Leiden Regio 'Denkers' mei onder ïén dak Burcht weer echte burcht Historicus Dröge: 'Slopershamer wel erg vaak gehanteerd' rroen licht voor rood and Roomburg-school Zorgen over ontbreken toezicht Alsnog geld voor bewoners Appelbes 'Ondernemers moeten elkaar niet de put in gaan praten' Verjaar cel geëist voor poging moeder te wurgen OENSDAC 25 JUN11997 HANS JACOBS. 071 -5356414. PLV -CHEF RUDOLF K LEUN. 071-5356436 Wachtlijsten f- De vijftig miljoen I J voor het opschonen van wachtlijsten zien de ziekenhuizen als een doek je voor het bloeden Volkstuinen y< -1 De Belangenvereni- I ging Volkstuinders Kalkpolder wil proberen om het complex te behou den. Opstootjes in opvangcentrum iden» Twee opstootjes zorgden gisteren voor onrust in het op- angcentrum voor asielzoekers aan de Willem van der Made- veg. Tegen de avond kregen twee 16-jarigen ruzie over een aartspelletje. Dit conflict dreigde te escaleren toen meer bewo- lers zich ermee gingen bemoeien. De politie heeft de twee jon- eren meegenomen om zo de rust te laten weerkeren. Midden n de nacht kreeg vervolgens een 25-jarige bewoner het aan de tok met een 16-jarige medebewoner. De jongste van de twee lad een mes getrokken en de 25-jarige bedreigd. Toen de politie rriveerde, constateerde ze dat deze laatste een klein wondje an zijn linkerhand had opgelopen. De 16-jarige is aangehou- len. lelers bromfietsen aangehouden eiden In een woning in de Fruitbuurt zijn gistermorgen een 55- irige Leidenaar en zijn 49-jarige vriendin aangehouden in ver- land met heling van bromfietsen. De politie vond drie bromfiet- en. Daarnaast werden in de woning en de auto van de man een ruisboog en een stroomstok gevonden. Snelheidscontrole op Leidse wegen iden Op de Burggravenlaan, de Oegstgeesterweg, De Leidse- ieg en de Lammenschansweg heeft de politie gisteren snel- ïeidscontroles gehouden. Daarbij werden 906 viertuigen gecon- oleerd. In totaal 65 automobilisten reden te hard. wrlopig koopcontract getekend IEN. herman joustra erigens is nog niet alles in men en kruiken. De stichting iet voor 1 september een isidieaanvraag indienen bij NOC'NSF, omdat de stich- de negen ton niet zelf kan ïoesten, liet voorzitter Hans heijen gisteren weten tijdens ondertekening. Alles draait het feit of het NOC'NSF Lei- i als zogeheten B-locatie er- it, een locatie met een regio-* e functie voor de sport. Op 1 ember valt daarover de be- sing. De ondertekening van definitieve koopcontract it voor 2 of 3 december op rol. )e Stichting Denksport Lei- werd vorig jaar december richt met het doel tot een iksportcentrum te komen, verwezenlijking daarvan leek ge tijd een luchtkasteel voor denksporters en voor som- ;e politici. Zo was het al in 12 de bedoeling dat er een en maarten keulemans het knalrood wordt, is nog de ag. Maar dat de P.C. Basis ooi Roomburg een nieuw lo- krijgt, aan de zijde van de loltenstraat, daar is de ge- enteraad het over eens. De ironerscommissie van de loltenstraat is tegen de uit- iding, omdat dp nieuwbouw koste gaat van een stuk gras omdat het uitzicht van de roners erdoor zou verslech- Een onterechte klacht, dt de gemeente. Het stukje kan best worden opgeof- En het nieuwe lokaal is bo- ïdien nauwelijks te zien leiden herman joustra De heuvel is eindelijk weer een echte heuvel. Zodat de Burcht een echte burcht kan blijven en niet stukje bij beetje wegzakt. Burgemeester Cees Goekoop en wethouder Jan Laurier sloten gistermiddag officieel een lange periode van restauratie van de Burcht af door het Leidse mo nument weer officieel open te stellen. De Burcht is al veel vaker ge restaureerd. De laatste keer ge beurde dat twintig jaar geleden. Met name de muur en de toe gangspoort werden toen onder handen genomen. Het bleek echter dat vooral de heuvel moest worden aangepakt. Lang zaam maar zeker spoelde de heuvel weg. Omwonenden von den regelmatig de weggespoel de aarde in hun huis terug. Doordat de aarde verdween, kwamen de wortels van de mo numentale bomen bloot te lig gen. Ook de risico's voor het bouwwerk zelf werden steeds groter. Om het wegspoelen te voor komen, is de afgelopen tijd om de heuvel heen een damwand in de grond geduwd. Daarop is weer een muur gemetseld en op deze muur is vervolgens een nieuw hek gezet. Bovendien is de heuvel minder steil gemaakt. De meeste bomen op het eeu wenoude complex konden be houden blijven. Slechts een en kel exemplaar moest worden vervangen. Binnen de muren van de Burcht is in de vernieuwde be strating de plaats van de eeu wenoude waterreservoirs voor de visfontein zichtbaar die en kele maanden geleden werden blootgelegd. De toegangstrap tot de omloop is vervangen door een nieuwe spiltrap. Op de omloop zelf moet nog een ba lustrade worden aangebracht voor de veiligheid van de bezoe kers. Ook de nieuwe lichten, die 's avonds de Burcht moeten verlichten, moeten nog worden geïnstalleerd. 'Toeristen worden afgeschrikt' Wijkvereniging Pancras-West maakt zich ernstig zorgen over het ontbreken van toe zicht op de nog maar net ge restaureerde Burcht. De vereniging zegt in een persbericht dat al enkele ke ren jongeren op scooters zijn gesignaleerd die rond en in de Burcht crossten. Boven dien klagen zij erover dat er weer regelmatig jongeren rondhangen. „Op zodanige wijze dat toeristen worden af geschrikt." De wijkvereniging zegt ver der te vrezen dat de situatie weer net zo wordt als voor de renovatie. Dat betekent on der meer aantasting van de grasmat, glasscherven door kapotgegooide bierflesjes, graffiti, vervuiling en agressie. De vereniging zegt enkele maanden geleden in overleg met wethouder Laurier aan dacht te hebben gevraagd voor het regelen van toezicht en het opstellen van een be heersplan. Dat daar tot nu toe geen sprake van is, baart Pancras-West zorgen. Begin juli gaat wethouder Laurier echter met de omwo nenden om de tafel zitten om een beheersplan op te stellen. Voorlopig houden medewer kers van milieu en beheer een oogje in het zeil. 's Avonds na elf uur, de slui tingstijd van de Burcht, doet een bewakingsbedrijf dat. nksporters uit de Leidse regio denken binnenkort on- r hetzelfde dak. De gemeente Leiden en het bestuur n de Stichting Denksportcentrum tekenden gister- ond een voorlopig koopcontract van het pand waar n centrum voor denksporters moet komen: Robijn- aat 4, de voormalige bibliotheek. Voor het gebouw, dat Det huisvesting gaan bieden aan Leidse dam-, bridge-, en schaakverenigingen, betaalt de stichting 900.000 Iden. zo'n centrum zou komen. De gemeente had destijds een kan tine op het oog op sportpark De Vliet. Dat gebouwtje kwam vrij door het vertrek van Leiden Road Runners. Leiden wilde het kopen en vervolgens verhuren aan de denksporters. Die zou den het zelf moeten exploiteren. Uiteindelijk ging het centrum toen niet door omdat zich on voldoende verenigingen meld den die geïnteresseerd waren in het huren van de kantine. Hans de Goede blies de plan nen bij zijn aantreden als sport wethouder weer nieuw leven in. Hij was gisteravond ook aanwe zig bij de ondertekening, die voorafging aan een vergadering van de raadscommissie milieu, sport en welzijn. Van zijn Opvol ger, Alexander Pechtold, mocht hij even op de voorzitterstoel plaatsnemen. En de feestelijke fles wijn die de stichting had meegenomen was ook voor hem. leiden hans versluis Verscheidene bewoners van de huizen rond de Burcht betalen nog altijd een obscure belasting aan de gemeente. Het is weliswaar niet veel, zo'n drie gulden per vijf jaar. maar toch vroegen zowel de gemeente als de betalers zich af waarvoor het was. Niemand die het wist, totdat de bouwhisto- ricus Jan Dröge op onderzoek uitging. De eigena ren van de panden bleken in 1653 een put in de kunstmatig opgeworpen heuvel van de Burcht gegraven te hebben, waarvoor ruim vier eeuwen later nog steeds betaald moet worden. Eens in de vijf jaar krijgen de bewoners een accept-girokaart in de bus. De bezoekers van sociëteit De Burcht konden zich gisteravond over nog meer van dat soort fei tjes verbazen, want de bouwhistoricus zelf was aanwezig en hield een lezing over 'Bouwen en wonen in Pancras-West door de eeuwen heen'. Dröge was uitgenodigd door de Wijkvereniging Pancras-West, die deze week haar jubileum viert, en de Vereniging Oud Leiden. Met het woord 'eeuwen' bleken vooral de zes tiende en zeventiende eeuw bedoeld te zijn, de tijd waarin de stad Leiden tot bloei kwam. De middeleeuwse houten huizen maakten in rap tempo plaats voor stenen panden. De stad breid de zich in een betrekkelijk korte periode geweldig uit en kreeg zijn huidige vorm. Huidige vorm? Dröge liet zich bij verschillende prenten ontvallen dat „deze dia nog van vóór de restauratie stamde, toen het nog mooi was." Want bij het restaureren bleek het gereedschap nogal eens wat al te voort varend gebruikt te zijn, vooral in de vorige eeuw. Zo is van de Burcht nog maar één van de 20 ste nen authentiek twaalfde-eeuws en zou geen en kele nog op de oorspronkelijke plaats liggen. Maar ook de laatste decennia en zelfs nu nog maakt men ernstige fouten. Reden dat de ge meente steeds vaker de deskundigheid van de bouwhistoricus inroept om de historische waarde van bepaalde panden of delen daarvan vast te stellen. Na het iets te lange verhaal van Dröge verlieten de meeste bezoekers toch tevreden het pand aan de voet van de Bufcht. Zij bekeken de omgeving daar ongetwijfeld met andere ogen, want hoe meer je weet, hoe meer je ziet. vanuit de huizen. De bewoners verrasten de commissie voor ruimtelijke or dening gisteravond echter met een nieuw idee. „Als nieuw bouw in de lengterichting van de school dan toch onvermijde lijk is, laat het pand dan in ieder geval niet dezelfde felrode kleur krijgen als de muur waar we op uitkijken", luidde het verzoek van de bewoners aan de ge meente. Wethouder T. van Rij was niet ongevoelig voor dat idee. „Of het er fraaier op wordt, weet ik niet. Maar ik wil het best even met'de architect opnemen." leiden maarten keulemans Zes bewoners van de Appelbes in de Leidse Merenwijk krijgen 20.000 gulden schadevergoe ding. Daarmee wikkelt de ge meente een oud geschil af: de bewoners protesteren al sinds 1991 tegen het flatgebouw aan de Veenbes, recht tegenover hun huizen. Dat gebouw ver pest het uitzicht, vermindert de privacy en zou daarom de waarde van hun woningen omlaag brengen. De bewoners haalden bak zeil bij de gemeentelijke com missie voor de beroep- en be zwaarschriften en bij de Raad van State, maar werden uitein delijk door de Schadebeoorde- lingscommissie in het gelijk gesteld. Hoewel in het bestem mingsplan staat dat er tegen over de huizen 'onbeperkt' kon worden gebouwd, oordeelde de commissie dat dat woordje 'onbeperkt' op bijgebouwtjes zoals telefooncellen en trans formatorhuisjes sloeg, en zeker niet op een flatgebouw. Hoewel wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) al in 1992 liet weten dat de bewo ners het geld zouden krijgen, is de kwestie vijf jaar in de kast blijven liggen. „Het is nu tijd om de zaak eindelijk eens af te ronden", zegt Van Rij. Wethouder Kruijt over Beestenmarkt: leiden rudolf kleun haag/leiden bureau cerberus was niet de bedoeling haar eder te wurgen, zei de 31-ja- Noordwijkse gisteren voor Haagse rechtbank. „Ik wilde en met haar praten", aldus verdachte, die al langer te npen heeft met ernstige psy- sche problemen. Voor de htbank moest ze zich verant- orden voor de poging tot ord op 9 december van het afgelopen jaar in een Leidse de pendance van psychiatrische inrichting Endegeest, waar haar moeder wordt verpleegd. Daar naast wordt de Noordwijkse er van beschuldigd in de week tus sen 5 en 13 maart nieuwe po gingen gedaan te hebben om haar moeder van het leven te .beroven. De vrouw werd enkele keren met een steen en een wielsleutel op het terrein van de inrichting aangehouden. Voor officier van van justitie, M. Horstman, was poging tot moord op de moeder bewezen. Om de veiligheid van de moe der te garanderen, eiste ze een celstraf van vier jaar. „Ik heb de vrouw in de cel opgezocht en ze vertelde dat ze haar moeder wil de vermoorden en dat zij het opnieuw zal proberen. Vervol gens is ze van plan een tuinder om het leven brengen, die haar ooit heeft verkracht". De poging om de moeder te vermoorden mislukte omdat een kamergenote een verpleeg kundige alarmeerde. Deze trok de vrouw van de moeder af en haalde hulp. Een dag later deed de dochter met behulp van pil len een zelfmoordpoging waar door zij lange tijd in coma raak te. Toen ze herstelde, deed ze in maart nieuwe pogingen om tot haar moeder door te dringen. Psychologische rapporten ge ven geen positief beeld van de Noordwijkse. Zij zou een 'hoog agressieniveau' hebben, dat geen grenzen kent. Door haar persoonlijkheidsstoornis zou de vrouw het beeld van haar moe der niet kunnen relativeren. De psychiater sluit niet uit dat de vrouw opnieuw probeert haar moeder te vermoorden en stelt behandeling in een psychia trisch centrum voor. De vrouw zelf wil dagbehandeling. „Ik heb hulp nodig en ik hoop dat ik die krijg", aldus de vrouw. Uitspraak over twee weken. „Natuurlijk zijn er signalen dat het niet goed gaat met de mid denstand rond de Beesten- markt. Maar daarvoor zijn meer redenen aan te wijzen dan het feit dat de auto's niet meer voor de deur komen. Waar onderne mers voor moeten uitkijken, is dat ze zichzelf niet de put in gaan praten. Als je alsmaar roept dat het slecht gaat, komt dat op een gegeven moment ook uit." Dat zegt wethouder Huib Kruijt in reactie op de be richten over een mogelijke leeg loop van zaken rond de Bees tenmarkt. Omzet Als eerste vertrekt daar binnen kort het filiaal van de Ameri kaanse restaurantketen Pizza Hut. Die zou het afgelopen jaar de omzet hebben zien kelderen, na drie goede jaren. Verschil lende andere zaken onderne mers zouden overwegen te ver trekken of hun zaak zelfs al te koop hebben gezet. Ook zij zijn ervan overtuigd dat hun omzet sinds de herinrichting van het plein is gekelderd. Snackbars Wethouder Kruijt: „Dat kan zo zijn, maar dat is moeilijk toe te schrijven aan de herinrichting van het plein. Snackbars zijn bijvoorbeeld in problemen ge raakt door de beperking van het aantal gokkasten, andere eetge woonten van mensen en het feit dat winkels langer open zijn. Voor andere zaken geldt dat er concurrentie rond het station is gekomen. Zo zijn er tal van re denen voor omzetdaling." Kruijt voegt daaraan toe dat de gemeente erkent dat zaken aan de Beestenmarkt het moei lijk hebben. „Daarom hebben we ook geld beschikbaar gesteld voor activiteiten op het plein. We hebben daar goede ver wachtingen van. Verder moeten ondernemers hun zelfvertrou wen houden. Ik heb net overleg gehad met de eigenaar van res taurant Oudt Leyden. Die wil op het plein een kiosk bouwen en een terras beginnen. Dat ziet er heel goed uit. Zij geloven er wel in." Contract Eigenaar Jaap van der Kooy van de snackbarketen Hendo ont kent overigens dat de vestiging aan de Steenstraat gedoemd is te verdwijnen, zoals exploitant B. Boers eerder verklaarde. Boers heeft als zelfstandige een contract met Hendo om de snackbar te exploiteren en be klaagde zich over zijn teruglo pende omzetten, volgens hem reden om de zaak van de hand te doen. Van der Kooy: „Als Boers er geen heil meer in ziet. zoek ik wel een nieuwe uitbater. Ik wil er in ieder geval hoe dan ook niet weg."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13