eidsch Dagblad Miljoenenclaims dreigen na lange stroomuitval 'Cultuur en sport kunnen niet zonder sigaretten en drank' regelf TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Iphenaar raakt voor ijfde keer auto kwijt ien jaar geëist voor oden vrouw en kind Ono opent expositie reen geld voor isolatie oningen Sassenheim ISDAG 24 JUNI 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Buitenland 'Ook loon tijdens vakantie te hoog belèist' Kok: Rijke landen moeten vervuiling aanpakken Cultuur en Kunst Veiling Schouwburg- 7 inventaris brengt ruim dertig mille op Sport Wim van Hanegem verkiest AZ boven Everton Burgemeester De Goeij naar Berkel en Rodenrijs voorhout wim van wanrooy Burgemeester M. de Goeij- Smulders van Voorhout is per 16 juli benoemd tot burgemees ter van Berkel en Rodenrijs. Zij is gekozen uit 31 sollicitanten. Onder de reflectanten waren acht burgemeesters of oud-bur gemeesters en zeven vrouwen. De Goeij (CDA) wordt de op volger van burgemeester E. Hof land, die in januari vertrok naar het ministerie van buitenlandse zaken. Berkel en Rodenrijs heeft in C. de Ronde momenteel een interim-burgemeester. Deze wordt nu burgemeester van Ro zenburg. Over haar vertrek uit Voor hout zegt De Goeij: „Op enig moment vraag je je af wat je verder in je leven wilt. Ik moet ook aan mijn eigen toekomst denken en niet alleen aan die van Voorhout. Ik ben niet van plan tot mijn 65ste in dezelfde plaats te blijven zitten. Berkel en Rodenrijs is een groeige- meente waar van alles gebeurt. Het lijkt me ontzettend leuk daar aan de slag te gaan. Er moet nog veel gebeuren. De Goeij, vorig jaar tegen de wil van de gemeenteraad Voor hout voor een periode van zes jaar herbenoemd, zegt in Berkel en Rodenrijs een nieuwe uitda ging te hebben gevonden. „De perikelen rond mijn herbenoe ming hebben geen bijzondere rol gespeeld. Zonder die perike len zou ik ook hebben gesollici teerd." Onderzoek trekt groei Schiphol in twijfel haarlem theo van der kaal) Volgens een onderzoek van Cranfield University in Enge land is het lang niet zeker dat de luchtvaart alsmaar blijft groei en. Er bestaan daarover nog veel teveel onzekerheden. De onderzoekers voorspellen dat het aantal transferpassagiers op Schiphol zal stabiliseren en op termijn mogelijk zelfs zal afne men. Hoge snelheidstreinen, vi deovergaderingen en andere vormen van telecommunicatie zijn in toenemende mate con currenten van het vliegtuig. Vol gens Cranfield University zijn er daardoor veel meer onzekerhe den over de toekomst van de luchtvaart dan algemeen wordt aangenomen. Het rijk en de provincie Noord-Holland hebben op dracht gegeven tot dit onder zoek als 'second opinion' over de gunstige vooruitzichten met betrekking tot de luchtvaart in West-Europa en de rol van Ne derland daarin. Volgens Cranfield University is het lang niet zeker dat er toe komst is voor zeer grote vlieg tuigen en enkele extreem grote luchthavens. Het ligt meer voor de hand dat er wordt gevlogen met middelgrote vliegtuigen op een reeks kleinere luchthavens. Volgens het onderzoek bestaat hierover geen enkele zekerheid, omdat niet duidelijk is hoeveel geld de overheid in de lucht vaart stopt en of maatschappij en geld hebben voor de aan schaf van nieuwe vliegtuigen. HET WOORD IS AAN La Bruyère Het lijkt een zwakheid te be minnen, maar het is een zwakheid ervan te genezen. 8716° «716° 10717° neerslag 80% 70% 50% SSEÊÉ?? 10% 20% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 18 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerken Samenleving. Randstad Regio11,13,15,16 RTV/programma's9 Schrijvende lezers12 Sport. Strips Uitgaan .10 Schilderij Hals duikt na 185 jaar op bij Sotheby's haarlem/londen homme siebenga/anp Bij het Londense veilinghuis So theby's is een schilderij van Frans Hals opgedoken dat 185 jaar lang spoorloos is geweest. Het is een in goede staat verke rend schilderij van de apostel Johannes. Sotheby's verwacht er op de veiling van 3 juli zeker een miljoen gulden voor. Het werk maakte deel uit van een reeks van vier evangelisten, die in 1773 werd aangekocht door de Russische keizerin Cat- harina de Grote. Ze bewaarde de serie in de Hermitage in Sint-Petersburg. Tsaar Alexan der I besloot in 1812 dat de schilderijen moesten worden gebruikt om kerken in de Krim te sieren. Na hun verhuizing verloren overheid en kunstwe reld het zicht op de werken. Pieter Biesboer, conservator oude kunst van het Frans Hals museum in Haarlem, duidt de vondst aan als zeer belangrijk. „In de jaren vijftig zijn de drie andere evangelisten al terugge vonden, maar die verkeren in niet al te beste staat. Het is fan tastisch dat de serie nu com pleet is. In het oeuvre van Hals is het een bijzonder werk, om dat hij vrijwel geen bijbelse stukken heeft geschilderd. Lucas en Mattheus waren in 1990 nog op de grote Hals-ten toonstelling in Haarlem te zien, in bruikleen van het Museum van Westeuropese en Oosterse Kunst in Odessa. Marcus be vindt zich in München. Over de mogelijkheid dat het Frans Halsmuseum met zijn beperkte budget Johannes kan aankopen, is Biesboer niet bij voorbaat pessimistisch. Postcode: 'Tel' (I v.m. controle bezorging] 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Qautomatïsch (f. 92,05) l I automatisch (f. 31,95) O acceptgiro (f. 93,05) W l Nr. bank/giro:Handtekening:i Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau, i Leidsch SêsDagblad DE WERELD OM JE HEEN. Ie bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 "712141 "400114" maandag t/m vrijdag van kuilenburg i ir de vijfde keer binnen en- weken is een 26-jarige Al- naar door de politie betrapt het rijden zonder rijbewijs, keer eerder werd zijn voer- in beslag genomen. Gister- rgen was het weer raak en Ma en agenten de man op de npmaker rijden. jaan oen run* Dit keer stond hij het vervoer middel vrijwillig af. De man was ontevreden over de technische staat van de auto. De wagen zal worden vernietigd. Wat er met de vier andere auto's gebeurt, is nog niet duidelijk. Twee zijn ei gendom van de Alphenaar en de overige twee van vrienden van de man. Binnenkort neemt de officier van justitie daarover een besluit. e1( lofddorper was betrokken bij fraudezaak sï jaar gevangenisstraf en ter- hikkingstelling (tbs) met lgv( ingverpleging. Dat eiste offi- van justitie mevrouw mr. Itter gistermiddag bij de itbank tegen de 41-jarige ifddorper die in februari zijn uw en 6-jarige dochtertje idde. De officier achtte ord bewezen. e Haarlemse rechters be- delden gisteren opnieuw Hoofddorps familiedrama, iden vorige week de twee Iers terecht die in januari 1 drie kinderen ombrachten, ermiddag ging het om de ede zaak die begin van dit grote aandacht trok. T/nJet drama werd in de och- van 11 februari ontdekt, verdachte meldde toen zelf ;n, fonisch aan de politie dat een kijkje moest nemen in woning aan Skagerrak. Daar den vervolgens de lichamen aangetroffen van de 34-jarige vrouw en haar oudste dochter. Het jongste kind, 2 jaar oud, mankeerde niets. De man gaf zich 's avonds bij de politie in Assen aan. Justitie heeft zich steeds zeer terughoudend opgesteld over de achtergronden van de zaak. Gisteren bleek dat de Hoofddor per zich op de ochtend van het drama in verband met een forse fraudezaak moest melden bij de politie in Amsterdam. Hij was in verband daarmee al enkele da gen eerder door zijn werkgever ontslagen en had dat thuis ver zwegen. De Hoofddorper zei gisteren zeker te weten dat zijn vrouw het hem niet zou vergeven. „Dat hele mooie beeld dat ik van ons vieren had, zag ik uit el kaar vallen." Pagina 14: Deskundigen vin den verdachte verminderd toe rekeningsvatbaar Bedrijven zoeken verhaalmogelijkheid Openbare leven ligt uren lam De op sommige plaatsen uren durende stroomuitval in midden-Nederland kan energiebedrijf Remu en produ cent Epon op miljoenenclaims komen te staan. Volgens een woordvoerder van de Utrechtse stroomdistributeur staan voor bedrijven de wettelijke mogelijkheden tot schadeverhaal open. Tal van bedrijven hebben al laten weten die mogelijkheden te onderzoeken. Sinds kort kunnen ook particu lieren hun kosten door stroom uitval verhalen. De kans dat het wat oplevert, is echter klein. De enorme schade in midden-Ne derland ontstond niet alleen omdat vriezers en koelruimtes te warm werden, maar ook om dat er niet kon worden gewerkt. Daarom gingen veel bedrijven en winkels dicht. De energiebedrijven hebben nog geen idee hoe de grote stroomstoring gisteren is ont staan. Daardoor blijft het ook ongewis waar eventuele scha declaims» ingediend kunnen worden. De in Arnhem geves tigde SEP, het samenwerkings verband van de vier stroompro- ducenten in Nederland, denkt dat het probleem is ontstaan bij de zware Flevocentrale. Deze centrale met een vermogen van 500 megawatt is eigendom van de Noordelijke energieprodu cent Epon. Een SEP-woordvoer- der: „We weten alleen dat de centrale zichzelf heeft afgekop peld nadat de spanning daar te hoog was opgelopen. Daardoor vielen ook drie Utrechtse cen trales af'. De woordvoerder van het Utrechtse elektriciteitsdistribu tiebedrijf Remu vermoedt dat de elektriciteitsproductie in de Flevopolder gisterochtend tot stilstand kwam, nadat deze cen trale eind vorige week een deel van de productie van Nijmegen had overgenomen. „Dan gaan maandagmorgen ineens overal de verlichting en de airco's aan, worden hele fabrieken opgestart en is het ineens teveel." Tot vanochtend had de Remu circa negenduizend telefoontjes bin nengekregen over de strooms toring, waarvan dik achtdui zend uit de stad. De storing sloeg vooral hard toe omdat in het getroffen ge bied veel grote dienstverlenen de bedrijven, zoals verzekeraars, zijn gehuisvest. In deze sector is het onmogelijk zonder compu ters te werken. De problemen bij Interpay, dat voor de geza menlijke banken de systemen voor het pinnen en de chipknip beheert, bleven beperkt. De on derneming heeft een nood- stroomvoorziening. Particulieren kunnen schade door de stroomuitval claimen als dat aan hun energiebedrijf te verwijten valt. Het te claimen bedrag is aan een aantal maxi ma gebonden. De eerste drie honderd gulden zijn bij particu lieren voor eigen rekening tot een maximum van drieduizend gulden. Daar bovenop is nog eens bepaald dat per stroomuit val nooit meer dan twee mil joen gulden betaald hoeft te worden. Voor bedrijven ligt de kwestie even anders. Voor hen staan er geen uitsluitingen in het leveringscontract van de energiemaatschappij. Daardoor hebben zij alle wettelijke moge lijkheden tot het verhalen van schade. Pagina 3: Grootste problemen op een rijtje Treinen staan stil en nie mand weet waarom zeshonderd Sassenheimse ïingen in de Kooi wijk ko- ftzi niet in aanmerking voor isolatie-subsidie van het usterie van verkeer en wa- 3 taat. en et bollendorp diende het iiei toek in vanwege de toegeno men overlast van vliegtuigen en Sassenheim. Alleen voor woning van de eigenaar van jachthaven, H. Namen, enini een toezegging voor een tegemoetkoming in de kosten. De Sassenheimse wethouder A. Wagemakers is bijzonder ver bolgen over de afwijzing van het ministerie. „Zeer, zeer spijtig", is haar ingehouden reactie. Vandaag wordt in het college bekeken of het nut heeft tegen de afwijzing in beroep te gaan. Gisteren werd bekend dat de geluidsoverlast van vliegtuigen in Sassenheim flink kan afne men door nieuwe navigatie-in- structies voor de piloten. lie schenkt 15.000 gulden jt erfenis aan FC Twente '1 mwee naar haar geboorte- ek Twente bepaalde het le- van de onlangs overleden Naafs (88), die woonachtig in het Friese verzorgings- Soolstede in Wolvega. t(Jj uit het verzorgingstehuis Ti [de ze via krant en televisie grote belangstelling de ver ste itingen van FC Twente. Haar eni talgische gevoelens gingen 21 s zo ver dat ze onlangs FC tnte verraste met de nala- •ra schap van haar spaarcentjes, een erfenis van 15.000 gulden. Voorzitter Cees Anker van FC Twente is ontroerd door de schenking en het levensverhaal van de door heimwee geplaagde vrouw. „Zoiets maak je zelden mee." De eredivisionist is ge wend om te gaan met grote be dragen (de jaarbegroting be loopt 14 miljoen gulden), maar Anker vindt deze schenking toch uitzonderlijk. „Het gaat niet om de hoogte, maar om de diepere betekenis van dit be- drag." alicante Yoko Ono, de weduwe van John Lennon, poseert ter gelegenheid van de opening van een tentoonstelling van haar werk in Alicante. Ono is al jaren actief in de alternatieve kunstwereld. De tentoonstelling is sinds vandaag geopend voor publiek. foto ap j.c. morell Verontwaardiging over plan voor aanscherpen sponsor-regels een flinke voorraad Whiskas en/of Pe digree Pal, Want nü kunt u, bij aankoop van vier blikken en/of dozen, een fan tastische Archie- of Purdy-rugzak ter waarde van fl 15.95 krijgen voor maar fl.7.95. Whiskas of Pedigree Pal/1 C Q blik 400 gram J-.ÜZ/ Whiskas Cocktail, 1 "7Q i, '#at u het beste wilt voor uw lieve- d00s 300 gram zok-huisdier en omdat u het leukste Nu bij 4 producten naar keuze... een jvoor uw lieve kinderen, neemt u nü fantastische rugzak voor maar 7.95.* ze week alleen bij Albert Heijn. ch Aanbieding geldt t/m zaterdag 28 juni a.s.. 'Zolang de voorraad strekt leiden/den haag wim koevoet Het Amerikaanse verbod op sponsoring door de tabaksin dustrie en bierbrouwers van fes tivals verdient Leidse navolging. Dat vindt de Leidse wethouder van sport en cultuur, A. Pecht- old. Organisatoren van evene menten in de Leidse regio moe ten er echter niets van hebben. De directeur van de VW in Noordwijk, H. Broekmeulen, re ageert scherp. In de badplaats wordt in het weekeinde van 5 en 6 juli Heineken Music afge werkt en de VW is hoofdorgani sator. „Dat zou dan dus niet meer kunnen. Moeten de toe risten soms voprtaan aan de hand van de overheid over het strand lopen?" Hij zegt het niet met zo veel woorden, maar volgens Broekmeulen zit in bijna elk budget voor evenementen in Noordwijk geld van Heineken. Zo is de Zoeterwoudse bier brouwer ook subsponsor van een tennistoernooi (komend weekeinde) waar onder anderen 'tennislegendes' als Okker en Nastase acte de présence geven. „Dat de heer Heineken hier woont, speelt een rol." Broekmeulen prijst de kwaliteit van de reclame-uitingen van Heineken: „Die zijn allesbehal ve schreeuwerig. Wethouder Pechtold bena drukt heel andere zaken. Hij stelt met eigen ogen vast dat het roken in Leidse overheidsge bouwen weer toeneemt. Raads leden geven het slechte voor beeld door sigaretten op te ste ken in de koffiekamer, naast de raadszaal. Pechtold ergert zich daar zo aan dat hij wel oren heeft naar het pleidooi van de PvdA-parlementariër J. Wallage voor een verbod op sponsoring door fabrikanten van tabak en sterke drank van sport- en cul turele evenementen. Wallage wil het Amerikaanse voorbeeld volgen, zeker sinds uit onderzoek is gebleken dat jongeren weer meer zijn gaan roken en drinken. Pechtold be seft dat dit grote gevolgen kan hebben, maar die wil de wet houder niet uit de weg gaan. „Een overheid die de financiële mogelijkheden van de organisa toren van evenementen beknot, mqet zelf bijspringen. Daar is wel degelijk geld voor. Er is al tijd geld, het gaat om de verde ling. Als roken wordt terugge drongen, kan een deel van het budget voor de volksgezond heid voor andefe doelen wor den aangewend, bijvoorbeeld voor rookvrije culturele evene menten. Ik denk dat het beleid van de gemeente dan geloof waardiger wordt. Koopmanschap burgemeester Zoeterwoude zoeterwoude judy nihof Mevrouw A. Koopmanschap (45) wordt per 1 juli de nieuwe burgemeester van Zoeterwou de. Zij zit nu nog voor Groen Links in het dagelijks bestuur van stadsdeel De Pijp in Am sterdam. Koopmanschap volgt M. de Sutter-Besters op, die sinds begin dit jaar waarne mend burgemeester is. Zij kwam in de plaats van burge meester A. Houdijk, die op 1 fe bruari met pensioen ging. Voor de functie van burge meester meldden zich tijdens de eerste rond 57 kandidaten. Onder hen bevonden zich 19 vrouwen. De meeste sollicitan ten waren lid van het CDA, vijf tien kwamen van liberale huize. Zoeterwoude is steeds op zoek geweest naar een burgemeester die optreedt als ambassadeur: hij of zij moest zich concentre ren op goede contacten met buurgemeenten, provincie en rijk. Ook moest de nieuwe burge meester affiniteit hebben met het bedrijfsleven en zich kun nen mengen in politieke debat.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1