m van water en staal in het nieuw Toerisme ATERDAG 28 JUNI 1997 KE LI FT EN ANTI SCHEEPS IN HENEGOUWE N O G V O L O P IN BEDRIJF Het lijkt tegen alle wetten van de natuur. Twee reuzenliften rijzen op in een kanaal. Het zijn kunstige staalconstructies, net Eiffeltorens. In de ene toren stijgt tergend langzaam een kolossale bak water met daarin een binnenvaartschip. Tegelijkertijd daalt in de andere toren net zo'n grote bak water, het schip met de steven in de andere richting. In het Belgische Canal du Centre wordt deze doodstille evenwichtsdans van duizenden kilo's water en staal dagelijks opgevoerd. IHEO VAN DER KAAL) rie denkt dat Nederland alles huis heeft om te heersen over iet water, heeft niet goed in elgië rondgekeken. In de zui- lelijke provincie Henegouwen ijn al sinds 1917 vier scheeps- ften in bedrijf bij La Louvière. linnenvaartschepen die door iet heuvelland varen kunnen laarmee een hoogteverschil an totaal negentig meter over- iruggen. Dat spektakel is voor tezoekers van heel dichtbij te •kijken. Iet bijzondere is dat het hy- raulische liftsysteem volledig inctioneert volgens natuur wetten. Er is alleen maar water lodig om schepen van 300 ton imhoog en omlaag te vijzelen, ir komt geen vonkje elektrici- n te pas. De twee bakken rater wegen elk duizend ton. ilke bak rust op een zuiger van 'ee meter doorsnede, die in en cylinder kan rijzen en da- in. De cylinders staan met el- taar in verbinding via een smal- leiding. Als communicerende raten zijn de bakken precies in alans. Wanneer de ene bak tijgt, daalt de andere en dat ge- eurt alleen indien het even wicht wordt verbroken. Daar is naar een extra laag water in de alende bak voor nodig van ertig centimeter. Volgens de wet van Archimedes maakt het aarbij niet uit of er een schip ligt of niet. ielgië gaat zorgvuldig om met ïdustrieel erfgoed uit het verle den. Er is een nieuw en dieper kanaal gegraven met bij Strepy- Thieu een futurische scheepslift in aanbouw voor schepen tot 1.350 ton. Daarbij heeft de over heid besloten het Canal du Cen tre met de vier bestaande scheepsliften normaal in ge bruik te laten voor toeristisch scheepvaartverkeer. De stalen torens moeten geen 'witte oli fanten' blijven, zo drukt de overheid het uit. Ook wie niet per boot komt, kan volop van het liftspektakel in het kanaal genieten. Er rijdt een treintje langs het jaagpad, dat bij elke lift stopt voor tekst en uitleg. Heel Henegouwen komt daar in historisch perspectief, want die liften zijn in net begin van deze eeuw niet voor de lol gebouwd. De industriële revolu tie brak aan en Henegouwen was het land van kolen en staal. Het Zwarte Goud werd hier ge dolven en moest op transport naar de Schelde. Negentig me- )e Antwerpse Zoo koestert zich n een warm zonnetje. Grindpa- len en bloemperken zijn aan- eharkt. Kooien worden met Di nantelbavianen verveeld hun agelijkse gymnastisch reper- oire af. Olifant Dora schurkt laar schoften tegen de pilaren 'an een Egyptisch tempel. Zoals dat al jaren doet. Ze verbaast ich al lang niet meer over de ld inlozc inspanningen waarmee lar collegae zich aan hun mo- otone bestaan lijken te willen Onttrekken. M )at gaat allemaal anders wor- en, verzekert Peter van den lijnde. Het hoofd Educatie en formatie van de Koninklijke laatschappij voor Dierkunde Sp an Antwerpen resideert in een Sta iepklein bureel met uitzicht op toa en verpauperd stukje Antwerp- Y e binnenstad..Binnen nu en )ak-weg tien, vijftien jaar moet Ie Zoo een totale metamorfose ibben ondergaan. Van een erenverzameling zullen we lan zijn uitgegroeid tot een in- rnationaal natuurbehouds- intrum." leeft inmiddels plaatsgevon- len. De pinguïns en de zee-ot- ers kregen een nieuw verblijf, len eerste kleine stap in de eeks van 'masterplannen' zoals die door de Zoo-directie is ont wikkeld. Aan de buitenste rand van het dierenpark worden in totaal zes nieuwe biotopen aan gelegd, waarvan het Tropisch Regenwoud het meest presti gieuze onderdeel gaat vormen. Van den Eijnde: „Het is geba seerd op het Burgers Bush-idee van Arnhem. Ook bij ons zal in het overdekte gedeelte zowel de fauna als de flora uit het tro pisch regengebied een plaats krijgen. Maar dan wel op een manier waarbij nog subtieler met de mogelijkheden zal wor den omgesprongen dan tot nu toe is gebeurd in Arnhem." Om dat project te kunnen reali seren heeft de Zoo inmiddels een dertigtal huizen aan de aan palende Ommegangstraat aan gekocht. Voor de te bouwen twintig meter hoge hal is name lijk een oppervlakte van mini maal drieduizend vierkante me ter nodig. „Zouden we zo'n hal in het huidige park neerzetten dan krijgen we onherroepelijk problemen met de overheid. De bomen die dan gerooid moeten worden, zijn beschermd. Daar om komen de nieuwe biotopen aan de buitenkant van het park. Papegaaiduikers In de buurt van de Egyptische tempel komt een Afrikaanse sa vanne. Aan de oostkant, tegen de hoog oprijzende muren van het Centraal Station, worden ter is het hoogteverschil met Vlaanderen en dat valt niet met sluizen te overbruggen. De hydraulische scheepsliften werden gebouwd naar voor beelden in Engeland, Frankrijk en Canada. In het begin van de ze eeuw hadden de schepen nog geen motoren. Ze werden getrokken door paarden, man nen, vrouwen en zelfs kinderen. Op de jaagpaden langs het ka naal zijn in het steen van de bruggen nog diepe, door tou wen weggesleten plekken te zien. Voorgoed aangemeerd bij een van de scheepsliften ligt een van die honderd jaar oude sche pen. Om zoveel mogelijk kolen en ook wel keien te vervoeren was de woonruimte minimaal van afmetingen. Er was geen ruimte voor kinderbedden. De kleintjes werden in kastlades gelegd. Italianen Een zinvolle aanvulling op een bezoek aan de scheepsliften is een excursie naar de Cantine des Italiens in La Louvière. Dit is een barakkenkamp waar begin deze eeuw Italiaanse gastarbei ders werden gehuisvest. Zij wer den in hun arme land geronseld als kompels in Henegouwen, omdat de Walen zelf geen zin hadden de mijnen in te gaan. Een ontroerende expositie laat zien met hoeveel leed dat ge paard ging. De Italianen werden gepaaid met gratis onderdak, gratis voedsel, kinderbijslag en een enkele reis België. Vrouw en kinderen moesten thuisblijven. Veel Italianen wilden direct te rug toen ze het troosteloze in dustrielandschap zagen. Ze hadden verwacht de zee te zien. Nu nog wordt er geneuried: „De hemel is hier grijs, maar de zon is in ons hart en onze muziek geeft de kleur". Er wonen nog steeds Italianen in het nu opge knapte kampement met tussen een hoogvlakte en een rotskust aangelegd. Met name die rots kust wordt voor de bezoekers een spectaculair onderdeel om dat je daar van achter een gla zen wand de papegaaiduikers vanaf de rotsen het water kunt zien induiken. Een probleem wordt wellicht de realisering van het Afrikaans/Zuid-Ameri kaans moerasland op de plaats waar nu de grote vijver met het gibbonseiland en de watervo gels is gesitueerd. Van den Eijn de: „Daarom zal de bouw van dat project waarschijnlijk ook de laatste in de reeks zijn. Van de andere kant mag het best enige overlast geven omdat daar een hypoquarium is ge pland - een glazen wand waar door men de gedragingen van een nijlpaard onder water kan volgen. Alleen San Diego heeft tot nu toe iets dergelijks." Met de ingrijpende face-lift van het park lijkt de Antwerpse Zoo uit een jarenlange sluimering te ontwaken. Over tien jaar zal er op de fundamenten van het ou de dierenpark een modern na- tuurbehoudscentrum zijn verre zen. Van den Eijnde: „Achter de schennen zijn we inmiddels al heel wat jaartjes met soortbe- houd bezig. In de Nederlandse tuinen heeft men daar het pu bliek bij betrokken. Dat hebben we tot nu toe nooit gedaan. Foutje. Er hangt hier en daar een bordje met wat summiere Niet alles verdwijnt in de Antwerpse Zoo. Het verblijf van de kamelen, zebra's en kariboes voldoet nog steeds aan de modernste eisen van huisvesting. foto cpd informatie. Maar dat is niet de manier om de bezoekers bij het wel en wee van fauna en flora te betrekken. Een dierentuin heeft de taak en de plicht als bood schapper van de natuur te fun geren. De mensen die hier een dag hebben rondgekeken moe ten bij het verlaten van het park geen vrijblijvende herinnerin gen overhouden, maar een flin ke portie bewustwording." de barakken in mediterraan ge tinte moestuinen. Een oud ge deelte laat zien hoe primitief de immigranten in het begin woonden. De Cantine des Italiens is nu een herdenkingsplaats, die te vens onderdak biedt aan toeris ten. Er zijn fietsen te huur, er varen boten het kanaal af en van hier rijdt eerder genoemd treintje langs de scheepsliften. Wie toch in de buurt is en inte resse heeft in andere staaltjes van Belgisch waterbeheer kan een bezoek brengen aan het Hellend Vlak van Ronquières. Om binnenvaartschepen 68 meter hoogteverschil te laten overbruggen tussen Charleroi en Brussel is anderhalve kilo meter rails neergelegd. 'In Ron quières gaan de schepen aan het rollen', zo heet het. Ook hier vaart het schip een bak met wa ter binnen, die traag over de rails naar boven of naar bene den rolt. Een tweede bak zorgt voor de nodige balans. In het machinegebouw is een zeer levendige tentoonstelling over de binnenvaart te bezichti gen. De informatie komt onder andere in het Nederlands via een infrarood koptelefoon tot de bezoeker. Een hoge toren biedt geweldig uitzicht over het groene Henegouwen. Meer informatie over de provincie Henegouwen geeft het Belgisch Ver keersbureau in Haarlem, telefoon 023 - 53 44 43 4. SCHADE VERHALEN OP REISBUREAU ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Toeristen die schade lijden door een verkeerd advies van hun reisbureau, kunnen dat verlies straks voor een deel (25 procent van de gefactureerde diensten) op dat bureau ver halen. Dat zijn de vereniging van ANVR-reisagenten en de Consumentenbond met el kaar overeengekomen. De nieuwe regeling gaat op 1 au gustus in. Ook is bepaald dat het reisbureau vanaf die da tum een vergoeding mag vra gen voor het uitzoeken van wat wordt genoemd 'een inge wikkelde reis'. De kosten moeten dan wel van tevoren aan de klant worden opgege ven. De nieuwe voorwaarden gel den alleen voor 'aanvullende diensten'. Daarbij behoort bij voorbeeld advies over inentin gen, al dan niet benodigde vi sa, de beschikbaarheid van huurauto's en vertrektijden van vliegtuig, boot, trein enzo voort. Voor problemen bij kant en klare pakketreizen (het merendeel van vliegva kanties) is niet het reisbureau maar de touroperator verant woordelijk. Toeristen die in aanmerking willen komen voor een schadevergoeding, dienen hun claim uiterlijk een maand na afloop van hun reis te hebben ingediend. Worden de problemen niet tot tevre denheid opgelost, dan kunnen deze 'in hoger beroep' worden voorgelegd aan de Geschillen commissie Reizen. REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN I C H T if Vakantiegeldgids Ook dit jaar verspreidt de Postbank weer vlak voor het begin van de zomervakantie een 'Vakantiegeldgids'. Het gratis foldertje dat op alle postkantoren verkrijg baar is. maar dat ook kan worden aangevraagd op tele foonnummer 08 00 - 04 00, bevat onder meer een over zicht van alle mogelijkheden waarop er in het buiten land kan worden betaald. In de vakantielandentabel wordt tevens informatie verstrekt over onder meer de aanwezigheid van geld- en betaalautomaten en het maximumbedrag dat met de giropas kan worden opge- Fierljeppen Fierljeppen (polstokverspringen) is in Friesland de laatste jaren uitgegroeid tot een ware topsport Werd vroeger tijdens een kermis of andere festiviteiten over een toevallig aanwezige brede sloot gesprongen, tegen woordig worden de fierljepwedstrijden gehouden in speciale stadions met soms wel drie verschillende schansen. Die stellen de kampioenen in staat afstanden te halen van meer dan 19 meter. Het record bij de vrou wen staat op 15.30 meter. De komende zomer stelt de VW in Workum belangstellenden (uitsluitend groepen) in staat een fierljep-cursus te volgen op verschillende locaties in Friesland. Er wordt les gegeven door gerepu teerde ljeppers. Informatie: VW Workum, telefoon 05 15 - 54 13 00. WV/Rabobank De reeds bestaande samenwerking tussen de Rabo bank en de VW's wordt verder uitgebreid. De coöpera tie zal vooral tot uiting komen in de opzet van zoge naamde VW-Uitwinkels. Daarin gaat de VW zich pre senteren als specialist op het gebied van toerisme en de Rabo als financieringsexpert. Ook ligt het in de bedoe ling VW-kantoren onder te brengen in panden van de Rabo-bank. Campings op CD-Rom De ANWB heeft dit jaar een CD-Rom geïntroduceerd met daarop gegevens van meer dan 8200 kampeerter reinen in 26 Europese landen waaronder Nederland. Het programma is voorzien van meerdere zoek- en se lectiemethoden. Zo kan er worden gezocht op zowel land, streek, classificatie, voorzieningen als tarieven. Ook is het mogelijk 'persoonlijke' brieven uit te printen voor reserveringen of het aanvragen van verdere infor matie. De CD-Rom kost 39,95 gulden en is te koop bij alle ANWB-kantoren, computerwinkels, DLxons en de Free Record Shop. Tarzan In het Belgisch Centrum van het Beeldverhaal (in de wandel vaak 'stripmuseum' genoemd) aan de Zand straat in Brussel, is tot en met 28 september een exposi tie te zien die Tarzan tot onderwerp heeft. Van de jungle-held (in 1912 bedacht door de Amerikaanse schrijver Edgar Rice Burroughs) zijn verschillende strips in omloop gebracht. Bovendien werken de Disney stu dio's aan een Tarzan-tekenfilm met muziek van Phil Collins. Op de tentoonstelling in Brussel zijn niet alleen exemplaren van de eerste Tarzan-strip te zien (van Hal Foster), maar bijvoorbeeld ook de parodie van Harvey Kurtzman (in het magazine 'Mad') en de bekende teke ningen van Aidans en Hogarth. Er is vooral geput uit de verzameling van de Limburger Rob Donkers, die zijn collectie ook al eens tentoonstelde in het Thermen Mu seum van Heerlen. Brussel, telefoon (vanuit Nederland) Visum Australië Door de invoering van een nieuw elektronisch systeem, duurt het afgeven van een visum voor Australië tegen woordig nog maar enkele minuten. Er hoeft geen aan vraagformulier meer te worden ingevuld en het docu ment kan worden aangevraagd via de bij het systeem aangesloten reisbureau's. Bij de Australische ambassa de in Den Haag (telefoon 070 - 36 43 80 7) kan verdere informatie worden verkregen. Boot over de Lek Bij rederij Verkerk Charters bestaan vergevorderde plannen om volgend jaar. net als vroeger, een veerboot te laten varen tussen Rhenen en Kinderdijk. Tijdens de ongeveer 80 kilometer lange tocht van deze 'Boot over de Lek' dient één keer te worden overgestapt (sluizen van Hagestein) en er zal onderweg worden aangelegd bij meerdere plaatsen, waaronder Ameide. Provinciale staten van zowel Zuid-Holland als Gelderland hebben al goedkeuring gehecht aan het plan. Literaire reis In samenwerking met Russia Travel organiseert boek handel Pegasus voor 22 augustus tot 31 augustus een literaire reis onder de naam 'In de voetsporen van Kon stan tin Paustovskij'. Paustovskij is in Nederland be kend geworden door verschillende boeken (zoals 'On rustige Jeugd' en 'De Sprong naar het Zuiden') die uit kwamen in de reeks Privé Domein van de Arbeiders pers. Tijdens de reis, die onder leiding staat van vertaler Wim Hartog, wordt onder meer Kiev, Odessa en Goro- disjtsje (geboorteplaats) bezocht. Informatie: Russia Travel, telefoon 020 - 62 34 61 2. Als een kathedraal ligt het machinegebouw naast de scheepslift van La Louvière.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 27