'Politiek mag armoede niet bagatelliseren' Kerken willen meedoen in debat over Europa i 'Horeca wordt om zeep geholpen' Kerk Samenleving Dienaren Zuid-Afrik; geeft Europ les in verzoening WOENSDAG 25 JUNI 1997 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-53 Samenwerkingsverband tegen verarmingarmoede en verrijking DEN HAAG ANP Het kabinet-Kok mag de toenemende verarming en de armoede in Nederland niet langer bagatel liseren en moet het huidige 'beleid van afbraak' stoppen. Om de dreigende tweedeling tussen arm en rijk in de samenleving tegen te gaan, dient de regering zich meer te richten op een so ciale politiek. Dat schrijft het Samenwerkingsverband tegen verarming, armoede en verrijking in een petitie, die gisteren door Piet de Visser, oud-lid van de Tweede Kamer, aan de vaste kamercommissie van financiën is aangeboden. De Tweede Kamer behandelt momenteel de Voorjaarsnota. Volgens de opstellers van het appèl zijn de verarming en de armoede in Nederland schrijnender dan de re gering in Den Haag wil erkennen. Ook zou het kabinet elke verantwoordelijkheid voor het ont staan van de verarming ontkennen. De 'grootse plannen' van kabinet-Kok (achttien miljard bezuinigingen en lastenverlichtingen voor het bedrijfsleven) hebben volgens de petitie niet kunnen voorkomen dat veel mensen aange wezen blijven op het minimuminkomen en gelei delijk aan verarmen. Bovendien blijft het aantal werklozen onaanvaardbaar hoog en wordt de so ciale zekerheid steeds meer een winstobject van particuliere verzekeraars. De petitie wijt die ont wikkeling aan het 'onvervalste neo-liberale be leid' van het kabinet. Het samenwerkingsverband bepleit daarom een sociale politiek die de armoe de daadwerkelijk bestrijdt, alle vormen van ar beid als volwaardig erkent, zorgdraagt voor het milieu en de sociale voorzieningen in stand houdt. Dat beleid zou gefinancierd kunnen wor den door bijvoorbeeld de belastingvlucht en -ont wijking aan te pakken en de miljarden aan aard gasbaten te gebruiken ten behoeve van de sa menleving. De petitie is door ruim vijfduizend vertegen woordigers uit kerk en samenleving ondertekend. Ook Ineke Bakker, secretaris van de Raad van Kerken, voormalig FNV-bestuurder Herman Bode en bisschop Muskens behoren tot de onderteke naars. Muskens zwengelde de discussie over het armoedevraagstuk vorig jaar aan en presenteerde zich nadrukkelijk als pleitbezorger van de armen. Eind april noemde hij de door het kabinet aange kondigde lastenverlichting ter waarde van 1,1 miljard gulden nog 'te mager'. Half april hebben de Raad van Kerken, het Humanistisch Verbond en de vakcentrales FNV en CNV een gezamenlijk platform armoedebestrijding opgericht. De Europese kerken moeten zich meer in het de bat over de Europese eenwording mengen. Dat zei L. Hogebrink. secretaris van de hervormde Raad voor overheid en samenleving, gisteren tij dens de tweede Europese oecumenische assem blee in Graz. ..Als we een Europa van recht en vrede willen, een Europa van mededogen, een Europa waarin de kernpunten van ons geloof weer tot leven ko men. dan moeten we aan die discussie mee doen aldus de hervormde Europa-deskundige. Volgens Hogebrink hebben de kerken zich te lang afzijdig gehouden van de Europese eenwor ding. Toch is de Europese Unie, het uiteindelijke resultaat van de toenadering tussen de aartsvij anden Duitsland en Frankrijk, in zijn ogen 'de meest succesvolle poging tot verzoening in onze eeuwVerzoening is het thema waarover de 10.000 deelnemers aan de assemblee in Graz een week lang praten. De Konferentie van Europese Kerken (KEK) was volgens Hogebrink alleen maar geïnteres seerd in de eenheid van West- en Oost-Europa. Dat had te maken met de invloed van de com munistische regeringen op de orthodoxe lidker ken van de KEK. „De oecumenische verwaarlo zing van de Europese Gemeenschap was ook het resultaat van de negatieve houding van de com munistische regimes, die de EG zagen als een ka pitalistisch complot om Europa verdeeld te hou den." Een nieuwe christelijke visie op Europa moet de stem van de drie belangrijkste godsdienstige tradities belichamen, vindt Hogebrink. De rooms-katholieke visie op Europa als een ge meenschap met gedeelde waarden, de orthodoxe nadruk op eenheid en waarheid temidden van de verscheidenheid, en de protestantse openheid naar de moderne wereld moeten daarin volgens hem een plaats krijgen. De oecumenische bijeenkomst in Graz kan vol gens Hogebrink een teken worden van de Eu ropese integratie van onderop. Honderden sa menwerkingsverbanden tussen plaatselijke ker ken zouden kunnen zorgen voor een 'vernieu wingvan het oecumenisch leven in Europa'. De tweede Europese oecumenische assemblee verenigt tot en met zondag ongeveer 10.000 rooms-katholieken, orthodoxen, protestanten en anglicanen uit heel Europa. Van de deelnemers komt 40 procent uit Oost-Europa. laap Brüsevvitz is predikant van de Doops gezinde gemeente in Leiden. De Doopsge zinden delen de Lokhorstkerk aan de Pie terskerkstraat met de Remonstranten. De gemeenten bezoeken eikaars diensten. Brüsewitz wil onderstrepen dat er desal niettemin duidelijke verschillen zijn tussen de twee stromingen. „Remonstranten zijn geneigd om de cultuur te omarmen, wij zijn juist geneigd ons kritisch op te stellen. Hoewel we nu deel uitmaken van het Ne derlandse protestantisme, is dat niet altijd zo geweest. Doopsgezinden waren altijd buitenbeentjes. In de jaren '30 van de zes tiende eeuw hebben we ons van de Rooms-Katholieke Kerk afgescheiden, eer der nog dan de calvinisten. Volgens Menno Simons, één van de op richters. was hervorming vanuit de heer sende cultuur niet mogelijk. Daartoe moest men zich buiten die cultuur plaat sen. Brüsewitz: „Doopsgezinden hebben lang een teruggetrokken bestaan geleid. Het was in die tijd niet zo gek om je om re- ligieuze redenen buiten de samenleving te willen plaatsen. Komend vanuit de Mid deleeuwen was er geen onderscheid tussen maatschappelijk denken en levensbe schouwend denken. Simons had iets voor ogen dat misschien te vergelijken is met de Amish in de Verenigde Staten, die een ei gen samenleving hebben buiten de maat schappij. Wij zijn door sociale, economi sche en historische ontwikkelingen uitein delijk toch de Nederlandse cultuur ingezo gen." In het verleden werden de Doopsgezinden vaak gezien als onbetrouwbare staatsbur gers, vertelt Brüsewitz. „Niet venvonder- lijk, want wij hebben altijd een eigen posi tie in durven nemen. De overheid had er natuurlijk belang bij dat alle neuzen de zelfde kant op wezen." Hij heeft als predikant geen sacrale of reli gieuze functie. „Ik maak gewoon deel uit van de kring en ik draag geen toga. Eigen lijk heet ik 'leraar', of'vermaner'. Mijn taak is iedereen bij de les te houden, ervoor te zorgen dat we het spoor niet verliezen. Het is moeilijk om de grondlijnen van de Bijbel vast te houden zonder dogmatisch te wor den. Daar is voortdurend een vertaalslag voor nodig. De Doopsgezinde boodschap noemt hij 'enigszins intellectualistisch'. „Bij ons vind je vooral mensen uit de middenklasse. Een rooms-katholieke collega zei laatst tegen mij: 'Er zijn mensen die graag naar V D gaan en er zijn mensen die liever naar het winkeltje om de hoek gaan'. Wij zijn dan het kleine winkeltje om de hoek. Soms vind ik dat wel jammer." Zoals Zuid-Afrika haar ai heidserfenis tracht te ver ken, moet ook Europa zich de spoken van haar verli verzoenen. Dat zei dr. Bri| Bam, secretaris-generaal va Zuid-Afrikaanse Raad van ken, gisteren tijdens de t\vj Europese oecumenische ass blee in Graz. Bam hield de vertegenw digers van Europese kerkt les van de Zuid-Afriki waarheids- en verzoeningsc missie voor. „Er kan geen zoening zijn zonder vrede het verleden te sluiten", Bam. Dat moet Europa met twee wereldoorlogen strijd in het voormalige Jo slavië vers in het geheugen, gens haar in de oren knopen Flet einde van de aparthei 1994 heeft de Zuid-Afrika kerken volgens Bam in 'identiteitscrisis' gestort. 1994 hebben de kerken lijk aan enthousiasme en tische waakzaamheid boet." Door hun strijd tege apartheid golden de voorheen als 'geweten vai natie'. Nu kunnen alleen dent Nelson Mandela en z gering die titel volgens voor zich opeisen. Wat betreft verzoening thema van de assembiet Graz - zag Bam voor Eu ook een taak ten opzichte Afrika weggelegd. ,,De bei heid van Europa om zich de armoede en schuldenlast Afrika bezig te houden, is maatstaf voor haar wil oi verzoenen." BEROEPINGSWEI NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Oude Tonge: van de Worp te Ede. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Doezum: drs. Baas te Oudehorne. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Papem recht: A P. van Langevelde Broek op Langedijk en Alkrr, en G. van Roekei te Ni nep. Bedankt: voor Alphen aan dl Rijn: A. van Heteren te rendrecht. u tdeLeidsch Dagblad ANN01897 Vrijdag 25 Juni ADVERTENT1ËN ATTENTIE S.V.P.! Vanaf heden worden alle parasols en blouses met 20 pCt. korting opgeruimd. Wisbrun Liff- mann, Leiden. KIESVEREENIGING "VOLKSBELANG". De Kiesvereni ging "Volksbelang" heeft met algemeene stemmen beslo ten bij de a.s. herstemming voor een lid van de Tweede ka mer der staten-Geeneraal den Heer J.H. Donner te steunen. Voorbehoed- en geneesmiddel voor MOND- EN KLAUWZEER. Uitwendig middel tegen klauwzeer. Uiterst gunstige resultaten. Spoor's Landbouwkantoor. TE HUUR op een der mooiste standen van Leiden: een net BURGERWOONHUIS, voorzien van Gas- en Waterlei ding, huurprijs 250 per jaar. Prachtige Betuwsche MEIKERSEN in geplmb. mandjes van 5 Kilo, verzendt J. Gerritsen te Dodewaard. HOOGERE BURGERSCHOOL VOOR MEISJES. De Direc trice der Hoogere Burgerschool voor Meisjes herinnert aan belanghebbenden, dat op Maandag 28 juni, van 11-12 en van 2-3 uren, nog leerlingen voor den nieuwen cursus kun nen worden ingeschreven. Het toelatingsexamen begint op Donderdag 8 Juli, des morgens te 9 uren. ANN01972 Maandag 26 Juni LEIDERDORP"In de brand, uit de brand". Begin van dit jaar brandde een deel van de Willem de Zwijgerschool aan de Willem de Zwijgerlaan af. De school is herbouwd. De leerlingen maakten er zaterdag een feest van met een op tocht waarin een mini-brandweer niet ontbrak. LEIDEND e twee grootste badmintonverenigingen in leiden zijn gefusioneerd, na onderhandelingen die onge veer een jaar geduurd hebben, hebben "Racketeer" en "smash" de handen ineen geslagen en gaan ny samen ver der badmintonnen. De nieuwe vereniging zal B.C. Leiden gaan heten en 180 le den tellen. LEIDENIn augustus zullen 151 sleutels uitgereikt zijn aan bewoners van de Willigenhof. Vanmorgen mochten mevrouw en de heer van Es officieel de eerste van deze reeks in ontvangst nemen. Het bejaardencomplex aan de Apollolaan met uitzicht op de Voorschoterweg gaat uitzicht bieden aan 81 personen in het tehuis zelf. 63 echtparen zullen onderdak kunnen vinden in het lagere geaeelte, waar ruime woningen voor hen ter beschikking staan. Ze zullen daar niet de volledige verzorging vinden, die men in het tehuis kan genieten. Wel beschikt men o.a. over een alarminstallatie en de vuilniszakken zullen op tijd wegge haald worden. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) LEIDEN TIMOTEUS WAARSENBURG Voetbal is oorlog', zei Rinus Michels eens. En hij had gelijk. De rode kaarten vliegen in het weekeinde over het veld. Op dit moment lijkt het alsof de Leidse horeca eveneens in een 'oorlog' verzeild is geraakt. Ook hier worden kaarten uitgedeeld als pepemoten rond Sinterklaas. Nooit eerder kregen twee Leidse kroegen binnen een tijdsbestek van twee weken twee rode kaar ten. Nooit eerder ook, kregen tezelfdertijd zo n tien cafés een gele kaart. Horeca-ondeme- mers klagen dat de politie te streng controleert. Cafés wor den beboet of gestraft met kaar ten als ze enkele minuten na de sluitingstijd nog klanten in de zaak hebben. Ook al zijn het er maar twee. Een woordvoerder van de juridische afdeling van de gemeente vindt dat alles best meevalt. „En kroeg die op een doordeweekse dag om één mi nuut over één nog klanten in de zaak heeft, heeft een pro bleem", laat hij weten. „Het be leid is aangescherpt om er voor te zorgen dat horeca-ondeme- mers de regels naleven." Klanten, café-exploitanten, oud-kroegbazen en een woord voerder van de juridische afde ling van de gemeente geven hun mening over het huidige horecabeleid omtrent de slui tingstijden van kroegen en dis- Leo Kamphues, eigenaar van discotheek In Casa en drie res taurants en tevens bestuurslid van de Leidse afdeling van Ho reca Nederland: „Het is godgeklaagd, zoals het nu gaat. De sluitingstijden zijn al niet afgestemd op de wensen van het publiek. En dan neemt de politie ook nog eens het Leids kwartiertje af dat vroeger bestond. Toen zagen ze een be paalde verruiming van de slui tingstijden gewoon door de vin gers. Maar met dit beleid wordt de Leidse horeca om zeep ge holpen. Het publiek pak je er in mindere mate mee. Dat zoekt zijn vertier wel in andere ste den. Dat zie ik zelf ook. Als mensen al de moeite nemen Het affiche waarmee enkele jaren geleden het referendum over de slui tingstijden werd aangekondigd. foto loek zuyderduin om naar mijn discotheek te ko men, vertrekken ze om één uur naar een andere stad. Maar zoals het nu gaat, slaat het ner gens op. Er zijn tegenwoordig andere behoeften bij het pu bliek. Je kan de ondernemers toch niet kwalijk nemen dat ze daar op in proberen te sprin gen? Ik zit nu ruim dertig jaar in de horeca, maar zo streng als de controles nu zijn is het nog nooit geweest. En ook de omzet van café-exploitanten is nog nooit zo laag geweest." Een woordvoerder van de juri dische afdeling van de ge meente Leiden: „Omwonenden klagen nu een maal vaak over kroegen. Het is aan de gemeente om dan in te grijpen. En het is waar dat kroegbazen zich niet aan de sluitingstijden houden. De slui tingstijden zijn eenvoudig: om één, twee of drie uur, afhanke lijk van de dag en de vergun ning, moet een kroeg dicht. Dat betekent dat er dan geen enkele klant meer in het bedrijf mag zijn. Is dat wel het geval, dan heeft de betreffende eigenaar een probleem. Alle agenten zijn op de hoogte van de vergunnin gen van elke kroeg. En als een café de regels overtreedt, wordt het bestraft. De politie is best tolerant. Vanaf een kwartier na de officiële sluitingstijd worden de boetes pas uitgedeeld. In het geval van De Grote Beer viel de kaart na vijf of tien minuten. Maar dat was omdat die rode kaart al boven hun hoofd hing. Als dat het geval is, wordt er ex tra streng gecontroleerd." Sjors Julien, voormalig eige naar van café Napoleon: „Bioscopen beginnen later, ie dere avond zit half Nederland aan de buis gekluisterd voor de meest onmogelijke soaps en met de invoering van steeds kortere werkweken en wissel diensten is het leefpatroon van de bevolking veranderd. Een kroegbaas vvil ook wat verdie nen. Het is logisch dat hij dat probeert op de tijdstippen waarop de klanten hun geld wil len besteden. Dat zie je toch ook in andere sectoren? De Al- bert Heijn blijft tegenwoordig tot tien uur open, omdat dat overeenkomstig de wensen van het publiek is. Vrijere sluitings tijden leiden tot minder crimi naliteit en meer rust op straat. Als dat nu het doel is van de ac ties van de gemeente, moeten ze niet met dit idiote beleid aan komen. Want zo jagen ze alle ondernemers de stad uit." Bernard Stöxen, voormalig ei genaar van café Scarabee: „Die rode kaarten zijn belache lijk. Het zijn de laatste stuip trekkingen voor de invoering van vrije sluitingstijden. De ge meente heeft nu van alles ge probeerd en niets werkt naar behoren. Ook dit systeem van strenge controles en sancties werkt niet. Nog steeds kun je, welliswaar illegaal, op diverse plaatsen in de stad tot laat een biertje krijgen. Let maar op, vrije sluitingstijden maken een einde aan veel overlast op straat en kleine criminaliteit. Het eni ge voordeel van die rode kaar ten is. zoals Roland de Kier van Jazzmatazz opmerkte, dat kroegbazen ook eens op vakan tie kunnen. Voordat Goekoop weggaat, zijn de vrije sluitingstijden er. Uiter aard wel met een eenrichtings verkeer na een bepaalde tijd, maar het gaat door. Want de mensen gaan nu eenmaal later op pad en daar moet je als kroeg in meegaan." Een greep uit verschillende re acties van 'stappers': „Het maakt mij niet zo heel veel uit wat er gebeurt. Ik vindt Lei den saai en ga altijd naar Am sterdam. Daar kun je tenminste een echte avond doorbrengen. In Leiden word je de kroeg uit gegooid als het gezellig begint te worden. Hier drink ik alleen wat vroeg op de avond, op een terrasje." „Voor studenten is er wat te be leven. Die kunnen de hele nacht doorgaan in verschillende stu dentenverenigingen. Maar zij komen niet eens uit Leiden en blijven hier meestal ook niet wonen. Bovendien krijgen zij een OV-kaart op de koop toe, zodat ze gratis naar een andere stad kunnen als hun sociëteit een keer dicht is. Maar als je al twintig jaar in Leiden woont, ben je verplicht je vertier thuis te zoeken." „Als de kroegen sluiten, fiets ik met mijn vrienden alle cafés af, op zoek naar een tent die nog open is. Het gebeurt inderdaad vaak dat we dan luidruchtig zijn." „Ik werk zelf in de horeca. Als ik eens na sluitingstijd een biertje wil gaan halen, kan ik nergens meer terecht." KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G Majoor, W. Bank (ad/unctai.) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.DPaauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J M Jacobs, chef red. Groot Leiden A J.B.M. Brandenburg, chef eindred regio F Blok, chef eindredactie algemeen W F Wegman, chef red Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties: 071-53 Familieberichten: 023-53 023-53 Redactie: 071-53 Hoofdredactie. 071-53 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 071-53 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071-51 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro,/ Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afsch van het abonnementsgeld, ontvanger korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB» Voor mensen die moeilijk lezen, slecht ogen hebben of blind zijn (ofe leeshandicap hebben), is een sam het regionale nieuws uit het Leidsch Dag!) geluidscassette beschikbaar Voor inform 0886-482345 (Centrum voor Gesproker Lectuur. Grave) ZIEKENHUIZE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13.00 t/m vrijdag 13 00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuia dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis BEZOEKUREN DIACONESSEN HU IS (tel 071-5178178) dagelijks 14 30-15.15 uur en 19 00-19 45 uur Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10 30- 11 15 uur en van 19 45-21 00 uur Special Care Unit 10 30-11 00 uur, 15.00- 15 30 uur en 19.00-19 30 uur en n overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkuit Jongerenafdeling: 14.30-15 15 uur en 19.00-19 45 uur RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19 30 uur, klasse I enl daarnaast ook 11 15-12 00 uur Kraamafdeling 14 30-15 30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21 OO uP Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC) 14.00-14.30 uur en 18 30] Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) dagelijks 14 00-15.00 uur en 18 30-19 30 uur, klasse I enl daarnaast ook 1115-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk (Allet

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14