eidsch Dagblad 11 13 Hbo moet beroepsgericht werken Bollensector hekelt heksenjacht FNV Drie doden door noodweer Van Gaal naar Barcelona Haarhuis in vijfde set ten onder tegen Henman Veel bezwaren tegen nieuwbouw Voorhout Dode op station Hoofddorp Klaar voor de intocht Mensa Leidse universiteit moet sluiten TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Mike Tyson geschorst na beet uit oor van Holyfield -MAANDAG 30 JUN11997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Buitenland Leiden Cultuur en Kunst 'Bordelen leeg door nieuw gedoogbeleid' Oppositie Albanië claimt zege in verkiezingen Hans Olijerhoek: als leraar miste ik succes op korte termijn Opera aan Zee valt niet mee in halfgevulde kerk las vegas dpa Mike Tyson is door de sport - commissie van Nevada voor onbepaalde tijd geschorst. De Amerikaanse bokser beet za terdagavond in het titelge vecht bij de zwaargewichten in Las Vegas tegenstander Evander Holyfield twee keer in zijn oor. Tyson werd gedis kwalificeerd. Bovendien houdt de commissie de gage van zestig miljoen gulden voor de uitdager in. Tyson krijgt het geld terug als het onderzoek naar zijn actie is afgerond. Verder moet hij re kenen op ëen aanklacht we gens mishandeling. Holyfield verloor een deel van het oor tijdens het gevecht, maar hij behield zijn titeL Barcelona ANPDe voormalige t Ajax wordt vanmiddag om Maandenlang is erover gespe- half vijf gepresenteerd tijdens culeerd. Sinds vandaag is het een persconferentie in sta voor honderd procent duide- dion Nou Camp, zo bevestig- lijk: Louis van Gaal wordt de de een woordvoerder v i Barcelona. Catalaanse club vanmorgen. londen anp golven van aanmoedigingen. Hij overleefde een matchpunt en sloeg uiteindelijk in de 26ste game van de vijfde set toe: 14-12. Haarhuis vocht op het heilige gras als een jonge god. Bijna vier uur lang pestte hij zijn negen jaar jongere tegenstan der en het chauvinistische publiek. Maar toen verander de de hemel in een hel. Hen man sloeg zich via 6-7 6-3 6-2 4-6 en 14-12 naar de vierde ronde, waarin Richard Kraji- cek zijn tegenstander is. Die partij staat voor morgen op de rol. Als het droog blijft, na tuurlijk. Het was gisteren People's Day op Wimbledon. De dag van het gewone volk. Voor de tweede keer in de historie na 1991Niet de upper class be volkte de tribunes en zat aan de Pimm's en aarbeiden met Devonshire Cream, maar Jan met de pet en Truus met de hoofddoek. Dat arbeidersvolk stond aan de basis van de zege van Tim Henman op Paul Haarhuis. Het centre court werd een voetbalstadion. Wimbledon werd Wembley en Henman werd voortgestuwd door de de gemeente Voorhout zijn 56 bezwaarschriften binnenge komen tegen de bouw van 285 woningen in de nieuwbouwwijk Hoogh Teijlingen en de aanleg van de zuidelijke randweg*. De bezwaarmakers keuren onder andere massaal de beoogde ver snelde bouwprocedure af. Zij menen dat daardoor zowel de effecten van de bouw op het milieu als het aantal1 gen onvoldoende te zijn. Twee jaar geleden kondigde de rechter een bouwstop af voor de eerste fase van Hoogh Teij lingen (245 woningen), nadat de milieuvereniging Groen en Leefbaar Voorhout (GLV) soort gelijke bezwaren indiende. De bouwstop duurde toen bijna een jaar. Pas nadat Voorhout een begin met de milieu-effect rapportage (MER) had gemaakt, zette de rechtbank het sein weer op groeh. De gemeente is van plan de bezwaren woensdag tijdens een hoorzitting in het gemeentehuis te behandelen, maar ziet voor alsnog geen reden om de bouw plannen en de aanleg van de randweg, waarvoor het tracé overigens nog niet bekend is, te vertragen. De bezwaren komen vooral van omwonenden en grondeigenaren. HOOFDDORP Een 29-jarige Amsterdammer is zaterdagavond op het NS-sta- tion in Hoofddorp op slag ge dood door een trein. De man stak de rails over, zonder ge bruik te maken van de tunnel onder het spoor. De die moeilijk liep, stond op het per- i de richting Den Haag te wachten op de trein naar Am sterdam. Toen hij te horen kreeg dat zijn trein aan de over zijde zou stoppen, stak hij de spoorbaan over. Op dat mo ment naderde tot zijn schrik de trein Brussel-Amsterdam. De man heeft nog geprobeerd weer op het perron te klimmen, maar dat mislukte vanwege zijn han dicap. Hij was op slag dood. Visitatiecommissie licht negentien opleidingen door HET WOORD IS AAN Susan Gillies Een secretaresse zou er moe ten uitzien als een meisje, denken als een man, zich ge dragen als een dame en wer ken als een hond. Hbo-studenten die een opleiding management, econo mie en recht (mer) volgen, worden te weinig opgeleid voor de praktijk. Het is dringend gewenst dat de hoge scholen het onderwijs meer beroepsgericht maken. Dat constateert de visitatiecommissie die de negentien mer- opleidingen op hun kwaliteit beoordeelde in opdracht van de hbo-Raad, de vereniging van hogescholen. dat in een vlot tempo voor el kaar krijgen. Sinds 1994 kunnen obstakels die studenten een mer-opleiding Er zijn nogal verhinderen dat de hogescholen volgen. Daarin zijn misch-juridische studierichtin gen opgegaan, met opleidingen bestuurskunde en openbaar be stuur. Het algemene karakter van het onderwijs zorgt ervoor dat studenten bij veel werkgevers terecht kunnen. Voor studenten is echter niet goed duidelijk waarvoor zij precies worden op geleid. Dat kan verbeteren als de studieprogramma's zich meer op de praktijk richten. Een goed voorbeeld zijn de afstu deerrichtingen zoals bank verzekeringswezen en onroe rend goed makelaardij, schrijft de commissie. Alle opleidingen zijn al bezig de omslag te maken van vakge richt naar beroepsgericht on derwijs. Er zijn echter nogal wat obstakels. Zo vertonen de on derwijsprogramma's onvol doende integratie en samen hang. Ook besteden zij te wei nig aandacht aan communica tieve, schrijf- en management vaardigheden. Docenten behoe ven daarvoor bijscholing. De contacten met het werkveld zijn volgens de commissie te vrijblij vend. Ook de organisatie van de opleidingen werkt niet mee aan een snelle omslag. Het studietempo van de stu denten stemt de commissie wel tot tevredenheid. De meesten halen binnen vierenhalf jaar hun diploma. 10718° 10718° 107180 60% 50% 40% 30% 30% 30% VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,13 RTV/programma's15 Sport17 t/m 23 Strips14 Uitgaan8 shenzen Chinese militairen in Shenzen luisteren naar hun meerderen, die hen vertellen hoe ze zich moeten gedragen na hun stationering in Hong Kong. Vanavond om zes uur Nederlandse tijd, middernacht in China, komt er een einde aan de Britse heerschappij over de kroonkolonie. De onmiddellijke stationering van duizenden Chinese militairen heeft bij de Britten en Amerikanen tot ongerustheid geleid. Peking heeft echter vanmorgen nog be zworen dat de soldaten er slechts voor de verdediging van Hong Kong zijn, en dat het ge bied nog vijftig jaar zijn huidige levensstijl zal behouden. De nieuwe machthebber Tung Chee-hwa heeft voor volgend jaar mei verkiezingen aangekondigd. Pagina 5: Afscheid van Hong Kong of het einde van een rijk. foto reuters larry chan leiden robbert minkhorst De mensa van de Leidse univer siteit in de Kaiserstraat moet sluiten. Hoge kosten en onvol doende inkomsten draaien het studentenrestaurant de nek om. In het ondernemingsplan van het Universitaire Facilitaire Be drijf (UFB) wordt het besluit kenbaar gemaakt. Voor bedrijfsleider J. Uiten- daal van de mensa kwam het nieuws als een verrassing. Het ondernemingsplan van het UFB lekte eind vorige week al uit naar universiteitsblad Mare. Vandaag was Uitendaal nog al tijd niet officieel van de plannen op de hoogte. ,,Ik vind dit heel naar. Vooral voor de medewer kers is het vreselijk. Maar goed, onze directeur heeft toegezegd dat ze niet worden ontslagen. Laten we daar dan maar op ver- Vakbond slaat alann over 'kinderarbeid' duin- en bollenstreek WIM KOEVOET/ANP „Wat verschrikkelijk jammer dat zij met wat incidenten de pers zoekt en dat die haar nog blindt volgt ook.'' Zo reageert J. de Boer van de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO) op de uitlatingen van Brigitta Paas van de Voedings bond FNV over kinderarbeid in de bloembollensector. Paas be weert dat bollenboeren op grote schaal jonge kinderen pelwerk laten verrichten. Ze heeft tij dens een inspectieronde 's avonds om negen uur kinde ren van acht jaar bollenschuren zien verlaten. De Boer heeft vanochtend hoofdschuddend het radio-in terview met de FNV'er beluis terd. „Ze had het over een be drijf en een fax waaruit ze iets afleidde. Dat is dus samen twee. Mag ik dat incidenten noemen? i de gen behartigt van werkgevers in de bollensector. Hij wil best toe geven dat 'incidenteel' te jonge kinderen in de bollenschuren zitten te pellen. Te jong wil zeg gen: jonger dan dertien jaar. Onder voorwaarden mogen kin deren vanaf die leeftijd werken. Ze behoren dan het loon te krij gen van een 15-jarige. De Boer: „Paas wekt de in druk dat er structureel enorme hoeveelheden kinderen bollen pellen. Tot 's avonds negen uur. Als ik u nu vertel dat er geen bollenbedrijf in de wijde omge ving is te vinden waar tot zo laat wordt doorgewerkt. En boven dien, wat zouden die werkge vers moeten, met allemaal kin deren op hun bedrijf. Ik zie dat niet voor me, hoor". AIRCONDITIONING? Weber koeltechniek 071 - 545 56 56 Pleidooi voor forse ingrepen wegennet Alphen ALPHEN AAN DEN RUN ROBBERT MINKHORST Een extra brug over de Rijn, de Gnephoek-polder in. Zo moge lijk ook een verbreding van de provinciale wegen N207 en N446 tussen Alphen-noord en Hoogmade. Een flink aantal nieuwe fietspaden en een veel beter openbaar vervoer. Wil de gemeente Alphen aan den Rijn haar verkeersproblemen oplos sen, dan ontkomt ze er niet aan drastische maatregelen te ne men. Dat schrijft de Aviesgroep Verkeer en Vervoer (AGV) in een nog geheime studie. De gemeente zal er alles aan moeten doen om het gebruik van de fiets op korte afstanden en het openbaar vervoer op de langere afstanden zo aantrekke lijk mogelijk te maken, terwijl tegelijkertijd de bereikbaarheid per auto niet mag worden ver geten, aldus het adviesbureau uit Nieuwegein. AGV bestudeer de in opdracht van de gemeente de verkeerssituatie en bedacht mogelijke oplossingen voor de problemen. Het adviesbureau betrpk de doelstellingen van de gemeente in haar onderzoek. De studie Verkeer en vervoer in Alphen aan den Rijn, nu en in de toekomst' moet straks uit monden in een gemeentelijk verkeers- en vervoersplan (GWP), Daarin staan de keuzes die de politiek heeft gemaakt. Morgenavond bespreken de po litici achter gesloten deuren de studie van de adviesgroep. Vijftien centimeter sneeuw in Spanje Directeur J. Barnhoorn van het facilitair bedrijf is niet be reikbaar voor commentaar. Hij is op vakantie. Een voorlichter wil niets zeggen. „Het onderne mingsplan is nog vertrouwelijk. We geven daarom geen infor matie over de inhoud ervan." Echt succesvol was de mensa de laatste jaren niet meer, dat moet ook Uitendaal erkennen. Het aantal eters daalde van 1.200 tot 1.300 in de beginjaren naar 400 tot 500 tegenwoordig. Pagina Leiden: Mensa moet buigen voor concurrentie Zware regenval en onweer heb ben gisteren aan drie het leven gekost. Twee verongelukten op de snelweg Utrecht-Hilversum toen ze in flinke regen op een motor on deruit gingen. Op Ameland werd een campinggast door de bliksem gedood. Het noodweer zorgde in het hele land vqor veel overlast. De grootste problemen deden zich voor in het noordoosten, waar het water met bakken uit de he mel kwam. In een paar uur tijd viel op sommige plaatsen meer dan 70 millimeter regen. De snelweg tussen Leeuwarden en Heerenveen werd afgesloten, omdat de weg onder het aqua duct bij Akkrum helemaal blank stond. Een groot regenfront trok zondag vanuit het zuiden naar het noorden. Doordat de tem peratuur in het noordoosten 's middags nog ruim boven de 20 graden lag, kon daar gemak kelijk onweer ontstaan. Ook de komende dagen houdt het wis selvallige weer aan. „We zijn voorlopig nog niet van de nat tigheid af', aldus het KNMI. Ook elders in Europa heeft het slechte weer huis gehouden. In het noorden van Italië kostte zwaar weer het leven aan twee mensen. Een 30-jarige inwoner van Bergamo raakte onwel en overleed toen hij modder uit de kelder van zijn huis probeerde te slepen. In Lezzeno aan het Comomeer werd een vakantie ganger onder een water- en moddermassa bedolven, toen hij zijn auto in veiligheid wilde brengen. Aan de Italiaanse kust verdronken gisteren vijf mensen door een hoge branding. In het midden van Spanje in de Sierra de Gredos en de Sierra de Guadarrama viel hartje zo mer een pak sneeuw van vijftien centimeter. De verse sneeuw verraste de autoriteiten, wande laars en toeristen in het bergge bied. Het hele noorden van Spanje bevond zich in de greep van een koudegolf, veroorzaakt door een sterke noordenwind. In Joegoslavië zuchtte de be volking onder de hitte. In de hoofdstad Belgrado liep het kwik gisteren op naar 40 graden Celsius. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. -Pfaa i. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal O automatisch (f. 92,05) automatisch (f. 31,95) Oacceptgiro (f. 93,051 r. bank/giro:Handtekening: - X Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. >"elop. zonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 Evander Holyfield kort nadat Mike Tyson een hap uit zijn rechter oor heeft genomen. foto reuters cary hershorn

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1