en actie met harisma 13 Nieuwe visafslag verenigt Urk ZATERDAG 28 JUNI 1997 Üemand had dit succes kunnen voorspellen' r wraf leefde wel liet vermoeden dat de actie iets meer ut aanspreken dan een gewone campagne. Vanwege het :b dieke karakter en de inbreng van komiek André van uin. Maar dat de tv- en posterpromotie van de -iAAAArisma'zo zou aanslaan, botste zelfs frontraal op meest optimistische verwachtingen van Mitsubishi en •t uitvoerende reclamebureau Le Bureau. Dat is alweer >zig met de volgende stap in het proces dat moet leiden tde verkoop van 8000 van die middenklassers die nu jna iedereen kent. „En dat hadden we ook zelf nooit rwacht. icEEJEE Boudewijn Finson: „Je kunt beter één keer de markt zwaar 'bewegen', dan speldenprikjes uitdelen." e hadden er uiteraard niet bewust J op aangestuurd, maar het mooiste Cl compliment kwam van de vak- ieders. Allerlei bedrijven liftten de afgelo- n dagen via hun pr-bureaus mee met de stercampagne waarmee het Japanse auto- ?rk Mitsubishi de Carisma nationaal in de langstelling duwde. Onder meer de Post- nk, Autodrop, Rijnland makelaars en een ïsterdams tuincentrum (Osdorp) haakten op de actie die Nederland een paar junida- lang in de ban hield. Met een afgeleide sie van het massaal verspreide en even issaal opgehangen Carisma-affiche. irgemist, neem een lening'; 'Hang op en ïak kans op een van de tachtig zakjes" lodrop', .Geen carisma? Wij hebben het trisma' zo luidden de diverse variaties. „En collega's op die manier instappen, heb je losgemaaktgrijnst Wim Nooteboom is. „Dan proberen ze mee te waaien op de mi en weet je dat je het goed hebt ge- Vlaar dat wist hij al eerder, de directeur het Rotterdamse reclamebureau Le bu sy iu dat de actie uitvoerde. Een file van pa- jn ren witte Carisma's op rode ondergrond lest straat na straat worden gepasseerd nu or het land heen twee van de zes miljoen spreide posters met de autonaam tegen s waren geparkeerd. Of het nu dure, goed- e ie of huizen uit de middenklasse betrof. ral bleken de bewoners zonder enige géne e eid een deel van het uitzicht in hun huis idl js te geven om een kans te maken op een je de tachtig auto's die waren uitgeloofd 2n iwege Mitsubishi's tachtigste verjaardag. rc ooit vertoond in Nederland; zo'n poster- ;eglundert Nooteboom nog na. „En dat zou aanslaan hadden we ook zelf niet verwacht. Twee procent respons op een actie is normaal; vanwege het ludieke karakter en de inbreng van André van Duin hadden we dit keer op tien procent gehoopt. Dat eender de mee zou doen, had niemand kunnen voorspellen." Maar het werkte kennelijk aanstekelijk, dat ophangen, veronderstelt de reclamemaker die op zoek naar de redenen voor van het succes op een aantal factoren stuit. „Waarbij je de inbreng van Van Duin in de tv-spotjes niet moet onderschatten. Hij is een nationaal figuur, wordt als sympathiek ervaren en zorgt voor een glimlach. En daarmee kom je heel ver. Een oude waarheid zegt: Wie niet kan glimlachen moet geen winkel beginnen." Gedurfd Wie de klant wel kan laten lachen boekt ove rigens niet bij iedereen hetzelfde resultaat. De 'aardigste' kritiek op de Carisma-actie komt van een van de andere zeven Japanse merken die over de Nederlandse markt rij den. Op het kantoor van Nissan in Lisse werd af en toe meewarig gegrinnikt als er weer ie mand aan de telefoon was die de importeur wilde feliciteren met 'die leuke actie met die posters'. „Het was een eigenzinnige en ge durfde actie, maar die was wel erg op de Ca risma gericht", zegt Paula Schuitemaker van de pr-afdeling van de 'concurrent', overigens zonder jaloezie. „Veel mensen wisten niet dat die auto van Mitsubishi is." „Geloof ik meteen", erkent Nooteboom blijmoedig. „Bij Mitsubishi komen veel men sen binnen die om een Primera vragen die eigenlijk van Nissan is. Er zijn zoveel types op de markt dat de consument door de bomen het bos niet meer ziet." Doel van de actie van Mitsubishi en Le Bu reau was dan ook niet alleen de Carisma het charisma te geven dat de middenklasser ont beerde maar ook om de 'koppeling' met Mitsubishi te bewerkstelligen. Daartoe werd tussen de twee en drie miljoen gulden geïn vesteerd (in de vervaardiging van posters, de verspreiding ervan, de reclame in de media en de kosten van de 24 weggegeven auto's), waar eenzelfde actie op billboards 20 miljoen zou hebben gekost. De rendementen zijn er naar. De eerste resultaten hebben uitgewe zen dat de gestelde doelen ruimschoots zijn bereikt. „De spontane bekendheid van de Carisma is van 48 naar 88 procent geslegen, 66 procent van de Nederlanders weet inmid dels dat het om een auto gaat en 56 procent is ervan op de hoogte dat het een auto van Mitsubishi betreft", duikt Nooteboom onder in een gedetailleerde getallenreeks waarmee hij het succes onderbouwt. „Nu is het zaak daarvan te profiteren en de volgende stap te maken. Via verkoopbevorderende acties. Want daar moet het natuurlijk allemaal toe leiden, dat er meer Carisma's worden ver kocht dit jaar." Brainstormen Om precies te zijn 8000, zegt verkoopdirec teur Boudewijn Finson, die op het hoofkan- toor van Mitsubishi in Sassenheim nog zit na te genieten. Hij wijst de persoonlijk eer voor de campagne gedecideerd van de hand („die is het gevolg geweest van brainstormen met een team en het bureau"), maar het is wel toevallig dat de actie werd ingeleid met zijn rentree in het bedrijf. Na achttien jaar werken in diverse functies was hij in juli '94 bij Mitsubishi weggehaald om 'Daewoo' een plaats te bezorgen op de Nederlandse markt. De Koreanen elleboog den zich vervolgens in twee jaar naar een aandeel van anderhalf procent. Een uniek re sultaat in autoland, dat mede werd bereikt dankzij de slogan: 'U bent toe aan een Dae woo'. De kreet werd begeleid door een agres sief proefritbeleid, waarbij auto's werden uit geleend, een soort overval-inruilactie met of fertes onder ruitenwissers en de sponsoring van de voetbalclub Roda JC. Finson, een veertiger met aanstekelijk en thousiasme, ging terug naar Mitsubishi nadat de Japanse fabriek zelf de zaken had overge nomen van de privé-importeur en een vroe gere directeur (Tolenaar) was teruggehaald. „Er was nog één functie vacant, die van com mercieel directeur, en dat wilde ik weer graag worden. Nadat ik me tweeënhalf jaar hele maal had kunnen uitleven bij Daewoo, was dit weer een nieuwe uitdaging." Temeer omdat de Carisma twee jaar na verschijning nog even onbekend was als het Koreaanse merk bij de introductie. Het woord riep eerder associaties op met een tro pische aandoening dan met een auto. Finson is niet te beroerd dat toe te geven. De proef rit- en weggeefactie, waarvoor de basis werd gelegd op zijn eerste werkdag (12 april 1997) in Sassenheim, werd bovendien aangedreven door een aantal andere zaken. „Er was te weinig geld uitgetrokken voor campagnes. Die waren bovendien te imago-georiënteerd en te weinig actie-georienteerd om de klant in beweging te krijgen", zo verpakt hij zijn productkritiek op nette wijze in vaktaal. Waar het andere oorzaken betreft, geeft hij vol gas. Want daarbij gaat het onder meer om het voortbestaan van de fabriek van Nedcar in het Limburgse Bom, zegt hij met zoveel woorden. „Die moet z'n volume halen, kan rond de 100.000 Carisma's bouwen, maar produceerde er vorig jaar maar 33.000. Dat moeten er dit jaar 90.000 worden en volgend jaar 120.000." Het zou de fabriek, waar ook Volvo-model- len worden vervaardigd, uit de rode cijfers kunnen helpen. Finson bespeelt slim het na tionale gevoel dat door die wetenschap kan worden gewekt en daaraan werd ook geap pelleerd in de campagne. Die heette niet voor niets 'de Nationale Carisma Actie' en die werd op de binnenkant van de posters niet voor niets omlijst met de kleuren rood, wit blauw. „Mitsubishi is de enige van de acht Japanse merken in Nederland die auto's in Nederland laat vervaardigen. En Mitsubishi beschouwt Nederland als z'n tweede thuis land, vanwege die fabriek in Bom", laat hij niet na te benadrukken in zijn 'persoonlijke' campagne om zijn werkgever meer naams bekendheid te bezorgen. Marktaandeel Was nodig, zeggen anderen, want zo bekend is Mitsubishi in Nederland niet. Die weg geefactie kwam voort uit wanhoop. Finson en Nooteboom bestrijden die opvatting fana tiek. „De andere modellen (Colt, Galant, Lan cer) verkopen zichzelf, het ging ons in dit ge val alleen om de Carisma. En daar is het fun dament voor gelegd. Door de campagne zijn meer dan tienduizend proefritten gemaakt, zijn er tot nu toe in juni 330 orders geplaatst en zal het marktaandeel stijgen van een naar twee procent. Maar de echte resultaten van de actie zie je natuurlijk pas aan het einde van het jaar. Het is geen pak koffie dat je koopt: met de beslissing over het aanschaffen van een auto ben je een half jaar tot een jaar bezig." Om dat besluit te beïnvloeden, is het beter foto automotive/paul voorham „één keer de markt zwaar te bewegen, dan constant speldenprikjes uit te delen", debi teert Finson als wijsheid. De concurrentie is moordend, er komen elke week wel twee nieuwe modellen op de markt „en dan is het mooi als je een keer zo'n 'burst' hebt", be toogt hij. „Daarna moet je het 'gloeiend' houden." Dus zijn na de actieperiode de advertenties gericht op de gang naar de showrooms. 'Na gratis Carisma's...Nu gratis extra's' heet het thans in de media en het zal duidelijk zijn dat het daarbij niet gaat om voorverwarmde trekhaken, van binnenuit verstelbare knalpij- pen of een choke met afstandsbediening. „En de volgende advertentie is: We gaan toch eens kijken... Daar heb je 'm", zet Noote boom neer als nieuwe stap in de campagne. Was de actie trouwens een toevalstreffer? „Ja. maar dan een geregisseerde toevalstref fer", brengt Finson als nuance aan. „De cam pagne was goed voorbereid, de drempel was laag, niemand hoefde er zijn huis voor uit en de poster was simpel op te plakken. Maar het artikeltje in De Telegraaf dat de weggeefactie niet legaal zou zijn, is misschien ook niet zo verkeerd geweest. „Overigens hebben we tevoren natuurlijk wel goed gecheckt of we er een vergunning voor nodig hadden", meldt de manager. „Volgens ons was dat niet het geval. De cam pagne voldeed aan alle voorwaarden van een sweepstake, waarbij de notaris de namen van de winnaars tevoren moet hebben getrokken en waarbij geen koopverplichting is. Er was geen sprake van een kansspel. De wet daarop heeft als kenmerk het voorkomen van gok verslaving. En het ophangen van posters leidt natuurlijk niet tot verslaving." Hooguit tot navolging. Wonden in verscheurde dorpsgemeenschap helen nu het nieuwe gebouw er staat :u 1I aii a'.'/jj :i >1 n gebouw dot een heel >rp verscheurt, dot moet ir is bijzonders zijn. De puwe visafslag van Urk Moet in alle opzichten m die kwalificatie. Het is modernste visveiling van ist-Europaqua omzet n van de grootste, en het ook nog eens een mooi bouw dat zich koestert in luwte van de voormalige dijk. Maar het meest zondere aan de afslag is, i hij een helende werking eft op de verdeelde Urker meenschap. Het felle luid van de tegenstanders 'stomt. „Ja", zegt i rgemeester Sijko ninga, „dit is een gebouw lar heel Urk zijn Ij ouders ondergaat ften. De storm is gaan lig gen op het voorma lige eiland. Een storm om een afslag, die soms met orkaankracht verwoestend huishield in het vissersdorp. Car rières van plaatselijke politici werden geknakt alsof het lucifer houtjes waren, figuurlijk werden diepe wonden geslagen in de dorpsgemeenschap. De storm zwiepte de golven van emoties hoog op. Vaak was het gemeen tehuis het slagveld, maar ook el ders in Urk leek de schade on herstelbaar. Nu het gebouw er staat, heerst er windstilte op Urk. Voor- en te genstanders nemen een kijkje in het nieuwe veilinggebouw van 25 miljoen en stille bewondering overheerst. „Ik heb de indruk dat de gelederen zich sluiten. Er valt geen onvertogen woord meer", zegt burgemeester Sijko Veninga. Ook secretaris Geert Meun van de Urker vissersvereniging PO- Oost maakt gewag van „steeds meer voormalige tegenstanders die nu onder de indruk zijn van het gebouw. En ach, het besluit is immers al lang genomen, dus het is nu zaak dat we met z'n allen achter de nieuwe afslag gaan staan." Het zou kunnen dat hun peiling van de stemming in het dorp ge kleurd is door hun eigen overtui ging dat de nieuwe visafslag er moest komen. Zowel Meun als Veninga heeft jarenlang gepleit voor de nieuwbouw. Maar ook een verklaard tegenstander als SGP'er Pieter Bos, fractievoorzit ter van de belangrijkste partij in de gemeenteraad, rept nu van „best een keurig gebouw, de mo De sorteerruimte in de nieuwe visafslag van Urk. „Het is nu zaak dat we met z'n allen achter de nieuwe afslag gaan staan." foto gpd dernste afslag van West-Europa waarmee Urk zijn marktleider schap bevestigt en waar we mee aan het werk moeten." Kritiek heeft hij overigens nog steeds. Waar Veninga rekent op een bouwsom die keurig binnen hel budget van 25 miljoen blijft, gaat Bos uit van een over schrijding. En dan nog is de af slag slechts „een aftreksel van wat we oorspronkelijk wilden. Wij hebben steeds gezegd: nieuwbouw hoeft voor ons niet, maar als je het toch doet, doe het dan goed. Geef dan maar wat meer uit. Maar bij dit gebouw is op alle mogelijke manieren be zuinigd om binnen het budget te blijven, 't Ziet er op het oog mooi uit, maar ik kan me betere con structies voorstellen. Bos vindt de schets van een tot op het bot verdeelde Urker ge meenschap overdreven. „We hadden een zakelijk verschil van mening, maar verdere discussie is nu zinloos", stelt hij. De emo tionele taferelen in de raadzaal, waar zijn eigen wethouder Albert Hakvoort tot twee maal toe met zijn portefeuille wapperde en uit eindelijk daadwerkelijk opstapte, zijn kennelijk alweer naar de achtergrond gedrukt. Bij de vol gende verkiezingen is de ex-wet- Neusje van de zalm De ellende van de afgelopen ja ren heeft bij Henk van Veen plaats gemaakt voor de koorts van de verhuizing. De productie leider van de oude en nieuwe af slag heeft een paar lange dagen en korte nachtjes achter de rug, maar daar maalt hij niet om. „Het moest gebeuren", zegt hij laconiek, „even doorzetten.". Vorige week verdrong de geur van verse vis voor het eerst de lucht van nieuwe verf in het smetteloze vispaleis op indu strieterrein Zwolsche Hoek. „Het neusje van de zalm", zegt Van Veen trots. Een ultramodem veil- systeem, voor aangesloten leden desgewenst ook thuis achter de personal computer te volgen, moet het aloude gepruts met briefjes en bonnetjes vervangen. De mijnzaal beschikt over twee veilingklokken, waardoor er in tijden van grote drukte twee keer zo snel vis kan worden verkocht. „En bovendien hebben we zo al tijd een reserveklok achter de hand." Vooral op logistiek gebied is de nieuwe veilinghal een enorme verbetering, vindt Van Veen. Het oude gebouw is telkens een beetje uitgebreid, waardoor een langwerpig geheel ontstond. On handige routes voor sorteren, koelen en afvoeren waren het ge- volg. De ongesorteerde vis wordt ge koeld aangevoerd en opgeslagen in koelruimtes, waar permanent een temperatuur tussen 0 en 1 graad Celcius heerst. Als de 180 sorteerders met hun werk begin nen, rijden elektrische heftrucks de vis uit de koeling naar de sor teerruimte. „Daar is het altijd tussen de 13 en 15 graden. Niet warmer of kouder, 's zomers en 's winters", vertelt Van Veen. Klapdeuren die binnen enkele seconden open- en dichtgaan voorkomen dat koude lucht uit de koelcel naar de sorteerruimte stroomt, terwijl vrachtwagens al leen dan vis kunnen lossen als ze stijf tegen de sorteerhal aan staan. Ook dat voorkomt lucht stromingen en temperatuur schommelingen. Hetzelfde geldt voor de vrachtwagens die de ge sorteerde vis afhalen. Het is een wereld van verschil met de oude hal, waar 's zomers warme lucht vrij spel had in de sorteerhal en waar rokende die selheftrucks af en aan reden met kisten vis. In de winter werden de buitendeuren gesloten om de kou te weren, wat een penetrante diesellucht opleverde. Niet pret tig voor de werknemers en niet goed voor de kwaliteit van de vis. „De vis die hier komt ziet geen buitenlucht meer en de tempera tuur wordt helemaal in de hand gehouden. Verbeteren kunnen we de kwaliteit niet, maar hij gaat er hier in elk geval niet meer op achteruit", lacht de produc tieleider. Moeizaam De wordingsgeschiedenis van de nieuwe afslag is een lang en moeizaam verhaal. Al in de jaren tachtig was duidelijk dat de oude veiling in de dorpskom aan de haven de tand des tijds niet meer kon doorstaan. Eisen op het ge bied van milieuhygiëne en ar beidsomstandigheden vergden investeringen van vele miljoe nen. Uiteindelijk oordeelde de kleinst mogelijke raadsmeerder- heid (acht tegen zeven stemmen) dat nieuwbouw verstandiger was. De aanvoer via vrachtwa gens en het verslepen van de vis naar de verwerkende industrie op het industrieterrein behoort daarmee ook tot het verleden. Lange tijd is een heikel punt ge weest wat er met het oude vei linggebouw moet gaan gebeuren. Bos' SGP is een principieel te genstandervan een toeristische bestemming, omdat daarmee de Urker zondagsrust in het ge drang zou komen. Inmiddels is besloten het oudste deel van de afslag te slopen, in het hoogste deel - met-fraai uitzicht op het IJsselmeer - komt waarschijnlijk een visrestaurant, kantoren wor den verhuurd en als het aan Urk ligt wordt het nog goed bruikbare deel van de veiling ingericht als afslag voor de IJsselmeervissers. De vraag is of de grote investe ring in de nieuwe afslag rendabel is te maken in een tijd waarin de visquota steeds verder aan ban den worden gelegd. Veninga, Van Veen en Meun wijzen op de gestegen visprijzen, die een da ling in aanvoer compenseren. De afslag draait immers op een pro visie van de veilingopbrengst. Volgens Veninga is de veiling ook bij een omzet van minder dan 200 miljoen rendabel te exploite ren. Bos houdt het op tussen de 220 miljoen en 240 miljoen. Vorige week passeerde de oude afslag eerder dan ooit tevoren de grens van 100 miljoen, merkt Veninga fijntjes op. Pijlen Is het dan allemaal pais en vree op Urk? Die paradijselijke toe stand kan nooit lang duren, weet ook Veninga. De pijlen der gram schap kunnen gericht worden op de eindafrekening van het ge bouw, mocht die toch hoger uit vallen dan begroot. Of op de ex ploitatie, wanneer ook die niet aan de verwachtingen voldoet. En anders wordt een nieuwe steen des aanstoots gauw gevon den. Want Urk mag dan wel een vissersplaats zijn, waar in de in dustrie vele honderden miljoe nen omgaan - het blijft een dorp.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 35