Nederland moet VN-top redden Netanyahu overleeft crisis Bel nii 0800-0503 Buitenland Zwitserland hielp Japan tijdens oorlog Ruimtewezens waren poppen Noord-Korea wil over vrede praten Amnesty: Libië steunt totale straffeloosheid Blaskic was 'blind' voor wandaden leger OENSDAG 25 JUNI 1997 Moeizame onderhandelingen over milieumaatregelen jjjj Russische regering wil bezuinigen moskou De regering van Rusland heeft gisteren de Doema, de [s I] lussische Tweede Kamer, duidelijk gemaakt dat zij doorgaat o met haar plannen het begrotingstekort te beperken. De Doema 'en wees gisteren opnieuw een ingreep af, dit keer een besparing leen yran tien miljard gulden in de sociale sector. Volgens eerste vice- exj premier Anatoli Tsjoebais, verantwoordelijk voor het econo misch beleid, is „de meerderheid van de Doema niet in staat po ind jtieke verantwoordelijkheid te nemen die geëist wordt". ^cq V'ilmaz op zoek naar negen zetels ■■■ikara De beoogde Turkse premier Yilmaz heeft gisteren voor- 'e'e' uitgang geboekt bij zijn pogingen een regering te vormen zon- J1 1 der de fundamentalisten. Yilmaz verzekerde zich van de steun ten' ran drie kleinere partijen, maar heeft nog negen zetels nodig om nol een meerderheid van het parlement achter zich te krijgen. filmaz' rivale (giller, wier regering met de fundamentalisten on- langs aftrad, liet de formateur gisteren weten geen belangstelling ie hebben voor een coalitie. België wil ook softdrugs gedogen inussELEen meerderheid van het Belgische parlement lijkt IC( f0°rstant^er van een lichte vorm van gedoogbeleid voor soft drugs. Evenals in Nederland zou het bezit van kleine hoeveelhe den cannabis voor persoonlijk gebruik niet meer strafbaar moe ien zijn. Wel kan vervolging plaatsvinden wanneer gebruik van n softdrugs leidt tot gezondheidsproblemen of maatschappelijke sam overlast. Een parlementaire commissie presenteerde deze voor- AU Hellen gisteren. - de, Pedofilienetwerk in Napels opgerold n [iapels De Italiaanse politie heeft gisteren in de buurt van Na- *api pels zeventien personen aangehouden op verdenking van pedo- ha filie. Zij zouden schoolkinderen tussen zes en negen jaar verdo vende middelen hebben gegeven en vervolgens seksueel hebben kelt misbruikt. Er ook films en foto's zijn gemaakt. De conciërge van bij een school zou de kinderen hebben geselecteerd. tie( rd' Ministers praten over motorbendes iDOEDe ministers van justitie van Noorwegen, Zweden, Fin- nd en IJsland overleggen deze week in de Noorse plaats Bodoe ,s v over een gezamenlijke aanpak van de oorlog tussen motorben- ^es Bandidos en de Heli's Angels. De strijd tussen beide ben- e(j^ des om de controle over de drugsmarkt heeft de afgelopen jaren p li dertien mensen het leven gekost. Denemarken en Noorwegen willen de Bandidos en de Heli's Angels verbieden, Finland en Zweden willen groepsleden vervolgen. Beierse abortuswet geblokkeerd rlsruhe Het Duitse Hooggerechtshof in Karlsruhe heeft giste- ren een Beierse abortuswet geblokkeerd. De wet regelt dat spe- cialisten ten hoogste een kwart van hun inkomen mogen verdie- nen aan het uitvoeren van abortussen. Twee artsen uit München en Nürnberg hadden de wetgeving, die vorig jaar zomer door het Beierse parlement was aangenomen, voor het Hoogge rechtshof gebracht. De artsen voeren ongeveer tweederde van alle geregistreerde abortussen in Beiren uit. Ze zagen hun bloei- 3 ende praktijk ernstig in gevaar komen. Gewonden bij treinongeluk Oostenrijk t [jNZi In Oostenrijk zijn gisteren 88 personen gewond geraakt bij ten frontale botsing tussen twee lokale treinen. Bij tien van de 1 gewonden was het letsel zo ernstig dat zij per helikopter naar i ten ziekenhuis werden gebracht. Het ongeluk gebeurde bij de 1 plaats Arbing, ongeveer dertig kilometer ten oosten van de stad Linz. Onder de gewonden zijn veel kinderen doordat zich in de treinen twee schoolklassen bevonden. Jospin niet populair bij werkgevers beu parus Een flinke meerderheid van de werkgevers in Frankrijk ziet weinig in de nieuwe premier Lionel Jospin. Dat blijkt uit twee opiniepeilingen. Geen enkele werkgever zei Jospin hele maal te vertrouwen. Volgens 91 procent van de ondervraagden zal zijn werkgelegenheidsbeleid op een mislukking uitdraaien, 'a De president van de Franse centrale bank heeft de regering-Jos- 13 ping gemaand de tekorten te verminderen om de concurrentie positie van de industrie veilig te stellen. VS handhaven handelsstatus China Washington Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is giste ren akkoord gegaan met de verlenging van de status van meest begunstigde handelsnatie voor China. De status geldt voor een aar. In het verleden is over de rechten die de VS hiermee aan de rolksrepubliek verlenen politiek veel te doen geweest, vooral in verband met de mensenrechten. Het besluit wordt gezien als een overwinning voor president Clinton. Italië wil parlement hervormen den haag De Bicamerale, de gemengde commissie van Kamer en Senaat die de Italiaanse grondwet moet hervormen, heeft gis- 5 teren een akkoord bereikt over een nieuwe taakverdeling tussen beide kamers. De Kamer van Afgevaardigden krijgt de primaire wetgevende taak en het recht de regering weg te sturen. De Se naat wordt een 'waarborgkamer' die alleen mag meestemmen over de belangrijkste wetsontwerpen. Daarnaast krijgt de Senaat tot taak de rechters van het constitutionele hof aan te wijzen. Tienduizenden op de vlucht in Uganda port portal Na zware gevechten tussen rebellen en regerings- 13 troepen in de West-Ugandese regio Bundibugyo zijn tienduizen den mensen op de vlucht geslagen. Het leger zet vrachtwagens in om de vluchtelingen in de stad Fort Portal in veiligheid te brengen. De gevechten zijn vorige week uitgebroken. Rebellen - drongen vanuit de naburige Democratische Republiek Congo (ex-Zaïre) Uganda binnen en veroverden de kleine stad Bundi bugyo. De ministers De Boer (milieu) en Pronk (ontwikkelings samenwerking) zijn aangewezen om de uiterst moeiza me onderhandelingen vlot te trekken op de grote VN- milieutop in New York. Namens de Europese Unie (EU) zullen beide bewindslieden samen met de Tanzaniaanse voorzitter van de groep van ontwikkelingslanden (G77) pogen overeenstemming te bereiken over een mondiaal bossenverdrag en over de ontwikkelingsbudgetten. Luchtmacht VS vijftig jaar na Roswell-incident WASHINGTON HANS DE BRUIJN CORRESPONDENT Je moet zien om te geloven, zegt men wel, maar de mensen die stellig beweren vijftig jaar geleden in de woestijn van de Amerikaan se staat New Mexico 'buitenaardse wezens' te hebben gezien, geloven in het verkeerde. Ten minste, dat beweert de US Air Force in een gisteren in Washington gepubliceerd rapport. De wezens waren 'gewoon' dummy's, test poppen die door de luchtmacht uit hoog vlie gende ballonnen waren afgeworpen, om het 'effect' daarvan op het menselijk lichaam te bestuderen. En trouwens, zo staat in het rap port, het was niet vijftig jaar geleden maar hooguit veertig. En wie anders beweert, zit er gewoon naast. Het rapport is de ultieme verklaring van de Amerikaanse overheid voor de merkwaardige gebeurtenissen in de eerste week van juli 1947, toen diverse inwoners van het stadje Roswell in New Mexico verklaarden dat in de buurt een ruimteschip was neergestort. Een enkeling zei zelfs de buitenaardse inzittenden te hebben gezien. De luchtmacht heeft steeds volgehouden dat het 'ruimteschip' in feite een luchtballon was. Aanvankelijk slechts een weerballon, maar later werd toegegeven dat het om een spionageballon ging. Voor de li chamen van buitenaardse wezens had de US Air Force tot nog toe echter nooit een officiële verklaring gegeven. Maar het gisteren gepresenteerde rapport roept volgens de miljoenen Amerikanen die geloven in buitenaardse wezens meer vragen op dan het beantwoordt. Zo blijkt dat de proeven waar de luchtmacht het nu over heeft pas in 1953 zijn begonnen, terwijl de getui genverklaringen van toen toch zeker over juli 1947 spreken. De verklaring van de lucht macht „dat mensen na zo'n lange tijd de data door elkaar halen", zoals een kolonel gisteren zei, wil er bij velen niet in. De kolonel liet op een persconferentie wat foto's en filmbeelden zien, maar ook die stammen uit de late jaren vijftig en de jaren zestig. De waag waarom de luchtmacht de proe ven vijftig jaar geheim heeft gehouden, terwijl het toch over nauwelijks opzienbarende tests ging, kon de kolonel ook niet beantwoorden. „We kunnen in dit land nauwelijks één feit ge heim houden, laat staan dat we de komst van aliens' zouden hebben kunnen verzwijgen. De Amerikaanse luchtmacht onderzoekt al twintig jaar geen meldingen van 'ongeïdentifi ceerde vliegende objecten' (UFO's) meer en is dat volgens de kolonel ook nu niet van plan. Het rapport is volgens de luchtmacht het ein de van het verhaal wat de Amerikaanse auto riteiten betreft. 'Zaak gesloten', staat er als ti tel op. Maar niet voor de miljoenen UFO-logen. Vol gende week wordt in en bij Roswell een grote manifestatie gehouden, waarop de gebeurte nis van precies vijftig jaar geleden wordt her dacht. Er worden tienduizenden mensen ver wacht, er zijn lezingen door deskundigen en een popconcert op de plek waar het allemaal gebeurd zou zijn. L 1 JK. 5*VflL A». seoul» Twee Zuid-Koreaanse militairen bewaken de gedemilitariseerde zone ten noorden van Seoul om een verrassingsaanval van Noord-Korea te voorkomen. De kans op zo'n aanval is vandaag kleiner geworden omdat Noord-Korea heeft toegestemd in vredesbesprekingen met Zuid-Korea, waaraan ook de Verenigde Staten en China zullen deelnemen. foto ap Lage opkomst bij herdenking van ontvoerde meisjes Heeft u al de nieuwe 11'i. .1I j jW YORK Rtr-ANP ;j ivitserland heeft gedurende de weede Wereldoorlog niet al- en Duitsland, maar ook Japan eholpen. Volgens gisteren penbaar gemaakte documen- n van de Amerikaanse gehei- ie dienst verleenden Zwitserse 1 anken financiële diensten en ervoerden Zwitserse bedrijven orlogsmaterieel naar Japan. Al in documenten uit 1945 1 oncludeerden de Amerikanen li at de Zwitserse hulp „de ver lichtingen van een neutraal nd ten opzichte van een oor- ii tgszuchtige natie duidelijk ver- ii 'te boven ging". Documenten 1 it de periode 1942-1945 geven J van voorbeelden van deze. ulp. Volgens het Joods Wereldcon- j es (WJC), dat de documenten idens een onderzoek in de merikaanse Nationale Archie ven tegenkwam, doet de kwes tie twijfels rijzen over de Zwit serse neutraliteit gedurende de oorlog. „In de afgelopen weken hebben we steeds gehoord dat de Zwitsers wel zaken móesten doen met de Duitsers, omdat ze door Nazi-Duitsland omringd waren. Maar ik kan me niet her inneren dat ze ook omsingeld waren door Keizerlijk Japan", aldus de voorzitter van het WJC, Kalman Sultan ik. Het Simon Wiesenthal Cen trum in Los Angeles maakte gis teren bekend dat de Zwitserse banken nog steeds onderzoek naar bankrekeningen van oor logsmisdadigers uit de Tweede Wereldoorlog weigeren. Het centrum publiceerde maandag een lijst van 334 omstreden Fi guren die in de Tweede Wereld oorlog een rekening bij een Zwitserse bank openden. new york» anp De Boer en Pronk zijn eerder op de dag door de EU uitgenodigd een 'trekkersrol' te vervullen op de top. De Verenigde Naties hebben de Nederlandse be windslieden later formeel aan gewezen om de klus te klaren, aldus minister De Boer vanmor gen. Nederland heeft nu een flinke klus om zijn tanden in te zetten. De discussie over de bescher ming van de bossen op aarde zit behoorlijk vast. Nogal wat lan den, onder aanvoering van de Verenigde Staten, willen geen brussel» anp De herdenking van de door Mare Dutroux omgebrachte Luikse meisjes Julie en Mélissa heeft gisteren weinig Belgische burgers op de been gebracht. In Luik kwamen slechts enkele tientallen sympathisanten van de ouders opdagen. Ook in Vlaanderen bleven bijna alle deelnemers aan de Witte Mars voor een rechtvaardiger justitie, van oktober vorig jaar, thuis. Gisteren twee jaar geleden werden Julie Lejeune en Mélissa Russo door Dutroux ontvoerd. De ouders wilden dit herdenken en tegelijkertijd protesteren te gen de politieke bemoeienis met een op te richten meldpunt voor verdwenen kinderen. Zij riepen burgers op om half twaalf in de ochtend een witte paraplu op te steken. Zij kozen voor de paraplu als symbool van de bescherming die politici blijven geven aan falende poli tie- en justitie-ambtenaren. Buiten de kleine groep actie voerders in Luik kwamen ook bij enkele Vlaamse gerechtsho ven hooguit tientallen burgers op de been. In Brussel werd nog een bloemenhulde gebracht rond een geïmproviseerd mo nument bij het Paleis van Justi tie. Voorzitter Louis Tobback van de Vlaamse socialisten rea geerde gisterochtend uiterst knorrig toen leden van een plaatselijk Wit Comité hem een paraplu kwamen overhandigen. Hij vindt dat de Witte comité's de problemen te simplistisch benaderen. Andere politici ac cepteerden de aangeboden pa raplu's zonder commentaar. Bossenverdrag met bindende afspraken, die hun nationale economische houtbelangen kunnen schaden. De EU, maar ook 'houtlanden' als Maleisië, Colombia, Costa Rica en Brazi lië zijn wel voor een conventie met min of meer bindende uit gangspunten. Minister De Boer heeft nu de taak om in deze zaak enige voortgang te boeken. Een bossenverdrag moet een halt toeroepen aan de massale houtkap in veel landen van de wereld. Jaarlijks verdwijnt een areaal van drie maal Nederland aan bossen op aarde. De bossen worden gekapt voor onder meer DEN HAAG SIMONE VAN PRIEL MARJOLUN DE COCQ De aanvallen van Bosnisch- Kroatische troepen op ongewa pende moslimburgers in Mid- den-Bosnië gebeurden bijna letterlijk onder de neus van de Bosnisch-Kroatische generaal Tihomir Blaskic. Hij werd als hoogste militaire commandant in de regio door de VN-vredes- macht Unprofor en het Interna tionale Rode Kruis bovendien gealarmeerd over de oorlogs misdaden die zijn manschap pen begingen. Maar hij was 'moedwillig blind' en moedigde daarmee het plegen van misda den zelfs aan. Aanklager Mark Harmon van het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag betoogde dit gisteren landbouwgronden, hout en be woning. Onder meer de EU wil afspraken over een duurzaam beheer van bossen en over na tionale afspraken die de ontbos sing binnen de de perken moe ten houden. Minister Pronk gaat op zijn beurt met de G77 overleggen over de financiën. De armere landen willen in New York niet of nauwelijks praten over nieu we milieuafspraken omdat de rijkere landen hun financiële beloften voor ontwikkelings- en milieuhulp niet zijn nageko men. De EU heeft intussen in New York beloofd haar leven te zullen beteren, maar ook hier liggen de VS nog dwars. Op beide thema's moet over eenstemming tussen de G77 en de EU vooral de Amerikanen dwingen later in de week enkele stappen vooruit te zetten. Mo gelijk blijkt dat donderdag als president Clinton de vergade ring komt toespreken. op de eerste dag van het proces tegen Blaskic. De aanklagers houden de 33-jarige Bosnische Kroaat verantwoordelijk voor de vervolging van de moslimbevol king in de Lasva-vallei in Mid- den-Bosnië in 1993. Om een puur Kroatische staat binnen Bosnië te verwezenlijken, wer den onder zijn bevel complete moslimdorpen leeggeroofd en platgebrand. De bevolking werd vermoord, verdreven of gevan gen genomen. Blaskic ontkent elke verant woordelijkheid en wees vaak 'moslim-extremisten' of Ser viërs als de daders aan. Maar een aantal door hem onderte kende aanvalsbevelen isvolgens Mark Harmon in het bezit van de aanklagers. londen anp Libië schendt de mensenrech ten op grove wijze. Er heerst to tale straffeloosheid die door de hoogste autoriteiten wordt ge steund. Dat meldt de mensen rechtenorganisatie Amnesty In ternational in een vandaag ver schenen rapport. De Libische leider Moammer Gadaffi heeft volgens Amnesty publiekelijk opgeroepen tot de fysieke uitschakeling van poli tieke dissidenten in zijn land. Verder heeft hij gedreigd fami lies en stammen te straffen die de autoriteiten niet inlichten over naasten die de regering onwelgevallig kunnen zijn. Als straf mogen de huizen van die families worden gesloopt. Gadaffi heeft een wet geïntro duceerd die bepaalt dat de han den van dieven moeten worden afgehakt, wat hun buit ook was. Verder beschouwt de 'Gek van Tripoli' iedereen die 'nee' zegt op een vraag van de autoriteiten als een staatsvijand. Lokale overheden mogen dan over gaan tot onmiddellijke stand rechtelijke executie, citeert Am nesty Gadaffi. De mensenrechtenorganisatie schrijft in het rapport dat in Li bië de afgelopen jaren honder den mensen willekeurig zijn ge arresteerd, vaak zonder aan klacht. In gevangenschap, zoals in de ondergrondse cellen van de Abu Salim gevangenis in Tri poli, worden ze veelal gemar teld met elektroshock of overle vering aan agressieve honden. Japanse premier in Den Haag voor overleg met EU DEN HAAG ANP In Den Haag wordt vandaag het jaarlijkse Europees-Japanse topoverleg gehouden. Premier Ryutaro Hashimoto werd gister avond op Schiphol welkom ge heten door premier Kok. Aan het overleg vandaag nemen be halve de twee premiers ook de voorzitter en de vice-voorzitter van de Europese Commissie, Santer en Brittan, en ministers van buitenlandse zaken van Mierlo en Ikeda deel. Het is de zesde keer dat de beide economische machts blokken een top beleggen sinds 1991. Op de agenda van deze top staan de recente ontwikke lingen in de EU en Japan, maar de economische betrekkingen zullen de boventoon voeren. Meer moorden op naam Winnie's voetbalclub KAAPSTAD RUNA HELLINGA CORRESPONDENT Winnie Mandela's zogenaamde voetbalclub heeft waarschijnlijk meer moorden op zijn geweten dan tot nu toe bekend is. De Zuid-Afrikaanse Commissie van Waarheid en Verzoening is van plan Mandela te dagvaarden en achter gesloten deuren te ver horen over de activiteiten van de organisatie, die zich in het verleden onder meer had belast met haar bewaking. De voetbalclub, zo genoemd omdat de groep jongens oor spronkelijk inderdaad met dat doel bijeenkwam in Mandeia's huis, was destijds verantwoor delijk voor de dood van Stomp- ie Seipei, een 12-jarige jongen die ervan beschuldigd werd een informant te zijn. De trainer van de club, Jerry Richardson, nam de schuld voor Seipei's dood op zich en zit momenteel in de ge vangenis. Winnie kwam toen weg met een geldboete. In de afgelopen maanden heeft een aantal leden van de voetbalclub om amnestie bij de Waarheidscommissie gevraagd. Onder hen bevinden zich naast Richardson, Charles Zwane, veroordeeld voor negen moor den, en Xoliswa Falati, die tot twee jaar werd veroordeeld in verband met de moord op Stompie Seipei. Volgens Dumile Nsebeza, hoofd onderzoek van de Waar heidscommissie, blijkt uit ver klaringen van betrokkenen dat de voetbalclub bij veel meer be trokken was dan tot nu toe be kend was. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De regering van de Israëlische premier Benja min Netanyahu heeft een motie van wantrou wen overleefd, maar niet zonder kleerscheuren. Na een buitengewoon fel en rumoerig debat stemden gisteravond 50 van de 120 Knessetle- den voor een voorstel van de oppositie om nieuwe verkiezingen te organiseren. Het aantal tegenstemmers bedroeg slechts 55. Elf afge vaardigden van de regeringscoalitie onthielden zich van stemming of verlieten demonstratief de zaal. De uitslag van de stemming wordt ge zien als een ernstige blamage voor Netanyahu. De premier moet bovendien het hoofd bieden aan een nieuwe crisis, omdat minister van bui tenlandse zaken David Levy heeft gedreigd met aftreden. Levy en de andere vier leden van de onder Li- kuds vleugels opererende Gesher-ffactie wei gerden gisteravond de regering te steunen en vertrokken ruim voor de stemming uit het Knessetgebouw. Hij heeft Netanyahu laten we ten dat hij zal aftreden als minister Ariel Sharon zal worden opgenomen in het 'veiligheidskabi net', de groep ministers die besluiten neemt over defensie-aangelegenheden. De benoeming van Sharon tot minister van financiën is daar om uitgesteld. Heeft u al de nieuwe Vervang-Auto® Buitenland service bij uw Reis- en Kredietbrief? Uw vakantie gaat dan gegarandeerd door, ook als uw auto uitvalt ANWB

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9