I a. Greenpeace zet kernafval voor poort van Borssele OPRUIMING IN VOLLE GANG carpet-land Referendum is kwestie van buigen of barsten opman SBS6 weg anwege aandelendeal Je hoeft echt niet als een speer naar IKEA. Als een raket lijkt ons een stukbeten Binnenland Trein en fiets bij vakantie niet in trek Zalm: Tekort niet tot elke prijs naar nul Kamer krijgt beter zicht op 'meer blauw op straat' 'Vakantiegeld kan miljarden kosten' lENSDAC 25 JUN11997 ode bij neerstorten zweefvliegtuig jwarden Het gerechtshof in Leeuwarden heeft gisteren ac- boer Wien van den Brink veroordeeld tot een maand voor- ardelijk en een proeftijd van een jaar voor diefstal van mest- ekhouding. Hij was één van de initiatiefnemers van de pro- tactie tegen het mestbeleid in september 1995. 250 boeren nen toen de mestboekhouding van het bureau Heffingen van ministerie van Landbouw in Assen mee. Eerder veroordeelde rechtbank Van den Brink tot twee maanden voorwaardelijk, procureur-generaal had twee maanden onvoorwaardelijke straf geëist. etelenbos wil actie tegen lesuitval termeer Er vallen te veel lessen uit op middelbare scholen, dt staatssecretaris Netelenbos (onderwijs). De scholen zelf schouwen dit nauwelijks als een probleem. Maar Netelenbos dat de scholen maatregelen nemen en hun leerlingen niet te met vakantie sturen. De staatssecretaris schrijft dit in ant- ord op schriftelijke vragen van het CDA-Kamerlid Van de inp. Netelenbos gaat op korte termijn met de scholen praten ir mogelijke oplossingen Een aantal scholen stuurt leerlingen het eind van het schooljaar eerder met vakantie zodat de le en meer tijd hebben om te vergaderen over de rapportcijfers, k op andere moment krijgen leerlingen vrij. len-hilversum cpd topman F. Thyes (56) gisterochtend zijn ontslag diend als directeur Europe- levisiezaken. Daarmee ver- nt in korte tijd de derde drolspeler in de zogenoem- rokerline-affaire van het to- )e RTL-bestuurders ans en H. Roemer len vorige week al op straat vanwege hun betrokken bij de dubieuze aandelen- lei in het Teletekstbedrijf erline, onderdeel van Tele- d in Rotterdam, ilgens geheime contracten iet drietal zich uit als verte- noordiger van hun toenma- werkgever RTL. Bij een aan- ntransactie werd in 1995 som van vijf miljoen gulden er niet naar RTL overge- kt. maar naar een privé-re- ng van het trio op de Ne- MAS stoel. gelakt hout )gte84cm. oogte 46 cm. [69.- voor i korting op alle ZomerSALE producten. aanbiedingen zijn geldig t/m 12 juli 1997, ing de voorraad strekt ANP Algemeen Nederlands f GPD Geassocieerde Pers Dier den haag. anp vervolg voorpagina Het aantal vakanties in eigen land is vorig jaar met vier procent gestegen, maar trein en fiets zijn daarbij niet in trek. Van de 17 miljoen geboekte trips zijn er vijftien mil joen met de auto gemaakt. Vakanties met de trein daalden met zeven procent, die met de fiets elf procent. Toeristische orga nisaties wijten dit vooral aan het slechte ANWB, de VW's en het Nederlands Bu reau voor Toerisme zeggen al een tijd cam pagne te voeren voor het gebruik van de fiets. Dit vervoermiddel doet het volgens hen goed op dagtochten. De toerist is er echter maar moeilijk toe te bewegen de au to thuis te laten en met de fiets op vakantie te gaan. De trips in eigen land zijn vooral korte, tweede vakanties. In het hoogseizoen werd vorig jaar twee procent minder geboekt. Daarbuiten nam het aantal boekingen toe: met veertien procent in de winter, zeven procent in het voorjaar en zestien procent in het najaar. De totale bestedingen namen met een procent toe tot net boven de vier miljard gulden, een recordbedrag. Hotel- en bungalowverblijf is vorig jaar met vijf procent gestegen, kampeervakan- ties met acht procent. Het dagtoerisme is de afgelopen vijfjaar met 7,5 procent toege nomen tot bijna 960 miljoen tochten. De bestedingen namen toe tot vijftien miljard gulden. den haag» anp Milieuorganisatie brengt autoriteiten in verlegenheid Minister Zalm van financiën wil in de volgende kabinetsperiode 'niet tegen elke prijs' het finan cieringstekort naar nul terug brengen. Alleen als de financiële uitgangspositie voor het nieuwe kabinet gunstig is en de econo mische groei meezit, is het vol gens hem mogelijk het tekort helemaal weg te werken in de komende vier jaar. Zalm zei dat gisteren in de Tweede Kamer bij de behande ling van de Voorjaarsnota, de budgettaire tussenstand over dit jaar. „Ik ben voor een voorzich tige benadering, maar wil de nul voor ogen houden", aldus de WD-bewindsman. Hij wees er nog eens op dat het spaar fonds voor de AOW dat het ka binet wil opzetten, ook meetelt voor de verlaging van het tekort. PvdA-woordvoerder Van der Ploeg maakte in het debat nog eens duidelijk dat zijn partij niet bereid is verder te bezuinigen om het financieringstekort om laag te brengen. De PvdA wil best snoeien in de overheidsuit gaven, maar alleen om geld vrij te maken voor nieuw beleid en het scheppen van werk. D66 en het CDA vinden dat een structureel tekort van een procent aanvaardbaar is. D66- kamerlid Ybema nam een voor schotje op het nieuwe regeerak koord door te pleiten voor ne gen miljard extra voor lasten verlichting en nieuw beleid. De te verwachten meevaller van vier miljard gulden wordt, als het aan PvdA en D66 ligt, aan onder meer lastenverlich ting, armoedebestrijding en de zorgsector besteed. De WD vindt het verstandiger de extra inkomsten aan te wenden voor tekortreductie. De liberalen krij gen steun van het CDA. Zalm maande tot voorzichtig heid over de meevallers die door het Centraal Planbureau zijn voorspeld. Hij wees erop dat ramingen van het planbu reau in het verleden regelmatig te optimistisch waren. den haag anp Sorgdrager (justitie) over een recent rapport van de Algemene Rekenkamer. Het controle-or gaan komt tot de vernietigende conclusie dat de cijfers die de korpsen aanleveren nog altijd onbetrouwbaar zijn. Of het kabinet er echt in slaagt om 'meer blauw op straat' te brengen, valt volgens de Rekenkamer niet te toetsen. Dijkstal beschikt als eerst ver antwoordelijk minister niet over een adequaat informatiesys teem. In het Regeerakkoord kwamen de coalitiepartijen uit breiding van de sterkte met 3.750 agenten overeen. De informatievoorziening vanuit de politiekorpsen wordt nog dit jaar verbeterd. Het gaat erom dat de Tweede Kamer vóór de verkiezingen in mei vol gend jaar op basis van zo be trouwbaar mogelijke cijfers kan beoordelen of er deze kabinets periode daadwerkelijk 3.750 ex tra agenten op straat zijn geko men. Die toezegging deed mi nister Dijkstal van binnenlandse zaken gisteren in de Kamer on der druk van alle fracties. De Kamer debatteerde met de politieministers Dijkstal en Een medewerker van de kerncentrale meet van achter het hek de radioactiviteit van de container met afval die Greenpeace net aan land heeft ge- derlandse Antillen. Thyes ver plichtte zich bovendien om Te- leworld te helpen aan exclusie ve contracten voor de SBS-zen- ders. De Amerikaanse aandeelhou ders van SBS maakten zich de afgelopen week grote zorgen over de betrokkenheid van Thyes in de Brokerline-affaire. Ze riepen hem op het matje voor tekst en uitleg. Thyes ver klaart tegenover deze krant bij het vertrek de eer aan zichzelf te hebben gehouden om de beurs genoteerde onderneming bui ten de negatieve publiciteit te' houden. „We onderhandelen op dit moment over de precieze voor waarden van mijn ontslag al dus Thyes. Hij wordt be schouwd als het financiële brein achter commerciële televisie in Europa. Hij overweegt een ei gen adviesbureau te beginnen. Greenpeace heeft gisteren een vat radioactief afval voor de poort van de kerncentrale in het Zeeuwse Borssele neergezet. Daarmee bracht de milieuorganisatie de Ne derlandse autoriteiten danig in verlegenheid. Het radio actieve materiaal is afkomstig van de zeebodem bij de lo zingspijp van de Franse nucleaire opwerkingsfabriek Co- géma in Cap la Hague, Normandië. Greenpeace wil met de actie de aandacht vestigen op de problematiek van het nucleaire afval van atoomcentrales. Den Boer van de centrale was de Electriciteit Productiemaat schappij Zuid-Nederland niet bevoegd de monsters te ontvan gen. De actievoerders wilden het vat daarna afgeven bij de Covra in Borssele, het bedrijf dat radioactief afval opslaat. Maar ook de Covra-directie wei gerde het in ontvangst te ne- borssele anp Actievoerders van de milieuor ganisatie hadden het vat met een sloep van het Greenpeace- schip Rainbow-C naar het strand van Borssele gebracht. De Rainbow-C was daar gis terochtend uit Scheveningen aangekomen. Volgens- directeur men omdat dat volgens de op slagvergunning niet zou mogen. Later faxte de Covra een for mulier aan Greenpeace voor de aanmelding van radioactief af val. Als de milieuorganisatie het formulier zou invullen, onderte kenen en per omgaande terug sturen, zou de Covra de aan vraag in behandeling nemen. Intussen stond het vat de hele middag en een deel van de avond nog steeds voor het hek van de kerncentrale. Pas rond half acht kreeg de Covra van het ministerie van milieubeheer toestemming het vat op te slaan. Greenpeace eist dat de kern centrale het contract met Cogé- ma verbreekt en gaat ook acties voeren bij kerncentrales in FOTO WFA FRANK VIERGEVER Duitsland, België en Frankrijk. Ook die centrales zijn volgens Greenpeace verantwoordelijk voor de radioactiviteit die Cogé- ma in zee loost. De onderzochte monsters zijn zestien miljoen keer zo radioac tief als gewoon zeewater. Het radioactieve water is daarmee een gevaar voor de hele Noord zeekust van Nederland, zegt de milieuorganisatie. Greenpeace onderzocht niet alleen het zee water, maar ook zand en kiezel steentjes nabij de lozingspijp. Greenpeace vaart vanavond door naar de kerncentrale in het Belgische Doel aan de Wester- schelde bij Antwerpen. Ook daar wil Greenpeace radioactie ve monsters aan land brengen. rotterdam anp den haag gpd Een eventuele teruggave van te veel betaalde belasting over het vakantiegeld kan de schatkist in het uiterste geval miljarden gul dens kosten. Dat heeft staatsse cretaris Vermeend (financiën) gisteren in de Tweede Kamer toegegeven. Vermeend gaat er vooralsnog vanuit dat er geen cent hoeft te worden terugbe taald. Maar eerst moet de rech ter uitspraak doen in de zaak van een belastingplichtige die meent recht te hebben op zo'n teruggave. Die uitspraak wacht Vermeend eerst af. De staatssecretaris werd gis teren naar de Kamer geroepen na berichten dat werknemers Senaat akkoord met wachttijd voor tbs'ers den haag» anp De Eerste Kamer heeft gisteren ingestemd met een lange wachttijd voor de psychiatri sche dwangbehandeling van ge stoorde misdadigers. De termijn wordt in de nieuwe Beginselen wet voor de verpleging van geestelijk gestoorde delinquen ten vastgesteld op zes maanden met de mogelijkheid van verde re verlenging met steeds drie maanden. Voor-minister Sorg drager van justitie was het cru ciaal dat de senaat akkoord ging met de wachttijd. Haar departe ment werd onlangs overspoeld door schadeclaims van tbs-ers die langer dan drie maanden op opname in een inrichting moes ten wachten. een deel van de belasting over hun vakantiegeld over dit en vo rig jaar mogelijk terug kunnen krijgen. De kern van de zaak ligt in de vakantiebonnen die onder meer in de bouw worden uitge deeld. Naar schatting 300.000 bouwvakkers hoeven slechts over driekwart van hun vakan tiegeld belasting te betalen, ter wijl andere werknemers over de volle mep betalen. Inmiddels heeft een belastingplichtige een zaak bij de rechter aangespan nen om teveel betaalde belas ting over het vakantiegeld terug te krijgen. Mocht de klager in het gelijk worden gesteld dan kunnen miljoenen anderen het teveel betaalde ook terugvra gen. Bij de zomeropruiming van Carpet-land gaat een grote collectie vloerbedekking en gordijnen weg voor zeer zonnige prijzen. Kortingen tot j v 60%. U kunt uw huis dus een r \t heel nieuw gezicht geven en toch lekker met vakantie gaan. Bel voor dichtstbijzijnde filiaal 020-3555944. Openingstijden: ma/di 9.00-18.00, wo/do/vr 9.00-2100, za 09.00-17.00. Onderzoekers willen harde aanpak Antilliaanse crimineel deel van de Antillianen in Ne derland heeft volgens de weten schappers niets met criminali teit te maken. De overheid moet de harde kern van Antilliaanse crimine len hard aanpakken, is een van de aanbevelingen van de onder zoekers van de Erasmus Univer siteit. Het gemeentebestuur, politie en justitie moeten ook beter samenwerken om te voor komen dat leden van de risico groep afglijden naar zwaar cri mineel gedrag. Een belangrijke oorzaak voor de hoge criminaliteit onder An tilliaanse jongeren is volgens de onderzoekers een gebrek aan normen en waarden. Crimineel gedrag leidt bij Antilliaanse jon geren tot aanzien. Straffen ver hogen de reputatie van de jon geren. Volgens de onderzoekers moet crimineel gedrag conse quent gestraft worden. Als slechts met straf gedreigd wordt of als na verbalisering verdere actie uitblijft, krijgen de jonge ren bovendien het idee dat ze met de politie en de wet kun nen spelen. Antilliaanse jongeren onder scheiden zich in crimineel ge drag negatief van andere etni sche groepen in Nederland. Het gaat daarbij om aantallen delic ten maar ook om de ernst van misdrijven. Sinds 1990 is de ge weldscriminaliteit onder jonge Antillianen steeds meer toege nomen. Niet alleen jongens maar ook Antilliaanse meisjes en ouderen nemen een aan zienlijk deel van de criminaliteit voor hun rekening. Dat stellen drie wetenschap pers van het aan de Erasmus Universtiteit verbonden San ders Instituut. In opdracht van de korpsleiding van de politie Rotterdam-Rijnmond inventari seerden ze de criminaliteit door Antillianen in de regio Rijn mond. De onderzoekers concluderen dat er in de Antilliaanse ge meenschap een kleine harde kern van doorgewinterde crimi nelen is en een iets grotere risi cogroep. De laatsten pendelen heen en weer tussen wat wel en niet geoorloofd is. Het meren- arnhem gpd Cel geëist voor doden collega ving van het Geldnet-filiaal in Duiven. De buit bedroeg 8,8 miljoen gulden. In eerste aanleg eiste het openbaar ministerie (OM) twaalf jaar cel plus tbs met dwangverpleging. Het von nis van de rechtbank pakte drie jaar hoger uit, maar zonder tbs. Procureur-generaal J. Denie liet tot veler verrassing de tbs-eis vallen. Volgens Denie zet een langere gevangenisstraf meer zoden aan de dijk. Het hof doet op 8 juli uitspraak. In hoger beroep is gisteren in Arnhem twintig jaar cel geëist tegen de moordenaar van een medewerker van het geldtrans portbedrijf Geldnet. De recht bank had een 36-jarige Arn hemmer in december 1996 ver oordeeld tot een gevangenis straf van vijftien jaar. Op 23 september 1995 schoot de Arnhemmer zijn 43-jarige collega dood tijdens de bero- den haag leo roggeveen Binnen de paarse coalitie zijn de spanningen hoog opgelopen over de juiste uitleg van de referendum passage in het regeerakkoord. Nadat gisteren al 'op al le denkbare niveaus' over de kwestie is gesproken, zullen vandaag de fractievoorzitters van PvdA, WD en D66 in het torentje van Kok een allerlaatste poging doen uit de impasse te geraken. Komen de voormannen er niet uit, dan zal D66 zich intern beraden, aldus fractievoorzitter Wolffensperger. De Democraten spelen de zaak hoog op, omdat het referendum voor deze partij een zeer wezenlijk onder deel van het regeerakkoord vormt. De partij staat lijnrecht tegenover de WD. die alleen het groene licht geeft aan referenda op gemeentelijk en provinciaal niveau als ze zich beperken tot veror deningen. Lokale volksraadplegingen over besluiten zijn uit den boze, aldus de liberalen. Besluiten zijn bij voorbeeld de aanleg van een nieuwe weg, een nieuw bestemmingsplan en de toekenning van subsidies. De sluitingstijd van cafés is een verordening. D66 en in mindere mate de PvdA liggen al maanden overhoop met WD-woordvoerder Te Veldhuis over de reikwijdte van de lokale referenda. De twee kam pen beroepen zich daarbij steevast op het regeerak koord en zeggen dat de ander niet kan lezen. Diverse pogingen, inclusief een wetswijziging van minister Dijkstal (WD, binnenlandse zaken) om de zaak door middel van een compromis vlot te trekken, zijn tot dusver mislukt. Voor D66 is de maat nu vol. Afgelopen zaterdag waar schuwde lijsttrekker Borst dat het referendum voor haar partij een zaak van groot belang is. Gisteren voegde fractieleider Wolffensperger daaraan toe dat zijn partij 'zich zal beraden' als de WD via een amen dement het lokale referendum 'uitkleedt'. „Te Veldhuis legt de passage uit het regeerakkoord niet goed uit", stelde de Democraat. „De passage over de referenda is gebaseerd op het rapport van de com missie-Biesheuvel. Dat rapport geeft op gemeentelijk niveau net zoveel mogelijkheden als op rijksniveau. Het staat er misschien niet letterlijk in, maar daar zijn we het in de zomer van 1994 wel over eens geworden. Wat Te Veldhuis doet. strookt daar niet mee." Wolffensperger wilde niet zover gaan te dreigen met een kabinetscrisis. Ook staatssecretaris Kohnstamm van binnenlandse zaken wenste daar niet op te specu leren. PvdA-woordvoerder Rehwinkel zei het 'inhoudelijk helemaal eens te zijn met D66'. Op de vraag of de sociaal-democraten de kwestie net zo hoog zullen opspelen als die partij bleef hij het ant woord schuldig. Op verzoek van D66 vergadert de Kamer vanavond over het compromisvoorstel van Dijkstal onder het motto buigen of barsten, omdat volgens de Democra ten 'verder uitstel geen enkele zin meer heeft'. Dijk- stals compromis houdt in dat de Grondwet volgend jaar (met een vereiste tweederde Kamermeerderheid) wordt gewijzigd ten gunste van het referendum en dat pas later (via een 'gewone' meerderheid) wordt beslist over de exacte invulling van het bestuurlijke feno meen. Te Veldhuis heeft zich tot het laatste moment tegen het voorstel van zijn partijgenoot verzet. Of Bolkestein het vandaag in het torentje zo ver durft te laten ko men, is een open vraag. Een 63-jarige zweefvlieger uit Baarn is gisteravond eefvliegveld in Lemelerveld om het leven gekomen, onbekende oorzaak sloeg zijn vliegtuig tijdens een oe- tegen de grond. Een achterin zittende 57-jarige in- cteur uit Broek op Langendijk werd met nog onbekend letsel naar een ziekenhuis in Zwolle. FOTO GPD FRANK UIJLENBROEK Nederlander zondag 110 jaar nt e REVeen De oudste inwoner van Nederland, Geertje Roelinga- uit Heerenveen, is zondag jarig. Zij wordt dan 110 jaar. werd op 29 juni 1887 in het Friese Wijnjewoude gebo- is twee keer getrouwd geweest. In totaal werden uit bei- ?ne huwelijken acht kinderen geboren. De zes kinderen uit haar huwelijk zijn inmiddels allen overleden. Behalve een zoon 70 jaar heeft zij ook een dochter, Akke (68). Geertje Roelin- Groot is vermoedelijk de oudste die ooit in Friesland heeft In elk geval is zij de oudste Friezin van deze eeuw. Ne telt zo'n duizend mensen van honderd jaar of ouder. voorwaardelijk voor actieboer

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3