eidsch Dagblad 21 NV1,5 procent 'txtra voor minima OPRUIMING! benoeming verrast Zoeterwoude Op schoot Nederland sjoemelde met landbouwgeld EU Bijna 30 miljoen voor aquarel van Van Gogh SUPERSALE TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Uniek decordoek in Hooglandse Kerk (OENSDAG 25 JUN11997 [oopmcmschap tweede burgemeester Groen Links in Nederland fterwoude marcel smeets OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Onderzoekers: Aanpak nodig voor harde kern Antilliaanse criminelen 'Ruimtewezens in Roswell waren poppen' Leids atelierbeleid veel strenger Sport Favoriet Big Brenda speelt slecht tegen Silvia Farina «terwoude wacht met open men op de komst van de euwe burgemeester A. Koop- mschap. Leden van de ge- eenteraad noemen haar 'ver- jsend' en 'vertrouwenwek- nd'. Met de benoeming van lopmanschap in Zoeterwoude ijgt Groen Links, na Oostzaan, n tweede burgemeesterspost Nederland. Koopmanschap, die nu nog pthouder voor Groen Links is n de Amsterdamse deelraad Pijp, volgt per 1 juli interim- irgemeester M. de Sutter op. jopmanschap was voor de sa- envoeging van PPR. PSP en 'N tot Groen Links lid van de immunistische Partij Neder- id. In Zoeterwoude wordt verrast reageerd op de snelle burge- A. Koopmanschap, de nieuwe burgemeester van Zoeterwoude. foto mark lamers meestersbenoeming. Aanvanke lijk werd de bekendmaking van de naam van de eerste burger pas in september verwacht. Dat Koopmanschap al begin juli haar intrek kan nemen in het Zoeterwoudse gemeentehuis, heeft te maken met het voortij dige vertrek van de huidige bur gemeester De Sutter, die op die datum haar post verruilt voor de gemeente Rozenburg. „We hebben bij de provincie en het Rijk aangedrongen op continuïteit", verklaart wethou der R. Hogenelst de snelheid waarmee de procedure voor de benoeming is afgerond. Daar om is het in de ogen van het college van B en W noodzakelijk dat de burgemeesterswissel zo snel mogelijk plaatsheeft. Pagina 14: Zoeterwoude krijgt burgemeester met groen hart Is basis voor armoedebestrijding et minimumloon en de sociale uitkeringen moeten 2,55 ocent omhoog in plaats van 1,05 procent. Dat stelt de IV in de vandaag gepresenteerde nota 'Arm in arm'. De jj rhoging met 1,05 procent per 1 juli is het gevolg van de oppeling' waarmee de minimumlonen worden aange- :wist aan de gemiddelde stijging van de CAO-lonen. De kcentrale vindt 1,05 echter 'onvoldoende'. 1 haag cpo FNV beschouwt de extra stij- ^4 ig van het minimumloon en sociale minimum) uitkerin- n als een basis voor armoede- strijding in Nederland. De nima zijn er volgens de FNV de afgelopen tien jaar zo'n ■plintig procent achterop ge w. kt bij mensen, die aanzien- jj meer verdienen. n 'Arm in arm' schrijft de icentrale dat de mensen die van niet meer dan een mini- iim-inkomen moeten doen, ïor de bodem zijn gezakt'. 'Zij ten met te weinig inkomen .te veel rekeningen.' II Werk blijft ondertussen ook LI or de FNV de belangrijk(st)e V g om armoede en sociaal iso- nent te doorbreken. Met nog meer nadruk pleit de FNV voor meer herverdeling van arbeid en het combineren van werk en zorg. 'Concreet wil de FNV een wet op de loonbaanonderbre- king en een forse investering in de buitenschoolse opvang.' Met verhoging van mini mumloon en sociale uitkerin gen zou in de berekeningen van de FNV een bedrag gemoeid zijn van 1,25 miljard gulden. Nog eens zo'n bedrag zou be schikbaar moeten komen voor lokaal beleid en voor inkomens aanvullingen van langdurig werklozen met een uitkering, minima met kinderen en oude ren met alleen AOW of daarbo venop een klein pensioen. Gemeenten spelen in 'Arm in arm' een belangrijke rol bij het inkomensbeleid. Maar de vak centrale waarschuwt al op voor hand dat de beleidsvrijheid van gemeenten niet zo groot mag zijn dat daar een onaanvaard bare rechtsongelijkheid uit zou kunnen groeien. De landelijke overheid zou daarin een sturen de rol moeten vervullen. Als lo kale bijdragen aan een vriende lijker inkomensbeleid voor de minima beschouwt de FNV in elk geval ruimere mogelijkhe den om gemeentelijke belastin gen en heffingen kwijt te schel den. meer voorzieningen voor kinderopvang en meer geld voor bijzondere bijstand. Om meer mensen aan het werk te krijgen pleit de FNV voor een experiment met een 'negatieve inkomstenbelasting' voor uitkeringsgerechtigden of voor ruimere bepalingen voor bijverdiensten. Op basis daar van zou iemand meer moeten kunnen bijverdienen zonder dat die inkomsten op zijn of haar uitkering worden gekort, of dat anderszin het recht op zo'n uit kering in gevaar wordt gebracht. Eigen bijdragen in de gezond heidszorg moeten sowieso wor den ingetrokken, zo vindt de FNV. Acht bij tien meter groot is het 150 jaar oude theaterdoek dat tot en met 6 oktober in de Hooglandse Kerk hangt. foto hielco kuipers leiden erna straatsma doken in de archieven van het Haags Gemeente museum. Le Siege de Leyde is geschreven door de nu volstrekt onbekende componist C.LA Vo gel, in opdracht van koning Willem II. Het acht bij tien meter grote decordoek is in 1847 geschilderd voor de laatste acte van de ope ra. In 1994 is het doek gerestaureerd met steun van de Mondriaan Stichting. De koster heeft het stadsgezicht drie maanden in bruikleen van het Theater Instituut Nederland. Vroomans kwam op het idee om het doek naar Leiden te halen, nadat het Van Gogh Museum 'Gezicht op de Hoogland- sche kerk' vorig jaar exposeerde. Door financiële hulp van de 3 October-Vereeniging en het pro jectbureau Leiden Cultuurstad lukte het Vroomans het doek naar Leiden te halen. Het theaterdoek hangt er al, nu nog de uitvoering. ..Desnoods in plat Leids", zegt Leo Vroomans, koster van de Hooglandse Kerk. Hij kijkt tevreden naar het 150 jaar oude 'Gezicht op de Hoogland- sche kerk', van de decorateur B.J. van Hove. „We hebben een morele verplichting om de opera Le Siege de Leyde ook uit te voeren." De 3 October-Vereeniging heeft wel oren naar het plan. De mogelijkheden worden onderzocht om de Franse opera, die gaat over het beleg en ontzet van Leiden, volgend jaar, of in 1999, uit te voeren. Als dat lukt wil ik zeker de première van het stuk in de kerk hebbenzegt Vroomans. die de partituur van de opera inmiddels heeft opge- een extra lasting voor ^watersporters komt geen landelijke plezier- irtuigenbelasting. Geruchten zou de watersporter in de W )ije toekomst moeten gaan }alen voor een bezoek aan I eigen boot, zijn volgens inus Boelen, voorzitter van Hiswa-vereniging, onjuist. Navraag bij verschillende ii nties heeft geleerd dat er ;n nieuwe wetgeving in de lak is. Dat is ook gebleken uit twoorden op Kamervragen, elen zei dit gisteren in Am- rdam tijdens de persconfe- itie van de Hiswa te Water 7. „Natuurlijk blijft de al 23 oude toeristenbelasting be- tn, maar dat is een gemeen- ike aangelegenheid", aldus elen. De Hiswa-vereniging blijft in ncipe tegen heffing van wa- toeristenbelasting omdat de omsten vaak in de algemene ddelen van de gemeenten 'rdwijnen. Maar daar is vol- ns Boelen niets tegen te doen. grond van de gemeentewet een gemeente namelijk lokale toeristenbelasting ook watertoeristenbelas- heffen. hilversum anp WÊÊÊBÈêêêêKêêêêë lisse Het had er gistermorgen veel van weg dat leerlingen en onderwijzend personeel van het Fioretti- college in Lisse, zo vlak voor de vakantie, maar moeilijk afscheid van elkaar konden nemen. Zo'n hon derd Teerlingen en docenten kropen bij elkaar op schoot. De poging een ononderbroken menselijke 'troe telketen' te maken, was in werkelijkheid echter allerminst gestoeld op wederzijdse 'warme' gevoelens. Het diende als oefening. Het Fioretticollege wil volgend jaar met het record een vermelding in het ver maarde Guinness Book of Records bemachtigen. foto dick hogewoning 'Gemeentesecretaris Noordwijk mag weg blijven' noordwijk job de kruiff De vereniging Milieudefensie beschuldigt de Nederlandse overheid ervan jarenlang te hebben gesjoemeld met subsi dies van de Europese Unie voor het bouwen van milieuvriende lijke stallen bij boeren. Dat heeft een woordvoerder van de milieugroep gisteren gezegd in het tv-programma Nova. Volgens hem hield de over heid de betreffende boeren be wust onwetend van de subsidie voorwaarde dat de veestapel wel moest worden verkleind. Dit gebeurde om het economi sche belang van Nederland niet te schaden. Veel boeren zouden de subsidie hebben gekregen voor een investering die tegelijk uitbreiding van stallen en veestapel inhield. Milieudefen sie zegt dat ze EU-commissaris Van Miert, die gaat over eerlijke Jfeber koeltechniek '1 - 545 56 56 De Noordwijkse wethouders Salman, Sweers en Van der Veen ziften niet te wachten op de terugkeer van gemeentese cretaris Fierens, die al een jaar ziek thuis zit. Hiermee gaan ze lijnrecht tegen de wens van alle fractievoorzitters in. Dat bleek gisteren tijdens de raadsvergadering toen de oppo sitiepartijen GroenLinks, D66 en PvdA de werkwijze van wet houder Van der Veen (Noord- wijks Belang) openlijk ter dis cussie stelden. Van der Veen kreeg onder meer het verwijt persoonlijk actie te onderne men om de terugkeer van de gemeentesecretaris te verhinde ren. Zelf noemde hij dat onte recht. Haarlemmerstraat 149 Leiden Tel. 071-5121075 Aantal toeristen in Zuid-Holland in 1996 gedaald haarlem rob van den dobbelsteen Zuid-Holland heeft als vakan tiebestemming voor Nederlan ders vorig jaar een terugval be leefd. Brachten in 1995 nog ruim 1,5 miljoen landgenoten hun vakantie (twee dagen of langer) in de provincie door, in 1996 was dat aantal teruggelo pen tot ruim 1,4 miljoen. Noord-Holland kampte met een nog grotere terugloop: van ruim 1,9 miljoen binnenlandse toeristen naar ruim 1,7 miljoen. Noord-Brabant, Limburg en Zeeland klommen achter Gel derland (bleef ruimschoots eer ste), naar respectievelijk de tweede, derde en \ierde plaats. De vrije val van Zuid- en Noord-Holland schrijnt temeer daar het aantal vakanties in ei gen land in 1996 opnieuw steeg: van 16,3 miljoen tot iets meer dan 17 miljoen. Ook de bestedingen namen toe tot een recordbedrag van 4,1 miljard gulden. Populairste binnenlandse va kantiebestemming bleef on veranderd de Noordzeekust in clusief Texel, maar exclusief de andere Waddeneilanden (ruim 2,7 miljoen). Net als de Veluwe (tweede met 2 miljoen) en Drenthe (derde met ruim 1,5 miljoen) kon een kleine stijging van het aantal Nederlandse toe risten worden geconstateerd. HET WOORD IS AAN Marie Ebner-Eschenbach Edelmoedigheid is pas vol komen als zij een glimp van humor in zich draagt. ^10° koel én/ r regenachtig; ™17Tmaxr 11716° 11716° 10716° 80% 70% 60% 10% 10% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 22 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur. Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving. Randstad .16 .13,15,17 RTV/programma's11 Schrijvende lezers14 Sport21.23 Strips Uitgaan .18 Kortingsbon voor een con cert, verzorgd door de St. Jeugd Symphonieorkesten Oegstgeest. londen afp/anp Vereniging Milieudefensie: concurrentie, heeft ingelicht over de zaak. Een woordvoerder van het ministerie van Landbouw zegt niet op de hoogte te zijn van de kwestie. Hij wijst erop dat sub sidie voor de zogeheten 'groen- label-stallen' een zaak zijn van de ministeries van financiën en volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieubeheer. Regels over het vervroegd afschrijven van milieu-investeringen vallen ook onder het ministerie van fi nanciën. Het ministerie van volkhuis vesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer (VROM) heeft ver baasd gereageerd. Volgens VROM betaalt niet Brussel maar Den Haag de subsidie voor de aanleg van groen-label-stallen. Bij die regeling geldt absoluut niet als voorwaarde dat de boer zijn veestapel moet verkleinen. urn in Amsterdam. Dit schilderij beschouwde de schilder als zijn beste werk uit de Aries-periode. Het Van Goghmuseum was niet in de markt voor de aqua rel. Volgens conservator Sjraar van Heugten zijn deze prijzen volstrekt buiten het bereik van vrijwel alle musea. „Als wij der tig miljoen tot onze beschikking hadden zouden onze prioritei ten ook anders liggen. Wij heb ben ruim vijfhonderd tekenin gen en ruim tweehonderd schil derijen van Van Gogh tot onze beschikking en zouden dus eerst kijken naar de mogelijkhe den om werk van Van Goghs tijdgenoten aan te schaffen: im pressionisten, post-impressio- nisten en modernen." De aquarel van 48 bij 60 cen timeter was sinds 1924 in han den van de Britse verzamelaar Kessler. De eigenlijke veiling nam nog geen twee minuten in beslag. Het kunstwerk, dat sinds 1948 niet meer in het openbaar is tentoongesteld, werd telefo nisch aangekocht door een ano nieme bieder, vermoedelijk een Amerikaanse verzamelaar. Het duurste doek ooit geveild is nog steeds 'Le Portrait du Dr. Gachet' van Van Gogh. Dat schilderij bracht in 1990 158 miljoen gulden op. 'De Irissen' van Van Gogh ging ooit voor 100 miljoen gulden van de hand en 'De Zonnebloem verwissel de voor 77 miljoen gulden van eigenaar. john oomkes 'Oogsttijd in de Provence", een absolute topper onder de aqua rellen van Vincent van Gogh is gisteren op een veiling in bij So theby's in Londen verkocht voor 29,5 miljoen gulden, een record voor een waterverf. 'Oogsttijd in de Provence' werd door Van Gogh vervaar digd in juni 1888 naar de land schappen bij Aries in Zuid- Frankrijk. Het was de belang rijkste aquarel die nog in parti culier bezit was. Van Gogh maakte van hetzelfde landschap ook een olieverfschilderij, dat in bezit is van het Van Goghmuse- kwaliteitsmeubelen bij Jencikova O Geel -10% Blauw - 20% O Groen - 30% Zwart -40% (Jencikova) Kwaliteit, design, voordelig EN-C Haarlemmerstraat S2a DEN HAAG 5 Poten 41 AMSTERDAM-C Molsteeg 12. Spuistraat AMSTERDAM: Gelderlandplein kRNHEM Bakkerstraat 6 EINDHOVEN-C Rechtesiraat 62. GRONINGEN Oosterstraat 27. ROTTERDAM Lynbaan 31. hoek Weena - J -termanweg 121 il.v m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lü Per tnaand Per kwartaal Qautomatisch (f. 92,05) i automatisch (f. 31,95) O acceptgiro (f 93,05) i Nr. bank/giro:Handtekening: Bij automatische betaling k rijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. tvelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag Plan voor uitvoering opera 'Le Siege de Leyde'

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1