afgelopen we ken zijn in het bos drie men sen door tijgers gedood en nog eens drie verwond. Drie ande ren zijn spoorloos verdwenen. Aangenomen wordt dat ook zij een prooi van de roofdieren zijn geworden. Uit angst weigeren de hout werkers het bos in te trekken. De aanplant van jonge boom pjes is daardoor ernstig ver traagd. PT Inhutani wilde dit jaar 3.600 hectare herbebos- sen, maar is nog niet verder gekomen dan 1.300 hectare. En de 1,2 miljoen al wel ge plante boompjes gaan massaal dood doordat de arbeiders weigeren ze twee keer per dag water te geven. De schade loopt in de miljoenen guldens. Volgens staatsbosbeheer zijn de boosdoeners twaalf tij gers, die in twee groepjes ope reren. Ze reageren als de spreekwoordelijke kat in het nauw, zegt specialist Ron Lil- ley van het Wereld Natuur Fonds. Hun territorium wordt kleiner door landbouw en be bouwing. Als gevolg daarvan worden de dieren steeds agressiever. istanbul.jessica lutz correspondent De leider van de Moederland partij, Mesut Yilmaz, maakt waarschijnlijk vandaag de nieu we Turkse regering officieel be kend. Yilmaz kreeg de formatie opdracht, nadat de fundamen talistische premier Erbakan op 18 juni aftrad. Hij werd daartoe gedwongen nadat het leger van hem eiste pro-islamitische maatregelen terug te draaien, met name de infiltratie van de bureaucratie door fundamenta listen. De regering-Erbakan kwam door de informatie van de mili tairen in een kwaad daglicht te staan. Het feit dat coalitiepart ner Tansu giller desondanks weigerde uit de regering te stap pen, leidde ertoe dat negen le den van haar Juiste Pad Partij hun lidmaatschap opzegden. De coalitie verloor daardoor de meerderheid in het parlement Ook dit weekeinde nog trad een aantal leden uit de partij. In totaal heeft de coalitie met Er bakan 36 Juiste Pad-parlemen tariërs doen opstappen, bijna ccn kwart, gillers machtswellust heeft inmiddels ziekelijke vor men aangenomen, aldus één van de afvalligen. De regering van Yilmaz werd het afgelopen weekeinde door de pers het 'reparatiekabinet' genoemd. Zo snel mogelijk zul len vervroegde verkiezingen worden uitgeschreven, maar daarvóór moet een groot aantal zaken op orde worden gebracht, al was het maar om het leger te rug de kazernes in te krijgen. De socialistische partijleider Fa- tos Nano eiste afgelopen nacht de overwinning al op. Hij rekent erop dat zijn partij en haar bondgenoten de Democrati sche Alliantie en de Sociaal-De mocratische Partij 80 van de 155 zetels zullen winnen. De re gerende Democratische Partij (DP) van president Berisha zou blijven steken op 25 zetels. Hoe wel de Democraten zich nog niet gewonnen gaven, heerste op hun hoofdkwartier een be drukte stemming. Voor het partijbureau van de socialisten verzamelde zich een uitgelaten menigte om de over winning te vieren. De politie liet echter weten dat ze geen mani festaties zou toelaten vóór de officiële einduitslag, die van avond wordt verwacht. Politieke leiders riepen hun aanhang op tot terughoudendheid 'op dit kritieke moment'. Behalve in Tirana heeft de oppositie het goed gedaan in het zuiden, waar dit voorjaar de opstand tegen president Be en Sarande zou de DP zijn weg gevaagd. Volgens lokale radio zenders heeft de oppositie in deze regio tachtig procent van de stemmen behaald. De Albanezen konden giste ren in een referendum ook stemmen over het herstel van de monarchie. In de noordelijke stad Shkodre, het bolwerk van Berisha, en Korea stemde onge veer zeventig procent vóór te rugkeer van de koning, aldus voorlopige uitslagen. In Vlore en Tirana zou de meerderheid tegen de monarchie hebben ge stemd. De Organisatie voor Samen werking en Veiligheid in Europa (OVSE), die de verkiezingen or ganiseerde, is tevreden over het rustige verloop van de stembus strijd. Zelfs in het roerige zuiden verliep de stemming in een ont spannen sfeer. Er vielen deson danks drie doden. De opkomst was in het hele land hoog. In districten waar niemand meer dan de helft van de stemmen haalt, vindt op 6 juli een tweede ronde plaats. gen. Buiten Nihoul zouden ook enkele Brusselse politici zich schuldig hebben gemaakt aan misbruik van zeven- en achtja rige kinderen. De krant De Morgen meldde zaterdag al dat Nihoul vorig jaar samen met Dutroux is gesigna leerd in het stadje Bertrix, vlak vóór de ontvoering van het vijf tienjarige meisje Laetitia Del- hez. Zij werd enkele dagen later bevrijd uit een huis van Dutroux in Marcinelle. Jean-Michel Nihoul, medever dachte van Mare Dutroux in het Belgische zedenschandaal, zou tien jaar geleden ook betrokken zijn geweest bij misbruik van kinderen op een basisschool in Brussel. Justitie heeft al op dracht gegeven dit onderzoek te heropenen. Dat meldde de Vlaamse zen der VTM zaterdag. Het onder zoek werd enkele jaren geleden afgesloten zonder aanhoudin- correspondent Zelden zal het Britannia rule the waves zo vertwijfeld hebben geklonken als afgelopen vrijdag bij een last night of the proins in Hong Kong. Er werd duchtig met vlaggen gezwaaid, maar er moesten ook heel wat traantjes worden weggepinkt. Pijnlijker dan ooit wordt de Britse natie er vandaag aan herinnerd dat met de overdracht van de kroonko lonie het laatste juweel aan Brit se heerschappij wordt onttrok ken. Voortaan zal nationale zelfbe vrediging vooral uit sportieve successen worden geput, zoals gisteren werd bewezen door het schandaalblad News of the World. 'Een groet aan onze wa re Britten', kopte het blad boven foto's van zegevierende sporters die volgens de opgefokte tekst 'bewezen dat Groot-Brittannië gisteren de wereld overheerste'. Bij niet door Britse ziekte be vangen lezers riep dit ééndags- succes een meewarig glimlachje op: twee van de vier bejubelde wapenfeiten werden geboekt door genaturaliseerde Britten: een uit Canada afkomstige ten nisser en een bokser van Nigeri- aanse afstamming. Het is een wat armoedige com pensatie voor wat alom wordt ervaren als de begrafenis van het British Empire, het Britse wereldrijk. Hong Kong gaf de Britten het idee dat ze meetel den in de wereld, al was het maar omdat hun oorlogssche pen zo'n lange weg moesten af leggen om er aan vlagvertoon te kunnen doen. Dus hoeft het ook geen bevreemding te wekken dat de BBC bij deze teraardebe stelling bijna tweehonderd jour nalisten en technici afvaardigt. Sommige parlementsleden vin den dat de kosten van ruim 3 miljoen gulden belastinggeld op spilzucht duiden. Maar de BBC wil, zoals een woordvoerder het formuleerde, bij deze 'historische mijlpaal in stijl rapporteren'. Per slot van rekening zijn de koloniale heer sers vooral de laatste twee jaar zó op hun ziel getrapt dat het afscheid voor de nodige com pensatie moet zorgen. Londen Britse invloed in het Midden-Oosten en Nc 1922: Egypte 1 946: Jordanië 1948: Israël (Palestina) 1956: Sudan 1961: Koeweit 1967: Aden,Zuid-Ji 1971: VAE, Quatar, Bahrein, Oman 1960: Somalië (Brits Somaliland) 1960: Cyprus 1964: Malta 1947: India, Pakistan, Bangladesh (toen Oost-Pakistan) 1948: Sri Lanka (Ceylon) 1948: Myanmar (Burma) 1957: Maleisië (Malaya) 1963: Sarawak, Sabah beide gaan deel uitmaken van de Maleisische Federatie 1965: Singapore 1997: Hong Kong Afgestaan aan de Britten in 1842. Chinees-Britse overeenkomst over teruggave in 1984. 1984: Brunei 1975: Papoea 1979: Kiribati 1978: Tuvalu 1931: Zuid-Afrika 1966: Lesotho 1968: Swaziland Grondwettelijk onafhankelijk binnen het Gemenebest. Britse monarch blijft staatshoofd. Guyana (Brits Guyana 1970: Fiji, Tonga 1901: Australië. Onafhankelijk binnen het Gemenebest. Britse Monarch blijft staatshoofd. Republikeinen willen alle banden in 2001 doorsnijden. 1907: Nieuw Zeeland. Onafhankelijk binnen het Gemenebest. 1962: 1962: Jamaica Trinidad en Tobago 1966: Barbados 1974: Grenada 1978: Dominica 1979: St Lucia, St Vincent en Grenadines 1981Antigua en Barbuda 1983: St Kitts en Nevis had het liefst gezien dat de hele wereld morgen de installatie van de door Peking ingestelde voorlopige bestuursraad zou boycotten. Het tekent echter de veranderde verhoudingen in ook dit deel van de wereld dat de Britse diplomatieke protes ten tegen deze ongekozen raad weinig hebben uitgehaald. Het realiteitsbesef in vooral de Europese hoofdsteden staat haaks op het diplomatieke spierballenvertoon dat de Brit ten zo graag hadden gezien. Er wordt meer waarde gehecht aan goede relaties met een opko mende supermacht dan aan so- lidariteitsvertoon met een naar de geschiedenisboeken verwe zen koloniale heerser. Bovendien zijn de Britse protes ten niet echt geloofwaardig. Niemand minder dan de laatste Britse gouverneur, Chris Patten, veronderstelde vorige week in The Times dat historici zich ooit zullen afvragen waarom Londen zich pas na 1984, toen premier Thatcher met China de over drachtsovereenkomst tekende, echt zorgen ging maken over het democratische gehalte van het bestuur van Hong Kong. Er was tot ver in de jaren tachtig ten onrechte het idee dat de mensen in Hong Kong weinig behoefte hadden aan democra tie, meende Patten. Bovendien ging de zorg om het behoud van vrijheid en men senrechten niet zover dat Pat ten grote hoeveelheden Britse paspoorten mocht uitreiken aan inwoners van Hong Kong die zich uit angst voor Chinese dic tatuur in de moeder van alle de mocratieën willen vestigen. Dat voorrecht is slechts voor een be perkte groep weggelegd, en dat heeft Londen al heel wat kritiek bezorgd. Vooral Amerika commentaar, en wel zó veel dat Thatcher zich vorige week geroepen voelde tot een zelfrechtvaardiging in de Wall Street Journal. Ze had ner gens spijt van, schreef ze, in het verdrag was immers zwart op wit vastgelegd dat Hong Kong 'vrij' blijft. Ze was wel zo realis tisch om eraan toe te voegen dat een verdragstekst een dood stuk papier kan blijven. Wellicht dat Tony Blair, leider van een partij die nog steeds 'broederlijke relaties' met de Chinese communistische partij onderhoudt, een andere toon zal aanslaan. Gisteren werd ge meld dat de premier en zijn mi nister van buitenlandse zaken tijdens hun \isite aan Hong Kong door gesprekken met de Chinese leiders de Brits-Chine- se relaties willen verbeteren. Er zijn voor het Britse wereld rijk, waar eens de zon nooit on derging, nog maar dertien plek jes buiten de eigen landsgren zen waar de Union Jack mag blijven wapperen. Dat het ei land Bermuda met 60.000 inwo ners daarvan het grootste is zegt iets, maar nog niet alles over het verval van een wereldmacht. Symbolischer is misschien dat de Britten Hong Kong in de vo rige eeuw als drugdealers ver overden, en nu de aftocht bla zen met een overspelige prins op een reeds afgedankt jacht. Brandstichting in kleuterschool van kerk Lübeck lljbeck dpa In het Noord-Duitse stad Lüb eck is gistermorgen opnieuw een aanslag gepleegd op een kerkelijke instelling. De aanslag is vermoedelijk het werk van ex treem-rechtse personen. Eerder werd een rooms-katholieke kerk in brand gestoken en werd een protestantse kerk met haken kruisen beklad. Onbekenden probeerden brand te stichten in een kleuterschool van de pro testantse Augustinusgemeente in de stad. Op de muur hadden de daders drie hakenkruisen en de zin 'Harig, wij krijgen jou' geklad. Harig is de rooms-katholieke pastor die in de Sint Mcelinkerk een Algerijns gezin kerkasiel heeft verleend. De schade aan de kleuterschool was volgens de politie gering. KRENTENBOLLEN zak 4 stuks van '.89 3LOEMKOOL 199 jer stuk A WESERGOLD NEKTAR abrikoos/sinaasappel, perzik/sinaasappel of perzik/sinaasappel tropical literpak van T8U Aanbetfrigfn gefcfcg van mi 30 juni t/m vno 2jli tropical - 1? ELKE DAG GOED NIEUWS f5

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5