Boete voor Panorama Mesdag Niet te weinig ateliers, maar kunstenaars te veel vidre Sleutelstuk Weelderige interieurs van welgestelde dame Oklahoma verbiedt Die Blechtrommel Kunstwerk als ontmoetingsplaats in Lisse Schone Schijn Museum Borghese na 14 jaar weer open Cultuur&Kunst Bel nü 0800-0503 Prijs van ton voor Osiris Trio Amsterdam Het Osiris Trio heeft gisteren een ton Het Kersjes van de Groenekan Fonds voor de ontwikkeling van jong talent in de muziek. De Stichting De Suite kreeg 50.000 gul den. Een beurs van 20.000 gulden ging naar violiste Floortje Schilt en een even grote beurs naar dirigent Hans Leenders. De Stichting Het Kersjes van de Groenekan Fonds werd drie jaar ge leden opgericht door Anton Kersjes en zijn echtgenote Margreet van de Groenekan. De prijzen en beurzen werden dit jaar voor het eerst toegekend. An De Haagse politierechter mr. R. Dekkers heeft de be- °U heersvennootschap van Panorama Mesdag gisteren ver- er-aoordeeld tot een boete van 20.000 gulden, waarvan voorwaardelijk. De officier van justitie had een boete van 50.000 gulden geëist. Bij de verdoeking van het Panorama zijn de vluchtige stoffen tolueen en xyleen vrijgekomen. Tenminste een van de restauratiewerkers is daaraan blootgesteld zonder adequate bescherming. De politierechter achtte het in gevaar brengen van het milieu bij de verdoeking van het le venswerk van de Haagse schil der Mesdag bewezen. Maar van opzet is volgens hem geen spra ke geweest. In de schuldvariant 10 die de rechter wel bewezen acht Ge-jis de maximumstraf een boete 10 van 25.000 gulden. Daarbij valt ieuvyte denken aan onachtzaamheid |en roekeloosheid. Bovendien zinsjvvaren er drie matigende facto- bij de straf die de rechter Ten eerste is er geen c.h- kans op herhaling, het strafbare r'n.afeit is al geruime tijd geleden jgepleegd, en de draagkracht van het museum is niet zodanig dat ^,ve|een fikse boete op zijn plaats is. De raadsman van Panorama Mesdag had een beroep gedaan anti op het Securitel-arrest Europese Hof van Justitie, om te voorkomen dat zijn cliënt zou worden veroordeeld wegens overtreding van de Wet milieu gevaarlijke stoffen. De techni sche verwerkingsvoorschriften voor het gewraakte oplosmiddel xyleen zijn niet bijtijds aange meld ter toetsing bij de Europe se Commissie in Brussel. Daar om zou deze wetsbepaling niet kunnen worden toegepast om Panorama Mesdag te veroorde len. De rechter heeft Panorama Mesdag echter niet op overtre ding van deze wet veroordeeld, maar op een milieuverontrei- ningsbepaling van het Wetboek van Strafrecht. Op die manier hoefde hij niet in te gaan op de vraag of het Securitel-arrest hier van toepassing is. 1 Spiegelwanden 1 Spiegels op maat l Spiegels met lijst I Glazen meubelen l Vitrines I Tafels volgens model I Motiefstralen I Hardglazen deuren I Alles uit eigen atelier VORMGEVER VAN GLAS EN SPIEGEL Volmolengracht 4 2312 PH Leiden (NL) Telefoon 071-5218055 leiden Met de aankoop van 'Blaues Bild' heeft De Lakenhal zijn collectie schilderijen van Theo van Doesburg uitgebreid. Dit werk is een sleu telstuk in het oeuvre van de kunstenaar en vanaf heden permanent te bewonderen in het Leidse museum. De Lakenhal kocht het doek voor 150.000 gulden, met financiële steun van de Vereniging Rembrandt, het VSB-Fonds Den Haag en omstreken en de Vereniging van Belangstel lenden in De Lakenhal. Van Doesburg schilderde 'Blaues Bild' in 1916, een jaar dat cruciaal bleekte zijn voorde ontwikkeling van zijn beeldend werk. In hetzelfde jaar ontmoette hij namelijk de belangrijkste kunstenaars waarmee hij in 1917 De Stijl zou oprichten. Van Doesburg is het eer ste 'sferisch abstracte' schilderij dat Van Doesburg maakte. Het is opgebouwd uit elkaar overlappende cirkels en toont de jonge Van Doesburg op zoek naar een perfecte harmonie van kleur en energie. foto hielco kuipers Tentoonstelling: 'Het interieur van Johan na Smelik', schilderijen van Peter de Graaff. Te zien t/m 27 juli, 10-17 uur, Galerie AZL, Leiden. De titel van de tentoonstelling roept meteen al vragen op. Want wie is in hemelsnaam Jo hanna Smelik? Wat maakt haar zo bijzonder dat kunstenaar Pe ter de Graaff (1961) nu al ruim een jaar bezig is het interieur van haar Amsterdamse boven huis te schilderen? Over de be woonster komen we helaas niet veel te weten, wrant zij staat op geen enkele van de in het AZL tentoongestelde werken afge beeld. En ook het begeleidende persbericht vertelt niet veel over de geheimzinnige Johanna Smelik. Ze moet al enigszins op leeftijd zijn, want ze bewaarde sinds de oorlog de geschriften van haar in Auschwitz omgeko men joodse vriendin Etty Hille- sum, zo verhaalt de tekst. Deze geschriften werden in 1981 on der de titel 'Het verstoorde le ven' uitgegeven. Peter de Graaff kwam met Johanna Smelik in contact via de kunstverzame laar Henk Pijnenburg. Het interieur van haar huis dat in vijftien schilderijen is vastgelegd, vertelt gelukkig meer over mevrouw Smelik. De woning is overdadig ingericht, met veel barokke meubels, glimmende kroonluchters en vooral heel veel boeken. In elke kamer worden de wanden aan het oog onttrokken door rijen boekenkasten en ook op de sa lontafels liggen boeken in over vloed. Smelik is zonder twijfel een welgestelde, zeer belezen dame. Geen wonder dat Peter de Graaff gefascineerd raakte door deze vrouw en haar won derlijke woning. De Graaff heeft het interieur op een vluchtige manier, met snelle verfstreken op het doek vastgelegd. Daardoor lijkt alles schots en scheef te staan en wordt de inrichting van de ka mers een heel levendig geheel. De boekenkasten hellen achter over en ook het perspectief klopt niet overal. Soms heeft De Graaff gekozen voor vreemde standpunten en is alleen een deel van het plafond en het bo venste gedeelte van een boe kenkast te zien. Of hij is op zijn knieën gaan zitten en heeft een stoel geschilderd waarbij de zit ting zich precies op ooghoogte bevindt, zoals in het schilderij 'De troon'. De meest geslaagde werken uit de serie zijn mijns inziens de doeken waarbij De Graaff iets meer afstand heeft genomen, zodat hij de hele kamer kon overzien. Deze schilderijen zijn veel ruimtelijker en evenwichti ger van compositie. Bovendien is in deze schilderijen de prach tige structuur van de verflaag goed te zien. Verfdruipers lopen zowel horizontaal als verticaal over het doek en op sommige plaatsen is de olieverf in brede banen uitgeveegd, wat een enorme dynamiek oplevert. De boeken in de kasten vervagen zo tot een kleurige brij verticale streepjes. Het is jammer dat we de titels van de honderden boe ken niet kunnen lezen. Die zou den ons ongetwijfeld meer heb ben kunnen vertellen over de vrouw die ze allemaal verza meld en gelezen heeft. Een rechter in Oklahoma heeft de Duitse film Die Blechtrom mel uit 1979, naar Günther Grass' gelijknamige roman, verboden wegens scènes die kinderpornografie zouden be vatten. Die Blechtrommel, ge regisseerd door Volker Schlön- dorff, won in 1979 een Oscar voor de beste buitenlandse film. In de Amerikaanse deel staat is een felle discussie ont staan over censuur nu de poli tie videobanden van de film uit winkels en bij huis haalt. Sinds het van rechter Freeman i politie ook banden van de film mee uit de bibliotheek. Die Blechtrommel is een verfilming van Grass' fantas tisch-realistische roman over een jongetje dat weigert groot te worden na de nazi-staats greep in 1933. Er zit een scène in waar de ongeveer 8-jarige jongen orale seks heeft met een teenager-meisje. De zaak kwam voor de rechtbank toen een anti-por- nografiegroep klaagde dat de film verkrijgbaar was in de bi bliotheek. De Amerikaanse vereniging voor burgerlijke vrijheden zal het vonnis aan vechten. lisse erna straatsma Lisse haalt zijn achterstand in op het gebied van kunstwerken op straten en pleinen. Elke wijk krijgt de komende periode zijn eigen beeld. Het Vierkant en de Blinkerd zijn inmiddels voor zien en binnenkort is Meerzicht aan de beurt. De gemeenteraad stemde deze week in met het ontwerp van het Groningse kunstenaarsduo Bas Lugthart en Maree Blok. Het kunstwerk wordt geplaatst op het gazon in de Van Speykstraat, tegenover de De Ruyterstraat. Lughart en Blok ontwierpen twee, ongeveer zeven meter lange, roestvrijstalen mensfigu ren die ook als bank kunnen dienen. De Figuren komen in spiegelbeeld tegenover elkaar te staan, buigen naar elkaar toe en kijken elkaar aan. Ter hoogte van de navel lijken er twee bo men uit hun lichaam te groeien. De kunstenaars verwerken de bomen in hun kunstwerk om dat ze van oudsher ontmoe tingsplaatsen in dorpsgemeen schappen markeerden. In het werk van de Groningers staat de relatie mens/natuur centraal. Het duo maakt geregeld monu mentaal werk in openbare ruimten, foto dick hocewoning 422jHet roer gaat lang niet altijd di- Jie-iganger aan boord. De keren dat 070dat wel gebeurt, loopt het schip [meestal op de klippen. Hoe het zal aflopen met het Leidse ate- jlierbeleid nu dat in handen is jvan de nieuwe cultuurwethou- kyder Alexander Pech told (D66), is ébioechter moeilijk te voorspellen. Jüe gretigheid waarmee hij eer- iten der deze week uit de startblok- end|ken schoot, maakte in elk geval ralej diepe indruk. Atelierbeleid is het eerste 71-''grote' onderwerp dat de kers verse wethouder uit zijn cul tuurportefeuille heeft gehaald en bij de horens vat. Zijn voor gangers Hennie Koek (PvdA) en Pex Langenberg (D66) draaiden liever om de hete brij heen. Ze namen voetstoots aan dat er veel te weinig gemeentelijke ateliers zouden zijn en dachten dat dit probleem alleen zou kunnen worden opgelost door er nieuwe bij te bouwen. Maar dat kost veel geld en zeker ten tijde van Koek was de politieke bereidheid om in cultuur te in vesteren gering. In Koeks tijd gaf de gemeenteraad liever geld uit aan rioolherstel dan aan de akoestiek van de Stadsgehoor zaal. 6 Voor Koek kwam de kraakac- ifyl tie aan het begin van de jaren Tel negentig, in een voormalig 3ik- schoolgebouw aan de Haagweg 4, dan ook als een geschenk uit de hemel. De krakende beel- dende kunstenaars hielpen I zichzelf op deze wijze aan een k3i aantal prima werkruimten en I de wethouder hoefde de situatie I alleen maar te 'gedogen'. Hoe wel er nog altijd een atelierte- Ulj kort was, kon de wethouder zich er op laten voorstaan dat kan onder haar bewind de Leidse beeldende kunstenaars wat De gretigheid waarmee Alexander Pechtold uit de Pex Langenberg was al onderweg om het lint door te startblokken schoot, maakte diepe indruk. foto's knippen toen hem werd ingefluisterd dat de verbou- hielco kuipers wingen nog moesten beginnen. Oponthoud bij restauratie door bureaucratie De Galleria Borghese, tot de sluiting in 1983 het drukstbe- zochte museum van Rome, gaat zaterdag na een ingrijpen de renovatie weer open. Minis ter Walter Veltroni van Cultuur heeft zijn collega's uit Frank rijk, Portugal, Spanje en Grie kenland uitgenodigd voor een groot feest ter promotie van de mediterrane cultuur. De Galleria Borghese is ge vestigd in een park men kan uitkijken over een groot deel van de Eeuwige Stad. Met de collectie van schil derijen en beeldhouwwerken werd in 1605 een begin ge maakt door prins Scipione Borghese, kardinaal en neef van de toenmalige paus Paul V. Het gebouw waarin de verza meling zich bevindt, is van 1605 tot 1613 gebouwd door de Nederlander Jan van Santen, die zich in Italië Giovanni Vas- anzio noemde. Dat de restauratie veertien jaar heeft geduurd, lag mede aan de trage Italiaanse bureau cratie. Veltroni liet na zijn ambtsaanvaarding vorig jaar vaart zetten achter de werk zaamheden. De facade heeft haar oorspronkelijke witte kleur terug. De monumentale trap uit de 17e eeuw is in origi nele staat herbouwd. Caravaggio De meeste van de driehonderd kunstwerken, die volgens des kundigen samen enkele miljar den guldens waard zijn, zijn gerestaureerd en volgens nieu we criteria gerangschikt. Zes schilderijen van Caravaggio zijn in een zaal samengebracht. Het museum herbergt tevens een reeks van de voornaamste kunstwerken van Bernini. Het museum is toegankelijk gemaakt voor gehandicapten. Om veiligheidsredenen worden niet meer dan 390 bezoekers tegelijk toegelaten. Wie het museum wil bezoeken moet van tevoren meer de ruimte hadden gekre-1 gen. Haar opvolger, Pex Langen berg, groeide de afgelopen drie jaar uit tot de vlijtigste bouw heer die ooit in het college heeft gezeten. Hij trok, heipalen, lad ders en steigers achter zich aan slepend, langs zo'n beetje elk Leids pand waar wel eens een liedje wordt gezongen of een dansje of ander kunstje wordt gemaakt. Wat er precies gebeurt in al die gebouwen die hij op knapte wist hij niet. Boze tong en beweren dat hem dat eigen lijk ook helemaal niet interes seerde en dat zelfs het eindre sultaat hem worst was. Daarbij verwijzen ze naar de gang van zaken rondom Muziekhuis Ml23. Langenberg was al on derweg met een schaar om het lint door te knippen toen hem werd ingefluisterd dat de ver bouwingen nog r Langenberg liet ook voor ette lijke duizenden guldens ateliers bouwen aan het Eksterpad in de Merenwijk. Maar de enige schil der die daar ooit heeft gewerkt, was de winterschilder. De Leid se beeldende kunstenaars ble ven liever op de wachtlijst staan dan dat ze hun intrek namen in deze excentrisch gelegen loka len voor woekerprijzen. Alexander Pechtold is veel slimmer dan Langenberg. Hij heeft zijn ambtenaren eerst eens een kijkje IN de ateliers la ten nemen. Daar bleken zich tal van lieden op te houden die er niet thuishoren. Ze ontberen een zogeheten provinciale er kenning. De conclusie was snel getrokken: Leiden heeft geen ateliers te weinig, maar kunste naars te veel. Bij Muziekhuis M123 en het Leids Vrijetijdscentrum zien ze de bui al aankomen. De herrie die daar opstijgt uit de te ver bouwen oefenruimtes en podia wordt namelijk ook niet voort gebracht door muzikanten. Miljoenen voor cd's jonge dichter De jonge Britse dichter Murray Lachlan Young heeft nog geen regel gepubliceerd, maar hij mag zich sinds kort miljonair noemen. De platenmaatschap pij EMI betaalt hem volgens de krant Daily Telegraph meer dan 1,1 miljoen pond (ruim 3,5 mil joen gulden) voor twee cd's waarop hij zijn gedichten voor leest. Bovendien kan de 26-jarige dichter nog rekenen op 250.000 pond van de muziekzender MTV. Voor deze zender zal hij honderd videoclips van elk an derhalve minuut inspreken. Het is de eerste keer dat EMI een contract met een dichter heeft gesloten. De eerste cd, met als titel Vice Verse (On tucht en Poëzie), zal in juli op de markt komen. Young gaat in zijn gedichten vol ondoorgrondelijke humor in op onderwerpen als seks, cocaï ne en muziek. Hij noemt zich zelf een theatraal dichter (performance poet) en heeft be kendheid verworven met optre dens bij popconcerten, in Lon- dense clubs en in het voorpro gramma van de succesrijke Brit se popgroep Pet Shop Boys. 'ZATERDAG 28 JUN11997 Heeft u al de nieuwe Vervang-Auto® Buitenland service bij uw Reis- en Kredietbrief? Uw vakantie gaat dan gegarandeerd door, ook als uw auto uitvalt ANWB

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17