ZATERDAGS BIJVOEGSEL D twijfelen niet A Niet zo raar ZATERDAG 28 JUNI 1997 Tienduizenden komen eind volgende week in het stadje Roswell in de Amerikaanse aat New Mexico samen om te erdenken dat daar vijftig jaar geleden een ruimteschip met buitenaardse wezens aan boord zou zijn neergestort. Volgens de Amerikaanse ichtmachtging het echter om theime spionageballonnen en •stpoppen. maar maak dat de echte 'gelovigen' in vliegende schotels maar eens wijs. Zij zijn ervan overtuigd dat hun verheid alleen maar probeert 'de waarheid' voor de wereld verborgen te houden. e bolle rots is in tweeën gesple ten, alsof een reus er met een enorm zwaard op ingehakt eft. De randen van de stenen gleuf zijn herp. Vlakbij zien we een smal spoor van -kiguknakte, door de tand des tijds grijs ge il irden boomstammen. Je ziet dat ook wel '3 een wervelwind door een bosrijk gebied is trokken. Maar deze 'schade' is niet het gevolg van n wervelwind. Ten minste, als we jim Rags- 4 le moeten geloven. Volgens Ragsdale slort- ■- op 4 juli 1947 op de met rotsen bezaaide uvel onderaan Boy Scout Mountain, een egende schotel neer, compleet met vijf jsgetinte, langarmige en grootogige 'bui- ïaardse wezens'. Ragsdale. toen 22, lag met een vriendin te jen in de laadbak van zijn truck op de ook wm nog moeilijk berijdbare Pine Rodge Road, in de aliens te pletter vielen. Het was half aalf 's avonds op Amerika's nationale "^fstdag. Eerder had het tweetal in Roswell, iig kilometer verderop, het vuurtverk ga geslagen. Jim Ragsdale is nu dood. Hij stierf twee jaar leden, maar op zijn sterfbed deed hij de ireld kond van het geheim dat hij vijftig ir had bewaard. Niemand had hij ooit ver- d over zijn 'ontmoeting' met de ruimtewe- ns. En zijn enige getuige, de vriendin, was en geleden bij 'een raadselachtig ongeluk' [gekomen. Dochter Judy nam zijn verklaring op de vi- o op. Ragsdale vertelt in die opname over dwergachtige figuren, die dood naast hun hotel lagen. „Hun huid. als het tenminste lid was, was grijzig, en toen ik een van hen nraakte, voelde het aan als eennatte ing", zegt Ragsdale op de band, die voor 30 illar te koop is. Geheim nnen een uur na het neerstorten van het imtetuig doken volgens Ragsdale militaire ertuigen op. Het gebied werd hermetisch jegrendeld. „We besloten er als de wiede- Wga vandoor te gaan." Daarna hield hij verhaal geheim, uit vrees wat er mis- iien met hem zou kunnen gebeuren. Ragsdale en zijn geliefde waren niet de eni- Ti die die avond in de buurt van het Ros- ell in het zuidoosten van New Mexico rare ngen meemaakten. Diverse getuigen zeg- n vreemde lichten aan de hemel gezien te bben die zich met grote snelheid voortbe- )gen. En er waren berichten over een ex- Dsie. Vijftig kilometer van Boy Scout Mountain d boer William Brazel twee dagen eerder lemde metaalsplinters op zijn erf gevon- n. Hij gaf die aan de sherrif, die ze door- iiurde naar de nabije luchtmachtbasis. Zes gen later kwam een officier van die basis et een opmerkelijke verklaring. Namens zijn commandant gaf luitenant Uiam Haut een persbericht uit waarin de chtmacht stelde 'in het bezit te zijn gekó- :n van een vliegende schotel'. Het bericht aide wereldwijd het nieuws. Maar een dag er al werd het op gezag van diezelfde com- andant weer ingetrokken. De officiële verklaring werd nu dat Brazel zijn land stukken had gevonden van een ïerballon. Einde verhaal, wat de lucht- acht betrof. Toch niet. Het werd juist het gin van een verhaal dat zowel degenen die vliegende schotels geloven, als de grootste eptici na een halve eeuw nog steeds intens zighoudt. De nu 76-jarige Haut, wiens auto kenteken 'MR UFO' heeft, woont nog ïeds in Roswell. „Ik geloof nog steeds dat er en iets buitenaards uit de ruimte is geval- zegt hij. De volksmond noemt het HetRoswell-inci- nt. De eerste bekende landing van buiten- irdse wezens op onze aarde. Volgens de 'ge- vigen' althans, en dat zijn er miljoenen. Uit een recente enquête bleek dat 48 procent van de Amerikanen geloven dat ruimtewezens op aarde zijn geland. Twintig jaar geleden was dat nog maar dertig procent. En wat wetenschappers, militairen of de regering daar ook tegen inbrengen, is voor deze gelovigen alleen maar het bewijs van één grote 'cover-up', een poging om het 'be wijs' van buitenaards leven in de doofpot te stoppen. Vooral in extreemrechtse kring, waar het wantrouwen tegen de overheid toch al fiks is. is het geloof in de doofpottheorie groot. Het moet gezegd, de autoriteiten hebben daar hard aan meegewerkt. In 1994 kwam de luchtmacht met een rapport dat stelde dat het destijds niet om weerballonnen ging, maar om uiterst geheime 'spionageballon nen' die bestemd waren voor het in de gaten houden van atoomproeven door de Sovjets. Alleen het eind van de koude oorlog maakte de openbaarmaking ervan mogelijk. De gelovigen in 'ongeïdentificeerde vlie gende objecten' (in het Engels UFO's), wezen de verklaring als het zoveelste bewijs van een cover-up van de hand. Dat in 1947 geheim houding werd betracht is logisch, „maar waarom nu nog?", vragen velen zich af. En als het allemaal zo onschuldig is, waarom zijn mensen die zeggen UFO's te hebben ge zien lastig gevallen en bedreigd? Deze week kwam de luchtmacht opnieuw met een rapport, waarin aan de hand van fo to's en rapporten het ballonnenverhaal wordt 'bevestigd'. En de 'ruimtewezens' waren niets anders dan poppen die vanuit de zeer hoog zwevende ballonnen werden geworpen om te zien hoe het menselijk lichaam zou reageren op een val van zo hoog. Op foto's en een vi deo zijn zulke poppen en tests te zien. Attractie In Roswell hebben ze aap deze verklaringen geen boodschap. Het stadje van 40.000 inwo ners in de bloedhete woestijn van New Mexi co lééft van 'aliens'. Er zijn twee UFO-muse- ums. En op 4 juli worden tienduizenden in Roswell verwacht om er de vijftigste verjaar dag van het neerstorten van het ruimteschip te gedenken. Er zijn lezingen met deskundigen, onder wie schrijver Erich ('Waren de Goden Kos monauten?') Von Daniken, en er wordt feest gevierd op het land waar boer Brazel destijds de brokstukken vond. Volgens vele UFO-lo- gen is het ruimteschip immers niet neerge stort waar Ragsdale beweerde, maar op deze akker vijftig mijl verderop. De huidige eigenaar, Hub Corn, maakt van die 'verwarring' dankbaar gebruik. Voor vijf tien dollar leiden Hub en zijn vrouw toeristen naar de plaats waar het gebeurd zou zijn. Er is niets te zien, behalve wat vlaggetjes, die aangeven waar volgens de verhalen het ruim teschip en zijn inzittenden zouden hebben gelegen. Corn geeft toe er een beetje mee in zijn maag te zitten. „Toen ik hiermee begon was ik bang dat de mensen niet zouden krijgen wat zij verwachtten", zegt hij. „Ik dacht dat zij tenminste een ruimteschip wilden zien of wat materiaal. Maar de meeste mensen zijn gewoon blij dat zij hier zijn. Ze gelóven erin." De inwoners van Roswell vinden het best. Een flink stuk van de economie drijft nu op de UFO-toeristen. De hotels doen goeie za ken. De vorige burgemeester vond dat alle maal te ver gaan. Hij vreesde dat Roswell ge zien zou worden als 'kook city', een stad vol dwazen. Dat zou de goeie naam schaden. „Bij de eerstvolgende verkiezingen werd hij weggestemd", zegt Max Littell, curator van het grootste UFO-museum. De kiezers zien de buitenaardse wezens, en de miljoenen dollars die zij binnenbrengen aan omzet en belastingen, wel zitten. Het is de enige toeris tische attractie van het stadje. Tot nog toe was Roswell slechts hekend om nog steeds overlevende ruimtewezens van de crash van Roswell worden vastgehouden. In die film, waarin ruimtewezens de aarde dreigen te vernietigen, zegt president Whit- more „dat de regering niets te verbergen heeft over UFO's", waarop een generaal op de achtergrond zachtjes mompelt: „Dat is niet helemaal juist." Dit jaar komen nog vijf speelfilms uit, waarin ervan wordt uitgegaan dat er wel degelijk contact is geweest met buitenaardse wezens. Er zijn net zoveel Amerikanen die dat gelo ven als mensen die dat als 'onzin' van de hand wijzen. Het opvallende van de eerder genoemde enquête was dat ook goed opge leide mensen in UFO's geloven, en niet, zoals vaak wordt gesteld, 'de simpelen van geest'. De technologische ontwikkelingen gaan mo menteel zo snel, dat niets meer voor onmo gelijk wordt gehouden. „Mensen zouden in paniek raken als zij de waarheid zouden kennen', zegt een al duide lijk overtuigde bezoekster van het UFO-mu seum in Roswell. Onlangs schreef een vroe gere militaire medewerker van ex-president Dwight Eisenhower een boek, waarin hij be weert „jarenlang te hebben gewerkt aan het verspreiden van technologieën die vanuit de ruimte tot ons gekomen zijn. "Volgens deze Phillip Corso was het uiteindelijk doel van president Ronald Reagan's 'Star Wars' plan nen ook niet het verdedigen van de VS tegen Russische atoomraketten, maar tegen aan vallen door aliens'. De vraag of UFO's en buitenaardse wezens bestaan kan niemand met zekerheid beant woorden. „Als er buitenaardse wezens en vreemde ruimteschepen zijn, dan weten wij er in elk geval niets van", zo houden ook de .Amerikaanse autoriteiten nog steeds een slag om de arm. Volgens William Moore, de schrijver van het boek The Rosswell Inci dent', is er van beide kanten veel disinfonna- tie. „UFO's werken als een magneet op elke idioot in dit land", waarschuwt hij. Vijftig jaar geleden: 'Het Roswell-incident' ki uitvoerde. Er gebeurde dus heel wat ge- heims in New Mexico. Littell lijkt daarmee aan te geven dat veel van de verhalen over UFO's en vreemde ver schijnselen aan de hemel het gevolg kunnen zijn geweest van uiterst geheime tests. Kijk maar naar het zogenaamde 'Area 51' in de staat Nevada, waar de laatste jaren zoveel waarnemingen van UFO's zijn gemeld, dat de gouverneur van Nevada de weg er door heen officieel de naam 'Buitenaardse Snel weg' verleende. Maar die weg ligt naast de Nellis Air Force Base, waar de Amerikaanse luchtmacht al ja ren de nieuwste en geheimste vliegtuigen ontwikkelt, zoals het voor radar 'onzichtbare' F-117-aanvalsvliegtuig en de B-2 bommen werper. Dat verklaart ook waarom de lucht macht zo geheimzinnig op alle UFO-verha- len reageert. Er valt heel wat voor nieuwsgie rige ogen te verbergen. Desondanks staat ook Max Littell open voor andere verklaringen. „Vindt U het lo gisch dat God in het immense heelal alleen op deze aardkloot leven heeft geschapen?" vraagt hij. „En als je de piramides van Egypte ziet, dan vraag je je toch ook af of die mensen toen geen hulp van 'anderen' hebben ge had." Het is een reactie van menige bezoeker aan het museum. „Ik weet niet of het waar is", zegt een dikbuikige toerist uit Texas. „Maar ik ben ook niet overtuigd door al die verklaringen van de autoriteiten. Het lijkt er te veel op dat ze iets willen verbergen. We worden altijd door onze regering voorgelo gen, dus...?" In het museum is in een grote vitrine een brancard te zien met daarop het gekneusde lichaam van een buitenaards wezen. Een pop natuurlijk, gemaakt naar de aanwijzingen van Ragsdale en anderen. Tienduizenden be zoekers hebben zich al voor de 'alien' laten fotograferen. De pop dook ook al op in om streden tv-documentaires, waarin werd ge daan alsof het om een echt buitenaards we zen ging. Fox-tv liet zelfs eens een heuse 'lijk schouwing' zien. In het winkeltje van het museum is een hoop UFO-rommel te koop, van t-shirts en petjes, tot 'nam urge trouwe' beeldjes van de buitenaardse wezens en alien lollies' die licht geven in het donker. In de cafetaria wor den 'Galactic Chili', 'Extraterrestial Nacho's en natuurlijk 'Mars' en 'Milky Way' verkocht. En talloze boeken en video's waarop 'de waarheid' over het Roswell-incident wordt onthuld. Want de UFO-gelovigen twijfelen niet. Voor hen staat onomstotelijk vast dat in juli 1947 bij Roswell een ruimteschip met be manning is geland en dat de overheid dat voor ons allemaal verborgen houdt. „We zijn hier niet alleen', zegt ook Jesse Marcel jr., zoon van een luchtmachtofficier die in 1947 naar Boy Scout Mountain werd gestuurd en de wezens zag. Hij herinnert zich dat zijn vader brokstukken mee naar huis nam en aan zijn vrouw en kinderen liet zien, alvorens ze naar de luchtmachtbasis te bren gen. Aangewakkerd Steeds meer Amerikanen hebben het gevoel 'niet alleen te zijn'. En die gevoelens worden aangewakkerd door boeken, films en tv-pro- grantma's waarin over de aanwezigheid van buitenaards leven wordt gespeculeerd. De wereldberoemde, onlangs overleden, natuur- geleerde Carl Sagan, zei eens dat het geloof in vliegende schotels „het kritische denken on dermijnt dat in een democratie nodig is." Maar vertel dat de miljoen maar, die elke week in de hele wereld afstemmen op de po pulaire tv-serie 'X-files', waaraan ook het Roswell-incident ten grondslag ligt. „De waarheid is daar ergens", zeggen zij de hoofdrolspelers na. Of de film 'Independence Day', waarin wordt beweerd dat in Area 51 Kinderen kijken in het internationale UFO-museum en research-centrum van Roswell naar een model van een buitenaards wezen. foto s gpd eric draper Stan Crosby, promotor van het Roswell UFO Encounter '97, draagt een rubberen model van een buitenaards wezen naar zijn auto. Crosby begon met het promoten van het UFO-centrum na het uitkomen van de film 'Roswell'. de grootste kaasfabriek ter wereld en als ge boorteplaats van actrice Demi Moore. De 'alien-manie', die pas een jaar of tien geleden begon, bracht daar verandering in. De her denking van het 'Roswell-incident' heeft journalisten en tv-ploegen uit de hele wereld naar Roswell gelokt. Het UFO-museum ging in 1992 open en heeft 200.000 bezoekers getrokken, van wie de helft in het laatste jaar. De wanden han gen vol met foto's en getuigenissen over UFO's en het incident. Max Littell is nu 80 en zou er alles van moeten weten, maar hij geeft eerlijk toe zich niets van de ophef van toen te herinneren, hoewel hij toch werkte voor de inlichtingendienst van de luchtmachtbasis. Pas jaren later hoorde hij, net als de mees te Roswellians, de verhalen. Zoals van zijn vriend Glen Dennis, die in 1947 bij de lokale begrafenisondernemer werkte, en vertelde dat de luchtmacht begin juli bij hem doods kisten bestelde „die hermetisch afgesloten moesten kunnen worden." Proeftuin Op de vraag of hij alle verhalen gelooft, haalt Littell de schouders op. „Als er iets gebeurd is, wat dan ook, dan verbaast me het niets dat het hier was", zegt hij. New Mexico was in die jaren de proeftuin van het leger. In Los Alamos, bij Albuquerque, werden de eerste atoombommen ontwikkeld. In de woestijn van White Sands, honderd mijl naar het westen, werd in 1945 de eerste nucleaire explosie uitgevoerd. En de lucht machtbasis van Roswell was de thuishaven van het 509e squadron, dat in augustus 1945 de atoomaanvallen op Hiroshima en Nagasa- Het licht van de zon heeft onge veer acht minuten nodig om de aarde te bereiken. Dat van het centrum van ons melkwegstelsel doet er 35.000 jaar over. Het is misschien dus helemaal niet zo raar dat we nog niets van E.T. of zijn broertjes hebben gehoord. Niet dat hij nooit zal bellen, maar het verzenden en ontvan gen van een intergalactische boodschap kan heel goed net zo lang duren als de opkomst en een ondergang van een hele be schaving. Tegen de tijd dat de te lefoon overgaat zijn we mis schien allang niet meer thuis. Het is dus niet zozeer de vraag of we bezoek of seintjes van buiten krijgen maar meer wanneer en waar. Althans voor astronoom Vincent Icke, verbonden aan de Rijksuniversiteit Leiden. Hij is tot nu toe nooit overtuigd geraakt van het aangedragen 'bewijs' van buitenaards leven maar hij be weert dat hij de laatste zal zijn om 'ander* leven te ontkennen. Sceptisch maar niet onvermurw baar. Icke: „Sterrenkundigen zijn de laatsten die er niet in zouden willen geloven. Sterker nog, het is ondenkbaar voor de meesten dat er elders geen vorm van le ven zou bestaan. De mogelijkhe den zijn er. Legio. Alleen al in ons melkwegstelsel zijn er 200 miljard sterren. Als je er van uit gaat dat per ster, net zoals bij ons, één goede kandidaatplaneet is voor leven, dan wordt de vraag niet zozeer 'Bestaan ze wel?', als wel 'Wanneer horen we wat van ze?" En we hebben nog niks van ze gehoord... Vincent Icke:Al het zogenaamde bewijs dat we ervan hebben is weerlegd. Mensen zien de meest normale dingen aan voor UFO's. Die naam alleen al is vooroordeelbevestigend: Uni dentified Flying Object. De pla neet Venus is al vaak voor UFO aangezien, maar ik verzeker je: Venus vliegt echt niet." Icke heeft in de loop der tijden heel wat ooggetuigen uit de science fiction- droom moeten helpen met onweerlegbaar be wijs. Maar niemand schijnt daar blij mee te zijn. „Mensen hebben de neiging hun getuigenissen aan te passen aan hun verlangens en wensen. En iedereen gelooft graag in UFO's. Ik ook. Maar als wetenschapper is het niet mijn taak om optimis tisch te zijn. Ik zou dolgraag seri eus onderzoek naar buitenaards leven willen doen, maar het is niet het soort onderzoek dat nou direct prioriteit geniet." Dus zit er misschien niets anders op dan dat we het antwoordap paraat aan laten mocht E.T. ooit bellen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 33