Kamer bang voor fraude met accijns rapport politieoptreden Lurotop pas na de zomer ^'Varkenssector moet vriendelijker worden' Binnenland Schapen tegen eigen bijdrage Geen nieuw onderzoek naar ramp met Hercules Tommei geeft huurders steun bij kopen woning 'Kans op geluk voor iedereen hetzelfde' OENSDAG 25 JUN11997 Boze leerling slaat leraar in elkaar >lle Een 18-jarige scholier uit Hardenberg heeft op het Han- College in Zwolle uit boosheid over een laag cijfer een leraar elkaar geslagen. De jongen kon later worden aangehouden. )e leraar had de studieprestaties van de jongeman met een rui- ne onvoldoende gehonoreerd. Daardoor haalt deze nèt niet vol- loende punten om over te gaan en moet hij de Zwolse school erlaten. De kwade leerling haalde geheel onverwachts uit. De iraar ging tegen de vlakte, waarna de jongen doorging met thoppen en slaan. Hel slachtoffer moest zich in het ziekenhuis aten behandelen aan de opgelopen verwondingen. Raadsverkiezingen Drente in oktober lssen De gemeenteraadsverkiezingen in Drente worden gehou- en op 29 oktober. Dat hebben gedeputeerde staten van Drente isteren besloten. Door gemeentelijke herindeling wordt het iuidige aantal van 34 gemeenten in de provincie teruggebracht Behalve in Assen, dat in omvang nagenoeg gelijk blijft, uilen in de overige elf vastgestelde gemeenten nieuwe besturen n raadsleden moeten worden gekozen. De kandidaatstelling in Ie gemeenten is vastgesteld op 16 september. Nederlandse tak voor Internet Society ;n haag De Internet Society, een internationale organisatie die s doel heeft om Internetstandaarden en -afspraken te bevorde- ■n, krijgt een Nederlandse afdeling. Het is een initiatief van het linisterie van verkeer en waterstaat en SURFnet, de beheerder an het computernetwerk dat de Nederlandse universiteiten en ogescholen met elkaar verbindt. Bij de Nederlandse Internet iety Chapter (ISOC.nl) zijn ook bedrijven als PTT Telecom, Wegener Arcade, Cap Gemini, Ericsson en de vereniging van In- ernetproviders betrokken. Deze 'initiatiefgroep' fungeert ook als eldschieter. ISOC.nl wil het gebruik en de ontwikkeling van In- ?met in Nederland versnellen. )nderzoek naar porno-artikel student wolle Het openbaar ministerie in Zwolle stelt een onderzoek naar een artikel over seks en racisme door een student van de chool voor de Journalistiek en Communicatie in het schoolma- :ine Jeux. Het college van bestuur van de hogeschool Windes- eim wil weten of de student een strafbaar feit heeft gepleegd lor dubieuze foto's bij zijn stuk af te drukken. De 27-jarige der- jaars wilde met zijn artikel 'de rotzooi op Internet over kinder- irno' aan de kaak stellen. Hij heeft bij de politie aangifte ge- lan over ruilen van kinderporno op Internet. Volgens het be- uur kunnen de foto's in het tijdschrift mogelijk als kinderporno sodomie worden aangemerkt. lende vast na vondsten van nepgeld euwarden Een rechercheteam uit Den Haag heeft gisteren tn bende valsemunters gearresteerd, die verantwoordelijk is ior het verspreiden van valse biljetten van honderd D-mark Dor heel Nederland. In Friesland zijn gisteren drie valse bank- iljetten onderschept. Eerder werden in die provincie al vijf val- bankbriefjes gevonden. In Groningen zijn de afgelopen laanden vergelijkbare vervalsingen van honderd mark opgedo- :n. Volgens een politiewoordvoerder zijn de biljetten 'op pro- ionele wijze vervaardigd'. Sterdam, cpd rgeineester Patijn van Am- dam komt zelf na de zomer leen uitgebreid rapport over optreden van politie en jus- tijdens de Eurotop. Patijn ft het verzoek om een onaf- Qpkelijk onderzoek definitief hand gewezen. ,,Ik maak rapport. Anders lijkt het alsof ik iets heb te verber- en dat is niet zo", aldus de gemeester. lij zei dat gisteren tijdens vergadering van de raads- nmissie algemeen bestuurlij- en juridische zaken. De bij- ikomst van de commissie, het optreden van politie en itie tijdens de Eurotop be- idelde, werd geregeld ver- ord door luid geschreeuw vrijgelaten arrestanten, die ssaal op de publieke tribune en. anvankelijk had de Amster- nse politiek behoorlijk wat iek op met name de massale statie van demonstranten hun behandeling in gevan- 'isen en politiecellen. De eiste een onderzoek van Nationale Ombudsman, Groen Links en de Socialistische Pari ij (SP) wilden een onafhan kelijke commissie instellen. De drie politieke partijen von den dat de 341 arrestanten die werden verdacht van deelname aan een criminele organisatie (artikel 140 van het Wetboek van strafrecht) te lang zijn vast gehouden. ,,De verhoren had den veel sneller moeten verlo pen. Er heeft geen goede schif ting plaatsgevonden tussen de goeden en de kwaden", aldus PvdA-fractievoorzitter E. van der Laan. Volgens de Amster damse hoofdofficier van justitie L Vrakking, die bij het debat aanwezig was, kon de behande ling onmogelijk sneller. Hij be nadrukte opnieuw dat artikel 140 terecht is toegepast. Uit de brief die minister Sorg- drager van justitie maandag naar de Tweede Kamer stuurde, blijkt dat vóór de Eurotop slechts rekening was gehouden met tachtig arrestanten. Vol gens de Amsterdamse hoofd commissaris Nordholt is dit on juist. In het draaiboek was een noodscenario opgesteld waarin wefd uitgegaan van honderden arrestanten. links naar rechts hoofdcommissaris Nordholt, officier van justitie kking en burgemeester Patijn tijdens het debat in de Amsterdamse leenteraad over het politie-optreden tijdens de Eurotop. foto anp paul vreeker Amstelveen Vergezeld door een kudde schapen heeft het comité 'Eigen Bijdrage Nee' gisteren bij het Amstelveense hoofdkantoor van de Ziekenfondsraad actie gevoerd tegen de eigen bijdrage die fondspatiënten sinds 1 januari moeten betalen. Volgens het comité treft die maatregel vooral chronisch zieken, die zeer geregeld van medische zorg gebruik moeten maken. De schapen kwamen mee onder het motto: 'schapen moeten volgzaam zijn, mensen moeten hun verstand volgen'. foto anp Raymond rutting Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten 'Politiezorg lijdt onder Brinkmanzaak' rotterdam gpd De politiezorg in een aantal deelgemeenten in Rotterdam lijdt onder de affaire-Brinkman. Volgens onder anderen voorzit ter K. Rijsdijk van de deelge meente IJsselmonde raken poli tiemensen gedemotiveerd door de ruzie tussen stadsbestuur en korpschef, blijft werk liggen en ondervinden de burgers daar op den duur nadeel van. Hij wil op korte termijn sa men met andere deelraadvoor zitters met burgemeester Peper van Rotterdam over deze in zijn ogen 'zeer ernstige situatie' spreken. Rijsdijks zorg wordt gedeeld door Th. Eikenbroek van de deelgemeente Noord. Ook hij constateert dat 'de bur ger last krijgt' van de problemen rondom Brinkman en burge meester Peper. Belangrijke za ken lopen vertraging op. Voorzitter H. Elemans van Hoogvliet stelt vast dat 'proces sen stilliggen' door de affaire- Brinkman. „Men snapt het niet meer", meent Elemans. „De ge wone politieman en de burger vermoeden verborgen agenda's. Het lijkt een strijd om de macht tussen de politiek en de politie. Bij de burgers ontstaat het beeld dat het een zootje is. Dat baart me nog de meeste zor gen." „Tot op heden was het in ons district nog een ver-van-m'n- bed-show", zegt Rijsdijk van IJsselmonde. „Nu wordt er zó veel over Brinkman gesproken, dat zelfs politiemensen op straat er hinder van ondervin den." Controle op misgelopen verkoop pomphouders is onmogelijk De Tweede Kamer heeft twijfels over de manier waarop het kabinet pomphouders in de grensstreek met Duitsland wil compenseren voor de flink duurder wordende benzi ne. Pomphouders langs de grens kunnen maximaal 70.000 gulden per jaar compensa tie krijgen, omdat hun klanten goedkoop in Duitsland gaan tanken, zo maakte het mi nisterie van financiën deze week bekend. De Kamer is bang voor een enorme admini stratieve rompslomp en bovendien voor fraude. DEN HAAG GPD Door de accijnsverhoging die het kabinet vorig jaar afkondig de, wordt benzine aanstaande dinsdag inclusief BTW zo n 15 cent per liter duurder. LPG gaat bijna een dubbeltje meer kosten en diesel krap zeven cent. Auto mobilisten krijgen dat deels te rug via een lagere wegenbelas ting, maar niettemin zullen veel mensen in de grensstreek goed koop in Duitsland gaan tanken. Aanvankelijk wilde minister Zalm van financiën de pomp houders langs de grens daarom korting geven: tot tien kilometer van de grens hoefden ze acht cent minder accijns te heffen, tot twintig kilometer vier cent minder. Dat voorstel werd ech ter tijdens Europees overleg door de Belgen getorpedeerd. Zij waren bang zelf hun pomp houders korting te moeten ge ven langs de Luxemburgse grens. Zalm ging de confrontatie met de Belgen niet aan, omdat daarmee ook de zogeheten 'paarse diesel' in gevaar zou ko men. Die paarse diesel, waar mee het beroepsgoederenver- voer wordt vrijgesteld van de accijnsverhoging op diesel, mag wat Europa betreft nu wel. Zalm wil daarom voor de pomphou ders een andere Europese regel gebruiken, die toestaat dat ze maximaal zeventig mille per jaar 'schadevergoeding' van de staat krijgen. Dat geldt voor tankstations tot twintig kilome ter van de Duitse grens. De Kamer vraagt zich echter af hoe Financiën wil nagaan hoeveel verkoop de pomphou ders precies mislopen door de accijnsverhoging. Bovendien vrezen de partijen een berg pa pierwerk voor de ondernemer. Ook kunnen problemen optre den bij heel grote tankstations, die wellicht meer dan zeventig mille mislopen. Het CDA is bang dat andere belanghebbenden ook gaan ei sen dat ze compensatie krijgen, zoals tabakszaken langs de grens, omdat tabak ook duurder wordt door een accijnsverho ging. Zalm en staatssecretaris Vermeend beloofden gisteren nader met de pomphouders te overleggen. Die dreigden on langs al met actie als er geen goede compensatie zou komen. DEN HAAG GPD Er komt vrijwel zeker geen aanvullend onderzoek naar de oorzaak van de falende hulpverlening bij de Hercu lesramp op vliegbasis Eind hoven in juli vorig jaar. Dat is gisteren duidelijk gewor den na overleg dat nabe staanden en overlevenden hebben gehad met de vaste Kamercommissie van de fensie. Commissievoorzitter J. Hoekema en voorzitter A. Kempen van de Stichting Herculesramp 1996 ge bruikten verschillende be woordingen, maar de boodschap was hetzelfde: de kans op een parlemen tair onderzoek is zo goed als uitgesloten. Hoekema hield de deur nog wel op een kiertje. For meel wordt pas morgen in de laatste vergadering van de commissie een definitief besluit genomen. Dan zal worden gekeken of er mis schien een andere weg is om aan de wensen van de stichting te voldoen, bij voorbeeld door een parle mentaire werkgroep in te stellen. Dan moet volgens Hoekema wel duidelijk worden of zo'n onderzoek meerwaarde heeft. De voorzitter van de Stichting Herculesramp 1996 leek niet veel meer te verwachten van de rol van de politiek. „Ik kan het dui delijk zeggen: we hebben geen hoop meer", zei een aangeslagen Kempen na af loop van het gesprek met de commissie. „Er is na tuurlijk nog niets beslist, maar in alle eerlijkheid denk ik dat het voorbij is. We moeten blijkbaar maar leven met het feit dat we al tijd vragen zullen houden die onbeantwoord blijven." De zeven overlevenden en nabestaanden van de 34 doden hebben in het ge sprek met de commissiele den wel duidelijk weten te maken dat piëteit geen ar gument voor de politiek moet zijn om van een aan vullend onderzoek af te zien. Eerder was dit argu ment aangedragen tijdens het plenaire debat in de Tweede Kamer. Een extra onderzoek zou te veel won den bij de direct betrokke nen openrijten, zo luidde de stelling. Kamer reageert verdeeld op voorstel DEN HAAG GPD De Tweede Kamer heeft met ge mengde gevoelens gereageerd op het voorstel van staatssecre taris Tommei (D66, volkshuis vesting) om huurders een finan cieel zetje in de rug te geven als ze een huis kopen. Deze rege ling is met terugwerkende kracht tot 23 mei dit jaar inge gaan. Vooral PvdA en SP lieten geen spaan heel van Tommels 'ge- wenningsbijdrage' die voor vijf jaar wordt gegeven, tussen de 1.000 en 1.500 gulden groot is en elk jaar iets afloopt. D66 en WD waren wel tevreden. PvdA-woordvoerder Duives- teijn sprak denigrerend van 'een stomme rijksbijdrage' van 133 gulden per maand, waarvoor slechts weinigen (alleen de 'rij kere' ontvangers van huursubsi die) in aanmerking komen. „Ik vind dit onder de maat", beet Duivesteijn Tommei toe. „We zouden de ambitie moeten heb ben meer te doen voor een veel grotere groep." Biesheuvel oordeelde namens het CDA dat Tommels voorstel 'een magere uitvoering' is van de motie Hofstra (WD) om het eigen-woningbezit onder lage- en middeninkomens te stimule ren. „Een financiële bijdrage van duizend gulden per jaar zal de doelgroep niet over de streep trekken. De mensen zullen het risico toch te groot vinden", al dus Biesheuvel. De Kamer was wel eensge zind over het afschaffen van de overdrachtsbelasting bij de om zetting van een huur- naar een koophuis, maar daar voelde Tommei niets voor. Hij is bang dat dan de hele overdrachtsbe lasting op de helling gaat. „En daar hebben we het geld niet voor", aldus de bewindsman. De kritiek op de gewennings- bijdrage kon Tommei ook pro bleemloos naast zich neerleg gen, omdat het een regeling be treft in het kader van het Besluit woninggebonden subsidies. „Het betreft dus geen wetswijzi ging en de mensen kunnen er nu al een beroep op doen", al dus Tommei. Socioloog Veenhoven doet onderzoek naar levensvoldoening van mensen rotterdam wilfred simons varkenshouderij moet kleiner, minder lensief en vooral diervriendelijker wor- in. De sector moet er naar streven op ter- jn alle dieren in eigen land te slachten en verwerken. Dat is de kern van een plan f"Y it de Dierenbescherming, de milieuorga- L atie Natuur en Milieu en de Voedings- fi nd FNV vandaag hebben gepresenteerd. Volgens de organisaties richten de boeren :h te veel op buik-productie van biggen or de export. Een oriëntatie op minder, \[0 aar daardoor relatief waardevollere mest- rkens voor de binnenlandse slacht zou ter zijn voor milieu, dieren en werkgele- nheid. De belangenorganisaties wijzen op de grote claim die de kwetsbare sec- in deze dagen van varkenspest legt op t overheidsgeld. Als alternatief pleiten de organisaties voor een varkenshouderij die op ecologische leest is geschoeid, zonder de huidige grote import van veevoer uit de Derde Wereld en ook zonder het voortdurende gesleep met de dieren. Op de korte termijn willen Na tuur en Milieu, Dierenbescherming en Voe dingsbond FNV dat de overheid de op komst van mega-varkensbedrijven, waar varkens op bijna industriële wijzen worden behandeld, sterk ontmoedigt. Intussen is het fokverbod voor varkens in verband met de varkenspest uitgebreid. Het geldt sinds gistermiddag ook voor de regio rond de Noord-Brabantse plaats Asten. Het fokverbod, dat moet voorkomen dat var kenshouders jonge biggen geboren laten worden die meteen naar de destructiefa- briek moeten, geldt sinds 3 juni al rond Venhorst. Net als daar blijft ook rond Asten de pest doorrazen. De stroom nieuwe gevallen houdt aan en inmiddels is de grens van driehonderd gevallen gepasseerd. Er is 'niet met zekerheid' te zeggen dat de problemen in het gebied over vier maanden (de draag tijd van een varken) voorbij zijn, aldus mi nister Van Aartsen van landbouw. Hij meldt in een brief aan de Kamer dat de crisis de overheid inmiddels al één miljard gulden heeft gekost. De politierechter in Den Bosch veroor deelde gisteren negen bedrijven uit Brabant tot boetes van vijfduizend gulden wegens overtreding van het vervoersverbod. Het vonnis was conform de eis. Volgens het mi nisterie van landbouw gaat het om de eer ste vervoerders die worden veroordeeld we gens overtreding van het vervoersverbod. En ze leefden nog lang en gelukkig. Zo eindigen sprookjes. Lang en gelukkig le ven is alleen mogelijk in een 'leefbare sa menleving'. Socioloog R. Veenhoven, on derzoeker aan de Rotterdamse Erasmus Universiteit, gebruikt de lengte van men senlevens en de uitspraken van mensen over hun eigen geluk als maatstaf voor een leefbare samenleving. Zijn de inwoners van de Randstad geluk kig? Veenhoven heeft die specifieke situa tie niet onderzocht, maar denkt van wel. De 'gemiddelde Nederlander' is gelukkig, dus waarom de gemiddelde Randstedeling niet? Alhoewel, gelukkig, de geluksonder- zoeker spreekt liever van 'levensvoldoe ning'. Iedereen heeft wel eens een neer slachtige dag of gaat gebukt onder leed als gevolg van sterfte, echtscheiding of ziekte. Veenhoven kijkt niet naar momenten, maar onderzoekt de vraag of het leven als geheel voldoening geeft. Hij onderzoekt dit, heel simpel, door mensen in enquêtes te vragen of zij zich gelukkig voelen. „Het blijkt dat mensen op zo'n vraag toch eer lijk antwoorden", zegt hij. Geluk zou, net als inkomen, een verde lingsvraagstuk kunnen zijn. Als dat zo is, kunnen politici actie ondernemen om ge luk gelijker over de burgers te verdelen. Ook in Nederland komen grote verschillen voor. Het ligt dan voor de hand om te ver onderstellen dat de inwoners van een rijk villadorp, met hun welstand en hogere in komen, gelukkiger zouden zijn dan bewo ners van een achterstandswijk. Veenhoven bevestigt dat geluk, net als in komen, ongelijk over de bevolking kan zijn verdeeld. In beginsel zou geluk ook beter te verdelen zijn, met behulp van een gerichte welzijns- en sociale politiek. In de praktijk blijken de mogelijkheden daartoe overigens nogal eens tegen te vallen. Bij het herverdelen van geluk denkt men vaak aan een herverdeling van inkomen. Als minima meer geld krijgen, zouden ze gelukkiger worden, luidt een veelgehoorde stelling. Veenhoven stelt daar tegenover dat de grenzen waarin inkomensverschil len er nog toe doen, allang zijn overschre den. Wonen in een vochtig, tochtig en verval len huis is een bron van ongeluk, maar zulke huizen telt Nederland nauwelijks nog. Gebleken is dat mensen al erg geluk kig zijn als zij in een huis wonen dat dege lijk is. goed te verwarmen, een minimaal vloeroppervlak heeft en van modern com fort is voorzien. Een groter, mooier of luxer huis brengt dan geen extra geluk meer aan, weet Veenhoven. „Hier werkt de economische wet van de afnemende meeropbrengsten", zegt hij. Volgens Veenhoven zijn mensen in sa menlevingen waar voldoende rechtszeker heid is, waar ze zich veilig voelen, het ma terieel goed hebben en vrij zijn om te doen en te laten wat ze willen, gelukkig. Ook een relatie maakt mensen gelukkig. Mensen in samenlevingen die echtschei ding of zelfmoord niet accepteren, blijken ongelukkiger dan samenlevingen zonder dergelijke taboes. Datzelfde geldt voor landen die afwijzend staan tegenover ho moseksuelen of allochtonen. Zaken die mensen verondersteld ongeluk kig maken, zoals grote bevolkingsdruk of inkomensongelijkheid, blijken dat in de praktijk niet te doen. „Kennelijk kunnen mensen best op een kluitje leven", zegt Veenhoven. Inkomensverschillen doen er ook weinig toe. Standsverschillen en ach terstelling van vrouwen ten opzichte van mannen maken echter wel ongelukkig. „In een rijk land als Nederland maakt hel niet zoveel uit of je op een inkomen van meer dan twee keer modaal of het mini mum zit", concludeert Veenhoven. „Gelukkige mensen zijn weerbaarder, ze zijn vaak aardiger om mee om te gaan en ze krijgen in sociaal en economisch op zicht kansen. Zij hebben meer kans op succes in de samenleving en kunnen dus ook mooier wonen. Ongelukkige mensen zijn vaak mensen die het in de samenle ving niet redden. Zij worden vaker werk loos. krijgen geen relatie, verdienen weinig en komen dus in een arme buurt." „Dat heeft weinig met klasse of stand te maken. Een neurotische zoon van een welgesteld gezin uit O verveen of Aerden- hout kan na een serie ongelukkige ervarin gen op een flatje in een slechte buurt te rechtkomen. Maar ik schets nu een over trokken beeld. In de meeste westerse lan den is de kans op een lang en gelukkig le ven voor iedereen heel groot. Nederlan ders hebben bijna de langste en gelukkig ste levensverwachting ter wereld. Zoals in sprookjes, inderdaad.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5