Pact voor 'nieuw Albanië' d Protestanten blijven bij Oranjemars Levenslang geëist tegen oud-SS'er Erich Priebke Buitenland VN-milieutop mislukt Sara praat op tv over rokkenjager Bibi Nieuwe verdachte voo Joegoslavië-tribunaal ZATERDAG 28 JUN11997 Minder asielzoekers in Europa brussel Het aantal asielzoekers in de Europese Unie is vergele ken met 1995 de eerste negen maanden van 1996 met vijftien procent gedaald tot 164.000 personen. Vooral in Nederland was sprake van een forse afname, van 29.000 tot 16.000 verzoeken. Circa tien procent van het aantal verzoeken geschiedt in Neder land. voorafgegaan door Groot-Brittannië (dertien procent) en Duitsland (53 procent). Vredesakkoord voor Tadzjikistan moskou In Moskou hebben de Tadzjiekse president Rach- monov en zijn rivaal, de islamitische oppositieleider Said Ab- doullah Nouri. gisteren een vredesakkoord getekend. De over eenkomst moet een einde maken aan ruim vijf jaar burgeroorlog in de voormalige sovjetrepubliek, die aan tienduizenden men sen het leven heeft gekost. Het verdrag kwam tot stand na be middeling van Rusland en Iran en werd ondertekend in aanwe zigheid van de Russische president leltsin en vertegenwoordi gers van de Verenigde Naties. Stropdassen verboden op Texaans eiland south padre island Het bestuur van het South Padre Island bij Texas heeft het dragen van stropdassen verboden. Wie er toch een draagt kan op een boete rekenen ,,ter waarde van een mooie zijden stropdas Veel zakenlieden die willen ontspannen ko men naar het eiland en volgens het bestuur is ontspannen niet mogelijk met knellend textiel rond de nek. Clinton na NAVO-top naar Roemenië Washington De Amerikaanse president Clinton brengt komen de maand een bezoek aan Roemenië, na de NAVO-top die op 8 en 9 juli in Madrid wordt gehouden. De NAVO besluit tijdens die top welke voormalige Warschau Pact-landen mogen toetreden. Dat zijn vrijwel zeker Tsjechië. Polen en Hongarije. Duitsland, Frankrijk. België. Italië. Spanje en Luxemburg willen ook Roe menië en Slovenië toelaten, maar daar willen de Verenigde Sta ten niet van weten. Jeltsin ontkent zelfmoordpogingen moskou De Russische president leltsin heeft gisteren boos ge reageerd op de uidatingen van zijn voormalige lijfwacht Aleks- andr Korzjakov als zou Jeltsin lijden aan chronische depressies en verscheidene malen hebben geprobeerd zelfmoord te plegen. ,,Het heeft geen zin om een polemiek aan te gaan met een man die verblind is door rancune", aldus een verklaring Jeltsin. Grote steun voor verbod op landmijnen brussel In Brussel hebben gisteren 95 landen een verdrag on dertekend dat een toekomstig verbod op antipersoonsmijnen regelt. Naast landen uit Afrika. Midden-Amerika en Azië schaar den alle EU-landen, uitgezonderd Griekenland en Finland, zich achter het verbod. Griekenland weigert te ondertekenen wegens de territoriale ruzie met Turkije. Finland heeft eenzelfde geschil met Rusland. Ruim negen ton voor vallende bierblikjes san francisco Een jury in de Amerikaanse staat Califomië heeft een vrouw ruim 900.000 gulden smartengeld toegekend, omdat in een winkel een sixpack bierblikjes op haar voet viel. De vrouw had weliswaar niets gebroken, maar een zenuw in haar voet zou onherstelbaar zijn beschadigd. De vrouw had vijf miljoen geëist. De winkelier reageerde geschokt op de uitspraak. De vrouw had direct na het incident gezegd dat zij zich goed voelde, kocht een pak blikjes en verliet de zaak. NAVO versterkt troepenmacht in Bosnië brussel De landen die deelnemen aan de NAVO-vredesmacht in Bosnië hebben gisteren ermee ingestemd drieduizend man extra te sturen om te helpen met de organisatie van de gemeen teraadsverkiezingen op 13 en 14 september. Nederland heeft zich eerder bij monde van minister Voorhoeve van Defensie be reid verklaard 240 a 270 soldaten te sturen om de verkiezingen te begeleiden. De gemeenteraadsverkiezingen worden gezien een belangrijke indicator voor het al dan niet slagen van het vre desproces in de komende maanden. Duikers vinden scheepswrak vol drank Stockholm Zweedse duikers hebben op de zeebodem bij de Finse zuidkust een 81 jaar oud scheepswrak gevonden met een grote hoeveelheid cognac, champagne en rode wijn aan boord. De Joenkoeping. een schoener met een lengte van 25 meter, werd tijdens de Eerste Wereldoorlog tot zinken gebracht door een Duitse onderzeeboot. De 36.000 liter cognac en de vijfdui zend flessen champagne waren bestemd voor het tsaristische le ger van Rusland. Belgische ex-minister moet cel in brussel De voormalige Belgische bewindsman Alain van der Biest is gisteren veroordeeld tot acht maanden hechtenis, zes tien maanden voorwaardelijk en een boete van 2500 gulden we gens wanbeheer van het Waals regionaal ministerie van openba re werken. Toen Van der Biest, die vorig jaar vijf maanden vast zat wegens mogelijke betrokkenheid bij de moord op de Waalse socialistenleider André Cools, minister was dienden medewer kers buitensporig hoge declaraties in en reisden zij regelmatig op kosten van het ministerie naar het buitenland. Marihuana werkt verslaving in de hand Washington Het chronische gebruik van marihuana veroor zaakt chemische veranderingen in de hersenen, die de gebruiker extra vatbaar maken voor verslaving aan cocaïne en heroïne. Dat is de conclusie van een Amerikaans-Spaans onderzoek met ratten, dat gisteren is gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Science. Wie na intensief gebruik opeens stopt met marihuana, kan angst- of stressaanvallen krijgen die beëindigd kunnen worden door het gebruik van andere soorten drugs, al dus de onderzoekers. rome eelco van der unpen correspondent De militaire openbaar aanklager Antonio Inteüsano heeft giste ren in Rome levenslang geëist tegen de 83-jarige oud-SS'er Erich Priebke. Volgens de aan klager had Priebke een leidende rol bij de massamoord op 335 Italianen in maart 1944 in Ro me. De 84-jarige ex-SS'er Karl Hass, die aanvankelijk als kroongetuige was opgetreden bij het proces, hoorde 24 jaar tegen zich eisen. De aanklacht tegen Priebke is dezelfde die Intelisano vorig jaar formuleerde. Toen werd echter door een militaire rech ter Priebke vrijgesproken omdat het delict als verjaard moest worden beschouwd. Na een wa re volksopstand, waarbij de rechter en Priebke min of meer Vrees voor geweld in Noord-Ierland na vergeefse bemiddelingspoging londen hans geleunse correspondent In Noord-Ierland wordt voor gewelddadig heden gevreesd nadat gisteren een poging mislukte om tot een vergelijk te komen over een protestantse Oranjemars op 6 juli in Portadown, ten westen van Belfast. Vorig jaar veroorzaakte deze mars gewelddadig heden in heel Noord-Ierland, waarbij voor miljoenen schade werd aangericht en twee katholieke Noord-Ieren om het leven kwa men. De Britse minister voor Noord-Ierland Mo Mowlam en het hoofd van de Noord- Ierse politie bemiddelden gisteren acht uur lang tussen vertegenwoordigers van de Oranje-orde en een katholieke bewonersor ganisatie. De protestanten weigerden ech ter hun marsroute zo te wijzigen dat die niet langs katholieke woningen aan de Gar- vaghy Road zou lopen. De katholieke delegatie, die wordt geleid door voormalig IRA-lid Brendan McKenna, wil de Oranje-mars blokkeren en heeft voor dezelfde dag een kinderstraatfeest georga niseerd. De Oranje-ordes in Noord-Ierland gedenken met hun marsen de overwinning in 1690 van de protestantse koning Willem III van Oranje op de katholieke vorst James n. Het was gisteren nog niet duidelijk of Mowlam nu de Oranje-mars gaat verbie den. Vorig jaar deed de Noord-Ierse politie dat met gevolg dat duizenden protestanten zich achter barricades verschansten bij het kerkje van Drumcree, het startpunt van hun mars. De politie trok het verbod uiteindelijk in, waarna hevige gevechten uitbraken. Het uitblijven van enig compromis tussen beide kampen betekent een geduchte te genslag voor het jongste vredesinitiatief van de Britse premier Blair. Komende donder dag zal hij in Londen over de Noord-Ierse situatie praten met de nieuwe Ierse premier Bertie Ahern. new york anp De grote VN-top over milieu en ontwikkeling in New York is uitgelopen op een grote te leurstelling. Op belangrijke milieuthema's als broeikas gassen en bosbehoud is nau welijks vooruitgang geboekt. Er is zelfs geen politieke slot verklaring uitgegeven. Het ziet er bovendien naar uit dat de rijke landen niet van plan zijn op korte termijn veel meer ontwikkelingsgeld uit te geven aan de armere landen, bleek op de laatste dag van de onderhandel gen. De arme landen toond zich vervolgens niet ben verdere afspraken te mak over milieubescherming. De vergadering van z< 160 landen was bedoeld a de uitkomsten te evaluen van de laatste grote top ov milieu en ontwikkeling jaar geleden in Rio de Janei Ondanks alle mooie beloft) die daar zijn gemaakt o\ een schonere aarde en o\j een toename van de budg ten voor armoedebestrijdi is er te weinig gebeurd. Oppositie Albanië verenigt zich om regering zonder Democratische Partij van president Berisha te vormen Yilmaz dicht fa nieuwe regerii voor Turkije ANKARA Rtr Het ziet ernaar uit dat d< u oogde premier Mesut Yia gaat slagen in zijn poginge regering in Turkije te von?e Vijf afgevaardigden van de 'P tijen in het demissionaire ïr' net van de fundamentalist11 bakan liepen gisteren waardoor deze coalitie meerderheid meer heeft. Voor een parlemer 8 meerderheid van 275 moet Yilmaz nog maar etf' volksvertegenwoordigers zijn kant zien te krijgen, vertrek van afgevaardigde^ de vorige coalitie versterkti kansen gisteren echter aan lijk. Eerder had president D rel ermee ingestemd dat Yi r een minderheidsregering 8 vormen, in het vertrouwetp' andere afgevaardigden zullen steunen. Het is de bedoeling F' Yilmaz' kabinet de invloed^ de islamisten terugdringt', bakan moest vorige week af) druk van het Turkse leger f1'1 den. De militairen zien, u* form de Turkse grondwet: op het behoud van de scheFL' tussen kerk en staat in de 71'1 gaven kindereif mee aan pedofr BORDEAUX AFP Drie Albanese oppositiepartijen willen op grond van de parlementsverkiezingen van morgen samen een regering vormen waarin geen plaats is voor de Democratische Partij van president Berisha. De leider van de grootste oppositiepartij, de socialist Fatos Nano, zei gisteren bij de presentatie van het samenwerkingsverband van de oppositie een nieuw Albanië op te willen bouwen. ,,Dat is een Albanië zonder Berisha, want hij is verantwoordelijk voor de huidige crisis." Tirana dpa-rtr-efe-afp-anp-ap en minstens acht gewonden. De verkiezing van een nieuw parlement moet een eind ma ken aan de instabiliteit en de anarchie die Albanië al maan denlang teisteren. Gezant Franz Vranitzky van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (OVSE), die vijf honderd waarnemers heeft in- Berisha bleef gisteren onge deerd bij een aanslag tijdens een verkiezingsbijeenkomst, waar een handgranaat naar hem werd gegooid. Een dag eer der brak een schietpartij uit tij dens een bijeenkomst van Be- risha's partij. Er vielen één dode gezet, riep de Albanezen giste ren op in groten getale naar de stembus te gaan: .Anders is er het gevaar dat beslissingen wor den genomen die niet in het be lang zijn van de bevolking." De verkiezingen zijn volgens de Oostenrijkse oud-bondskanse lier slechts een eerste stap voor het land dat in menig opzicht weer bij het nul moet beginnen. Het is duidelijk dat de cam pagne verre van vlekkeloos is verlopen. Gewapende bendes dienden over en weer de belan gen van de democraten en de socialisten. Toch zijn binnen- en buitenlandse waarnemers ervan overtuigd dat de verkie zingen een positief effect zullen hebben. „Iedereen moet de wa pens neerleggen en de stembil jetten gebruiken om te stem men. Met wapens kun je geen toekomst opbouwen", verklaar de de Amerikaanse ambassa deur Marisa Lino in een toe spraak die op de nationale tele visiezender werd uitgezonden. De meeste OVSE-waamemers zijn gisteren onder gewapende begeleiding vertrokken uit Tira na. Zij zullen twee aan twee te werk gaan en beschermd wor den door de 7.000 man sterke internationale vredesmacht, die voornamelijk uit Italianen be staat. Diplomaten houden deson danks rekening met de moge lijkheid dat de verkiezingsuit slag wordt vervalst. De organi satie van de gang naar de stem bus werd bemoeilijkt door het feit dat bij de ongeregeldheden dit voorjaar veel gemeentehui zen in brand zijn gestoken, waardoor kiezerslijsten verloren zijn gegaan. Het is afwachten of Berisha de belofte zal inlossen dat hij zal aftreden als de socialisten en hun bondgenoten winnen. Tij dens de laatste verkiezingen van vorig jaar, toen de democraten 55,5 procent van de stemmen haalden, werd op grote schaal fraude gepleegd. De eerste uitslagen worden dinsdag verwacht. Over onbe sliste parlementszetels zal er op 6 juli nog een keer worden ge stemd. De Franse politie heeft gis twee moeders uit een wi Bordeaux gearresteerd. Zij den hun kinderen tegen ling aan een 70-jarige pet1, 'uitgeleend'. Justitie van Bordeaux-Ba was anderhalf jaar geleder onderzoek tegen het tweeti start. Het onderzoek leidde eindelijk tot zeven arrest Naast de twee moeders e bejaarde pedofiel zijn ooi mannelijke vrienden van d mes aangehouden, laatsten zouden het geld het verhuren van de omsti tien jaar oude kinderen val bejaarde hebben geïnd. De deren zijn inmiddels vangtehuis ondergebracht. |1 De politie kwam de het spoor toen een wam de man vorige maand ii bos betrapte met een meisje. Volgens een lokale was hij eerder al eens vel deeld tot anderhalf jaar g< genisstraf en een psychiati behandeling wegens sooi ke zedendelicten. In eén andere zaak vej deelde een rechtbank in h< partement Pas-de-Calais ren acht misbruikers van k] ren tot straffen van vier t gentien jaar voor verkracl van minderjarige jongens. la werden gegijzeld in de rechts zaal, besloot de minister van justitie tot een nieuwe arresta tie. De motivatie luidde dat Duitsland een verzoek tot uitle vering had ingediend, maar dit kon niet de indruk wegnemen dat een politiek - correct - be sluit was genomen, als ant woord op de volkswoede. Priebke heeft nooit ontkend betrokken te zijn geweest bij de moordpartij, die een vergelding was op de aanslag van het Itali aans verzet op een Duits mili tair konvooi. Hierbij kwamen 33 soldaten om. In een lange ver klaring die Priebke deze week voorlas, onderstreepte hij dat de order direct van Hitier afkom stig was en dat weigering gelijk zou hebben gestaan aan zelf moord. tel aviv gpd-ap Dagelijks rellen in de Palestijnse gebieden - ook gisteren weer -, het Syrische leger versterkt zich, 's lands economie stagneert en de legerleiding waarschuwt voor nieuw geweld. Maar premier Benjamin 'Bibi' Netanyahu en zijn ministers hebben deze dagen alleen maar oog voor het veroveren van machtsposities binnen het kabinet met een herschikking van ministerspos ten. Als op een dag de minister-president zelf het nieuws niet haalt helpt zijn vrouw Sara graag een handje. Afgelopen woens dag, daags na een hard en bijtend Knes- setdebat over vervroegde verkiezingen, gunde Sara Netanyahu een interview aan het Israëlische televisieprogramma 'Per soonlijk Verhaal'. Gezien haar instabiele persoonlijkheid had ze dat beter niet kun nen doen, maar verstandig advies lijkt aan de familie niet besteed. Morgenavond krijgen de Israëlische kij kers het inmiddels gecensureerde gesprek van interviewster Yael Dan met Sara te zien. De geschrapte uitspraken van me vrouw Netanyahu zijn natuurlijk veel smakelijker en aangezien in Israël maar weinig geheim blijft kunnen de nieuwsgie rigen die gewoon in de krant lezen. Sara werd uitvoerig gevraagd naar een affaire die in 1992 de gemoederen in Israël beroerde. Op zekere avond verscheen 'Bi- bi' onverwacht op de televisie om zich te laten interviewen over een geheimzinnige videoband, waarop hij te zien zou zijn in een compromitterende situatie met een propagandamedewerkster van de Likud. Netanyahu gaf toe dat hij een buitenech telijke relatie met de vrouw onderhield, maar kondigde aan de politie in te schake len tegen de onverlaten die hem met de video wilden chanteren. Iedereen wist dat hij doelde op zijn ri vaal in de race om het partijleiderschap. David Levy. Tot op de dag van vandaag is onduidelijk of er ooit een videoband heeft bestaan en nimmer is aangetoond dat Le vy of zijn politieke vrienden iets met de zaak te maken hadden. Het huwelijk van de Netanyahu's - Bibi's derde - wankelde. Een scheiding werd voorkomen nadat een advocaat een aantal strikte samenlevings- voorwaarden vastlegde. Interviewster Yael Dan vroeg of me vrouw Netanyahu de affaires die de pre mier heeft gehad tegen hem gebruikt door zijn beslissingen te beinvloeden. Daarbij werd ook de naam van Ruth Bar ge noemd, een vrouw met wie Netanyahu in 1993 een verhouding had. Sarah Neta nyahu zei dat Bar haar echtgenoot had verleid. „Noem mij een getrouwde man die daar niet aan zou toegeven", zei ze. Ook werd Sara gevraagd naar haar af keer van minister van communicatie Li- mor Livnat, met wie haar man ook al een 'romance' zou hebben gehad. Bij de vor ming van de huidige regering verschenen er sappige verhalen in de Israëlische me dia, waarin werd beschreven hoe Sara me vrouw Livnat de mantel uitveegde en haar verbood telefonisch toenadering te zoeken tot haar man, zelfs als het ging om zakelij ke aangelegenheden. De premiersvrouw eiste prompt dat de televisieomroep het hele vraaggesprek zou vergeten. Maar de camera draaide door, terwijl de in hevige woede ontstoken Sara verbaal om zich heen begon te slaan. „Li vnat heeft geen andere bedoeling dan de vrouw van de minister-president pootje te lichten. Je moest eens weten hoe Bibi echt over haar denkt", riep ze en voegde er aan toe dat 'verschillende Knessetleden' had den geprobeerd een amoureuze relatie met haar aan te knopen. Blaskic ontkent verantwoordelijkheid den haag anp-gpd Slavko Dokmanovic. die door het Joegoslavië-tribunaal is aan geklaagd wegens oorlogsmisda den na de val van Vukovar, is gisteren aangehouden en over gebracht naar Den Haag. Hij is opgesloten in de speciale VN- cellen in de Scheveningse ge vangenis. Dokmanovic was in novem ber 1991 burgemeester van Vukovar. Na de verovering van de Oost-Kroatische stad door het Joegoslavische Volksleger en Servische milities werden er cir ca 260 niet-Servische mannen opgehaald uit een ziekenhuis en doodgeschoten. Voor zijn be trokkenheid bij dit bloedbad werd Dokmanovic in maart vo rig jaar aangeklaagd. Die aan klacht is tot gisteren geheim ge houden om de arrestatie te ver gemakkelijken. Momenteel staat de Kroati sche generaal Blaskic terecht voor het tribunaal. Volgens zijn advocaten bevond de gerd zich in de schuilkelder vai) hoofdkwartier in Vitez q Servische bombardemei toen in de heuvels pakwe kilometer verderop het d Ahmici met de grond wer p lijkgemaakt. Als het al zijn schappen waren die op 16 1993 96 mosliminwoners ÏEI moordden, kan hij er niettea antwoordelijk voor wordeiVa steld. |ek De aanklagers van het trp naai stellen dat de aan via F Ahmici één van de vele tjt details geplande operatiesri f onder Blaskic' commando isg oorlog van het Bosnisch-Kffisa sche leger (HVO) tegen H Bosnische moslims. Zij sd 2 dat de regio zo klein is - vpn lijkbaar met de afstand |e i Haag-Schiphol - dat Blaskijn begane misdaden moet hejVi? afgeweten en dat hij duJve commandant, verantwoord 1 was. pe

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6