Leiden Regio Weer 'rood' voor Leidse kroeg Ik eet altijd Mc Fish, mag dat eigenlijk wel?' Waar zijn de Nederlanders?' S' Leidse politiek morrend akkoord met stadhuisplan Nieuwe fiscale opleiding aan universiteit Leiden Binnenbrandje eist leven van 44-jarige Leidenaar Boom op onheilsplek ÜÏSUKIMAT IE (AANDAG 23 JUNI 1997 lef hans jacobs. 071 -5356414, plv -chef rudolf kleun, 071-5356436 Banen /i Er bestaat een kans I LI dat er de komende 25 jaar 150.000 banen bij komen in het Nederlandse I uchtvaarttransport. Parkeren /i A Een eigen parkeer- I I plek bij de volks tuintjes aan de Papeweg, dat wensen de Zoeter- woudse chauffeurs. Klappen na blote-billenshow Actie tegen McDonald's blinkt uit in braafheid tjiDENVan onderbroekenlol hielden ze vast niet, de twee auto mobilisten die in de nacht van zaterdag op zondag een derde auto klemreden op de Maresingel. Eén van de passagiers van de klemgereden auto had zijn blote billen laten zien aan het achter- - komende verkeer. De lolbroeken moesten het bekopen met i paar klappen en deuken in hun auto. De 'klemrijders', die zeer waarschijnlijk bij elkaar hoorden, wisten vervolgens te ont komen. ïmi °P Leidenaar houdt inbreker aan mtoiDENEen Leidenaar heeft afgelopen weekeinde een inbreker aangehouden en overgedragen aan de politie. Toen hij vrijdag- ond laat thuiskwam, trof de bewoner van de Rijnsburgerweg n 41-jarige Rotterdamse inbreker aan in zijn huis. De bewoner greep de dief vast en belde de politie, die de Rotterdammer even later kwam arresteren. Drietal tuigt Leidenaar af leiden Drie onbekend gebleven jongemannen hebben gisteren een 39-jarige Leidenaar afgetuigd. Dat gebeurde op de Gooi meerlaan. Het slachtoffer had één van de daders eerder op de Willem de Zwijgerlaan aangesproken omdat hij leek op iemand die hem eerder in het gezicht had gespuugd. De betrokkene reed larop zonder iets te zeggen op zijn bromfiets weg, maar wacht- later samen met twee vrienden het slachtoffer op. Op de loimeerlaan trokken ze de man van zijn fiets en sloegen en topten hem. Hij liep daarbij verwondingen in zijn gezicht op. Snelheidscontroles: 266 bonnen ^idena/oorschoten Bij snelheidscontroles op de Doctor Lely- Del ?e ad f'| daito/ 01ich' imi ban en de Churchilllaan in Leiden en de Van Beethovenlaan in ai Voorschoten zijn gisteren 266 overtredingen geconstateerd. In R« totaal werd de snelheid van 1447 auto's gemeten. De grootste snelheidsduivel ging met een vaartje van 100 kilometer over de Dr. Lelylaan, waar een maximumsnelheid van 50 geldt. Fietskijkmiddag gaat niet door (eiden De wekelijkse fietskijkmiddag bij de politie gaat aan staande woensdag niet door. Volgende week is er wel weer een fietsenkijkmiddag, waarbij gedupeerden kunnen kijken of hun vermiste stalen ros door de politie is gevonden. leiden «hans versluis Zaterdagmiddag twee uur. De klanten van de cafés en restau rants op de Beestenmarkt heb ben geen geluk. Ze hebben net de regendruppels van de terras stoeltjes geschud om in een wa terig zonnetje even rustig een biertje, een pizza of een ham burger naar binnen te werken En nu betreedt een groepje de monstranten het plein, op weg naar de deur van McDonald's. Ze zijn gewapend met tekstbor den en olievaten, waarop ze na enige aarzeling met metalen voorwerpen beginnen te slaan. Het groepje oogt wat verlegen. Actie voeren in het no-nonsen- se-tijdperk is lang niet eenvou- dig. De groep, zo'n vijftien man sterk, heeft gehoor gegeven aan de oproep van de 'McLibel Sup port Group' uit Engeland om in de hele wereld tegen McDo nald's te demonstreren. De hamburgerketen zou zich vol gens het pamflet dat de actie voerders uitdelen, schuldig ma ken aan kaalslag van het tro pisch regenwoud. De meeste kaalgeslagen grond wordt im mers gebruikt voor de veeteelt. Behalve de schade aan het milieu zou 's werelds grootste rundvleesverbruiker ook het hongerprobleem in de Derde Wereld verergeren. Het fokken van een koe op een stukje grond levert immers minder voedsel op dan het verbouwen van graan. De Engelse rechter heeft het grootste deel van die kritiek De demonstratie voor de deur van McDonald's op de Beestenmarkt. Drie kwartier trommelen, langer mag niet foto hielco kuipers onlangs echter afgedaan als las- drinken", klaagt een man op willen bereiken, moeten ze naar braaf. Het blijft bij veel herrie en het belendende terras. „Niet dat binnen gaan. Dan heb je een bij de folders. Ook de tijd wordt „Kunnen ze niet weggaan? Ik ik de actie niet ondersteun. In- wil even rustig mijn biertje uit- tegendeel. Maar als ze écht wat prachtactie." netjes in de gaten gehouden. Maar de actievoerders zijn Drie kwartier trommelen bij elk van de twee Leidse McDo- nald's-vestigingen, langer mag van de politie niet. Even wordt het grimmig als een heetgeba kerde passant, die vindt dat 'die lui gewoon moeten oprotten', met een McDonald's-stoel het McDonald's vernietigt her milieu-bord kapot slaat. De bedrijfsleiders slaan het spektakel stoïcijns gade. Zoals het managers betaamt, trekken zij hun handy's en telefoneren. De politie? Niemand die het weet. Ook de managers zijn braaf en houden zich strict aan de bedrijfscode: „Geen com mentaar." Bij de nieuwe McDonald's- vestiging in de Donkersteeg is het bijna gezellig. Een jongen op het terras slurpt tevreden aan zijn cola. „Echt lachen, man, die actie. Ik zit hier voor een dubbeltje op de eerste rij. Maar als dat waar is van dat oerwoud, dan vind ik dat wel erg. Ik eet hier altijd McFish, mag dat wel?" Tot half vier, had de politie gezegd, maar de weergoden vinden het even over drieën wel welletjes. De lucht wordt zwart, het rommelt en even later wor den de actievoerders - tot schik van de managers - van straat gespoeld. Toch is de actie ge slaagd, vinden de organisato ren. „De mensen hebben de pamfletten aangepakt. En mis schien dat ze ze lezen en gaan nadenken. Al hebben we niet de illusie dat er veel zal verande- azzmatazz moet twee weken lang eerder dicht i'ederom heeft de gemeente een rode kaart getrokken Dor een Leidse kroeg. Dit keer valt deze twijfelachtige er toe aan café Jazzmatazz aan de Lange Scheistraat. Na eerdere vermaningen ontving eigenaar Roland de vorige week een schrijven waarin stond dat burge- leester Goekoop voornemens is het café 'rood' te geven, ater kreeg hij te horen dat zijn zaak vanaf 30 juni gedu nde twee weken om middernacht dicht moet zijn. Eer- er overkwam dit café De Grote Beer. den timoteus waarsenburc 'idzomemachtmanifestatie toch een succes den thomas erdbrink rood betekende. Maar een paar dagen na die brief kreeg ik een Kier is onaangenaam getrof- tweede met daarin de datum n. „Ik wist niet eens dat 'voor- van ingang van de straf. Van- imens' ook daadwerkelijk daag ga ik praten met mijn ad vocaat. Want ik ga hier zeker te gen in het geweer. Als blijkt dat ik echt twee weken vroeg moet sluiten, combineer ik de straf wel met mijn vakantie. Maar mijn bereidheid tot samenwer king met de gemeente is na de ze actie wel gereduceerd tot nul." De kaartenregen in Leiden komt voort uit het strikter nale ven van de sluitingstijdenrege ling door gemeente en politie. Als een kwartier na de officiële sluitingstijd nog klanten in de zaak zijn, bestaat de kans dat het café wordt gestraft. De eer ste geconstateerde overtreding levert een gele kaart en een boete van 220 gulden op. De tweede vermaning resulteert in 'rood'. De bijbehorende sanctie is: twee weken dicht om twaalf uur. Naast de twee rode kaarten heeft de gemeente ook al zo'n tien gele kaarten uitgedeeld. „Ik word echt doodziek van dit gemeentebeleid", zegt De Kier. „Mijn zaak is volledig geï soleerd en ik veroorzaak nooit overlast. Als de gemeente zo doorgaat, sluit ik mijn zaak en open ik een nieuwe in Amster dam of Den Haag. En ik weet nog wel een paar horeca-onder- nemers die er net zo over den ken." De café-eigenaar is zichtbaar boos over het strengere beleid. „Er werd onlangs nog een hore- ca-avond door de gemeente ge organiseerd. Iedereen beklaag de zich over het slui tings tij den beleid. En vervolgens scherpt de gemeente dat nog eens aan! Ik weet één ding zeker: als ik weg ben uit de Lange Scheistraat wordt het pas echt een getto." aar waren de autochtone Ne- frlandse jongeren gisteren, fij ns de Midzomernachtmani- statie tegen racisme? Bands, ineel en een discussie waren ijkbaar niet voldoende om en naar het Leidse Volkshuis te ijgen. Degenen die er waren, elen in het niet bij de grote 'eelheid buitenlandse jon- ren die wel waren komen op- jen. „Jammer", aldus T. Ong in het Meldpunt Discrimina- een van de organisatoren m de manifestatie. „Maar mis- hien interesseert het onder- erp 'jongeren en (in)toleran- e'ze gewoon niet." Ondanks het gebrek aan Ne- frlandse jongeren is de avond ;ens veel bezoekers overi- ins een succes. Hoogtepunt is discussie tussen zeven jon- ren over de voor- en nadelen m gemengde relaties. Howard Dmproe, bekend van de televi- Eserie Westzijde Posse, leidt ft twistgesprek dat als thema teft: 'Zwart-wit, kan dat wel?' „Ik kies voor een relatie met n Marokkaans meisje want in weet ik tenminste zeker dat me begrijptaldus panellid ohammed Bouraz, die veel ijval met deze opmerking gst. De Marokkaanse jongens de zaal begrijpen zijn pro- eem. „Ik wil dat mijn kind Ka rn gaat heten in plaats van Jan. wil dat hij de Ramadan viert, i ik wil dat hij geen varkens- fes eet. Zulke dingen begrijpt En cultuurgenote gewoon. Met in Nederlands meisje moet ik aar misschien ruzie over ma- En. Dat wil ik niet." Een Surinaamse jongen be- ijpt hem niet. „Je trouwt toch Woon uit liefde?" Mohammed is het helemaal met hem eens maar zegt dat hij gewoon zijn voorkeur geeft aan een cultuur genote. „ledereen heeft zijn persoonlijke voorkeuren. Ik hou van Marokkaanse meisjes. Daar is toch niets mis mee?" Het is slechts een onderdeel van een discussie waar geen op lossing uit kan komen. Kom- proe vat de positie van iemand met een gemengde relatie sa men met een spreuk: „Let op want ze letten op jou. Als je een gemengde relatie hebt val je al tijd op, hou daar rekening mee." Sommige toeschouwers zijn het met hem eens. El Hous- sine is Marokkaans en heeft een relatie met een Aziatisch meisje. „Je ziet mensen soms denken vafi hé, dat klopt niet. Dat is wel eens vervelend." Hij vindt het jammer dat er geen autochtonen mee doen aan de discusssie. „Ik had graag de mening van 'gewone' Neder landse jongeren over gemengde relaties willen horen." Ook Ali Aljabouri mist zijn Nederlandse leeftijdgenoten. Hij woont hier net en spreekt al redelijk Neder lands. „Ik ken bijna geen Ne derlanders. Er is altijd een muur tussen ons, ik wil dat die weg gaat." Die wens wordt vervuld tij dens een optreden van de Turk se meidenband De Kardelen. Op de klanken van de Arabische muziek dansen er wel twintig verschillende culturen door el kaar. Ook een Nederlands echt paar begeeft zich wat onwennig op de dansvloer. „Die muziek is toch hartstikke leuk en de sfeer is ook fantastisch", zegt het stel. „De mensen weten niet wat ze missen. We hebben een hoop nieuwe dingen geleerd van avond." leiden maarten keulemans Een grote verbouwing van het stadhuis en een nieuw pand aan het Stationsplein, waar be halve voor de sociale dienst ook plek is voor het Arbeidsbu reau en de bedrijfsvereniging. Hoewel de plannen om het Leidse gemeente-apparaat een beter en klantvriendelijker on derkomen te geven in totaal 54 miljoen gulden kosten, staat de Leidse politiek in meerderheid achter het pakket bouwplan nen dat wethouder T. van Rij aan de raad wil voorleggen. Dat leert een telefonische rondgang langs een aantal po litieke kopstukken. De kersverse WD-voorman J.W. Kradolfer is nog het minst gelukkig met de miljoenenope ratie. Zo vindt de liberaal het nog steeds een onprettige ge dachte dat de nieuwbouw op het Stationsplein de gemeente uiteindelijk minder belasting geld oplevert. „Ook de investe ring in het stadhuis is niet niks. En ik ben bang dat de op brengsten van de hele operatie wat optimistisch worden inge schat. Je kan je ook rijk reke nen." Bovendien vraagt Kradolfer zich af of er niet andere manie ren zijn om het ruimtegebrek van de gemeente op te lossen. „De EWR is in reorganisatie, is aan het inkrimpen", weet Kra dolfer, die zelf commissaris is bij het energiebedrijf. „Ik heb wel eens stiekem zitten den ken: zijn er niet interessante combinaties te verzinnen met het stadsbouwhuis? De EWR heeft vlak naast het stads bouwhuis een enorm groot ter rein. Daar liggen mogelijkhe den waar nog nooit over is ge sproken." En dat is maar goed ook, zegt CDA'er P. Kluck. „Met het EWR-terrein kom je geen stap verder. Het terrein is vervuild. En dat betekent dat je daar - als je daar al iets kan doen - de eerste twintig jaar geen spade in de grond kan steken." Grand-café Als er al iets mis is met de plannen van Van Rij, dan is het wel de verbouwing van het stadhuis, denkt de CDA-leider. „Ik heb het gevoel dat het veel te groot wordt. Je moet het niet overdrijven. Waarom moet je ruimte overhouden voor 'pu- blieksterminals' waar mensen mee op Internet kunnen? Over een paar jaar kan iedereen dat thuis. En waarom moet er nou een grand-café in het stadhuis komen? Wat mij betreft is een postkantoor zinniger. O. Welling (D66) weet wel beter. „We hebben destijds uit voerig gekeken naar wat er al lemaal mogelijk is met die Breestraat-vleugel van het stadhuis. En we hebben geen betere bestemming gevonden dan wat er nu wordt voorge steld. Ik ga er dan ook van uit dat we instemmen met het plan dat er nu ligt Paleis En instemmen met de verbou wing, dat doet zelfs de SP, denkt fractieleider D. Sloos. „Maar als de mensen op de zelfde manier worden gehol pen als nu, dan heeft het geen zin. De mensen moeten goed worden bediend aan de loket ten. Je kan een prachtig paleis hebben, maar als er daarbin nen niets verandert, kan je de gemeente net zo goed in een bouwkeet onderbrengen. Alleen M. Vlasvelds Leiden Weer Gezellig/De Groenen blijft de plannen faliekant af wijzen. „Ik heb het idee dat de wethouders zich veel te veel la ten beïnvloeden door de mooie plannen van de project ontwikkelaars. Terwijl er ge noeg andere zaken zijn om geld aan uit te geven. Zoals aan het verbeteren van de Leidse schoolgebouwen, om maar eens wat te noemen." De Rijksuniversiteit Leiden gaat een fiscaal-juridische opleiding verzorgen voor afgestudeerden aan de belastingacademie. De nieuwe opleiding is uitsluitend toegankelijk voor leden van de Nederlandse Federatie van be lastingadviseurs die de 'Federa tie-opleiding', een zesjarige hbo-opleiding hebben gevolgd. De eerste lichting van de nieuwe cursus, die anderhalf jaar duurt, telt ruim negentig studenten die al werkzaam zijn in de praktijk. De tijden van het onderwijs zijn daaraan aange past. Afgestudeerden verwerven de titel van meester in de rech ten. De bedoeling is dat elk jaar in juni een nieuwe leergang be gint. Voor de nieuwe cursus heb ben de universiteit en de Fede ratie van Belastingadviseurs een speciale overeenkomst gesloten, die vandaag officieel is onderte kend. Veel allochtone jongeren die gisteren de Midzomernachtmanifestatie tegen racisme bezochten, vroegen zich af waarom hun Nederlandse leeftijdgenoten thuis waren gebleven. foto loek zuyderduin Bij een binnenbrandje aan de Hansenstraat is vorige week donder dag een 44-jarige Leidenaar om het leven gekomen. Dat heeft de politie afgelopen weekeinde bekendgemaakt. De brand ontstond toen een elektrisch kacheltje omviel en op een stapel kranten belandde. Toen de door omwonenden gewaar schuwde brandweer arriveerde, troffen ze de bewoner van het pand met verstikkingsverschijnselen bij de smeulende kranten aan. De man werd naar het Rijnlands Ziekenhuis gebracht, waar hij die zelfde avond overleed. Er komt een boom op de kruising Burggravenlaan- Kemstraat om de plek te markeren waar op 4 juni een 15-jarige scholier van het Bo- naventuracollege om het le ven kwam bij een verkeers ongeval. Op het moment staat er een herdenkingsbord op de onheilsplek. Dat werd daar enkele dagen na het on geval door leerlingen van het Bonaventura neergezet. De boom is een initiatief van de opzichter van de werkzaam heden aan de Burggraven- laan. De boom wordt aan staande vrijdag geplant, op de laatste dag van het schooljaar. De Burcht gaat open De gerestaureerde Burcht wordt morgenmiddag heropend. Bur gemeester Goekoop en wethou der Laurier krijgen een sleutel waarmee ze eerst het hek aan de voet openen en later de poort van de Burcht zelf. JJ I AIn 11*11 n H 111 5 schoonmaak. SCRIMINATIE I Fasdiir-' —•y-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7