Toekomst Hong Kong onzeker TERDAG 30 JUNI 1997 Groot-Brittannië draagt op 1 juli om 00.00 uur de roonkolonie Hong Kong over aan de Volksrepubliek China. Het uitermate kapitalistische Hong Kong IS| komt daarmee in communistische handen. Een |£j historische gebeurtenis met de 'geurige haven', ooit zo genoemd vanwege de orchidee-bomen die er groeiden, als middelpunt. -et Congres en Tentoonste'l mg Centrum speelt met het Britse ko- •'pk ke (echt Brtttannia een hoofdrol bij de machtsoverdacht 'eiten over Hong Kong jrootte en bevolking. Hong Kong is slechts iets groter dan lizend vierkante kilometer. In 1995 woonden er 6.189.800 mensen, >68 per vierkante kilometer. Taal. De officiële talen zijn Engels en Chinees. De meeste Chine- spreken Kantonees en de middelbare scholen schakelen na de erdracht over van Engels op Kantonees. Peking noemt het Kanto- een dialect en zal op termijn mogelijk eisen dat les wordt gege- 1 in Putonghua. het Algemeen Beschaafd Chinees, dat gebaseerd op de noordelijke dialecten. ilstorle. China stond het eiland Hong Kong af aan C.root-Brit- nnië bij het Verdrag van Nanking in 1842. De Nieuwe Gebieden ?rden in 1898 gehuurd van China voor een periode van 99 jaar. ids de stichting van de Volksrepubliek in 1949, ide de Chinese regering de 'oneerlijke' verdra- 1 over Hongkong niet langer geldig. :Iet verdrag. Na een bezoek van de Britse pre- lier in september 1982, onderhandelden Britse en j pinese diplomaten over de toekomst van het g led In 1984 ging Londen ermee akkoord dat Chi- 1 b bij het aflopen van de huur van de Nieuwe Ge- [eden, heel Hong Kong zou terugkrijgen. In de - Britse Gezamenlijke Verklaring garan- :erde China dat Hong Kong zijn kapitalisti- Uhe economie en zijn levensstijl vijftig jaar zal Jhouden. Het gebied behoudt aanzienlijke autono- 1e, behalve over defensie en buitenlands beleid. Het eigen pas- fcort blijft, evenals de eigen munteenheid. Hong Kong heft eigen Glasringen die niet aan Peking worden afgedragen. Het nieuwe bestuur. Hong Kong behoudt zijn status als een njhaven en afzonderlijk douane-gebied. China garandeerde de in- bners de vrijheden van meningsuiting, van vergadering, van ver- biging. van reizen en van geloof. De laatste Britse gouverneur van t kroonkolonie. Chris Patten, wordt opgevolgd door Tung Chee- Iva, die door Peking is aangewezen. De bestaande structuren bij e overheid en overheidsdiensten blijven vrijwel ongewijzigd. Het emocratisch gekozen (1995) parlement van Hongkong wordt ver ingen door een door China benoemd overgangsparlement. Dit zal jrect op 1 juli nieuwe wetten bekrachtigen, die de politieke vrij- tid beperken. Het recht op demonstraties en protest wordt inge en politieke partijen mogen geen buitenlandse-fondsen meer De uittocht. In de aanloop naar de overdracht hebben jo.ooo tot 400.000 inwoners de kroonkolonie verlaten uit vrees )or het Chinese bestuur. De Filipino's, met 130.000 mensen, zijn k de Chinezen de grootste bevolkingsgroep. Zij, en steeds meer In- -jmesische gastarbeiders, werken als hulp in de huishouding bij de Cplgestelde inwoners. Nieuwe gouverneur Tung Chee-Hwa krijgt hels karwei aan besturen Yan Ting Yuen werd geboren in Hong Kong en kwam op vijfjarige leeftijd met haar ouders mee naar Nederland Zij is redactrice van het tv-programma Middageditie (Nederland 3). Evenwicht Het enige waar de ruim zes miljoen inwoners van Hong Kong aan de vooravond van de machtsoverdracht aan Chi na nog zeker van kunnen zijn, is dat ze een onzekere toe komst tegemoet gaan. Na bijna dertien jaren van voorberei ding, die vooral gekenmerkt zijn door geruzie tussen het ko loniale bewind in Londen en zijn communistische tegen voeter in Peking, zal vanaf 1 juli het beginsel van 'één land, twee systemen' aan een praktijkproef worden onderwor pen. hong kong yvonne van der heijden Chinese banken en staatsbedrij- coRRESPONDENT ven hem met een lening van 120 miljoen dollar van de ondergang gered. Die schuld werd weliswaar volledig afbetaald, maar volgens de traditionele denkwijze waar van Tung de hedendaagse verper- Op papier betekent dit principe dat Hong Kong weer onderdeel zal gaan uitmaken van de Chine se natie, maar nog vijftig jaar zelf standig zijn kapitalistische en de- soonlijking lijkt, bleef tegenover mocratische levenswijze en alles de geldschieters een morele ver dat daarbij hoort, zal mogen be- plichting bestaan. Hij kon dus on- houden. Tegelijkertijd zal China communistisch geregeerd blijven. De vraag die de Hong Kongers mogelijk 'nee' zeggen tegen Pe king. T\ing heeft zich verder hoogst vooral bezighoudt, is of de com- onpopulair gemaakt in Hong munistische leiders in Peking zich al die tijd voldoende kunnen beheersen om het 156 jaar door de Britten geregeerde gebied zijn eigen gang te laten gaan. De sig- ze zal op 1 juli worden vervangen Kong door zich een ferm voor stander te tonen van de afschaf fing van de gekozen Wetgevende Raad, Hong Kongs parlement. De- yew door Tung wordt genoemd Wnd. Lamma*giland 'e nederlanders. Er wonen naar schatting 2.800 Nederlan ds in Hong Kong. Het aantal Nederlandse bedrijven bedraagt eehonderd a 220. waaronder alle grote banken en baggermaat- happijen die bezig zijn met de aanleg van een nieuwe luchtha- p|het feestje. De officiële plechtigheden rond de overdacht du- n 35 minuten en beginnen met een saluut van erewachten, ge- ilgd door toespraken van afgevaardigden van de twee regeringen. fearna worden de Britse Union Jack en de vlag van Hong Kong in- I haald op de klanken van het Britse volkslied. Vervolgens gaat de inese rode vlag in top. terwijl een muziekkorps het Chinese volks- d speelt. Er worden ongeveer 3.500 genodigden verwacht, er zijn aks 8500 buitenlandse verslaggevers. De stichting Beter Hong ing organiseert een groot feest met een licht- en geluidsshow, urwerk en lasers. Zij verwacht dat twee miljoen inwoners, thuis, P1 straat of vanaf het balkon, eedoen aan een massaal ka okeconcert. Het meezingen et ondertitelde videoclips is imens populair in Hongkong. Weihaiwei ging long Kong voor oot-Brittannië heeft al een r eerder een stukje China 11 diens heersers teruggege- 'n. De Britten lieten de ha- nstad Weihaiwei, die nu Wei- ^i heet, in het uiterste noord sten van de provincie Shan king in 1930 weer aan de Chi- zen. Weihaiwei werd met >ng Kong op 1 juli 1898 door a' t tekenen van de Tweede nalen die de afgelopen maanden zijn afgegeven, hebben opnieuw _de nodige twijfel gezaaid over 1 een goede afloop. Degene die geacht wordt met autoriteit een dam op te werpen tegen de pogingen tot beïnvloeding vanuit het I Chinese moederland, is de f voormalige scheepsmagnaat rTung Chee-hwa (60). Deze in 1 Shanghai geboren zakenman is in de weinig benijdenswaardige positie beland als eerste gouver- neur in het postkoloniale tijdperk leiding te moeten geven aan de Speciale Administratieve Zone (sar) van de Volksrepubliek. Hij zal handig moeten weten te lave ren tussen het afgesproken zelfbe stuur voor Hong Kong en het na tionale belang dat Peking hecht door een tijdelijke raad die eind vorig jaar via een volledig door Pe king geregisseerd proces is be- slaan door het leger van de stu mand. Daarna heeft de aartscon servatieve Tung de aanpassing van verscheidene wetten verde digd die erop neerkomen dat de burgerlijke vrijheden, zoals wij heid van meningsuiting en het houden van demonstraties, wor- standigheden en leefmilieu. Van als zijn grote voorbeeld. De bevolking van Hong Kong is echter, zeker na het bloedig neer- der dat ze zelf ook heilig gelooft dentendemonstraties in Peking in Aziatische in 1989, aanzienlijk minder gezeg- waarden, zoals lijk geworden. Sterker nog, Hong respect voor ou- Kongers willen invloed hebben deren en verplich- op de beslissingen die bestuur- tingen tegenover ders nemen over hun levensom- familieleden en de zakenman Tung is bekend dat hij een voorliefde heeft voor on derhandelen en afspraken maken den beperkt. 'Hong Kong moet niet een basis worden om China te destabiliseren', sprak hij in de discussies herhaaldelijk de Chine- in achterkamertjes, se leiders na wiens obsessie voor De moeilijkheden orde en stabiliteit hij deelt. Peking is bang dat Hong Kong zich zal ontwikkelen tot een uitvalsbasis van subversie- velingen die bijvoorbeeld zouden strijden voor een onafhankelijk Tibet of Tai- aan de welvarende duizend vier- wan en daardoor de Chine- kante kilometer in het zuiden van het land. Dat zal een hels karwei worden voor de politiek onervaren T\ing. die volgens ingewijden een jaar se staatsveiligheid en soe vereiniteit in gevaar zou den brengen. ,,Er zijn ele menten in Hong Kong die niet willen dat het begin- geleden nog geen enkele politie- sel van 'één land, twee sy- ke ambitie had. Om te beginnen heeft hij de schijn tegen zich waar het gaat om zijn onafhanke- Tung Chee-hwa zijn niet beperkt tot zijn relatie met de gewone bur gers en de democratisch gezinde politici en activisten in Hong Kong. De afgelopen de gemeenschap. „Maar er zijn ook andere dingen waar de gemeen schap zich om be kommert. Wij zijn gewend aan vrij heden en mensen rechten. Daar hechten wij ook aan. Je kunt de Projecten waaraan nog gewerkt wordt: 1 Luchthaven Chep Lap Kok vervangt oude Kai Tak. (kosten 42 miljard). 2 Lantau Snelverbinding Weg- en spoorverbinding naar nieuwe luchthaven. 3 Lantau Oeververbinding De langste hangbrug van de wereld. 4 Yuen Long Snelweg naar nieuwe voorsteden in de New Territories 5 Westelijke Haven Verbinding De beste omschrijving van de gevoe lens-van een Chinese emigrant ten Mpti^hte van zijn moederland China mijn mening de volgende i zijn hart weet de emigrant Tij China het meest kan liefheb- ■n, zolang hij zo ver mogelijk van China verwijderd is. Deze haat-lief de verkonding herken ik in mijn ou ders. Beide zijn geboren in China, vertrókken jong naar Hong Kong en verlieten deze plek weer na zo'n vijf tien jaar. Uiteindelijk kwamen ze in Nederland aan. nu inmiddels meer (fan twintig jaar geleden. Hun leven h versneden in drie blokken van ver schillende lengtes. Uit-eindelijk is de pegirtperiode in China nog het kort ste blokje gebleken. -iAts ik aan mijn ouders vraag wat zij fr. als hun vaderland beschouwen, dan Antwoordden zij tot verkort steevast: ^kongKong. Zolang ik mij kan herin neren liggen de foto's uit die periode in drie plastic draagtassen. Uit prak- tische overwegingen waren ze uit de f gipare fotoalbums gescheurd. Te veel i ballast voor het vliegtuig dat ons X* naar Nederland bracht. De foto 's be- I wijzen het geluksgevoel van mijn ou ders. Keer op keer zie je mijn vader, mijn moeder en mij, een gelukkig jong gezin met nog alle toekomst voor zich op de mooiste plekjes v Hong Kong- -f 5 eiland Chan 0HH hoofd, formule- Hong Kong. De periode daarvoor ren het beleid. De gouverneur en de leden van zijn Uitvoerende Raad zijn meer toezichthouders en politieke func tionarissen. Zo is het in het Britse tijdperk gegroeid, maar het idee van een soort van on- weken is duidelijk gewor- klok niet terugdraaien", verklaar- meesters' sternen een succes wordt", aldus Tung. Waarschijn lijk zou het publiek zich niet zo den dat zelfs binnen het de de vrouw die bestempeld is als aan de top volledige controle bestuur de verschillende 'het geweten van Hong Kong'. moet hebben over zijn onderge- opvattingen en persoon- Het laat zich raden dat haar ide- schikten en onderdanen. Tung lijkheden al tot fricties heb- eën over leiding geven en bestu- heeft kennelijk de geheime op- ben geleid. Het beste voor- ren haaks staan op die van haar beeld is de nummer twee nieuwe baas, van wie zij deson- in de bestuurlijke hiërar- danks zegt: ..C.H. Tung is een chie in de SAR, mevrouw man met wie ik kan werken. Hij is Anson Chan. Zij staat als een wellevend mens en hij en zijn was in hun geheugen verworden tot een zwart gat. In China was alles slecht, in Hong Kong was alles goed. Maar door de jaren heen lijkt het al sof de herinneringen aan de vroegste periode terugkeren. Niet Hong Kong dringt zich telkens weer op in hun herinneringen, maar dat slechte land. waar ze vandaan zijn ge vlucht: China. Als ik vandaag aan mijn ouders vraag, wat zij als hun i vaderland beschouwen, dan zeggen cH fiü of f of f China. Ik probeer ze er subtiel op '°"ct fijfij te wijzen dat ze juist dat land zijn ontvlucht. Vanwege de armoede, van wege de slechte vooruitzichten, van wege het corrupte regime, vanwege de willekeur. Vanwege het feit dat een mensenleven nog steeds weinig heidsdienst past in het geheel niet in de overtuiging van de boven- Peking dat de man moet hebben over zijn onderge- waard is in China. En dan zegt mijn vader: Maar het is wel mijn vader- - land. Of hij nog van plan is om terug dracht samen met de Uitvoeren- te gaan? Ja natuurlijk, maar nu nog de Raad het beleid te gaan uitslip- nieL Hij IS met de enige die in de pelen en de ambtenaren te beper- loop der tijd steeds meer is gaan hon ken tot het uitvoeren van het be- den van China. Afgelopen week vier- 'e*d. den honderden overzeese Chinezen lijkheid van Peking. Het is inmid- druk maken als de regels duide- raat en heeft in wezen de dagelijk- pelijke opvattingen, die zij vaker dels een publiek geheim dat de lijk zouden zijn en niemand zich se leiding over 'Hong Kong'. top van de Chinese Communisti- zorgen hoefde te maken over de Chan, die een carrière van 35 jaar sche Partij druk op hem heeft vraag of je na het uitspreken van bij de overheid achter de rug daag dan de ex-zakenman. In het uitgeoefend zich kandidaat te stel- een toespraak met kritiek op het heeft, behoudt onder Tung dezelf- kort komt het er op neer dat in len. Dat heeft hij op het allerlaat- bestuur kunt worden gearre- de functie waarin zij in 1993 door het beginsel van 'één land, twee steerd als oproerkraaier. de laatste Britse gouverneur, systemen' Tung de nadruk legt op Gemeenschap Chris Patten, is benoemd. Ook de het eerste en zijn nummer twee algemeen secretaris aan het vrouw zijn goede vrienden." Dat moet voor Anson Chan een in Nederland alvast de glorieuze hoofd van het ambtenarenappa- Chan staat met haar maatschap- belangrijke overweging zijn ge- overdracht van Hong Kong aan het weest minder dan een maand in het openbaar uitspreekt, dich- voor de machtsoverdracht open ter bij het Hong Kong van van- hartig haar standpunten te verni ste moment gedaan. Afgelopen december gaf een Selectiecomité -van vierhonderd door Peking po litiek correct bevonden Hong Kon gers- aan hem de voorkeur boven drie anderen. Lening Tung Chee-hwa, die onder r Waar de politiek mondig gewor- leidssecretarissen' zullen aanblij den Hong Kongers ook een pro- ven. bleem mee hebben, is dat Tung 'Geweten' meeste andere zogenaamde 'be- op het laatste. Dat wordt ook dui- een besluit ligt, dan zijn ambtena- moederland China. Mijn leven is gelukkig eenvoudiger lerenT Ze heeft daarmee onrust 'e dele"-lwee blokken- Voor veroorzaakt, maar ook duidelijk ^°onde ikm gemaakt dat zich achter de scher- Sinds mijn vijfde ,n Ne men een dreigende verchinezing T/nnl van het bestuur voltrekt. C m"pr Pnnnprpn cipnnn zich in alles beroept op 'Aziati sche normen en waarden' waar- „Een mens wordt niet grootge-l bij de nadruk ligt op verplichtin- bracht om overal 'ja' op te zeggen Topambtenaar Chan, die na een delijk in de visies op de rol van de ambtenaren bij het besturen van Hong Kong. Controle ren verplicht dit uit te voeren. Maar er zijn zaken die om princi pes gaan en die je voor je gewe ten niet kunt aanvaarden. Als dat vaak gebeurt, zul je je op niets meer herinneren. Als je aan mij zou vragen wat ik als mijn vader land beshouw, dan zou ik logischer wijs moeten antwoorden Nederland. Maar gelukkig wordt die vraag mij weinig gesteld, want eigenlijk weet ik geen antwoord op die vraag. in Engeland en de Verenigde Sta- gen aan de gemeenschap en niet en slaafs te volgen. Integendeel, vlucht uit Shanghai als kind op 'blijf ik' of 'ga ik weg'. Ik denk dat geven moment moeten afvragen j Ik weet wel dat ik iedere keer als ik ten heeft gestudeerd, had weinig keuze toen een beroep op hem werd gedaan de Chinese natie te dienen. Begin 1986. toen zijn scheepvaartbedrijf Oriënt Over seas op het punt stond bankroet te gaan, heeft immers een groep de meeste mensen die mij ken nen wel weten wat mijn ant- op individuele rechten. Ook zijn volgen van de regels van de eeu wenoude leer van Confucius. voor wie totale gehoorzaamheid maand haar kijk op de samenle- ving, meent dat het ambtenare- aan het overheidsgezag op de eer- ving in een opzienbarend inter- napparaat in feite de peiler is vroegere Britse premier Thatcher je wordt opgevoed om overal een katholieke nonnenschool vraagtekens achter te plaatsen", haar eerste lessen in morele waar- gaf mevrouw Chan eerder deze den en westerse etiquette ont- woord zal zijn", waarschuwde Chan, die in navolging van de 'oetzetin Hong Kong, mijn hart toch weer sneller gaat kloppen. Ik weet dat ik het heerlijk vind om mij een weg te banen in de krioelende mensenmassa in de overvolle straten van de volkswijk Kowloon. En hoe ik ste plaats kwam, is voor velen view met het Amerikaanse week- waarop Hong Kong rust. De be- tot'IJzeren Dame van Hong Kong' mij weer op mijn gemak kan voelen een bron van ergernis. Typisch is blad Newsweek. Ze zei daarin ver- leidssecretarissen, met mevrouw is gebombardeerd. als ik als Chinees opga in de anoni miteit van andere Chinezen. Ik weet I dat ik nergens liever lunch dan in de Taiwan nefpnt loopr rumoerige chaos van de grote Hong >V<iIl (J trie III leger Kongse restaurants. En dat ik het heerlijk vind om tijdens het eten, net De Taiwanese strijdkrachten heb- a[s aue tafelgenoten, zo hard moge ben met een omvangrijke oefe-lijk te praten. En ook vind ik die rare ning de wereld en met name Chi- Chinese gewoonte om op zondagen na getoond hoe zij een eventuele met familie thuis de hele dag ma- invasiemacht met behulp van ul- jong te spelen, erg gezellig. tramoderne wapens zuilen ver- Kai Tak vliegveld Op twee na drukste inventie van Peking door de linezen aan de Britten ver- cht. Groot-Brittannië wilde een arinebasis vestigen in Wei- 9 iwei om een tegenwicht te 5innen bieden voor de Russi- bezetting van de noord- di jker gelegen Chinese haven airt Arthur (het huidige Da- Ï3fn). De Britten mochten er Igens de overeenkomst blij- n 'zo lang Port Arthur bezet 1 zijn door de Russen'. Rus- ïd verloor Port Arthur in 05 aan Japan, maar pas 25 npr later na harde en bittere iderhandelingen gaven de itten Weihaiwei terug aan Chinezen. De functie van Weihaiwei gelijk aan die van Hong >ng. Het was een belasting- je haven waar werd gehan- ld in pinda's, plantaardige ën, zijde en zout. Voor de itse marine was het een po- ilaire aanlegplaats voor de mervakanties vanwege het ngename mediterrane kli- aat. Weihaiwei dat met een volking van 128.000 mensen t zoveel inwoners had als fvangkong maar slechts drie- vart van diens oppervlakte, eef in armoede steken. De langrijkste oorzaak daarvan s de kwart eeuw onzeker- id of de Britten zouden blij- .1 of niet. De plaats heette in e' koloniale wandelgangen n ook de 'Assepoester van C l Britse Rijk'. drijven. De jaarlijkse oefening staat volgens de regering in Tai pei los van de overdracht van Hong Kong. Maar, qua planning komt de oefening leuk uit: de Tai wanese autoriteiten proberen van de internationale aandacht voor de regio te profiteren om de soevereiniteit en het militair ver mogen van het eiland te onder strepen. Voor China is de overdracht van Hong Kong de eerste stap ST h? ,e^gen Va" TaiWan" Het verlangt dat Taiwan ingaat op - 6 besprekingen over een hereni ging en heeft gedreigd het eiland binnen te vallen als het zich onaf hankelijk verklaart. Taiwan wil al leen over hereniging praten op voet van gelijkheid en zonder dreiging met geweld. Taiwan wordt door iets meer dan dertig landen, voornamelijk Afrikaanse en Midden-Amerika, erkend. De Verenigde Staten. Eu ropa en de meeste andere landen Ik houd van de enorme hightech wol kenkrabbers. die je het gevoel geven dat Europa eigenlijk een hopeloos achterlopend continent is. Ik hou van de Hong Kongse avonden die al tijd vroeg vallen, zodat het om zeven uur 's avonds al pikdonker is. Zodat je begrijpt dat het maargoed is dat de stad ingebed ligt in een zee van neonlichtreclame. Ik hou van deze schijnbaar perfecte balans tussen Oost en West-die Hong Kong maken tot wat het is: Het beste van twee cul turen. Vanaf volgende week zal die Hong Kongse gezaghebbers beweren, uit evenwicht raken. En niemand weet of en wanneer er een nieuw evenwicht gevonden zal worden. Ik hoop uitliet diepst van mijn hart dat het heel, heel snel zal zijn. Ik ga naar Hong Kong om de over drachtbij te wonen. Mijn geboorte land. Mijn vaderland. Maar mis schien geldt ook voor mij dat ik diep in mijn hart weet dat ik Hong Kong kan liefhebben, zolang ik (GEURIGE HAVEN) n ai -M 1 mui 1 Alle emblemen De Chinezen zullen in de vroege uurtjes van dinsdag 1 juli alle offi ciële gebouwen zijn voorzien van het nationale Chinese rode em bleem met vijf goudkleurige ster ren of het Hong Kong wapen met de Bauhinia-bloem. In een blik semactie zullen alle Britse wapen schilden worden vervangen. Vier honderd ambtenaren zullen wor den ingeschakeld. De operatie kost zo'n 125.000 gulden. Chinese troepen Groot-Brittannië heeft China toe gestaan meer troepen te sturen naar Hong Kong, nog voor de for mele overdracht in de nacht van 30 juni op 1 juli. In totaal 509 offi cieren en soldaten van het Rode Leger passeren op 30 juni om 21 erkennen alleen de Volksrepu- -o ver mogelijk van Hong Kong ver bliek China,, maar onderhouden j wijderd ben. tegelijkertijd sterke officieuze be- i trekkingen met Taipei. van een hotelkamer uit Peking, een ander gaf zijn parlementair identiteitsbewijs, dat op 1 juli on geldig wordt. Yan Ting Yu uur (drie uur voor de machtsover dracht) de grens met Hong Kong. Nu bevinden zich al zo'n twee honderd Chinese militairen in de Britse kroonkolonie. Het doel van de overeenkomst is China de ver- zekering te geven dat het vanaf (jlirRllH S het uur nul op 1 juli in staat is Hong Kong te kunnen verdedi gen. Direct na de overdracht zal China zo'n zesduizend militairen legeren in Hongkong. 'Tijdcapsule' Parlementsleden in Hong Kong hebben een zogenoemde tijdca psule begraven, die over tien jaar weer wordt opgegraven. In de capsule zitten zeventig herinne- ringsvoorwerpen van afgevaar digden, waaronder foto's, docu menten als wetsontwerpen, teke ningen en krantenknipsels. Een afgevaardigde leverde een sleutel Meer dan een halve eeuw dien den Nepalese soldaten, de Gurk ha's, in het Britse leger in Hong kong. Maar met de overdracht van Hongkong aan China zullen op 30 juni ook de allerlaatste Gurkha's er verdwijnen. De Gurk ha's, afkomstig van de voet van het Himalayagebergte, stonden bekend om hun trouw en vecht lust. Ze dienen al 180 jaar in het Britse leger. Nepal ziet de over dracht van Hongkong met lede ogen aan. Londen heeft al aange kondigd het aantal Gurkha's in het Britse leger uiteindelijk tot on geveer 2.500 te willen terugbren gen. Dit is een verdere klap voor de werkgelegenheid in het Hin- doeïsche koninkrijk, een van de tien armste naties ter wereld. RTL 5 doet verslag De overdracht van het bestuur van Hong Kong door de Britten aan China wordt maandag in Ne derland alleen rechtstreeks uitge zonden door Rtl 5 Nieuws weer (17.45 tot 18.30 uur). De Nos beperkt zich tot beelden in de Journaals. Bbc 1 besteedt de hele dag aan dacht aan de machtsoverdracht. Van 10.05 tot 10.40 uur wordt een direct verslag uitgezonden van het vertrek uit Hong Kong van gouverneur Chris Patten, zijn fa milie en zijn staf. Tussen 11.40 en 13-45 uur wordt het Britse af scheid van Hongkong, bijge woond door prins Charles, rechts treeks uitgezonden. Britannia in Hong Kon HONG KONG - Het Britse koninklijke jacht Britannia is deze week aangekomen in Hong Kong, waar het een belangrijke rol speelt bij de machtsoverdracht van de Britse kroonkolonie aan China. De 44-jari ge driemaster is een symbool van Groot- Brittannië als grote koloniale macht. De Britannia heeft aangelegd bij de plek waar de Britse Union Jack op 30 juni voor de laatste keer wordt gestreken. Prins Charles zal met de gouverneur van Hong Kong, Chris Patten, het bestuur van de

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5