Zonnebril kan goed fout zitten 'Ontdek de kunst van de lingerie' Mode MAANDAG 30 JUN11997 REDACTIE CONNY V REINIER HOPMANS GPP Er zijn mensen die. als de zon schijnt, zo maar een zonnebril opzetten. Daar is wei nig of niets op aan te merken. Elke zonne bril. zelfs het ordinairste wegwerpexem- plaar, onüast de ogen. Alleen: zo iemand moet niet denken dat-ie meetelt, erbij hoort, vooroploopt, opvalt, toont over geld te beschikken, modebewust te zijn, of ten minste trendy. Wie dat wil kiest een zonwerend design met een toepasselijk imago. Een merkbril. Herkenbaar. Onderscheidend. Stevig aan de prijs ook. Of peperduur. Vanaf 150 gul den is er hier en daar al een modieus merkbrilletje te koop, maar de ware lief hebber dient toch wel enkele honderdjes neer te tellen. Uitschieters zijn er tot 2,5 mille toe. Het moderne leven vraagt zijn prijs: wie weinig eigen karakter in huis heeft en imago wil kopen, moet er voor betalen. De keus wordt steeds groter. Elk gerespec teerd kledingmerk doet tegenwoordig volop in zonnebrillen. Minder vaak komen ze uit de parfum, soms van een juwelen- huis. Een enkele draagt nog de naam van een klassiek automerk. Er is ook nog een bril speciaal voor autorijders. En natuurlijk is er de onverwoestbare, wereldwijd ver breide 'pilotenbril'. Kiezen is lastig. Kan helemaal fout uitpakken. Een Porsche, om maar met het ergste te beginnen, wordt door kenners meteen ge associeerd met onderwereld. Een Porsche op het hoofd, daar hoort vaak een Rolex aan de pols bij. En meestal ook te veel van een verkeerde aftershave of parfum. Oppassen is het ook met Versace. Die gaat in bepaalde kringen ongeveer zo van de hand: ..Hebbie vzasj? O. nou, deze vin ik wel aardig en die ook wel leuk. Doe mij ze allebei maar'. De prijzen van deze hebbe- brilletjes liggen wel tussen 325 en 500 gul den. En het foute schijnt te zijn dat ze po pulair zijn onder ietwat louche types. Carrier is omstreden. De een vindt het een klassieke topper, de ander associeert de dragers met Porsche-publiek. De prijzen sluiten het laatste niet uit. De goedkoopste Carrier kost naar verkiezing duizend gul den of een rooie rug. er is er eentje met houten poten van 2.300 gulden en de duurste ligt daar nog twee honderdjes bo ven. Kaal natuurlijk. Dat wil zeggen zon der ingelegde edelstenen. En een Carrier zonder edelstenen, dat is natuurlijk een fluitketel zonder fluit, maar te veel glitter doet denken aan een fluitconcert. Ook in ander opzicht zijn er valkuilen. Wie z'n goeie geld nu steekt in een Boz Frans, high fashioned, felkleurig moet volgend jaar weer in de buidel tasten, want ze zijn hooguit dit seizoen trendy. Kost wel rond de 300 piek. Voor minder dan de helft is er de eveneens supertrendy DKNY, het koosnaampje voor Donna Ka ren, maar die heet van weggooikwaliteit te zijn en wie wil daar nu mee worden ge zien. En wat te denken van het hevig aan de weg timmerende Calvin Klein, waarvan de kleding nota bene in populaire volks warenhuizen ligt. Zo'n CK doet 170 tot ruim 500 gulden, maar te veel mensen denken dat er plateauzolen bij horen. Wat gewoon niet fout kan, is een Web. Heeft niemand namelijk. Althans nog bij na niemand. Wordt alleen, exclusief voor Nederland, verkocht in de meest trendy winkelstraat van het land: de PC Hooft te Amsterdam. Volgens Fred Stoelde, mede eigenaar van Hans Winkel Brillen (niet de Andere Hans!), is de Web een hot item in Amerika. Aan te treffen op de neus of op het hoofd van de beroemdste filmsterren. Is nota bene van oorsprong een voor pilo ten ontwikkelde Italiaan. Aanschaf vergt in dat licht bezien slechts een grijpstuiver: 425 gulden. Dezelfde Stoeltie loopt weg met een Air Titanium 'met 3 gram het lichtste mon- tuurtje ter wereld, meneer' voor zeven tot ruim negenhonderd gulden. En verder prijst hij als merken die het de komende tijd helemaal zijn aan: Boucheron, Masa- tomo, Yamamoto en Nicole. Waarmee we zijn beland in de prijsklasse tot zo'n 1600 gulden. Is dit nu 'jalousie de métier'? Bedrijfsleider Egbert Timmer van Bentley aan de Haagse topwinkelstraat Denneweg kent de Web niet! En hij ziet een wederopstanding voor de door zijn Amsterdamse collega geheel versmade Ray-Ban. Da s passé, heb ik er uit gegooid, zegt de een. Niks hoor, is weer helemaal terug met een nieuwe collectie en die loopt goed, zegt de ander. Timmer op zijn beurt versmaadt de Boucheron: „Ze hebben me gevraagd 'ambassadeur' voor Den Haag te worden. Is mij te veel geassocieerd met het geurtje. Timmers best lopende merken zijn Jean Paul Gaultier (bijna 600 gulden) en Matsuda (400 tot 800 gulden) maar hij verkoopt ook vlot de goedkopere Joop! en de beide lijnen van Giorgio Armani, Em- porio en Giorgio. De opmars van de duur dere zonnebril stemt hem tevree. Enige dankbaarheid jegens Polaroid en Sir John, die jaren terug via drogisten de weg be reidden voor de 'echte' merken, lijkt hem gepast. Ook het gat in de ozonlaag werkt voor hem gunstig uit: „Mensen vragen vaak of het ook voor UV-bescherming is. Nou. 99 procent van alle zonnebrillen die in Nederland te koop zijn. weert ultravio lette straling. Timmer wekt de indruk niet veel tegen te hebben op zonnebrillen verkopende drogisten of verschijnselen als de Sunglass Hut, een kijkwinkel waar al leen maar zonnebrillen te koop zijn. Stoeltie daarentegen moet daar niets van hebben. „Zo'n drogist heeft toch helemaal geen verstand van brillen", foetert hij. „In de hele wereld koop je zonnebrillen bij warenhuizen, alleen in Nederland niet. Hier moet je bij de opticien zijn. Vind ik een goeie zaak. In goedkope brillen zitten meestal geperste kunststofglazen, nou zeg maar liever 'verpeste' glazen, want als die warm worden, bijvoorbeeld in je dash boardkastje. worden ze plat als een gul den. Kunnen niet tegen warmte. Je moet geslepen glazen hebben en die vind je niet in brillen onder de vijftig gulden. Zoveel hoofden, zoveel brillen. Geen wens zo excentriek of er valt een zonnebril bij te vinden. Vrouwen gaan daar iets verder in dan mannen. „Er zijn dames die een bril komen zoeken die ze niet op hun neus. maar op hun kapsel kunnen zetten. Die zoeken eigenlijk een diadeem. Zitten ze 's ochtends vroeg al mee in hun haar aan het ontbijt." onthult een winkelier. „Er zijn vrouwen die per se een Chanel willen hebben. Daar moet je voor naar Den Haag, want die is uitsluitend te koop bij Fred van Wordragen. Het is een bril voor een kleine groep, die 'm je-van-het vindt. Dat zijn mensen die veel reizen en mon daine badplaatsen aandoen," weet een in koper. „Ach." zegt onze Amsterdamse vriendin die zich alle brillen van de wereld in veel voud kan permitteren, trendbewust is, veel reist en af en toe in mondaine bad plaatsen vertoeft:Als je echt een niet-or- d in aire zonnebril van onverwoestbare re putatie wil, gaat er niets boven de officiële pilotenbril. Daar laat je desnoods je eigen glazen inzetten. Mensen met zo'n bril zien er meestal decent uit. Lopen op echte schoenen bijvoorbeeld. Nieuw model uit de 1997-collectie van de Franse modeontwerper Jean Paul Gaultier. Ondanks de in de ogen van sommigen pittige prijs onderdeel van een goed verkochte serie. Van de hand van Armani. Giorgio (links) en de, iets goedkopere, Onderjurkje van elastische kant uit de herfstcol- lectie '97 van Pastunette. Geen mens is hetzelfde, geen lichaam heeft de zelfde vormen. En toch wordt verwacht dat een slip, onderbroek, beha of body perfect op de huid zit. Bodyfashion-fabrikanten weten bijna altijd voor iedereen iets te maken. „Dat is een hele kunst", roept de Nederlandse branche in koor. En zo is men gekomen aan het nieuwe thema voor de jaarlijkse Week van de Lingerie: 'Ontdek de kunst van de lingerie'. Sinds driejaar geleden de lingeriebranche de handen ineensloeg en een speciale promotieweek in het leven riep met als hoogtepunt de verkie zing van de Lingeriedrager van het Jaar, lijkt het succes zijn vruchten af te werpen. Uit onderzoek bleek dat de Week van de Lingerie bij een groot deel van het publiek bekend is. En dat heeft posi tieve gevolgen gehad voor de verkoop. Vooral Frank Rijkaard droeg overigens bij aan die be kendheid. Hij werd in '95 gekozen tot Lingerie drager van het Jaar toen hij net zijn voetbalcarriè re vaarwel had gezegd en zich als jonge onderne mer had gestort in de ondermode. Nu gaat het dus om het thema kunst. De vierde Week van de Lingerie wordt eind oktober gehou den. In deze week wordt op verschillende manie ren uiting gegeven aan het thema 'de kunst van de lingerie'. Studenten van kunstacademies mo gen op kunstzinnige wijze vorm geven aan body fashion. En met een modellenwedstrijd wordt de kunst van het dragen onderstreept. De consu ment krijgt de kans zich creatief te uiten in de 'bodyfashion decoratiewedstrijd'. Het gaat daar bij om het versieren, beschilderen, borduren of zelfs batikken van beha's, onderbroeken, nacht hemden of pyjama's. De beste creaties worden geshowd tijdens een feestelijke finale op de tradi tionele Nacht van de Lingerie op 20 oktober in Amsterdam. De afgelopen drie jaar deden er telkens zo'n 600 zaken in Nederland mee aan de Week van de Lin gerie. Dat aantal wordt ditmaal verdubbeld. Dankzij de samenwerking met de detailhandels organisatie Mitex steekt nu ook de bovenmode- branche geld in bodyfashion. „Dat is niet zo vreemd als je bedenkt dat bovenmode en onder mode zo nauw met elkaar samen gaan", stelt Bodyfashion Promotion, de overkoepelende orga nisatie voor de gehele bodyfashion branche. Wie de nieuwe Lingeriedrager van het Jaar wordt, wordt uiteraard nog geheim gehouden. Maar vast staat wel dat kunst de keuze zal bepalen. P u Z z E L E D Z R N E 1 T N E V E z D A 1 P A R T R E D L O z O N T E U A 1 E L K E E z Z L A E H N R E T D T N L E E Z M O K E E A E E D E 1 B Z Z E Z A A L G E Z G T U T O 1 E Z W O G O w E 1 E Z s M L Z Z Z T N z Z L M Z A 1 E V z T E A A B O T T E P K R E L 1 E O Z P 1 S L E P P G R E R P M N Z E L E R E E A E O L A E E O D A E P N E S R Z W D U E A E O Z Z R 'z T T Z E G T U O z z N A A W Z s Z R E D D 1 B N A A N O z Zaai Zangleraar Zappen Zedenpolitie Zeeklei Zeel Zeelt Zeeman Zeepkist Zeerob Zegel Zegen Zetel Zeventien Zilvererts Zitmeubel Zode Zoel Zoet Zogen Zoldertrap Zomergast Zonaanbidder Zottepraat Zout Zwaan Zwakheid OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Enkele let ters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den gelezen de oplossing van de ze puzzel. CRYPTOGRAM madras a-o—r- afnemers 1-n-e-u- bar—vis ob—m— trailer -e-n-n- plato £/&A/Z /-/&&&/ ais w/j TOMPOES Tom Poes en de Tijwisselaar Niet ver van de herberg bevond zich het eenvoudige huisje van Ieme Ie- gel, een eilandbewoner die naast het verzorgen van zijn alckertje, bij goed weer de visvangst beoefende. Met een tevreden glimlach luisterde hij naar het loeien van de wind en het kletteren van de regen. „We hebben het toch maar goed," sprak hij. „Een gunstige wind voor de visvangst morgen en wat vochtigheid voor het gewas." „Nou, maar die storm werkt opm'n zenuwen", zei zijn vrouw nerveus breiend. „En heb je gezien, hoe hoog de vloed staat? Ik vind het maar doodeng!" „Kom kom", suste de man. „Ik zie dat zo somber niet. De tijwisselaar zorgt heus wel dat het water niet te hoog komt. Nee, dit is een best eiland. En nu zijn er nog vreemdelingen ook, dat geeft eens een verzetje." Zijn vrouw antwoordde niet en na enig aarzelen vervolgde Iegel: „Eigenlijk heb ik wel zin om nog even naar het café te gaan. Het lijkt me nuttig om wat met die vreemden te praten; Horrel Hork zag dat zo somber, maar het is een gepaste ont spanning om te weten hoe ze in de grote wereld denken, wat jij?" Mevrouw Iegel liet haar breiwerk zakken, maar voordat ze iets had kunnen zeggen, zwaaide de buiten deur krakend open en een gierende windvlaag sloeg naar binnen. In de opening stond Horrel Hork temidden van de elementen. „N'avond samen", sprak hij op som bere toon. „De vreemdelingen heb ben gezegevierd! Met gladde tong en harsens vol bederf hebben ze de duisternis over het eiland Raap ge bracht. De tijwisselaar werkt niet meer, Ieme!" DOOR JAN VISSER Zomersneeuw In de Madrileense bergen, wolkbreuken in Italië en Zwitserland; maar ook in eigen land is het de af gelopen dagen menens geweest. Een sterk activerende depressie trok vanuit Duitsland naar het noordwesten en veroorzaakte tussen gistermiddag en de afgelopen nacht intens zware buien in het noorden en oosten van het land. In Luttelgeest viel maar liefst 103 liter op een vierkante meter. In onze streken waren de weersverschijnselen minder hef tig. Na de zware buien van vrijdagmiddag (Santpoort- Noord 23 mm) viel er op de meeste plaatsen, zeker in ver gelijking met andere regio's, weinig regen. Van zondag middag af en vooral daarna regende het echter pijpes- telen. In Bloemendaal viel 22 mm, op Schiphol en in Stompwijk 26 en in Santpoort-Noord 32 mm. Wat het afgelopen weekeinde betreft werden zaterdagmid dag uit dreigende buienluchten nog hoosachtige ver schijnselen waargenomen. Kijkend in zuidwestelijke rich ting zag men vanuit Zandvoort een slurf die tot bijna hal verwege de afstand wolk-water reikte. In Den Haag werd omstreeks 17.30 uur een slurf waargenomen die het wa ter bereikte ofwel een waterhoos. De temperaturen waren tijdens het weekeinde niet onaan genaam. Op zaterdag werden maximumtemperaturen tot 20 graden geregistreerd en voor de regens uit werd het gisteren op Schiphol nog bijna 22 graden. Met een depressie op de Noordzee blijft het weerbeeld tij dens de eerste week van juli aanhoudend wisselvallig. Morgen vallen er opnieuw enkele buien die vooral later op de dag van onweer vergezeld kunnen gaan. Toch breekt ook de zon af en toe door en dan wordt het nog zo'n 19 graden. De wind, vanavond aan de kust krachtig uit het zuidwes ten, neemt af tot matig. Ook woensdag en donderdag, wanneer de depressie boven Engeland ligt, houden de buienkansen aan en ook daarna hangt er geen weersverbe- termg in de lucht. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Vanuit het zuiden veel be wolking en stevige regen en onweersbuien. Middag- tempertuur op veel plaat sen tussen 20 en 26 gra- Zweden: In de noordelijke helft ge regeld zon en meest droog. In het zuiden toe nemende kans op actieve regèn- en onweersbuien en flink wat wind. Middag- temperatuur met name morgen op veel plaatsen rond 25 graden. Denemarken: Op beide dagen kans op buiige regen, soms met onweer en flink wat wind. Middagtemperatuur tus sen de 22 en 25 graden Engeland, Schotland. Wales en Ierland: Vooral in Engeland veel regen In Ierland soms ook wat zon. Een straffe noorden wind. Middagtemperatuur van 13 gra den in een regenachtig Londen tot 17 bi| wat zon in Ierland. België en Luxemburg: Flink wat buien, soms met onweer. Mid dagtemperatuur tussen 14 en 19 gra- Noord- en Midden-Frankrijk: Eerst flink wat buiige regen, soms met onweer. Morgen vooral in het westen wat zon. Langs het Kanaal veel wind. Mid dagtemperatuur van 17 graden langs het Kanaal tot 22 rond Annecy. Portugal: Naast zon hier en daar ook wolkenvel den. Op de meeste plaatsen droog. Mid dagtemperatuur aan zee van 19 graden rond Porto tot 25 in de Algarve. Madeira: Flink wat bewolking en toenemende kans op regen Middagtemperatuur on geveer 23 graden. Langs de Golf van Biskaje aanvankelijk nog wolkenvelden en misschien wat re gen. Verder droog en flink wat zon. Mid dagtemperatuur aan de costa's van 24 graden rond Barcelona tot 28 bij Mala ga; landinwaarts hier en daar weer maxi ma rond 30 graden. Canarische Eilanden: Naast zon soms ook wolkenvelden. Mor gen vanuit het westen kleine kans op re gen. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon en droog. Mid dagtemperatuur vlak aan zee rond 25 Tunesië: Naast zon ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur vlak aan zee 30 graden of iets hoger. Zuid-Frankrijk: In het zuidoosten soms zon. Verder gere geld wolkenvelden en aanhoudende kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma tussen 20 en 25 graden. Mallorca en Ibiza: Flink wat zon. Droog. Maxima rond 27 graden. Italië: In het noorden vooral vandaag nog enke le regen- of onweersbuien. Naar het zui den toe droog en flink wat zon. Middag temperatuur van 25 graden plaatselijk in het noorden tot boven de 30 lokaal in het zuiden. Corsica en Sardinië: Flink wat zon. Vandaag misschien nog een regen- of onweersbui. Maxima tus sen 25 en 30 graden. Malta: Flink wat zon Droog. Middagtempera tuur ongeveer 30 graden of iets hoger. Griekenland en Kreta: Veel zon. Morgen in het noorden van Griekenland wellicht een onweersbui Middagtemperatuur 30 graden of iets Turkije en Cyprus: Zonnig Middagtemperatuur langs de kust rond 30 graden. Duitsland: Hier en daar zon maar ook nog flink wat regen- of onweersbuien. Vandaag in het noorden en oosten mogelijk nog maxima van 25 graden of iets hoger; verder mid- dagtemperaturen van 19 tot 23 graden Zwitserland: Aanhoudende kans op enkele stevige re gen- of onweersbuien. Soms ook wat zon. Middagtemperatuur meest tussen 20 en 25 graden. Oostenrijk: Op beide dagen kans op enkele stevige regen- of onweersbuien. Soms ook wat zon. Middagtemperatuur vandaag in het oosten nog boven de 25 graden, verder maxima rond 23 graden. In het oosten vandaag nog zonnig der vanuit het westen stevige regen onweersbuien. Middagtemperatuur daag op veel plaatsen 30 graden of hoger, morgen rond 25. Tsjechië en Slowakije: Vanuit het westen stevige regen- e weersbuien. Soms ook wat zon. Midi temperatuur vandaag rond 30 gra morgen iets onder de 25 Hongarije: Vanuit het westen stevige regen- er weersbuien. Soms ook wat zoi vandaag 30 graden of iets hoger, i gen rond 25. DINSDAG 1 JULI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05 25 Zon onder Maanop 03.18 Maanonderll Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.19 13.59 00 52 Laag 09.26 22 04 09.07 Weerrapporten 29 juni 20 uur: Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Cyprus Dublin Innsbruck regenbui Istanbul onbew Klagenfurt half bew Kopenhagen licht bew Las Palmas onbew Locarno half bew Londen zwaar bei Luxemburg zwaar bei Madrid licht bew Malaga licht bew Mallorca onbew München half bew Nice licht bew. Oslo half bew. Parijs half bew Praag licht bew. Rome licht bew. Split niet ontv Stockholm half bew. Warschau onbew. Wenen onbew. Zurich licht bew Bangkok licht bew Buenos Aires onbew Casablanca half bew Johannesburg onbew Los Angeles onbew. New Orleans zwaar bew New York half bew. TelAviv Toronto onbew. licht bew. regenbui

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14