PATRIMONIUMPARK flankenkoorts wijkt lit naar Valkenburg 'P 'F Vreselijk om f verkassen op pijn leeftijd'' Feestelijke ;::i, Zomer iU OPRUIMING Leiden Regio AX. DOORRIJHOOGTE 1. r X X ERDAG 28 JUN11997 kw I' ENBURGPAUL V ;eatiegebied Vlietlanden bij Voorschoten d de surfende studenten te weinig wind, de ;te jaren. Bovendien waren er in de nodige >lemen rond de huisvesting. De studenten sten hun plek verruilen voor een grote loods, rin ze zich geen moment eigen baas voelden. »ij de Warmondse recreatiepias 't Joppe kon- ze dit seizoen nog niet terecht. Het Valken- ;se Meer biedt voorlopig uitkomst voor Stu- tenwindsurfvereniging Plankenkoorts. Achter smalspoormuseum verrijst stukje bij beetje op de kop getikte voetbalkantine, onder te elen in kleedruimte, plankenopslag en een etje voor eigen gebruik, ét de nodige vertraging, wel te verstaan. Mu- \l stonden tweeënhalve week geleden net over- toen een windhoos ze omver blies. Alle rui- ineuvelden en de club kon helemaal opnieuw nnen. Zelfs het 16 bij 9 meter grote vloertje st opnieuw waterpas worden gemaakt, hoop is nu dat het gebouw half juli gebruikt worden door de honderd leden, van wie een- Ie in Leiden studeert. Aan hbo of universiteit, neeste leden komen uit Delft, sinds een suc- olle werfactie tijdens de introductieweken twee jaar terug, de buurt van Delft is er weinig water voor s", legt voorzitter P. van Dijk, student in en. uit. .Vlietlanden was lange tijd een per locatie, maar de bomen zijn de laatste jaren te groot worden. Zeker in de zomer waait het odijna nooit meer hard. Leuk voor beginnende surfers, maar niet voor ons. Meer dan de helft van onze leden is ervaren tot zeer ervaren." De vereniging verzorgt surflessen voor leden en heeft het nodige materiaal tot haar beschikking. Variërend van grote, 3.60 meter lange, beginners boards tot korte, snelle slalomplanken. Ook zei len zijn er in alle soorten en maten. En ook die moeten allemaal een (beveiligd) plekje krijgen in het gebouw. Hoeveel materiaal er precies komt te liggen, is nog onduidelijk. De club heeft ook in Delft nog een opslag, terwijl sommige leden hun spullen thuis bewaren. Voor het vervoer naar het eigen meer, andere binnenwateren of de zee dient een oud Volkswagenbusje. Van de gemeente Valkenburg mag de club tot 1 november aan de zandwinplas blijven zitten. Ze gaat ervan uit dat de vereniging volgend jaar rond is met Warmond. Plankenkoorts-voorzitter P. van Dijk is daar minder zeker van: ,,Het eiland Stren gen, achter de Leidse Merenwijk, is een prachtig plekje. Maar we zijn er nog niet uit wat daar kan en mag. Eerst zouden we er een strandtent neer zetten, toen moest het stenen nieuwbouw wor den. En nu dat te duur lijkt te worden, denken we weer aan iets verplaatsbaars." Bestuurslid Van Dijk ziet de maanden in Val kenburg dan ook als proefmaanden. Als het de verschillende partijen bevalt, kunnen we hier misschien wel blijven. Hij beseft echter dat Plan kenkoorts daarover 'misschien wel het minst over te zeggen heeft'. Zo weet hij dat restaurant Shooters, de chique buurman, 'een eerste optie heeft op een zeil- en duikschool' bij het Valken- burgse meer. GElitnir we beginnen dit jaar vroeg ii Kortingen op de voorjaars collectie Éfftot wel 70 SUPER AANBIEDING ZOMER RUITBIAZERS VAN 329, 95 l99,9 LEIDEN MAARSMANSTEEG 2 (NAAST V&D) DEN HAAG VENESTRAAT 43 CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071 -5356436 Waarin deze week: Voorscho tenaren in de stress schieten van de criminali teit in hun slaap- dorp en de Leid se wethouder Huib Kruijt pro beert de aan dacht te trekken. rofïleren, hoe spel je dat?' Op het stadhuis wor den ze gek van de vragen van de kersverse wethouder Huib Kruijt. Het broekie van het col lege wil nog net even voor de zomervakantie alle aandacht krijgen. Na een spoedcursus public relations is Kruijt dapper bezig zijn portret onder de ogen van alle Leidenaars te brengen. Kruijt in een parkeergarage. Kruijt bij de ondernemers. Kruijt op een wijkavond. Kruijt Huib Kruijt lacht de Leidenaars overal toe, maar soms lijkt de wethouder net een verschrikt vo geltje. FOTO'S LOEK ZUYDERDUIN PR met een afvaardiging van het FNV. Kruijt als de grote denker van het gemeentebestuur. Zijn zuchtende ambtenaren heeft hij opdracht gegeven pak kende slogans te verzinnen. De eerste vondst is al in de kranten uitgeprobeerd: 'Parkeren in Lei den kan!' Maar er volgen er vast meer: 'Met Kruijt meer mans!' 'Tegen Kruijt is geen probleem opgewassen!' 'Geen daden maar woorden!' Straks verschij nen er natuurlijk op elke straat hoek billboards en ook op de borden van het zogenoemde parkeerverwijzingssystemen komt het hoofd van de CDA-be- stuurder. Aad van der Luit wil het nog niet verklappen, maar het hoog tepunt van de promotiecam pagne van de in mei aangetre den Kruijt is tijdens de traditio nele peurbakkentocht begin ju li. Op de gemeentewerf wordt dag en nacht doorgewerkt aan een bijzonder vaartuig. Het wordt een drijvende parkeerga rage, waarop Huib als pin-up boy met een sandwichbord na mens de Dienst Milieu en Be keer plaatsneemt. Zó, dan kan de hele stad hem eens goed be kijken en heeft hij bovendien in één keer zijn cursusgeld eruit. De Leidenaars mochten eens denken dat zijn egotripperij ver spilde moeite is. 'Mammie, wie is dat?' 'Dat is onze goede wet houder van parkeren, Aartje.' Nee, de zomer van Huib Kruijt kan niet meer stuk. Alleen jam mer dat niemand de parkeer plaatsen kan bereiken omdat Huibs collega Pex Langenberg er zo'n rotzooitje van maakt. Maar dat is weer een ander ver haal. i-/; n, hoe voelt zich?', vraagt Voorschoten aan haar inwoners. „Nou wat dacht u...onveilig natuurlijk." Heel Nederland staat stijf van de on veiligheid-stress en Voorscho ten kan dan niet achterblijven. De dorpelingen durven de deur niet meer uit. Criminaliteit zien ze als het grootste probleem van hun woonplaats. CDA-wet- houder Aad Draijer klapte deze week als een volleerd demagoog uit de school met deze consta teringen uit een nog geheime enquête. Tijdens de CDA-avond over veiligheid en criminaliteit kwamen de angstaanjagende geluiden goed van pas. „Neem uw verantwoordelijk heid en streef meer normen en waarden na", preekt Draijer daaropvolgend. De roep om meer blauw op straat weerlegt hij. Blauw is zijn kleur niet. Volg gewoon de frisgroene moraal van het CDA en u heeft niets meer te vrezen, is het devies. De collega's in het college zullen de verkiezingsstunt niet fijn vin den. „Waarom heb je deze ge gevens voor jezelf gebruikt", dreigen ze binnenkort, terwijl ze hem in het steegje bij het ge meentehuis met gebalde vuis ten opwachten. Maar het is wel wat zeg, zo'n uitslag. Angst voor inbraken, onveiligheid op straat, stom dronken jongeren die de buur ten onveilig maken. Wat een dreiging. De schrik zit er goed in. De PvdA constateert daarbo venop ook nog eens dat het ver keer veel te gevaarlijk is. De ge meente beschermt stelselmatig alleen de automobilisten en laat de fietsers en voetgangers aan hun lot over. Ook overleven op de racebanen van Voorschoten wordt steeds moeilijker. Je kan maar beter binnenblijven. Die conclusie lijkt inderdaad de beste. Het is onveiligheid wat de klok slaat. Maar daar is zoïdoorheen ge prikt. Want wat blijkt: Voor schoten vóelt zich onveilig. Maar Is het dorp dat wel? Is de angst van burgers in de grote steden ook nodig in Voorscho ten? Komen 's avonds de ratten uit de riolen kruipen? Mijdt men de Voorstraat uit angst voor op hol geslagen criminelen en ander gajes? YVelnee. Als de Voorschotenaar crimina liteit als het grootste probleem ziet, is er dus simpelweg géén probleem. Dagelijks meldt de politiefax: 'Voorschoten: geen berichten'. Af en toe wordt het dorp wel gepest door treiteren de dieren. Dan vliegt een eend een motorrijder aan of vallen pauwen Noord-Hofland lastig. Er gebeurt niets in Voorschoten, maar de inwoners willen gezien het onveiligheidsvirus niet ach terblijven. 'Wij voelen ons ook niet veilig.' Het is bij de beesten af. Laten ze maar een voorbeeld nemen aan de dieren. Voor schoten mag zich wat hen be treft op de borst kloppen. De gemeente had als eerste in de wereld een dierenwelzijnsbe- leid. Woensdag onthult wethou der Jef van de Poel dan ook een monument. Voorschoten is het walhalla voor dieren. De proef dierhoofdstad van de wereld. En proefdieren, die hebben wat te lijden hoor. Aan deze dappere beestjes mogen de Voorschote naren. angsthazen als ze zijn, een voorbeeld nemen. HANS JACOBS DIMITRI WALBEEK Waar is de tijd gebleven dat de bewoners van het Patrimoniumpark één grote familie vormden? Niet dat ze elkaar anno 1997 in het meest afgelegen straatje van Leiderdorp negeren, maar de meeste mensen leven hun eigen leven. „We lopen niet bij elkaar in en uit. We noemen elkaar wel allemaal bij de voornaam. En als er wat is. helpen we elkaar", schetst Magda van der Vlies de huidige verhoudin gen. Vroeger trokken de bewoners van het 27 huizen tellende straatje in de Achthovenerpolder meer met elkaar op. De gezelligheid bereikte in de jaren zeventig een hoogtepunt. Aan het eind van de straat kregen de bewoners een enorme lap grond tot hun beschikking. Daarvan maakten ze een waar speelparadijs voor de kinderen. Met zwem bad en al. „We trokken gewoon de waterleiding door. Het was de mooiste speeltuin van Leider dorp", herinnert Magda van der Vlies zich. De oprichting van een speeltuinvereniging liet niet lang op zich wachten. Dankbaar maakte de club gebruik van het aanbod van de toenmalige Duri- sol-fabriek om de kantine te gebruiken voor bij eenkomsten. In die ruimte bleef het niet bij het verdelen van de onderhoudsklusjes. Kaarten, sjoe len, dansen; in de Durisol-kantine was altijd wat te doen. Het leken wel bruiloften, zo gezellig. En met bussen werden uitstapjes gemaakt. Een tikje wee moedig kijkt Magda terug. „Ponypark Slagharen, de Flevohof, in die tijd heb ik bijna al die bekende attractieparken gezien. Het vertrek van de Durisol-fabriek maakte aan al dat moois een eind. De vereniging verloor zijn honk en de boel stortte als een kaartenhuis in el kaar. De speeltuin verloederde al snel. Meneer Ho- zee van nummer 26 weet nog dat baldadige kinde ren spijkers in de glijbaan sloegen en de touwen van de schommels doorsneden. Van de mooiste speeltuin van het dorp is nu niets meer over. Het terrein, al jaren in handen van slo persbedrijf Vermeulen, is niet meer dan een plak asfalt. Nog niet zo lang geleden legde de gemeente voor de kinderen een nieuw speeltuintje aan. Nou ja, speeltuintje, het zijn tegels met een hek erom heen. De toestellen laten al maanden op zich wachten. De huizen in het Patrimoniumpark werden ver voor de oorlog gebouwd voor de werknemers van de toenmalige steenfabriek. Hoewel de naam an ders doet vermoeden, is van een 'park' geen spra ke. Het Patrimoniumpark is een straatje met aan weerszijden huizen, haaks op de Achthovenerweg. Een straat middenin de polder, vernoemd naar de woningstichting Patrimonium, die de woningen verhuurde. Die taak rust alweer sinds jaren op de schouders van de Algemene Woningbouwvereni ging Leiderdorp (AWL). Destijds stond het Patrimoniumpark minder Rubriek over straten, lanen, stegen, hofjes, grachten en vaarten in Leiden en omge ving. Bewoners vertellen over de plezierige kanten van hun woonomgeving maar ook over grote of kleine problemen. Vandaag het Patrimoniumpark in Leiderdorp. J u u De bewoners van het Patrimoniumpark lopen niet bij elkaar in en uit. „Maar als er wat is, helpen we elkaar." 'plompverloren' in het landschap dan nu. Want langs de Rijn stonden veel meer huizen dan nu. En voor boodschappen kon je terecht bij de kruide nierszaak van Karei Boehlee. Al die panden moes ten zo'n dertig jaar geleden echter wijken voor de verbreding van de Achthovenerweg. Tweeëndertig jaar wonen .Rien en Magda van der Vlies aan het begin van het Patrimoniumpark. Hun huis maakt niet echt deel uit van het straatje, om dat de voorkant aan de Achthovenerweg ligt. Vanuit de huiskamer kijken ze uit op de Rijn en op de weinig fraaie achterkant van de Zoeterwoudse Rijneke Boulevard met kolossen van winkels als Casba en Trendhopper. „Let op Casbazegt Mag da van der Vlies altijd tegen kennissen die voor het eerst bij haar op bezoek willen komen. Dan kan het niet missen. Het is handig om te weten waar je op de Achthovenerweg moet afslaan. YVant het Patrimoniumpark valt niet zo op. Voor je het weet zitje in Koudekerk. Nog niet zo lang geleden had de familie Van der Vlies nog een Italiaanse buurman: pizzabakker An tonio Zara. Hij moest van de gemeente stoppen met zijn restaurant omdat het in een woonhuis zat. Zara vocht het besluit tot in de hoogste instan tie aan, maar verloor. Onlangs verkocht hij zijn pand aan buurman Vermeulen van het gelijknami ge sloopbedrijf. Van der Vlies vindt het jammer voor Zara dat het zo gelopen is. „Ik gunde die knaap dat restaurant best. Het liep goed. Maar ja. hij zat er gewoon illegaal. Daar kun je niet om heen." Last had de buurt er niet van. „Als het nou FOTO HIELCO KUIPERS een kroeg was geweest, hadden we wel een pro bleem gehad. Maar om tien uur 's avonds was het bij Zara afgelopen." Een eigen vervoermiddel is onmisbaar voor de be woners van het Patrimoniumpark. Een bus stopt er al jaren niet meer. Ook hier wreekt zich het vertrek van Durisol. dat honderden werknemers in dienst had. Toen was de bus nog rendabel. Acties van de bewoners om de bus te behouden, mochten niet baten. Toch hoeven de Patrimoniumparkers niet te verkommeren. De bakker en de melkboer ko men vrijwel dagelijks aan de deur. Tot voor kort kwam ook de rijdende supermarkt aan huis, maar de eigenaar is ermee gestopt. Rie Hogervorst (71) woont het langst op het Patri moniumpark van alle bewoners: 47 jaar. De laatste tijd komt ze de deur amper uit. Sinds ze in het zie kenhuis heeft gelegen, durft ze niet meer op de fiets. Een keer per week komt haar dochter met de auto uit Alphen. Dan rijden ze samen naar de Win kelhof. „Het is mijn enige uitje", zegt mevrouw Hogervorst, die ook nog een dochter thuis heeft wonen. Rie Hogervorst is niet zo verknocht aan haar huis als veel andere bewoners. Ze heeft nog steeds spijt van haar verhuizing naar de overkant van de straat, achttien jaar geleden. Zo prettig als op nummer 13 heeft ze zich nooit meer gevoeld. Dat huis was weliswaar kleiner, maar daar scheen de zon tenminste in de huiskamer. Nu heeft ze zon in de tuin, maar volgens dochter Clazien gaat ze daar nooit uit eigen beweging zitten. Alleen als Clazien het uitdrukkelijk vraagt, pakt haar moeder buiten een stoel. Voor iemand als meneer Hozee - volgend jaar wordt hij tachtig - zou een verhuizing een nacht merrie zijn. „Wat zo heerlijk is aan het wonen in het Patrimoniumpark? Dit", zegt meneer Hozee en hij blijft staan bij het keukenraam. Het uitzicht spreekt voor zich. De ruimte, de weilanden met grazende koeien. Niet dat benauwde. Waar vind je dat nog? Een ander pluspunt van het Patrimoniumpark is het ontbreken van criminaliteit. „Je auto wordt nooit beschadigd", zegt Hozee. wiens zoon recht tegenover hem woont. Dat zie je veel op het Patri moniumpark: jongeren die terugkeren naar het oude nest. Volgens Hozee had zijn dochter ook graag terug gewild. „Ze woont op een flatje. Maar er is geen huis. Hier is bijna geen doorstroming. Het is rot om te zeggen, maar er moet er echt een tje dood gaan." Toen vorig jaar bekend werd dat een deel van het Patrimoniumpark moet verdwijnen voor de Hoge snelheidslijn, heeft Hozee, nachtenlang liggen 'prakkizeren'. Uit zijn huis moeten zou 'meer dan vreselijk zijn'. „Op mijn leeftijd nog te moeten ver kassen. Ik geloof dat ik dan een hartstilstand krijg." Hoewel de Hogesnelheidslijn onder de grond komt te liggen, moeten de huizen pal boven het tracé hoogstwaarschijnlijk verdwijnen. Niemand weet echter precies hoe het zit. Dan horen de bewoners weer dit, dan weer dat. De dreiging van de HSL is voor agrariër Cor Koetsier (60) niet te harden. Hij woont even verderop aan de Achthovenerweg, maar hoort ook een beetje bij het Patrimonium park. Zijn huis moet weg, dat is 99 procent zeker, zegt hij zelf. Leunend tegen de werkbank in zijn garage maakt hij een terneergeslagen indruk. „Ik denk er elke dag aan." Als het onheilsbericht komt, wil hij zijn hele huis op laten tillen en een stuk naar achteren verplaatsen. Dat wordt tegenwoor dig wel vaker gedaan. „Het is goedkoper dan een huis slopen en een nieuw huis neerzetten.' Ook directeur G. Duivenvoorden van de woning bouwvereniging weet niet precies wat de bewoners boven het hoofd hangt. Bij Rijkswaterstaat is het allerlaatste woord nog niet gesproken. „Voor het zelfde geld schuift het tracé nog een eindje op en hoeft er niemand weg." Duivenvoorden hoopt van harte dat het Patrimoniumpark gespaard blijft. „Het is een hele leuke gemeenschap. Echt een straat voor de liefhebbers. „De huizen voorzien in een behoefte. Meestal zijn het mensen die er fami lie of kennissen hebben, die in het Patrimonium park willen wonen. Als wij nog niet eens weten dat er een huis vrijkomt, krijgen we al telefoontjes. Maar wijzen we een huis gewoon toe aan iemand van de lijst, dan weigeren de meesten. Veel men sen vinden het te ver weg van alles."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13