'Stimuleren van fiets, bus en trein is niet voldoende' 'Waanzinnig, het lijkt wel of ik droom' Poncho's verdringen zondagse pakken en jurken TNO: bedrijven i deel van Krimwij Leiden Regio 'Op de Puch beleef ik m'n tweede jeugd Turkse ondernemei spijkeren kennis bij MAANDAG 30 JUN11997 CHEF HANS JACOBS. 071-5356414 PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071- Brand gesticht in Hobbitburcht alphen aan den run ln de toiletruimte van basisschool de Hob bitburcht aan de Batenstein in .Alphen aan den Rijn is zaterdag avond brand gesticht Via een lichtkoepel is door onbekenden iets brandbaars naar binnen gegooid. De brandweer doofde de beginnende brand snel. maar desondanks was de schade in de toiletruimte aanzienlijk. De school veel roetaanslag opgelopen. Mislukte jacht op reserveband leiderdorp Omdat zij geen reserveband in de auto hadden en die wel dringend nodig hadden, trokken drie inwoners van Alke made gisterochtend Leiderdorp in op zoek naar zo'n onderdeel, ln de omgeving Poortershof in Leiderdorp werd een van de drie aangehouden omdat hij zich verdacht gedroeg. Zijn vrienden haalden ondertussen een autowiel van een geparkeerde auto. Omdat zij vervolgens hun kameraad niet konden \inden. meld den de twee zich op het politiebureau, waar ook zij aan een ver hoor werden onderworpen. De drie Alkemadenaars zijn 's mid dags naar huis gestuurd. Zonder reserveband. Illegale zender betrapt in Zoeterwoude zoeterwoude-dorpDe Rijksdienst voor Radiocommunicatie heeft gistermiddag op de Ommedijkseweg in Zoeterwoude-Dorp een illegale radiozender tot zwijgen gebracht. Een 17-jarige be woner beheerde de zender. De apparatuur is inbeslaggenomen en tegen de 'piraat' wordt proces-verbaal opgemaakt. Insluiper bij toeval gepakt oegstgeest De insluiper die zaterdagmiddag een portemonnee stal uit een huis aan de Warmondenveg in Oegstgeest, is even later bij toeval ingerekend. De Leidse politie hield die middag namelijk een 33-jarige man uit Leiden aan. omdat hij vernielin gen zou hebben aangericht. Deze bleek het rijbewijs van de \touw bij zich te hebben. De man is overgedragen aan de politie van Oegstgeest. Aanpassing wegen noodzakelijk om groei Alphens autoverkeer te kunnen venverken Vervolg van voorpagina Het is de Aviesgroep Verkeer en Vervoer (AGV) vooral op gevallen dat Alphenaren veel vaker dan anderen de auto nemen. Zo ligt het autogebruik in het woon-werkverkeer in Alphen met 63 procent ruim boven het gemiddelde voor de Rijn- en Bollenstreek (49 procent). Ook voor een boodschap stapt de Alphenaar veel sneller in zijn vier wieler. AGV heeft dan ook alle begrip voor het standpunt van de gemeente om het gebruik van fiets, trein en bus te stimuleren. Maar, waarschuwt het adviesbureau, daar mee is Alphen er nog niet. Daarvoor staan er te vaak files in en om de stad in het Groene Hart. En, zo schrijft het adviesbureau: ,,Op vrijwel alle belangrijke verkeersaders in de gemeente zal het autoverkeer sterk blijven groei en." alphen aan den run moet er rekening mee worden robbert minkhorst gehouden dat het Raoul Wal lenbergplein in de toekomst Van de routes richting de be- veel meer verkeer moet gaan drijventerreinen Rijnhaven en verwerken, als gevolg van de Molenwetering, worden vooral voltooiing van de wijk Kerk en de Prinses Irenelaan, Eikenlaan. Zanen en de centrumplannen." Prinses Beatrixlaan en de Dr. J. Eén manier om meer ruimte den Uylsingel fors drukker. Ook op de wegen naar het centrum te creëren, is doorgaand verkeer omleiden. ..Maar dit beleid heeft alleen kans van slagen als die andere routes sneller zijn dan de route via de Prins Ber- nardlaan en/of de Willem de Zwijgerlaan", aldus het advies bureau. dat als tweede optie het verbreden van bepaalde ont sluitingswegen aandraagt. AGV noemt daarbij de Eisenhower- laan (met de Albert Schweitzer- brug). de Prins Bernhardlaan. de Willem de Zwijgerlaan (Juli- anabrug) en de Laan der Conti nenten. Ook wegen rondom Alphen ontkomen waarschijnlijk niet aan verbreding. De asviesgroep bedacht allerlei alternatieve routes voor het verkeer vanuit Kerk en Zanen en Ridderveld en het centrum in de richtingen Amsterdam. Leiden en Den Haag. Bijna elke route houdt automatisch een verbreding in van de wegen om de gemeente 'Citrojtelen' knappen kunstwerk in Alphen aan den Rijn op alphen aan den run» robbert minkhorst Duivenpoep, kilo's duivenpoep hebben de Eend-liefhebbers in middels uit de vier 2CVs en de caravan midden op de rotonde aan het Alphense Europaplein gehaald. „En gebruikte con dooms", grapt iemand. Want dat dolverliefde stellen de cara van als liefdesnestje zouden ge bruiken. dat gerucht gaat al sinds het maffe kunstwerk er staat. Speciaal voor de 'Raid Holland', een toeristische tocht door Nederland van vijf dagen met de Lelijk Eend. wordt het verwaarloosde kunstwerk in het laatste weekeinde van juni op geknapt De tocht komt er na melijk op 8 augustus langs. In een waterdicht pak tot aan haar oksels plonst een 'Citrofie- le' door de vijver. In haar hand draagt ze een opengeklapt doosje van metaal. Met de kwast in de andere hand loopt de vrouw om het kunstwerk. Wat kan nog een strijkje goud gele verf gebruiken? Twee man nen zij druk in de weer met 'zonnegod Apolloin de cara van. Balorigheid en weer en wind hebben van het curieuze werk een aftands ogende verza meling metaal gemaakt. Een doom in het oog van om wonenden. gemeente, maar meer nog van de twintig Citro- fielen. Elke twee jaar wordt er een Wereld Meeting' voor 2CV- rijders georganiseerd. Aanslui tend vindt er een toeristische rondrit door het organiserende land plaats. Voor het eerst is Nederland aan de beurt. (N207 en Nil). Ook is in veel gevallen een nieuwe verbinding via de polder Gnephoek nodig. Bij één optie pleit AGV er zelfs voor om de capaciteit van de N446 te vegroten. Dat zou bete kenen dat er door Woubrugge een vierbaansvveg komt. De gemeente moet verder hardop durven denken over een aftakking van de sneltram Rijn Gouwe Lijn (via Ridderveld) naar Schiphol. In Alphen zelf moeten 'snelle, directe stads- buslijnen' de mensen adequaat van en naar het centrum en het staion brengen. Ook de snel tram kan een rol spelen. „In dat geval moet het tracé zodanig gekozen worden dat een zo groot mogelijk deel van de woonwijken wordt bediend", blijkt uit het rapport. Volgens AGV ligt dan een route via de Pres. Kennedvlaan (langs de sportparken), de Aalhorst en de Binkhorst voor de hand. Ruit te sterk: overval mislukt alphen aan den run Een overval op een bedrijf aan de Energieweg in Alphen is za terdagavond in de soep gelo pen. Een werknemer van het bedrijf werd vanaf de straatkant via de ruit met een pistool be dreigd door een gemaskerde man. De overvaller probeerde de ruit in te slaan. Toen dat niet lukte, hield hij het voor gezien. Man gewond na mislukte stunt alphen aan den run Een grapje heeft een 22-jarige Alphenaar vrijdagavond een ge broken oogkas, twee gebroken polsen en een hersenschudding opgeleverd. In een balorige bui zei hij tegen zijn vrienden dat hij van een flat aan de Raad huisstraat in Alphen ging sprin gen. Hij ging over de reling han gen. maar verloor zijn even wicht. De man maakte een val van vierenhalve meter. Afscheid van bestuursleden 'Goed Wonen' De bestuursleden Nico de Jong en Cees de Jong hebben af scheid genomen van woning bouwvereniging 'Goed Wonen' in Koudekerk aan den Rijn. De mannen, die zich 22 jaar en 16 jaar op vrijwillige basis hebben ingezet voor de woningbouw vereniging. gaan het wat rusti ger aan doen. Beiden kregen bij hun afscheid een erepenning. Familie Beiersbergen en 'Off Mounty's Farm' winnen ringsteken in Warmond warmond esther barfoot Terwijl de juryleden nog wat staan te keuvelen; kijkt de pre sentator langs de rand van zijn zwarte bolhoed naar de grijze lucht. „Kom op", maant hij tot spoed, „laten we snel beginnen, want de weersvoorspellingen zijn niet goed." In een straf tempo draven paard en wagen langs het publiek dat zich heeft verzameld langs de Beatrixlaan. De presentator stelt de deelne mers voor en geeft tekst en uit leg bij de ringrijderij. onderdeel van de Warmondse Kaagweek. Ringrijden of ringsteken is een Oudhollandse sport, waar bij paard en wagen in draf op een galg afdenderen en één van de bijrijders een houten zwaard door een kleine metalen ring probeert te steken. Dit jaar wor den in totaal vijftien ringsteek wedstrijden georganiseerd in de Duin- en Bollenstreek. De ring kan op twee verschillende hoogten worden bevestigd. En dat is geen overbodige luxe, Water spelbreker Kaagweek Gelukkig hebben de organisatoren van de Warmondse Feesten, onderdeel van Kaagweek. ook een tent opgezet in het park Groot Leerust. Zo kan het Afrikaanse trommelen tenminste nog door gaan. Het beachvolleybaltoemooi is halverwege afgebroken en het kindercircus is helemaal afgelast. Het enige waar de bezoe kers, samengepakt in de tent, nog een nat hoofd voor over heb ben, is het hamburgertentje, zo'n tien passen van de grote tent vandaan. Ondanks het slechte weer broeit het in de tent. Het resultaat van natte jassen, glazen bier en Afrikaanse ritmes. Een danser kijkt in het publiek met wijdopengesperde ogen. Hij gebruikt zijn hele lichaam. Zelfs zijn mond doet mee in elkaar snel afwis selende maar beheerste grimassen. „U mag ook dansen, hoor!" roept een van de trommelaars door de microfoon.- Een jongetje in korte broek met regenlaar zen wordt op het toneel gehesen. Het publiek verbaast zich over zijn bijna volleerde imitatie van de elastische danser. Aan de zij kant van de podium draaien vier meisjes in bloemenjurkjes in een kringetje rond. Als de band stopt, hebben de ouders meer moeite hun kinde ren onder controle te houden. „Nee, ik zei toch al: we gaan niet naar de kermis met dit weer." want de meest uiteenlopende paardenrassen doen mee: vari ërend van piepkleine, Argentijn se Falabella-paardjes en Shet landers tot forse Friezen en Gel derse paarden. Ook geen twee rijtuigen zijn gelijk. Er rijdt in Warmond een wagonette langs en een moder ne zelfgemakte wagen met luchtvering. Maar ook een Hol landse jachtwagen uit 1900, een Oostenrijks boodschappenwa- gentje en een Amerikaanse bug gy, die regelrecht uit een Wes ternfilm lijkt te komen. Sommi ge deelnemers hebben hun kle ding aan de wagen aangepast. De koetsier van het Oostenrijks boodschappenwagentje draagt een groen jagerspak. Zijn doch ter naast hem is gehuld in dirndlkleed Achterin de Hol landse jachtwagen zitten twee dames met parasolletjes. Op het hoofd van de grijnzende be stuurder van de Amerikaanse buggy staat een sheriffhoed. Maar van de mooie plaatjes blijft weinig over als de zondag se pakken en jurken onder pon cho's en regenjassen verdwij nen. De regen is sneller geko men dan verwacht. Terwijl dè hoofden van de pony's steeds meer gaan hangen onder de kletsnatte manen, druipen veel van de toch al schaarse toe schouwers af. Niettemin wordt de wedstrijd uitgereden. De strijd onder de paarden is snel beslist. Maar bij de pony's is er een barrage no dig om de winnaar te bepalen. Omdat die in eerste instantie Mis! Zelfs achteroverhellen voor een betere positie helpt niet meer. ook geen uitsluitsel geeft - twee deelnemers plaatsen zich steeds voor de derde prijs - wordt de stopwatch er bijgehaald. Want als de deelnemers evenveel punten halen met het steken, gaat de tijd een rol spelen. En dus kan de derde plaats ei genlijk alleen maar gewonnen worden door Elles Hoogervorst. De hele wedstrijd al zorgt zij dankzij haar snelheid voor spektakel op de Beatrixlaan. Met haar kleine Shetlandpony's en haar zoontje als koetsier scheurt zij in zeven seconden over het parcours. De juryleden schudden het hoofd. Eigenlijk is het veel te glad voor zulke capriolen. De eerste prijs bij de categorie paarden wordt uiteindelijk ge wonnen door de familie Beiers bergen met de Hollandse jacht wagen. Deze combinatie wint ook de publieksprijs voor de mooiste presentatie. Bij de po- Met de Puch, een authentiek 'twee-bakkie met kikkerbek', slalom men bij Twilight Zone in Wassenaar. foto mark lA wassenaar cathelune van vliet Een man met wapperende grijze haren onder zijn helm scheurt luid toeterend het ter rein op. Enkele 'Puch'ers' lo pen op de brommer af en ra ken hem liefkozend aan. Een discussie over de kleur en het stuur volgt. Zo'n dertig Puch- fans kwamen zaterdagmiddag in het jongerencentrum Twi light Zone in Wassenaar bij een. De Haagse Puch Club hield hier een middag die in geheel het teken stond van de brommer die in de jaren vijftig en zestig zo populair was. Deelnemer Greve uit Poeldijk heeft zijn brommer niet meegenomen vanwege het verwachte slechte weer. Hij is gekomen voor de gezel ligheid. En wie weet. valt er nog iets te ruilen. Omdat het laatste exemplaar in 1981 ge maakt werd. wordt het steeds moeilijker om aan onderdelen te komen. Vandaar dat midda gen als deze zo in trek zijn. Greve noemt zichzelf een echte Puch-freak. „Het is pure nostalgie. Als je erop zit krijg je weer dat gevoel dat je had toen je achttien was. Hoe mooier de brommer, mooier de meid was die i terop zat. Op de Puch bele mijn tweede jeugd." Puch ders waren hoe dan ook aparte groep, betoogt hij. de jaren zestig begonnen geren zich af te zetten te de maatschappij. Als je o Puchje reed, was je het s bool voor vrijheid, blijhei< losbandigheid. Met m'n g zwarte kuif was ik een e nozem." Volgens de 19-jarige 1 mas uit Leiden geldt dit ge van vrijheid, blijheid vooi jongere Puch'ers nog ste „De meesten zijn een be alternatief. Ze dragen kleren en houden van h rockmuziek." Trots wijst hi zijn brommer. „Geen t Puchs lijken op elkaar. Hi namelijk de enige brom waar je zo veel aan kunt s telen. Dat maakt hem zo zonder." Langzaam begint het te genen. Pas als het onweer breekt, rukt ook de lai Puch'er zich los van de ve meling brommers op het keerterrein en loopt rich kantine. Enige manier om ruimtenood te lenigen voorschoten Het relatief klein gedeelte van de beschikbare ruimte in de Voorschotense Krimwijk, dat is gereserveerd voor nieuwe wo ningen, moet alsnog worden bestemd voor bedrijfsvestiging. Alleen op die wijze kan een op lossing worden geboden voor de ruimtenood van het Voor schotense bedrijfsleven. Dat stelt het onderzoeksinstituut TNO in een nog te presenteren onderzoeksrapport. De studie, die is verricht in opdracht van de gemeente Voorschoten, de Kamer van Koophandel en de Onderne mersvereniging Voorschoten (OW), was gericht op de 'economische (on)mogelijkhe den voor het bedrijfsleven in Voorschoten'. „Het bedrijfsleven in Voor schoten zit in de knel", schrijft prof. dr. H. van der Cammen, die het onderzoek leidde. „In Voorschoten kan ruimte den gevonden door hersti rering van het bedrijventi Dobbewijk en door de vc nomen uitbreiding van hi drijventerrein Rouwkoo| Tegelijk moeten die terr qua uiterlijk aanzien wi opgeknaptmeent Var Cammen. Actie is geboden omd Voorschotense economie impuls kan gebruiken. meer economische act nodig, alleen al om de tei pende werkgelegenheid Voorschoten te stoppen", len de onderzoekers. Woensdag overhandigt onderzoekers hun bevind aan wethouder van ecoi sche zaken J. van de Poel. gemeente de ideeën van overneemt, is nog niet be „Het is een advies. We m nog kijken of het ook hai is", aldus een woordvoerd' de gemeente. foto dick hogewoning ny's gaat de eerste prijs naar Joyce Hundersmarck en Mirelle van der Post. twee tieners die rijden onder de naam Off Mounty's Farm'. De sherriff, Jan Moll uit Nieuw-Vennep, wint behalve de tweede prijs bij de paarden ook de trofee voor het schoonste geheel. „Ik ben heel dankbaar", reageert Moll. „Want mijn vrouw heeft de wa gen mooi opgepoetst. En dan is het gewoon hartstikke leuk als je wint." De Turkse Ondernemersvereni ging Rijnland (TUOR) houdt morgenavond van 20.00 tot 23.00 uur. een bijeenkomst voor leden en andere belangstellen den. Plaats van handeling is het AC Restaurant in Leiderdorp. De nog jonge vereniging heeft voor deze avond deskundigen uitgenodigd die hun licht zullen werpen op de technische en ju ridische aspecten van uiteenlo pende zaken waarmee een on dernemer te maken heeft: van het verkijgen van kredieten tot het boekhouden. Tot de uitge nodigde deskundigen hon der anderen een advocaa accountant, een fiscaal jui een medewerker van hi beidsbureau. Hoofddoel van de avon< kennis van Turkse ondern in de Leidse regio te verg op het gebied van de landse wetten en regels, de vereniging denkt dat oc derlandse ondernemers m het een en ander kunnen op deze avond. Het is de b ling dat TUOR in de toel vaker van dit soort bijeer sten houdt. Verantwoordelijk voor de Raid Holland is Erik Dammers. „We kregen \Tagen van deelne mers uit Nieuw-Zeeland, de Verenigde Staten en Duitsland of 'dat monument met die een den' nog bestond", zegt hij. „Het bleek buiten Nederland al om bekend en de mensen wil den er graag langsrijden." Ook de maker van het kunst werk. Lex Wechgelaar. is er dit weekeinde bij. „Waanzinnig toch dat ze het helemaal op knappen". glundert de Rotter dammer. „Het lijkt wel of ik droom. Het is ontzettend jam mer dat mijn werk zo is verloe derd. Je treft het overal in Ne derland aan. Overheden gaan slecht om met hun kunstschat ten. Ze worden aan hun lot overgelaten." Wechgelaars werk is een mo derne versie van de Gezonde God Apollo. Het origineel staat in Versailles. In de Franse pa leistuin zit Apollo in een strijd wagen. voortgetrokken door vier paarden. In Alphen is de zonnegod meer een vakantie ganger. Hij zit in een caravan, met daarvoor vier Eenden. De Tritons, half mens, half vis, moeten in Versailles de golven gedeisd houden. In Alphen re gelen ze het verkeer. Daar zijn het wat groot uitgevallen 'play- mobil-agenten.' Het werk van Wegchelaar moest ooit op het Rotterdamse Hofplein komen te staan, maar de gemeente durfde uiteindelijk niet. De Stichting Nova uit Al- Zondagmorgen werd nog druk gewerkt aan het 'monument met die eenden' op het Alphense Europaplein. foto mark la- mers phen haalde het werk vervol gens naar de stad in het Groene Hart. Het kunstwerk zou aan vankelijk slechts drie jaar blij ven staan, net te kort om de deelnemers aan de Raid Hol land ervan te laten genieten. Dammers vroeg de gemeente om verlenging van de termijn en kreeg zijn zin. Het kunstwerk wordt nu pas na 8 augustus ge sloopt. Maar inmiddels speelt de gemeente met de gedachte om het kunstwerk nog eens tien jaar te laten staan.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12