Zoeterwoude krijgt burgemeester met groen hart Leiden 'Mijn kinderen krijgen elke dag hun voer' Koopmanschap is zichzelf, geen functionaris' Leiden Regio Wachtlijstfonds ziekenhuizen 'doekje voor het bloeden' OENSDAG 25 JUN11997 CHEF HANS JACOBS. 071-5356414, PLV -CHEF PUDOLF KLEUN. 071 -5356436 WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: leidschdagblad@hdc.nL WEST De stichting SOS zamelt van 30 juni tot en met 4 juli - niet al leen in stadsdeel West maar in heel Leiden - kleding, huishoudtex- tiel en schoeisel in. Het geld dat de verkoop van de ingezamelde goederen oplevert, is bestemd voor de Sahellanden. Deze week ver spreidt S.O.S.-aankondigingszakjes waarop de ophaaldag staat. BOS- EN GASTHUIS De kindertuintjes bij het bejaardenhuis Rijn en Vliet aan de Comelis Schuytlaan houden een open dag. Op donder dag 3 juli kan iedereen 's avonds van zeven uur tot half tien de tuintjes bezoeken. Daarnaast staan een speurtocht en bloemschik ken op het programma. De toegang is gratis. BINNENSTAD Hans Baaijens verricht op maandagmiddag 7 juli om half twee in het Volkshuis de officiële opening van de zomeractivï- teiten voor 50-plussers. Daarna volgt een gevarieerd programma, waarbij Hetty Blok onder andere liedjes van Annie M.G. Schmidt zingt en Peter van der Linden op zijn eigen, bijzondere wijze enkele verhalen vertelt. PANCRAS-WEST Popject speelt tijdens het straattheaterfestival op het Burchtplein niet de voorstelling 'De Kikkerprinses'. Deze nieu we productie is nog niet klaar. Nu brengt Popject op 28 juni de voorstelling 'Trollen' waarin twee acteurs met meer dan levensgro te poppen een verhaal vertellen, gebaseerd op de Noorse volks sprookjes. Het straattheaterfestival, onderdeel van het Pancras- Westifal, heeft plaats van twaalf tot vijf uur. De voorstelling Trol len' begint om kwart voor een. PIETERSWUK De Breestraat blijft de enige autovrije-straat in de Pie- terswijk. De gemeente heeft vorige week besloten om de wijk ver der niet selectief toegankelijk te maken. Daardoor blijft de rest van de wijk toegankelijk voor al het autoverkeer en niet slechts voor bij voorbeeld politie, taxi's en bewoners die een garage in de wijk heb ben. Dit besluit is gebaseerd op een advies van de werkgroep Pie- terswijk, die een onderzoek heeft gedaan naar de wenselijkheid van het afsluiten van de wijk voor autoverkeer. BINNENSTAD Apothekersdijk, Oude Vest, Vollersgracht en andere straten hebben het voorbeeld van de Oude Rijn gevolgd. Aan de voet van 45 bomen zijn vorige week bloemen geplant, die de stra ten opfleuren. Dc bloemen waren door de gemeente beschikbaar gesteld en veel bewoners hadden zich aangemeld om de bloemen te planten. DE KOOI Wie gezellig wil rondneuzen tussen tweedehands spulle tjes, kan terecht op het parkeerterrein bij de Groenoordhallen. Daar is op 29 juni een Luikse markt met 125 kraampjes met oude, ge bruikte goederen. De markt, geopend van tien tot vijf uur, wordt opgeluisterd door live muziek. Daarnaast is er veel vermaak voor kinderen. Toegang tot de markt bedraagt 4,50 gulden. Financiële bijdrage lang niet voldoende LEIDEN/LEIDERDORP» PABLO CABENDA Het geld uit het wachtlijst fonds dat minister Borst heeft toegezegd aan ziekenhuizen en medische specialisten zal voorlopig een deel van de lan ge ziekenhuiswachtlijsten op schonen. De 50 miljoen gul den die onder andere wordt aangewend voor open-hart operaties is echter bij lange na niet voldoende om de onaan vaardbaar lange wachttijden tot nul te reduceren. Woordvoerder S. Rutten van het Diaconessenhuis Leiden vindt het vooralsnog een doekje voor het bloeden. Vol gens haar is het ziekenhuis ge baat bij een meer structurele oplossing dan de incidentele gift van de minister. „We krij gen wel geld voor de orthope dische operaties maar onze aanvragen voor poliklinische oogheelkunde zijn geheel af gewezen. Terwijl ze allebei hoog in de top drie van wacht tijden staan. De wachttijd voor een cataractoperatie is onge veer zes maanden, en patiën ten die in aanmerking komen voor heup- en knie-operaties kunnen pas na één jaar daad werkelijk onder het mes. Met de vier ton die ons is toege zegd kunnen we een vijftigtal orthopedische operaties extra uitvoeren. Maar we zullen het geld ook besteden aan het proberen aan te trekken van een tweede orthopeed. Eén is echt te weinig. Zo proberen we ons probleem ook structureel aan te pakken." Voorlichter J. Vink van het Rijnland Ziekenhuis in Leider dorp loopt al wat vooruit op de zaken en is benieuwd wat het volgende kabinet beschik baar zal stellen als de wacht lijsten weer hun vertrouwde lengte hebben bereikt. Ze is nu in ieder geval content. Met de toegezegde drie ton mag het ziekenhuis 80 extra cataract operaties en 30 knie- en heup operaties uitvoeren. „Maar je zult altijd wacht lijsten houden, als er niet structureel geld bijkomt", al dus Vink. „De vergrijzing is daar grotendeels debet aan. Het is niet voor niets dat de in grepen voor versleten ge wrichten en de grauwe staar operaties het langst op zich la ten wachten. Het zijn typische ouderdomskwalen. Wat dat betreft is er-altijd een span ningsveld tussen vraag en aan bod. En dat wordt weer in de hand gewerkt door het feit dat de stijging van de welvaart geen gelijke tred houdt met beschikbare financiën voor ge zondheidszorg. Er is een struc tureel tekort." Minister Borst onderkent het probleem van het structu rele gebrek aan geld voor ope raties. Om dat te ondervangen is aan het toekennen van de extra gelden een aantal voor waarden verbonden. Zieken huizen en specialisten moeten de wachttijden op uniforme wijze registreren en er moet een openbaar overzicht van wachtlijsten komen, bestemd voor artsen, zorgverzekeraars, patiënten en hun organisaties. De minister hoopt dus zo ook door betere communicatie en planning de wachttijden te verkleinen. Een ziekenhuis waar hét probleem van de wachttijden minder speelt is het AZL ,Als academisch instituut ligt bij ons de nadruk meer op onder zoek en onderwijs", legt woordvoerder D. Ketting uit. „We hebben met andere zie kenhuizen afgesproken dat betrekkelijk routinematige in grepen door ons in beperkt aantal worden uitgevoerd. We doen wel open-hartoperaties, maar daar bestaat ook een be paald quotum voor. Voor onze specifieke taken krijgen we al geld en we hebben dus niet geopteerd voor geld uit het wachtlijstfonds." rrast over de politieke kleur en verheugd over ar kwaliteiten. De reacties van de Zoeter- ludse politici op de benoeming van A. Koop- inschap (Groen IJnks) als burgemeester van n gemeente zijn onvervalst positief en nsluidend. 'Verfrissend' en 'vertrouwenwek- ve|! nd' zijn de meest gehoorde loftuitingen. IVethouder J. Stuyt (Progressief Zoeterwou- „Koopmanschap is een aardige vrouw met itekende vaardigheden voor Zoeterwoude. staat open voor gesprekken met burgers en stuurders. Ik heb alle vertrouwen in een goe de samenwerking met haar." „Ik denk dat het iemand is met een verfrissende, warme instel ling", zegt PZ-fractievoorzitter A. de Lange. „Ze zal zeker openstaan voor de bevolking. Ze past prima in de profielschets die wij hebben opge steld: ze is vooruitstrevend, kan zich goed aan passen, is enthousiast over Zoeterwoude. Ze straalt het allemaal uit", aldus De Lange. De politieke kleur van de nieuwe burgemees ter mag geen rol spelen, vindt ook De Lange: „Ze loopt niet met een bord op haar hoofd met daarop in grote letters 'Groen Links'. Ze is zich zelf en beslist niet het type van een functiona- „We zijn zeer ingenomen met deze burge meester. Het is iemand met een frisse kijk op onze problemen", oordeelt ook CDA-wethouder R. Hogenelst. „Bovendien is het iemand die zich presenteert als een goede vertegenwoordiger van Zoeterwoude." Als één van de vijf leden van de vertrouwens commissie die de gesprekken voerde met de kandidaten, heeft Hogenelst vooral gekeken naar het profiel van de nieuwe burgemeester, „je moet kijken naar iemand die het beste bij jouw gemeente past." De politieke kleur van de kandidaten mocht niet de doorslag geven. „In onze raad is Groen Links niet vertegenwoor digd, maar zij was de enige kandidaat die met een overtuigende voorsprong aansprak", aldus de CDA-er. „Dat het iemand van Groen Links is geworden, is hier geen punt", zegt ook WD- fractieleider H. van der Kooi. Zijn belangstelling tijdens de selectieprocedure ging vooral ook uit naar de opstelling van de kandidaten ten op zichte van ondernemers. Groen Linkser Koop manschap doorstond het examen van de libera len. „We hebben haar gevraagd naar haar ge voelens richting het bedrijfsleven en mij dunkt dat ze daarmee ervaring heeft. We moeten haar ervaring die ze heeft opgedaan in De Pijp, waar veel winkels zijn, niet onderschatten." ss n p Tot voor kort maakte Zoeterwoude alleen maar met filemeldingen en via de knipselmap van haar 'Leidse' broer indruk op haar. Inmiddels weet Amy Koopmanschap (45) wel beter. De voormalige verpleegkundige eemt volgende week plaats op de burgemeestersstoel van het dorp. „Met I eel dingen bezig zijn en een hoop zaken rs i or elkaar krijgen, dat find ik leuk." Met de 'rode ambassadeur' krijgt Zoeterwoude wat het wil. 1 11 IIII IIII Op de burelen van het kantoor van het Amsterdamse stadsdeel De Pijp, waar ze nu nog zetelt als stadsdeelwethouder, heeft ze al verschillende keren tekst en uitleg over haar overstap moeten geven. „Veel mensen vragen rich af hoe ik aan Zoe terwoude kom. Na 25 jaar Am sterdam wil ik nu wel eens de stad uit en naar het platteland trekken", vertelt ze. De vacature in Zoeterwoude passeerde op het juiste moment. „Ik heb een tijdje rondgekeken naar vrijko mende burgemeestersposten en dit diende zich aan." De carrièrestap van de stedelin- ge lijkt het bewijs te leveren dat de 8000 zielen tellende polder gemeente een bestuurlijke uit daging is. „Ik moet zeggen dat ik het steeds leuker begin te vin den om te opereren binnen de discussie over de bebouwing van het Groene Hart en de steeds verder oprukkende ver stedelijking", zegt Koopman schap, die als stadsdeelwethou der voor Groen Links ruimtelij ke ordening en financiën in haar portefeuille heeft. De keuze voor de progressieve Amsterdamse als burgemeester van een gemeente die zich van oudsher prettig voelt onder christen-democratische vleu gels, is opmerkelijk. Politiek ge zien hield Koopmanschap zich aanvankelijk zelfs schuil binnen de CPN. Het samengaan van haar partij met de PSP loodste haar binnen de gelederen van Groen Links. Zoeterwoude hoeft echter niet te vrezen voor een vooruitgeschoven post van de linksradicaliski's. De idealen van weleer rijn opgeborgen in een oude doos. „Nu zijn het nog maar de idealen van Groen- Links", zegt ze zonder enige bijbedoelingen. Vertegenwoor digers van het bedrijfsleven noemt ze net zo gemakkelijk 'prettige gesprekspartners „Het sociale en het milieu vind ik nog altijd belangrijk", verze kert Koopmanschap, bij wie een hond en een poes de kinderrol vervullen.Als de gemeente raad in Zoeterwoude zegt dat de gemeente zelfstandig en groen moet blijven, kan ik mij prima vinden in dat standpunt en zal ik mij daarvoor inzetten. Dat is ook te verwachten van een Groen Linkser. Maar in een ge meente, en zeker in kleinere ge meenten, is bedrijvigheid altijd belangrijk. Met de aanleg van de Noord-Zuidlijn van de Am sterdamse metro moet ik hier ook met ondernemers rond de tafel. Dat zijn dus zaken waar mee ik ook nu dagelijks bezig ben en dat gaat mij goed af." Een grote onderneming waar mee Koopmanschap ook in De Pijp te maken heeft is bierbrou werij Heineken. „Dat bedrijf be gint zo'n beetje een rode draad te worden in mijn carrière." Niet alleen met het bedrijfsle ven wil Koopmanschap goede maatjes rijn, ook de gemeente lijke betrekkingen met de buur gemeenten en de provincie krij gen van haar extra aandacht. Zoeterwoude was immers op zoek naar een 'ware ambassa deur'. „Tot nu toe heb ik alleen contact gehad met politieke vrienden in Leiden en Den Haag. Andere relaties moeten nog worden aangeboord en daar zie ik niet tegenop. Zoeter woude moet immers ook op an dere plekken op de kaart wor den gezet." Het stadse leven heeft haar ge tekend. Met de luiers nog om is de in Hilversum geboren Koop manschap naar Amsterdam verhuisd. Na korte omzwerving en via Zwitserland, waar ze als au pair verbleef, heeft ze de hoofdstad weer teruggevonden. Daar werkte zij in verschillende ziekenhuizen als verpleegkun dige. „Na tien jaar kreeg ik ge noeg van de billen en bedden", vertelt Koopmanschap. Ze schreef zich in voor de studie bestuurskunde en na het beha len van haar bul trad ze in dienst van het openbaar be stuur. „Toen ik in '88 klaar was, Amy Koopmanschap: „Als de gemeenteraad in Zoeterwoude zegt dat de gemeente zelfstandig en groen moet blijven, kan ik mij prima vinden in dat standpunt." foto marklamers ben ik gaan werken bij de pro vincie Zuid-Holland, als be leidsmedewerker gehandicap tenbeleid." Het leven als amb tenaar beviel haar uitstekend. „Met veel dingen bezig zijn en een hoop zaken voor elkaar krij gen, dat vind ik leuk", zo ver klaart zij haar professionele be langstelling voor de ambtenarij. Als voorzitter van het bestuur van het stadsdeel De Pijp heeft ze de kneepjes van het vak ge leerd. „Die functie is te vergelij ken met die van burgemeester van een gemeente. Als grootste partij mag je in het dagelijks be stuur van een deelgemeente de voorzitter leveren. Dat was ik. Wat ik nu zelf zo leuk vind, is dat ik toen werd gekozen, en nu wordt benoemd", vertelt ze. „Of het ook enig verschil uitmaakt, weet ik nog niet" LEIDEN THOMAS ERDBRINK Als we een dag weg rijn mist hij zijn kinderen al. Ja, zo noem ik ze maar, die duiven." Jacoba Labrujère weet dat ze ei genlijk geen lange uitjes met met haar man kan maken. Al veertig jaar voert Comelis Labrujère elke dag de duiven op het Vrouwenkerkplein. „En hij blijft het doen tot hij erbij neervalt." Hopelijk zal dat niet snel gebeuren want de duiven weten niet beter of ze krijgen om drie uur voer.Als ik de straat inloop vliegen ze al op me af. Ze kennen me al lemaal. Die beestjes gaan rustig op mijn hoofd zitten." Jacoba vindt dat minder leuk. „Ik word er soms gek van. Schei er toch mee uit, zeg ik dan. Elke keer komt hij weer thuis met zijn trui vol broodkruimels. Die moet ik dan weer schoonmaken. Toch vindt ze zijn duivenmanie niet echt erg. Dat hoeft ook niet, want voor Come lis is Jacoba zijn grootste duif. „En de liefste." Veel Leidenaars kennen Comelis nog wel als schoenmaker aan het Vrouwenkerk plein. Het echtpaar is nu verhuisd. „We konden de trappen in het pandje niet meer beklimmen. Gelukkig hebben we nu een nieuw huisje vlakbij." Comelis heeft goede herinneringen aan het oude Vrouwenkerkplein. Hij vindt het er nu maar ongezel lig. „Ik weet nog dat mijn vrouw en ik onze zoon hiel pen in restaurant De Camp. Dat was gezellig! Het was al tijd feest op het plein. De mensen die er toen woonden zijn nu allemaal weg." Comelis Labrujère: Jacoba is mijn grootste d kersgereedschap rit al jaren onder het stof. De 'onder rijks toezicht gediplomeer de schoenhersteller' hoopt dat er ooit nog eens een museumdirecteur langskomt om alle spullen mee te nemen. „Dan heeft ie mand er nog wat aan." Comelis is blij dat hij zich nu lekker met zijn duiven kan be zighouden. Zolang het nog gaat fietst hij FOTO LOEK ZUYDERDUIN om drie uur naar 'rijn' plein. „En als ik niet meer kan fietsen, ga ik lo.pen. Die dui ven krijgen hun broodkruimels."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15