Leids atelierbeleid veel strenger Leiden bekeken door ogen vogel Eerste hulp bij slechte Leiden Cultuur Kunst «7 culturen Expositie 'Nuenense' tekeningen Van Gogh WOENSDAG 25 JUNI 1997 Viva Brasil in Amsterdam amsterdam Tot en met 29 juni staat in Amsterdam het vierde Viva Brasil Festival op het programma met film en muziek. Vooral de muziekliefhebbers komen aan hun trekken. Het muzi kale programma wordt morgen geopend met dansmuziek van Treme Terra, gevolgd door percussie, popmuziek en reggae van Cora^ao Tribal; allebei in de Melkweg. Vrijdag brengt zanger/gi tarist Chico César in een uitgebreide bezetting muziek uit het Noordoosten met dansbare populaire Braziliaanse muziek. Da- niela Mercury (samba-reggae en axé muziek) treedt op zaterdag 28 juni op met 22 muzikanten en dansers in Paradiso. De afslui ting zondag 29 juni heeft plaats in de Stadsschouwburg met een optreden van de jazzvocaliste Marcia Maria en zanger/gitarist Gilberto Gil. Een Stad in de Stad rotterdam In het Nederlands Architectuurinstituut in Rotter dam is tot en met 27 juli de tentoonstelling Stad in de Stad van architect Jo Coenen te zien. Hij vindt dat de tot nu toe gereali- <s- T| seerde gebouwen op de Kop van Zuid in Rotterdam nog niet 'r Pn zorgen voor een stedelijk klimaat dat kan wedijveren met de an dere zijde van de Maas. Coenen wil midden in het gebied een kloppend hart plaatsen, een stad in de stad met al het noodzake- igaj lijke voor het dagelijks leven. Communicatie voor kinderen mkai den haag In het Nederlandse PTT Museum in Den Haag heeft t/rnlj tot en met 6 september de kindertentoonstelling 'He... Hallo! I Communicatie van A tot Z' plaats. De tentoonstelling is speciaal I; bedoeld voor kinderen vanaf 8 jaar. Ze kunnen kennismaken en «rel experimenteren met allerlei vormen van communicatie. chef jan rijsdam. 071-5356444 Wethouder pakt 'oneigenlijk gebruik' aan leiden wim koevoet Het atelierprobleem in Leiden is niet zozeer het tekort aan werkruimten voor kunstenaars maar het enorme on eigenlijk gebruik ervan. Dat is gisteravond gebleken in de raadscommissie cultuur waar de nota van wethouder Pechtold (D66) over het toekomstige atelierbeleid met veel enthousiasme werd begroet. CDA-fractievoorzitter Kliick feliciteerde de wethouder zelfs met de nota. de Haagweg bestiert. De stich ting heeft voor het gebouw een speciale gebruikersovereen komst met de gemeente afge sloten. Hoewel De Leidse School dezelfde criteria han teert, heeft de gemeente geen invloed op de toewijzing van ateliers. Daarom worden ook met De Leidse School gesprek ken gevoerd over het afstoten van het beheer aan zo'n ate liersbeheersstichting, waarin de gemeente niet per se vertegen woordigd hoeft te zijn, menen de fracties. In Leiden zijn ongeveer 100 personen werkzaam als beel In het stuk wordt een herverde ling van atelierruimten aange kondigd alsmede de oprichting van een 'ateliersbeheersstich ting'. Alleen met zo'n stichting, denkt de wethouder, kan een duidigheid in de regels worden bereikt. Nu is het beheer in handen van verschillende amb telijke diensten. Ook instellingen van de beel dend kunstenaars zelf doen aan beheer. Bekendste voorbeeld is de Stichting De Leidse School die 45 atelierruimten in een voormalig schoolgebouw aan dend kunstenaar in panden waarvan de gemeente eigenaar is. De meesten zijn hoofdge bruiker maar er is ook een aan tal onderverhuurder. PvdA- raadslid Ed van der Veen sprak in dit verband van 'misbruik'. Hij wees erop dat de atelier ruimten met gemeenschapsgeld zijn betaald. Kunstenaars die winst maken door onderver huur moeten worden aange pakt, zei hij. Op de wachtlijst voor een van gemeentewege verstrekt atelier staan zo'n vijftig namen. Dat duidt op een tekort maar dat is schijn. Van de 100 personen met gemeentelijke atelierruimte is namelijk ruim driekwart niet als kunstenaar erkend door de provinciale toetsingscom missie. Die erkenning is een van de belanrijkste criteria om in aanmerking te komen voor een gemeentelijk atelier. De ateliers bevinden zich onder meer aan het Rapenburg, Plantsoen, Kaasmarkt, Koppenhinksteeg en aan de Haagweg. Niet gebruikt Een ander criterium is dat de huurder van gemeentelijke ate liers in Leiden moet wonen. Ook die regel wordt veelvuldig overtreden. Volgens PvdA'er Van der Veen komen Leidse beeldende kunstenaars zelf met het verhaal dat hun collega's ge meentelijke ateliers soms jaren lang niet gebruiken, mede om dat ze al geruime tijd elders wo nen. Van zulke praktijken, vulde Groen Links-raadslid Karakurt hem aan, zijn onder anderen de kunstenaars onder vluchtelin gen de dupe. Deze groeiende groep kan geen kant op en ver dient speciale aandacht, meent hij. Wethouder Pechtold wil niet alle kunstenaars zonder provin ciale erkenning direct hun ate lier afnemen. In de nota is uit eengezet dat in een groot aantal van dit soort gevallen sprake is van 'een historisch gegroeide si tuatie': „De meeste beeldende kunstenaars zijn in een atelier getrokken op het moment dat het toetsingscriterium nog niet aan de orde was." Deadline Pechtold gunt deze groep kun stenaars tot 1 juli 2000 de tijd om alsnog een erkenning van de provincie in de wacht te sle pen. Halen ze deze deadline niet dan moeten ze wijken voor kunstenaars met een erkenning. Kunstenaars die niet meer in Leiden wonen, raken hun ate lier wel direct kwijt. Ook zullen in het vervolg alleen huurcon tracten worden afgesloten voor maximaal vijf jaar. Het is moge lijk om het contract te verlen gen, maar daarvoor dient een 'geldig bewijs van positieve toetsing' te worden overlegd. De wethouder wil voorts 'flexibel ateliergebruik' en het fenomeen 'gastatelier' introdu ceren. „Veel kunstenaars heb ben niet het hele jaar door hun atelier even hard nodig." Het aanscherpen van het ate lierbeleid is ook financieel ge zien geen overbodige luxe, be toogde WD-raadslid G. Bakker, met instemming van PvdA- raadslid Van der Veen. Landelijk gezien is Leiden aan gemeente lijke kosten per atelier per jaar zo'n beetje het hoogste bedrag kwijt, namelijk 750 gulden. Ter vergelijking: in Amsterdam is dit bedrag 390, in Breda 242 en in Utrecht 357 gulden. De politie ke bereidheid om zulke record bedragen neer te tellen voor ateliers verdwijnt als sneeuw voor de zon als er veel oneigen lijk gebruik wordt gemaakt van de duurbetaalde faciliteiten. Verschillende kunstvormen in voorstelling 'Oervlucht' leiden sandra smallenburg Er is de afgelopen weken hard gewerkt in de voormalige Blonkgarage aan de Nieuw- straat. Nadat hier vorige maand de tentoonstelling van architect H.J.Jesse ten einde liep, zijn ne gen kunstenaars aan de slag ge gaan om de ruimte om te tove ren voor de voorstelling 'Oer vlucht'. Nieuwsgierige voorbij gangers die de eerste drie we ken van juni langs de Blonkga rage liepen en hun neus om de deur staken, konden zien hoe de kunstenaars aan het werk waren en volgen hoe zij dit pro ject opbouwden. Deze week is het resultaat van alle inspannin gen te zien in negen voorstellin gen die van donderdag tot en met zondag in de garage wor den gegeven. In de voorstelling 'Oervlucht' worden verschillende kunstvor men zoals theater, beeldende kunst, video, geluid en anima ties gecombineerd. De titel ver wijst naar de drang van mensen om te willen vliegen als een vo gel, een drang die al eeuwen lang bestaat. Centraal in de voorstelling staat de naïeve Leo nardo (gespeeld door Maarten van der Drift) die impulsen krijgt van fantasiegeluiden, vi deo en computeranimatie, waarmee hij een metershoge vogel van staal wil laten vliegen. Dit metalen vogelbeeld staat midden in de ruimte en is de af- Het was voor de kunstenaars, gelopen dagen door de kunste- die bijna allemaal uit Leiden af- naars in elkaar gelast. Het beest komstig zijn, een hele uitdaging is opgebouwd uit oud schroot om in zo korte tijd een comple- en is een kruising tussen een te voorstelling in elkaar te zet- vogel en een propellervliegtuig- ten. Alle onderdelen - de mu- je. Ook elders in de ruimte ziek, de animaties, de video en staan propellers en ventilatoren het script - zijn bovendien door opgesteld het tijdens de voorstelling flink te laten waaien. Toch zijn de voorstellingen niet het belang rijkste onder deel van het project 'Oer vlucht', dat spe ciaal voor Lei den Cultuur stad 1997 werd gemaakt. Kun stenaar Hans Mulder vertelt dat het proces van het maken van de voorstel ling haast nog interessanter is dan de voorstelling zelf. „Wij wilden het publiek van het be gin tot het eind laten meekij ken, dus ook tijdens de periode dat we alles aan het opbouwen waren. We merkten dat de titel 'Oervlucht' die we in grote let ters op de gevel hebben geschil derd, veel mensen naar binnen lokte. Enkele bezoekers zijn zelfs meerdere malen terugge komen, om te kijken hoe ver we gevorderd waren. stad van kunste naars zelf ge maakt. Een voordeel was dat de groep veel materia len van de Jesse-ten- toonstelling kon overne men, zoals de houten panelen langs de wanden, waar nu de video op ge projecteerd wordt. Het oud ijzer voor het vogelobject werd ge sponsord door het bedrijf Klui vers Metaalrecycling en de vi deoprojector werd door het Projectbureau Leiden Cultuur stad beschikbaar gesteld. Tijdens de voorstelling zullen steeds videobeelden op de wand worden geprojecteerd, om op de toeschouwers het ge voel van het vliegen over te dra gen. De videobeelden werden gedeeltelijk zelf met een camera opgenomen en gecombineerd met bestaande videobeelden, opgenomen van televisie. Alle beelden wekken de suggestie dat je als een vogel door of over de stad vliegt. „We hebben met een videocamera door de bin nenstad van Leiden gefietst en zo de beelden opgenomen", vertelt kunstenares Caroline Weber. „Door af en toe loopings met de camera door de lucht te maken, krijg je als toeschouwer ook echt het idee dat je vliegt. Bovendien hebben we vanaf hoge locaties gefilmd, zoals het dak van V&D." Daarnaast zijn er beelden te zien van snelbe wegende wolken en vulkaanuit barstingen, van spaceshuttles en planeten en van wolkenkrab bers die van bovenaf gefilmd zijn. Samen met de dreunende muziek zorgen de beelden voor een hallucinerend effect. Maar of de vogel van Leonardo ook echt gaat vliegen, dat is voorals nog de waag. De Oervluchtvoorstellingen worden gehouden op donder dag 26 juni om 20.15 uur (try out), vrijdag 27 juni en zater dag 28 juni om 20.15 en 22.00 uur en op zondag 29 juni om 14.00, 15.45, 20.15 en 22.00 uur. Locatie: Nieuwstraat 33- 41, Leiden. Reserveren is mo gelijk door in te spreken op tel. 071-5123008 o.v.v. datum en tijdstip van de gewenste voor stelling. amsterdam anp In het Van Gogh Museum in Amsterdam zijn mo menteel de tekeningen te zien die Vincent van Gogh maakte in Nuenen van 1883 tot 1885. Het muse um beheert ruim 500 te keningen van Van Gogh en presenteert die collec tie in vier delen tijdens zomeropstellingen aan het publiek. De eerste was vorig jaar. In Nuenen legde Van Gogh Brabantse hand- werklui vast alsmede Nuense plekjes. Ook te kende hij veelvuldig kop pen van mannen en vrou wen, kopstudies die hij la ter zou gebruiken voor wat de schilder zelf zag als zijn eerste meesterwerk: de Aardappeleters. Ter gelegenheid van de tentoonstelling worden ook de twee helften her enigd van een doormid den gescheurde tekening van een boer die op het land werkt. De bovenste helft is van het Van Gogh Museum, de onderste be vindt zich normaal ge sproken in het Kröller- Müller Museum. Omdat de collectie Bra bantse tekeningen te groot is om die in haar ge heel te presenteren (140 bladen) zal de eerste helft tot midden augustus te zien zijn en de tweede tot en met 12 oktober. Df de vogel ook echt gaat vliegen is de vraag, maar in elk geval pogen de makers om 'het gevoel' ervan naar het publiek toe over te brengen, foto dick hocewoning Documenta stelt teleur j"r',g iassel peter van nuusenburg erda| :én keer in de vijf jaar breekt er posii n de internationale kunstwe- 112 eld de Documenta-koorts. uit. londerdduizenden kunstlief- eken lebbers gaan tot 28 september ip bedevaart naar het Duitse assel om de duurste, grootste :n meest prestigieuze manifes- atie van hedendaagse kunst te lanschouwen. De tiende Docu- tanenta wordt dit keer geleid itraa loor de Franse kunsthistorica lathérine David, die, dat is de 11 rend in de hedendaagse i unstscene, zelf de ster van het estijn is. 'eter Gersina en Florian Bor- Jsh^j enhagen hebben een unieke 1 erste-hulp-dienst ingericht. 'oor het Fridericianum, het m va nuseum dat als centrum 2. VS )ocumenta dient, hebben de kritische kunstliefhebbers' uit -lünchen een ambulance^ ge- larkeerd, een brancard tiaar ^arm ;ezet, terwijl hun 'verpleegsters' of ge ial voor de opening van de "",a rootste en meest prestigieuze unstmanifestalie ter wereld de ipparatuur voor het opnemen an de bloeddruk nog aan een aatste inspectie hebben onder- jJBorpen. Wie na hel zien van de itgestalde kunst, ziek, zwak of nisselijk wordt, kan, zo verze- pres ert Gersina, bij 'Eerste hulp bij lechte kunst' professioneel van ijn 'documcntitis' genezen irorden. Het is een initiatief dat de ar- istiek leidster van de Docu- nentaX, Catherine David, maar natig zal kunnen waarderen. gdt)e 43-jarige kunsthistorica uit ar ijs heeft zich niet laten ken- len als iemand met gevoel voor lumor en zelfs maar een mini lum aan tolerantie. Wie het lef ft haar opvattingen over tie ndaagse kunst te kritiseren, vordt direct door de Heilige Ca- hérine van Kassei geëxcommu- sste >rm; niceerd. Zo wilde ze een recen sent van een Duitse krant de toegang tot Haar tentoonstel ling ontzeggen, omdat hij iets onaardigs over Haar had ge schreven. Er schijnt veel overre dingskracht nodig te zijn ge weest om haar aan het verstand te brengen dat dit aan het einde van de 20-ste eeuw in een mo derne democratie niet meer kan. De artistieke leiding van dit eens in de vijf jaar plaats vin dende kunstfestijn is elke keer in handen van een andere mu seumdirecteur, curator of kunsthistoricus. Hij/zij mag Do- cumenta volledig naar eigen in zicht inrichten. Beperkingen zijn er niet, behalve dat de ten toon gestelde waar 'heden daags' moet zijn, d.w.z. werk van de huidige avant-garde. Omstreden Die artistiek leiders komen niet van de straat.' Ze zijn bij het gro tere publiek soms omstreden, maar dat is in vakkringen meestal een aanbeveling. Ze voelen zich ook vaak kunste naar, of eigenlijk boven de ac tieve kunstenaar verheven. Want hebben zij niet het over zicht, de ruime blik, het 'con cept' (toverwoord van artistiek leiders) die de schilder of beeld houwer die in de beslotenheid van zijn atelier aan het schilde ren of hakken is, mist? Kunnen zij niet veel beter verklaren, waarmee de schilder, beeldhou wer of video-kunstenaar 'bezig' is, dan de schepper van het fraais zelf? Dit is misschien wel de echte revolutie in de moderne kunst. Niet de kunstenaar en zijn werk staan voorop, maar de artistiek leiders met hun meestal onbe grijpelijke teksten. De figuur die het schilderij ophangt, is be langrijker geworden dan de schilder. Hoe Davidsconcept er uitziet, laat zich eigenlijk niet samen vatten. Er is sprake van 'sociale interactie', er moet een 'kriti sche blik op de na-oorlogse ge schiedenis worden geworpen', waarbij de post-archaïsche, post-Traditionele en post-natio nale iden tificatie- inspan ni ngen in de fractale samenlevingen' niet vergeten mogen worden. Geen wonder dat een bezoek ster bij het zien van een afval bak met documenta-sticker haar man in alle oprechtheid vroeg of die ook tot de tentoon stelling hoorde. Maar voldoet Davids Docu- menta aan de ondanks alles hoog gespannen verwachtin gen. of is het de zoveelste afle vering in de avant-gardistische soap-opera 'De nieuwe kleren van de keizer'? Een concept impliceert dat al le werken met elkaar in enig verband staan en je zou mogen verwachten dat ze een 'totaal indruk' bij de kijker achterlaten. Dat blijkt niet het geval. De Do- cumenta van David laat geen enkel, zelfs geen millimeter diep, spoor na. En dat is ver moedelijk het ergste wat haar had kunnen overkomen: het laat je onverschillig. Zelfs wat als provocatie be doeld zou kunnen zijn, provo ceert niet. De Oostenrijkse 'kunsttuinman' Lois Weinber ger heeft in het station op een afgebakend stuk rails distels ge plant. Ze moeten volgens de kunstenaar het vluchtelingen probleem verbeelden. De distel is een plant die vooral in brand haarden als de Balkan en het nabije oosten schijnt voor te ko men. Ze staan nu met het Kas- selse onkruid tussen de rails en zie, wat bij de mensen niet lukt, lukt in het plantenrijk wel. Dis tel en klavertje vier gedijen broederlijk naast elkaar. Zoiets is niet leuk, maar het is ook te braaf om grote ergernis op te roepen. De grote trekpleister en meest gefotografeerde 'installatie' is een varkensstal in het park met een zeug die net gejongd heeft. De theorie die daarbij hoort, ben ik kwijt, maar je zou, ik ver zin maar wat, bijvoorbeeld kun nen zeggen dat het motto van Artis, de natuur is de leermees ter van de kunst, in de praktijk wordt gebracht. Maar wat R. Trockel en C. Hoelier ook be oogd mogen hebben, het prille varkensgeluk roept vooral verte dering op. Goed, het concept is dus een fiasco, maar dat betekent geluk kig niet dat alles met de vuilnis man mee kan. Er zijn prachtige foto's van Ed van der Elsken te zien; de schilderijen van de zwarte Amerikaan Kerry James Marshall, taferelen uit de zwarte getto's, zijn zonder meer de moeite waard en de wand- en plafondschildering in de Docu- inentahal, een ongelooflijk wijd vertakt buizenstelsel van Peter Kogler, kan een hoogtepunt ge noemd worden. Dat is voor een manifestatie die voor de belangrijkste ter we reld doorgaat te mager. Als in een circus alle kunstjes mis gaan, kan de spreekstalmeester proberen de acrobaat die drie passen op zijn handen kan lo pen als een topartiest te presen teren. Maar het publiek zal dat niet pikken en waar voor zijn geld eisen. 'Het wil de leeu wentemmer zien. Het zou aar dig zijn als kunstliefhebbers ook eens de trom roeren. Documenta X, tot 28 september in Kassei. De gids kost 28 mark; het Documenta X-boek 90 mark. De grote trekpleister en meest gefotografeerde 'installatie' is een varkensstal in het park met een zeug die net gejongd heeft. foto wta

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19