Tuin en ziel Tuinieren Vraag en antwoord 16| 1TERDAG 28 JUN11997 GREET BUCHNER e lijden er allemaal aan; aan euwsgiergheid naar de bin- nwereld van de ander. Dol- pag zouden we om het hoekje de ziel willen kijken om te jiten te komen wat hij of zij nu Yijadwerkelijk denkt en vindt, kwaal is niet alleen alge- en maar ook stokoud. In de debp der eeuwen zijn vele ma re pren bedacht om onze jlisfcuwsgierigheid te bevredigen. ,en van de oudste truukjes is onderbrengen van mensen een bepaald sterrenbeeld. mij wanneer je jarig bent en weet of je een schorpioen dan ;l een leeuw bent, met alle rbijbehorende eigenschap en achterdeurtjes. Goethe ltjejg het anders: hij hield het op rktfl voorliefde voor bepaalde D'e zouden ons dan j^k één en ander vertellen over Yy medemens. Dan hebben we no (g de wijze van bewegen, van van praten, noem maar 1 f. AllemaaJ hulpmiddelen bij t zoeken naar de ware aard p de medemens. Is tuinliefhebber houd ik het kijken naar tuinen. Volgens jj weerspiegelt de tuin qua beplanting en onder- |ud min of meer de aard van bezitter van dit kleine kost- i e stukje grond. De onver- l'g^illige bruut plempt deze ^nd, waarin zich miljoenen rowezens bevinden, vol met ent, grind, dolemiet, tegels, plaatstenen of wat dan ook. CiHukkig lezen dit soort mensen p^ze rubriek niet, dus ze weten c*|k niet waarvan ik hen beticht. l|?Slet andere uiterste is het uit- "*^rvend soort van 'het- moet- jnnen-'.een restant van de op- pdende zestiger jaren die in „jJvolging van Le Roy de natuur ^Jveel mogelijk zijn gang laat in. Om een evenwicht tot id te brengen tussen plan- Helaas heeft de praktijk be- izen dat er voor evenwicht in natuur veel en veel meer no- is dan een paar vierkante •ters grond temidden van be- jjJuwing, verontreiniging en laatgassen. Het werd een wil- boel met vooral brandnetel id| en boterbloem. Maar hier en daar zie je toch nog een poging om de natuur een kans te geven en die komt dan toch nog lief over. Iets minder tolerant, maar nog steeds open voor al wat groeit en bloeit is de bezitter van de tuin waarin planten en ook dieren een kans krijgen, maar zich desondanks aan be paalde regels moeten houden. Geordende wanorde zou je het kunnen noemen en zelf houd ik wel van dit soort tuinen. Daarbij uil ik dan nog een tip geven voor hen die het huisdier kat willen combineren met vrije vo gels in de tuin. Problematisch zodra die een nest gaan maken hoog in een boom of struik. Dit nest kan gemakkelijk be schermd worden met behulp van een stuk kippegaas dat rond de stam bevestigd wordt. Het moet ongeveer 50 cm hoog zijn en drie keer rond 25 cm diep in gesneden worden. Zo kan men de stukken gaas terugbuigen en poes kan wel naar het nest kij ken maar niet dichterbij komen. Gaas op andere vernuftige wijze gebogen kan nesten op onver wachte plekken ook bescher men tegen de jachtlust van ons huis-roof-dier. Meer gevoel voor orde, net heid en techniek dan voor le vend groen veronderstel ik bij de bezitters van een strak ge snoeide tuin. Een tuin bestaan de uit buxsus- en taxushagen, uit wonderlijke figuren gemaakt van groenblijvers, omgeven door strak in het gareel gehou den leilindes. Kortom een ge temde tuin waarin geen on kruidje, geen sprietje een kans krijgt. Het stemt mij persoonlijk zorgelijk dat dit soort tuinen hand over hand toeneemt. Zijn er steeds meer mensen die ba len van alle verhalen over zorg voor het milieu en het in stand houden van zoveel mogelijk groen «n bloem op een klein stuk grond, al was het maar om het microklimaat te verbeteren? Natuurlijk zijn er nog talloos veel andere manieren om de tuin vorm te geven en ze vertel- lén zonder uitzondering iets over de bezitter. Maar de kin derlijke dromer, die zijn tuin volzet met figuren van kabou ters, dieren en zelfs met molens ontroert mij steeds, al zullen veel mensen het kitsch vinden. Hoe dan ook: bekijk de eigen en andermans tuin eens iets be ter en leer zodoende jezelf en je medemens iets beter kennen, zonder gebruik te maken van sterrenbeelden, kleurenleer of wat dan ook. Zo blijft tuinen kij ken een boeiend spel. De zomer van vorig jaar en de winter die erop volgde waren abnormaal droog. Zeer veel planten hebben van deze droogte in de grond te lijden gehad. Ook de oude hulst van W. Jan sen uit IJmuiden. Planten die, om welke reden ook, verzwakt zijn blijken steeds gemakkelijk aangetast te worden door ongedierte, vi russen en bacteriën. De hulst is aangetast door wel- luis. Deze is te bestrijden met twee milieuvriendelijke middelen die in kleinver- pakking in de handel zijn. Te weten Spruzit, een al tientallen jaren beproefd prepapaat dat altijd pas in de schermering verspoten mag worden omdat het in de zon snel ontleedt en ook omdat er overdag meer in secten rondvliegen. Spruzit is namelijk gedurende korte tijd schadelijk voor dieren. Een ander middel dat niet giftig is voor insecten is Plantschoon, een middel dat het afweervermogen van de plant snel verhoogt. Beide preparaten worden in de handel gebracht door de firma Ecóstyle (Koppert) en zijn in 'diverse speciaalza ken te koop. Let er wel op dat u de goede middelen koopt en geen andere die schadelijk zijn voor het milieu (en vogels, bijen etc.). Gebruik ze volgens gebruiksaanwijzing om de 7 a 10 dagen en het leed zal snel geleden zijn. E.G.M. v.d. Berg Belle uit Bennebroek schrijft dat de op advies ingekorte planten nu enorm groeien en hoopt op extra veel bloemen. Die zullen zeker komen als het weer iets warmer wordt. Immers voor de bloemvor- ming is warmte nodig en we zullen hopen dat die er aan komt. F.n nu de hulst: die ziet er slecht uit, evenals veel andere hulstbomen. Ook hier is dus de extreme droogte van de laatste sei zoenen de boosdoener. Ik vrees dat deze planten - die 's winters blijven verdam pen dank zij het goene blad - het erg moeilijk hebben. Als het mijn hulst zou zijn dan zou ik deze flink in- snoeien en dan maar hopen dat er nog genoeg wortels over zijn om voor voeding te zorgen. Is dat niet het ge val en loopt de hulst deze zomer niet meer uit, dan vrees ik dat hij definitief be vroren en vooral verdroogd is. Jammer, maar niets aan te doen. InlPGAVE OPLOSSING T^PTOGRAM» iptjizontaal: deijVan deze stof wordt moeder ek (6); 4. Slijters op het die- t tipad? (8); 6. Er wordt druk iv.tapt (3); 7. Franse schroef in water (3); 9. Oplegger die iesa film aankondigt (7); 11. Die sgeer was vlak en rond (5). KRUISWOORDPUZZEL. Hoeveelheid eten per keer 2. Spanjaard achter een Ita- inse vrouw (5); 3. Uit de ma- e in behoeftige omstandighe- n (4); 5. Bergen aan boord (6); Vis in touw (3); 8. Die balk is verkleinen tot een aardappel 10. Wanordelijkheid in Ha- beke (3). TOMPOES Tom Poes en de Tijwisselaar Ook in de herberg gierde de wind door de kieren en reten van het hout werk en ook hier was het gebulder van de branding duidelijk te horen. „Wat een weertje, hè?" zei Tom Poes, die het zwijgen van zijn metgezellen verdroot. Er kwam geen antwoord en daarom vervolgde hij opgewekt. ,,De Albatros zal wel vlot gekomen zijn, denkt u ook niet? De vloed lijkt me hoog toe..." „Hoog?" riep nu de her bergier uit. „Het is een schande! De tijwisselaar verzuimt zijn plicht! Hij laat het water maar over de akkers lopen en trekt zich terug met een boek!" „Maar..." begon Tom Poes; doch de ander liet hem niet uitspreken. „En wie zijn schuld is dat?" riep hij. „Dat is jullie schuld! Jullie hebben hem van zijn werk afgelokt met jullie glad de letterboeken! Als het misloopt is het de schuld van jullie harde harten en jullie gummiharsens!" „Welnee", zei Tom Poe6 sussend, „dat is maar bijgeloof, hoor! De storm is vanzelf ontstaan en zal ook wel vanzelf op houden. Nietwaar heer Ollie? Heer Bommel, die op de achterg- brond aan een tafeltje zat, antwoord de niet. „De storm is niet vanzelf ontstaan", prevelde hij binnensmonds. „Met mijn eigen ogen heb ik gezien hoe de tijwisselaarsleerling wind en regen maakte. Of was dat maar toeval, als iemand begrijpt wat ik bedoel? Ach, wat staat mij nu te doen?" „Ik weet, wat mij te doen staat", sprak de leer ling op dat moment tot zichzelf. Hij was door storm en regen naar een heuvel gelopen waar de vloed brui send tegenop sloeg - en daar trok hij nu zijn cirkel. „Oene Horletoet doet zijn werk niet meer", mompelde hij. „Nu zal ik het wel moeten opknappen!" H E W R DOOR JAN VISSER Niet alleen in Nederland is de zomer aan lager wal geraakt, ook elders in West- en Midden-Europa is het verre van stabiel zomerweer. Zo is er in het noorden van Italië plaatselijk meer dan 100 mm gevallen in minder dan een etmaal tijd. Verder zware regens in het noordoosten van Spanje, Frankrijk en En geland. Móói vakantieweer is het wel in oostelijk Europa (zon dag in Polen 30 tot 34 graden), op de Balkan, in Grieken land, het zuiden van Italië en zuidelijk Spanje en Portugal. In deze situatie komt voorlopig weinig verandering. Het lage drukgebied boven West-Europa bestaat trouwens uit verschil lende actiecentra. Zo ontstond er gistermiddag boven Neder land een depressiekern die vandaag boven de Engelse oost kust arriveert. Voor morgen is een storing van belang die vanuit het noord oosten van Spanje via Frankrijk naar ons land opdringt. Sto ringen genoeg dus en het weer is er ook naar. Vandaag komen er vooral tijdens de middaguren regen- en onweersbuien tot ontwikkeling. Voor de buien uit laat de zon zich zien en wordt het kwik omhooggestuwd naar 20-21 graden. Verder waait er een matige, aan de kust vrij krachtige, wind uit zuidelijke richtingen. Morgen is het lange tijd droog met nu en dan zon en tempera turen oplopend tot 23 graden. Later op de dag opnieuw re gen- en onweersbuien. De wind waait morgen uit het oosten. Gisternacht maar vooral gistermiddag is er plaatselijk heel veel regen gevallen. De zware buien die in de late middag vie len, werden voorafgegaan door een dreigende rolwolk waarin windstoten verscholen zaten (IJmuiden 58 km/uur). Boven dien onweerde het plaatselijk heftig. De neerslaghoeveelhe den vielen in onze regio wel mee. Schiphol en Bloemendaal kwamen op 8, Valkenburg op 3 mm. In het noorden van het land was er sprake van wolkbreukregens. In Hollum op Ame land viel 50 mm in een half uur. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In het zuiden flink wat be wolking en kans op regen. Naar het noorden toe zon niger en droog. Middag- temperatuur op veel plaat sen rond 20 graden. Zweden: Vooral zaterdag in het zui den veel bewolking en plaatselijk fiks wat regen. Naar het noorden toe zon niger en droog. Middag- temperatuur rond 21 gra den, zondag in het zuiden iets hoger. Denemarken: Zaterdag langzaam naar het noorden wegtrekkende regen. Zondag eerst wat zon. daarna opnieuw nat. mogelijk met onweer. Mid- dagtemperatuur 20 gra den of iets hoger. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vooral in Engeland en Wales aanhou dend wisselvallig, in West- Schotland en West-lerland winderig, vaak droog en geregeld zon. Middagtemperatuur meest tussen 15 en 20 graden. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en op beide da gen kans op enkele buien, misschien met onweer. Maxima vaak iets onder de 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en geregeld bui en. misschien met onweer. Vooral aan de westkust en in de oostelijke departe menten kunnen de buien actief zijn. Middagtemperatuur van 18 tot 21 gra- Portugal: Vanuit het noorden toenemende kans op wolkenvelden maar op de meeste plaat sen droog. Langs de westkust een frisse noordenwind. Middagtemperatuur aan zee van 17 graden rond Porto tot 23 in de Algarve. Madeira: Geregeld zon, maar soms ook wolkenvel den. Waarschijnlijk droog. Middagtem peratuur ongeveer 23 graden Spanje: Zaterdag in het noordoosten kans op on weer, zondag in het noordwesten op re gen. Verder flink wat zon. Middagtempe ratuur aan de costa's rond 25 graden, maar aan de Costa Verde flink lager. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon, vooral aan de noordkant van de eilanden ook wolken velden. Op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 27 gra- Marokko: Westkust: Wat zon, maar soms ook hard nekkige bewolking en plaatselijk een bui. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 23 graden met op zaterdag nog een frisse noordwestenwind. Tunesië: Naast zon ook wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 30 graden. Zuid-Frankrijk: Wisselvallig. Vooral in de oostelijke helft kans op flink wat regen en stevig on weer. Bij de buien kans op forse wind vlagen. Maxima tussen 20 en 25 gra den. Mallorca en Ibiza: Zaterdag kans op enkele stevige regen- of onweerbuien. Zondag weer zon en overwegend droog. Maxima dalend tot rond 25 graden. Italië: Op beide dagen kans op stevige regen en onweersbuien; met name in het noor den van Italië kan veel neerslag vallen. Vooral in het zuiden van Italië ook zon. Middagtemperatuur van 28 graden in het noorden tot boven de 30 in het mid den en zuiden. Corsica en Sardinië: Nu en dan zon maar vanaf zaterdag avond ook kans op stevig onweer en fiks wat regen. Maxima tussen 26 en 31 gra den. Malta: Flink wat zon, ook kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur onge veer 30 graden of iets hoger. Griekenland en Kreta: Veel zon. Middagtemperatuur op de meeste stranden rond de 30 graden, in het binnenland hoger. Turkije en Cyprus: Zonnig. Middagtemperatuur langs de kust rond 30 graden. Duitsland: Zaterdag eerst hier en daar zon. Daarna vanuit het zuiden toenemende kans op stevige regen- of onweersbuien, moge lijk met forse windvlagen. Maxima zater dag van 20 graden langs de grens met Nederland tot 26 in Sachsen en Beieren; zondag vooral in de oostelijke deelstaten nog iets warmer. Zwitserland: Zaterdag eerst wat zon. Daarna vooral in het westen en zuiden kans op stevig on weer, flink wat regen en forse windvla gen. Middagtemperatuur van 20 graden in het westen tot 27 rond Locarno. Oostenrijk: Naast zon ook kans op enkele stevige re gen- en onweersbuien. Vooral in het westen misschien veel neerslag. Mid dagtemperatuur zaterdag van 23 graden in Tirol tot 27 in Wenen; zondag overai nog iets warmer. In het oosten zonnig en erg warm. met maxima van 30 graden of iets hoger. In het westen kans op regen- en onweers buien bij middagtemperaturen rond 27 graden. Tsjechië en Slowakije: Zaterdag in Slowakije flink wat zon. Ver der naast zon ook wolkenvelden en kans op enkele regen- of onweersbuien. Mid dagtemperatuur in Slowakije iets boven de 30 graden, in Tsjechie rond 27. Hongarije: Warm zomers weer met flink wat zon en maxima van 30 graden of iets hoger. Zondag lokaal wellicht een onweersbui. ZONDAG 29 JUN11997 Zon- en maanstanden Zon op 05.23 Zon onder 22.02 Maan op 02.14 Maan onder 16.13 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.45 *00.00 11 18 23.33 Laag 07.05 20.00 06 46 23.41 MAANDAG 30 JUNI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.24 Zon onder 22.02 Maan op 02.44 Maan onder 17.25 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00 15 12.56 23 48 12.29 Laag 08.05 21.02 07.46 20.43 Weerrapporten 27 juni 17 uur: Amsterdam Qe Bilt Deelen Den Helder half bew. Maastricht Aderdeen Athene Barcelona Boedapest licht bew regenbui half bew. 17 13 2.0 17 13 4.0 18 13 12.0 17 13 2.0 18 13 1.0 15 14 0.3 18 14 3.0 17 13 0.1 18 14 3.0 18 12 0.1 12 8 0.2 30 22 0.0 25 17 8.0 20 14 1.0 25 15 16 11 17 12 14.0 29 23 0.0 Innsbruck zwaar bew. Istanbul onbew. Klagenfurt zwaar bew. Kopenhagen regenbui Las Palmas onbew. Lu»emburg Madrid Malaga Mallorca Wenen Zurich Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles New Orleans New York Tel Avi nno8 14 9 0.2 zzo3 18 14 0.2 wzw8 21 13 10.0 5 20 12 3.0 to7 25 18 0.0 tw4 21 13 5 14 13 0.0 ill 26 21 0.0 iw9 23 15 0.0 1 15 14 io7 16 12 2.0 w 4 15 11 '3 30 15 0.0 rw4 35 20 0.0 io 10 28 21 0.0 o9 30 21 0.0 o 1 23 16 2 14 12 2.0 o3 20 16 3 18 12 0.1 r7 17 11 0-0 3 22 11 6.0 s.0 26 17 0.0 19 8 6.0 23 13 0.8 23 15 0.1 19 10 0.1 nw2 24 19 0.0 wzw 4 24 3 0.0 half bew. 18 0.0 29 24 0.0 34 21 0.0 30 22 0.0 33 25 0.0 28 13 0.0 33 23 0.0 19 12 0.0

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7