Natuur Milieu Reigers in de knel na strenge winter Potvis te herkennen aan staartprofiel Geweerschoten in Oostvaardersplassen Open dag bij jubilerende Kleine Aarde woensdag 25 juni 1997 Roerdomp in paalhouding. De populatie blauwe reigers in Nederland is fors afgenomen. Als gevolg van de laatste twee strenge winters is het aantal broedparen sinds 1995 onge veer gehalveerd tot ongeveer 6.000. Dat heeft een woordvoer der van de Samenwerkende Or ganisaties voor Vogelonderzoek Nederland (Sovon) meegedeeld. Volgens de Sovon heeft de blau we reiger elk jaar te lijden onder de winter. De recente koude pe rioden kostten echter veel meer dieren dan gewoonlijk het le ven. Vooral doordat veel wate ren dichtvroren. konden de vo gels niet meer aan voedsel ko men. De kans op herstel van de populatie is gunstig als er weer enkele zachte winters komen, aldus de zegsman. Slechter is het gesteld met de roerdomp. Het aantal broedpa ren van deze soort is in twee jaar met 40 tot 50 procent afge nomen tot nog maar honderd broedparen. Ook deze vogel had last van voedselschaarste door de koude. De kans dat de roerdomppopulatie zich her stelt. is echter geringer dan bij de reiger. De roerdomp houdt van rietmoerassen en rietvel den, een natuurlijke omgeving die in ons land zwaar onder druk staat. Sovon werkt met vrijwilligers die in hun vrije tijd vogels tel len. Alle gegevens worden cen traal verzameld op het hoofd kantoor in Ubbergen. nabij Nijmegen. 123456789 OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Schermbloemige plant; 2. toegankelijk, meisjesnaam; 3. bergruimte, zoen, dienstdoend i alk.); 4. kneedbaar mengsel; 5. plaaggeest, indien; 6. schuw, voor; 7. vreemde munt, zwaardwalvis; 8. verspieder; 9. emeritus (afk.). meisjesnaam, kosten koper (aflcj; 10. auto merk, struisvogel; 11. sluw. Verticaal: 1. Reus, naaigerei; 2. familielid, vlaktemaat, voormalig Chinees leider; 3. muzieknoot, konings kind, muzieknoot; 4. Peruaans vorst, stel; 5. de verenigde sta ten v Noord-Amerika (Eng.j, metaal; 6. broedplaats, gele aardsoort; 7. titel, bijbelse naam. familielid; 8. slot, vod, hoofd; 9. wortelgewas, behaag ziek. SLEUTELWOORD De woorden op de eerste en derde vertikale regel zijn: TENTAMEN en EVENEENS Het sleutelwoord luidt: KABEL SCHIP. teenhaak eivormig neerslag tankboot amechtig meeloper eenhoorn nesthaar Elke potvis heeft een uniek staartprofiel. Zoiets als een vin gerafdruk. Daarom maken on derzoekers steeds vaker foto's van diep duikende potvissen, die op dat moment met hun staart helemaal boven water ko men. De onderzoekers willen graag weten hoe de trekroutes van deze zoogdiersoort eruit zien, en waar ze regelmatig op duiken. Nog altijd is er over het gedrag van potvissen en de we reldwijde populatie weinig be kend. Door het verzamelen van staart - codes hoopt men meer infor matie te krijgen over de omvang van de populatie. Volgens schattingen loopt het aantal potvissen op de wereld uiteen van 500.000 tot twee miljoen stuks. Op dit moment hebben de onderzoekers ongeveer vier honderd unieke staarten geregi streerd. De komende weken zal er opnieuw met het fototoestel gejaagd worden op de dieren. Vooral bij Vesteralen (Noord- Noorwegen) zijn de dieren ge makkelijk voor de lens te krij gen. Alle informatie wordt inge voerd in de computer. Inmiddels is bekend dat in de diepzee bij Andenes op de At lantische Oceaan alleen manne tjes potvissen opduiken. De wijfjes blijven met de jongen in de warmere oceaan rond de Azoren. de Canarische eilanden en bij de noordkust van Spanje. De mannetjes trekken, waar over het gedrag van potvissen is weinig bekend. schijnlijk vanwege voedsel schaarste, in de loop van het voorjaar naar het noorden. Hierdoor blijft er in de voort- plantingszones voldoende voedsel over voor de moeders en de jongen. In de herfst trek- lantische Oceaan. Daarna dra gen zij voor korte tijd hun steentje bij aan de voortplan ting. Bij de recente strandingen van potvissen aan de Noordzeekust betrof het mannetjesdieren die. ken de mannetjes terug naar de waarschijnlijk, tijdens de trek subtropische sector van de At- naar of van Andenes uit de FOTO MARTIJN DE JONGE koers zijn geraakt. Meestal wa ren de gestrande dieren circa dertig jaar oud en ongeveer 14 meter lang. De massastranding in Denemarken vorig jaar was daarom des te opmerkelijker, omdat het toen ging om man netjes van ongeveer 12 meter lengte en 20 jaar oud. FOTO MARTIJN DE JONGE In de Oostvaardersplassen klonken de afgelopen maanden voor het eerst geweerschoten. Er werden in totaal 25 oude heckrunderen afgeschoten voor een gezondheidsonderzoek. Dit gebeurt in het kader van het bezwaarschrift dat de Land- en tuinbouworgani satie (LTO) Nederland heeft ingediend tegen de ver gunning voor het achterlaten van kadavers. Beheer der Staatsbosbeheer heeft de runderen afgeschoten om ze te onderzoeken op gezondheid en overdraag bare ziekten. Tot nu toe zijn de meeste dieren ziekte- vrij gebleken. Alleen zijn er sporen aangetroffen van de rundergriep/verkoudheid in de vorm van antistof fen. Voor het onderzoek zijn speciaal oude dieren uitgezocht omdat die het langst rondlopen en de beste indicatie geven van eerder voorgekomen ziek ten en/of virussen. Pessimisten verwachten dat er binnen afzienbare tijd meer schoten zullen klinken in de Oostvaardersplassen. Het gebied nadert namelijk z'n maximale draagkracht voor grote zoogdieren. Die wordt op ongeveer 1.000 exemplaren geschat, be staande uit heckrunderen, konikpaarden en edelher ten. FOTO MARTIJN DE JONGE De Kleine Aarde bestaat 25 jaar en houdt daarom zondag een open dag met een feestelijk ka rakter. Internationale samen werking en fietsen naar en op de Kleine Aarde staan daarbij centraal. In het kader van internationale samenwerking wordt aandacht gevraagd voor een voorbeeld project in Hongarije en voor KlOF, een centrum op het ge bied van biologische iandbouw in Kenia. In het Hongaarse dorp Gömörszolos is een actieplan gemaakt voor het bevorderen van eco-toerisme. Naast ont spanning is er ook aandacht voor zonne-energie en water zuivering door rietplanten. Voor dit rietveld wordt geld ingeza meld door de Kleine Aarde. Van beide projecten is een foto-ten- toonstelling te bezichtigen. Verder zullen allerlei fietsen worden gedemonstreerd. Er zijn stands met informatie over de fietsmarkt en bijbehorende ac cessoires zijn aanwezig. De open dag is gratis toeganke lijk en duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Iedereen is welkom, het liefst op de fiets! ■■■■MB Tom Poes en de Tijwisselaar Kapitein Wal Rus repte zich naar de brug. Maar voordat hij de tijd had ge had om zijn oliejas aan te schieten werd zijn schip reeds door een enor me golf van de zandbank getild.'„W- we d-drijven weer!" riep de tweede stuurman die de wacht had. „De vloed zet door!" „Daar kan je donder op zeggen!" schreeuwde de gezag voerder uitzinnig aan de telegraaf rukkend. „Maar wat bedoel je met drijven, meneer? Dit is een eerlijke schuit en geen houtvlot! We moeten varen! Waar is de meester? Waarom loopt die kar niet?" Op dat moment begon de schroef te werken. De Al batros zette zich kreunend in bewe ging en geholpen door de stormwind zette hij slingerend koers naar Kaap Hozebek, een schuimbaan achterla tend. „Ik ben benieuwd of het schip vlot is gekomen", zei heer Ollie, die bekom merd naar het huilen van de wind zat te luisteren. „Men kan nu wel zeggen dat de maan de vloed maakt, maar weet men nu wel zeker dat de tijwis selaar het niet doet?" Tom Poes schoof ongeduldig de boeken naar voren. Voordat hij echter iets had kunnen zeggen werd de deur open gerukt en daar stond Oene Horletoet in een binnenvallende windvlaag. „De vloed heeft doorgezet", riep hij uit. „De kapitein heeft gelijk gehad; ik sta, als tijwisselaar hier lelijk te kijk." Met deze woorden sloot hij de deur achter zich en trad op het tafel tje toe. „Als men de bakens verzet, verloopt het getij," hernam hij. „Maar ik ben niet koppig. Als het ge tij verloopt wil ik ook wel de bakens verzetten. Mag ik dat boek van u le nen? Ik wil Ieren hoe de eb en vloed ontstaan." REDACTIE BERT DE JONG 072-519 H W R DOOR JAN VISSER In de loop van de middag gaat het regenen en in deze situatie komt vanavond geen verbetering. Ook morgen moeten we re- genjas en paraplu bij de hand houden, want de regenkansen blijven groot. Tevens kan het donderdag onweren maar toch zijn er later ook wat droge perioden. Er is wellicht wat zon en het kwik kan dan nog tot 18-19 graden stijgen. Verder waait de wind meest matig uit richtingen tussen zuid en oost. Dit nauwelijks tot de verbeelding sprekende weerbeeld wordt ver oorzaakt door een depressie waarvan het zenuwcentrum zich morgenmiddag met een kerndruk van 994 hPa boven het Nauw van Calais bevindt. Het systeem blijft daar nog enkele dagen liggen omdat het feitelijk geen kant uit kan. Boven het oosten van Europa is de luchtdruk namelijk aan het stijgen en op het midden van de oceaan ligt een krachtig hogedrukge- bied. Zo lang het centrum van de depressie ten zuiden van ons land blijft, hoeven wij overigens niet te vrezen voor kille noor delijke of noordwestelijke winden. Die waaien met name over de Britse eilanden en in combinatie met veel regen zal dat be tekenen dat het tennistoernooi op Wimbledon de komende da-1 gen zo goed als stil komt te liggen. Ook in ons land houden de regenkansen na donderdag aan. Soms kunnen in betrekkelijk korte tijd gemakkelijk grote hoe veelheden regen vallen. Afhankelijk van wat de depressie in het weekeinde voornemens is (de Duitse computers laten het systeem tijdelijk wegzakken naar Frankrijk) zouden de neer slagkansen aan het einde van de week wat kunnen gaan afne men. Bij een gelijktijdige opwarming van de bovenlucht kan deze ontwikkeling een gunstig effect hebben op de tempera tuur. Uitzicht op een duidelijke weersverbetering is er echter nog niet. Gisteren bleef de bewolking lange tijd overheersen. Pas later op de middag en tijdens de avonduren kwam er meer zonne schijn. Opvallend mooi waren 's avonds de heldere bijzonnen (optische verschijnselen) in de sluierwolken. i Wales KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweers buien. Morgen in het wes ten waarschijnlijk droog en flinke opklaringen. Het gaat daar stevi_ Maxima van 12 graden in het noorden en langs de westkust tot 17 in het midden en zuiden. Zweden: Veel bewolking en enkele stevige buien, mogelijk met onweer. Middagtem- peratuu r ongeveer 18 gra- Denemarken: Vandaag wat zon en een groot deel van de dag droog. Morgen bewolkt en regen en tijdelijk veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag bewolkt en met n; en het zuiden van Engeland flink wat gen. Morgen opklaringen, maar ook nog kans op een bui Bovendien een koude noordelijke wind. Middagtemperatuur dalend tot rond 14 graden op morgen. België en Luxemburg: Bewolkt en van het westen uit regen. Middagtemperatuur ongeveer 17 gra- Noord- en Midden-Frankrijk: Toenemende bewolking en in de loop van vandaag van het westen uit regen In de Elzas eerst nog geregeld zon Mid dagtemperatuur van 17 graden langs de westkust tot rond 20 in het oosten. Met name in Normandiê en Bretagne veel Portugal: Vandaag zonnig. Morgen van het noor den uit toenemende bewolking en in de omgeving van Porto kans op een bui. In de Algarve waarschijnlijk ook dan volop zon Maxima dalend tot ongeveer 26 graden in het binnenland en de Algarve. Langs de westkust temperatuur rond 20 graden en morgen veel wind. Madeira: Geregeld zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 24 gra- Spanje: Vandaag nog vrij zonnig, maar langs de Atlantische kust bewolkt en kans op een bui Morgen in het noorden en midden meer wolken en kleine buienkans. Maxi ma in het binnenland 30 graden of ho ger, langs de noordkust 18 graden en aan de Costa's iets onder de 30 graden. Morgen in het noorden veel wind. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur onge veer 28 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon en droog. Mid dagtemperatuur vlak aan zee van 25 graden in het noorden tot 30 in het zui- Tunesië: Geregeld zon, maar ook kans op een lo kale onweersbui. Middagtemperatuur op de stranden iets boven 25 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag zonnige perioden en droog, maar in de omgeving van Bordeaux later op de dag wat regen. Morgen meer be wolking en enkele buien, in de Provence mogelijk ook onweer. Maxima van 19 graden in Les Landes tot 27 in de Provence. Morgen overal wat lager. Langs de Atlantische kust tijdelijk veel wind. In het zuidoosten steekt later de Mistral op. Mallorca en Ibiza: Vandaag zonnig en droog. Morgen wat meer bewolking en kans op een on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Italië: Vandaag vrij zonnig. Morgen in het noor den, met name in de bergen, en op Sici lië meer bewolking en een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur van 26 graden in het noorden tot 30 in het zui den en op Sicilië. Corsica en Sardinië: Vandaag nog zonnig. Morgen wat meer stapelwolken en op Corsica kans op een regen- of onweersbui. Maxima tussen 26 en 30 graden. Malta: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur ongeveer 30 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon. In het noorden van het Griekse vasteland mogelijk een onweersbui. Warm, met in het binnenland maxima boven de 30 graden en op de meeste stranden tegen de 30 graden. Turkije en Cyprus: Flink wat zon en vrijwel overal droog Middagtemperatuur langs de kust tegen de 30 graden. Duitsland: Vandaag af en toe zon en meest droog, maar later op de dag in het westen wat regen. Morgen ook elders buien, maar in het zuiden waarschijnlijk droog. Maxima uiteenlopend van 18 graden in het noor den tot 23 in het zuiden en oosten. 3» Mi Zwitserland: 1 Geregeld zon. Morgen vooral in he den en westen meer bewolking Ie buien, in het zuiden mogelijk weer. Middagtemperatuur rond 2; den. vandaag in het zuiden nog de 25 graden Oostenrijk: Af en toe zon en morgen kans op een regen- of onweersbui, dagtemperatuur ongeveer 22 gr, morgen in het zuiden hoger. Geleidelijk wat meer zon, r van het westen uit alweer toenen r bewolking. Vrijwel overal droog. Mi vandaag rond 19 graden, morgen c uiteenlopend van 23 grad het noorden tot 26 in het zuiden Tsjechië en Slowakije: Vandaag geregeld zon. Morgen n me in Tsjechië meer bewolking,! droog. Middagtemperatuur rond 21,c den, maar morgen enkele graden hil. Hongarije: Geregeld zon en droog. Maxim ven de 25 graden. DONDERDAG 26 JUNI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05 22 Zon onder Maan op 00.51 Maan onder 1 Waterstand limuiden Katwijk Hoog 08.27 21.06 08 00 Laag 04.06 16.36 03.47 Weerrapporten 25 juni 08 u Amsterdam De Bilt Deelen Den Helder Rotterdam Vlissingen. Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Dublin motregen hall bew Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenturt Kopenhagen Las Palmas Londen Luxemburg Madrid Stockholm Warschau Wenen Los Angeles New Orleans New York TelAviv banken nnwl 17 s. 0 22 et if rr !1h

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 22