Ouderen kosten miljarden meer Brinkman: Bij Peper zijn de stoppen doorgeslagen van Binnenland Verharding literaire markt dwingt Bezige Bij tot fusie Grootste collectie zonnepanelen Belastingadviseurs: Proefproces over vakantiegeld Eigenwijze tante spoort cellen op met oorlogstuig KCLUSIEF ENGELS COMFORT BIJ VAN TIL 8 illiet Berlo maakt doorstart rlef De failliete Berlo Service Group gaat onder een andere D in verder met de helft van de 250 medewerkers. Twee direc- ef k en van het hoofdkantoor in het Gelderse Duiven hebben een iel' iwe onderneming opgericht: E-CARE Repair Services. Berlo, vai Philips-apparatuur repareert, ging donderdag over de kop. )f n !50 personeelsleden kregen te horen dat zij per onmiddellijk le i traat stonden. Volgens de directie kunnen 125 mensen bij en nieuwe bedrijf blijven werken. ?ch oter hok voor kistkalf aag Landbouwminister Van Aartsen gaat kalverhouders igen hun dieren in grotere hokken te houden. Het kabinet ft gisteren zijn nieuwe regeling voor de huisvesting van de eren voor advies naar de Raad van State gestuurd. Bij bedrij- die na 1 januari '98 worden verbouwd, herbouwd of in ge- k genomen, moeten alle kalveren die ouder zijn dan acht en in groepsstallen staan. Jongere beesten mogen nog wel ds in de bekende eenling-kisten, maar die moeten groter dan de huidige. ■:u rtig procent meer fusies •ke tAAGHet aantal fusies volgens de SER-fusiecode is in de ez< lopen tien jaar met dertig procent gestegen vari ruim 550 tot >efa tiddeld zevenhonderd per jaar. Partners voor Nederlandse 'oe rijven komen vooral uit de VS, Groot Brittannië en Duits- Dit blijkt uit een nieuwe uitgave van de fusiecomissie van erptR met cijfers over de periode 1970-1996. Het aandeel van met buitenlanders neemt de laatste jaren iets af. erdaagse moet belasting betalen egen De belastingdienst zit achter de organisator van de daagse in Nijmegen, KNBLO uit Den Haag, aan. De KNBLO nog zeven ton achterstallige belasting schuldig zijn. Volgens ILO-bestuur is de aanslag volstrekt onredelijk. De organisa- loudt jaarlijks ongeveer een half miljoen gulden over aan de daagse, waarvan de helft personeelskosten. De rest van het gaat op aan de huur van een kantoortje in Nijmegen, extra aven tijdens de wandeldagen en naar de reservepot. lonieme getuigen toch verhoord n d <aag* In twee rechtszaken zullen politiemensen, die als nieme getuigen zijn opgetreden, alsnog ter zitting worden j noord. Dat heeft minister Sorgdrager (Justitie) gisteren in een id, f aan de Kamer laten weten. Ze geeft daarmee antwoord op )S|( uitspraak van het Europees Hof voor de rechten van de jd is in april van dit jaar. Het hof in Straatsburg oordeelde dat veroordeling niet grotendeels mag zijn gebaseerd op een nieme getuigenverklaring, indien de verdediging niet de ijg krijgt deze getuige ter zitting te horen, li ,s<}cord aantal vakantiefiles eel iergen Vakantieverkeer, de avondspits en regenbuien heb- gisteren tot grote opstoppingen op de snelwegen geleid. De ncjtie telde over de hele dag 65 files met een totale lengte van ie kilometer. De grootste problemen deden zich voor op de A2. Si sen Amsterdam en de brug Zaltbommel stond maar liefst 55 meter file. De files begonnen al rond het middaguur door het h in van de zomervakanties in het noorden van het land. Daar ai m later nog eens een wolkbreuk bij die over het hele land iatiTenslotte diende de gewone avondspits zich aan. Pas rond an. en uur in de avond waren de ergste problemen weer voorbij. '86-er gepakt voor mishandeling ierdam CP'86-raadslid J. Teijn en een geestverwant zijn gis- Vond door de Rotterdamse politie opgepakt voor mishande van een verslaafde. Het slachtoffer stond bij een opvanghuis verslaafden pal naast het stadhuis. Teijn riep vanuit het luis eerst verwensingen naar de man en rende vervolgens buiten en mishandelde de verslaafde. Vorig jaar heeft bur- leester Peper de CP'86-fractie voor enige tijd het stadhuis ezet in verband met intimidaties van de extreemrechtsen. »artij spande daarop een kort geding aan, waarna de partijle- weer toegang tot het stadhuis kregen. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten rotterdam marcel potters Korpschef J. Brinkman heeft de oplos sing voor het conflict rond zijn persoon zelf al bedacht: „Benoem een andere korpsbeheerder zegt hij, „en dat mag wat mij betreft ook een wethouder vei ligheidszaken zijn. Dan kan ik met hem voortaan zaken doen." Want niet hij is het probleem in de Rijnmond, maar burgemeester Peper. Net terug van een vakantie in het bui tenland, gaat de ex-generaal er weer met frisse moed tegenaan. Wat hem betreft is de aanloop naar zijn come back, op 1 augustus, reeds begonnen. Dat in de Brabantse korpschef A. Lut- ken al zijn opvolger wordt gezien, neemt hij voor kennisgeving aan. „Ik ben nog steeds korpschef en dat blijft ook zo. Wat er verder gebeurt, is heel onsmakelijk. Dat ze Lutken bena deren als tijdelijke vervanger, vind ik vreemd. Ik denk dat plaatsvervangend korpschef Ottevanger dat ook zou kun nen." De veelgeplaagde ex-militair zit niet bepaald om gespreksstof verlegen. Alles wat over hem wordt beweerd door zijn advocaat al de 'onder de gor del-strategie' van Peper genoemd weerspreekt hij. En rap. Hij herkent de kritiek op zijn baas, burgemeester Pe per, wel. „Wat de heer Peper nu doet, is de zaak publicitair uitspelen. Hij speelt het op de man. Kennelijk zijn bij hem nu alle stoppen doorgeslagen." Het is niet mals wat er door Peper over Brinkman wordt uitgestort. In een re cent rapport, gericht aan minister Dijk stal van binnenlandse zaken, wordt Brinkman afgeschilderd als iemand psychisch tekortschoot, dagen zoek was, rapporten achterhield voor Peper en al ruziënd zijn weg baande Brinkman: .Als ik dat allemaal op een rijtje zet, klopt er weinig van. Zo zou ik op verschillende tijdstippen clashes hebben gehad met de managers. Al in oktober. Toen ik er nog maar net was. Nou, die hebben dus niet plaatsgehad. U was twee dagen zoek, zegt Peper. Brinkman: „Ook onjuist. Dat was maar een halve dag. Nadat ik een hele dag met de managers om de tafel had ge zeten. Het punt is dat juist een aantal van die managers mij waarschuwde voor Peper. Hij zou mij, als het er op aan zou komen, niet steunen. Ik werd nogal nerveus van de korpsbeheerder. Eerst wilde hij dat ik de beuk erin zou gooien. Maar toen er de eerste signalen van de problemen kwamen, toonde hij een opmerkelijke afzijdigheid." Daar is allemaal uitgebreid over ge sproken? Brinkman: „Een keer heb ik bij hem thuis een kopje koffie gedronken, sa men met mijn vrouw. Eén keer." Dan is er het verhaal van het rapport over integriteit, dat u achter de hand zou hebben gehouden. Toen Peper het kreeg, schrok hij zich een hoedje. Brinkman: „Dat klopt, maarniet zon der toelichting. Het betrof een onder zoek naar de gang van zaken in één district. Daarnaast liep er een mega project, om de integriteit in het hele korps te verbeteren. Ik heb dat rapport over dat district een tijdje onder me gehouden, omdat dit mijn verantwoor delijkheid was. Iemand zei me dat het misschien toch handig was het rapport aan de korpsbeheerder te laten zien. En dat heb ik toen gedaan. En, achteraf gezien, kwam het hem wel goed uit. Overigens was dat rapport niet zo schokkend hoor. Het meeste wisten we al." En hoe zit het met die psycholoog? U zou psychisch niet op uw taak zijn toe gerust? Brinkman: „Daar is geen sprake van geweest. Wat wel waar is, is dat er een bedrijfspsycholoog aan een district was toegevoegd. Zoals dat ook wel in het bedrijfsleven gebeurt, om later de di rectie te adviseren. Toen de spannin gen opliepen, hebben we hem ge vraagd ook daar eens onderzoek naar te doen. Om zo met goede suggesties te kunnen komen. Betrokkenen heb ben met hem gesproken, soms heel in dringend. En daaruit kwam uiteindelijk een heel helder beeld naar voren." Over u? Brinkman: „Nee, er is nooit over perso nen gesproken. De bonden hebben wel geprobeerd hem uitspraken over mij te ontlokken. Hij heeft me naderhand nog eens schriftelijk bevestigd dat hij wat mij betreft geen conclusies trok. Later heeft die psycholoog nog een te verwijten. En dat vond Peper niet leuk. Die psycholoog moest dus weg, die werd veel te bedreigend." Rekenmeesters van verzekeraars voorspellen kostenstijging van dertig miljard gulden aan zorg De kosten van de gezondheidszorg zullen mede doordat de mensen gemiddeld genomen ouder worden in de ko mende zes jaar met dertig miljard gulden toenemen tot negentig miljard gulden. Oudere mensen worden er niet gezonder op, en dus zal hij veel gebruik maken van me dicijnen en bejaardenvoorzieningen. het CBS in de periode 1990-95. De actuarissen verwachten dat de kosten van de gezondheids zorg zullen stijgen van ongeveer tien naar vijftien procent van het bruto binnenlands product (wat we met zijn allen verdie nen) door het ouder worden, rotterdam gpd-anp Dat concludeert het Actuarieel Genootschap, de rekenmeesters van de verzekeringsmaatschap- pijèn, aan de hand van de nieuwste 'overlevingstafels' ge baseerd op de sterftecijfers van maar ook onder invloed van technische ontwikkelingen en ondoelmatigheid van het appa raat. Het is voor het eerst dat de gemiddelde leeftijd van man nen meer omhoog gaat dan die van vrouwen. Mannen worden nu 74,8 jaar en vrouwen 80,7 jaar. Mannen zijn een klein beetje aan het inlopen op vrou wen. Zet de trend zich zo voort dan duurt het nog een jaar of zestig voordat mannen dezelfde levensverwachting krijgen als vrouwen. De oorzaak waarom de gemiddelde leeftijd van vrouwen minder snel stijgt dan van mannen weet het genoot schap niet aan te geven. Het is gissen. Waarschijnlijk komt het omdat vrouwen steeds meer hetzelfde leefpatroon (met wer ken, eten, drinken en roken) krijgen als dat van mannen. De cijfers van het genoot schap zijn ook van belang voor de totale lasten van pensioen fondsen, levensverzekerings maatschappijen en niet te ver geten voor de AOW-betalingen. Omdat mensen langer leven moeten ouderdomspensioenen ook langer en meer worden uit gekeerd. Dat heeft gevolgen voor de reserveringen die fond sen en maatschappijen daar voor moeten doen. Volgens de rekenmeesters moet de AOW-premie volgend jaar al omhoog met 0,35 pro cent. Volgens het ministerie van sociale zaken is dat niet nodig omdat de steeds ouder worden de mens al is meegerekend in de vaststelling van de AOW-pre mie. Miljardenschade door rugklachten den haag gpd Mensen met rugklachten kosten de samenleving bijna tien mil jard gulden per jaar. Die schade wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door ziekteverzuim en arbeids ongeschiktheid en nauwelijks door medische behandelingen. Aangezien er volgens artsen sprake is van een epidemische groei van rugklachten vormen ze niet alleen een grote bedrei ging voor de gezondheid, maar ook voor het stelsel van sociale zekerheid. Dat meldt het art senblad Medisch Contact in een grootscheeps onderzoek. Hoer en pooier mogen niet geregistreerd den haag anp De politie moet onmiddellijk ophouden met het registreren van prostituees en hun pooiers. De bestanden die sommige re giokorpsen al hebben, moeten ze zo snel mogelijk vernietigen. Volgens de Registratiekamer is het aanleggen van dergelijke persoonsdossiers in strijd met de wet. Dat heeft een woord voerster van de Registratieka mer. die toeziet op de naleving van de Wet persoonsregistratie, gezegd. De controle-instantie heeft onderzoek gedaan bij de politiekorpsen in Amsterdam, Rotterdam. Utrecht, Arnhem en Groningen. Die bleken een grootschalige en tamelijk gede tailleerde registratie bij te hou den van de prostituees, com pleet met foto's en namen van pooiers. Het vergaren van die infor matie is echter in strijd met de Wet politieregisters, conclu deert de kamer in het deze week gepubliceerde rapport Registra tie van prostituees. Er moet na melijk een concrete verdenking van een strafbaar feit zijn om ie mand in een politieregister op te nemen. Volgens de hoeren is het 'bullshit' om te zeggen dat hoe ren voor hun eigen veiligheid worden geregistreerd. Dat vindt M. Majoor van het Prostitutie Informatie Centrum in Amster dam. amsterdam anp-gpd den bosch In zijn streven om het concern in 2005 'milieu-neutraal' te laten draaien heeft snoepfabrikant Van Melle gisteren het grootste in dustriële zonneboilerproject in Europa op haar dak in werking gesteld. De 288 zonnepanelen met een totale oppervlakte van 2.400 vierkante meter voorzien de hele snoepfabriek van warm water. Volgens Van Melle verdienen veel milieu-investeringen zichzelf terug. FOTO MARC BOLSIUS den haag gpd De Federatie van Belastingadvi seurs biedt staatssecretaris Ver meend (financiën) een versnel de proefprocedure aan om dui delijkheid te scheppen over het vakantiegeld. Vermeend zou dan vooraf moeten beloven dat de teruggave van te veel betaal de belasting over dat vakantie geld geregeld wordt als hij de zaak verliest. Zo wordt 'een stortvloed van bezwaarschrif ten' voorkomen. Financiën ver wijst beide verzoeken echter naar de prullenbak. De kern van de zaak ligt in de vakantiebonnen die onder meer in de bouw worden verstrekt. Zo'n driehonderdduizend bouwvakkers betalen slechts over driekwart van dat vakan tiegeld belasting, maar alle an dere werknemers in Nederland worden voor de volle mep aan geslagen. Vermeend is de bouwvakregeling in overleg met de bedrijfstak al aan het afbou wen. Inmiddels loopt er een zaak van een werknemer die met een beroep op het gelijk heidsbeginsel zijn te veel be taalde belasting over het vakan tiegeld over dit en vorig jaar te rug wil. Wordt die claim geho noreerd, dan kost dat de schat kist miljarden. Volgens de belastingadviseurs is onder miljoenen werknemers 'beroering' ontstaan. De advi seurs vrezen een 'stortvloed aan bezwaarschriften' en roepen Vermeend op deze 'maatschap pelijke verspilling van tijd. geld en energie' te voorkomen via een proefprocedure en een be lofte dat er overgegaan wordt tot teruggave als de werknemers winnen. De verharding van de literaire markt is de oorzaak van de overname van boekenuitgeverij De Bezige Bij door de Week bladpers Groep. Het aantal titels per uitgever neemt toe, maar de gemiddelde oplage van een lite rair boek af, wat leidt tot relatief hogere kosten. De levensduur van een boek in de winkel is korter. Omdat veel boekwinkels meer omzet moeten maken kie zen ze steeds meer voor bestsel lers. De markt groeit niet. „Het is een verdringingsmarkt", zegt Bezige Bij-directeur A. Voster. De Bezige Bij, met auteurs als Mulisch, Wolkers en Claus, gaat verder als onderdeel van de Weekbladpers Groep (Voetbal International, Vrij Nederland, Arbeiderspers en Querido). Sinds zijn aantreden heeft Vos- ter bij de uitgever orde op zaken gesteld. De laatste drie jaar boekte het bedrijf elk jaar.zo'n vijf ton 'aanloopverlies', meent Voster. Het is een transactie van mensen en activiteiten, zei Vos ter, voorheen directeur bij Meu- lenhoff, gisterochtend over de overname. De gebouwen en het eigen vermogen van De Bezige Bij blijven in de coöperatie. Die telt 140 leden. Dertig van hen waren donderdagavond bijeen en stemden unaniem voor de overname. De uitgeverij be houdt haar zelfstandigheid bij het uitgeefbeleid. Ook de co- operatie De Bezige Bij blijft be staan en houdt invloed op de gelijknamige besloten vennoot schap die onder de Weekblad pers wordt gehangen. Bezige Bij heeft zeventien werknemers, Weekbladpers 440. Er gaan geen banen verloren. De eerder geplande fusie met uitgeverij Van Gennep is definitief afge blazen, maar volgens De Jong is ook Van Gennep 'zeer welkom' bij de Weekbladpers. leiden pablo cabenda 1IIUHIW «TRESTA Van Til voert een indrukwek kende collectie eigentijds klassieke meubelen. De presentatie draagt een internationaal karakter en toont stijlvol wooncomfort uit o.a. Frankrijk, Duitsland. Engeland, België, Italië, de Verenigde Staten en eigen land. Eén van Engeland's meest toonaangevende meubel ateliers is Duresta. Van Til brengt het model 'Matissa' exclusief voor Nederland. Dit zitmeubel is in diverse uitvoeringen leverbaar DESIGNCENTRUM De wetenschapper Mathilde Boon past in het Leids Cytologisch en Pathologisch Laboratorium met overweldigend succes een vinding toe voor het opsporen van baarmoederhalskanker uit de Ameri kaanse wapenindustrie. Het maakt haar niet zoveel uit hoe haar collega's haar ty peren, als 'die eigenwijze tante' of 'een cowboy in de wetenschap'. Dat prikkelt haar alleen maar om verder te gaan met haar onderzoek. Maar ze is wel een eigenwijze tante. Ze heeft in '85 met tegenstand èn succes de magnetron en borsteltjes geïntroduceerd bij het maken van uitstrijkjes. Het op sporen van kankercellen met computer apparatuur die wordt gebruikt om bij voorbeeld Iraakse Scuds op tijd te ont dekken, is een idee dat misschien alleen kan opkomen in het hoofd van een we tenschappelijke cowboy. Ze lacht plage rig en zegt: „Inderdaad, maar wel een hele succesvolle, toch?" Boon houdt van prikkelen. Als ze tijd heeft tenminste. Als succes omgekeerd evenredig is aan de blanco pagina's in iemands agenda, dan viert Mathilde Boon grote zeges. Wij zijn vandaag het blanco regeltje, geperst tussen een NOVA-interview en een uur tje mediatraining. Waarschijnlijk nodig omdat ze met haar opsporingswijze met Golfoorlogprecisie de hele pers over zich heen krijgt. Terwijl de PAPNET-metho- de, genoemd naar de Griek Papanico laou, vader van het uitstrijkje. toch al sinds 1992 wordt toegepast in het Leidse laboratorium. Maar The proof is in the eating of the puddingwü Boon verduidelijken. „Toen we destijds aan de nieuwe methode be gonnen hadden we alleen vrolijke ver wachtingen." Verwachtingen die na vier jaar zijn uitgekomen. Jaarlijks horen ne gentigduizend vrouwen ten onrechte dat ze zieke cellen hebben. Bij minder ern stige afwijkingen aan de baarmoeder blijkt nu dat het aantal foute diagnoses met de nieuwe methode met veertig pro cent daalt. De PAPNET-methode berust op de wer king van neurale netwerken die zich be vinden in de menselijke hersenen. Elke onderzochte cel wordt geobserveerd en tegelijkertijd aan een hele reeks toetsen onderworpen. Dat werkt blijkbaar net zo goed op wapentuig als op menselijke cellen. Boon: „Je kunt het vergelijken met een nieuwe koeksnijmachine die op de markt komt, en waarvan blijkt dat je er ook fantastisch brood mee kunt snijden. En aangezien er veel meer brood is dan koek heeft dit een enorme economische impact. Een mooie bijkomstigheid is dat de methode zelflerend is en elke input van het scannen van de verdachte cellen weer wordt gebruikt bij een volgende evaluatie. De computer krijgt op die ma- Mathilde Boon, cowboy in de weten schap. FOTO LOEK ZUIDERDUIN nier, net zoals een mens, ervaring." Het systeem is in de loop van de tijd los gelaten op de te onderzoeken cellen van 220.000 patiënten. De ultieme testcase daarbij was het tragi sche geval van mevrouw Regtering. Een ouderwets onderzoek gaf bij haar geen enkele reden tot paniek. Ze ontwikkelde echter wel baarmoederhalskanker met alle kwalijke gevolgen van dien. „Toen mevrouw Regtering hier kwam, zat haar lichaam vol boosheid over al het onrecht dat haar was aangedaan. Maar de fout bij de diagnose was een begrijpe lijke, omdat haar kankercellen op het oog niet als zodanig waren te herkennen. Wat bleek? Toen we haar preparaten in de nieuwe test tussen de routineprepara ten hadden geplaatst, pikte de computer ze er alle tien keer uit." Niet iedereen is enthousiast over de nieuwe opsporingsmethode. De branchevereniging NVKC liet bij monde van secretaris Veldhuizen al weten dat de methode te duur en te onnauwkeurig is. Boon: „Veldhuizen is een oen! Hij heeft niet die ervaring van 220.000 pa tiënten die wij wel hebben. Hij zegt dat hij geen zieke cellen ziet. Wij zeggen: Die ziet de computer wel. En wat blijkt? Die cellen blijken toch kankercellen te zijn, kijk maar naar het geval van die me vrouw. Hij moet zijn inzicht over wat zieke en gezonde cellen zijn maar gaan aanpassen." „Professor Gijard in Rotterdam is ook zo'n betweter. Die schreef dat ik het sys teem gebruikte in de concurrentiestrijd om de gunst van de huisartsen. Dat deed ik dus niet, maar ik ben het nu wel aan het overwegen. Waar het mij om gaat, is dat duizenden vrouwen hier baat bij hebben. Mevrouw Regtering vertelt haar verhaal nu aan alle vrouwen. Ik had me geen betere pleitbezorger kunnen wen-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3