Voor Van den Doel is het toernooi 'over Dromen van Van Kessel en Borst spatten op NK uiteen Sport Alphense honkballers laten zege glippen John van der Wiel wil geen 'slaaf zijn van Gary Kasparov Van den Burgh leide in topcircuit triatlon André van Reek draai warm voor Noordwijk MAANDAG 30 JUNI 1997 chef willem spierdijk. 071-5356464. plv -chef rob onderwater. 071-5356 Goede generale Erika van de Bilt leiden Eén week voor de nationale kampioenschappen in Em- meloord heeft Erika van de Bilt haar zelfvertrouwen opgekrikt met een goede 3000 meter. Tijdens de Keien-meeting in Uden scherpte de atlete van Leiden Atletiek zaterdag haar persoonlijke toptijd aan tot 9.31,18. Ook versloeg de Leidse Mieke Aanen, vol gende week op de 5000 meter één van haar voornaamste con currentes. De tijd van Van de Bilt is de vierde die dit jaar in Ne derland werd gelopen. De Leidse probeert tijdens het NK overi gens ook nog op de 1500 meter aan de start te komen, maar zij heeft zich daarvoor te laat aangemeld. Haar hoop is gevestigd op bondscoordinator Cees Koppelaar, die na zaterdag een lans voor de Leidse atlete wil breken. Polsstokhoogspringer Rémi Zeven huizen kwam in Delft in actie tussen de regenbuien door. De at leet van Leiden Atletiek kwam niet hoger dan 4,20. Van Schaarenburg twee keer tweede breda In het zwembad De Wisselslag te Breda was Louis van Schaarenburg van LZ 1886 de succesvolste zwemmer bij de na tionale kampioenschappen voor junioren. Op de 100 en 200 me ter rugslag werd hij dit weekeinde tweede in persoonlijke toptij den van 1.07.28 en 2.39.84. Op de 400 meter wisselslag behaalde de succesvolle LZ-zwemmer nog een bronzen medaille. Hij leg de deze afstand af in 5.13.22. De andere podiumplaats kwam op naam van Michael van Schaik. Hij werd derde op de 100 vlinder in 1.04.50. Van de overige LZ-deelnemers kwam Noeki Klein met een vierde plaats op de 200 meter vlinderslag (2.39.84) het dichtst bij het ereschavot. Ook haar zesde plaats op de 200 me ter vrije slag (2.18.86) was verdienstelijk. Paula Heemskerk werd zevende op de 400 meter vrije slag in 4.57.30. Sander Rhijnsbur- ger (De Zijl LGB) viel met drie starts niet in de prijzen. Zijn beste prestatie was de zevende plek op de 100 meter rugslag in 113.02. Jorien Kleywegt (Zijl) behaalde in buitenwaterwedstrij den te Breukelen de tweede plaats op de twee kilometer vrije slag vrouwen. Haar tijd was 25.52.7. 'Nu moet hij bewijzen dat hij tegenslagen kan venverken DIOK voortaan één van de acht amsterdam pi eter v De algemene vergadering van de Nederlandse Rugby Bond heeft ingestemd met een wijzi ging van de competitie met in gang van het seizoen 1998/99. De ereklasse wordt terugge bracht van twaalf naar acht teams, met daaronder een eer ste klasse van tien en daaronder weer twee tweede klassen van elk acht ploegen. Deze wijziging moet kwaliteitsverbetering op leveren en bondscoach Geoff Old meer tijd geven om met zijn selecties te werken. Voorzitter Bert van Veen van de Leidse landskampioen DIOK is niet gelukkig met de nieuwe opzet. „Natuurlijk is het verschil tussen de onderste en de bo venste helft uit de ereklasse te groot", aldus Van Veen. „Ieder jaar zijn er weer veegpartijen, waar niemand iets aan heeft. Maar aan de andere kant wordt het krachtsverschil tussen de clubs in de nieuwe ereklasse en de rest van de klassen niet min der. De maatregel is goed voor het rugby, maar niet beter voor de rugbyclubs. Zij verliezen hun beste spelers aan de clubs die in die nieuwe opzet spelen. De eerste serieuze stap naar profes sionalisering van het rugby, die nu ontstaat, werkt ook tegen de clubs. Daarnaast heeft een klei nere competitie nadelen voor spelers die niet voor een oranje selectie uitkomen, want voor hen duurt de competitie straks maar veertien wedstrijden. Naar ik heb begrepen wordt er straks geen play-off meer gespeeld. Ook wordt de competitie stilge legd voor activiteiten van oran je-selecties, wat voor veel rug byers slecht uitpakt." De jonge Leidse schaker Erik van den Doel moét zich vorige week in De Kuip even gevoeld hebben als Rinus Israël die de Eu ropa Cup omhoog houdt; derde op het NK schaken, gelijk met Ivan Sokolov, maar vóór Jeroen Piket. Twee dagen later was van enig zelfvertrouwen bij Van den Doel geen sprake meer na zijn tweede nederlaag op rij. „Het zal moeilijk worden me te herstellen", fluisterde hij zaterdag aan geslagen nadat Genna So- sonko hem van het bord had geveegd. „Voor mij is het toernooi over", conclu deerde het 18-jarige schaaktalent. rotterdam willem spierduk De eerste week van het Neder lands kampioenschap schaken was voor Van den Doel zo goed verlopen. Na vijf ronden en overwinningen op Van der Wei den, Cifuentes en Piket begon hij al stilletjes aan een groot meesterresultaat te denken. Daarvoor heeft de Leidenaar ze ven punten nodig. „Het groot ste Nederlandse schaaktalent sinds Loek van Wely", werd er Erik van den Doel: „Zo'n nederlaag blijft door je hoofd spoken." Wit: Erik van den Doel Zwart: Genna Sosonko l.Pf3c5 2.g3d5 3. Lg2 Pc6 4. O-O e5 5. d3 Le7 6. e4 Pf6 7. Pc3 d4 8. Pe2 Pd7 9. Pd2 h5 10. f4 h4 11. Pf3 h3 12. Lhl Pf6 13. Pd2 Pg4 14. PL1 g5 15. Lf3 gxf4 16. gxf4 Tg8 17. Pg3 Lh4 18. Lxg4 Lxg4 19. Del Dd7 20. a3 O-O-O 21. L4 c4 22. Pd2 exf4 23. Txf4 Pe5 24. Pxc4 Lxg3 25. hxg3 Pf3 26. Txf3 h2 27. Kf2 Lxf3 28. Kxf3 Dg4 29. Kg2 hl=D 30. Kxhl Dh3 Wit geeft op. in Rotterdam al geconcludeerd. Maar vrijdag ging het mis met Van den Doel. Hij verdedigde zich taai tegen Sokolov, leek de grootste problemen te hebben overwonnen en op remise af te gaan. Vlak na de tijdcontrole gaf hij echter een pion weg en kon hij meteen de vlag strijken. „Zo'n nederlaag blijft door je hoofd spoken", zegt Van den Doel na zijn tweede nederlaag op rij. „Ik maakte zo'n simpele fout." Aan het verlies tegen So sonko wilde hij nauwelijks nog woorden vuil maken. „Ik deed een paar stomme zetten", zo luidt zijn analyse. Sosonko, die Van den Doel vroeger nog training gaf, vindt het bepalend voor de carrière van de Leidenaar, hoe hij met nederlagen als deze omgaat. „Nu moet hij bewijzen dat hij tegenslagen kan verwerken, dat hij over voldoende mentale hardheid beschikt. Het zit erin dat hij tegen meer verliespartij- en aanloopt." Twijfels over het talent van Van den Doel heeft Sosonko eigenlijk niet. „Zijn po sitiespel is zeer sterk." John van der Wiel kan eigen lijk niet geloven dat Van den Doel aangeslagen is na de eer ste week van het NK. „Hij zal hier toch niet naartoe gekomen zijn met de gedachte dat hij eventjes meer dan 50 procent zou scoren, het is zo'n sterk toernooi. Ik denk eigenlijk dat hij zich wel weer herstelt van deze tegenslag." Eerder al voorspelde Van der Wiel zijn jonge stadgenoot een mooie toekomst. „Van den Doel wordt zeker grootmeester", zegt hij. Hij vindt wel dat Van den Doel een verlegen indruk maakt. „Maar ik zou dat zeker geen nadeel willen noemen. Dat betekent dat je niet zo veel in sociale contacten hoeft te inves teren, die tijd kun je mooi aan het schaken besteden." Dat heeft Van den Doel de af gelopen jaren al heel wat ge daan. Naast zijn schooloplei ding (hij haalde vorige week zijn vwo-examen) wijdde hij enkele uren per dag aan de schaak theorie. Hij staat ook bekend als - gezien zijn leeftijd - theore tisch goed onderlegd. Na Jeroen Piket is hij de jongste Nederlan der die internationaal meester is geworden. Bij de jeugd werd de Leidenaar inmiddels twee keer nationaal kampioen. Hij zag af van deelname aan de jeugdkampioenschappen, die vorige maand in Leiden werden gehouden, omdat hij te weii tegenstand verwachtte. Lex Jongsma, die als beli tingjurist aan de Leidse univi siteit is verbonden en in Kuip het commentaar verzot heeft daar eigenlijk geen woord voor over. „Dat irritei de, ik vind het van kaspones tuigen. Daar liggen bij Van d Doel mijn twijfels, hoe zit met zijn mentaliteit." Met schaakkwaliteiten van de Lei( naar is het volgens Jongsma in orde. „Hij heeft een waarmee je verder komt. speelt zeer ondernemend. Jongsma heft echter ook e waarschuwende vinger, zijn er in Nederland nogal si mee om iemand tot een talt te bombarderen. Bekijk het lij je internationaal meesters eei daar staan heel wat namen ti sen van schakers die ooit i groot talent zijn genoemd dat nooit hebben waarg maakt." De perspectieven voor V den Doel zijn echter wel goed, dat hij besloten he voorlopig als schaakprof d< het leven te gaan. Het is i sprong in het diepe, vindt moeder Ria Fijn van Draat. vind dat hij weinig steun o vangt van de schaakbond, kreeg maar twee keer per een training die door de bo werd verzorgd. Op dit momi zouden we best wat begeleidi kunnen gebruiken." Van den Doel lijkt helem niet om begeleiding te springi „Ik doe het zelf wel, dat vind toch het gemakkelijkste." heeft zijn programma voor mend jaar al in zijn hoofd ten: toernooien spelen schaakstudie. Financieel lijkt zich niet al te veel zorgen te n ken. Als Remco van der Erf, jeugdige Leidse schaker, hf benadert namens een Dui club en hem 'minimaal 400 mark' per partij in het vooru zicht stelt, hoeft Van den D( geen seconde na te denki „Daar heb ik geen tijd voor." honky softbal pietep van der vuet De honkballers van Alphians hebben in Badhoevedorp tegen de plaatselijke favorieten een goede wedstrijd gespeeld. Met Donald Kok op de heuvel en een goed spelend veld leken de Alphenaren op een overwinning af te stevenen. Maar doordat de gasten te veel mensen achter Üeten op de honken en ver zuimden te scoren, verloor Al phians in de laatste inning met 6-5. De strijd in Badhoevedorp was er één van uitersten. De thuisploeg nam eenvoudig een 3-1 voorsprong en dwong Al phians te volgen. Toen in de vierde inning Dennis Maat de bal over het hek sloeg voor een home-run nam hij twee lopers mee en veranderde de stand in 3-4. Alphians kreeg vervolgens nog tweemaal de kans om zijn slag te slaan, maar met twee nullen op het bord, drie honken bezet en Remmert Fruitema aan slag belandde de snoeihar de bal in één keer in de hand schoen van de korte stop. In de volgende slagbeurt herhaalde Jelle Fruitema dit onfortuinlijke tafereel door onder dezelfde omstandigheden de bal in de handschoen van de midfielder te slaan. Pas in de negende in ning kwam bij 5-5 de beslissing. Alphians scoorde niet, terwijl Badhoevedorp in de gelijkma kende slagbeurt aan één ferme tik genoeg had aan een punt en de 6-5 overwinning. De softballers van Alphians kenden in de dubbelontmoe- ting tegen Storks geen proble men. Na een 15-6 overwinning werd het tweede duel in Kijk duin met 13-0 afgesloten. Met Pascal van Velzen (0-2-7-4) als werper opende Alphians met een 7-1 na drie innings mede door home-runs van Lloyd Tod man en Sandley Reina. Van Vel zen, dit jaar voor het eerst gooi end in de hoofdklasse, kreeg toen problemen en zag Storks tot 7-6 terugkomen. In de vierde slagbeurt werd hij vervangen door Tony Moyo (6-0-3-1), die orde op zaken stelde. Storks kwam niet meer aan slaan toe, terwijl Alphians met 17 honksla- gen er vrolijk op los timmerde. De telling eindigde uiteindelijk bij 15-6. Tuti Rumai bleek met .666 de beste slagman. Het ver volg was een formaliteit toen Moyo (8-2-1-1) op de plaat bleef. Pas in de vierde inning opende Alphians de score om in de zevende slagbeurt, met on der meer drie home-runs, af te ronden bij 13-0. rotterdam willem spierduk Het plan werd enige tijd gele den door verzekeringsmaat schappij Aegon gelanceerd: er zou een revanche komen tus sen de IBM-schaakcomputer Deep Blue en Gary Kasparov en John van der Wiel zou als secondant van de schaker op treden. Alleen: Van der Wiel voelt er helemaal niets voor. „Kasparov seconderen is een vorm van slavernij die ik niet ambieer", laat Van der Wiel weten. Volgens de Leidse scha ker worden secondanten door de wereldkampioen 'naar goed Russische traditie' als een lijfeigene behandeld. Van der Wiel denkt dat het van een revanche helemaal nooit komt. Even de stekker in het stopcontact steken en Deep Blue schaakt weer, zou je denken, maar zo simpel is het niet. Van der Wiel: „IBM heeft een geweldige overwinning be haald, dus dat bedrijf voelt niets voor een revanche. Er is voor IBM niets te winnen." De voormalig speler van Phi- lidor staat bekend als een des kundige in het spelen tegen computers. Graag zou hij daar om eens tegen Deep Blue spe len. Het zou hem beter afgaan dan Kasparov, denkt hij. „In verhouding tot mijn nietige ELO-rating begrijp ik het spe len tegen een computer beter." Op het NK handhaafde Van der Wiel zich zaterdag op de vierde plaats, nu in het gezel schap van Genna Sosonko, met anderhalve punt achter stand op het leidende duo Timman/Nikolic en een halfje minder dan nummer drie Sokolov, de kampioen van 1995 en gedeeld nummer één van vorig jaar. Timman miste een matcombinatie tegen Ka- rel van der Weide, maar reken de niet minder gedecideerd af met de hekkensluiter. Nikolic moest hard en lang (een kleine zes uur) zwoegen om een ge wonnen eindspel van Cifuen tes te winnen. meerssen marc van der jagt medewerker Marion Borst en Miquel van Kessel rekenden op een plaats bij de eerste tien. Op basis van vergelijking, behaalde resulta ten en het voor klimmers gun stige parcours van het Neder lands kampioenschap op de weg. Maar noch de 23-jarige Leiderdorpse noch de twee jaar jongere coureur uit Ter Aar speelde zaterdag in het Lim burgse Meerssen een rol van betekenis. Borst ontbeerde in de slotronden de kracht in de benen, materiaalpech nekte de neo-amateur uit Ter Aar. Als in de vroege morgen vrij willigers de laatste hand leggen aan het fraaie NK-parcours, lijkt een sombere titelstrijd voor de deur te staan. Meerssen en de heuvelachtige omgeving raken doorweekt door de regen. EH BO'ers maken zich aan de voet van de befaamde Kruisberg al op voor slachtoffers van valpar tijen. Tientallen vlaggen in het pittoreske dorp hangen zwaar aan hun stok. Maar nog voordat de eerste renners door de stra ten rijden, breekt het on heilspellende wolkenpak open. Anderhalf uur later, als het vrouwenpeloton zich in het startvak voor het plaatselijke ge meentehuis meldt, is het kurk droog. De vrouwen wacht een kam pioenschap over 9 ronden en 7,6 kilometer. In de openingsfa se etaleert Borst de goede vorm waarin ze dit seizoen steekt. De Leiderdorpse van de Libertas- formatie danst in de beklim mingen met de besten mee naar boven. Toch kan de num mer twee van het klimcriterium van 's-Heerenberg (begin juni) slechts toezien hoe Edith Klep (nationale selectie) na krap an derhalf uur op de Lange Raar- berg de wedstrijd openbreekt. De smaakmaakster uit Oud- Gastel domineert één ronde lang, maar heeft met nog drie ronden voor de boeg slechts tien seconden voorsprong op haar ploeggenote Yvonne Bru- nen en Nicole Vermast (VKS). Borst komt alleen door op 1.16 van de leidster. De enige Leidse deelneemster, Karin Kastelijn (LWV Swift), heeft de strijd dan al moeten staken. Terwijl titelverdedigster Bru- nen samen met Klep en Ver mast de voorsprong op de ach tervolgers uitbouwt, komt Borst de man met de hamer tegen. „Ongelooflijk. Het draaide alle maal heel gemakkelijk, ik had totaal geen stress. Maar van het ene op het andere moment ging het niet meer", aldus de zwaar teleurgestelde Leiderdorpse. De bewegingstechnologe laat zich eerst terugzakken naar een groepje met onder anderen de Hartol-rensters Astrid van Tol (Nieuwveen) en Hester-Marieke Kroes (Langeraar). In de laatste ronde kan zij ook die concur renten niet meer volgen. Borst: „Wat een ramp. Knallende kop pijn en geen macht meer in de benen. Twee weken geleden op trainingskamp ging het nog zo goed. Ik heb er niet over ge dacht om af te stappen, maar op een gegeven moment kon het me niet meer schelen dat ik van die groep af moest." Voor de beste regionale klas seringen tekenden Noortje de Groot (Zevenhoven) en Ingrid Kelderhuis (Alphen aan den Rijn), die respectievelijk als 12de (op 1.13) en 21ste (op 1.48) op de Lange Raarberg arri veerden. De Alphense had kan sen op een succesvoller NK, maar reed vroeg in de wedstrijd lek. Borst finishte uiteindelijk moegestreden en in het gezel schap van de Langeraarse Ange la van Smoorenburg (Hartol) als 31ste. Ze gaf bijna zeven minu ten toe op de verrassende win nares Vermast. De Amstelveen- se pareerde het ploegenspel van het Rabobank-duo Brunen- /Klep en toonde zich heuvelop de rapste. Kroes was één van de collega's die de teleurstelling van Borst aanvoelde. „We we ten toch dat je veel beter kunt", sprak de Langeraarse troostend. Het kampioenschap voor neo-amateurs (185,6 kilometer) werd verreden onder perfecte weersomstandigheden. Grote pechvogel in het 138 renners tellende deelnemersveld was Miquel van Kessel. De succes volle renner van de Giant/Lö- wik-formatie, getipt als één van de outsiders voor de titel, kreeg op een cruciaal moment te kampen met materiaaldefect. „Ik heb anderhalve ronde met problemen rondgereden", zei de balende Van Kessel nadat hij de eindstreep was gepasseerd. „Ik kon niet goed schakelen. El ke keer gleed die ketting er ver keerd af. Toen ben ik afgestapt en heb een andere fiets geno men. Maar dan kost het zo veel kracht om weer naar een groep toe te fietsen." Toch slaagde de Ter Aarder daar op eigen kracht in. De be wuste groep van zeventien ren ners naderde het op dat mo ment leidende trio (met eindwinnaar Johan Bruinsma) tot op 45 seconden. Van Kessel, bekend om sterke demarrages in de slotfase, was niet in staat om de sprong naar de vluchters te maken. Hij liet in de laatste ronde zelfs het grootste deel van 'zijn' achtervolgende groep wegrijden en verspeelde daar mee een plaats bij de eerste tien. „Ik ben teleurgesteld, want ik had vooraan meegekund", al dus de nummer 18 van het NK 1997. „Ik begon vanmiddag met superbenen, maar bij dit rondje moet je geen pech krijgen. Je ziet het niet snel aan mij, maar de scherpte was eraf." Van Kes sel geeft vanavond acte de pré- sence tijdens de Boulevardron de in Noordwijk aan Zee. leiden wilmar kortleever medewerker Met de vierde plaats in de Nuenense toptriatlon heeft Cas per van den Burgh gisteren goe de zaken gedaan voor het natio nale triatloncircuit. Na drie wedstrijden bezet de Leidse tri atleet de eerste plaats. In Nue- nen hoefde hij maar een paar seconden toe te geven op zijn naaste concurrenten Guido Gosselink en Remi Keijzer. Net zoals tijdens de topwed strijden in Roermond en Zun- dert mochten de triatleten ook in Brabant stayeren tijdens de 40 kilometer fietsen. Na de zwemtocht van anderhalve kilo meter stond Van den Burgh daarom weer voor een dilem ma: „We waren met zijn drieën. Dan kun je doorfietsen of je la ten zakken naar de grote groep. Ik koos voor het eerste, maar ik moest wel hard fietsen om een gat te krijgen met de groep." De Australiër Atkinson profi teerde daar dankbaar van en liep onbedreigd tien kilometer door naar de winst. „Lullig, want tijdens het fietsen riep hij steeds 'ik red 't niet'. Hij stapt van de fiets en loopt mete weg. Maar ja, dat hoort erbij genwoordig." Met anderhalf minuut voorsprong kond echter vanuit het achterv slechts de sterkste lopers V* den Burgh nog achterhalen, 2 dat hem in 1.51.07 de vieif plaats resteerde, 1.43 achd Atkinson. s Één dag voor hij afreist n; het Europese kampioenschap Finland wilde Van den Bui toch starten. „Ik sta nu eerste 1 het circuit, met 1.45 voorspro d op Gosselink en Keijzer. En eerste plaats is aantrekkel 1 want die levert vijfduizend g 1 den op." Rinse van den Ouweelen in de elite-wedstrijd de twee Leidenaar op ruim een mini van zijn achterneef Van i' Burgh. De jonge Leidenaar zich door de derde groep n; het peloton loodsen en bit vervolgens in dat gezelschap negende loper: twaalfde 1.52.30. Lisserbroeker Roy Kortekaas zat daar weer tv minuten en tien plaatsen at ter. Valkenburger Willy Bog werd vierde in de nationi wedstrijd. wielrennen marc van der jagt medewerker Nationaal kampioen bij de cy- closportieven André van Reek is klaar voor de Boulevardronde. De Ussenaar, die het vanavond in Noordwijk aan Zee moet op nemen tegen beroepsrenners en talentvolle elite-amateurs heeft dan ook succesvol warm- gedraaid. Hij schreef afgelopen vrijdag de Ronde van de Aart van der Goesstraat op zijn naam. Van Reek (29) vierde onlangs na een rustperiode zijn rentree, maar won anders dan andere jaren nog geen criterium. Na zijn zege in Den Haag weet hij één ding zeker: „Ik heb weer plezier in het wielrennen." De renner van RTV De Bollenstreek zal nooit meer zo extreem voor zijn sport leven als in voorgaan de seizoenen. „Ik ben niet meer zo rap als vroeger. Een paar ki lo's overgewicht." Van Reek klopte ondanks zijn lichamelij ke gesteldheid drie medevluch ters in de eindsprint. Marion Borst verscheen daags na het Nederlands kampiof schap op de weg aan de start Culemborg. De Leiderdorj kwam na 60 kilometer als vijf van slechts 17 inschrijvers o de meet. Ook Ronald van Tang kwam niet hoger dan vijfde stek. De 30-jarige Vo houter van de Van Vliet/Wel ploeg miste tijdens de Ror van Sliedrecht (90 kilometer) beslissende slag. Topjunior Vincent van Kooij was gisteren hard op v om de Tour de Condroz te vv nen. De Leidenaar, lid van nationale selectie van bom coach Frans Maassen, soleei tijdens de 120 kilometer lai klassieker in België ver voor z concurrenten. Het nood sloeg toe toen de wagen van wedstrijdcommissaris en tv motoragenten verkeerd redt De Merenwijker belandde een omweg weer op het pi cours, maar werd opgesli door een groep achtervolgt Broer Ewoud van der Kooij eindigde de Ronde van Kruin gen bij de nieuwelingen tweede. Nicole Vermast is dolgelukkig nadat zij het duo Yvonne Brunen/ Edith Klep van de nationale selectie in de slotfase van het nationale kampioenschap heeft verschalkt. foto wfa

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20