Boos kwakende kikkers in poldermoddt Vertrek van Zaïrese Mobutu zet de hele regio op stelten Haagse kippenhok opnieuw in rep en roer over IRT-affaire Feiten &Meningen De moesson ZATERDAG 28 JUN11997 Tegen de tijd dat de aalbessen rijp zijn en de aardbeien op. vindt er in Nederland bijna altijd een weersomslag plaats. Is het daarvoor nog redelijk weer. zonnig, soms zelfs warm tot zeer warm. daarna wordt het ronduit koud. Altoos vanuit het zuidwesten drijven, voortge stuwd door de onstuimige wind uit diezelfde richting, reusachtige wolkengevaartes ons luchtruim binnen. Flinke buien teisteren de akkers, landerijen en al aardig bezette campings. Tussen de buien door klaart het soms even op. de zon laat zich kortstondig zien, het land dampt, en in parken en bossen regent het nog een tijdje door omdat het dichte bladerdak de bui heeft opgevangen en nu naar beneden stort. Van onweer is daarbij nooit sprake. Nee, het is alsof de herfst even zijn brutale gezicht om de hoek steekt, nog voor de zomer goed en wel begon nen is. In oude volksuitdrukkingen kun je nog horen dat het vToeger net zo moet zijn geweest. Juniweer, december- weer. is er zo één. Of 'Sint-Jan is een regenman.' Voor zover ik weet valt Sint-Jan op 24 juni. 'Als het regent op Sint-Jan, dan regent het veertig dagen aaneen.' Geluk kig heeft het afgelopen dinsdag, dus op Sint-Jan, nau welijks geregend, en kwam 's middags zelfs even de zon door. dus hopelijk blijven we de komende veertig dagen van al te veel neerslag verschoond. Erg gerust ben ik daar echter niet op. In de oude uit drukking "Vóór Sint-Jan neemt de zee de buien an,' is het besef al neergelegd dat tot aan het begin van de zo mer de regen op zee valt, maar dat daarna het land de buien te verwerken krijgt. Woon je, zoals ik, op de zeeklei die het regenwater heel goed vasthoudt, dan weet je dat bijna elke zomer je moestuin geleidelijk aan in een moeras verandert waarin de late aardappels liggen weg te rotten. Ik denk dat het tijd wordt om 8 onder ogen te zien dat in Ne- ,-lv derland soms al begin juni. meestal halverwege juni. maar in ieder geval vanaf Sint-Jan. vrijwel altijd diezelfde stevige bries vanuit het zuidwesten be gint te waaien. Omdat deze ver killende bries steevast gepaard gaat met weliswaar kortstondi ge, maar flinke buien, is het in feite net zo n wind als in de re gentijd in de tropen. Ik pleit er dan ook voor om deze bries voortaan de West- Europese moesson te noemen. Volgens de grote Van Dale is de moesson een 'periodie ke, binnen iedere periode constant uit dezelfde richting waaiende wind in de keerkringslanden.' Weliswaar ligt Nederland ver boven één van de keerkringen, maar voor het overige is de definitie geheel van toepassing op het weertype in deze tijd van het jaar. Heeft de kwaal een naam, dan is het gemakkelijker om passende maatregelen te treffen. Weet iedereen: daar komt de moesson, dan beseft ook iedereen dat zo merjurkjes weer in de kast thuishoren, dat je de cam pings maar beter opbreekt, dat de zonneschermen op gehaald kunnen worden, dat de ijscoman van de straat af kan. en dat het tijd wordt om uit te zien naar een nieuwe paraplu en waterdichte regenkleding. Irritaties nemen toe naannate verkiezingen naderen en regeerakkoord vergeten raakt Terwijl Kok de wereldleiders het succes van het poldermo del uidegt, zakt zijn kabinet langzaam weg in de zompige Hollandse modder. Wat een puinhoop in Den Haag de af gelopen week. Alle sluime rende probleempjes in de co alitie moesten net voor de zomervakantie van de Twee de Kamer nog even worden weggewerkt en dat ging niet van een leien dakje. Doordat alle akkefietjes tegelijkertijd opspeelden, ontstond er zo waar iets van politieke span ning. Of misschien is politiek chagrijn een betere bena ming voor de opeenstapeling van irritaties. Heeft u de waslijst coalitiepijntjes kun nen bijhouden van de week? Het meest in het oog sprongen natuurlijk de proble men rond de OV-studentenkaart. Zelfs Kamerleden van de oppositie meenden dat PvdA. WD en D66 'ongehoord' bot tegen elkaar waren. De motie van WD- Kamerlid De Vries liet de coalitiepartners geen ruimte voor onderhandelen. Vooral tussen WD en D66 was de sfeer geladen. Uiteindelijk bloedde het hele conflict dood, omdat niemand consequenties wilde trekken uit de onenigheid. Ritzen kan voorlopig zijn gang gaan. Minister Dijkstal (WD, binnenlandse za ken) is net als Ritzen het slachtoffer ge worden van paarse onenigheid. Vorige maand was er geen meerderheid voor het kabinetsvoorstel over de stadsprovincies, waarna de coalitie op het allerlaatste mo ment met een krakkemikkig compromis kwam. Deze week was er weer een pat stelling op Dijkstals beleidsterrein, maar dan rond het lokaal correctief referen dum. Door machtsspel van D66 - jawel, ook zij kunnen het - zit de coalitie sinds woens dag op één lijn. De WD heeft zijn huid duur verkocht: de drempels om via een De liberale voorman Frits Bolkestein met een volgeladen bordje op de jaarlijkse barbecue die het zomerreces van de Tweede Kamer inluidt. Een ontspannend moment tijdens een dag waarop verschillende hete hangijzers in de Kamer moesten worden behandeld. FOTO ANP ROGER DOHMEN referendum een besluit terug te draaien, zijn erg hoog. Maar de sfeer was korzelig. Er was een ruzie tussen Dijkstal en D66- Kamerlid De Graaf over het geringe suc ces van de staatkundige vernieuwing. Be oogd D66-lijsttrekker Els Borst moest Dijkstal tot de orde roepen. En binnens kamers werd flinke druk op de WD uit geoefend, want het lokale referendum kon wel eens de 'bananenschil' worden waarop dit kabinet zou vallen. Nog zo'n onderwerp waarover de coalitie flink ruziede: de marktwerking in het openbaar vervoer. De PvdA wilde geen verplichte concurrentie in het stads- en streekvervoer, in tegenstelling tot het ka binet, D66 en WD. De coalitiepartijen kwamen onderling tot een vergelijk: eerst vrijwillig en als dat niet werkt verplichte marktwerking. Maar het duurde niet lang of er was een conflict over de uitleg van het compromis. Jorritsma stuurde een brief met haar visie op het compromis en donderdagavond was iedereen het met haar eens. Alsof ze het gemier een beetje beu waren. Over de nieuwe snelweg tus sen Delft en Schiedam (A4) bleef de coa litie deze week tot op het bot verdeeld. Staatssecretaris Nuis had eveneens moei lijkheden met een weigerachtige PvdA. Hij kreeg geen steun voor zijn plan het lidmaatschapsgeld van een omroep te verhogen van tien naar 25 gulden. Een gelegenheidscoalitie aangevoerd d PvdA-Kamerlid Van Zuylen verzeti daartegen. De staatssecretaris ma< echter geen halszaak van. ,,Ik zal n niet teruggaan naar het kabinet, w heeft het momenteel al zo druk", s Nuis. En dus beperkte hij zich tot flatiecorrectie': maximaal 2,60 gul( bij. Staatssecretaris Vermeend (PvdA, ciën) moest het op de allerlaatste voor het reces stellen met hardnek tegenstand van de WD. Met behu de oppositie wisten de liberalen Vi meend te dwingen de stemming o belastingverdrag met Malta over d mer heen te tillen. In uitstellen zijl paars overigens zeer getraind: er is week ook het een en ander 'naar d netsformatie' doorgeschoven. Voor de goede orde, dit lijstje irrita bijeen vergaard in drie vergaderda Naarmate het regeerakkoord verd< raakt en de verkiezingen dichterbi men, werden er meer akkefietjes e zeligheden verwacht. Maar dat hel zou worden? De regie en de samer king zijn wel heel ver te zoeken. Er past natuurlijk enige relativerini jaar op de laatste dag van het parle taire jaar stapte WD-staatssecreta schoten op. Dat was echt serieus. 1 gelopen week ging het om relatief I onderwerpen: een klein onderdeel het referendum, de vormgeving va OV-jaarkaart, tien gulden meer of i voor het omroeplidmaatschap, de pretatie van een compromis. Toen enkele weken geleden over een ecl faire ging - de falende aanpak van curitel-arrest en het verzwijgen vai problemen voor de Kamer - sloten alitiegelederen zich heel snel. Pvd/ en D66 willen het kabinet niet echl vallen. Het gekibbel is paarse metaalmoel niet meer en niet minder. Mogelijk met een lange vakantie verholpen, niet, dan zal de onderlinge sfeer er onder gaan lijden. De lange tijd tot de verkiezingen dreigt in dat geval loof in Paars 2 te ondermijnen. We legt Kok zijn rol van bewierookt Eu leider op tijd af om een waarschuw woordje te richten tot zijn politieke den in Den Haag. Want daar is dez een geheel eigen versie van het bef Nederlandse poldermodel opgevot Dat van boos kwakende en wild roi springende kikkers in een modderj DEN HAAG ANS BOUWMANS TOM JANSSEN Een mogelijk nieuw onderzoek door de rijksrecherche, schriftelijke vragen van Ka merleden en een minister die opheldering moet geven over nieuwe betrokkenheid van de politie bij de drugshandel. Het Haagse kippenhok is weer in rep en roer over het interregionaal recherche-team, de befaam de IRT-affaire. De voormalige leden van de commissie Van Traa, officieel de 'parlemen taire enquêtecommissie opsporingsmetho den', laten zich weer nadrukkelijk horen in de zaak, die hun nationale bekendheid heeft opgeleverd. Alle politieke registers worden opengetrok ken om, zoals Kamerlid Rabbae (Groen links) het formuleert, 'de onderste steen boven water te krijgen'. Want volgens D66'er De Graaf, destijds vice-voorzitter van de commissie, zijn de 'nieuwe feiten' aanleiding voor een nieuw IRT-onderzoek. Ook andere betrokken Kamerleden dringen aan op nader onderzoek. Wat zijn die 'nieuwe feiten'? Het eerste 'nieuwe feit' zou zijn dat het openbaar mi nisterie in Haarlem het onderzoek naar de precieze gang van zaken in de IRT-affaire heeft heropend. Althans, dat meldde NRC Handelsblad. De Kamerleden nemen aan dat het bericht klopt en funderen hun com mentaar daar op. Met één telefoontje had den ze echter kunnen weten dat het parket in Haarlem stellig ontkent het onderzoek te hebben heropend. Het parket kan dat ook makkelijk ontken nen, want in stilte loopt er al lang een on derzoek naar de handel en wandel van de voormalige Haarlemse rechercheurs Lan- gendoen en Van Vondel. Dus hoeft er niets te worden heropend. Dit 'stille' onderzoek is medio 1995 begonnen nadat het rijksre chercheteam was opgeheven. Het rapport van de rijksrecherche liet immers nog vele vragen onbeantwoord. Een ander 'nieuw feit' is de aanhouding van een Belg in een zaak, waarin de politie Zaanstreek-Waterland 1400 kilo cocaïne in beslag heeft genomen. Deze drugshande laar, inmiddels aangeduid als 'Napoleon Sapman', heeft connecties met een Amster damse banketbakker, die in de IRT-affaire de 'Taartman' is genoemd. Beiden kennen op hun beurt de Sapman uit de IRT-zaak, waaruit de Kamerleden afleiden, dat de IKT-'drugstrajecten'moge\i]k nog steeds be staan. Met andere woorden: de praktijken van Taartman en Napoleon Sapman zouden zijn opgezet onder verantwoordelijkheid van het interregionaal recherche-team. De Kamerleden trekken hun conclusies wel erg snel. De 'gewone' drugssmokkel ging destijds, naast die waarbij het IRT betrokken was, natuurlijk ook door. Een van die 'gewone' smokkelaars was de Taartman, die vooral zaken deed in Marokko. Vanaf eind 1991 verzamelde de Haarlemse criminele inlich tingen dienst informatie over hem. Die werd aangeboden aan de recherche-afde ling van de plaats, waar de man actief was. De recherche ging daarna bewijzen v melen. Kringen rondom de CID van c weten dat de Haarlemse CID de infor over Taartman 'aan de straatstenen n kwijt kon'. De politie zat in 1992 midi een reorganisatie, die zoveel tijd opsli dat meerdere korpsen weigerden tijd de Taartman-zaak te spenderen. Taai kon ongemoeid zijn gang gaan. De suggestie dat Taartman en Napole Sapman samen als informanten van 1 hebben gewerkt, is uitsluitend gebase het feit dat er nooit strafrechtelijk teg Taartman is opgetreden. Een wel hee gere bewijsvoering voor de bewering door het IRT opgezette drugslijnen n< steeds bestaan. Ook het feit dat beide Sapman kennen, zegt meer over de S; man dan over IRT-activiteiten. Kamerleden moeten uit hoofde van h functie de overheid controleren. Daai hoort ook het inwinnen van informat zaken die de overheid direct aangaan is dus begrijpelijk dat Kamerleden vra stellen en hun mening geven. In dit gi echter lijken de volksvertegenwoordij! wat al te gemakkelijk af te gaan op su| ties en beweringen. Met hetzelfde gen zou je uit enkele ontmoetingen tussei verslaggever en Docters van Leeuwen nen construeren, dat de journalist vol BVD werkt. Dat zou de Kamer toch oc zomaar voor haar rekening nemen. DEN HAAG JAN KUYS HAAGS REDACTEUR Het gaat niet goed met de de mocratieën in Afrika. Met name in West en Centraal Afrika is de instabiliteit groter dan ooit. Le gers grijpen weer de macht, of doen een poging daartoe en schieten de eerder door het volk gekozen, vaak nog wankele re gimes uit hun regeringsgebou wen. Sierra Leone, Congo/Braz zaville en de Centraal Afrikaan se Republiek zijn in korte tijd al lemaal veranderd in geweldda dige, chaotische naties. Boven dien hebben in Angola her nieuwde gevechten het nog zeer broze vredesproces op losse schroeven gezet en zijn delen van Uganda en Rwanda plots weer zeer gevaarlijke gebieden geworden. Belangrijke oorzaak van veel van deze ontwikkelin gen - op Sierra Leone na - is de vai van het Mobutu-regime in Zaïre, nu de Democratische Re publiek Congo. „Met het vertrek van Mobutu zagen regeringen en oppositie bewegingen hun kans schoon om af te rekenen met die groe pen en regimes die de Zaïrese dictator altijd had gesteund", meent een politiek analist in Kenya. „Je kunt dat het best zien in Angola. Unita kreeg mi litaire steun van Mobutu en mocht vanaf Zaïrees grondge bied opereren. De val van Mo butu was voor de Angolese re geringstroepen aanleiding om in het noordoosten een nieuwe aanval te openen op het ver zwakte Unita met als doel de re bellen voorgoed uit te schakelen en leider Jonas Savimbi te dwingen zijn guerrillabeweging nu eens en voor altijd om te vormen tot een politieke orga nisatie. Als dat lukt, dan hebben de huidige gevechten uiteinde lijk nog zin ook." Ook de gewelddadigh eden in Brazzaville zijn direct te herlei den tot het vertrek van Mobutu. Congo's president Pascal Lis- souba onderhield een vrij goede relatie met Kinshasa en zette zich vanuit dat oogpunt in Mo butu's nadagen nog op allerlei mogelijke manieren in om diens vertrek op vreedzame en waardige wijze gestalte te ge ven. Hij organiseerde een regio nale conferentie, die Mobutu tot veler verrassing in eigen per soon bijwoonde, en speelde gastheer voor de door Zuid-Afri- ka georganiseerde ontmoeting tussen Mobutu en toen nog re bellenleider Laurent Kabila. Congo was kortom het enige land dat de vanwege prostaat kanker ernstig verzwakte Mo butu nog wilde en durfde aan doen. Lissouba had de goede verstandhouding met Kabila graag willen voortzetten, maar lijkt daar niet erg in te slagen. Net zo min als met andere buurlanden. Lissouba's opponent, die hem nu al weken het vuur na aan de schenen legt, Denis Sassou Nguesso, kan in de regio op de meeste steun rekenen. Maar niet alleen in de regio, ook Frankrijk geeft de voorkeur aan laatstgenoemde. „Het is om die reden dat Parijs nog steeds niet heeft ingegrepen in Brazzaville, in tegenstelling tot de Centraal Afrikaanse Republiek, waar de Fransen duidelijk president Pa- tasse in het zadel willen hou den. In Congo laat men de ge beurtenissen liever op z'n be loop, in de veronderstelling dat Sassou Nguesso uiteindelijk toch als overwinnaar uit de bus komt", aldus de deskundige in Nairobi. Sassou Nguesso heeft op dit moment militair de overhand in Brazzaville en kan waarschijn lijk ook politiek op de meeste steun rekenen. Vandaar dat Lis souba de presidentsverkiezin gen, die voor juli op het pro gramma staan, graag kost wat kost wil uitstellen en Sassou er alles aan doet om dat te voorko- MUITEN In de Centraal Afrikaanse Repu bliek hebben opstandige solda ten de afgelopen week hun strijd tegen het bewind van An- ge Felix Patasse weer hervat. Ze worden gesteund door leden van de voormalige presidentiële garde van Mobutu die na diens val de grens zijn overgestoken. De soldaten waren maanden geleden aanvankelijk aan het muiten geslagen vanwege ach terstallige soldij, maar besloten later maar meteen te streven naar de omverwerping van het Patasse-regime. Nu ze zich ge sterkt voelen door oud-Zaïrese troepen die toch niks meer te verliezen hebben, blijken ze zich weinig gelegen te willen la ten liggen aan eerder gesloten akkoorden en de aanwezigheid van een regionaal vredesleger. Ook de instabiliteit in West- Uganda en Noordwest-Rwanda hangt direct samen met de re cente gebeurtenissen in Congo- Kinshasa. Ugandese rebellen van de Allied Democratie For ces (ADF) vielen vorige week sa men met door Kabila's strijd krachten opgejaagde Rwandese Hutu-extremisten en leden van het verslagen Zaïrese leger de grensplaats Bundibudgyo in West-Uganda aan, nabij de Ru- wenzeri Mountains (de Moun tains of the Moon). Duizenden mensen sloegen op de vlucht en het leger zag zich genoodzaakt om alle zeilen bij te zetten om ook in dit gebied waar het lange tijd rustig is geweest weer orde op zaken te stellen. ZUIVERING In Rwanda hebben de vorig jaar vanwege de rebellie in Zaïre weer naar huis gedreven Hutu- extremisten (Interahamwe) de laatste maanden voor her nieuwde onrust en onveiligheid gezorgd in het noordwesten, in de gebieden rondom Gisenyi en Ruhengeri. Tientallen mensen - opnieuw Tutsi's - zijn hier in koelen bloede vermoord, met als gevolg dat het leger herhaal delijk met geweld (en ook dode lijke afloop) zuiveringsoperaties uitvoert in een land dat einde lijk een beetje aan het herstellen was van de genocide in 1994. Toch hebben deze bloedige ge beurtenissen iets positiefs leverd: de Afrikaanse land) doen eindelijk eens zelf m om de problemen dicht bl op te lossen, in plaats vaii middellijk de smekende bi het Westen te richten. In ij Centraal Afrikaanse Repul is reeds een regionaal vreij ger actief, terwijl plannen den uitgebroed om ook nl Sierra Leone en Congo-Bi ville een dergelijke Afrikaa interventiemacht te sturej het helpt is een tweede, nj het maakt Afrikaanse leidi ieder geval duidelijk dat o| hun buren op hen letten 0 langer, zoals vroeger, aller verwerpelijke praktijken n] klakkeloos aanvaarden. NAIROBI FRANS VAN DEN HOUD CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2