Ik heb de weg geëffend voor leken in deze functie' s AIM Kerk Samenleving KHILVIA 'Jezus was geen Clinton of koning Nero' ZATERDAG 28 JUN11997 REDACTIE* DICK V Addy Schugard-Van den Enden n eg als coördinator van het dekenaat Leiden Schugard heeft zitting in het Comité 2000, dat het feest voor tweeduizend jaar christendom voorbe reidt, en wil meer gaan doen voor de Dominica nessen in Voorschoten bij wie ze lekenoversten begeleidt. En ook wil ze meer gaan schilderen. Hoewel ze op dit moment exposeert in het ge meentehuis van Sassenheim heeft ze naar haar smaak de laatste jaren te weinig tijd gehad voor haar hobby. Waarom vertrekt ze al na vijf jaar bij het deke naat? „Pas na vijf jaar", lacht de coördinator. „Ik heb de keus: nu weggaan of pas over drie jaar wanneer de fusie van het dekenaat Leiden en het dekenaat Bollen streek enigszins rond is. En dan kies ik voor dit moment, want ik wil straks op mijn kleinkinde ren kunnen pas sen als mijn dochter op va kantie is." Niet dat ze de baan niet leuk vindt. „Het is ongelooflijk ge varieerd werk. Als ik 's ochtends op kantoor kom weet ik nooit wat er die dag zal ge beuren. Ik krijg ook de vreemd ste verzoeken, bijvoorbeeld om uit te zoeken waar iemand ge doopt is. waarop ik als een detec tive naar die gegevens moet gaan speuren." In de zomer van 1992 werd Schugard samen met priester P. van 't Walderveen op het dekenaat Leiden geïnstalleerd nadat deken L. Banning naar Den Haag was vertrokken. Beiden kregen een aanstelling van tien uur per week. Maar kon na de installatie overleed Van 't Walderveen en Schugard werd gevraagd zijn taak erbij te nemen. Zo werd zij de eerste vrouwelijke 'bijna-deken'. „Veel priesters willen geen deken zijn omdat het een nogal organisatorische functie is. De redene ring vijf jaar geleden was: waarom een priester aan het pastoraat onttrekken als hij er zelf niet veel zin in heeft en er ook nog eens een schreeu wend tekort is aan pastores. Toen vroegen ze mij." Binnen de hiërarchie van de Rooms-Katholieke Kerk heeft geen vrouw het zo ver geschopt als de coördinator van het dekenaat Leiden, Addy Schugard-van den Enden (55). Ze neemt vandaag officieel afscheid van deze opmerkelijke functie. „Er zijn nog zoveel dingen die ik wil doen en die ik leuk vind. Ik heb eenvoudig geen tijd voor een vaste baan." Maar omdat de codex, de katholieke leer. ver langt dat een priester op die plaats zit, moest ze de baan delen met Van 't Walderveen. Toen deze overleed, besloot het bisdom dat zijn baan offi cieel een vacature zou blijven. Volgens deze con structie kon Schugard het dekenaatswerk alleen doen. „Voor de taken van de deken is geen wij ding vereist omdat het toch voornamelijk regel werk is." In het dekenaat Breda is nu ook een leek aange steld als coördinator. Schugard moet erom la chen. „De eerste leek die verantwoordelijkheid krijgt, kopten de kranten. Maar die heb ik al vijf jaar." De twintig uren die ze officieel werkt op het deke naat. worden er soms wel eens veertig. „Het is een knap zware baan. In mijn eentje moet ik de kar trekken, er is verder niemand die mij bijstaat met initiatieven, ideeën of hulp. Alle pastores hebben hun eigen terrein waarop ze het al druk genoeg hebben. Als er iets geregeld moet worden op dekenaal niveau, zoals een vervanging van pastores bij ziekte of het opkomen voor goede pastorale zorg in zorginstellingen, zal ik het voor touw moeten nemen. Daar staat weer tegenover dat je ziet dat er echt iets verandert, bijvoorbeeld dat er echt samenwerking tussen parochies ont staat." Schugard neemt afscheid op het moment dat de fusie met het dekenaat Bollenstreek voor de deur staat, een verandering die veel weerstand op roept bij de verschillende partijen. Het bisdom Rotterdam heeft beslist dat er van de veertien de- kanaten in Zuid-Holland maar zes mogen over blijven. Daarom moeten de zeventien parochies van Leiden samengaan met de dertien 'bollenpa- rochies'. Uit protest hiertegen legt de deken van de Bollenstreek, J. Straathof, op 30 juni zijn func tie neer. Zijn voornaamste klacht is dat het gefu seerde dekenaat met dertig parochies te groot schalig wordt, waardoor parochianen het contact met het dekenaat zullen verliezen. Ook het deke naal bestuur van de Bollenstreek is tegen de her indeling en weigert vooralsnog een projectgroep in te stellen om de fusie met Leiden voor te berei den. Storm in een glas water, denkt Schugard echter. „Die fusie bestaat aan het begin toch voor het be langrijkste deel op papier, de twee regio's kunnen worden behouden. Het gaat er maar om hoe wij die fusie zelf invullen, het bisdom geeft alleen maar het kader aan. Daarom moeten we rond de tafel gaan zitten en praten. Het wordt heus niet één grote, onoverzichtelijke pot nat waarvoor Straathof zo bang is." En zo groot wordt dat uit eindelijke dekenaat ook weer niet, vindt Schugard. „Met dertig parochies zal het gefuseer de dekenaat nog het kleinste van het bisdom Rot terdam blijven." Het doel van de fusie is volgens de coördinator het creëren van sterke dekenaten die de samen werking tussen alle pa rochies kunnen coördi neren. „Er is een tekort aan priesters en het aantal reguliere kerk gangers daalt ook nog steeds. Samenwer kingsverbanden tussen parochies onderling zijn dus nu aan de orde van de dag. De conse quentie is dat priesters veelal aan het hoofd van enorme parochies staan met een naven ante hoeveelheid werk. Sommige taken daar van worden nu al door het dekenaat gedaan, zoals het centraal bege leiden van vrijwilligers door professionele ca techeten die in dienst zijn van het dekenaat. Dit soon werkzaamhe den zal in de toekomst alleen nog maar toene men. Daar is een sterk dekenaat voor nodig, een dekenaat met meer dan dertien parochies." Hoe meer er centraal wordt geregeld ter ont lasting van de pastores, hoe beter, meent Schugard. „Na de fusie kunnen meer parochies van eikaars voordelen profiteren en van elkaar leren. Dat vinden de parochianen ook fijn, ze willen ervaringen uitwisselen. Laatst heb ben onze catecheten in het kader van de boe kenweek een avond ge dichten over God ver zorgd. Het zou toch leuk zijn om zo'n avond ook in het andere deke naat aan te bieden." Dat door de herindeling de afstand tussen paro chiaan en dekenaat alleen maar groter wordt, er kent Schugard wel. Maar 'de meeste parochianen hebben toch al weinig binding met het dekenaat'. Schugard is ervan overtuigd dat de projectgroep er toch komt, hoe sommigen momenteel ook dwarsliggen. „Het bisdom heeft de herindeling drie jaar geleden al aangekondigd. Er is toen ruimte geweest voor inspraak. Nu is de beslissing gevallen en die is niet zodanig als sommigen hadden gewild. Maar het bisdom beslist nu een- Addy Schugard- den Enden: „Ik v straks op mijn kli kinderen kunnen sen als mijn doel op vakantie is.' HIELCO rl| oil maal. Toch kan ze zich goed voorstellen dat het de tegenstanders tegen de borst stuit dat de fusie hen door de keel wordt geduwd. .Als het bisdom iets beslist, dan moet het, daar helpt niets tegen. Dat is vervelend en ik heb tij dens mijn werk ook altijd geprobeerd ervoor te waken mensen tot iets te dwingen. Mijn ervaring is dat als je te hard duwt, de parochies met de hakken in het zand gaan staan. De kerk is aan het leren minder hiërarchisch te zijn maar dat is nog een proces. Het is altijd zo geweest dat parochies voor voldongen feiten kwamen te staan, maar nu de tijden aan het veranderen zijn, worden men- >le sen verontwaarrin als ze geen insp hebben gehad. Zelfheeft Schuj tijd geprobeerd chianen in de b vorming te betr „Ik hield ze voo e'f de toekomst en zien, wat hun n lijkheden zijn. V gens besprak ik de opties. Aan rochies heb ik g nn vraagd of ze ero;st voorbereid wane h de voorganger p wc ling iets overkw 'e ze dan wilden si werken met een re parochie of li alleen wilden d(n gaan. Het paroc ?rs stuur woog alle: en Ook heeft Schuj? 'c oudere priester! ten bepraten or 'ini eens met emeri gaan. Soms wai moeilijk. „Het vl enig psychology zicht om die mq duidelijk te mi ze het niet meei kunnen en ze ti kertijd in hun vi te laten." Veel mensen ht Schugard al lat ten dat ze het j; vinden dat ze gaat. „Ik zal het tact met de mei missen, dat vorf**»» het leukste aan werk." Per 1 juli zal er i dekenale waarn komen, waarna er een deken voor veertig e coördinator voor honderd procent zullen vJ" geworven. De coördinator zal naar Schugards verwaclj^r ppn IppL nfppn na«fnra.il ivprVpr 71 in een leek of een pastoraal werker zijn. Een beetje trots is ze wel op haar vijfjarige L%J baan bij het dekenaat Leiden. „Ik heb de \\y geëffend voor leken in dit soort functies. Iki H met de bisschop rond de tafel tijdens de veF- ring van dekens, als enige vrouw. Toch v verantwoordelijkheid best groot. Als ik het j knoeid had, was deze opening voor leken \j dwenen." Leidsch Dasblad ANNO 1897 Maandag 28 Juni LEIDENAan het hoofd van dit Blad vinden onze lezers af gedrukt de circulaire, door de geheele gemeente verspreidt, waarin verzocht wordt deel te nemen aan het Huldeblijk, aan onze Koningin-Regentes te bieden, geen cadeau want H.M. heeft te kennen gegeven geschenken niet te aanvaarden, maar wanneer een kapitaal bedrag werd bijeengebracht, dit te bestemmen voor een liefdadig doel, tot het stichten van een weldadige inrichting. Wij verwijzen daarom met aandrang naar deze circulaire; wel is waar heeft de gemeente Leiden deze week een erstige ramp getroffen en hoorden we van enkele zijden het plan op peren de particuliere liefdadigheid ook daarvoor in te roe pen. Dit achten wij echter voorbarig. Voorloopig zijn de werklieden nog niet in nood en wij meenen, dat de directeu ren al het mogelijke zullen doen om het personeel zoo wei nig mogelijk door deze ramp te laten lijden. De beslissing kan echter, doordat één der directeuren in het buitenland vertroeft, nog niet genomen worden. Maar wij weten, dat reeds maatregelen worden besproken en overwogen, zelfs ook door het Hoofd onzer gemeente, wien deze vaak zeer ter harte gaat. Thans echter reeds eene com missie te vormen, voordat de directie van hare plannen heeft doen blijken, zou niet goed zijn. Wij twijfelen er niet aan of voor de werklieden zal het noodi- ge gedaan worden door werkverschaffing of wat dan ook. Laten wij dus Maandag aan de roepstem der commissie ge hoor geven, opdat Leiden zoo niet bovenaan komen te staan, dan toch een waardige plaats inneme onder de gemeenten, die toonen hart voor net Huis van Oranje te hebben. ANNO 1972 Woensdag 28 Juni LEIDENDe langharige krullebol in spijkerpak gekleed reed gistermiddag rustig op z'n fietsje door het rode stoplicht. De Cl<t politieagent reed in een witte politiebus en wilde de ap aanhouden. Jawel, maar de jongeman deed niet mee. Hij gooide zijn fiets tegen de grond, liep op de politie-auto toe en smeet de pet van de agent door de auto; raapte vervol gens zijn fiets weer op en peddelde rustig verder. Nu was de agent aan de beurt om te rapen. Raapte zijn pet op, zette hem op en zette de achtervolging in. Op de noek van de Breestraat stond een collega, want een fietser aanhouden met een auto is toch een moeilijke zaak. Met wat behulp van omstanders konden de agenten de jon geman in de politie-auto frommelen. Maar het zat de jonge politieagent niet mee; een of andere grappenmaker had de autosleuteltjes van de wagen in de drukte meegepikt Na lang zoeken werd uiteindelijk het sleuteltje vanuit het publiek aangereikt. Op net bureau bleek de jongen hoogstwaarschijnlijk onder de drugs te verkeren, maar kon toch later z'n weg vervolgen. De Braziliaanse kunstenaar Claudio Pastro heeft van het Vaticaan de opdracht gekre gen de beeltenis van Jezus te 'restylen'. Je zus oogt nu te veel als een blanke wester ling. Hij moet een gezicht van alle tijden en alle volken krijgen. Pastro's ontwerp zal op de kaften komen te staan van alle publica ties over het Heilige Jaar 2000 en de ver wachting is dat Jezus er ook in de kerken anders uit zal komen te zien. Kardinaal Simonis heeft zich als eerste ver zet tegen de plannen van het Vaticaan. Hij vreest dat de nieuwe Jezus een 'vlees-noch- vis-Jezus' wordt, door wie juist helemaal niemand zich belichaamd zal voelen. De historische realiteit mag geen geweld wor den aangedaan, meent de kardinaal: Jezus was een jood in het Palestina van de eerste eeuw. Daar kun je anno 1997 niet zo maar een Chinees, een neger of een halfbloed van maken. Het kost maar weinig moeite om de vonk van het tweede Europese oecumenische as semblee in het Zwitserse Graz, waar het ini tiatiefvoor de restyling van Jezus is bespro ken, over te laten springen naar de Leidse regio. Pastoor B. Versteegen van de Parochie Meerburg, OLV Onbevlekt Ontvangen: „Het Vaticaan wil Jezus een nieuw gezicht geven? Maar wie is dat dan, hét Vaticaan? Er werken daar, geloof ik, duizenden men sen. Ik bedoel maar: het beeld dat ik van Je zus heb, lijkt vast niet op dat van u en ook niet op dat van het Vaticaan. Ik geloof ook niet dat het christendom met een man die alle rassen op aarde belichaamt meer kans maakt in pakweg Afrika. Ik was eens in een Afrikaans land waar ik moeiteloos een beeldje van Jezus verkocht om aan wat geld te komen voor de entree van een pretpark. Dat Jezusbeeldje was gewoon een blanke, bebaarde, langharige man." Pastor Janneke Dijkens (Pastoraal Buur- tenwerk Oostelijke Binnenstad in Leiden): „Complete onzin. Je moet Jezus niet mo derniseren. Je kan er wel een neger of Chi nees van maken, maar hij was een joodse man en zag er dus ook joods uit. En hij heeft waarschijnlijk echt een baard en lang haar gehad, want in de bijbel staat dat heel bijzondere joden lang haar hadden. Het is ook complete onzin om zijn gezichtsuit drukking te veranderen. Als je dat lijden schuwt wil je niet zien dat het slecht gaat met de meeste mensen in de wereld. Jezus was geen man die het gemaakt heeft, of lid zou worden van de WD. Hij was een lijden de Messias, geen triomfator. Hij kwam op Pastoor B. Versteegen: „Dat Jezusbeeldje was gewoon een blanke, bebaarde, langharige man." foto hielco kuipers voor de armen en ging ten onder ging aan zijn eigen boodschap: die van gerechtig heid. Dus kun je hem niet neerzetten als een soort Bill Clinton of koning Nero." Wik de Jong, Leidse kunstenares, herin nert zich dat een vriend uit de jaren zestig in het bezit was van een klok waaraan Je zus hing. Het kunstwerk was gemaakt door een Amsterdamse kunstenares, Antje I Jpelaar, die met zwerfhout werkte. Als de klok sloeg, gingen Jezus' armen omhoog en zijn benen wijd: „Ijpelaar relativeerde Jezus op deze wijze, maar ze maakte hem niet belachelijk. Haar zienswijze sprak mij wel aan. Ik hoor tot de Remonstrantse Broederschap, waarvan to lerantie en een aversie van dogma's we zenskenmerken zijn. Ik hecht er niet zo aan hoe Jezus eruit zag en hoe hij eruit moet zien en dus maak ik me ook niet zo druk om de afbeelding van Jezus. Wat hij heeft gezegd en gedaan, dadr moet het om gaan. Zelf zie ik hem als een der grondleggers van de mensenrechten. Als ik de opdracht van het Vaticaan zou krijgen dan zou ik geen Je zus maken die aan het kruis is genageld maar een Jezus die op een bankje in het Van der Werfpark een beetje vaag zit te glimlachen." Even later belt De Jong terug en zegt:Als het Vaticaan bereid is Jezus een nieuw, multiraciaal gezicht te geven, dan kan het net zo goed in overweging nemen Jezus als L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) .vrouw af te beelden." Pastoor A. Vreeburg van de Parochie van de H. Lodewijk reageert als door een ad der gebeten op die laatste opmerking: „Dat is typisch het drammen van deze tijd, waarin allerlei richtingen van Jezus een vrouw willen maken. Ik vind dat infantiel. Jezus was een man, punt uit. Niet omdat ik dat wil maar omdat dat zo was. Er is al zo veel discussie over zeer wezenlijke zaken zoals de stelling dat Jezus de zoon van God was en daar komt dan dit debat nog eens bij. Het wordt er allemaal niet duidelijker op. Ik ben ook niet gerust op het resultaat. Die Braziliaanse kunstenaar hoeft vermoe delijk geen rekening met inspraak te hou den. Je wordt met zo'n ding geconfronteerd als het al klaar is." Kunstenares L Noyen zegt de drijfveren van het Vaticaan goed te begrijpen: „Dat er een nieuwe Jezus moet komen, wordt de verbreiders van westerse geloven ingegeven door hun expansiedrift. De hui dige Jezus is niet multi-functioneel genoeg. Begrijp me goed, ik veroordeel dat niet en ik wantrouw het ook niet. Ik vind het niet meer dan logisch dat het Vaticaan die Bra ziliaanse kunstenaar de opdracht heeft ge geven een nieuwe afbeelding te maken. Ik zou zelf niet weten wat ik met zo'n op dracht zou aan moeten. Ik geloof wel in be paalde dingen maar die staan ver af van de boodschap die het Vaticaan uitdraagt." P.J. van Midden, predikant Gereformeerde Kerk Lisse: „Nergens in het evangelie staat hoe Jezus er uitziet, dus schetst ieder er zijn eigen beeld van. Dat is altijd al zo geweest, dus ik rol niet van mijn stoel bij het idee om zijn beel tenis te veranderen. Elk volk heeft trouwens al zijn eigen Jezus-figuur. Ik ben overal ge weest: in Japan heeft Jezus spleetogen, in Afrika is 't een Bantoe-negertje en bij de Es kimo's is 't een mongoloïde type. H.J. de Jonge, hoogleraar Nieuwe Testa ment aan de Rijksuniversiteit Leiden meent 'dat kardinaal Simonis groot gelijk heeft'. Volgens De Jonge moet Jezus wor den afgebeeld als een 'eerste-eeuwse, rei zende en volbloed joodse profeet, die het Koninkrijk Gods aankondigt'. „Het christendom", benadnókt hij, „is een voortzetting van de reacties van Jezus' vol gelingen vóór zijn dood. In de kerken van nu moet omwille van de continuïteit op de historische mens Jezus worden gereageerd. Het geeft geen pas en het is ook gewoon onjuist om Jezus af te beelden als een bo- ven-etnische of boven-menselijke per soon." KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres. Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorgmg: Ma.t/m/vr 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B M Essenberg, J. Kiel adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor. W. Bank (adjunctai.) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag 9.30- 11.30 uur of per post. REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie 0 Hoofdredactie 0 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to 071 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per |aar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch af van het abonnementsgeld, korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NU LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT Voor mensen die moeilijk lezen, sle ogen hebben of blind zijn (of een a leeshandicaphebben), is een s. het regionale nieuws uit het Leidsch D geluidscassette beschikbaar. Voor info 0886-482345 (Centrum voor Gesprok Lectuur, Grave). Z I E K E N H U I 2 ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13.00 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhu dagelijks St Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel 071-5178178) dagelijks 14 30-15.15 uur en 19 00-19 45 u Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partne bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19 45-21 00 uur Special Care Unit 10.30-11 00 uur. 15 00 -15.30 uur en 19 00-19 30 overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling 10 30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegk Jongerenafdeling: 14 30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 uuren 18.30-19.301 daarnaast ook 11 15-12 00 uur Kraamafdeling 14 30-15 30 uur en 18 30-19 30 uur (Voor vaders <of 27.00 Kinderafdeling 14 30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14 00-14 30 Spoedeisende hulp. dag en nacht geopend i18 30-19.30 uur, klasse I RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00uur. daarnaast ook 11 15-12 00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14 15-15.00 uur en 1 19.30 uur Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18 15-19.00 uur, 19.00-20.00 uurf/ Partners/echtgenoten met kinderen.) Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur (uitsluitends partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bez mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden keel-, neus- en oorheelki neurologie: 14 15-15.00 uur en 18 30-19.30 uur; oogheelkunde en heelkund 14 15-15 00 uur en 18 30-19 00 uur Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen 15 15-17.00 babyzaèl en boxenafdeling, volgens afspraak. J U U

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12