Extra geld voor schoon water GOED KOOP •59 Buitenland Imunia is tussenpaus in Spaanse socialisten Domino-effect Pol Pot in één dag ziek, dood en weer levend «S3 ANDAG 23 JUNI 1997 lonument voor Trabant Jickau De Trabant, de Oost-Duitse volksauto, krijgt volgend j een standbeeld. Het model komt te staan in de stad 1 rickau, die algemeen geldt als de geboorteplaats van het voer- ig. De kleine auto was in het tijdperk van de communisten or tal van inwoners van Oost-Europa de enige wagen waar- er zij konden beschikken. Het wordt een stenen Trabant op ire grootte op een sokkel, waarbij een moeder op de motorkap D nauwe band tussen mens en machine symboliseert. mbryo ontdekt in oud dino-ei irinha In midden-Portugal is een ei gevonden met daarin n embryo van een vleesetende dinosaurussoort. Het ei is naar batting 140 miljoen jaar oud. De vondst werd gedaan in Lour- ba, zo'n zeventig kilometer ten noorden van Lissabon. De eie- werden al in 1993 ontdekt, maar pas nu is men er door tests htergekomen wat er in zit. Mogelijk leveren andere proeven S4 gmeer opzienbarende ontdekkingen op. Er worden nog 66 onderzocht. loden en chaos door noodweer Chili friacoRukwinden, hevige sneeuwval en overstromingen bben in de afgelopen dagen in Chili aan zeker zeventien men- nhet leven gekost. Ook is enorme schade aangericht. De rege- ig heeft in twee gebieden, Copiapo in het noorden en Temuo- in het zuiden, de noodtoestand afgekondigd. In het hele land n wegen onbegaanbaar geworden door aardverschuivingen, rige regenval en zware sneeuwstormen. Volgens officiële cij- szijn ongeveer 150.000 mensen afgesloten van de buitenwe- 4Jd. merikaanse cellen voller dan ooit iSHIngton Nog nooit waren de Amerikaanse gevangenissen vol. Uit de jongste cijfers blijkt dat 1,7 miljoen personen vorig 'f j korte of langere tijd vast zaten. Het aantal gedetineerden 9' rdubbelde de afgelopen tien jaar, meldt het ministerie van Kc ititie in Washington. De gevangenissen zitten gemiddeld een lart voller dan toegestaan. Van de gedetineerden is 6,3 procent juw. De deelstaat Texas heeft met 686 opgeslotenen per hon- 3e rdduizend inwoners het hoogste percentage gevangenen. xplosie in kathedraal van Barcelona :elona Meer dan duizend mensen zijn gisteren nadat tij- ,/<l ns de ochtendmis twee kleine bommen waren ontploft, geë- t0 cueerd uit de kathedraal van Barcelona. Niemand raakte ge ïnd en de schade was gering. De verantwoordelijkheid voor de iej plosies werd opgeëist door de tot nog toe onbekende Antikle- jn ale Republikeinse Groep. De groep belde de politie twintig at nuten voor de bommen ontploften. Een derde bom werd n( or de politie onschadelijk gemaakt. onger teistert Noord-Albanië j wa» Tienduizenden mensen in afgelegen berggebieden in «rd-Albanië lijden honger, aldus woordvoerder Zamir Muca het Albanese Rode Kruis. In totaal 56 dorpen met bijna der- duizend inwoners zijn van de rest van Albanië afgesloten ids het land vijf maanden geleden in anarchie verviel. De be- iners van het gebied langs de grens met de Joegoslavische re- bliek Montenegro vroegen de internationale gemêënschap hulp om een hongersnood te voorkomen. xplosie Turkse ambassade Brussel issel» Een Armeense organisatie heeft de bomaanslag in de rkse ambassade in Brussel in de nacht van vrijdag op zaterdag geëist. Een man die zei deel uit te maken van de verzetsorga- iatie Kourken Yanikian verklaarde zaterdag in de Italiaanse ofdstad Rome dat zijn organisatie verantwoordelijk was voor aanslag. Volgens een buurtbewoner deed de ontploffing in de a rkse ambassade zich rond 0.50 uur voor. Niemand raakte ge ïnd. maar er is wel materiële schade. In de buurt sneuvelden rl ruiten. r chttien doden bij ongeluk Colombia sota Bij een frontale botsing tussen een bus en een vracht gen even buiten de Noord-Colombiaanse havenstad Barran- ïla zijn zaterdag de twee chauffeurs van de bus en zestien ssagiers om het leven gekomen. Zeker negentien mensen tkten gewond. Het ongeluk gebeurde toen de bus op de twee- ans kustweg een ander voertuig in probeerde te halen. apoea's: Laatste oordeel in 2000 ihaag Sommmige Nederlanders maken zich met het oog op jaar 2000 zorgen om hun computer, in Irian Jaya verwachten tegen die tijd het laatste oordeel. In het dorp Haha aan de dkust van Kepala Burung denken ze dat de terugkeer van ttistus als president van West-Papoea nabij is. Papoea's wacht de finale afrekening de hemel. Indonesiërs, met name Java- wacht de hel. Antropologen van het NWO-prioriteitspro- mma Irian Jaya onder leiding van Jaap Timmer van de Rijks- iversiteit Leiden hebben de culturele achtergronden van de gen en frustraties van de plaatselijke bevolking ontleed. Vol- de antropologen menen de bewoners dat het einde der tij- nabij is. nzales houdt achter schennen invloed ipaanse socialisten hebben ren Joaquin Almunia tot k,ger van partijleider Felipe es gekozen. Almunia is naaste medewerker van es, die vorig jaar na veer- ]aar het premierschap voor positiebanken moest ver- Almunia geldt als be- eraar van de Britse pre- Tony Blair, een socialist jn dogmatische Labour m te bouwen tot een par- het midden. afgevaardigden van de te Spaanse oppositiepartij zagen zich gedwongen ïeuwe secretaris-generaal en, nadat Gonzales vrij- het begin van het 34ste ongres zich niet meer sbaar had gesteld. Die na 23 jaar aan de top, voor veel gedelegeerden verrassing. verkiezing van Almunia, voormalige minister voor elegenheid en thans voerder van de partij, was sultaat van een harde in- politieke strijd die uitbrak Gonzales' besluit bekend eworden. De keuze wordt als een nederlaag voor ervleugel van de PSOE. afgevaardigden uit de zeventien autonome Spaanse regio's (Extremadura, Asturië en Cantabria) verzetten zich tegen het voorstel om Al munia te benoemen. De 49-jarige Almunia stelde zich als enige beschikbaar voor het leiderschap voor de komen de drie jaar. Hij kreeg het ver trouwen van 73 procent van de bijna duizend afgevaardigden. Bijna een kwart onthield zich van stemming, wat erop duidt dat de rivaliteit tussen de linker en de rechtervleugel van de par tij ook het afgelopen weekeinde niet is overbrugd. Gonzales had vooraf gezegd zich niet met de keuze van een opvolger te benoemen. Maar het feit dat de PSOE een van zijn trouwste aanhangers koos, wijst erop dat Gonzales moge lijk vanachter de schermen de partij zal blijven leiden en wel licht over drie jaar bij de nieuwe verkiezingen van 2000 een co meback zal maken. Zelfs als Gonzales niet terug keert, zien velen in Almunia slechts een tussenpaus die het nooit tot premier zal schoppen. De meeste socialisten zijn aan hangers van NAVO-secretaris- generaal Javier Solana, die zich deze keer niet verkiesbaar wenste te stellen. Zijn termijn bij de NAVO loopt in 1999 ten einde. Op spoedoverleg aan vooravond milieutop New York worden oude en nieuwe beloftes ingelost De Europese Unie (EU) spant zich de komende jaren ex tra in voor verbetering van het wereldmilieu en de ar moedebestrijding. De beloften die vijf jaar geleden zijn gedaan tijdens de eerste grote VN-milieutop in Rio de Ja neiro, worden alsnog ingelost. Voor concrete projecten als een betere beschikbaarheid van schoon water en energiebesparing zal vrijwel zeker extra Europees geld komen. de EU, ingebracht tijdens de opening van de VN-top over milieu en ontwikkeling. Het overleg gisteren stond onder lei ding van de Nederlandse be windslieden Pronk en De Boer. In 1992 spraken de rijke lan den in Rio af om 0,7 procent van het bruto nationaal product NEW YORK ANP-AP-Rtr-DPA-AFP Dat bleek gisteravond laat in New York na spoedoverleg tus sen de Europese ministers van milieu en ontwikkelingssamen werking. De uitkomsten van het beraad zijn vanmiddag door premier Kok, als voorzitter van (wat we met zijn allen verdie nen) te besteden aan ontwikke- lings en milieuhulp. Met uitzon dering van Nederland voldoet vrijwel geen land aan deze eis. De EU kon het destijds onder ling niet eens worden over een percentage en zegde uiteinde lijk een bedrag toe van drie mil jard dollar voor ontwikkelings- en milieuhulp aan de armere landen. Dat geld, een afkoop som volgens Pronk, is er nooit gekomen. De ontwikkelingslanden wil len nu in New York boter bij de vis. Als de staatshoofden en re geringsleiders over een schoner milieu willen praten dan moe ten de rijke landen eerst over de brug komen. Omdat de EU- lid staten zich daartoe nog niet be reid hadden verklaard, wilde Nederland een spoedoverleg. De Boer en Pronk spraken na afloop met terughoudendheid over een 'goede Europese start' van de top in New York. Ze er kenden wel dat de inzet van de EU, zonder concrete bedragen of jaartallen, de arme landen niet direct in een juichstem ming zal brengen. Voor Pronk staat echter vast dat de ontwik kelingslanden nu ook zelf moe ten laten zien dat ze het milieu serieus nemen. ,,Ze hebben niet het recht om de komende week volledig de toon te zetten", al dus Pronk, De bijeenkomst is vanmiddag begonnen met toe spraken van verscheidene staatshoofden en regeringslei ders. Behalve Kok komen ook de Duitse Bondskanselier Kohl, de Britse premier Blair en de Franse president Chirac aan het woord. De onderhandelingen in New York zullen zeker moei zaam zijn, omdat ook al tijdens de gisteren afgesloten top van de belangrijkste industrielanden in Denver bleek dat de rijke lan den onderling diep zijn ver deeld over de aanpak van het mondiale milieubeleid. moskou Moscovieten wandelen langs het nieuwe gigantische monument The People's tragedy, dat de tragedie van de Tweede Wereldoorlog voor het Russische volk symboliseert. Het beeld van de controversiële kunstenaar Zurab Tsereteli is gisteren onthuld. foto reuters grigorydukor Frankrijk raakt verzeild in conflict Afrika BANGUIAFP/Rtr Franse troepen zijn gisteren in de Centraal-Afrikaanse Repu bliek betrokken geraakt bij ge vechten tussen opstandige re geringsmilitairen en eenheden van de inter-Afrikaanse vredes macht Misab. Tot nu toe zijn bij de gevechten tientallen mensen om het leven gekomen. De Franse generaal Perez zei gisteren dat zijn troepen in de hoofdstad Bangui ingrepen om een aanval op de vredesmacht te voorkomen. Volgens de gene raal werd 'uit zelfverdediging' een einde gemaakt aan de be schieting van posities van troe pen uit Senegal en Tchad. De Fransen zouden zware wapens hebben ingezet. Boven de stad vlogen Franse gevechtshelikop ters. De Tchadische troepen zou den na het Franse ingrijpen eveneens een felle aanval heb ben gedaan op de rebellerende Centraal-Afrikaanse troepen. Na een korte tijd keerde de rust weer terug in Bangui weer. Zaterdagavond hadden de strijdende partijen een wapen stilstand gesloten. Het bestand tussen de inter-Afrikaanse vre desmacht Misab en muitende soldaten van het Centraal-Afri kaanse leger kwam tot stand na bemiddeling van de Fransen. Er zijn dit jaar al 23 doden en zeventig gewonden gevallen. Aanslag in Noord-Ierland BELFAST Rtr-AFP-ANP In het centrum van het Noord- Ierse Belfast, niet ver van de universiteit en centrale zieken huis, is zaterdag een auto ont ploft. Volgens de politie zijn daarbij drie mensen licht ge wond geraakt, onder wie een leider van een Noord-Ierse Re publikeinse groepering. Ver moed wordt dat de explosie het werk is van een pro-Britse loya listische protestantse organisa tie die wraak wilde nemen voor de moord op twee agenten. Overdracht leidt tot ruzie over seconden RUSWUK» ANP Hoelang doet een Chinese diri gent erover om zijn baton op tè tillen en af te tikken? Hoeveel seconden blijven Britse bekkens en bassen doorklinken? Dit is het soort vragen waarover Britse en Chinese topdiplomaten zich dezer dagen het hoofd breken. Volgens het Britse blad The Eco nomist zijn de laatste weken vijf seconden inzet van keiharde onderhandelingen geweest. Op het eerste gezicht lijkt het scenario voor de overdracht van Hong Kong aan China, om mid dernacht op 30 juni, voor de hand te liggen. De dertigste juni wordt uitgeleide gedaan met het Britse volkslied. Na midder nacht, op 1 juli, luidt het Chine se volkslied het nieuwe tijdperk in. Simpel, zou je denken. Maar dat valt tegen. Als de Britten op slag van middernacht hun volkslied beëindigen, kun nen wij niet op slag van midder nacht ons volkslied inzetten, zo bedachten ze in Peking. Want die bassen en cymbalen dreu nen nog even door, de inmid dels Chinese ochtend in, als het ware. En dan moet de Chinese dirigent nog aftikken. Voor je het weet is het alweer 2 juli, weg symboliek. Onaanvaardbaar, stelde Peking. De Chinezen hebben nu be dongen dat de Britten voor middernacht stoppen. Na lange onderhandelingen heeft Lon den tandenknarsend moeten toestaan dat de feitelijke heer schappij over de kroonkolonie, die 156 jaar duurde, wordt be kort. Met vijf seconden. Zolang krijgt de Chinese dirigent de tijd, Britse tijd, om zijn stokje op te heffen en precies op twaalf uur te laten neerkomen. De Britse regering heeft vijf Chinese dissidenten in het ge heim politiek asiel verleend. Het vijftal, onder wie een studen tenleider van de democratise ringsbeweging van 1989, leefde de afgelopen tijd in Hong Kong. Zij vreesden door de aanstaan de overdracht van de Britse kroonkolonie aan de Volksrepu bliek China op 1 juli in de pro blemen te zullen komen. Vol gens de Britse krant Indepen dent on Sunday zijn de vijf sa men met twee familieleden al in het Verenigd Koninkrijk aange komen. Hun komst is geheim gehouden om Peking niet voor het hoofd te stoten. Veiligheidsraad dreigt Irak met nieuwe sancties NEW YORK Rtr De VN-veiligheidsraad heeft za terdag een resolutie aangeno men, waarin gedreigd wordt met nieuwe stappen tegen Irak. Bagdad moet internationale wapenexperts ongehinderd in specties laten uitvoeren, zo stelt de resolutie die door alle vijftien leden van de Veiligheidsraad werd gesteund. Irak heeft het dreigement van de Veiligheidsraad gisteren van de hand gewezen en stelt dat al le resoluties die betrekking heb ben op de Golfcrisis van 1990 en 1991 zijn uitgevoerd. Irak heeft drie wapeninspecteurs ge weigerd tot militaire terreinen. PHNOM PENH-RUSWUK AFP-ANP-Rtr De verwarring over het lot van de voorma lige dictator van Cambodja, Pol Pot, was gisteren compleet. Aanvankelijk meldde eerste co-premier prins Ranariddh dat de gevangen genomen voormalige leider van de Rode Khmer zeer ernstig ziek is. Ver volgens zei medepremier Hun Sen dat Pol Pot (69) was overleden. Later ontkende een hoge militair dat. „Ik heb hem vanmorgen nog gezien. Zijn ge zondheid is niet erg goed", zei generaal Nhiek Bun Chhay bij zijn terugkeer uit het Rode Khmer-bolwerk Anlong Veng, in het noorden van Cambodja. Er zijn ook be richten dat leden van de Rode Khmer po gingen doen Pol Pot te bevrijden. Wellicht is dat ook de reden dat prins Ranariddh opriep hem zo snel mogelijk 'om veilig heidsredenen' over te brengen naar Phnom Penh. De generaal zei dat Pol Pot, die verant woordelijk wordt gehouden voor de dood van tussen de twee en drie miljoen Cam- bodjanen tijdens zijn heerschappij van 1975 (het Jaar Nul, zoals hij dat zelf noem de) tot 1979, binnenkort aan de regering wordt overgedragen. Bun Chhay, waarne mend opperbevelhebber van het Cam bodjaanse leger, leidde de afgelopen we ken de onderhandelingen met de Rode Khmer-rebellen die onlangs braken met hun leider. Het is niet duidelijk wat de oorzaak is van de voortdurende tegenstrijdige berichten over het wel en wee van Pol Pot. Enkele dagen geleden werd gemeld dat hij was aangehouden. Later werd dat weer tegen gesproken en gemeld dat hij met enkele honderden medestanders, onder wie 'pre sident' Khieu Samphan was gevlucht naar een afgelegen basis in het oerwoud, waar zijn voormalige kameraden hem hadden omsingeld. Pol Pot werd gedwongen zijn thuisbasis te ontvluchten nadat hij op dracht had gegeven tot de moord op zijil minister van defensie Son Sen en elf van diens familieleden. In de afgelopen jaren zijn er al meermalen tegenstrijdige berichten verspreid over het lot van de geheimzinnige Pol Pot. Ook vo rig jaar beweerden enkele Khmerleiders met grote stelligheid dat hij dood was. Zij zouden zelfs diens begrafenisstoet hebben gezien. Aangenomen moet worden dat de steeds weer terugkerende verwarring te maken heeft met de geheimzinnigheid waarmee de Rode Khmers, en zeker de mediaschu- we Pol Pot, zich steevast omringen. Ook de politieke tegenstellingen tussen beide co-premiers speelt hierbij een grote rol. Prins Ranariddh is leider van de royalisti sche partij Funcinpec en Hun Sen staat aan het hoofd van de Cambodjaanse Volkspartij (CPP). Beide partijen, die for meel in de regering samenwerken, probe ren zich met het naderen van verkiezin gen steeds meer tegen elkaar af te zetten. Ranariddh en zijn vader, koning Sihanouk, werkten in het verleden (noodgedwongen) samen met de Rode Khmer. Hun Sen daarentegen kwam eind 1978 samen met een Vietnamese invasiemacht Cambodja binnen om het regime van Pol Pot te ver drijven. Na de terugtrekking van de Viet namese troepenmacht leidde Hun Sen tot 1991 een pro-Vietnamese regering. De CPP en Funcinpec wonnen de verkie zingen van 1993 en zagen zich gedwongen samen te werken. Alle geledingen van de Rode Khmer verafschuwen Hun Sen, die zij beschouwen als een marionet van Viet nam. Binnen de regering heerst onenigheid over de mate waarin overgelopen Rode Khmers amnestie moet worden verleend. Over Pol Pot en zijn militaire bevelhebber Ta Mok. bijgenaamd de slachter, is ieder een het eens: Zij moeten door een inter nationaal tribunaal worden berecht. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Albright benadrukte dat gisteren in Denver nog eens. Seksvideo leidt tot val Russische minister Kovaljov MOSKOU AP De Russische minister van justi tie Valentin Kovaljov is zaterdag tijdelijk afgetreden wegens een seksschandaal. Kovaljov wil weer in functie treden als hij zijn naam heeft gezuiverd. De 53-jarige Kovaljov werd vrijdag door premier Viktor Tsjemomyrdin teruggeroepen van een bezoek aan Zweden na dat het boulevardblad Sovers- jenno Sekretno (Topgeheim) fo to's publiceerde van de minister in actie met twee naakte vrou wen in de sauna van een nacht club die voornamelijk door le den van de Russische mafia wordt bezocht. De foto's zijn gemaakt van in september '95 opgenomen vi deobeelden. Ook zijn fragmen ten getoond. De voormalige communist Kovaljov was sinds januari 1995 minister van justi tie. Hij is ook lid van de Veilig heidsraad. Vierde zelfmoord in grote Franse kinderpornozaak MACON AFP-RTR De grootscheepse actie tegen kinderporno en kindermisbruik in Frankrijk heeft het afgelopen weekeinde tot een vierde zelf moord geleid. Een Franse on derwijzer beroofde zich van het leven door zich in Bordeaux van een brug te gooien. De kwestie waarvoor de 39- jarige man was verhoord, stond slechts zijdelings in verband met de zoektocht naar een han delaar van illegale videocasset tes uit Macon en diens klanten. De politie stelde vast dat de on derwijzer pornografische foto's van jonge jongens maakte. Tot nu toe loopt tegen 323 personen een onderzoek, onder wie een belangrijk distributeur van illegale porno, 31 leraren, twee priesters, twee douaniers en een kinderarts. In de grootste Franse actie tot nu toe tegen kindermisbruik en illegale vi deo's bezochten 2.500 agenten ruim achthonderd personen. Inmiddels zitten 24 personen in voorarrest. Machtige leider Mexicaanse vakbond dood MEXICO-STAD AP In Mexico is een einde aan een tijdperk gekomen. Op 97-jarige leeftijd is zaterdag de vakbonds leider Fidel Velazquez overle den. Bijna zestig jaar lang en onder het bewind van tien pre sidenten heeft 'Don Fidel" de Mexicaanse arbeidersbeweging gedomineerd. Zijn vakbond, de Confederatie van Mexicaanse Arbeiders CTM, was door de ja ren heen een trouwe bondge noot van de regeringspartij PRI, en Velazquez zelf heeft steeds een doorslaggevende rol ge speeld bij de verkiezingsover winning van de door hem ge prefereerde presidentskandida ten. Don Fidel' was een patriot, een democraat en een eerlijk man. Maar volgens tegenstanders heeft hij zich schuldig gemaakt aan het gebruik van geweld te gen dissidente vakbondsleden. „Hij was een symbool aldus de schrijver Carlos Monsivais. „Niet alleen van de continuiteit of van de Mexicaanse traditie van de sterke man' of van de Mexicaanse revolutie of van het regime van de PRI. Hij was een symbool van machtswellust. §3 SPINAZIE A LA CRÈME 450 gram van 165 '79 PALLY O THEEBISCUITS pak 250 gram van 75^ ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5