Regio Gol Sport kan toch blijven voetballen Het zou zonde zijn als ze het Zuidelijke gevels in regenachtig Leiden [alf jaar cel geëist >or bedreigen agent Dierenbescherming verbijsterd over groen licht voor Pharming Bewoners Parmentierweg klagen over bouwlawaai Geld rijksoverheid voor herbarium Ixpositie drukwerk an Leidse bedrijven fERDAG 28 JUNI 1997 8 hans jacobs, 071-5356414, plv -chef rudolf kleun, 071-5356436 9.0 Knooppunt A a Automobilisten die I Ypenburg passeren zijn gevrijwaard van hinder met de komst van een nieuwe viaduct Overlast a f- Klaverweide in Zoe- I Zj terwoude maakt het schoolplein ontoegan kelijk voor brommers om overlast te beperken leiden Gevels in Leiden, vaak een grauwe verzameling stenen. Meestal bruin, soms grijs. Maar het kan ook anders, veel fleuriger, zoals deze gevels aan de Herengracht duidelijk maken. Ze doen zelfs een beetje zuidelijk aan. Nu het zonnetje nog en het feest voor het oog is compleet. FOTO LOEK ZUYDERDUIN :ns bedreiging van een po- an en het veroorzaken van ;evaarlijke brand is voor de ie rechtbank tegen een 31- Leidenaar twaalf maan- cel waarvan de helft voor- rdelijk geeïst. Daarnaast wil :ier van justitie, Horstman de man zich door het Riagg iet CAD laat behandelen. De :ier gaat ermee akkoord als celstraf wordt omgezet in etaalde arbeid, p 8 november van het afge- in jaar voelde een hoofd- )t zich zo bedreigd door het «sieve gedrag van de Leide- dat hij zijn dienstwapen Daarop liet de man een waarmee hij dreigende be- ingen maakte, op de grond in. Volgens officier Horst- was er sprake van een heel e' situatie voor de agent en eidenaar, die vanwege rela- roblemen instabiel gedrag oonde. De man woonde op moment na een verbroken tie in bij zijn zus. og geen maand later was opnieuw raak toen de Lei aar zijn eigen bromfiets in ld stak. De man raakte door een ruzie met bewoners van de portiek van zijn zus volgens ei gen zeggen zo ontstemd dat hij zelfmoord wilde plegen. Hij draaide de dop van de tank van zijn bromfiets en hield er een aansteker bij. Door de,meters hoge vlam raakte de woning van de buren in brand. Zelf vat te de man ook vlam. Hij werd door een voorbijganger van zijn brandende broek ontdaan en in een auto naar het ziekenhuis gereden. Op de zitting van de recht bank wist de Leidenaar zich niet veel meer te herinneren van beide incidenten. Zowel tijdens de ruzie met de agent als het in brand steken van de bromfiets was de man zwaar onder in vloed van alcohol. Uit rappor ten van de psycholoog blijkt dat de man een sterk agressief ge voelsleven heeft. Onder invloed van alcohol en cocaïne raakt hij de greep op zichzelf kwijt. De psycholoog acht kans op herha ling niet uitgesloten, maar houdt de Leidenaar op grond van zijn persoonlijkheidsstoor nis voor sterk verminderd toere keningsvatbaar. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. 'We zijn Pechtold heel dankbaar' Gol Sport blijft gewoon voetballen aan de Boshuizerkade. De club heeft met de gemeente een regeling getroffen over de aflossing van de huurschuld, die de afgelopen twee jaar enorm is gegroeid. Bovendien heeft de ge meente er vertrouwen in dat de vereniging, waar vooral Marokkanen en Turken spelen, met ingang van het nieu we seizoen wel gewoon maandelijks de veldhuur betaalt. Op 1 september wordt dan bekeken wat de vooruitzich ten zijn wat dat betreft. Beide partijen zeiden echter gis teren op een samen belegde persconferentie hoopvol ge stemd te zijn. Kort geleden zag de situatie er nog heel wat minder rooskleu rig uit. Het had er alle schijn van dat Gol Sport, dat 120 leden telt, de afgelopen competitie voor het laatst een balletje had getrapt op het complex. De huurachterstand - over de hoogte willen beide partijen geen mededelingen doen - was zo groot geworden, dat de ge meente besloot de vereniging niet langer de hand boven het hoofd te houden en de veldhuur op te zeggen. „Gelijke monni ken, gelijke kappen", was toen het commentaar van sportwet houder Alexander Pechtold. Met andere woorden: 'elke club moet betalen, de gemeente kan voor niemand een uitzondering maken'. Bij het zoeken naar een op lossing voor het nijpende pro bleem had Pechtold de afgelo pen week de club gevraagd een toekomstplan te ontwikkelen, met daarin een aantal concrete voorstellen voor het aflossen van de huurachterstand èn het betalen van de maandelijkse huur. Het plan van Gol Sport houdt onder meer in dat de club actief sponsors gaat wer ven om meer geld in het laadje te krijgen. „We zoeken de spon sors vooral in eigen kring", zei de voorzitter van Gol Sport, Ibrahim Sezer, gisteren. „We vangen veel positieve signalen op en we hebben zelfs al een paar toezeggingen binnen." Alleen het binnenhalen van sponsors is echter niet voldoen de voor het overleven van de vereniging, zei Sezer. Gol Sport probeert de leden en de ouders van de leden via intensieve con tacten te overtuigen van de noodzaak tot het betalen van de contributie. Dat was iets wat de afgelopen jaren nogal te wensen overliet. Sezer: „Dat is geen on wil, maar een aantal leden is dat nooit gewend geweest. Veel ou ders komen van het platteland en hebben daar nooit in club verband gevoetbald. Ze hebben dus nooit een cent betaald voor het voetbal. De leden uit de gro tere steden in Marokko en Tur kije wel. Met hen waren er ook meestal geen problemen." Ook de verhuizing van sport complex Pomona naar de Bos huizerkade kostte Gol Sport twee jaar geleden de nodige centen, volgens de voorzitter. En van de kantine-inkomsten moet de club het ook al niet hebben. „We zijn een club met een islamitische achtergrond. We schenken geen bier in de kantine en dat zullen we in de toekomst ook niet doen. Ook niet voor onze bezoekers. Dan krijgen we problemen met onze achterban. Want veel ouders hebben hun kinderen juist op de club gedaan vanwege de isla mitische achtergrond. Die zou den hun kinderen zo weer van de club afhalen, wanneer er al cohol zou worden geschonken. Gol Sport probeert verder meer leden te porren voor tal van functies binnen de vereni ging. Sinds de oprichting, nu vier jaar geleden, werd het meeste werk slechts door een paar mensen gedaan. Voor het werven van kader heeft Gol Sport de afgelopen tijd advies gekregen van het Nederlands Olympisch Comité (NOC), ter wijl de KNVB juridische bijstand verleende, met name op het ge bied van de fiscale aspecten van sponsoring. Sezer: „Heel nuttig. Maar we kunnen natuurlijk niets zonder de medewerking van de gemeente. Pechtold zijn we echt heel erg dankbaar voor deze kans." Zeker omdat het bestaan van een vereniging van islamitische signatuur enorm belangrijk is. „Het gaat er niet om dat de jon gens hier met elkaar voetballen. Nee, dit is een goede manier om de leden in contact te bren gen met de Nederlandse ge meenschap. Want sommigen van ons zijn hier al een kwart eeuw, maar wij kennen de Ne derlanders nog steeds niet. En de Nederlanders kennen ons nog steeds niet." Het belang van een club met islamitische achtergrond zei Pechtold ook wel in te zien. „Ik hecht eraan dat iedereen zijn plek heeft in deze samenleving. Al zeg ik daar wel bij dat dit pro bleem in oorsprong alleen een probleem is tussen huurder en verhuurder. Als het plan niet blijkt te werken, moeten we de zaak opnieuw bekijken. Want het houdt natuurlijk een keer op." Sezer: „Maar als we er niet in zouden geloven, zouden we gelijk kappen." De Dierenbescherming maakt zich grote zorgen over de toe komstige activiteiten van de Commissie Biotechnologie bij Dieren. De organisatie is ver bijsterd over de laatste uitspra ken van de Commissie Schro ten over het doorfokken met transgene stieren door Phar ming. Dit zet de toon voor de wettelijke toetsing volgens het 'nee, tenzij beleid', vreest de Dierenbescherming. De com missie adviseerde deze week positief over het doorfokken door Pharming met transgene stieren voor de productie van zogenaamd humaan lactoferri- ne. Volgens de Dierenbescher ming is dit een medicijn op zoek naar een ziekte in plaats van andersom. Pharming maakt ook niet duidelijk waar toe lactoferrine dient meer dan een anti-infectie middel, meent de organisatie. De die renbescherming wijst erop dat Gist-Brocades momenteel goe de resultaten boekt met de productie van humaan lacto ferrine in genetisch gemanipu leerde schimmels. „Deze alter natieve productiemethode moet alleen al reden zijn om de experimenten van Phar ming stop te zetten," zegt de Dierenbescherming. Ze worden bij het krieken van de dag ruw gewekt en ze heb ben er meer dan genoeg van. Bewoners van het Grootei's complex 3 aan de Parmentier weg klagen steen en been over het bouwlawaai 's ochtends vroeg. De vereniging van huisei genaren eist in een brief aan de gemeenteraad dat politie en ambtenaren van bouw- en wo ningtoezicht en milieu er nu eens op toezien dat de aanne mers, die in het gebied rond de Parmentierweg aan het bouwen zijn, zich aan de regels houden. Momenteel zijn de bouwacti viteiten van De Raad Bouw op de hoek van de Willem de Zwij gerlaan de bewoners een doom in het oog. „Dat er gebouwd zou worden was een ieder be kend. Wij hebben dan ook be grip voor het feit dat er allerlei activiteiten nodig zijn. Maar veel minder begrip voor het feit dat De Raad Bouw ook op za terdag vanaf half zeven 's och tends bezig is", protesteert voorzitter W. Linnemans van de vereniging van huiseigenaren. „We vinden het vreemd dat de afdeling Milieubeheer een vergunning heeft gegeven voor werkzaamheden op zaterdag zonder ons te horen. En daar naast is er geen vergunning ge geven voor de uren vóór zeven uur", zegt Linnemans. Hij en zijn buren hebben 'schoon ge noeg' van vroege vogels. „De uitbouw van de NBBS is een voorbeeld. Ondanks de vele verzoeken, begonnen bouwvak kers keer op keer tussen vijf en zes uur met werkzaamheden. Zelfs van politiezijde kregen we regelmatig te horen dat het be grijpelijk was dat de bouw in de zomer iets vroeger begon." En dan was er de bezorging van de post zondagochtend om zes uur bij de NBBS. „Inmiddels wordt dit niet meer gedaan met een vrachtwagen met achteruitrij- signalering, maar wel komt er nog geregeld een vrachtwagen om zes uur." Volgens de vereni ging van huiseigenaren moet de gemeente voorzichtiger gaan omspringen met het geven van vergunningen voor afwijkende uren. L. Meiman, inspecteur bouw zaken bij de gemeente is op de hoogte van de klachten. „Maar de gemeente heeft een bouw vergunning verleend en dat be tekent gewoon dat er tussen ze ven uur 's morgens en tien uur 's avonds mag worden ge bouwd. Ik ga er vanuit dat de aannemer zich daaraan houdt. Ik weet dat incidenteel een vrachtwagen te vroeg is aange komen. Als er overlast is moe ten de bewoners de politie bel len, die maakt direct verbaal op, dat is ook al gebeurd." Meiman weerspreekt dat er apart ver gunning is gegeven voor werk op zaterdag. „Dat is helemaal niet nodig. Zaterdag is voor de wet gewoon een werkdag, dan mag een aannemer ook bou wen, ook tussen zeven en tien. eidse verzamelaar raakt opslagruimte kwijt ogachtend verbleven zij. kwerk van Leidsche bedrij- Dat is de titel van een ten- istelling die vanaf vrijdag 4 te zien is in de publieks- ïte van het Leidse stadhuis, expositie is opgezet in het er van het tienjarig bestaan de Stichting Industrieel Erf- d Leiden (STIEL). STIEL is ral bekend vanwege haar in- roor het behoud van indus- e monumenten in de stad. leeft STIEL in het verleden (tevergeefs) actie gevoerd voor behoud van het Parmentier- complex aan de Lammermarkt en is de stichting nu actief voor het in stand houden van de Meelfabriek. Maar STIEL is op meer terreinen actief. De stich ting brengt historische panden in kaart, doet onderzoek naar het industriële verleden van de stad en beheert een eigen col lectie historische voorwerpen. Ter gelegenheid van de exposi tie wordt een folder uitgebracht met een toelichting op dat ma teriaal. Onderwijsminister Ritzen stelt vanaf 1999 jaarlijks twee mil joen gulden beschikbaar voor een nationaal herbarium. In het nationaal herbarium worden de plantencollecties samenge bracht van de universiteiten van Leiden. Utrecht en Wagenin- gen. Er komt een centrale lei ding, maar de drie vestigingen met hun eigen specialismen blijven gehandhaafd. Het is de bedoeling dat deze drie universiteiten jaarlijks ne gen miljoen gulden uit hun ei gen budget bijdragen aan het nieuwe instituut. Dat staat in een brief die Ritzen gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Twaalf miljoen gulden per jaar is overigens onvoldoende om de collecties te beheren en op niveau te houden. Ritzen verwacht dan ook aanvullende bijdragen van andere universi teiten, ministeries, het bedrijfs leven, onderzoeksorganisaties en de Europese Unie. De minis ter heeft besloten een financiële bijdrage te leveren, nadat de Tweede Kamer in een motie had uitgesproken dat hij met extra geld over de brug moest komen. De Kamer vreest dat de bijzondere collecties anders verloren gaan. 3en aaarun kramp sommigen zullen zeg- wat een kinderachtige nt. Maar kijk wat ik nu weer bgrinnikt de Leidse verza- elaar Jan Boogerd terwijl hij Wet een postzegelboek komt Het dikke schrift It uit van de stickertjes die van fruit heeft afgehaald. PU en vriend zei tegen mij: da's wat voor jou, jan. En hij eft gelijk. Prachtig toch al die rschillende plakkertjes. Wist dat er zoveel van zijn. Nee :h? Nu je ziet het en het ligt emaal gewoon bij de groen- ïboer." jerd verzamelt al 56 jaar es wat los en vast zit. Zijn is zit tot de nok vol met alle- lal snuisterijen. ,Je kan het gek niet bedenken of ik heb t", zegt hij trots. „Oh nee, ik g," corrigeert hij zichzelf di- :t. „Ik heb geen visspullen en k niets van voetbal. Daar ud ik niet van. Gek hé?" De litstickertjes zijn een vrij re nte passie. Drie jaar geleden gon hij ze te verzamelen en dertussen heeft hij er 3500. vouwt een smoezelige zak- iek uit. Tientallen plakkertjes men te voorschijn. „Die oet ik nog ordenen. Ik heb ze itst in Dordrecht gevonden." Boogerd reist veel. Sinds een ar jaar pakt hij op die trips ;e groentenzaak mee die hij ;enkomt, maar zijn hoofd ei is alle musea van Neder- ïd te bezoeken. „Dan stippel een route uit door een pro- tcie en doe ik elk museumpje n dat er te vinden is. Ik heb nu zo'n 1330 gezien." 's ichts slaapt de 72-jarige man zijn bestelauto. Daar past net n matras in. „Je moet lekker zig blijven hé", zegt hij over n drukke leven. „Je kan wel an zitten en wachten tot je od gaat, maar dat is niks or mij. Daarbij is er nog zo- ;1 te verzamelen." ien rondleiding door zijn is doet twijfelen aan die op- irking. Elke kamer is een opvol museum. Keukengerei, Éiing, prenten, medailles, formen, elektrische appara- r; torenhoog staat de oude ïmel opgestapeld. Ook de in en de schuur worden ge nikt als tentoonstellingsruim- Daar staan allerlei oude boerenwerktuigen. Van bijna elk stuk weet Boogerd nog te vertellen waar hij het gevonden heeft. Waarom hij zo verwoed ver zamelt is simpel, vindt hij zelf. „Ik kan niet anders. Het is een verslaving. Op mijn zestiende ben ik begonnen en ik blijf er mee doorgaan. Ik kan het ge woon niet hebben dat er zoveel wordt weggegooid. Echt hoor, als je ziet wat voor een mooie waardevolle dingen mensen al lemaal wel niet bij de vuilnis zetten. Da's toch gewoon zon de!" Daarom neemt hij het mee en knapt hij het op. Een klein gedeelte krijgt een plaatsje in zijn huis. De meeste spullen komen terecht in zijn opslag ruimte in het oude elektrici teitsstation aan de Fleming- straat, naast de stukken van de EWR. In dit enorme pand heeft Boogerd drie verdiepingen tot zijn beschikking. „Maar helaas moet ik hier binnenkort weg. In eerste in stantie vertelden ze mij dat ik per 1 juli moest verhuizen maar dat is nu uitgesteld naar 1 september." Een ander onder komen in Leiden zit er volgens Boogerd niet in. Daarom heeft hij contact gelegd met Energe- tica, een museum in Amster dam. „Zij hebben mij verteld dat ze m'n spullen willen heb ben en daar ben ik blij om. Het zijn goede mensen daar. Ze houden, net als ik, ook echt van oude dingen. Dus dan weet je dat er goed voor gezorgd wordt. Daarbij blijft het spul dan bij elkaar hé. Dat vind ik ook heel fijn." Wanneer de verhuizing plaats heeft, is echter nog niet duidelijk. „Ik heb ^eigenlijk al een tijdje niets meer van ze ge hoord. Misschien zijn ze een beetje geschrokken van de hoe veelheid spullen die ik heb", zegt hij even later lichtelijk be zorgd. Toch houdt Boogerd de moed erin, hij denkt dat het al lemaal wel goed zal komen. „Ik zal het node missen", zucht hij terwijl hij naar zijn verzameling kijkt. „Maar het is beter hé, dat het nu naar iemand anders gaat. Want later als ik dood ben is het maar de vraag wat er mee gebeurt. Misschien verkopen ze een deel en gooien ze de rest weg. Dat zou zonde zijn." „Je kan het zo gek niet bedenken of ik heb het". FOTO HIELCO KUIPERS j

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11